W. BROUWER, Moger - tariemimlfflt 23, Tel. 2016 geef hem een Das Rechtzaken. SEIST mpOLAAS» Land en Tuinbouw STADSNIEUWS. Do heer Werker (V.D.) beschouwde de motie wel degelijk als een duidelijke uit spraak der Staten en verdedigt de subsi dies. Do heer Kersten (S. G. P.) gevoelde niets voor deze subsidies aan neutrale m stellingen en zal onder alle omstandighe den tegen stemmen. De heer Schokking (C.H.) wenschte de motie buiten beschouwing te laten en alleen de voordracht op haar zelve te be zien. Spr. zou voor deze subsidies stem men. omdat hij het nut en de veelzijdig beid der volksuniversiteiten die zelfs den heer Kersten gelegenheid zouden ge ven tot het houden van voordrachten ;waardeert. Namens Gcdep. Staten verdedigde de heer Crena de Iongh de voorgestelde subsidies. Het voorstel van Ged. Staten werd met 37 tegen 35 stemmen aangenomen. Wegenverslag. Bij de behandeling van het wegenverslag 1927/1928 vroeg de neer W erker (V.D.) in welk tempo het door Ged. Staten voor gestelde lijstje van wegen zal worden afge- .werkt. De heer Ter Laan (S. D.) bracht de vraag ter sprake of de uitvoering van de werken tot wegenverbetering moet geschie den in eigen beheer of bij openbare aat» besteding. Hij meende, dat het noodig is, dat in de bestekken althans waarborgen worden opgenomen voor de duurzaamheid van het werk. Voorts zou hij o.m. willen weten of er duurzaam toezicht is en aan wie dit is toevertrouwd. De heer B r a a t (Plattel.) vroeg o.m. of Ged. Staten een meening hebben omtrent de keuze van het materiaal voor wegver harding. De heer Van Fisenno (Ged. Staten) entwoordde dat op het oogeitblik niet te zeggen is, in welk tempo de provinciale .wegenverbetering tot stand zal komen. Wat de deskundigheid en het personeel der aannemers aangaat, mag in het alge meen worden aangenomen, dat de goede werkgevers ook behoorlijk vakkundig p»-i aoneel hebben. Daar de hoofdingenieur de zen dag bij do doorbraak van den Zuid polder aanwezig moest zijn, kon spr. op eenige andere vragen van don heer Ter Laan nog niet antwoorden. Het wegenverslag werd voor kennisge ving aangenomen. Do vergadering werd verdaagd tot he denochtend elf uur. Uit het Bloembollenbedrijf. Collectief contract niet opgezegd. Naar de „N. L. Crt." verneemt, heeft te Haarlem een conferentie plaats gehad tus- schen vertegenwoordigers van de R. K. en de Chr. landarbeidersbonden eenerzijds en de drie patroonsbonden in het bloem bollenbedrijf anderzijds, met het doel door gemeenschappelijk overleg zoo mogelijk te komen tot een eenparig advies aan de verschillende vereenigingen wat betreft het al of niet opzeggen van het collectief contract in het bloembollenbedrijf, dat met 1 Dec. a.s. moet vernieuwd worden. De besprekingen droegen een aangenaam karakter cn hadden tot resultaat, dat een parig besloten werd aan do betrokken bonden te adviseeren, het collectief con tract niet op te zeggen. Hoewel door de afdeeling van den mo dernen landarbeidersbond besloten was zoo mogelijk het contract wèl op te zeggen, werd deze conferentie ook door een ver tegenwoordiger van dezen bond bijge woond, die echter gezien de mecning der overige organisaties zich bij dat standpunt moest neerleggen. Actie voor Zondagsrust Een Comité opgericht. Na gepleegd overleg door de Nederl. Vereeniging tot bevordering van Zondags rust met verschillende landelijke organi saties, is op 24 dezer opgericht een cen traal comité ter bevordering van Zondags rust. Dit