öêtqgtllwd! Koffers en Tasschen S. G. J. DE GROOT, Noonlein:!e 11 Gem. Berichten. DE STORM KLEEOJES THEETAijELKLEEDEN KUSSENKhEEDiES enz. ZAKDG ECtEM, KIHÖERDÜEKJES Po®het$a E. I3£ ËCBüilify} INGEZONDEN MEDEDEELING. Teief, 706 - Giro 33938 De ramp van de Salento. Uit Zand voort wordt gemeld Het is thans, Maandagavond, vrijwel ze ker, dat geen der opvarenden van hot Iba- liaansche stoomschip Salento, dat heden morgen na twee dagen voor de Noder- landsche kust te hebben gekruisd, doch tengevolge van den storm niet kon bin nenkomen op de kust geworpen werd, levend den vasten wal zal bereiken. Zooals men weet is de reddngsboot on der leiding van schipper Frans Peters om geslagen en heeft een der oudste leden der bemanning Piet de Visser hierbij het leven verloren. Ht lag in dc bedoeling des middags on geveer twee uur bij gunstiger tij met dc reddingsboot van Zandvoort opnieuw te trachten de Sale ..to te bereiken. Doch ook dit bleek niet mogelijk. Toen werd getracht op andere wijze verbinding met het schip te krijgen. Drie militaire vliegtuigen cir kelden om het steeds dieper zinkende vaar tuig en trachtten een lijn er op te werpen. -^Doch ook dit mocht niet baten. Het bleek niet mogelijk de Salento, die niet verder dan ongeveer driehonderd moter van de kust zit, te bereiken. En tegen den avond, bij het vallen van de schemering, werd besloten de reddings booten naar IJmuiden en Zandvoort terug te zenden. De zee blijft ruw, de wind steekt opnieuw op en het is onbegonnen werk nog eens, nu in de duisternis, te trachten bij het schip te komen. Door kijkers zien wij de bemanning of althans een gedeelte van haar in de kajuit van den kapitein, die oog gedeeltelijk boven water uitsteekt. De menschen zijn nog in leven, staan echter voor de helft in het koude zeewater En in de verte zien zij den vasten, veiliger. walzien ook, dat de reddingsbooten worden ingehaaldHun radeloosheid moet groot zijn, zooals ook blijkt uit de teekenB, die zij geven. Dan klimt een der Italianen op de brug, Hij zit aan een touw, doch do golven zijn sterker en plotsweggeslagen is hij, meedoogenloos. En tegen zes uur waren reeds drie lijken aangespoeld.... Er is nog leven aan boord en nog is allo hoop niet verloren. Doch als niet spoedig de zee tot rust komt en de wind gaat lig gen, dan zal geen redding meer mogelijk zijn. Voorbereidingen zijn getroffen om de schipbreukelingen gedurende den avond en den nacht door middel van vuurpijlen in hun landstaal moed in te spreken en de hoop niet op te geven. Doch., er is weinig hoop moer op hun behoud. Slechts een wonder bijna zal dezo zeelieden ver van him land kunnen redden. Te zes uur gistermiddag is uit Rotter dam vertrokken een sleepboot van de fa. Smit, om over zee hulp te brengen aan de nog in leven ziinde bemanning van het italiaansche stoomschip Salento. De sleepboot kon te 11 uur op de plaats des onheils ariveeren. Te Zandvoord zijn zoek- en seinlichten van de Marine gearri veerd, ten einde eventueel bij do redding van de zich nog aan boord bevindenden van dienst te kunnen zijn. Een marine officier heeft door middel van lampsein-en in het Italiaansch woorden van hoop naar het gezonden schip overgeseind. Op verzoek van den burgemeester van Bloemendaal vertrok gisteravond om kwart voor elf de reddingsboot Dorus Rijkers naar het stoomschip Salento. De sleepboot Noordzee van L. Smit is vannacht te 12 uur met een reddingsvlot, bemand met 4 matrozen onder commando van schipper ;J. Slis van Hoek van Holland naar het bij Zandvoort gestrande s.s. Sa lento vertrokken. Het Noorsche stoomschip Tarta gestrand. De bemanning