Uit de Omgeving Uit de Rijnstreek. DERDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 27 NOVEMBER 192B SASSENHEIM. GEMEENTERAAD. Verbetering van de Nieuwe Ha ven of havenleg in „Frankrijk". Een bode voor het Raadhuis. De raad dezer gemeente vergaderde gis termorgen te 9.30 uur. Afwezig de heer v. d. Geest, wegens ongesteldheid. Na opening der vergadering wordt ken nis gegeven van de ingekomen stukken. Een verzoek van de de Visser-school om betaling der kcsten voor de aanschaffing van schrijfmachines was ingetrokken. Van de R.-K. Coöp. „Onderling Belang" te Lisse was een verzoek ingekomen om verkoop van een stukje grond op den hoek van de Jacoba v. Beyerenlaan (de grond voor het badhuis). Verschillende heeren waren tege.i verkoop. De beer Schrama vond het beter bad- en zweminrichting bij elkaar te brengen op „Frankrijk". De heer Speelman achtte het beter, dat een badhuis in het dorp blijftanders wordt er geen gebruik van gemaakt. Het verzoek werd in stemming gebracht en verworpen met alleen de stem van den heer Schrama voor. De voorz. deed mededeeling van den ver koop van het Raadhuis aan den heer P. C. Meiman voor 20.000. Niemand der heeren was er tegen. In de verkeersverordening werd op ver zoek van Ged. Staten een onbeduidende wijziging gebracht. Tot lid der Commissie van Toezicht op L. O. werd herbenoemd de heer Vercoute- ren. Vastgesteld werden de vergoedingen voor het lager en ulo-onderwijs. De uitgave per leerling van de O.L. School bedraagt ƒ31.42. De maximum-uitgave per leerling voor het U.L.O.-onderwijs werd vastge steld op ƒ28.61. De voorlcopig'e jaarafrekeningen met de bijzondere schoolbesturen geven aan per leerling: voor de Herv* School 27.31, School met den Bijbel f 17.46, Kath. Jon gensschool, 1S.52, Kath. Meisjesschool 15.42. Aan de Chr. H. B. S. te Leiden werd op haar verzoek een subsidie toegekend van f 102.34 per leerling. Het uitbreidingsplan werd zonder ver dere bespreking vastgesteld. Uitslag aanbesteding der 5 woningen aan den Menneweg. Een schrijven is gezonden aan den Minister, dat de door den Minister verlangde versobering te duur gekocht is. Aan den Minister is verzocht op een bouw som van 140S0 toch Rijkssteun te verlee- nen. De voorz. heeft een bezoek gebracht aan het Departement en daar een welwil lend oor gekregen. De heer Schrama vroeg, of bij de her- aanbesteding der huisjes rekening was ge houden met de in den Raad geuit-en wensch, het werk te gunnen aan inwoners. De voorz. zeide, dat het niet aangaat tel kens den laatsten inschrijver er uit te du wen. Slooping woningcomplex Amerika of bouw schuurtjes. De heer Speelman was tegen slooping der huizen. Deze slooping tot verbetering van het haverterrein zou maar half werïc zijn. Spr. heeft andere plannen. De heer Schrama vond het ook geen ver betering. De heer v. Breda achtte de ver betering niet gering; spr. zag gaarne kos tenberekening. Spr. wil dit punt aanhou den in afwachting van gedetailleerde plan nen van B. en W. De heer Verkley meent toch, dat deze huizen indertijd zijn gekocht om de haven te verruimen. Spr. was voor opruimen. De heer v. Zonneveld zegt, dat „Ameri ka" de gemeente nooit geen voordeel heeft opgeleverd. Het is een oud boeltje; de ge meente bomt telkens voor nieuwe uitgaven. De havenuitbreiding vindt spr. noodig. De heer Warnaar was eveneens voor ha venuitbreiding. Snr. wenschte te hooren de plannen van den heer Speelman. De heer Bisschoos achtte ook een haven terrein in het centrum van het dorp ge- wenscht. De voorz. meende, dat de huizen niet moeten worden afgebroken. Wanneer men verlangt, dat de Nieuwe Haven eens d'cht gaat, moet men niet gaan