comité beoogt „bevordering van de samenwerking van de aangesloten ver eenigingen in den strijd voor het genot van den vrijen Zondag voor allen, werkzaam in ambt .beroep of bedrijf." Tot dit comité zijn de volgende organi saties toegetreden: Christelijk Nationaal Vakverbond, Chr. Nationale Werkmans bond, Ned. Chr. Werkliedenverbond Pa trimonium, Roomsch Katholieke Midden- standsvereeniging, Chr. Boeren- en Tuin- dersbond in Nederland, de Kon. Ned. Middenstandsbond. Vereeniging van den Chr. handeldrijvenden en industrieelen middestand in Nederland, Comité voor Zondagsrust van de Chr. organisaties in publieken en semi-nublieken dienst in Ne derland en do Nederl. Vereeniging tot be vordering van Zondagsrust. Van vier vereenigingen wordt nog een definitieve toezegging verwacht. Voorloopig treedt als voorzitter op jhr. mr. G. C. von Weiier en als secretaris de heer Th. H. van Oost Sr. Den Haag. De zaak-Vrijman. Een adres van de A. R. K. A. De Algemeene R. K. Ambtenaarsver- eeniging schrijft in een adres aan de Tweede Kamer: Sedert 19 November 1925 is bij de Ka mer een verzoekschrift aanhangig van den heer J. A. W. Vrijman, oud-rijksbouwmees ter en oud-lid onzer organisatie. De heer Vrijman verzocht een onderzoek in te stel len onder meer naar een in het eind van 1923 bij de justitie ingediende aanklacht tegen hem en anderen, „waarbij men met de juiste gegevens in handen, onware in lichtingen aan de justitie heeft verstrekt, welke de gevangenneming van hem en an deren hebben veroorzaakt." De genoemde vereeniging zou het ten zeerste op prijs stellen, indien de Kamer aaast de door don minister van financiën bereids verstrekte inlichtingen ook inlich ting zou willen verzoeken notns de vraag, of met de juiste gecerens. be INGEZONDEN MEDEDEELING. bericht ontvangst groote sorteerin nieuwe modellen PENDUfcES in wortelhout. Schitte ende uitvoering. /-/ Voorts groote JorWi; g WANDKLOKKEN met Westminstïr'i n Bim-Bam slag DAMES POLSHORLOGES in Zilver enfSoud. HEEREN POLSHORLOGES BILLIJKE PRIJZEN. 5223 SCHRIFTELIJKE GARANTIE schik- of verkrijgbaar door of vanwege het.departement van financiën niet geheel juiste of onvolledige inlichtingen zijn ver strekt, welke op do gevangenneming van den heer Vrijman van invloed kunnen zijn geweest of andere voor dezen betreurens waardige gevolgen kunnen hebben mede gebracht. Ze is van oordeel, dat uit een oogpunt van algemeen en ambtenaarsbe- lang de publieke zaak Vrijman ook in haar geheel publiek dient te worden behandeld. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteren de begrooting, in de 15de zitting, aangenomen. In Amsterdam is men al aan de 25ste vergadering. KANTONGERECHT LEIDEN. In badmanlel langs het strand. De plaatsverv. kantonrechter te Leiden mr. Nord Thomson, heeft uitspraak ge- dana in de zaak van mr. Frowein uit Arn hem, die terecht had gestaan wegens over treding van de politieverordening te N o o r d w ij k, aangezien hij zich bevon den heeft op het gedeelte van het strand, waarop het volgens art, 110 a dezer ver ordening verboden is, zich op te houden, indien men niet volledig gekleed is in bo- venkleeding, tenzij men zich in badcos- tuum onverwijld en langs den kortsten weg tot het nemen van een bad in zee begeeft van een badkoets of een kleedka mer naar de plaats, waar gebaad wordt of vandaar na het nemen van een bad naar de badkoets of de kleedkamer terugkeert. Mr. Fr. namelijk had niet den kortsten weg genomen en had over zijn