H. Pi. PIERROT J PRA3TSSCHE Gesehenkero- 0J Eua®t Saragj isesllea^keirsr, BINNENLAND. Uit de Omgeving Uit de Rijnstreek. LUCHTVAART. SPORT. ■lïiili STADSNIEUWS. öacSea&siE wasï Eb0i|weBIeSa waaa^ele herinneren tiog Sang aan den gever. Zeker vïnsfó U ïefe in de werscSiiBSsrsïfe afdeeSisjgen wan Sïjaarsmanssteeg 1- 14-25 HORLOGEMAKER Uurwerken Byouterïeën Luxe Artikelen Lederwaren Tasschen 2°32 ifïeis artikelen DE ACTIE VOOR HET DR. SCHAEPMANFONDS. In aansluiting bij de eerste publicatie over den stand der actie voor het Dr. Schaepmanfonds bij gelegenheid der jong ste vergadering van den Partijraad be reikte het Comité van Actie sind&di^ eene voorloopige afdracht van het Provinciaal Comité in den Rijkskieskring Groningen, ad 5.-196.55. De Rijkskieskring Groningen telde in 1925 S215 stemmen op de R. K. lijst. Hierdoor wordt bevestigd, dat het bijeen gebrachte totaal bedrag inderdaad grooter is, dan kon worden gemeld, terwijl even eens blijkt, dat van eigenlijke achterblij vers niet kan worden gesproken. Wij herhalen, dat wij met de cijfers in handen niet vreezen. Een bemoedigend begin van de tweede en laatste étappe! Het Comité van Actie. BEGROOTING RIJKSWATERSTAAT. In de memorie van antwoord nopens de Waterstaatsbegrooting voor 1929 deelt de minister mede, voornemens te zijn de drie hoofdige leiding van den Rijkswaterstaats- dienst te vervangen door een éénhoofdige. De regeering zal met hot nemen van oen beslissing inzake de verbinding van Am sterdamBoven-Rijn niet lang meer wach ten. Aan algemeen herstel van do bewaking der onbewaakte overwegen valt niet té denken De werkzaamheden voor de ringbaan om Amsterdam zijn to ver gevorderd, om thans nog aan staking te denken. De gaslucht. Te Eindhoven Gisteravond is de gemeenteraad te Eind hoven in openbare vergadering bijeenge komen. Na afhandeling van een enkel punt stelde de voorzitter een vergadering met gesloten deuren voor, die van half 8 tot middernacht duurde. Na heropening stelden B. en W. den raad voor, om gezien het rapport van de commissie van onder zoek, naar beweerde onregelmatigheden in het gasbedrijf te Eindhoven den heer J. J. C. W., directeur der gemeentelijke lichtfabrieken, met voorbehoud van alle rechten der gemeente, met ingang van he den te ontslaan. Dit voorstel werd z. h. st. aangenomen. De heer Notten (R. K.) stelde den raad voor, dat de gemeente geen zaaen meer zal doen met die firma's, die allerwege in den lande zooveel menschen in het ongeluk hebben gestort. De voorzitter antwoordde, dat B. en W. zich reeds in dien geest heb ben beraden. Het millioen voor de socialistische pers. Naar «JHet Volk" verneemt, heeft de bondsraad van den Bond van Arbeiders (sters) in het Bakkers-, Chocolade en Sui- kerbewerkingsbodrijf besloten voor 30.000 deel te nemen in de leening van een mil lioen gulden ten behoeve der arbeiders pers. Zij begrijpen de propagandistische waar de van do pers en handelen er naar I Do fabriek van wollen stoffen van de firma J. ten Bos te Almelo, die gedu rende langen tijd wegens slapte slechts vier dagen per week werkte, zal in ver band met de wederopleving in het bedrijf van heden af weer de geheclo week wer ken. Zaterdagmiddag kwam do gemeente raad van Utrecht in 34e begrootingsverga- iering bijeen. Toen was het einde geko men! LISSE. ROOFOVERVAL. Een oude vrouw van haar geldswaardig papier beroofd. Toen de oude ongeveer 70-jarige vrouw ■3ch. alhier Zondagavond haar courant zat ce lezen, hoorde zij plotseling gerammel aan de buitendeur van het huisje, dat staat van den Veldweg. Toen