INGEZONDEN MEOEDEELING, Friese he vrouwen houden van goede degelijke kleeding en van goede degelijke reep. Oeen wonder dat dan ook elke Friesche huisvrouw Sunlight Zeep gebruikt! Ooed waschgoed verdient het beste waschmiddeL al is Noordwijk laag, dan bestaat er voor ons nog geen aanleiding oni dat voorbeeld te volgen. Behoudens te Voorhout, dat f500 geeft, wat ongeveer toch op f 10 per leerling uit zal komen, staat in deze omgeving de sub- ddieering voor bcwaarschoolondcrwijs op laag peil. Spreker is echter overtuigd, dat daarin in de naaste toekomst verbetering zal komen. Den heer Van Parera antwoordt spreker, dat in de f 10 per leerling de bijdrage der gemeente is verdisconteerd en dat B. en W. niet hooger wenschen tc gaan. B. cn W. wenschen dus voor het bezit van het di ploma geen extra bijdrage beschikbaar tc stellen. De heer A. H. v. Noort zegt, dat hij vroeger niets voor subsidie voor het be- waarscb ooionder wijs voelde, doch als de zaak wordt opgezet, zooals B. en W. dit wenschen, dan kan hij zich met de voor gedragen subsidie volkomen vereenigen. De heer Geerlings vraagt of de bewaar scholen in De Zilk en in de St. Victorpa- rochie ook subsidie krijgen voor de kinde ren uit Hillegom en uit Voorhout die daar school gaan. De voorzitter zegt., dat, zooals uit de ver ordening blijkt, de subsidie zich beperkt tot de leerlingen van Noordwijkerhout, doch dat wellicht de gemeentebesturen van Hillegom en Voorhout bereid zijn subsidie te verleenen voor de kinderen van die ge meenten, die in de Zilk en in de St. Victo/1- parochie school gaan. Voor den goeden gang van het onderwijs aan genoemde be waarscholen zoude dit ongetwijfeld van veel belang zijn. Hierna wordt de door B. en W. voor gedragen verordening met algemeene stemmen aangenomen. De heer Geerlings, rapporteur der com missie £ot onderzoek der rekening» brengt rapport uit over de rekening 1927. In dit rapport wordt o.m. medegedeeld, dat de gewone uitgaven f 1800 beneden de raming zijn gebleven en de inkomsten f 10.200 meer opleverden dan was ge raamd, waardoor het goed slot op den ge wonen dienst ad pl.m. 12.000 vrijwel is verklaard. De kapitaaldienst sluit met een nadeelig saldo van f 15.198.15 1/2, omdat de geldleening van f 31000 niet meer op 1927 kon worden verantwoord. De rekening wordt daarna voorloopig vastgesteld. Voor den gewonen dienst: Ontvangsten f 875.882.48, uitg. f 163.740.95, batig slot f 12.141.45. Voor den buibengewonen dienst: Ontv. f204.611.90, uitg. f219.810.05 1/2, na deelig saldo saldo f 15.19S.15 1/2. Vervolgens wordt de rekening van bet grondbedrijf, dienst 1927, voorloopig vast gesteld. Op voordracht- van B. en W. wordt Dr. B. E. L. Wösten benoemd als geneesheer, belast met de vaccinatie en de doodschouw op een salaris van f 250. Bij het punt „Vaststelling der Begroo ting van het grondbedrijf over 1929'' merkt de voorzitter op, dat de leden daarvan hebben kunr.en kennis nemen en vraagt of er opmerkingen over zijn te maken. De heer A. H. van Noort zegt, dat hij over de begrooting niets heeft, te zeggen, maar dat hij in dit verband wil 'opmerken, dat er een raadslid is geweest, die van hetgeen hij als raadslid wist of minder faire wijze gebruik heeft gemaakt ten eigen voordeele. Spreker wil hier geen namen noemen. De voorzitter merkt op, dat als men in een openbare vergadering iemand beschul digt men gehouden is den naam te noemen van dengene, wien het verwijt treft. Het publielc zoude anders soms verkeerde ge dachten krijgen omtrent raadsleden)» die aan