bad- costuum slechts een badmantel aan, hetgeen volgens de politie niet een vol ledige bovenkleeding is. Het O.M. bij het Leidsche kantonge recht was ook deze meening toegedaan en had tegen mr. Fr. 1 boete subs. 1 dag hechtenis geëiseht. De kantonrechter overwoog in zijn von nis, dat bij de vraag, of verdachte aldus was gokleed volledig in bovenkleeding, re kening moet worden gehouden met het fiet, dat dit artikel is geschreven voor het strand van een badplaats, waar de badgasten hun vaeantïe "doorbrengen en in en bij de zee, zooveel mogelijk ongedwon gen, ontspanning en nieuwe krachten voor lichaam en geest door zeewater en zon moeten zoeken; dat dus de bedoeling van den gemeen telijken wetgeveres, zooals vanzelf spreekt niets liever willend dan het belang der badplaats te bevorderen door niet teveel dwingende bepalingen te maken, die bad gasten zouden afschrikken naar Noordwijk te gaan, niet anders kan zijn gweest, dan te voorkomen, dat op bedoeld strand- gedeeltc personen, anders dan van de badkoetsen of de kleedkamer naar zee, of omgekeerd gaande, zich enkel in een bad pak zouden ophouden, opdat niet anderen zich zouden stooten aan dien aanblik; dat dit doel bij mannen niet minder, bij vrouwen bij de huidige zeden en modes vaak beter, dan door de gewone zomer- kleeding, wordt bereikt door den badman tel, die zonder de knellende banden, die speciaal bij de mannenkleeding bestaan, als bovendeed het zich in badcostuum be vindende lichaam volkomen kleedt en om hult en ieder mogelijkheid voor allen om gehinderd te worden door den aanblik van een slechts in een badcostuum ge kleed persoon wegneemt; dat derhalve verdachte geacht kan wor den gekleed te zijn geweest als voorge schreven en bedoeld in art. 110 a der ver ordening. Op grond hiervan ontsloeg de kanton rechter mr .F. van alle rechtsvervolging. Roekeloos automobilist. Een koopman uit Leiden was ten laste gelegd, dat hij als bestuurder van een auto zwaar lichamelijk letsel had toe gebracht aan een los werkman uit Wad- dinxveen dien hij bij het passeeren van een autobus nabij Harmeien, rijdende in de richting Woerden, had aangereden. Hij stond terecht voor de rechtbank te Utrecht. Verdachte zeide verblind te zijn door het licht van een hem tegemoet rijdende auto. Toen verdachte een andere auto ge passeerd was zag hij plotseling, bij het ontsteken van zijn groote lichten, dat een paar menschen vóór hem waren. Een hun ner werd door den bumper aangereden. De bumper en de radiator van de auto waren beschadigd. Verdachte zeide dat dit was gekomen bij het uit den sloot halen van de auto. Een geneesheer uit Harmeien had den aangeredene direct na het ongeval in be handeling gehad en geconstateerd, dat het slachtoffer een breuk aan het linkeronder been, benevens een ontvelling aan de han den en een lichte hoofdwonde had beko men. Naar zijn oordeel zou de genezing minstens 6 weken duren en dan zijn nog een paar maanden noodig vóór het slacht offer zijn werkzaamheden kan hervatten. De aangeredene wordt als tweede ge tuige gehoord. Op twee stokken strompelt hij voor de getuigenplaats. Hij verklaarde met overtuiging dat hij niet op den rijweg had geloopen; hij had met zijn fiets aan de hand oo het rriwielnad sreloone.n. Een tweede getuige charge, die met den aangeredene had opgeloopen, ver klaarde dat verdachte tegen de politie had gezegd: ..Zoek maar niet ik ben schuldig". Even later had hij op een ge zegde van getuige: „U had een aardig