BUITENLAND. Buitenl. Berichten. 20ste J^Tiann DINSDAG 27 NOVEMBER 1928 No 6037 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week. f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Hei Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. I Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per -egel Voor Ingozonden Mededeelingen wordt het z dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin j betrekkingen wordon aangeboden of gevraagd, huur en ver- huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen. V De beteekenis van de politiek De Partijsecretaris mr. Frans Teulings heeft Vrijdagavond op de vergadering van den Katholieken Partijraad eenige belang rijke mededeelingen gedaan over het dr. Schaepmanfords. Waar wij in ons nummer van Zaterdag over weinig plaatsruimte konden beschik ken, moesten wij nogal in het verslag daar van bekorten. Gisteren drukten wij af een over zichtelijk staatje van de dr. Schaepman- fonds-actie, hetwelk de Partijsecretaris ter vergadering heeft medegedeeld. En op deze plaats willen wij ook nog weergeven de hulde door mr. Teulings ge- kracht aan jhr. Buys de Beerenbrouck: „Zoo spreek ik bier dan namens den man, wiens fel begeesterend initiatief den stoot gaf aan geheel Katholiek Ne derland om aan den opbouw van een groot werk met enthousiasme te be ginnen namens hem, die uit liefde voor de goede zaak de actie voor het dr. Schaepmanfonds in die mate tot zijn persoonlijk ideaal maakte, dat hij, naast en temidden van zijne overvloe dige werkzaamheden, gedurende maan den al zijn nog beschikbaren tijd opof ferde om stad en land af te reizen, om Kef en leed van bet bedelaarsvak to ondervinden, om te zijn voor deze zaak: de bedelende edelman! Ik spreek hier namens jhr. Buys de Bee renbrouck, onzen beminden president, die om betreurde omstandigheden hier met aanwezig kan zijn. die nochtans zich tot aan den dag van heden op de hoogte heeft laten stellen van het in gekomen eindbedrag." Er zijn dus nu bijna vier ton bijeen. Wij zijn nog niet aan de gevraagde zeven ton. Doch terecht werd verklaard, dat, nu men na tien maanden met deze resultaten naar voren treedt, men gerust mag aannemen het tegendeel ware ongezond pessimis me dat Katholiek Nederland het Schaepmanhuis in aanbouw niet in den steiger zonder dak zal laten staan. De Partijleiding werkt echter geen plan voor het Partijbestuur uit, vooraleer de grondslag voor het Partijbureau, het dr. Schaepmanfonds er geheel is. Er zijn bij de actie voor het dr. Schaep manfonds ervaringen opgedaan, waarvan de partijsecretaris gewaagde en die een blik doen slaan in een absoluut verkeerde geestesgesteldheid ten aanzien van de po litiek, welke in de hoofden van sommige, van meerdere Katholieken is doorgedron gen, doordat zij op enkele feiten een onlo gische, een voor het Katholieke leven ge- vaarvole gevolgtrekking bouwden. „In sommige kringen ontmoetten wij - vanaf onzen bedelenden President tot den bedelenden propagandist op huisbezoek, deze afwijzende moti veering: voor alle goede zaken ben ik gaarne beTeid het mijne bij te dragen, voor St. Vincentius en St.-Elisa- beth, voor een altaar, of raam of preekstoel in de kerk, voor de mis siën, voor een priester-student, voor den stillen arme. Maar voor de poK- tiek, daar geef ik geen cent aan Het waien soms niet de eersten de besten, die zóó redeneerden. Er war ren er bij, die aangewezen waren in deze actie mede vóór te gaan. Hun allen zou spr. willen toeroepen: oordeelt toch niet zoo oppervlakkig en lichtvaardig. Spr. weet het wel; zij denken aan de klein-menschelijke factoren, die in ver kiezingstijden wel eens om den hoek komen gluren. Zij denken aan al dan niet vermeende aantasting van eigen belangen, of wat men daarvoor houdt. Doch wij vragen him: veroordeelt daarom on daarmede onze Katholieke staatkundige actie toch niet. In het cultuurleven van ieder volk 6peelt de