DE STORM EN ZIJN GEVOLGEN 's Morgens en 's Avornjs/ 2Lrbeïd. Wat het spoor- en trampersoneel betreft, ontraadt spr. eveneens aanneming van hot amendement. De heer Van der Steen (Nijmegen) wijst er op, dat or 10 kieskringen zijn, die een aanvulling van het program voor de han dels-, kantoor- en winkelbedienden vragen. Op voorstel van den voorzitter wordt aan punt 6 toegevoegd: „toepassing der normen van de Arbeidswet voor het spoor- en Tramwegpcrsoeel. Punt 9 wordt gewijzigd en luidt nu: „Bescherming van landarbeiders en zeelie den". Verder worden de volgende nieuwe pun ten aan dit hoofdstuk toegevoegd: betere regeling van ouderdoms- en in- validiteitsrente wettelijke regeling voor vacantie voor alle werknemers verbod van den arbeid dor gehuwde vrouw in fabrieken en werkplaatsen, als ambtenares en onderwijzeres -in schol-en. Volkshuisvesting zondheid. volksge- Een geheel nieuw hoofdstuk wordt, op voorstel van het Partijbestuur, aan het program toegevoegd. Het zal komen te luiden als volgt: 1. Buimere uitvoering der Woningwet in dezen zin, dat niet alleen Rijksvoorschot- ten worden verleend voor krot-opruiming, maar eveneens ter voorziening in de bo- hoefte aan behoorlijke arboidorswoningen. 2. Speciale zorg voor huisvesting der kin derrijke gezinnen. 3. Bevordering van het verkrijgen eener eigen woning, o.m. door het verruimen van de Landarbeiderswet. 4. Een zoodanige regeling van de over- heidsbemoeing op het gebied der volksge zondheid en ziekenzorg, dat de confessio- neele vereer.igingen en inrichtingen onaf hankelijk van andere vereenigingen of in richtingen naar eigen beginsel zich vrij kunnen ontwikkelen en werkzaam zijn. De amendementen, ingediend door plaat selijke kies vereenigingen, komen niet in behandeling. SLOTWOORD. De voorzitter zegt, dat een moeilijke taak tot een gced einde is gebracht. Spr. wenscht allen, die aan de voorbereiding en behandeling hebben meegewerkt, ook de pers en het katholieke volk, geluk met het bereikte resultaat. Eendrachtig is er ge werkt. Er zijn door die eenheid resultaten bereikt als in geen ander land. Hot doel van. de katholieke partij is ook te zorgen dat de belangen van het katholieke volks deel niet op den achtergrond komen. Als dr. Schaepman op den Katholiekendag te Keulen rec.ls kon roemen op de vrijheid der katholieken in ons land, zouden er thans nog hooger tonen kunnen worden aangegeven. Misschien kan dit bij jeugdige personen tot een zekeren overmoed leiden. Wij moe ten blijven bedenken, dat wij een minder heid zijn. Wij me eten beseheiden een kalm blijven, ook bij de actie voor de verkiezin gen. We moeten zorgen goede personen in de vertegenwoordigendo lichamen te bren gen. Bij de algemcene beschouwingen in de Tweede Knmei heeft vooral onze eenheid het moeten ontgelden. Ook bij de verkie zingen moeten wij de eenheid behouden en den lust en de zucht, om bepaalde volks groepen van ons af te trekken onderdruk ken. Die groepen moeten in onze gedra gingen geen aanleiding kunnen vinden om zich van ons af te scheiden. Spr. citeert Van Hertling, die krachtig op behoud van de eenheid aandringt. Tn het we7.en van de zaak zou snr. voor het katholieke volk in ons land in verbreking van de eenheid een groote ramp zien. Door iederen katholiek moet a.ls regel de toetssteen vcor zijn staatkundig hande len gelden de heerschappij van Christus Koning. Encyclieken worden veel genoemd, niet altijd