gangetje", geantwoord: „Ja, ik reed onge veer 70 K.M." Een tweede getuige décharge werd nog verhoord. Eén hunner, een getuige-deskun- digo legde een aantal verklaringen af, waaruit bleek dat het knarsen van rem men geen gevolg is van groote snelheid en het niet mogelijk is dat men bij een vaart van 50 k 70 K.M. een hoek van 90 graden maakt en binnen 5 Meter stil staat. De officier van justitie merkte op. dat indien verdachte met een snelheid van 30 K.M. had gereden dit niet een zoo ernstig ongeluk tengevolge gehad zou hebben. De snelheid is hier veel te groot geweest en een zware straf achtte hij hier geplaatst. Hij eisehte 1 maand hechtenis en ontzeg ging van de bevoegdheid om een motor rijtuig te besturen voor den tijd van 6 maanden. INGEZONDEN MEDE HEEL ING. ZSe ginds da Stoomboot Sint Niklast* kapoentje Zie de maan Qchiijnt doos* de bommen. Deze 3 opnjmien voor f S0QS^)o L. V. GEELEN - Haarl.str. 5F - Tel. 593 VERHOOGING INVOERRECHT VOOR KAAS IN SPANJE. Een telegrafisch bericht uit Madrid meldt, dat het invoerrecht op kaas naar Spanje verhoogd zal worden van 1 1/2 pe seta op 2 3/4 peseta, (goud) per K.G. Het verhoogde invoerrecht treedt reeds 1 Jan. a.s. in werking. Er bestaat daardoor kans, dat dezer dagen een tijdelijk grooten vraag vooral naar kaas, geschikt voor Spanje, zal ont staan. R. K. Handelsreizigersvereeniging. In een der zalen van Café Restaurant den Burcht hield bovengenoemde vereeni ging haar ledenvergadering. Te circa kwart over negen werd de vergadering geopend door den voorzitter, den heer Chr. Dries- sen, die de aanwezigen, speciaal den gees telijk adviseur kapelaan Gudde en den spreker van dezen avond, den heer F. Schneiders, welkom heette. Vervolgens verwelkomde spr. het nieuwe lid, den heer Vreeburg. De eerw. geestelijk adviseur fe liciteerde den heer Vreeburg met diens lidmaatschap en sprak de hoop uit. dat hij steeds een trouw lid der afdeeling zou zijn, waarna hij hem het verecnigingsinsigne op de borst spelde. Verschillende ingekomen stukken wer den behandeld, waarna de voorzitter mee deelde, dat in een vergadering op 12 Fe bruari de buitengewoon bestuurder, de heer Lueassen een lezing zou houden met lichtbeelden over zijn reis naar Rome. De geestelijk adviseur beantwoordde daarna de ingekomen vraag, hoe het mogelijk was, dat een priester bij zijn leven met Zijne Zaligheid kon worden betiteld. Hij zette uiteen, dat dit niets anders dan een titel betrofevenals de titel Zijne Heiligheid voor den Paus. Spr. vond de titel van Zijne Zaligheid zelfs zeer juist en beter dan die van Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid van onze Bisschoppen. Hierna was het woord aan den heer Fr. Schneiders, tot het houden zijner causerie over: Levonsoptimisme. Spr. begon met een uiteenzetting: Waarom wat meer optimisme noodig is, hiervoor redenen vindend in den huidigen toestand dor maatschappij, die slechts op materieele vreugden zint, die meestal blij ken geen vreugde te schenken. Spr. gaf een beschrijving van het leven zooals het zich aan hen, die dagelijks in het drukke leven verkeeren, voordoet en betoogde, dat, ge wapend met wat echt Roomsch optimisme onder die menschen, die men ontmoet m treinen en andere openbare gelegenheden zooveel te bereiken valt. Uit het leven zelf. aldus spr., is voor u ook weer genoeg vreugde te putten, om die mee te deelen aan anderen, die do vreugde niet zien. Vervolgens behandelde spr. de bronnen der ware vreugde, die