de geschiedenis part noch deel heb ben. Do heer v. Parera begrijpt niet-, wat de heer A. H. van Noort bedoeld. De heer Langeveld zegt, dat in de vorige geheime vergadering de voorzitter heeft gezegd, dat hij had gehoord, dat v. d. Zalm geen grond wilde koopen onder Noordwijk en dat de Voorzitter het zoude betreuren, indien dergelijke menschen on der Noordwijk gingen bouwen, omdat zij hier niet gevoegelijk aan grond konden ko men. Spreker heeft daarop zijn grond aan v. d. Zalm aangeboden. Spreker heeft dit cychter niet gedaan voor hij een kooper had voor den gemeentegrond. Spreker vindt het laag van den heer A. H. van Noort om thans deze zaak in een openbare zitting ter sprake te brengen. De heer A. H. van Noort merkt op, dat in de vorige raadszitting was afgesproken, dat do voorzitter nog eens nader overleg met den heer v. d. Zalm zoude plegen. On der deze omstandigheden had de heer Lan geveld niet naar v. d. Zalm moeten gaan. De heer v. d. Klauw zegt, dat de heer Van Noort niet had kunnen voorzien, dat hier op het noemen van namen zoude wor den aangedrongen, anders had de heer Van Noont waarschijnlijk in openbare vergade ring deze zaak niet er sprake gebracht. De heer Geerlings zegt, dat hij het lieel goed vindt, dat de heer A. H. van Noort de zaak hier eens ter sprake heeft gebracht. Heeft de heer Langeveld niet geprofiteerd van de omstandigheid, dat hij als raadslid op de hoogte was van de plan nen van Voorhout en zijn grond aan de .Voorhoutsche drinkwaterleiding verkocht? De voorzitter wil den heer Langeveld niet al te lastig vallen. Hij wil zelfs aan nemen, dat deze de goede bedoeling heeft gehad om een ingezetene binnen de ge meente te houden, ma-ar met dat al heeft de hoer Langeveld toch zeker de voorzich tigheid uit het oog verloren. Als raadslid moet men niet alleen datgene nalaten wat verkeerd is maar men dient zich ook tc onthouden van datgene, dat aanleiding kan geven tot verkeerde voorstellingen. Dat de heer Langeveld eerst een kooper gezocht heeft voor den gemeentegrond is geen excuus, want de gemeente heeft meer dan één perceel grond te verkoopen. Eenige meerdert voorzichtigheid moet do voorzit ter don hper La*goveld dan ook in over weging geven. Het incident wordt hiermede gesloten. De begrooting van het grondbedrijf dienst 1929 wordt vastgesteld. Vervolgens wordt overgegaan tot behan deling der begrooting dienst 1929. De begrooting wordt post voor post be handeld. Bij den post Onderhoud en Schoonhou den van het Raadhuis wordt behandeld een adres van de werkster, belaft met het schoonhouden van het Raadhuis, om ver hooging van salaris met 1.per week. B. en W. meenen, dat op het verzoek afwijzend.moet worden beschikt. Het sala^ ris is vóór de benoeming, die een jaar ge leden is geschied op 200 gebracht, het vol gend jaar wordt het nieuwe Raadhuis be trokken en kan nader overwogen worden of er voor verhooging aanleiding is. De heer A. E. van Noort vraagt den voorzitter of de werkster hare taak tot zijne tevredenheid verricht. De voorzitter zegt, dat van de werkster niets wn to zeggen, zij doet haar werk uit stekend. De heer Geerlings zegt, dat de werk vrouw den gevraagden gulden verhoo ging hard toekomt. Hij stelt voor het sala ris met 50te verhoogen. Het voorstel-Geerlings wordt in stem ming gebracht en aangenomen met 7 te gen 4 stemmen. Tegen stemden de beide wethouders en de heeren L. M. van Noort en E. van Oost- dam Ezn. Bij den post „Onderhoud van Wegen en Voetpaden" merkt de heer Geerlings op, dat tengevolge der