gelezen en bestudeerd. Die En- evcliek°n werken langzaam, onze konpen zijn 'n beetje hard. Het heeft lang geduurd voordat „Berum Novarum" overal doorge drongen was. Dat zal ook wel het geval zijn met „TTbi arcano", de encvcliek over den vrede van Christus in het Rijk van Christus. De erkenning van het Koningschap van Christus kan leiden tot jpaatschappeliiken vrede en vrede tusschen de volkeren. Dat is sprekers eeniee overtuiging. De veran- dring van de persoonbike gezindheid bij personen en groepen is eerste eisch. Bij alle practisehë vragen moeten wij medewerken tot erkenning van het Koning schap van Christus om in de wereld lie: Rijk van Christus te grondvesten De vergadering wordt hierna gesloten met (l.'n christelijken groet. OPBRENGST DER DR. SC HAEPMANFONDS-ACTIE van 13 Jan. tot en met 15 Nov. 1928. Aantal stem- Rijkskieskring men R. K. Guldens onder guldens boven Lijst 1025 Opbrengst de taxe de taxe 'sHertogenbosch 127.007 f 52.187.72 f 74.S20 f Tilburg 105.752 f 51.754.50 f 53.99S f Arnhem-Nijmeg>3n 91.003 f 30.809.37 f 03.134 f Roterdam 33.825 11.150.— f 22.675 f 's-Gravenhage met Locsduinen 36.363 f 31.585.56 f 4.778 f Limburg 141.843 I 66.84G.f 74.997 f Leiden 40.462 f 12.287.35 f 2S.175 f Dordrecht 26.262 f 9.577.90 f 16.685 f Amsterdam 46.539 10.637.50 f 5.902 f Helder 41.012 f 19.97S.50 f 21.034 f Haarlem39.175 i 22.976.81 f 1S.163 f Middelburg 18.817 f 950.— f -17.867 f Utrecht 38.722 f 17.593.25 f 21.129 f Leeuwarden 11.329 f 14.542.50 f f 3.21: Zwolle 48.393 f 5822.23 f 12.571 f Drente4.569 f 383.25 f 3.181 f Groningen 8.215 f f 379.147.44 Div. en couponsf 5.051.98 Stichtingskapilaal buitenl. gift, opbrengst medailles en liederen f 1.271.82 Totaal.... f395.471.24 VERSCHILLENDE SCHEPEN LANGS DE HOLLANDSCHE KUST GESTRAND OF IN NOOD - DE K.W. 7 NOG NIET TERUGGEKEERD - EEN VADER EN DOCHTER VERDRONKEN DE STORM OP ZEE. Het Duitsch stoomschip „Hein rich Podeus" gestrand tusschen Noordwijk en Zandvoort. Het Duitsche stoomschip Heinrich Po- deus, dat op reis was van Kern aan de Oostzee laatst van Londen naar Rotter dam, welk schip op zee machineschade heeft gekregen is Zaterdagmiddag op de Nederlandsche kust gestrand. De berichten over de juiste plaats van de stranding lie pen nogal uiteen. Eerst heette het, dat het schip even ten Zuiden van IJmuiden zat; later heette het, dat het bij Noordwijk was gestrand, maar ten slotte bleek, dat bet ten Zuiden van Zandvoort is vastge- loopen. Zee en storm hebben het schip tot bijna tegen de duinen geslagen. De reddinboot uit Noordwijk is over het overstroomde strand ter assistentie uitgereden, maar ter hoogte van paal 6, dus 6 K.M. ten Noorden van Noordwijk, moest de wagen, welke de boot droeg, te- rugkeeren. Men was toen nog circa 2 K.M. van het gestrande schip verwijderd. 6 K.M. heen en 6 K.M. terug heeft men tij dens het noodweer moeten ploeteren, om den wagen over het ondergeloopen strand te krijgen. De wild kokende en bruisende zee sloeg tot tegen de duinen en regen en hagel beletten telkens elk uitzicht. De reddingsboot van Zandvoort is geluk kiger geweest. Ook deze is uitgerukt om hulp te verleenen en het is den bemanning van deze boot gelukt 23 opvarenden over te nemen en behouden aan den wal te brengen. Twee opvarenden de kapitein en een stuurman zijn aan boord achter gebleven. De geredde schipbreukelingen zijn naar Zandvoort gebracht, waar zij voor- loopig in een