te vinden zijn in een goed beleefd Katholicisme, daarbij uiteen zettend wat de wereld onder vreugde ver staat en welke de oorzaken van dc vergif tiging dier vreugde zijn. Spr. gaf vervolgens eenige practische lessen en wenken, die door eenige aange haalde feiton werden verduidelijkt. Tenslotte gaf spr. een uitvoerige uiteen zetting van het ideaal dat de grootste bron der ware vreugde is in verband daarmede besprekend de ideaalloosheid der wereld. Een luid applaus beloonde spr. voor diens warme en bevattelijke causerie. Nadat de voorzitter in uitvoerige be woordingen den heer Schneiders dank had gebracht werd de vergadering voortgezet en besloten tot het houden van een feest avond in 't begin van het volgend jaar. Tot leden der feestcommissie werden be noemd de heeren Van Spaandonk, Voor ham en F. Driessen. Na gehouden rondvraag werd de zeer geanimeerde vergadering op de gebruike lijke wijze gesloteD. Universiteit. Onderwijs Roma ansche taai en letterkunde. Als opvolger van wijlen mej. J. W. P. Rijke is als assistent bij het onderwijs in de Romaanscho taal- en letterkunde aan de Leidsche Universiteit om aan volledig in dit vak ingeschreven studenten onder wijs tegen in de practische kennis van de Fransche taal- en letterkunde benoemd de heer Lucicn Delibcs, leeraar in de Fransche taal- en letterkunde to 's Gra- venhage. Feest in „Zomerzorg". Zooals we gisteren reeds in een atads- bericht schreven, is het café-restaurant „Zomerzorg" opnieuw gerestaureerd en heeft het daarmede een prettig en gezellig interieur verkregen. Ter gelegenheid van de opening meende de directie, dat eenige feestelijkheden wel van pas zouden zijn en deswege stond te midden van een weelde rige bloemenschat een lango tafel aange- reclUt, waaraan eenige genoodigden een feestelijke maaltijd werd bereid. Onder deze genoodigden waren een ver tegenwoordiging van H.O.ILE.C.A.F.. verte genwoordigers van de pers, van de Leid sche bla m en eenige andere organen c.a. In een zeer geanimeerde stemming had het diner plaats. Reeds de eerste avond dat hot café-res taurant een nieuw aanzien had gekregen, kenmerkte zich door groote belangstelling van het publiek dat te midden der tal rijke bloemen, die overal prijkten, in het gezellig interieur had plaats genomen. Een bewijs tevens, dat de hernieuwing voor de directie goede resultaten in de toekomst zal hebben. Mcdedeelingen van de Post. Op Zaterdag 1 December zullen de Post kantoren voor het aannemen van postpak ketten geopend zijn als op gewone Zater dagen, derhalve niet na 6 uur des avonds. Het verdient alle aanbeveling, de pak ketten, tijdens de St. Nicolaasdrukte, zoo stevig mogelijk te verpakkendit is speciaal noodig voor breekbare pakket ten, zcoals b.v. die welke glas bevatten, voor welke laatste pakketten verpakking in stevige houten kistjes is voorgeschre ven. Het adres worde, indien mogelijk, op den omslag gesteld en niet uitsluitend op aangehechte labellen. Ten slotte wordt aanbevolen steeds een tweede adres i n het pakket te sluiten. Door vroegtijdige ter post-bezorging wordt besteding vóór of op 5 December in de hand gewerkt. Op 3, 4 en 5 December wordt de zegel verkoop verplaatst naar de wachtkamer. Mj. Janny Boekkooi slaagde voor di ploma Piano-onderwijskunst aan het Ko ninklijke Conservatorium te Den Haag. Gisteravond heeft in het Rijksmuseum van Oudheden prof. dr. Günlher Roeder van Hildesheim de eerste van oen twee tal lezingen gehouden over „Die