verbeteren. Sdt. meent, dat met deze verbetering de ge meente niet duurzaam is gediend. Uitbrei ding der Haven moet gezocht worden op het perceel „Frankriik". Daar is terrein voot een lengte van jaren. Spr. durft geen verder perspectief te openen, maar wanneer de Beukenlaan eens wordt doorgetrokken naar Ter Leede, zou er een brug moeten komen enz. Weth. Warnaar verklaarde zich namens de Wethouders voor afbraak der huisies het plan is geboren door de havenruimte nood van vorigen zomer. De heer Speelman zeide, dat er in 't ge heel niet is gesproken over de menschen. die in de huizen wonenEr is maar ééne inwoner, die demping van dien haven te genhoudt. Toch zou dat een groote verbe tering zijn. Spr. gaf eveneens in overweging uitbreiding naar „Frankrijk". De heer v. Zonneveld meent, dat deze huizen toch afgebroken moeten worden, wanneer de Concordiastraat wordt doorge trokken. Spr. is ervoor af te breken, de ha ven uit te breiden en misschien over een 10 jaar naar „Frankrijk" te gaan. De voorz. zeide, dat de schoeiing aan „Frankrijk" vraagt om verbetering; men kan die schoeiing nu onmiddellijk goed ma ken. De heer Bisschops wenschte de schuur tjes wat bij te spijkeren, en de zaak ver der nog wat af te zien. Weth. Bader zeide, dat hij wachtte op toelichtingen van den heer Speelman. An ders wil spr. het voorstel der wethouders (afbreken) in stemming brengen. Wanneer men het doet, moet het nu worden gedaan, nu arbeiderswoningen wor den gebouwd. De heer Speelman zeide, dat de heer Bader heel goed weet, wat hij wil. Spr. kan zich daarover verder niet uitlaten. De heer v. Zonneveld wenschte kosten berekening van de twee plannen, dan kan de Raad later een beslissing nemen. Hier toe werd besloten. Voorstel van B. en W. tot aanstelling van een bode-gemeentehuis en een hoofd agent van politie. De heer van Zonneveld zeide, dat dit voorstel geheel ligt in de lijn van den Raad. De heer Speelman zeide, dat er drie va catures komen: een hoofdagent, een con cierge en een werkman. Spr. hoopt, dat bij de vervulling daarvan zal gelet worden eerst op de capaciteit, en daarna op de „kleur". Besloten wordt een concierge en een hoofdagent aan te stellen. Uitbreiding Herv. School en de Visser- school. De drie schoolbesturen van Prot. Scholen en B. en W. zullen daaromtrent een conferentie houden met den inspec teer van bet Onderwijs. Bij de Rondvraag bracht de heer Speel man teT snrake de Watering. Daarin kan niet gevaren worden met volgeladen schui ten, vodral bii den Steenen Brug. Ts dit geen S'heirosoh belang? Kan de gemeente deze watering niet opknappen en bijdra gen vragen van belanghebbenden? B. en W. zullen belanghebbenden eens polsen. De heer Bisschops vroeg, of de woon schepen aan de Kastanjelaan nog niet ver dwijnen Heeft de aandacht van B. en W. Op een vraag van den heer Schrama. antwoordde de voorz., dat reeJs een der tigtal werkloozen te werk zijn gesteld. De heer Bisschop vroeg voor de werkloo zen een gelegenheid tot schuilen bij slecht weer. De voorz. heeft daar reeds naar uit gezien. Hierna ging de Raad in geheime zitting. Herw. Levenskracht. Zondagavond werd onder groote belangstelling door het dames-dilettanten-gezelschap ten bate voor de tuberculoozcn een uitvoering gego- ven in het K. S. A.