hotel zijn ondergebracht. De vrouwen van drie leden van de equipage waren naar Rotterdam gekomen, om hier hun echtgenooten af te halen. Toen bekend werd. dat het schip bij Noordwijk gestrand was, zijn zij naar deze plaats gereisd. La ter zijn zij per auto naar Zandvoort door gegaan. Er is contract gemaakt met L. Smit en Co.'s internationalen sleepdienst te Rot terdam, om het schip af te brengen, op basis no cure no pay. De Heinrich Podeus was, naar wij ver nemen, op haar reis van Londen naar hier op de Thames ook al vastgeloopen. Het zou hier worden gerepareerd en heeft geen lading in. Nader wordt uit' Haarlem gemeld: Zaterdagmiddag te twee uur is op het strand te Zandvoort vastgeloopen, onge veer vier kilometer in de richting Noord wijk, het Duitsche vrachtschip Heinrich Podeus. van de reederij van denzelfden naam te Rostock. Het schip meet 4300 ton. Tengevolge van de hooge zee was het niet mogelijk geweest voor Hoek van Hol land een loods aan boord te krijgen. Bo vendien had het schip in den loop van den nacht door den hevigen storm beide ankers verloren, zoodat het een speelbal van de golven was geworden. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag even na middernacht zijn draadlooze noodsignalen uitgezonden. Kort daarop is de sleepboot Ganges, van L. Smit en Co.'s Internationalen Sleep dienst. gelijk wij hebben gemeld, van Hoek van Holland uitgevaren, teneinde hulp te bieden, maar wegens het noodweer kon deze boot de Heinrich Podeus niet berei ken. Den ganschen nacht is het schip een speelbal van de golven geweest. Van het radio-station Scheveningen, waarmede het schip steeds in verbinding is gebleven, ontving men aan boord de mededecling, dat alle reddingsstations wa ren verwittigd en dat zij op hun hoede wa:.t a. Zaterdagmorgen ongeveer acht uur heeft de Ganges andermaal een poging gedaan. De sleepboot kwam tot op onge veer 100 meter afstand, maar door den fcterken storm moest het om eigen behoud de poging opgeven. Tenslotte is de Hein rich Podeus om 2 uur 10 op het strand van Zandvoort geworpen, nadat de Noordwijk- sche reddingsboot om twaalf uur nog vruchteloos getracht had, het vaarthig te bereiken. Dadelijk na de stranding is de Zandvoortsche reddingsbrigade mot de reddingsboot in zee gestoken. Onder lei ding van den keor v. d. Werf is het geldlet de geheele bemanning te redden. De 23 mannen zijn ondergebracht in het hotel ,.Zomerlust De kapitein en de eerste stuurman zijn aan boord gebleven. Het schip heeft zich diep in het zand vastge- werk, maar naar de verklaring van de be manning is het waarschijnlijk niet bescha digd. Het schip is ongeveer zes jaar geleden gebouwd en was vroeger een Nederlandsch schip, en behoorde toe aan de reederij Van Driel te Rotterdam. Het heette toen Wit te Zee. De bemanning waarmede een verslagge ver van de „N. R. Crt." een onderhoud had was vol lof over de wijze waarop het radiostation Scheveningen bijstand in den nood had verleend en over de energie van de Zandvoortsche reddingsbrigade, welke zich bijzonder heeft onderscheiden. Onge veer 40 Zandvoortsche burgers hebben aan het reddingswerk medegeholpen. Bij het overstappen in de reddingsboot is de kok van de Heinrich Podeus te wa ter geraakt. Men heeft hem evenwel spoe dig weten te redden. Het Zweedsche stoomschip „Garn" in nood. De kapitein weigerde ot schip te verlaten en verbood zulks eveneens aan de beman ning. Zaterdagavond 