STADSNIEUWS. Uit de Omgeving De kleinzoons van Graaf Rofénbach. DERDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT /RIJDAG 23 NOVEMÖfeR 1928 WIJZIGING TELEFOONTARIEVEN. Adres Kamer van Koophandel en Fabrieken. Door de Kamer van Koophandel te Lei den ia een adres verzonden, waarin o.a. op principieele wijze stelling wordt genomen tegen den theoretiseren opzet van het door het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie voorgestelde gesprekkentarief. Aan dit adres wordt het volgende ont leend De Kamer dankt het Hoofdbestuur voor de gelegenheid om advies uit te brengen en spreekt haar waardeering uit over een viertal verlagingen, vooral omdat deze al leen mogelijk zijn geworden door een ra tioneel beheer. De Kamer had voorts gaarne gezien, dat in de voorstellen ook was opgenomen: a. het overschakelen van telefoonge sprekken; b. de kostenberekening van een inter- locaal gesprek na de eerste drie minuten, c. uitbreiding van het aantal streek- netten. In aansluiting aan de opmerkingen over 6treeknetten uitte de Kamer den wensch om de afstanden binnen welke voor lager tarief interlocaal kan worden gesproken, als minima te beschouwen. De Kamer denkt daarbij aan plaatsen, die zeer op elkander zijn aangewezen en met weinig kosten met elkander kunnen worden ver bonden. Het gesprekkentarief heeft echter de instemming der Kamer niet kunnen ver werven. De uitbreiding van hot aantal a'bonné's zal op billijker wijze zijn te bereiken door verlaging van het vaste abonnements tarief. Inzonderheid worden een zevental be zwaren tegen de theoretische motiveering van het gesprekkentarief ingebracht. lo. Er wordt alleen gerekend met aan gevraagde gesprekken ofschoon inkomen de gesprekken dikwijls voor den abonné grooter waarde hebben. 3o. Het nut en voordeel, dat een aan sluiting voor een abonné heeft, kan nim mer een behoorlijke basis- zijn voor een telefoontarief, omdat dit nut en voordeel veel te individueel is. Noch de waarde, noch de lengte van een gesprek is juist te waardeeren. Voorts wordt de waarde van een te verleenen dienst niet bepaald door de waarde, welke deze voor den be trokkene heeft, maar door de kosten, moeite, enz., welke degene, die zijn dien sten aanbiedt, redelijkerwijs vergoed moet hebben. 4o. Bij het vaststellen van het voorge stelde gesprekkentarief is ter berekening van de zelfkosten uitgegaan van iemand, die niet telefoneert, instee van den nor malen gebruiker als basis te nemen. In de Nota (A. 16) wordt aangegeven, dat het grondbedrag (wisselend tusschen 24 en 48) de kosten van aanleg en onderhoud moet goedmaken, terwijl het gesprekken tarief hoofdzakelijk dient om de kosten van de verkeersafwikkeling, van het ge sprek, te dekken. M.a.w.: hier wordt be gonnen met nul gesprekken en de niet- of weinig-gebruiker als uitgangspunt geno men; iets wat bij de mondelinge toelich ting werd bevestigd. Naar de meening der Kamer is het op zichzelf zeer lofwaardig streven van het hoofdbestuur, om het aantal aangeslotenen sterk op te voeren, oorzaak geweest, dat de zelfkosten voor een kleingebruiker onwillekeurig zoo laag berekend worden, dat voor hem spoedig de kosten voor a-ansluiting gelijk zijn aan het weinige nut, dat hij van de telefoon heeft. Eenig deugdelijk uitgangspunt is echter de normale gebruiker. Hij is dege ne, die niet alleen het telefoonverkeer mogelijk maakt, maar het ook mogelijk maakt in den omvang en doeltreffendheid, welke het thans