staatkundige, de poUtieke factor een allergewichtigste roL Groo- te nationale en groote Katholieke be langen staan daarbij op bet snel." Moge bij de actie voor de aanstaande verkiezingen voor de Tweede Kamer de be teekenis der politiek door alle Katholie ken worden begrepenZóó zullen wij aan de stembus een succes kunnen berei ken, overeenstemmend met onze getals sterkte. Zóó zullen wij sterk staan in onze politieke eenheid, welker verbre king een ramp zou zijn, zooals de kalme dr. NolensZaterdag in zijn slotwoord van de Partijraad-vergadering zich krachtig uitdrukte. Vreemde advertentie In een der bladen lazen wij de volgende advertentie: Geheimhouding verzekerd. Ie klas pelte- rijenhandel wil aan soKde personen, op ge makkelijke betalingsvoorwaarden, bont mantels leveren. Prijzen als contant. Br. enz. Dat is 'n advertentie, die niets oplevert Weggegooid geld natuurlijk „Solide" personen koopen immers niet een bontmantel „op afbetaling"Een naai machine, die noodig is om de kost te ver- dienen wij kunnen 't ons voorstellen. Een kachel, die men niet missen kan dat is ook iets anders. Maar zich van een luxe artikel als een bontmantel „op afbetaling- te voorzien, daarover denkt immers geen enkel „soKed" mensch. Als je er geen geld gemakkelijk voor kan missen, dan koopt je immers zoo'n artkel niet Wanneer iemand bij die advertee- rende firma komt om een bontmantel, dien hij wenscht „op gemakkelijke betalings voorwaarden", omdat zijn geldelijke toe stand onmiddellijke of spoedige betaling niet toelaat, dan zal die firma verwijzen naar haar advertentie, waarin zij annon ceert, alleen met soKde personen te doen te willen hebben. Wie zulk een luxe-arti kel koopt, als hij of zij het niet goed be talen kan, behoort niet onder de solide menschen. Dus Waartoe dan die advertentie dient, be grijpen wij niet. Ligt dat misschien aan onze naïviteit? DUITSCHLAND. Groote coalitie in voorbereiding. De partij-onderhandelingen. De rijksdag hervatte gisteren zijn be raadslagingen. Wat in het plenum zal wor- - den besproken zal in de eerstvolgende zit tingen van ondergeschikt belang zijn. Veel meer beteekenis hebben de besprekingen over het vormen van de groote coalitie. Deze zullen thans door de verschillende in aanmerking komende fracties worden ge voerd. De rijksdag vergadert trouwens vrij wel alleen, omdat men de fracties bij de hand wil hebben. Men vermoedt in parle mentaire kringen dat de groote coalitie thans weldra zal worden gevormd. De uit latingen van dr. Stresemann die zich op de conferentie van de Duitsche volkspartij voor deze oplossing heeft uitgesproken, zullen zeker in ruime mate bijdragen voor het uit den weg ruimen der nog bestaan de moeilijkheden. Het centrum heeft intus- scben nog geen besluit genomende be voegde instanties dezer partij moeten nog vergaderen. De arbeidsconflicten. In de metaalindustrie. De drie Duitsche metaalbewerkersbon den hebben gisteren een gemeenschappelijk schrijven gezonden aan de vereenigingen van werkgevers, waarin onder verwijzing naar het vonnis van Zaterdag jj. de op heffing der uitsluiting en de onverwijlde openstelling der bedrijven wordt geëischt. De werkgevers worden aansprakelijk ge steld voor alle schade, die uit het niet op volgen van dezen eisch ontstaat. De bond van werkgevers heeft in zijn gisteren gehouden vergadering de uit spraak van den bemiddelaar te Dortmund voor de ijzerindustrio in het district Ha- gen-Schwelm afgewezen. De werknemers hebben besloten de ar bitrale uitspraak te aanvaarden en de bin- dendverklaring aan te vragen. Mijn stopgezet. In het Buhrgebied zal de mijn „Unser Fritz" worden stopgezet, omdat steeds met verlies werd gewerkt. Er hcl-len 111 be ambten en 1217 mijnwerkers arbeid. Het grootste deel zal echter belast worden met den noodarbeid. Blijkens een telegram van het W. B. uit Berlijn heeft het hoofdbestuur van het personeel bij de