zij opstond om de, ïaar zij dacht, kwajongens te verjagen, werd zij overvallen door twee mannen, die Jaar ernstig mishandelden. Do mannon ■jingen daarop naar binnen, terwijl zij de •.touw met revolvers bedreigden, opdat zij :aet zou schreeuwen. Zij doorzochten het iuis en vonden niet veel van hun gading. Daarop eischten zij van de vrouw, dat zij Ie plaats zou aanwijzen, waar zij haai eldswaardige papieren bewaarde. Doods benauwd deed zij dit, en de mannen namen nee een spaarbankboekje, een boekje van Je Haarl. Bank, en andere geldswaardige papieren. Daarop namen de mannen de vlucht. De vrouw waarschuwde bij de bu- rer Je politie, nadat zij eerst nog door de dv.i ternis misleid in het water was geloo- pen. KATWIJK. Gemeenteraad. De raad dezer ge meente vergadert Woensdag, des namid dags 7.30 uur, welke vergadering zoo noo- dig zal worden voortgezet op Donderdag 29 November, eveneens des namiddags 7.30 uur. VOORSCHOTEN. Gemeenteraad. De raad dezer ge meente vergadert Woensdag 26 November a.s., des namiddags te 8 uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot ophef fing onbewoonbaar-verklaring van een huis. 3. Idem tot het verleenen van sub sidie aan de Christ. H. B. S. te Leiden. 4. Idem tot verhooging voorschot Voorsclio- tensche Bouwvereeniging. 5. Idem tot vaststelling vergoeding ex art. 101 der L. O.-wet 1920 voor het R. K. Meisjes Pen sionaat. 6. Idem tot wijziging der Algc- meene Politic-Verordening. 7. Reclames Schoolgeld. Onthulling gedenksteen. Zaterdag namiddag te half drie zal alhier de plech tige onthulling plaats hebben van een ge denksteen, waarop de namen der drie ge niale gebroeders Dr. Melchior, Dr. Hector en Mr. Willem Trcub zijn uitgebeiteld. De laatstgenoemde der drie gebroodors nl. Mr. M. W. F. Treub is nog alleen in leven en zal .30 November a.s. zeventig jaren oud worden. De gedenksteen zal worden aangebracht in de woning, waar de drie geleerde gebroeders het levenslicht aan schouwden, staande in de Voorstraat 15, alwaar thans de bakkerij gevestigd is van den heer J. Verhoog. Het huldigingscomité uit Den Haag zal op het Raadhuis alhier worden ontvan gen, waarna do gedenksteen zal worden onthuld in do Voorstraat. Zeer waar schijnlijk zal prof .mr. M. W F. Treub. oud-minister van financiën, persoonlijk bij de onthulling van den gedenksteen alhier in zijne geboorteplaats tegenwoordig zijn. Ook wacht ons op dezen dag nog eenc verrassing, welke wij echter nog niet mo gen verklappen. ALPHEN AAN DEN RIJN. Ernstig autoongeluk. Jongeman met schedelbreuk opgenomen. Langs den Gouwsluischen weg had gis terenmorgen een aanrijding plaats met ern- stigen afloop. De 18-jarige J. de B., die met zijn fiets achter een auto reed, wilde zich verwijderen. Hierbij werd hij echter aangereden door een uit tegenovergestel- do richting komenden vrachtauto. De ge volgen laten zich indenken. De B. werd over de straat geslingerd en bleef bewus teloos liggon. Dr. de C., dio spoodig ter plaatse was, constateerde b. d. ongelukki- ke een ernstige schedelfractuur. Hij werd per brancard naar de ouderlijke woning overgebracht. De toestand van den patiënt is hoogst ernstig. Aanbesteding. Door B. en W. werd gisterenmorgen 11 uur in het Secretarie- gebouw aan de Wilhelminastraat in het openbaar aanbesteed het aanleggen van straten ter lengte van ongeveer 190 Me ter; het voor beplanting gereed maken van een terrein, bestemd voor plantsoen; bet verbeteren van een speelterrein en het uitvoeren van verschillende verstra- tingen een en ander met daarmede in verband staande