11.30 uur xs de reddings boot „Dorus Rijkers" de haven van Helder binnengevaren, na van 2 uur af in zee te zijn geweest. Zij was toen uitgevaren om ten N.W. van Texel het gestrande Zweed sche s.s. „Garn", kapitein Parsson uit Ha, die met een lading hout uit Zweden was vertrokken, assistentie te verleenen. Bij de terugkomst had de Dorus Rij kers" aan boord één lid van de bemanning van den Zweed, die uit 17 koppen had be staan. Kapitein Bot vertelde aan een ver slaggever van de „Tel.", hoe hij om 2 uur in buitengewoon slecht weer was uitgeva ren. Ook buitengaats was het weer bar slecht. Het was zeer moeilijk buiten te komen en eenmaal buiten kon men haast niet vooruitkomen. Er stond een geweldige zee, maar. zoo ging kapitein Bot voort, wij wilden voor uit, omdat wij wisten, dat er menschenle- vens te redden waren. Derhalve probeer den wij te.kens weer voorwaarts te komen en eindelijk na een langdurig worstelen met de zee bereikten Wij om ongeveer 5 uur het schip dat in een uiterst benarde positie verkeerde. Het lag al zeer ongelukkig, terwijl zijn lading hout geheel verspreid lag. Nu ving het moeilijke werk aan om te trachten in de branding langszij te komen, zoodat de bemanning over kon stappen. Tientallen malen hebben wij dat geprobeerd en ein delijk is het ons tweemaal gelukt even met de ..Garn vast te komen en voor de derde maal even langszij vast te leggen. Daarbij moesten wij erg oppassen niet onder zwade lading hout te komen, die ons van alle zijden bedreigde. Op dat oogenblik had de bemanning over kunnen stappen, maar, hoewel wij den kapitein geheel op de hoogte brachten van de uiterst gevaarlijke positie, waarin zijn schip zich bevond, weigerde hij van boord te gaan en verbood dit ook aan zijn mannen in de meest krachtige termen. Hij wilde een sleepboot hebben, waarschijnlijk omdat hij meende dat zijn schip nog be houden zou kunnen worden. Korten tijd hebben wij maar langszij ge legen en getracht hem te overreden. Doch alleen een 20-jarige lichtmatroos sprong over. Toen konden wij niet langer blijven, daar wij onzen tijd niet langer mochten besteden aan menschen, die nu eenmaal een eigen lot gekozen hadden. Wij moesten het schip veriaten, wetende dat de mannen als reddeloos verloren moesten worden beschouwd. Toen wij wegvoeren gooide de kapitein als afscheidsgroet een leeg sigarettendoos je bij ons aan boord, waarin een brief met enkele aanteekeningen was. Kapitein Bot zeide nog, dat het een van de allernaarste oogenblikken uit' zijn leven is geweest weg te varen van een be manning, die hij zoo dolgraag had willen redden. Van 8 tot 11.30 uur is de „Dorus Rij kers" bezig geweest van de plaats des on- heils naar Den Helder te varen. Het blad voegt hier nog aan toe dat Bot en zijn mannen van Vrijdagnacht 11 uur tot Zaterdagavond 11.30 uur aan één stuk in de weer zijn-geweest. Na een pauze van 5 minuten was men weer gereed om te vertrekken naar den gest randen lichter bij Callantsoog, waar zich drie man aan boord bevonden, waarvan men niet wist of zij nog in leven waren. Het Zweedsche stoomschip Har- sors gest.