-gebouw. Na een dag van slecht weer, werd blijkbaar door velen het besluit genomen aa-n den onroeo van het comité gevolg te geven. Het strijkje van „Vineta" bracht er al spoedig de stem ming in. De voorzitter, de heeT Krom, heette alle aanwezigen welkom en zette uiteen, hoe er naar middelen word uitge zien om den lijders van de „witte pest" te bevrijden. Twee patienten-plaatsgenooten worden heden verpleegd in „Berg en Bosch" en nog eenige aanvragen zijn er. Opgevoerd werd daarna het familie drama in 3 bedrijven „Tilly" door Fr. We- renfridus Neefjes O.F.M. De keuze van het stuk zal zeker iedor bevredigd heb ben. De regie was in handen van den hcor Post. De rolverdeeling is schitterend en de rollen werden op waardige wijze vertolkt, Als tweede nummer werd op de planken gebracht een blijspel van Jan Grosveld ge titeld „Zoo'n tcovenaar". Onder de pauze werd een verloting gehouden. Gisteravond werd het stuk herhaald. H1LLEG0M. Heropening. De mooie zaak van den heer J. H. Rusman, aan de Hoofdstraat, is weder verfraaid. De aannemersfirma NijmanRusman heeft aan dit pand een verbouwing verricht, die haar tot eer strekt. De winkelruimte is twee maal zoo groot geworden, terwijl voor alle afdeelin- gen comestibles, kruidenierswaren, kaas, fijne vleeschwaren etc. etc. een apart vak op de meest hygiënische wijze is gevormd. Ook de prachtige koelcel mag gezien wor den. Deze zaak is thans een der mooiste en modernste der Hoofdstraat. Bij de her opening werden dan ook niet minder dan 20 bloemstukken aangeboden. Het zal den ijverigen eigenaar in zijn omzet zeer ten goede komen. De trottoirs. De trottoirs aan de Leidschestraat worden thans met bekwa men spoed afgewerkt, zoodat de wegver- betering er thans haar voltooiing nadert. Getrouwd: P. J. Brouwer en J. Jansen L .van der Lans en W. Warmer dam. Geboren zoon van J. Grauweman Heeren dochter van W. N. A. Goemans Visser zoon van Th. C. Hulsebosch— Dobbe dochter van D. FlandVan der Heijden zoon van E. M. A. Weijers— Van der Dassen dochter van G. van Bee'enWijsman. Overleden: P. van Westerop m. 26 jaar M. S. Beezings wed. F. Wijn- gaardrn vr. 82 jaar. LISSE. Pluimvee. Vrijdagvond vergaderde de Pluimvee- en Koniinensportver. Lisse en Omstreken in de Kleine Vereeniging. De voorzit er opende deze vergadering, en sprak een woord van welkom tot de tal rijke aanwezigen en hoopte dat deze ver gadering in het teeken zal staan van aan gename stemming. De secretaris las de no tulen voor welke zonder op of aanmerkin gen werden goedgekeurd. Vervolgens wer den 6 nieuwe leden aangenomen. Hierna werd de a.s. tentoonstelling besproken, verschillende prijzen zijn wederom toege zegd. Verschillende vTagen betreffende ver deeling der prijzen werden door den voor zitter voldoende beanwtoord. Hierna wer den de Vraagprogramma's uitgereikt. Ge komen aan de rondvraag vroeg de heer Balkenende, of er bij de ballotage van nieu we leden een nieuw systeem kan worden aangewend daar dit punt zoo lang duurt. De heer Daudey vroeg of er niet voor ge zorgd kan worden, dat op de Maandag avond bij de veiling de orde kan gehand haafd worden. De voorz. beantwoordde bei de -oldoende. Eierna had de verloting plaats, waarna de voorz. onder een woord van dank deze vergadering sloot. Dienstplicht. De dienstplichtigen de zer gemeente van de lichting 1913, moeten op Vrijdag, 7 December a.s. des voormid dags te 10 uur in het gemeentehuis te Sas- senheim, hunne militaire kleeding inleve ren. NOORDWIJK. Pluimveetentoonstelling. Zondag is door het bestuur der postduivenvereeni- ging „Steeds Sneller" alhier, in Hotel Royal, van den heer H. Alders, de aange kondigde postduivententoonstelling ge houden. Keurig stonden de korven in lan- gerijen naast en op elkaar. Het aantal inzendigen bedroeg 172, waaronder 2 krop- pers. De eereprijs een zilveren wisselbe ker, uitgeloofd door de vereeniging, werd toegekend aan den heer J. Rakhorst (even als het vorig jaar). Een beker voor de meest behaalde punten der tentoonstel ling en een beker voor de mooiste