bezit. Waar het hoofdbe stuur echter is uitgegaan van een abonné, die niet telefoneert, is het begrijpelijk, dat de voorgestelde tarieven ten aanzien van kleingebruikers zoo voordeelig en voor grootgebruikers zoo nadeelig zijn. 5o. Ook de grondbedragen worden naar de meening der Kamer op onjuiste en voor grootgebruikers op onbillijke wijze vastgesteld, wat eveneens ie terug te voe ren tot het streven om door lage tarieven voor kleingebruikers het aantal aangeslo tenen sterk op te voeren. Het grondbedrag wordt volgens de nota geheven om goed te maker), de kosten van aanleg en onder houd der aansluiting. Met aansluiting en onderhoud is echter een telefoonabonné niet geholpen, als niet het geheele bedie ningsapparaat elk oogenblik gedurende de kantooruren ter beschikking staat. De kos ten voor de telefooncentrale, voor alle vaste kosten in de centrale, voor het be schikbaar houden van telefonisten, etc. moeten daarom in het grondbedrag wor den verdisconteerd en mogen niet ten laste van een gesprekkentarief worden ge bracht. Als echter in het grondbedrag worden opgenomen alle kosten, welke moeten worden gemaakt om de abonné's de mogelijkheid tot spreken te geven, dan zal eenerzijds het grondbedrag zoo hoog worden, dat het weinig meer zal verschil len van het vaste abonnementstarief, ter wijl anderzijds de verdere kosten van elk gesprek zoo minimaal worden, dat het zeker niet de moeite zal loonen om d&&r- voor kostbare tellingen te houden en den verderen admihistratieven omslag te ma ken. 60. De zelfkosten zijn bij het volautoma tische systeem voor grootgebruikers niets hooger dan voor kleingebruikers. De be diening valt hier weg en hot kost pract- tisch gesproken niet meer, of iemand veel of weinig telefoneert. Ook de kostbaarheid der automatische centrale is1 hier niet van invloed, omdat een automatische centrale, waarbij de aangeslotenen zouden moeten worden beperkt in het aantal hunner ge sprekken, ondenkbaar is. Ook den klein gebruiker moet de mogelijkheid worden gegeven om op een bepaalden dag veel te telefoneeren. Overigens vermoedt de Ka mer. dat de kostbaarheid der automatische centrales evenzeer samenhangt met de mogelijkheid om met alle andere aange slotenen op het locale net te telefoneeren en met den duur der gesprekken, als met het aantal gesprekken. 7o. Ook bij niet-automatische toestellen zijn de zelfkosten voor een grootgebruiker niet belangrijk veel hooger dan voor een kleingebruiker. In verband met armlengte, overzichtelijkheid, enz. kan een telefoniste slechts een bepaalde hoeveelheid nummers voor haar rekening nemen. Hoeveel de meerdere kosten bij een druk gebruik zijn, valt voor buitenstaanders moeilijk te begrooten. Deze kunnen echter bij nor maal gebruik nooit hooger zijn dan een betrekkelijk laag percentage van het to taal salaris voor telefonisten, voorzoover dit op rekening komt voor het locaal ver keer. Dit totaal salaris vormt op zijn beurt slechts een niet overmatig deel der totale kosten van het locale telefoonbe drijf. Eenige tegemoetkoming aan kleinge bruikers is echter wel gewenscht, daar de gebruikswaarde van een telefoon belang rijk stijgt, wanneer ook vele kleingebrui kers zich aansluiten. De Kamer kan er zich uit dien hoofde mede vereenigen, dat de keus wordt ge geven tusschen een vast abonnementsta rief en een gesprekkentarief, mits echter dit van de reeds aangeslotenen niet al te zware geldelijke offers zal vergen, daar dan het doel