posterijen na langdurige beraadslagingen het noodig geacht het loontarief tegen 31 Dec. op te zeggen daar het personeel in steeds slechter financiee- len toestand geraakt. Admiraal Scheer. Admiraal Scheer, die zich op een reis van Dresden naar Mannheim bevond, is gisternacht plotseling overleden. Beinhard Scheer, in 1863 geboren, trad in 1979 als adelborst in dienst bij de ma rine. Drie jaar later werd hij zeeofficier, in 1879 als adelborst in dienst bij de ma- Kameroen. Ook later was hij ingedeeld bij koloniale ondernemingen. Geleidelijk klom hij op de hiërarchische ladder omhoog en diende in verschillende functies te land en ter zee. Na den dood van admiraal Pohl kreeg Scheer in Febr. 1916 het opperbevel over de geheele Duitsche slagvloot Op 31 Mei en 1 'JNiui 1916 leverde hij den slag bij het Skagrak tegen de Engelsche vloot, w,elke slag door beide partijen ais een overwin ning werd geboekt. Het resultaat ervan, na de geleden verliezen, was echter, dat beide kostbare vloten zich verder niet meer binnen het bereik van het vijandelijk geschut en de vijandelijke duikbooten waagden. Tot Juli bleef admiraal Scheer aan het hoofd van de vloot, waarna hij chef van den marinestaf werd. Na den oorlog is de admiraal in de poK- tiek een enkele maal naar voren getreden als Kd van de Duitsche Volkspartij. Van zijn hand verscheen een studie over „Duitschlands slagvloot in den wereld oorlog". FRANKRIJK. Aanslag op fascistisch agent te Parijs. Wraakoefening van politieke tegenstanders vermoed. Zondagavond werd te Parijs de 42-jarige Italiaan Culaglia getroffen door drie revol verschoten, welke een onbekende dader op hem had afgevuurd. Zwaar gewond werd de man naar een ziekenhuis overgebracht. Men gelooft, dat Culaglia, die ruim twee maanden geleden uit Milaan te Parijs was aangekomen, fascistisch agent was en dat hij het slachtoffer is geworden van een wraakoefening van poKtieke tegenstanders Duitsch spreken in den Elzas. Volgens de Oeuvre zulen in Elzas-Lotha- ringen do ambtenaren bij de prefectuur, die geen Duitsch verstaan, vervangen wor den. ENGELAND Koning George's toestand niet bevredigend Een onrustige dag. De toestand van koning George was gis teren niet bevredigend te noemen. Volgens het bulletin van gisteravond had de ko ning geen rustigen dag. De temperatuur is thans 38.66, maar de pleuris heeft zich niet verder uitgebreid en de krachten van den patiënt zijn niet verminderd. Niettemin schijnen de doctoren niet ontevreden to zijn over het verloop van de ziekte. Zij onderzochten den koning gedurende een uur, waarna zij een onderhoud hadden met de leden van de koninklijke familie en den minister van Binnenlandsche Zaken Joyn- son Hicks. RUSLAND. De tegenstand der boeren. Zij moet gebroken worden. Do centrale commissie van de commu nistische partij heeft haar plenaire zitting, welke negen dagen geduurd heeft, geëin digd. In de verschillende moties en be sluiten worden vooral economische kwes ties beroerd. De moeilijkheden met de le vensmiddelen- en grondstoffenvoorziening voor de industrie vroegen veel aandacht. Een verhaasting van den industrieelen op bouw en van de invoering van collectieve organisatievormen in de industrie werd ge- eischt. Men meende, dat de tegenstand van de boeren en ook in de steden ener- goek tegengegaan moest worden. De collectieve boerderijen blijken geen succes. Volgens mededeeling van het volkscom missariaat van landbouw der Bussische bondsrepubliek laten de resultaten der col lectieve landbouwbedrijven veel te wen- schen over. Wel breiden zij zich in omvang uit, maar de kwaHteit van hun werk ver betert niet. De oppervlakte der „sow- chozy" breidde zich in de'laatste drie ja ren uit van 124.000 tot 284.000 H.A„ maar de productiviteit per H.A. blijft dezelfde. Gedeeltelijk is dit te wijten aan onoordeel kundige leiding. Van de besturen der land- bouwtrusts hebben 56 pet, der voorzitters