-and bij Borkum. De loodsboot Emden in gevaar. Zaterdagmorgen te 11 uur werden te Delfzijl zooals wij reeds hebben vermeld, door de reddingsboot „Insulinde". schip per Toxopeus, aangebracht 5 personen, be- hoorende tot de bemanning van het loods- vaartuig „Borkum". Het zijn M. Müller, stuurman, S. van Thas, P. Kiuin en A. Kuhr, matrozen en P. Paets, stoker. Zij hadden zich Vrijdag aan boord begeven van het op het Borkumer Rus gestrande Zweedsche s s. „Harsors", dat met een la ding onder wag naar Delfzijl. De uit veertien pci a be Ie bemanning van het schip, had mei eigen booten het vaartuig verlaten. De particuliere loodsboot ..Borkum" van Emden had verbinding met het-gestrande schip gekregen en trachtte dit af te bren gen, waarbij zij werd geassisteerd door een Duitsche sleepboot. Om het afbren gen mogelijk te maken, hebben de boven- INGEZ0NDEN MEDEDEEL ING. in verschillende breedten BEIGE, GRIJS. ZÏÏART EN WIT 63, 73, 82, 9S Voortik onzer klanten een gesGlisnk genoemde vijf mannen van de ..Borkum" zich aan boord van de Harsors begeven, ten einde dit vaartuig onder stoom te brengen. Ten gevoige van den opkomenden storm knapten de trossen van de „Bor kum" en de Duitsche sleepboot echter af. Het was onmogelijk weer verbinding met het gestrande schip te krijgen. De op het vaartuig achtergebleven mannen verkeer den spoedig, in een hachelijke positie. Zware zeeën rolden over het schip, zoodat elk oogenblik kans bestond, dat het vaar tuig door midden zou breken. De schip breukelingen hadden zich in de kaarten- kamer op de commandobrug teruggetrok ken. Toen de toestand zeer critick werd, trachtten zij door het geven van lichtsei nen. waarvoor zij kaarsen gebruikten, die aan boord aanwezig waren, de reddingsta tions te waarschuwen. llun seinen werden opgemerkt door het station Borkum en van daaruit werd aan alle reddingsstations medegedeeld dat bij Borkum op het rif een schip in nood zat. Aan dien c-proep gaven verschillende red dingsbooten gehoor, o.a. de „Bremen" en de „Borkum", welke uitvoeren, doch geen verbinding met. liet schip konden krijgen. Te halftwee des nachts werd Oostma- horn ook door het station Borkum bereikt en met. de stranding in kennis gesteld. Schipper Toxopeus voer toen met do „In sulinde" uit. om zoo mogelijk hulp te bie den. Te ongeveer halfvier Zaterdagmorgen bevond de reddingsboot zich bij het wrak. doch kon toen tengevolge van de duister nis en de hooggaande zeeën geen verbin ding krijgen. Eerst te halfacht kon de red ding volbracht worden, hetgeen gepaard ging met reusachtige moeilijkheden. De „Insulinde" kwam in aanraking met het wrak en kreeg schade aan den voorste ven. Tn vijf keer is het gelukt, de schip breukelingen op te nemen. Den eersten keer werden er trvee afgehaald, den twee den keer één, den derden keer één, de vierde poging mislukte en bij den vijfden keer werd de laatste gered. De mannen waren vol lof over de red ding. Zij prezen schipper Toxopeus en zijn 'bemanning zeer. Zijn onversaagdheid bij deze redding was buitengewoon geweest en hij had zichzelf en zijn bemanning in levensgevaar begeven, om hen te redden. De schipbreukelingen vertrokken* latei- per sleepboot weer naar Emden. De bemanning van weer aan boord. de „Euge- jje positie van het te Den Heider op den zeedijk gestrande stoomschip „Eugenia" was Zaterdagavond 8 uur eenigszins veranderd. Aanvankelijk lag het schip met den kop recht op den dijk onder het achterschip was nog diep wa ter. Door den sterken vloed en den golf slag werd evenwel in den namiddag het achterschip 'omgezet, zoodat de „Euge nia" thans vrijwel over de geheele lengte op de steenglooiing van den dijk geboeid zit. Tegen twaalf uur des nachts verwacht te men de sleepboot „Friesland" waarna deze sleepboot en de „Drente" zouden trachten de „Eugenia"' vlot te brengen. Het schip zat daarvoor niet bepaald gun stig. Voo zoover was na te gaan, maakt het schip thans geerj water. De geheele be manning is weder aan boord terugge keerd; Duitsche sleeper en lichter bij Callantsoog in noocl, te Nieu- wendiep binnengebracht. En kele leden der bemanning ge wond. In de haven van Nieuwediep is Zater dag binnengekomen de Duitsche sleep boot „Fair Play No. 14', afkomstig van Hamburg en onderweg met den lichter Petershopp, welke een deklast hout ver voerde van Cuxhaven naar Zaandam. De beide schepen werden bij Callantsoog Za terdagmorgen door het noodweer overval len, ten gevolge waarvan de verbinding verbrak. De „Fair Play" stoomde daarop naar Nieuwediep, de Petershopp ging voor anker. Aan boord van dit laatste vaartuig werden tengevolge van de zware stort zeeën en het slingeren van het schip drie der opvarenden gewond, namelijk de stuurman, de kok en een lichtmatroos, de vok tamelijk ernstig aan hoofd en bee- nen. Aan boord van de sleepboot werden gowond de stuurman en de eerste machi nist. Bij aankomst tc Nieuwediep werden de vijf gewonden naar het ziekenhuis al daar vervoerd; de overige drie opvaren den van den lichter bevinden zich r.og aan boord. Zaterdagmiddag om half drie werden door het schip noodseinen uil zonden. De logger K. W. 7 nog niet in de haven teruggekeerd. Het schip werd een week geleden gepraaid In visscherskringen to IJmuiden voelt men zich niet gerust over den Katwijker logger K. W. 7, die op 5 October naar zee is gegaan, doch sindsdier ^~- de. De dogger, die dertien man aan boorfl heeft, werd kort voor den storm gepraaid door de K. W. 2, die inmiddels is binnen, geloopen. De K. W. 7 lag, toen de storm begon, aan de vleet en heeft vermoedelijk schade aan de netten bekomen. Even to voren had men nog petroleum overgeno. men van dé K. W. 2. Dit wijst er op, dat de logger, omtrent welks lot ongerustheid begint te heer. sclion, langzamerhand had moeten bin nenvallen. Naar door de reederij, de firma Meer- kerk te Katwijk, wordt medegedeeld, had de logger geen gelukkige vangst gemaakt zoodat er nog alleszins rede is te hopen, ^-^dat het vaartuig een dezer dagen zal bin- nenloopen. Het zwaro stormweer van de laatste dagen heeft het schip vermoede lijk uit zijn koers gedreven. De „Malrrö" thans geheel ver laten. Kranig reddingswerk. Do reddingsboot „Brandaris", die Za terdagmiddag om vijf uur naar Ameland was vertrokken om de bergers van het gestrande houtschip „Molmö" af te halen, is gistermiddag om 12 uur te Terschelling teruggekeerd. Den geheel en nacht is de „Brandaris" is de nabijheid van de „Mal- mö" geweest, doch heeft het schip niet kunnen bereiken, doordat de „Malmö' te hoog zit. De geheele bemanning is door een reddingsboot van Ameland van boord gehaald. Alles is wel. Do „Malmö" is thans geheel verlaten. Twaalf man van een Noorschen schoener gered. ue IJmuider stoomtrawler „Johanna" heeft ten N. van Terschelling twaalf man gerecl van een Noorschen schoener, die in zinkenden toestand verkeert. t Een scheepsramp bij Hoek van Holland. Een Noorsch schip op een dam geslagen. Drie mannen verdronken. Het 2292 ton metende Noorsche stoom schip „Christian Michelsen" is te Hoek van Holland op den derden sterkdam be zuiden het slag van Vluchtenburg gesla gen. Bij de redding van de bemanning zijn'drie