altaegyp- tischen Bronzefiguren, ihrc Modellierung in Wachs und Gips." Meermalen wordt overlast ondervonden van emmers of bakken gevuld met asch of vuilnis, welke door de bewoners op de straat worden geplaatst, soms uren voor dat de vuilnisophaler door middel van een bel zijn komst aankondigt. Niet alleen, dat die emmers en bakken het aspect van de straat niet verhoogen, maar bovendien staan ze soms hinderlijk voor voetgangers of ander verkeer. Ook zwermen jongens op die bakken toe, halen den inhoud daarvan onderst boven, om te zien of er soms iets van hun gadnig bij is. Zij storen er zich niet aan, dat daarbij veel vuil op do straat terecht komt. Hon den steken ook letterlijk hun neus in de bakken mei" hetzelfde gevolg. In verband hiermedo wordt herinnerd aan artikel 9 der Verordening op de Straafcpolitie, hetwelk luidt: Het is verboden: a. tot berging van asch of vuilnis, be stemd om vanwege het bevoegde gezag te worden medegenomen, andere dan be hoorlijk gesloten of overdekte emmers, bakken ofdergelijke voorworpen te bezi gen; b. deze emmers, bakken of dergelijke voorwerpen op den openbaren weg neder te zetten, vóór de komst van den vuilnis ophaler. c. deze emmers, bakken of dergelijke voorwerpen op don openbaren weg te la ten verblijven, na het vertrek van den vuilnisophaler De politie zal toezien, dat dit artikel behoorlijk wordt nageleefd en zoo noodig de overtreders bekeuren. Aangehouden is de gesignaleerde J. de B., wonende te ter Heide, gedomicilieerd te Den Haag, die nog 15, subs. 8 dagen te goed had. MUZIEK. Haarlemsche Orkestvereeniging. De Haarlemmers zijn er weer geweest en hun uitvoering mocht er wezen. Geluk kig was de zaal goed bezet, en die er niet waren hadden ongelijk. Dirigent van Bey- num opende met de „Academische Fest Ouverture". Men weet dat Brahms deze ouverture schreef en bij manier van in augurale rede dirigeerde, toen hem het eeredoctoraat aan de Breslauer Universi teit werd aangeboden op 11 J'anuari 1881. Enkele van de meest bekende Duitsche studeatentliederen heert Brahms er in ge bruikt en meesterlijk verwerkt. O.a. „Wir hatten gebauet ein stattliches Haus". De instrumentatie in de bassen, cello's en en- Agenda LEIDEN. Donderdag Wetenschappelijke voordracht over het katholicisme door prof. P. J. Verhaar Academiegebouw, Rapenburg 73. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 26 Nov. a.s. tot en met Zondag 2 De cember waargenomen door de apotheek van den heer W. Pel le Kort Rapen burg 12, t e 1 f. 594. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. kele blaasinstrumenten heeft iets plechtigs waar de hooge trompetten boven uit schit teren. Dan wordt in verscHllendo voor gaande motieven gemoduleerd, én de 2e violen zetten het lide „der Landesvater" in Als Coda thema dient „het Fuchslied" door de fagotten tweestemmig voorgedra gen. Het eindigt feestelijk in het „Gaudea- mus igitur". Do perfecte uitvoering heeft aller be langstelling gehad, en heeft bij zoo soepele opvatting zeer tot ae menschen gespro ken. Van Beynuin heeft de muzikale eigen schap met veelzijuige aanvoelbaarheid het ware solioone, het impulsieve in een werk op te diopen, het meer verstandelijke weg te doezelen. Als solist kwam Jos de Clerck (violist te Haarlem) met het vioolconcert van Brahms (d dur) waarin deze zeer op droef was. Wij voelen ons gedrongen te wijzen op de groo te ernst en het meesterschap van dezen violist die door voornamen klank, zeer ont wikkelde* techniek