ver zou worden voorbijge streefd. Daar echter aan het argument, dat de telefoonadministratie meer moeite en kos ten heeft te maken voor een abonné, die zeer veel spreekt, dan voor een, die wei nig telefoneert, niet alle waarde kan wor den ontzegd, is het zeker billijk te noe men, dat degenen, die excessief veel spre ken, zoo noodig gedwongen worden tot het nemen van een extra lijn, iets, wat nu reeds bij groote netten mogelijk is. Op bovenstaande gronden acht de Ka mer het voorgestelde gesprekkentarief onbillijk en onrechtvaardig. De zoo ge- wens chte verlaging van het vaste abon nementstarief is daarentegen noodzakelijk en rationeel. Daardoor zal tevens een der belangrijk ste doeleinden van het hoofdbestuur kun nen worden bereikt n.l. dat velen, die slechts een beperkt gebruik van de tele foon zullen maken, door de te hooge ta rieven niet meer zullen worden weerhou den om zich te doen aansluiten. NOORDWIJKERHOUT. GEMEENTERAAD. Subsidie bijzonder bewaarschool- onderwijs. Een incident. De begrooting. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter: de Burgemeester. De voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen der vorige vergadering wor den voorgelezen en onveranderd gearres teerd. Ingekomen is een verzoekschrift van H. v. d. Voet e.a., bewoners van den Eersten Ouden Schulpweg en omgeving, om den kabel voor electriciteit- en de gasleiding door te trekken. De voorzitter zegt, dat van gas wel niets kan komen, dat zal veel te duur zijn. Wat de electriciteit betreft, B. en W. zullen on derzoeken of biervan met bijdragen van belanghebbenden iets kan komen. De kos ten der gemeente zullen zich dienen te be perken tot de kosten der straatverlichting. Daarmede wordt a cc oord gegaan. Ingekomen is voorts een schrijven van Gedeputeerde Staten, waarbij wordt be richt, dat door hun college de beslissing op het besluit van den Raad tot verkoop van het gemeentehuis is verdaagd, tot dat het comptabiliteitsbesluit, waarbij de voor den bouw van een nieuw gemeentehuis be- noodigde gelden worden gevoteerd, is in gekomen. Daar volgene de onlangs vastgestelde legesverordening de kosten van een bouw verordening en aagemeene politieverorde ning per bladzijde moeten worden gere kend en zoodoende te hoog komen, wordt op voorstel van B. en W. de leges veror dening gewijzigd in dien zin, clat voor een Bouwverordening en algémeeno Politiever ordening f 2.50 zal zijn verschuldigd. Aan de orde komt de door B. en W. voorgedragen verordening, regelende de voorwaarden, waarop aan de besturen van bijzondere bewaarscholen subsidie uit de gemeentekas kan worden verleend. De verordening wordt voorgelezen. Uit de verordening blijkt, dat een sub sidie zal worden verleend van f 10 per leerling en *per jaar voor elk kind van Noordwijkerhcut, mits de bewaarscholen 0;m. aan de volgende eischen voldoen: a. uitsluitend kinderen van 3 1/26,1/2 jaar mogen worden toegelaten b. alle kinderen, wier ouders en verzor gers te Noordwijkerhout wonen moeten- worden toegelaten, onverschillig van wel ken godsdienst deze ouders of verzorgers zijn c. de subsidie wordt verleend per leer ling van Noordwijkerhout, dus voor leerlin gen uit andere gemeenten die hier school gaan wordt geen subsidie verleend; d. Hoofd en leerkrachten aan de be waarschool moeten gediplomeerd zijn. B. en W. kunnen daarvan telkens vooi* niet langer dan één jaar dispensatie ver leenen, doch in elk geval zal als eisch worden gesteld, dat