gered. Het Noorsche stoomschip Tarta uit Oslo is noordelijk van Ameland gestrand. Het is geladen met hout. De reddingsboot van Hollum heeft het schip bereikt, doch er was geen mensch meer aan boord. De op varenden hebben het schip in een eigen boot verlaten, hetgeen blijkt uit het feit dat een der booten gestreken is. Een bericht uit IJmuiden bevestigt dat de aldaar door den stoomtreiler Johanna IJm. 2 binnengebrachte schepelingen de bemanning uitmaakten van de Noorsche motorboot Tarta, thuis behoorende. te Oslo, op reis met 270 standaard hout van Sunds- val naar Antwerpen. Dit schip verkeerde in nood. Schipper D. Glas van dc Johanna §nelde het schip te hulp en heeft een schit terend staaltje van zeemanskunst ver toond, door nabij het schip gekomen, zoo aan te houden, dat hij als het ware een driehoek vormde, waardoor stil water ont stond tusschen de Johanna en de Tarta. Do bemanning van laatstgenoemd schip heeft toen een boot neergelaten en behoefde niet naar de Johanna te roeien, maar dreef er keen en werd daar onmiddellijk aan boord opgenomen. Schipper Glas heeft toen het lichtschip Terscheliingerbank gepraaid en medege deeld, dat hij do geheole bemanning van do T8.rta gered had en verzocht om slcepboot- hulp voor het schip, dat op zijn deklading hout dreef. Er was echter op Terschelling geen sleepb^othulp beschikbaar, zoodat schipper Glas den geheelen nacht in de na bijheid van de Tarta bleef, die zonder licht zeer gevaarlijk voor de scheepvaart lag. Gistermorgen echter heeft men do Tarta in den steek gelaten, omdat het door de hooge- zee onmogelijk was dit schip op shteptouw te nemen en de Johanna kwam /óm vijf uur te IJmuiden aan. Do mannen werden ondergebracht in het Koning "Wil lem-huis en roemden zeer de prestatie der bciwaning van de Johanna en vooral den schipper, die echter onmiddellijk naar ziju woning te Egmond was afgereisd. Overboord geslagen. Gisteravond is te IJmuiden binnenge komen de IJmuidor stoomtrawler Irene, waarvan de opvarenden rapporteerden, dat schipper Dekker door een golf over boord is geslagen. Hij was mede-eige naar van het schip en deed hiermede zijn eerste reis. De spoordijk bij Stolwijkersluis in gevaar. Met man en macht wordt aan de dijkverster king gewerkt. Het water in de rivier de IJssel nabij Gouda bereikte gisternacht een stand van 3.20 M. boven A. P. Zoowel de dijkwacht als de waterploeg waren in actie, terwijl door een bekisting, gevuld met klei, de stad verder werd beveiligd. Het water stond van dijk tot dijk. In den nacht is de dijk van de spoorlijn GoudaSchoonhoven nabij Stolwijkersluis over een lengte van onge veer 50 M. aan de beide zijde gaan scheu ren en het talud gaan afzakken. Lang zaam rijdend passeeren thans de treinen het bedreigde gedeelte, terwijl inmiddels personeel van Weg en Werken, alsmede arbeiders uit Utrecht, begonnen zijn der. dijk, waartegen een groote waterplas staat, te versterken. Zwolle gedeeltelijk onder water. Het tramverkeer Hasselt Zwartsluit gestremd. Tengevolge van den hevigen storm is een gedeelte van de stad Zwolle onder water komen te staan. De Thorbeckegracht, Gasthuïsplein, Kerkstraat en Weezenland zijn overstroomd. Er werden dammen opgelegd om de bui tendijken te beschermen. Het tramverkeer Hasselt.Zwartsluis is tot nader order ge stremd. De Scheveningsche pier bescha digd. Rollers stopen het hout werk. De Scheveningsche Pier heeft het gister nacht zwaar te verantwoorden gehad en is dan ook niet ongehavend uit den strijd met de opgezweepte elementen te voor schijn gekomen. Zooals bekend is, waren werklieden bezig het uiterste gedeelte van do