minder dan een jaar practijk op landbouw gebied en slechte 3 pet. heeft meer dan 3 jaar practijk. Op de bedrijven zelfs is het iets beter, maar toch hebben ook daar 38 pet. der leiders minder dan een jaar, en slechts 14 pet. meer dan 3 jaar practijk. Dezelfde klachten als die, welke bij de industrie zoo vaak vernemen worden, het onoordeelkundig uitgeven van groote be dragen, die daardoor verkwist worden, wor den ook hier gehoord. De schulden der sowchozy zijn in de pe riode 19261928 gestegen van 25 tot 40 milKoen roebel. In 1924 werkten 10 der land bouwtmsts met winst, 25 met verlies, in 1926 was het aantal met verlies werkende trusts gestegen tot 29 en in 1927 is dat zelfde getal bereikt. Twe ONGELUKKEN. zwaar gev Aneta seint uit Soerabaja: Zaterdag avond zijn bij de halte Soekoredjo twee goederentreinen, waarvan een aan het rangeeren was, met elkaar in botsing ge komen. Negen wagens zijn ontspoord. Twee remmers zijn zeer zwaar gewond. Het S.S.-personeel heeft den geheelen nacht opruimingswerk gedaan zoodat des morgens om 6.15 de baan weer vrij was. Het ongeluk is te wijten aan het ach teruitrollen van een der treinen. Treinlocomotief van een brug gestort. Machinist vermoedelijk gedood, stoker gewond. Even voor drie uur gistermiddag ont spoorde op do brug over de Glan even voor het station Odernheim de locomotief en de bagagewagen van den trein, die van Bad Munster a.d. Stein op weg was naar Hamburg. De locomotief viel van de brug en ligt thans op den linkeroever van de Glan De bagagewagen bleef nog juist op de brug hangen, terwijl de personenrijtui gen niet ontspoorden. De stoker werd ge wond; de machinist is zeer vermoedelijk om het leven gekomen. Men heeft hem nog niet kunnen vinden. De oorzaak van de ontsporing kon tot dusver nog niet gecon stateerd worden. Typhusepidemie te Lyon. Eenige duizenden inwoners aangetast. De „Petit Parisien" verneemt uit Lyon: Een typhusepidemie heeft hier groote ont roering gewekt. Het parket stel een on derzoek in. De besmetting van het water zou uit de riolen voortkomen. De „Matin" zegt dat er thans in de banlieue van Lyon 3000 per sonen, te Lyon zelf een honderdtal zijn aangetast. In de gemeentelijke hospitalen bevinden zich ongeveer 600 zieken. Er de den zich zeven sterfgevallen voor. Een typhoon in China. De typhoon, die de Phillippijnen teister de, is thans naar China overgestoken. Hon derden huizen werden daar verwoest en talrijke schepon hebben schipbreuk gele den. Het Japansche stoomschip „Sake Maroe" is gezonken. Er zijn geen slacht offers. TALRIJKE ROOFOVERVALLEN IN DU ITSCHLAND. Alle bandieten ontkomen. Kassier in een lastig parket. Uit verschillende Duitsche steden komen berichten omtront roofovervallen. Zoo deden Vrijdagmiddag even na vijf uur twee roovers een inval in het filiaal van een bank to Herne-Sodingen. Zij dwon gen den kassier die zich alleen in het ge bouw bevond de brandkast te openen, waarna zij zich van 3000 Mark meester maakten. Ten einde het den kassier onmo gelijk te maken hen te achtervolgen, dwon gen zij hem zijn pantalon uit te trekken, waarbij zij hem met hun revolvers bedreig den. Daarna verdwenen zij met medene ming van den pantalon, na de telefoondra den te hebben doorgesneden. Te Bochum was bet goederenbureau van het station Bochnm-Noord het toon eel van een overval. Om zeven uur 's avonds drong een gemaskerde bandiet het bureau binnen. Hij hield de beid© beambten, die zich daar bevonden, met een revolver in bedwang, waarna hij zich meester maakte van een bedrag van 395 Mark. Do beambten waren zoo verrast, dat zij niet den geringsten te genstand boden. De dader' wist daarop over het spoorwegemplacement te ontko men. Een derde overval speelde zich af te Essen, waar een kantoorbediende van de firma Hans Neuerburg Vrijdagavond door een onbekend gebleven man werd aange- Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Men meent, dat de vorming van een, groote coalitie in Duitschland spoedig te verwachten is. De toestand van den Engelschen koning niet bevredigend? Verschillende stormberichtcn uit BelgiS en Duitschland. In België zijn de Schelde- dijken doorgebroken. (Buitenl. Berichten, 2o blad). BINNENLAND. Nadere berichten over den storm. Het s.s. „Salento" verloren (Gcmengdd Berichten, 2e blad, en Laatste Berichten. OMGEVING. Roofoverval te Lisse. 