het hoofd der bewaar school minstens 20 en elke leerkracht min stens IS jaren oud is. e. De afmetingen der leerlokalen moe ten dusdanig zijn, dat zij voldoende ruimte bieden en voldoen aan alle hygiënische eischen. Een speellokaal en een speel plaats moeten disponibel zijn. Er moeten zijn voldoende leermiddelen en speelgoed. Of aan dit alles is voldaan staat ter be oordeeling van B. en W. Nieuw te bouwen bewaarscholen moeten vooraf aan de goed keuring van B. en W. worden onderwor pen. De voorzitter merkt op, dat in hèt be gin B. en W. eenigszins soepel zullen zijn met dispensatie van het bezit van het di ploma, mits waarborgen worden gegeven, dat het bewaarschoolonderwijs aan moder ne eischen voldoet. Op den duur zal echter uitsluitend met gediplomeerd personeel ge noegen worden genomen. De bewaarschool in de Zilk voldoet aldus spreker aan alle redelijke eischen. UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Zaterdag 24 Nov. Huizen, 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. (Uitsluitend K.R.O.-uitzendingen). 123.01.30 Lunchmuziek door het K.R.O.- Trio. 3.00—4.00 Kiixleruurtje. Mevr. S. Nuwen- huis v. d. Rijst en Mevr. D. Schramade. 5.306.50 Dinermuziek. Gramofoonpla- ten. 6.507.00 Katholiek berichten. 7.007.30 Engelsche les. 7.308.00 Knipcursus. 8.008.20 Spr.: Mr. H. v. Haastert: Emi gratie. 8.20 Opvoering van „De Molen van Sans- souci", histor. blijspel in 3 bedr. van O. Harting. Nederl. tekst van H. W. Rijswijk. Regie: A. Sweers. Het stuk speelt i. d. Zomer van 1765. Ie en 3de bedrijf: Ten huize van den molenaar; 2de bedrijf: Het Koninklijk Slot in het Park Sanssouci. Hilversum, 1071 M 10.0010.15 Morgenwijding. 12.302.00 Lunchmuziek door het Boris Lensky-Trio. 2.003.30 Aansluiting van het Theater Tuschinky te A'dam. Orkest o. 1. v. Max Tak. P. Palla, orgel. 3.404.00 Lezing voor stoker door G. de Clercq. 4.004.30 Italiaansch, beginners. 4.305.00 Italiaansch, gevorderden. 5.005.24 Fransch, beginners. 5.255.50 Fransch, gevorderden. 5.506.50 Concert door het Omroep-or- ke6t, 0. J v. Nico Treep. 6.507.15 Duitsch, beginners. 7.157.40 Duitsch, conversatie. 8.00 VARA. Uitz. v. d. revue „Allemaal Jan Klaassen", van Elsensohn, met mede werking van Joh. Elsensohn, Aaf .Bouber, Mien Erfmann-Sasbach, e.a. Muziek v. h. Gimberg Kwartet. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 1.202.20 Het Carlton Octet. 3.30 Voetbalwedstrijd Arsenal tegen As ton Villa. 4.25 Balladenconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.35 Nieuwsberichten 7.00 Muziek. 7.05 Pianoduetten van Schubert. 7.20 Oinroepcauserie. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. 9.90 Nieuwsberichten. 9.35 Causerie. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 „Advenoed 6parks", van L. du G. Orkest en solisten.. 10.5512.20 Dansmuziek. „R adio-Pari s", 1750 M. 12.502.10 Gramofoonmuziek. 4.055.05 Orkestconcert. 9.20 Dansmuziek door de Joss Ghislery Symphonians. Variété-artisten. Langenberg, 169 M. 1.30 Mechanische muziek. 12.251.50 Orkestconcert. 5.055.50 Kamermuziek. 7.20 Vroolijke avond. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Weliswaar is het hoofd niet gediplomeerd, doch deze is langen tijd onder deskundige leiding werkzaam geweest, terwijl haar na- tuurlijken aanleg hier uitermate voor haar werk geschikt maken. Zoo werd spreker door de Hoofdinspectrice van het Bewaar- Bchoolonderwijs bericht. Onder deze om standigheden is het natuurlijk alle aanlei ding om dispensatie te verleenen. De heer Geerlings zegt, dat met ingang van 1 Januari in de Zilk een gediplomeerd hoofd aan de de bewaarschool komt. De heer Van Parera vindt het bost dat het personeel aan de bewaarschool gedi plomeerd moet zijn, maar dan moet aan Königswusterhausen (Zees en) 1250 en 1700 M. e.a. 10.20—4.20 Lezingen. 