en muzikale opvatting groote waardeering verdient. Zijn spel is sterk, zijn visie klaar en markant, niette min gepassioneerd. Hij bezit virtuose ze kerheid en gezonde gevoe.skracht. Stand vastig en overtuigend is zijn spel, waaraan een diepere reflex Wh grondslag ligt suggestief. Men kan begrijpen, dat bij deze karak teristieke gesiekiheid, Brahms' moeilijk opus bij hem in goede handen is. Vooral de beide eerste deelen vonden wij bijzonder mooi. liet orkest was in goede conditie en speelde en begeleidde zeer juist van uit de Clerck s mentaliteit en karakteristieke geaardheid, waardoor een heel mooi geheel werd gegeven. Wij weten hier een fijn inge steld musicus aan het bewind, die het spel van oen violist weet aan te vullen en te verrijken. Zoo v erd het voor den solist, en als gevolg hiervan ook voor het orkest een volkomen succes. Dan de 5e Symphonic van Tschaikowsky, in welke symphonic hij geweldig opstan dig is. In fel bijtende trompet- of bazuin- Btooten stort hij zijn leed uit, met beuken de paukenslagen, het strijkkwintet jaagt hij op in zwiepende melodie. Er ligt iets irriteerends in deze uiting van smart en verdrukking. Minder visionair moge Tschai kowsky in dit werk wezen dan in zijn „Pathétique", maar niet gauw zal men den mensch in al zijn opstandigheid zoo ziels- doerborend in schrille hartstocht vinden weergegeven als hier in deze Russisch-ge- passioneerde, geweldig opzwepende mu ziek. Van Beynum heeft haar de volle maat toegemeten en wel met veel ensemble-vir- tucsiteit. Wat het orkest deed was voor treffelijk in al de duizenderlei kleuren van dezo overgevoelige muziek op elk mo ment cn de juiste toon van zoete melodi sche 3lreeling tot de meest heftig dramati sche felle klank-uitstortingen met alle nuanceeringen daartusschen. 't Was een ge lukkige praestatie. Wij verwachten nog veel moois van do H. O. V. Een opvallend aangehouden en lang applaus aan het slot bewees, dat de uitvoering grooten indruk had gemaakt. J. K. Haar andere man Het Schouwtooneel. Het schouwburgpubliek hoeft gisteren avond in lachsalvo's blijk gegeven, dat het weet te genieten van een onschuldig en oppervlakkig verwikkelings-blijspel, opper vlakkig alleen zoolang men een diepere beteekenis daaraan meent te moeten ont zeggen. Want, de verwikkelingen, waaruit dit vroolijk huwelijksspel was sa» mengesteld, waren verre van oppervlakkig en voimden te samen een chaos van go- beurtenissen, waaruit zich te ontwarren haast onmogelijk scheen. Haar andere man is in dit spel een heel onschuldig personage, die om een Oom en om een erfenis en om nog heel wat meer andere redenen en bij ge brek aan een ander wordt geinviteord om tijdelijk op te treden als echtgenoot van een romantisch aangelegd vrouwtje, wier „permanente man" nu dien avond als buttler dienst moet doen. Het is niet de bedoeling en bovendien ook niet doenlijk hier al die verwikkelin gen te gaan ontwarren, die or rijkelijk in dit stuk gegeven worden. Zij volgen elkaar op als kogels uit een mitrailleur en als men denkt, dat de knoop niet meer te ontwarren is en meer verwik kelingen onmogelijk zijn, voegt zich nog weer een nieuwe serie vermakelijke mis verstanden aan de voorafgaande toe. Als vroolijk verwikkelingsspel is het dan ook een goed geschreven stuk, dat van het begin tot het einde sluit en waar in zelfs de dolste dingen een logisch go- volg zijn van de voorafgaande, die allen 21

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2