Pier, bij de Rotonde, van nieuwe plan ken te voorzien. Komende van het land, lag het rechtergedeelte open. Maar de zee heeft nu ook gaten geslagen in het linker gedeelte, dat drie jaar geleden nieuw is aangelgd. De groote brekers, die vlak voer do pier doormidden breken, doen het meeste kwaad. Wordt het wandelhoofd door zoo'n golf getroffen, dan trilt de constructie op haar grondvesten. Bij een van die brekers is gisternacht eerst het hek weggeslagen. Het water was toen nog niet op zijn hoog ste pijl gekomen. Met het stijgen van het water nam de kracht van de golven blijk baar toe. Want plank na plank werd uit het dek weggeslagen. Het hout is nog van uitstekende kwaliteit, daar ligt het niet aan, en de balken zijn met zware bouten vastgezet. Maar tegen de kracht van de zee zijn ze niet bestand gebleken. Een nieuwe roller, die overkwam, heeft het huisje, dat bij de amusemenfetoestel- len stond, opgenomen en een eind verder in elkaar gedrukt. De linkertrap ("van de landzijde gere kend) is losgebeukt. De werklieden heb ben de waranda moeten schoren. Bovendien bleek een T-ijzer, in het open gedeelte van den vloer, door de kracht van de golven omgebogen te zijn. Daar is heel wat kracht voor noodig. En deze beschadi: ging heeft, dan ook wel het beste bewijs, hoe kwaad Scheveningen het gisternacht gehad heeft. Toen tegen één uur de vloed weer kwam opzetten, begon de vernieling opnieuw. De De werklieden die bezig waren om zooveel mogelijk vast te zetten, moesten do vlucht nemen voor de rollers, die met donderend geraas over de pier sloegen. Het werd le vensgevaarlijk. De directie heeft het achterste gedeelte van de Pier laten afsluiten. De technische dienst verzekert, dat er voor de ijzercon structie van de Pier geen gevaar bestaat. Velen kwamen in het verwarmde lokaal tje van de sensatie genieten, want telkens werd de rotonde weer door golven ge beukt. Een Indischman met verlof, die aan de zee geboren engetogen is, behoort dezer dagen tot de vaste klanten van het Pavil joen. Hij kan niet genoeg krijgen van het prachtig spel van wind en water. In dc mijnstreek. Ook in Zuid-Limburg, in de mijnstreek, heeft Zaterdag en Zondag de storm hevig huisgehouden. In Kerkrado zijn vele schoorsteenen bezweken en hebben vele huizen door het afwaaien van dakpannen geleden. Van de mijn Willem Sofia te Spek- holzerheide bracht de storm de groote rij dende kolenhefkraan op gang, welke daar op met groote vaart door een s-tootblok is gereden en totaal werd vernield. Do scha de loopt in de duizenden. Te Hulsberg is de voorgevel van een in aanbouw zijnd huis van den heer R. ingestort. Te Schaarsberg hebben zeer veel schoorsteenen, boomen en een tweetal palen van het electrisch net het. moeten ontgelden. Voorts had storing in het licht plaats te Heerlen en onder Spokholz. Te Voerendaal zijn eenige tele foonpalen omgewaaid en zijn eenige da ken van huizen weggerukt. In Heerlen ging de strrm met flinke donderslagen gepaard. INGEZONDEN MEDEDEELING. Rotterdamsch Enorosmag. v/h. HAARLEMMERSTRAAT 116 120 Grootste sorteering tegen zeer laaggestelde prijzen. in wit en gekleurd, a«e mogelijke genres in do modernste dessins. los en, In luxe verpakking vap-de goedkoopte tot dc fijnste sóórten. in ibijzoBTidei* leuke opmaak. Pflen zie onze étaSayes en bezoeke onze Magazijnen. 