vogel in de vliegklasse werden eveneens toege kend aan den heer J. Rakhorst. Verder werden 10 medailles en een 12-tal nuttige en kunstvoorwerpen, welke door particu lieren waren beschikbaar gesteld toege kend. We laten hieronder volgen de lijst van bekroningen in de diverse afdeelingen: Schoonheidsklasse. Blauwband doffer oud: eere- en tweede prijs Jac. de Mooij Rijnsburg, Z.E.V. J. Rakhorst. Idem duif: eere en tweede prijs J. Rak horst, E.V. J. de Mooij. Idem doffer jong: eere en tweede prijs en Z. E.V. J. d eMooij, E.V. J .Rakhorst. Idem duif, jong: eere en tweede prijs J. de Mooij. Blauwkras doffer, oud: 2 eere en 1ste prijs Jac. de Mooij. (mooiste doffer der schoonheidsklasse). Idem duif: 2 eere en le prijs P. Barn- hoorn (mooiste duif schoonheidsklasse), 3e priis J. v. d. Berg. Doffers, jongo 2 eere en tweede prijs Jac. de Mooij. Idem duif, jong: eere en 3e prijs J. Rak- horst. Roodkras doffers, oud: eere en 2e prijs J. Rakhorst, 3e prijs A. Westgeest. Idem doffers, jong: 2 eere en le prijs J. de Mooij. Idem duim, jong: eere en le prijs J. Rakhorst, 2o prijs J. de Mooij. Bonte doffers, oud: eere en le prijs N. Bern el man. Idem doffer, jong: eere, 2e en 3e prijs N. Bemelman. E.V. J. de Mooij. Idem duif, jong: 2 eere en 2e prijs J. de Mooii, 3o Z.E.V. en E.V. J. Rakhorst. Vliegklasse 800 K.M. Blauwband, duif: eere en le prijs N. Bemelman, 2e prijs J. Rakhorst. Blauwkras, doffers: eere en le prijs J. de Mooij, 2e prijs N. Bemelman. Idem duif: eere en derde prijs J. v. d. Berg. Roodkras, doffer: 2 eere en le prijs J. Rakhorst. Bonte doffers: eere en le prijs J. v. d. Berg. Vliegklasse 500 K.M.Blauwband, dof fers: eere en le prijs J. v. d. Berg. Blauwkras, duif: eere en le prijs C. Ruigrok, 3e prijs J .v. d. Berg. Roodkras doffers: le prijs A. W. Krol, 2e prijs J. Rakhorst. Bonte doffers: eere en lo prijs Th. Steenvoorden. Idem duif: 2 eere en le prijs P. Bosman Vliegklasse 300 K.M. Blauwband doffers eere en le prijs J. Rakhorst. Idem duif: 3 eere en le prijs J. Rak horst (mooiste duif der tentoonstelling). Blauwkras doffers: 6 eere en le prijs J. Rakhorst (mooiste doffer der tentoonstel ling). Idem duif: eere en le prijs Th. Steen voorden. Roodkras doffers: eere en le prijs J. Rakhorst. Bonte duif: 2e eere en lo prijs N. Be melman (mooiste bonte der tentoonstel ling), 2e prijs L. Vink. Vliegklasse 100 K.M.: Blauwband, dof fers oud: eere en 2e prijs J. de Mooij, 3e prijs A. W. Krol. Idem duif: eere en le prijs J. Rakhorst. Blauwkras, doffer: 3 eere en le prijs W. Imthorn (mooiste vogel in 100 K. M.- klasse) Z.E.V. J. Rakhorst. Idem duif: E.Vè N. Meijer. Bonte doffer: eere en le prijs J. v. d. Berg Z.E.V. N. Meijer. Idem duif: eere en le prijs N. Meijer. Blauwband doffer, jong: 4 eere en le prijs J. Rakhorst (mooiste doffer 100 K.M. klasse) 2e prijs J. Rakhorst. Idem duif, jong: 2e eere 2e prijs en 3e prijs J. Rakhorst, E.V. J. de Mooij. Blauwkras doffer, jong: 2 eere en le prijs J. v. d. Berg, 2e prijs J. Rakhorst, 3e prijs J. de Mooij, Z.E.V. J. v. d. Berg. Idem duif jong: 2 eere en le prijs J. v. d. Berg, 2e prijs J. Rakhorst, E.V. G. van Dam. Roodkras doffer, jong: eere en le prijs C. Ruigrok, 2e prijs J. de Mooij. Idem duif, jong: eere en le prijs J. Rak horst, 2e prijs A. W. Krol. Bonte doffers, jong: eere en le prijs Th. Steenvoorden, 2e prijs N. Bemelman, 3e prijs J. Rakhorst, Z.E.V. J. v. d. Berg. Idem duif, ojng: eere en le prijs J. Rakhorst, 2e en 4e prijs Th. Steenvoorden 3e prijs A. Westgeest, 2 maal Z.E.V. J. Rakhorst, Z.E.V. P. Barnhoorn. Kroppers: eere en le prijs Th. Steen- voorden. Wij kunnen niet anders dan een woord van hulde brengen aan het kranige be stuur voor de keurige regeling". In het zoo volledig mogelijke rapport van den keur meester, den heer L. W. Veèn van 's-Gra-: venhage (geen onbekende op dit gebied) werden van iedere zending de eventueele gebreken enz. nauwkeurig aangeteekend; een voorwaar niet gemakkelijk werk, dat met kennis van zaken is verricht. Na afloop der tentoonstelling had een verloting plaats van door da vereeniging aangekocht© priizen. Het bestuur ^an roet voldoening op deze welgeslaagde tentoon stelling terugzien. Meisjespatronaat. 