1ste blad). vallen. Deze bracht hem vermoedelijk met een boksbeugel eenige slagen op het hoofdi toe en poogde hem daarop zijn tasoh ta ontrukken, die 12.500 Mark in contanten en chèques tot een bedrag van 35.000 Mark be- va/tte. De bediende hield zijn tasch even wel krampachtig vastgeklemd, verwcerda zich zoo goed hij kon en riep om hulp. Daarop nam de dader en zijn medeplichti ge, die op den uitkijk stond, de vlucht. Laatstgenoemde slaagde er in te ontko men, doch de hoofdschuldige werd door toe snellende voorbijgangers gegrepen en vast-, gehouden. Daar evenwel de kantoorbe diende zich verwijderde om het geld in vei ligheid te brengen, wisten de voorbijgan gers niet wat er eigenlijk gebeurd was, waarna zij den roover weer loslieten, die zich in allerijl met zijn fiets uit de voeten maakte. Ten slotte is ook te Duisburg een be diende van een aannemersfirma, die met oen bedrag aan loonen op wog naar oom bouwwerk was, door twee onbekend geble ven roover3 nabij den Plantentuin aange houden. Zij dwongen hem onder bedreiging met hun revolver het geld af te geven, waarna zij wisten te ontkomen. Hoewel de bandieten onmiddellijk werden nagezet, i3 de politie er nog niet in geslaagd, hen op 't spoor te komen. Schilderij van Rembrandt to Whetstone ontdekt? Y oor luttele ponden door een; antiquair gekocht. Eenigen tijd geleden kocht een antiquair te Whetstone (Engeland) van een particu lier verschillende voorwerpen, w.o. een go zilveren kandelaars, oude boeken, eenige andere antieke voorwerpen en een schilde rij, alles te zamen voor luttele ponden ster ling. Onmiddellijk daarop kreeg de anti quair van een collega een bod van 50 pond. sterling voor do schilderij alleen, hetgeen hem in zijn meening versterkte, dat het wol eens van groote waarde zou kunnen zijn. Hij sloeg het aanbod af en stelde zich in verbinding met den vorigen eigenaar. Toon de schilderij was schoongemaakt verklaar den experts, dat het een Bembrandt was, nJ. hot portret van een Ouden Man. Deze meenig wordt bevestigd door loden van de Boyal Academy. Misbruik van S.O.S.-seinen. Het wreekte zich in het geval v'a'n de „V e s tris". In de beschouwingen over den onder gang van de „Vestris" is tot den kapitein vaak het verwijt gericht, dat hij de nood-, seinen te laat heeft uitgezondenl ,n do Amerikaansche bladen wordt er nu op ge wezen, dat deze vertraging met klachten i van verschillende gezagvoerders op Ab-; lantische stoomvaartlijnen samenhangt. Zulke seinen zijn nd. den laatsten tijd: to dikwijls uitgezonden, ook wanneer geen werkelijk gevaar dreigde, zoodat van het S.O.S. bepaald misbruik is gemaakt. Her haaldelijk zijn schepen, die door dat sein verklaarden „in hoogsten zeonood te zijn", bij aankomst der helpende schepen reeds weer vlot geweest en doorgevaren. Daar om hadden sommige kapiteins den stelre gel aangenomen, zulke seinen eenvoudig „niet te hooren" en hun vaart niet te on derbreken. Zelfs is het voorgekomen, dat, het noodsein alleen was verzonden om bij de maatschappij een vertraging te kunnen rechtvaardigen niet zoogenaamden zee- nood. Dat alles heeft de gezagvoerder der „Vestris" geweten en daarom zond hij zóó laat. maar tegelijk zóó dringend, zijn S.O.S. uit, dat hij zeker meende te kun nen zijn dat men er naar zou luisteren. Het verleden van don kapitein, zeggen do bladen, wijst in ieder opzicht op het tegen overgestelde van laksheid of nonchalance.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1