2018 Te Wormervcer. Zondagavond is het dijkje, liggende voor don Noorddijk, dat de verbinding vormt tusschen Wormerveer en West-Knollen dam, bijna onder den druk bezweken. E: werden gaten in den dijk geslagen, doch dank zij het doortastend optreden van po lite, gemeentewerken en polderbestuur kou den dc gaten gestopt worden. Men is den geheelen nacht in touw geweest. Te Vlissingen. De storm heeft te Vlissingen een gat ge slagen in den zeedijk bij de Dijkstraa/t. On middellijk is het gat voorloopig gestopt. Ook vele kelders zijn ondergeloopen, waar voor de hulp der brandweer werd ingeroe pen. De snelheid van den wind. Het filiaal van het K. N. M. I. te Am sterdam deelt het volerende mede over den storm van 25 op 26 November 1928: Zondag naderde uit het Westen een zeer diep gebied van lagen druk dat den barometer zeer snel tot 797.6 deed dalen, welke stand te ongeveer 19 uur werd be reikt. Daarna ging de barometer vrij snel stijgen. Lagere barometerstanden zijn her haal delök voorgekomen o.a. 724.3 op 20 December 1925 en 725.6 op 27 Augustus 1912. De richting van den wind was eerst Zuid zuid-west tot Zuid, ten 12 uur W.Z.W. en daarna W.N.W. tot Noordwestde wind snelheid was tot 13 uur onder de storm- grens, daarna vrijwel onafgebroken er bo ven, en 15 uur werd een gemiddelde snel heid over 5 minuten van 24 m. p. s. waar genomen (orkaan), te 22 en 22.30 uur en ten 1 uur van 26 Nov. liep de snelheid op tot 23 m. p. s. De druk in K.G. per M2 was 98 K.G. ten 15 uur en over 22 tot 24 uur her haaldelijk 85 a 86 K.G. De algemeene. weerstoestand wijst nog niet op het einde van den depressiestroom. Belangstelling van Prins Hen drik. Bezoek aan de geredden van de Chr. Michelsen. Gistermiddag bracht Z.K.H. Prins Hen drik een bezoek aan boord van het ge strande s.s. Christian Michelsen. Daarna werd Hotel Amerika bezocht, waar de schipbreukelingen zijn ondergebracht. De Prins drukte allen de hand, waarna de heer Dirkzwager, Noorsch consul, namens de bemanning dank betuigde voor de be handeling te Hoek van Holland ondervon den cn inzonderheid voor het moedige werk door de mannen van de reddingboot verricht. Per auto vertrok Z. K. H., die overal vergezeld werd door den heer C. F. Jas, commissaris van Rotterdam te Hoek van Holland, weer naar Den Haag. Baggermolens gezonken. Een deel der opvarenden vermist. Gistermorgen is een baggermolen van de fa. van Paes te Nijmegen, op de Nieu we Merwéde ter hoogte van Werkendam, gezonken. De baggermolen „De Glimp" van de firma den Breejen van den Bout te Nij megen gehuurd door de firma Kraajeveld te Slicdrecht, is op de Zuiderzee gezon ken. Eenige leden van de bemanning zijn gered. Omtrent het lot van de beman ning zijn gered. Omtrent het lot van de overige opvarenden is nog niets bekend. De Lemmer-nachtboot in veilig heid. Enkele opvarenden ge wond. De Lemmer nachtboot is gisteravond, circa 8 uur, getrokken door drie botters, veilig in de haven van TTrk binnenge bracht. De boot had'haar schroefas ge broken en had gedurende een nacht en oen dag in de omgeving van Urk ver toefd. Door de woeste zee werd het schip zoo heen en weer geslingerd, dat enkele opvarenden, gewond werden. Een passagiers uit Lemmer had een ge kneusde rib. Zijn toestand is niet van ern- stigen aard. Voorts werden twee leden dor bemanning gewond. Een van hen brak zijn arm; de ander heeft een been gebro ken. Ze zijn beiden uit Lemmer afkom stig. Voorloopig zijn ze in een café op Urk ondergebracht. HET H00GE WATER. De dijken van de Donge op ver schillende plaatsen bezweken. Door den storm van Zondag op Maan dag zijn op verscliillendc plaatsen cle dij ken van de rivier de Donge bezweken, waardoor het water do laaggelegen bouw en weilanden, tot op sommige plaatsen een hoote bereikend van 50 cM., heeft over stroomd. Een zestal in die weilanden gele gen woningen zijn geheel geisoleerd en INGEZONDEN MEDEOEELING. staan een halven