't Is dezer dagen vijf jaar geleden, dat er op het Meisjes pa tronaat een tooneelclubje werd opgericht, gonaamd „De Blijde Wereld". En 't is vooral te danken aan het onverwoestbare geduld en het optimisme, aan de bekwame talenten van de leidster, mej. M Over- meer, dat deze club, die sinds eenige ja- ren onderafdeeling werd van de Maria- congregatie, nu haar eerste lustrum zal gaan vieren. Reeds elf maal hoeft „De Blijde Wereld" een groote uitvoering gege ven en steeds was de belangstelling van do Noord wijkers zóó groot, dat elke uitvoe ring tweemaal moest gegeven worden. De toeschouwers hebben altijd het mooie en hoogstaande spel van de dames gewaar deerd, wat niet alleen bleek uit de zaal, die altijd vol was, maar ook uit het flinke batig saldo, dat er na elke uitvoering over bleef. Verschillende min of meer noodlij dende vereenigingen, zooals „St.-Liduina- vcreeniging", „Hulp in de Huishouding", „Wit Gele Kruis", „Meisjespatronaat", „Missienaaikring" kunnen in hun kasboek nog wel zien, dat ze zonder „De Blijde We reld" 'n paar honderd gulden armer zou den zijn. Op 29 en 30 November geeft „De Blijde Wereld", ter gelegnheid van haar eerste lustrum, in 't Juvenaat 'n uitvoering zoo als nog nooit te voren. Mevrouw Thijssen heeft met de dames in stiKÜe genomen do operette van den beroemden Nedcrland- schen musicus dr. Joh. Wagenaar, „De fortuinlijke kist", een dol-vermakelijk zang spel, terwijl mej. M. Overmeer met de da mes instudeert het pas verschenen en tot nog toe misschien het mooiste tooneelspel voor dames: „Familiejuweclen". „De Bliide Wereld" zal voor deze gele genheid al haar zang- en tooneelcapacitei- ten extra toonen. En ook nu weel zal Noordwijk dat zeer zeker op prijs stellen, vooral daar het batig saldo bestemd zal worden voor het nieuw te bouwen Zuster huis met bewaarschool. Mishandeling. Door v. G. alhier, is bij de politie aangifte gedaan van mishande ling door v. d. K. Proces-ver baal werd op gemaakt. OEGSTGEEST. Uitvoering. In „St Willibrord" gaf 'Zondagavond de Ry, Kw Harmonie „Triumph" haar eerste uitvoering van dit seizoen. Niettegenstaande de slechte weers gesteldheid was de zaal buitengewoon goed bezet, wat wel als bewijs kan worden aan gevoerd, dat Triumph zich in do belang stelling der parochianen kan verheugen. Dat de vereeniging met deze uitvoering wederom een succes heeft te boeken, be hoeft nauwelijks betoog. Om steeds een zoo varieerend program aan te bieden, was ditmaal de medewer king verzocht van een dames tooneelclub die met een zeer spannend tooneelwerk voor het voetlicht kwam. Wij zullen dezen keer niet het „honneur aux dames" toepassen, doch het program ma in zijn gewone volgorde bespreken. De Voorz. verwelkomde, doordat de geestelijk adviseur niet tijdig aanwezig kon zijn, de aanwezigen, waarna Triumph eenige nummers uitvoerde. Onder de voortreffelijke leiding van den heer Kroon passeerden een achttal goed gekozen nummers de revue of liever 't gehoor. Om elk nummer afzonderlijk te beoordeelen zou ondoenlijk zijn, daarom slechts een globale indruk. Gerekend den korten tijd dat de Harmonie