4.205.20 Orkestconcert. 5.207.05 Lezingen. 7.20 Concert. 8.20 Georg Kaiser-concert. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Ha m b u r g, 395 M. 3.50 Orkestconcert. 4.50 Gevarieerd concert. 7.20 Concert. Marschen van Blanken burg, Fucik Souca. 9.50 Concert door het Kon-Kozakken- koor. Brussel, 509 M. 5.20 Orkestconcert. 7.05 Pianoconcert. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Concert in Luik. 11.20 Sluiting. DE KATHOLIEKE VLAAMSCHE RADIO, lp Maart in werking. Samenwerking der zenders De Antwerpsche correspondent van de „Msbd." meldt: De plannen tot oprichting van een Ka tholieken Vlaamschen uitzender zullen bin nen korten tijd verwezenlijkt zijn. Er is volledige overeenstemming bereikt tusschen alle Katholieke Vlaamscho stands- groepen inzake de stichting en het beheer van deze grootsche onderneming. Zoowel de werklieden-organisaties, als de midden stand, het christelijke werkgevers-verbond en de Boerenbond zijn er in vertegenwoor digd. Dat is een gelukkig verschijnsel, want men is er hier wel van overtuigd, dat al leen voor volkomen eensgezinde samenwer king van alle standen 't nieuwe orgaan in het Katholieke Vlaamsche leven tot volle- digen uitgroei kan geraken. De promotors van de Katholieke Vlaam sche radio-beweging hebben ondertusschen niet stil gezeten bij <]e uitvoering van den technischen kant der onderneming. Eeni- gen tijd geleden hebben wij daar al het een en ander over meegedeeld. Nu staat men reeds zoo ver, dat terreinen zijn aan gekocht en het uitzendingsmateriaal be steld is. De post een zeer sterke zooals men weet zal opgericht worden te He- verlé bij Leuven. Er zal natuurlijk een stu dio ter plaatse komen, voorts is men van plan studio's in te richten te Leuven en to Brussel en zeer waarschijnlijk ook te Ant werpen. Het is zoo goed als zeker, dat de Katholieke Vlaamsche zender begin Maart 1929 in werking zal zijn. Dezo week nog zal een algemeene vergadering der promo tors plaats vinden, waarbij definitieve bo slissingen omtrent inschrijving van kapi taal enz., zullen genomen worden. Van groot belang is ook dat een volle dige samenwerking is verkregen met do reeds bestaanden zender van de Radi Belgique. In tegenstelling mot hetgeen in andere landen gebeurt, zullen de Katholiek Vlaamsche Zender en de Radio Belgique hun gemeenschappelijke belangen te zr men behartigen. Zoo zal de zender van d Radio Belgique ook te Heverlé voorden o1 gericht. Beide zenders zullen één gebou hebben, waarin twee studio's worden 01 dergebracht en verdere lokalen, bergplaa' sen enz. zullen gemeenschappelijk gebruil worden. Het groote voordeel van een de 'gelijke samenwerking ligt verder ook i het feit, dat er maar enkele kabels behoc ven te worden gelegd. het bezit van het diploma een extra be looning worden vérbonden. De heer Jhr. Gevers vraagt welke subs: die Noordwijk geeft. De voorzitter zegt dat Noordwijk f 5 po kind per jaar geeft voor de eerste 50 kin deren en f2 per kind voor do volgende kin deren. Jhr. Gevers vraagt waarom, als Noord wijk daarmede volstaat, wij zooveel meci moeten geven. De voorzitter zegt, dat de subsidie va: Noordwijk, vooral als men in aanmerkin; neemt, dat Noordwijk een gediplomecr hoofd eischt, buitengewoon laag is. Doel FEUILLETON. yrij bewerkt naar het Duitsch door P. G. Hoeks, (Nadruk verboden). 