reconstructie van do wegen er veel minder onderhond is dan vroeger en toch ziet hij meer personeel loopen dan voorheen. De heer A. H. van Noort zegt-, dat de gemeentewerklieden het veel te druk heb ben en er best een mannetje bij mocht ko men. De voorz. zegt-, dat waar de meeningen van de heeren zoo lijnrecht tegen elkaar indruischen de waarheid wel in het mid den zal liggen en de toestand dus wel goed zal zijn. Bij post 172 „subsidie openbaar middel van vervoer", merkt de heer Langeveld op, dat eerstdaags de Sint Marie Stichting in gebruik zal komen en de ondernemer van de E. N. A. het dan wel zonder subsidie kan stellen. Hij stelt daarom voor thans met 150 te verminderen. De voorzitter zegt, dat als Sint Marie volledig in bedrijf is ne-der kan worden overwogen of er reder» is tot inhouding der subsidie. Er is thans geen aan leiding om de subsidie te verminderen. Bij den post „verhaal pensioensbijdra gen" wordt behandeld een ingekomen schriftelijk voorstel van de raadsleden A. H. van Noort, O. v. d. Klauw en J. Pas- schier waarbij zij voorstellen de pensioens bijdragen voor alle ambtenaren te bren gen op 3 pot. Thans is het 4 1/2 pet. voor de na 24 October aangestelde ambtenaren en 3 pet. voor de vóór 24 October aange stelde ambtenaren. De heer van der Klauw licht dit voorstel nader toe en zegt o.m. dat hij voorstander is van premievrij pensioen. Is er geen kans om dit hiér te bereiken, hij wil althans een poging wagen om de 11/2 pot. die de nieuw aangestelde ambtenaren meer "beta len dan dc vroegere, er af te krijgen. Het is niet billijk dat er tusschen de ambtena ren van een zelfde gemeente een derge lijk verschil bestaat. De heer A. H. van Noort verdedigt- even eens het voorstel. Spreker komt speciaal op voor den gemeentewerkman van der Klugt. Hij zou in deze een instructie wen schen, waarin o.m de kindertoeslag was geregeld. De voorzitter merkt op, dat het opper vlakkig juist is, dat het geen aanbeveling verdient om ambtenaren van eenzelfde ge meente een verschillende pensioensbijdra ge te laten betalen. Men moet echter dezen post- beschouwen in historisch verband. In 1924 heeft de Raad zich op het standpunt gesteld, dat het billijk was, 4 1/2 pet. pen sioensbijdrage te verhalen. Tot dien tijd van het .verhaal 3 pot. Gedeputeerde Sta ten hebben toen de verhaals verordening niet goedgekeurd, omdat zij niet wensch- ten, dat van de in dienst zijnde ambtena ren het verhaal van 3 op 4 1/2 pet. werd gebracht, doch him college had geen be zwaar om van nieuwe benoemden 4 1/2 pet-, te verhalen. Gedeputeerden waren dus niet tegen een pensioensverhaal van 41/2 pet. maar wel tegen een verzwaring der lasten van de in dienst zijnde ambtena ren. Van dat standpunt bezien meenen B. en W. dat er geen redenen zijn tot eenige ontevredenheid en dat er ook geen aanlei ding bestaat om op het eens genomen be sluit terug te komen. Wat den gemeentewerkman betreft, B. en W. zijn bereid aan den Baad te zijner tijd een verordening regelende diene kin dertoeslag aan te bieden. Waar de hoo- gere ambtenaren een kindertoeslag hebben ie er geen reden om dit aan de lagere te onthouden. De heer A. M. van Noort wijst er nog op, dat een verlaging van de pensioensbij drage met 11/2 pet. voor enkele ambtena ren voor de gemeente een bedrag is, dat geen beteekenis heeft-. De heer Geerlings antwoordt den heer van Noort, dat hot hier niet gaat om het geld, maar om het princiep. Hot voorstel van de heercr. A. H. van Noort e.a. wordt daarop in stemming gebracht en verwor pen met alleen de stemmen der voorstel lers voor. De begrooting wordt daarna vastgesteld in een voor ontvangst en uitgaaf gelijk staand cijfer voor den gewonen dienst op 161699.17 en voor den buitenfeewonen dienst op 5967. Bij dc rondvraag deelt de heer E. Oost- dam J'zn.T die voorzitter is der R.