bestaat, werd er zeer goed gemusiceerd. De stemming der instrumenten was zuiver, de execu tanten gaven de intenties van den direc teur behoorlijk weer en het ensemble was in orde. We hebben dan ook een genot- vollen avond aan Triumph te danken. Natuurlijk waren er ook wel, zooals bij alle menschonwerk feilen aan te wijzen; bijv. de clarinetten domineerden over 't algemeen wat veel (dit zal voor een groot deel wel volgen uit de opstelling der mu sici) de bassen (overigens hun een pluim pje) behoeven een ruimer bezetting. Onder ademlooze stilte bracht do heer Kroon een drietal vioolsolo's ten gohoore Zijn buitengewoon muzikaal talent kwam daarbij wel tot uiting. Hij werd aanvul lend gesecundeerd op de vleugel door zijn dochter mej. Joh. Kroon. Hot publiek gaf door langdurig applaus na ieder nummer zijn instemming te kennen. Na het laatste nummer werden mej. Kroon bloemen aangeboden, en had de heer Kroon een dankwoord van den voor zitter in ontvangst to nemen. Na de pauze was het woord aan de da mes, die succesvol „Het Sterretje van Bethlehem" opvoerden; een tooneelspel met een mooie strekking. Do verschillende omstandigheden, zoo als de ongesteldheid van do leidster, in aanmerking nemend, kunnen wij tevreden zijn over deze opvoering. Over heel do linie is vlot en met groote toewijding gespeeld. De actrices wisten het talrijk aanwezige publiek tot het laatst toe merkbaar te boeien. Het was buiten gewoon stil in de zaal en dit zegt o. i. veel ten voordeele van de optredende olub. Al stond do uitbeelding harer rol bij den een op hooger peil dan bij den ander, groot was het verschil niet. Do spelhoogte was vrijwel van hetzelfde niveau, hetgeen een rustig-gelijkmakend effect aan deze opvoering gaf. Het samenspel van mevr. Kanten met Sophio stond ons het minste aan. Toonde Sophie een welbegrepen op vatting harer rol to hebben en wist zij door haar teer echt mengchelijk spel meer malen tranen in de oogen van vele aanwe zigen te brengen, mevr. Kantens daaren- tgen beleefde haar rol niet voldoende en speelde o. i. niet overtuigend, niet natuur lijk. Ook was zij, doch zulks troft haar niet, wat te jeugdig gegrimeerd. Mevr. Wijnand, die overigens geen onaardig spel gaJ, moet iets moor torg aan de articulatie schenken. Dit geldt ook voor het dienst meisje Barbje. Anna, voorzeker, een' der beste speel sters, moot haar uitspraak verbeteren, wat bij haar vrij optreden nog tot meer succes zal leiden. Vrouw Lurvink had nu juist niet do dankbaarste rol, doch een juist opvatting maakte haar spel goed. Zuster Carola speelde haar rol goed; de rol van religieuze is niet gemakkelijk op de juiste wijze uit te beelden. Geertje bracht de eehto stemming met haar lief verschijnen. Het spel en gezang der kleinen maakte grooton indruk. Een dankbaar, verdiend applaus, na ieder be drijf. beloonde do speelsters. Wij mogen zeker niet voi-zwijgen don steun dien de dames actrices hebben onder vonden van mej. van Deeno, die altijd be reid was de gewenschte medewerking te verleenen. De grime was verzorgd door den heer Hoppezak. VOORHOUT. De groote negertilm. Onze parochie gaat a.s. Vrijdag 30 Nov. een mooie film zien. Frater van Graven komt met zijn groote nogerfilm, een werk dat hij zelf heeft samengesteld in Afrika. Het is nog niet zoolang geleden dat dozo Missionaris zwierf rond de bronnen van den Nijl in het hart van het zwarte werelddeel. We hebben de film gezien en we durven te zeg gen dat ze schitterend is. Geen wonder dat het moeilijk is, om een beurt te krij gen; reeds in over de honderd plaatsen heeft Frater van Graven zelf zijn rolprent vertoond binnen oen jaar en heb is altijd maar