12) „Hoe zal ik u danken voor nw vrien delijkheid, graaf"! zei de nieuwe secretaris ten hoogste vorrfist, terwijl hij een paar schreden nadorbij kwam. Het scheen, als of hij uit dankbaarheid Albert de hand wilde drukken, maar te rechter tijd bedacht hij, dat hem dit niet paste. „U kunt uw dankbaarheid toonen, door altijd belang in me te blijven stellen en mij mijn verveling to helpen verdrijven". „Alles wat ik kan, zal ik doen om u ter [wille te zijn". „Welnu, geef me dan de hand". „Hiermede neem ik u aan als mijn secre taris en morgen misschien reeds maar dit moet een geheim tusschen ons blijven als mijn lijfarts. Ik heb vertrouwen in je en morgen moet je me eens heelemaal on derzoeken en als je meent, dat je me on der behandeling soudt kunnen nemen, moet je dat doen. Misschien kan je me wel ge nezen. Dien huisdokter Hauser vertrouw ik geen zier. Hij schijnt in 't geheel niet van mijn kwaal op de hoogte te zijn en als ik hem voorstel consult te houden met een professor wil hij daar niets van hooren. Weet je waar hij goed voor is? Om lek ker te eten en te drinken en veel geld te verdienen!" „Maar graaf!" „Ik verlang er naar weer gezond te wor den, weer te kunnen loopen, zooals vroe ger, weer te dwalen door bosschen en vel den en te klimmen op de bergen. Als ik dat morgen kon doen, dan zou ik arm wil len wezen heel mijn leven en willen rui len met den eersten den besten bedeljon gen. Nu mag ik niet eens in de frissche lucht. Men mag me niet eens door het park rijden en 't is daar zoo mooi!" „Wat! Mag u niet naar buitent" „Neen, de dokter heeft het ten streng ste verboden". „Ik kan uw toestand nog niet beoordee- len, maar ik geloof, dat ik beginnen zoü met u naar buiten in de frissche lucht to laten gaan". „Hoe ia 't mogelijk! Maar u hebt gelijk. De lucht zou mijn longen sterken en mijn bloed zuiverder maken. Ik zou sterker wor den. Maar hoe kan ik nu aansterken, als ik niets ander dan magere soep en droog brood mag gebruiken?" „En mag u geen vleesch, geen eieren, geen versterkende middelen?" vroeg Hein- rich verbaasd. „Niets van dat alles!" Heinrich zweeg en keek met een blik vol medelijden naar dien armen verzwakten jongen. „O, als je kunt, help me toch, red me toch, maak me weer gezond 1" „Ik zal mijn best doen en' u morgen nauwkeurig onderzoeken en na dat onder zoek zal ik in alle oprechtheid a mijn meening zeggen. Mag ik eens weten hoe lang u reeds ziek is?" „Drie jaar". „Hoe is die verlamming ontstaan?" Albert wilde antwoorden, maar hield plotseling op. „Ik hoor den kamerdienaar komen, Dat vertel ik u later wel". Lichtenberg trad binnen met de mede- deeling, dat de lunch opgediend werd. „Het is goed", zei Albert. „Heer kamer dienaar, mag ik u meteen mededeelen, dat mijnheer Schmidt tot mijn secretaris be noemd is. Hij zal nochtans zoo goed zijn mijn algeheele verpleging op zich te ne men". „Zoo, zoo! Ei, ei! Dat doet me groot genoegen!" antwoordde Lichtenberg en knikte Heinrich met verheugd gelaat toe, waardp hij zich verwijderde. „Je schijnt erg in do gunst te staan bij den ouden Heinrich!" „Dat merk ik ook, graaf." „Het doet me werkelijk pleizier. Van zijn gunst hangt hier in het slot zeer veel af. Hoe dat komt, begrijp ik niet, maar wat hij