man, n.l. de Vlissingsche loods, een matroos en een stoker verdronken. Tegen halfzes werd te Hoek van Hol land een draadloos sein ontvangen van de „Christian Michelsen", waarin sleep boothulp en een reddingsboot werden ge vraagd. Bovendien werd waargenomen, dat vuurpijlen werden afgeschoten. De sleepbooten konden wegens het woelige weer niet uitvaren, doch terstond werd de reddingsboot „President van Heel" onder bevel van kapitein Slis ge reed gemaakt. Geen oogenblik aarzelde de dappere bemanning om zich naar bui ten te wagen in de kokende zee. Om 6.15 verliet de reddingboot de berg- haven. De mare, dat do reddingsboot zee had gekozen werd weldra door heel Hoek van Holland verspreid en het meerendeel der inwoners spoedde zich naar den sein post, om to trachten de boot te volgen. Worstelend met de golven naderde de „President van Heel" het doel. Voortdu rend werden van boord van de „Christian Michelsen" nog vuurpijlen afgeschoten, Herhaaldelijk zag men hoe de reddings boot door geweldige golven werd terugge slagen en zeer lang duurde de strijd mei de branding, voor men erin slaagde bui ten de pieren te komen. Maar de scWei onoverkomelijke moeilijkheden werden door Slis en de zijnen ten slotte toch glansrijk overwonnen. Hii naderde al meei en meer het vaartuig, dat, met alle lich ten aan, nog steeds niet vastgeloopen bleek, maar herhaaldelijk meegesleurd werd door de woedende golven om een eind verder weer op den dam te worden gesmakt. Duidelijk was te zien, dat de „Christian Michelsen" ongeladen was, want hoog stak het vaartuig soms uit bo ven het strand het was daardoor een ge makkelijke prooi der golven. Langzaam naderde men ten slotte toch bet schip in nood. Een moment was de reddingsboot er vlak bij, maar toen sloeg een venijnige golf haar weer terug en moest opnieuw door handig manoeuvree ren gepoogd worden den Noor te na deren. Een half uur duurde dat spel. Toen zag men hoe de reddingsboot zich van het schip verwijderde en weer koers zette naar de haven. Zou zij de schipbreukelin gen met zich mee brengen? Men was in het onzekere over hetgeen geschied kon zijn, want verbinding kon men niet krij gen. Eindelijk hing de loodscommissaris een zwart sein op. „Heb schipbreukelin gen aan boord; drie man vermist; kapi tein en tweede machinist aan boord ge bleven". Om halfnegen kwam de „President van Heel" voor den aanlegsteiger, met zich brengend 24 leden der bemanning van den gestranden Noor. Door en door ver kleumd, nat en koud, nog geheel ontdaan van de doorstane ellende moesten de raeesten ondersteund worden, om het lo kaal van het loodswezen te bereiken. Daar was ales in gereedheid gebracht. De mannen kwamen wat bij en vertel den hun wedervaren .Toen deed het treu rige bericht de ronde, dat drie man wer den vermist, waaronder de loods, die te Ylisingen aan boord was gekomen. Wie waren de vermisten? Men hield appèl, telde de koppen, deed navraag onder ka meraden en toen werd vastgesteld, dat met den Vlissingsehen loods vermist wer den twee leden der bemanning namelijk een matroos en een stoker. Er waren 29 man aan boord geweest, twee waren er achtergebleven en 24 waren gered. Men telde helaas drie slachtoffers. INGEZONDEN MEDEDEELING zijn do meest gepchiktc niomentemxrtrTPuröï^ too te passendaarom beli^oit op iédere slaap- kamer een doos of tube Puinbl aanwezig te zijn

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6