met groot succes. Het getuigt wel van grooto onderne mingsgeest en van moed om naar het on bekende gebied door te dringen en te fil men op plaatsen waar nog zelden blan ken komen. We zien daar de heidenen gekleed in do blaren van do bananen boom en gestoken in dierenvellen. Een reuzennegerdans van over de twee dui zend heidenen doet ons zien hoo de ar me inboorlingen nog diep in het heiden dom liggen neergezonken. Wat een pracht rol is ook de dieren film olifanten, zebva's en giraffen op zeer korten afstand geno men. Vanzelf krijgen we in het tweede ge deelte meer van het missieleven te zien, ofschoon de film is opgenomen hoofdzake lijk om te laten zien hoe de zwarten van Afrika's binnenlanden leven in hun dage- lijksch doen en laten. De zaal van het pa tronaatsgebouw, alwaar do film gegover. zal wordon, moet dan ook a.s. Vrijdag tc kloin blijken om do belangstellenden tc kunnen bergon en Frater van Graven, die zelf op de films ons vergezelt, zal dan ook tevreden zijn over don opkomst, hetgco 1 voor hem beteekont een financieel succc-., voor zijn opofferend missiewerk. Jubileum Koningin-Moeder. Het go meontebestuur heeft pogingen in het wer'- gesteld om de mogelijkheid to schapen, dat de muziekuitvoering, welke op 10 Ju nuari 1929 ter gelegenheid van het jub' leurn van H. M. de Koningin-Moed er in Grooto Kerk te 's-Gravonhago, onder le ding van Dr. Wagenaar gegeven zal wo den, door middel van radio-uitzending vr Hilvorsum, door ieder in deze gemeen! gratis gehoord zal kunnen worden. Do exploitant van hot radio-distributie net heeft zijne medewerking reeds toeg' zegd. Het gebouw, alwaar de uitvoering gov ven zal worden, zal nog nadoT worden b kend gemaakt. Bouwvergunningen. B. en W. dezr gemeente hebben aan den heer P. van de Berg vergunning verleend tot het bouwr van oen broeikas langs den Loosterwcp aan den heer F. Frijlinck te Sassenhei tot het bouwen van een steenen lan« - schuurtje langs de Frank van Borsele laan. Dienstplicht. Voor do dienstplicht* gen van de lichting 1913 bestaat op Vr' - dag 7 December des voormiddags 10 11 de gelegenheid tot het inleveren van d militaire kleedeing to Sasscnheim in hc gemeentehuis aldaar. Goboren Petrus Oornelis, zoon vr Chr. van Leeuwen en P. l'Amie Jann^ tje, dochter van N. van Schaik en Handgraaf Gcrardus Jacobus, zoon v P. J. van den Borg en C. E. A. van d' Hoeven Maria Antonia, dochter van V. van Noort on G. C. Rpmijt Adriana J' hanna, dochter van H. J. Mosseveld en J. C. Touw. Overleden: G. van der Wonde, jaar, cehtgenooto van J. Feenstra Adriana Martina Spruijt, ?8 jaar, echtgc- noote van J. Hufncr. Gehuwd: Comelis Zwetsloot oud 2" jaar, met Margaretha van der Ploeg, ou 27 jaar, beiden to Voorhout Nicolaa Bakker, oud 24 jaar on Petronella Johan na Zuidhoek, oud 21 jaar beiden wonend t© Voorbout Marcus Uithoven oud 2t jaar met Wilhelmina Kersten oud 20 jaar, beiden wonende te Voorhout. Gevestigd: H. P. Groenewegen van Zoetermeer A. Zondervan en gezin van Alkemade C. J. Verkleij van Hazcrs- wonde P. Woude van Amsterdam. Vertrokken: L. M. van Buuren naar IJmuiden A. J. Berge van Hene gouwen naar Leiden M. on W. Uithoven naar Sassenheim D. Uithoorn naar Mui den. ZEVENHOVEN. Glascultuur. Bij B. en W. is een ver zoek ingekomen van J. Pieterse, om ver gunning tot het bouwen van een warenhuis. Dit zal het eerste warenhuis alhier zijn, zoodat hiermee de glascultuur in onze ge meente haar intrede zal doen. Bouwen. Aan G. v. Scheppingen a. d. Amstol is vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis voor rekei,: g van den heer L. v. d. Kleij to De Kwakel

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7