-Iv. Wo- ningbouwvereeniging „Sint Antonius van Padua" mede, dat de woningnood in de ge meente nog steeds groot is en dat daarom in een gisteravond gehouden vergadering besloten is, mits de gemeente medewer king verleent, tot verderen bouw van wo ningen ever te gaan. Te dien einde is het evenwel noodig, dat het terrein geëgali seerd wordt en de woningbouwvcreenlging zou dit gaarne dezen winter in samenwer king met de gemeente door werkloozen wil len laten uitvoeren. De woningbouwver- eeniging zou dienaangaande in overleg wil len treden met B. cn W. De voorzitter zegt-, dat tegen overleg bij B. en W. geen bezwaar kan bestaan. Dc heer Geerlings maakt nog een opmer king omtrent den Delfweg, de heer Lange veld omtrent do Leidsche Vaart, waarna de openbare zitting wordt gesloten. RIJNSBURG. Veilirtgvereeniging „Flora". De Vei lingvereniging „Flora" hield Dinsdag avond een zeer geanimeerde ledenverga dering in haar veilingslokalen alhier. Wat de vakresultaten betreft, voor zoo'n grooto vereenigmg, waarbij de be langen van de leden vaak uiteenloopen^ is het moeilijk in het kort- de bedrijfsuit- komsten aan te geven, die voor allen gel dig zijn. Spr.s persoonlijke meening is, dat het afgeloopon jaar is te verdeelen in drie periodes: een wintertijdperk, dat middel matig was, een voorzomer die goed en een nazomer, die slecht te noemen was, en al les bijeengenomen, een jaar met middel matige uitkomsten. Zal dit ook niet voor alle leden gelden, het meerendeel zal het met spr. eens zijn. Het woord was hierna aan den secreta». ris, den heer G v. Delft Sr., tot het uit- brengen van het jaarverslag. Het jaarverslag gewaagde van de steeds toenemende omzet van de veiling, door verhooging van het aangevoerde quantum aangevoerde blcemen. Om hiervan eenig denkbeeld te geven, noemde het verslag de volgende cijfers. aanvoer Dec. 1927 1.035.359 stuks voor een bedrag var. f 28.574.89 aanvoer Jan. 1928 4.588.995 stuks voor een bedrag van f 218.428.97 aanvoer Febr. 1928 6.187.148 stuks voor een bedrag van f255.836.06; aanvoer Msart 1928 6.046.838 stuks voor een bedrag van f 247.898.79 aanvoer April 1928 4.557.347 stuks voor een bedrag van f 208.780.56. Het ledental vermeerderde door toe treding met 92, terwijl 3 leden bedankten, zoodat de vereeniging thans uit 605 leden betaat. Spr. dankte voor het van de leden on dervonden vertrouwen en de verleende medewerking, doch bovenal dankte spr. God, die alle arbeid laat verrichten, en hij hoopte, dat ook verder Zijn Zegen op aller arbeid mocht rusten. De schuld der vereeniging, na de in het afgeloopen jaar aangebrachte uitbreiding bedroeg pl.m. f 65000, welk bedrag over eenkwam met de schatting van het be stuur, vTan bet- vorige jaar. Het bestuur stelde voor, de winst ad f 31.656.12 geheel voor afschrijving te bestemmen, waardoor de schuld dus verminderen zou tot f 34 000. De heer Adr. Heemskerk vroeg of een afschrijving ad f20.000 niet als voldoende te beschouwen was, terwijl dan aan het overige bedrag een andere bestemming gegeven kon worden. Besloten werd hierop bij de behande ling van het vast te stellen veilingsper- oentage terug te komen. De balans en de winst- en verliesreke ning werden hierna ongewijzigd vastge steld. Medcdeelingen