werken. De inschrijvin gen waren als volgt: L. P. v. d. Heerde Stuifzand Leiden 27389, W. Hoogstraten Leiden 31832, gr. Gesman Zoetemeijer Alphen a. d. Rijn 29740, fa. vc. d. Velde de Jong Oegstgoest 31444, G. de Ko ning Leiden 27890, H. Oudenes Alphen a. d. Rijn 30510, F. A. J. v. Vugt Ki- liam Gorinchem 32678, H. A. v. Zun- dert te Etten 27367.30 (ongeldig), S. de Jeu Alphen a. d. Rijn f 31200, J. Waraaar Leiden 29990, Th. de Winter en C. J. v. Weeren Leiden 27500, W. Ch. v. Evert Leiden 30S00 en de N.V. Beton Wo ningbouw Mij. te Gouda 19430. De gun ning werd aangehouden. HAZERSW0UDE. Lezing. Zooals reeds per adverten tie in het blad van Zaterdag is bekend gemaakt, zal op intiatief der Fokvereeni- ging de heer Tr. J. S. Swierstra veeteelt- consulent te Utrecht en waarnemend voor Zuid Holland, a.s. Donderdagavond in café Verhaar een lezing houden over Standaard-consumptie melk in verband met de veefokkerij. Alle veehouders heb ben vrije toegang. Het bestuur vertrouwt dat alle belanghebbende veehouders te genwoordig zullen zijn. Verpachting. De uitslag der publieke 5 jaarl. verpachting van 2 perceelcn gras gewas en 1 perceeltje tuingrond in eigen dom bii de gemeente is als volgt: Het gras gewas langs Gemeeneweg en Kromme Jaagpad aan de hoogste inschrijvers W. J. van der Velde en J. C. van Dijk voor 141.50 per jaar. Het grasgewas langs West zijdewee; aan de n hoogsten inschrijver C. v. d. Bosch voor 50 per jaar. Het perceeltpe tuingrond genaamd ..Beth lehem" aan den hoogsten inschrijver O. A. van der Wiel voor 50.50 per jaar. L. T. B. Vrijdagavond j.l. is alhier in het Vereenigingsgebouw 'n vergadering ge houden der plaatselijke afdeeling van den L. T. B. Niettegenstaande het zeer slechte weer, was het lckaal goed bezet, de bij eenkomst werd geopend door den heer A. J. de J'ong, voorzitter der afdeeling, die in zijn openigswoord vooral welkom heette den Zeereerw. Heer J. Ruiten, Pastoor van het dorp. Daarna verkreeg het woord de lieer Ganzenboom, met het onderwerp „Do stem der geschiedenis". Op zeer onderhoudende wijze wist de heer Ganzenboom zijn ge hoor bezig te houden. Ook word een groot gedeelte van den avond gevuld met filmvoorstellingen over Lourdes enz. Niemand zal wel spijt gehad hebben dezen avond te hobben bijge woond. Inenting. 1 Dec. des voormiddags tus- schcn 9 en 10 uur zal er gelegenheid zijn tot kostelooz© inenting. Men vervoege zich daartoe aan de zie kenbarak op den Gfcfcrtenewcg. KOUDEKERK AAN DEN RUN. Te water. Gisteren had alhier een on- coval plaats, dat betrekkelijk goed is af- L'eloopen. De 16-jarige diens f bode bij de lamilic K. was werkzaamheden aan hei verrichten aan de Rijn, toen het 3-jarigo zoontje van den heer L. haar van achteren een duw gaf, waardoor zij in den Rijn viel. Zij ging geheel kopje onder. Pet ongeval werd juist door een naast haar wonende hebben het meisje op den kantijbtotaom buurvrouw gezien die het meisje op den kant hielp. NOORDEN. Tooneel. Vrijdag 30 Nov. zal de too- neelvereeniging „St. Cecilia" in de St. Franciscuszaal een uitvoering geven. Op gevoerd zal worden „De Goudmijn", too- neelspel in 3 bedrijven. Na de pauze zal worden opgevoerd het gelukskantoor, klucht in 2 bedrijven. Lindbergh terecht! Lindbergh was, gelijk gemeld, op zijn vliegtocht van Tampico naar de Vcree- nigde Staten over tyd. Eenige Amorikaan- sche vliegtuigen waren Zondagmorgen naar de grens van Texas vertrokken om Lind bergh te zoeken, omdat men geloofde dat hij nabij de grens een noodlanding had moeten maken. Hij is echter Zondagmiddag half 4 