voorheeft, gebeurt bijna altijd en soms neem ook ik hem in den arm om mijn doel te bereiken. Wil je me nu maar naar de eetzaal brengen en dan niet, zooals je gewoon was, weggaan, maar bij me blij ven? Dan kan ik je aan de aanwezigen voorstellen en hun mededeelen, dat je tot mijn secretaris aangesteld bent". Op Rotenbach ging men niet aan tafel, voordat de oude gravin aanwezig was. De ze liet vandaag lang op zich wachten. Ook Albert was nog niet verschenen. Rosamun- de, die er een beetje spijt van had, dat ze Roderik misschien al te hard behandeld had, was naast hem gaan staan. Hij stond in een album te kijken en deed, alsof hij haar niet beijierkte» „Hoe bevallen u die photografieën?" vroeg ze, om toch iets te zeggen. „Alles oudheidkunde. Wat geef ik om die afbeeldingen van zulken ouden rommel. Ik zie liever iets moderns." „Ik houd er wel van. Ze doen me den ken aan een lang voorbijen tijd, toen Griek- sche lamst bloeide en de Romeinen de heerschers waren in de toenmaals bekende wereld." „Je spreekt zoo geleerd als een boek", merkte Roderik ietwat spottend op. „Je hadt zeker liever, dat ik met je over paarden, honden en sport sprak?" „Voel je je weer gekrenkt?" „O, neen". Toch was dit wel eenigermate het ge val. Ze wist heel goed, dat ze Roderik niet met geleerdheid aan boord moest komen, want hij was slechts middelmatig ontwik keld en had heel geen gevoel voor kunst. Daarom zweeg ze maar over dit onderwerp en vroeg: „Waar zou Albert toch blijven?" „Het aangename gezelschap van zijn nieuwen bediende zal hem nog ophouden, denk ik". „Zoo, is de nieuwe bediende er al?" „Ja, al een week of wat en Albert moet/ zeer veel met hem op hebben". „Dat doet me genoegen. Nu, ik hoop maar, dat hij niet zoo onhandig is, als Frits was." „'t Is een echte branie. Ik vertrouw hem niet. Hij neemt het air aan van een knecht en heeft de manieren en den spreektrant van een heer. Ik mag hem niet lijden en als het van mij afhing, stuurde ik hem morgen reeds weg." Op hetzelfde oogenblik werden de vleu geldeuren geopend, die toegang gaven van Albert's kamer naar de eetzaal en Hein rich Schmidt reed den ziekewn en ove. den drempel. VI. „Nu kan je kennis maken met den niei wen bediende", zei Koderik. Rosamunde keerde zich om, maar nau welijks had ze een blik geworpen op de:, bestuurder van het wagentje, of ze begon over al haar leden te beven. Zo werd krijt wit. Haar bloedelooze lippen trokken ziel' zenuwachtig samen en een zwarte ncve kwam voor haar oogen. Ze zou zeker te gen den grond geslagen zijn, als Roderik. die haar ontsteltenis bij het zien van Heinrich opgemerkt had, haar niet in zijn armen had opgevangen. Die aanraking bracht haar weer tbt zich zelf en op vreemden, hol klinkenden toon zei ze: „Laat maar. 5t Gaat al over". Allen schoten toe en vroegen wat haar scheelde. „Een aanval van oververmoeidheid, denk ik", antwoordde zo. 't Was nog al warm van morgen en ik heb een paar uren gewandeld. Zulke aanvallen heb ik den laatsten tijd wel eens meer." Plotseling begon zo hard te lachen, maar 'fc was een valsche, onnatuurlijke lach. „U ziet, dames, en hceren, dat u zich over mij niet bezorgd hoeft te maken. Ik ben zoo good als beter", huichelde ze. „Je hebt ons anders allen hevig doon schrikken, Rosamunde", zei graaf -£tefan. „U moet het me maar niet kwalijk ne men, oom. Het spijt me zeer. Maak u ver der niet ongerust; het is heusch voorbij." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7