van het bestuur. Namens het bestuur verzocht de voor zitter nogmaals, te voldoen aan het ver zoek van de exporteurs: aanvoer van tul pen in bossen van 12, wat op de prijs van grooten invlced van zijn. Een voorname factor was, dat de bloe men voor export bestemd, niet meer voor den aanvoer ter veiling in het water moch ten worden gezet. Voor Engeland was dit van groot belang, omdat als de bloemen vooraf in water worden gezet, deze gedu rende het vervoer doorgroeien, naar de zon en daardoor krom aankomen. Slap worden van de bloemen, waarvoor sommi gen vreezen, kan voorkomen worden, door de bloemen, direct na het snijden in pa pier te rollen. Voor Duitschland is in het water zetten nadeelig, omdat de bloemen aldaar dik wijls gekleurd worden, en als zij in het water gestaan hebben, geen kleurstof meer aannemen. Aan de orde was thans bestuursverkie zing, .vegens aftreding van de heeren G. v. Delft. Sr. er J. Heemskerk, die met na genoeg algemeene stemmen werden her kozen. De voorz. deelde nog mede, dat de laat-* ste uitbreiding nog niet geheel in alle be hoeften had voorzien, door de sterke toe-.: name van het bedrijf. Met name was er gebrek aan geschikte pakkamers voor de exporteurs. Het bestuur had daarom plan nen laten ontwerpen, waarbij dor verbou wing de beschikking werd verkregen over 8 kleine pakkamers. waarvoor de kosten werden geraamd op f 16.000. Het bestuur was van meening, dat deze oplossing niet afdoende was, en gaf er daarom de voorkeur aan, de zaak nog een jaar ongewijzigd te laten cn zoo mogelijk volgend jaar ineens afdoende maatregelen te treffen. Hot best kwam het aan het bestuur voor, dat op de ter be-sohikking staande bouwgrond nog een zaal werd bijgebouwd, wat afdoende was. Dit voorstel werd nog eenigen tijd be sproken, waaTbrj sommige leden voorstel den, onmiddellijk tot verbouwing over te gaan. Het meerendeel der vergaderden kon zich echter met het voorstel van het be stuur 'vereerigen. Aan de orde was thans vaststelling van het veilingspercentage. Den heer Adr. Heemskerk deelde de voorz. mede, dat gezien het feit, dat bij elkaar voor een waarde van 200.000 is ge en verbouwd een afschrijving op gebou wen en inventaris, die spocdiff een groot doel van hun waarde kwijt zijn, tot een bedrag van ƒ20.000 niet voldoende wordt geacht. Lettende echter op het winstcijfer en do schuld vond spr. het wel voldoende. Toch raadde hij groote voorzichtigheid aan, om dat de omstandigheden zoo spoedig kun nen wijzigen en eenige reserve toch wel ge- wenscht is. In ieder geval is het bestuur er steTk tegen, minder af te schrijven en een deel van het overige aan de leden terug te betalen. De heer Heemskerk stelt voor 1 pet. te rug te betalen. Z.i. profiteeren de nog too te tredon leden van de te sterke afschrij ving van dit jaar, en dit acht spr. onnoo- dig. De heer G. D. Kralt sluit zich hierbij* De heer C. Vianen is tegen terugbeta ling en tegen verlaging van het veilings percentage. Hij acht. het beter het per centage ad 5 pet., dat toch al buitenge woon laag is, te handhaven, en eventueel© winst te besteden voor vakreclame, waar van spr. veel heil verwacht. Versohillende sprekers voerden hierover nog het woord, waarna het voorstel van den heer Heemskerk in stemming werd ge bracht en vemorpen. Z. H. s. werd vervolgens het voorstel van het bestuur om voor dit jaar nog het veilingpercentage op 5 pet. te handhaven, aangenomen. Na rondvraag volgde sluiting der ver gadering. 2—3

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 8