té Tampico aangekomen. Een luchtreus. Ook de vleugels van het vliegtuig als bergplaats. Naar de Reichszentrale für Deutsche Verkehrswerbung meedeelt, wordt thans in de vliegtuigfabriek van Junkers te Dessau een toestel gebouwd, waarin zoowel een deel van de plaatsen der passagiers, als de motoren in de draagvlakken worden ondergebracht. Men heeft hier te doen met den eersten stap in de richting van het „Nur-Flügel-Flugzeug", waarop prof. Jun kers reeds bijna twintig jaar geleden pa tent heeft genomen. Bij de tegenwoordige vliegtuigen bevindt zich de ruimte voor passagiers en bagage in den romp van het vliegtuig, in de richting waarin wordt ge vlogen. Bij het „Nur-Flügel-Flugzeug" zal deze ruimte zich in de draagvlakken be vinden, en wol dwars op de vliegrichting. Junkers geeft dus aan de ruimte, gereser veerd voor passagiers en bagage, den vorm van een kruis. In dit vliegtuig, dat voor- loopig do I 3S wordt genoemd, is de romp ook nog, zooals bij de tegenwoordige ver keersvliegtuigen, voor het grootste gedeelte bestemd voor passagiers en bagage. De I. 38 zal voorloopig alleen als land- vliegtuig wordon gebouwd. Later zal zij, volgens het oorspronkelijk plan, echter twee groote drijvers krijgen, die in den vorm van groote booten als organisch deel van den romp zullen worden vervaardigd. Dit is noodig, aangezien dit vliegtuig in ons tijdperk van Oceaan-tochten, voor het verkeer over zee in aanmerking zal komen. Het voorste gedeelte van den romp zal be staan uit twee verdiepingen. Beneden zit ten do piloten, daarboven do bestuurder van het vliegtuig en dc radio-telegrafisten. Zooals men ziet, zal zich aan boord van deze vliegtuigen reeds een geheele beman ning bevinden. VOETBAL. R.-K. FEDERATIE. S. J. C. I—Edoh I 7—1. Ondanks de zware regens der laatste dagen, was het Sportpark Zondag in uit stekende conditie en kon men nergens een spoor van water ontdekken. Alhoewel het in de morgenuren zeer slecht weer was, kon men om geen enkele reden den wed strijd afgelasten. De Haagsche gaston wa ren dan ook tijdig aanwezig, doch de scheidsrechter liet hierbij op zich wach ten en werd onderling goedgevonden on der leiding van scheidsrechter P. Ange- vare te spelen. Edoh, hetwelk met 10 man speelde, kreeg in het eerste gedeelte het doel tegen wind in te verdedigen en waar de zeer sterko wind van doel tot doel stond, kregen de gasten het hard te ver antwoorden. In deze periode waa van voet Güas, Kï'isSaS Sea°wïe2eH CouwerS ftrtikelese 1 y Koopt NU reeds, f!u koopt U nog rustig en viatü-f de grootste keus. bal weinig sprake, daar S. J. C. voortdu rend het gastendoel belegerde met resul taat dat de rust intrad met 30 voor S. J. C. Na de thee was aller verwachting, dat het S. J. C.-doel nu eens danig be stookt zo,, worden, doch hierin voorzag de thuisclub, door het spelen van een laag spel en binnen Jiet kwartier hadden zij den stand met twee puntjes opgevoerd (50). Edoh trachtte telkens den voor sprong te verkleinen, doch door te hoog schieten, heeft zij geen succes en uit een penalty moest zij de eer redden, waarte genover S. J. C. nog twee maal doelpuntte zoodat het einde een overwinning voor S. J. C. bracht van 71. ItaliëNederland. Naar uit Zwitserland wordt gemeld, heeft do Italiaansche Voetbalbond de volgende 15 spelers uitgekozen als candi- daten voor het Italiaanscl o voetbalelftal dat a. s. Zondag tegen Nederland in Mi laan zal uitkomen. Combi, (doelverdediger), Calliga-ris en Rossetta (achterspelers), Pitto, Janni en Colombari (middenspelers), Conti, Balon- cieri, Libonat, Rossetti