meter onder water. De woningen zijn verlaten. De tramverbinding tusschen Oosterhout en Geertruidenberg is door het overstroo- raen van den Gorinchemschen straatweg verbroken. Van verschillende huizen, gelegen onder de gemeente Raamsdonk, langs genoemden weg, zijn door het binnentredende water de voorge ,'els ingestort. De opslagplaats, an nex woning, der N. V. Verschuxe's Stoom bootdiensten te Geertruidenberg is door het water gedeeltelijk vernield en onbruik baar gemaakt. De suikerfabriek te Statendam moest het werk stopzetten De electrische verlich ting van Oosterhout ondervond twee uren lang stagnatie. Onrustbarende was van de Maas. De was van cle rivier de Maas is laatste 24 uur onrustbarend. In Maastricht en om geving staan uitgestrekte landerijen onder water. Ook de gemeente Borgharen is overstroomd. De was blijft nog aanhou den,. terwijl ook België was meldt. Overstroomingen rondom Waal wijk. Gisternacht is bij Geertruidenberg in den spoordijk nabij do z.g. Vest een gat van ongeveer 7 meter geslagen, waardoor de spoorrails verschoven zijn. Do reizigers van de richting Lage Zwaluw e en Den Bosch stappen te Geertruidenberg over. Te Raamsdonksveer zijn de woning en kantoor van den heer Verschure ingestort, doordat het water den kelder binnendrong en de fundamenten ondermijnde. De bewoners werden tijdig gewaarschuwd. Aan den Oosterhoutschedijk te Raamsdonksveer moesten de bewoners van tal van arbei derswoningen naar den zolder vluchten. Rondom Geertruidenberg staat alles, zoo ver het oog reikt, onder water; ook de buitenpolders van Waalwijk zijn over stroomd. De Amstel buiten zijn oevers. Tengevolge van den jongsten storm is het water in den Amstel te Uithoorn der mate gerezen, dat het, opgezweept door den storm, op verschillende plaatsen bui ten zijn oevers is getreden. Het water loopt verschillende huizen binnen. Men tracht door het opwerpen van schoeiingen erger to voorkomen. De waterstand is hooger dan in jaren het geval is geweest. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. Op de Zeeuwsche eilanden. Te Ierseke zijn de binnenoesterputten ondergeloopen en is o.a. een oesterloods op den dijk geheel vernield, terwijl aan an dere loodsen schade werd toegebracht. Som mige dijken hadden het zwaar te verduren, doch dank zij de na de overstroomingen van 1906 en 1912 genomen maatregelen, hielden zij stand. Te Staven:sse is de Provinciale stei ger zeer ernstig beschadigd, o.a. werd de bovenbrug geheel weggeslagen. Hierbij zij eraan herinnerd dat in de Staten-verga- dering van Dinsdag j.l. door Ged. Staten was aangevraagd een crediet van f 100.000 voor een nieuwen steiger Verschillende le den van de Staten meenden echter dat men daarmede moest wachten tot er zeker heid was of een veer ZierikzeeStavenisse kan word-en tot stand gebracht. Niettegen staande door Ged. Staten werd gewaar schuwd tegen uitstel, werd de beslissing over het voorstel aangehouden. Te Tholen is een kwart gedeelte van den nieuwen toegangsweg tot de brug weg gezakt, een deel kwam terecht in den spui- boezem van de oesterputten van den heer Baaij en bracht daar groote schade aan toe, een gedeelte van den dijk van de oes terputten van de maatschappij Bonafides, werd beschadigd en de putten liepen on der. Ook de putten van de heeren Moelker INGEZONDEN MEDEDEELING. Een prettig Sinterklaasfeest met INGEZONDEN MEDEDEEL INGFN. Praclilcoüectie ia fraaie Pempa jur Satinet Gegarandeerd echte kleuren a o-j 1.65, f.zl 0.85 Prachtige groote nfodellèp g qc 3.15, 2.85/12.45 SaitineS wooi4 dcSiorien Nieuwste dessins - Enorme keuze HAARLSTRAAT hoek Donkersteeg 2-4-6 