en Levratto (voor hoedespelers), alsmede de min?r be kende spelers Tansini, Veccina, Banchero en Compiani. Uit deze 15 spelers die a.s. Woensdag allen te Milaan bijeen zullen komen, za-1 dan het definitieve elftal voor Zondag worden gekozen. GYMNASTIEK. Wedstrijden D. H. G. B. te Rotterdam. Zondag heeft Jeanne d'Arc deelgenomen aan de bondswedstrijden van den Diocesa- nen Haarlemschen Gymnastiekbond Rot terdam. Aan deze wedstrijden ging vooraf een Eereavond, die in alle opzichten goed ge- slagd is. Deze avond werd geopend dooi den bondsvoorzitter, den heer W. Groot, die nog eens uiteenzette het doel en het nut van deze wedstrijden. De avond werd verder gevuld met too neel en zeer goede gymnastiek, wat men van zoo'n avond ook mag verwachten. Zondag was geheel voor de wedstrijden. En dat deze bondswedstrijden een jaar- lijkseh gymnasliek-festijn geworden zijn van de R. K. Gymnastiek-Vereenigingen in het bisdom Haarlem en ook daarbuiten, getuigt de zeer groote deelname aan ge noemde wedstrijden. Ook Jeanne d'Arc was Zondagmorgen al vroeg er heen getrokken om te trachten een goed figuur te slaan, wat haar wonder wel gelukt is, ofschoon het nog wel beter had kunnen zijn. Die echte wedstrijd-rou tine ontbrak nog, de zenuwen waren het, die hier parten speelden. Maar ondanks dit, heeft deze jonge ploeg kans gezien een derden prijs afd. A te bemachtigen. Pro ficiat. Ook do dames kunnen op een succes vol len dag terug zien, daar zij in hare afdee ling een tweeden prijs wisten te winnen. Te eervoller is deze overwinning, daar zij alleen in aanmerking karnen voor een prijs. De eerste en derde werden niet toege kend. Onze jongens konden het zoet der over wining niet smaken, maar zijn met het voornemen bezield: volgend jaar hebben wij ook een prijs. Zoo ging deze dag gauwer om dan men gewenscht had. En met de gezelligste stem ming zat men in den trein, al plannen ma kend voor volgend jaar, in het vooruitzicht op misschien wel een eersten prijs. Dien kant moet het weer op. SCHAKEN. De competitie. Gisteravond werd in café Neuf, Brec- straat, alhier en competitiewedstrijd ge speeld tusschen de plaatselijke vereeni- gingen: Leidsch Schaakgenootschap (2e tiental) en Philidor (le tiental). De uitslag was de volgende: Philidor I—L. S. G. II H. I. do NieMr. C. J .Goudsmit 01 W. F. SniederW. A. A. v. Otterlo 10 E. W. v. d. BurghD. der Jong 10 P. J. v. d. ZeeuwM. Bloem 01 J. WorstDr. J. F. Sirhs 01 J. de BoerF. do Bruin 01 B. MeynG. Schoppen XX H. C. de NieS. J. v. d. Hoeven 01 J. J. AbspoelIr. H. N. Frangois 01 A. PelsM. J. Dieben XX Totaal 2XX—6XX Het Leidsch Schaakgenootschap II be haalde dus de overwinning. De twee af gebroken partijen zullen over een week uitgespeeld worden. Beide staan gunsti ger voor Philidor, zoodat de vermoedelijke einduitslag 46 wordt. „SANCTUS AUGUSTINUS". De huldiging van Prof. Groenen. Zooals bekend zal Prof. P. G. Groenen op 2 December a.s. als oud-moderator van St. Augustinus op feestelijke wijze gehul digd worden. Het programma voor dezen huldigings dag is als volgt samengesteld. Des morgens te half tien zal door den Zeereerw. Hooggel. heer Prof. Groenen in de kapel der Zusters Dominicanessen aan do St. Jacobsgracht een plechtige Hoogmis Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Lei. den brengen ter openbare kennis, dat A Verhoeven te Leiden ten terzgek heeft in gediend ter bekoming/ van verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank, voor ge bruik ter plaatse vanvverkoop in het per- ceel Kruisstraat 10. A. VAN DE SARDE BAKHtYZEN, Burgafcieester. VAN STRIJENl Secretary Leiden, 27 November; 1928. Agenda LEIDEN. Donderdag Wetenschappelijke voordracht over het katholicisme door prof. P. J. Verhaar Academiegebouw, Rapenburg 73. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 26 N o v. a.s. tot en met Zondag 2 De cember waargenomen door de apotheek van den heer W. P e 1 le Kort Rapen burg 12, tel f. 594. worden opgedragen. Na afloop volgt er ge meenschappelijk ontbijt in het „Eigen. Huis", Rapenburg 24. Des middags te 3 uur heeft er ten „Eigen Huize een feest vergadering plaats, waaronder aan Prof. Groenen het eere- lidmaa'schap der vereeniging zal worden aange' Jen. Hierna zal dc huldigingscom- nr' :c zich van haar taak kwijten en zullen de woordvoerders der reünisten en van de onderafdeelingcn gelegenheid vinden een woord, van afscheid tot den oud-moderator te. richten. Te half zeven des avonds zal in café- restaurant In den Vergulden Turk" een feestdiner plaats hebben, waarvoor e.v. deelnemers worden verzocht zich zoo spoe dig mogelijk op te geven aan Mej. J. M. M. Vonk, Stille Rijn 10 te Leiden. De deel name kost 3.per couvert. Ds. Beekenkamp. f In den ouderdom van 53 jaar is gister avond alhier overleden ds. G. H. Beoken- kamp, predikant bij de Ned. Herv. Ge meente alhier. Ds. Beekenkamp werd geboren in 1875 te Nieuwerkerk b. d. IJsel, hij studeerde te. Gouda en Utrecht. Achtereenvolgens diende hij de Ned. Herv. Kerk te Bent huizen, Huizen, Delft, Oldebroek en se dert 1920 te Leiden. Te dezer stede was hij een vooraan staand figuur in den Gereformeerden Bond en den Gereformeerden Zendings- bond en voorzitter van het Regentencol lege van het kinderhuis „Voordorp" te Leiderdorp. Ds. Beekenkamp was de A.R. beginselen toegedaan. Leidsche Maatschappij van Weldadigheid. De Leidsche Mij. van Weldadigheid ter voorkoming van verval tot armoede heeft onder presidium van mr. P. A. Pijnacker Hordijk haar jaarlijksche algemeene ver gadering gehouden. Do drie periodiek aftredende hoofdbe stuursleden, do heeren S. L. le Poole, prof. dr. J. A. J. Barge en mr. P. A. Pijnacker Hordijk werden bij acclamatie herkozen. In de plaats van de heeren Cosijn en Van Ewijk, die de stad verlieten, tra den ir. Fehmers en mr. Idenburg als nieuwe medewerkers toe. Over den finantieelen toestand zegt het verslag dat aan contribution en gif ten binnenkwam 1285 (v. j. 1395); aan rente werd gekweekt een bedrag van 7151.11 (6339,28), terwijl de Hulpbank- een provisie afwierp van 1116.72 905.68). Aan pauvres-honteux (stille armen) werd uitgekeerd 392.50 (v. j. 1015); aan onderwijs 356.2S 378.74), terwijl de gewone ondersteuningen bedroegen 5451.41 (v. j. 5133,77) en de onkosten 572.79 770.96). De woningbouwvereniging „Tuinstad- wijk" heeft sollicitanten opgeroepen voor het uitvoeren in vasten dienst der ver eeniging van de dagelijks voorkomende reparaties. Een advertentie werd ge plaatst in een drietal vakbladen. Het loon zal 35 gulden per week bedragen met uitzicht op verhoogingen. Binnen één week had de secretaris ongeveer 8000 sol licitatie-brieven in zijn bus. Gisteren was de heer W. Goddijn, Ver verstraat 16, 45 jaren werkzaam op de fabriek der Leidsche Katoenmaatschappij De eerste-luitenant J. v. Waning van het 6e Ecg. Veldartillerie wordt 1 December ontheven van zijn detacheering bij den rij- cursus te Breda en geplaatst bij de artil lerie alhier. Bij de politie zijn inlichtingen te beko men omtrent e~n heerenrijwiel, dat onbe heerd op straat gevonden is-

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2