2028 aan de overzijde van cle brug werden be schadigd. Verschillende zeedijken in Zeeland hebben meer cf minder schade bekomen van de stormen der laatste dagen, zoo ook cle Westkapelsche Zeedijk, al was het door den hoogen waterstand nog niet juist na te gaan hoe erg de schade onder wa ter is. Zeer ernstige schade is ook toege bracht aan den dijk van den Hoogerwaard- polder gelegen ten Noorden van de spoor lijn RoosendaalVlissingen bij dc verbin ding tusschen Noord-Brabant en Zuid-Be- veland. Maatregelen zijn genomen om er ger te voorkomen. ZWAAR WEER TE DEVENTER. Een vuurbol uit elkaar gespat. Tijdens een kort doch hevig onweder, dat zich Zondagavond boven Deventer en omgeving ontlastte en dat vrij wat scha de veroorzaakte, werd boven Steenen Kamer en Hoven plotseling een vuurbol waargenomen, welke met een geweldigen knal uiteenspatte. Op hetzelfde moment waren alle lichten in genoemde buurt ge doofd. Bij enkele bewoners sprongen de radiotoestellen uit elkaar. Ten huize vr-a de familie Coldewey sloeg do bliksem in de keuken, waar zich juist een dochtertje van C. en het dienstmeisje bevonden, die met den schrik vrij kwamen, een elec trisch schakelbord en de telefoon werden hier vernield. Van de woning va-n den heer Huizing werd het dak gedeeltelijk afgerukt, terwijl ten huiz® van de familie Luyten de lichtleiding het moest ontgel den. Hoewel het hemelvuur op verschei den plaatsen insloeg, kwamen geen per soonlijke ongelukken voor. De Steenen Kamer en omgeving waren een groot deel van den avond van licht ontstoken. ONGELUKKEN. Aanrijding tusschen auto en een motorfiets. De motorrijder overleden. Zaterdagmiddag omstreeks één uur is de motorrijder J. A. Smit te Benncbroek aangereden door een luxe-auto van den heer P. J. van Z. uit Rotterdam. Het on geluk gebeurde op een gevaarlijken vier sprong aan den Rijksstraaeweg te Benne- broek. De motorrijder kwam uit de Ben. nebroekschelaan den Zwarten Weg op. De auto naderde uit do andere richting. Hoe het ongeluk eigenlijk gebeurd is, staat nog niet vast, doch plotseling raakte de linker voorzijde van den auto het motorrijwiel. De heer S. werd over het stuur op den asfaltweg geslingerdhij werd in hoogst ernstigen toestand opgenomen en kon niet vervoerd worden. Zondagmorgen om vijf uur is hij zonder tot bewustzijn te zijn ge komen overleden. In brand geraakt. Zondagmorgen had een dienstbode te Buitenveldert het ongeluk bij het openen van een brandend keukenfornuis den vuur- inhoud tegen het lichaam te krijgen, waarbij hare kleeren vlam vatten. Door het snel en doortastend optreden van den heer des huizes werden de brandende klee ren met behulp van een wollen deken spoe dig gedoofd terwijl ook de keukenvloer, welke vlam had gevat, werd gebluscht. Het meisje had echter dusdanige brandwonden bekomen dat opname in een ziekenhuis noodig werd geacht. Verdronken* Toen de 28-jarige zoon Geert van den fabrieksarbeider T. v. d. Laan te Oude Pe- kela Zondagmorgen niet thuis was geko men, werd men ongerust en werd gedregd in de z.g. Coninagniestenwijk, waaruit toen lijk en rijwiel werden opgehaald. Tram-deraillement. Gisterenmorgen is de locomotief van de tram SteenbergenRoosendaal te Kruis land uit de rails geloopen, waarbij de machine dwars over den weg kwam te staan en het tram- en wegverkeer vrijwel geheel werd belemmerd. De reizigers wer den per autobus van den A.T.O.-dienst naar het station te Roosendaal vervoerd. Na ruim vier uur werkens was de ma chine weer in de rails gebracht, waar mede tevens het verkeer weer geheel was hersteld. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 8