STADSNIEUWS. SPORT. LUCHTVAART. Voor Huis en Hof. I TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 'dó NOVEMBER 1928 het liefdewerk voor arme kerken. Zooals onzen lezeis bekend is, is ver fden week alhier de jaarlijksohe tentoon- telliflg gehouden van Kerkelijke gewaden sieraden vervaardigd door de Vereeni- Dg Liefdewerk voor Arme Kerken. Wij hebben nu toevallig voor ons een ^rverslag van deze nationale vereeni- jjg over 1927 waarin ook een en ander lordt medegedeeld over de afdeeling siden. j)e afdeeling Leiden heeft in 1927 ge zonken L Noord-Kraaiert 's Heerenhoek. Nieu- e Kerk. 1 expositievaantje, 4 misd. kleed- i p. stool. 3 stool kraagjes. 2. Bloemhof te R'dam. Nieuwe Kerk. 4 nieten. 1 albe, 1 eingel, 1 rochet, 4 misd. jeedjes, 1 palla 3 stoolkraagjes. 3. Delft. R. K. Jongensweeshuis. 1 pal- 4 corporalen, 4 kelkdoekjes. 4. Leiden. Z.Eerw. Pater Rector Wool- erink O.F.M. 1 gr. en 1 w. kasuifel met lebehooren, 6 kelkdoekjes, 6 corporalèn, superplie, 1 velum. 5. Aalsmeer. Carmel. Klooster „Regina pacis". 1 w. kasuifel, 1 cingel 2 alben. 1 iltaardwaal, 6 corporalen, 6 kelkdoekjes, vingerdoekjes. 1 superplie, 1 palla. 6. Hoorn. St. Bonifacius Missiehuis, jjerw. Pater Lefeber, Directeur. 1 albe, jjuperphe, 4 misd. kleedjes. 3 amicten ifclkdoekjes, 6 corporalen, 6 stoolkraagjes \iltaarrand, 1 palla, 1 altaardwaal. Zoeterwoude. Den Zeereerw. pater Klaverweijden, Rector van het Kruis- mklooster. 1 w. kasuifel. 2 palla's, 3 lkraagjes, 1 witte preekstool. 1 p. Ijtool, 1 superplie. 8. Amsterdam. R. K. Internationale per. ter Bescherming van meisjes, Roelof- iartplein 2. 2 altaardwalen, 1 altaarrand, superplie, 1 biechtstool, 1 lofstool, 4 cor poralen, 1 communiedwaal, 1 lessenaar. Missiën. 9. Roemat Kei-eilanden. Den Zeereerw. 'ater Missionaris P. M. Smits pastoor, i zw. en 1 p. kasuifel, 2 misd. kleedjes. 2 ilben, 6 kelkdoekjes. 6 vingerdoekjes, 3 torporalen. 1 altaarrand, 1 superplie, 1 'taardwaal. 3 stoolkraagjes, 1 palla. 10. Curasao. St. Barthelemij. Den Zeer eerw. Pater Missionaris fr. J. de Bruijn v. Hollandsche Missie. 6 koperen kande- aars 1 r. kasuifel, 1 albe, 6 corporalen, vingerdoekjes, 6 kelkdoekjes, 4 misd. kleedjes, 1 superplie, 1 palla, 1 preekstool, ziekenbeursje. 11. Sao Joaö d'El Reij (Minas) Brazi- ië. Den Z.eerw. pater Zacharias v. d. loeven O.F.M., Missionaris. 1 r. kasuifel, altaardwaal, 3 amicten. 6 kelkdoekjes vingerdoekjes, 6 corporalen, 2 altaarran- ien, 1 palla, 1 superplie. 1 preekstool, 1 sltaardwaal. 12. Roosendaal (N.-Br.) Den Z.eerw. pater Witlox, procurator v. h. St. Joseph's ifissiehuis. 2 superplies. 2 alben 2 misd. lleedjes. 1 altaarrand, 1 bedienstooltje, 1 ^opstool, 2 misd. kleedjes, 3 stoolkraag- ïje< 1 ziekenbeursje, 1 oliebusje, 1 hostie- doosje. 13. N. O.-I. Den Z.eerw. pater P. J. Smit 8.V.D. Missionaris. 4 amicten, 1 superplie. 1 albe. 1 altaardwaal (eenige ellen maat), 1 altaarrand. Deze goederen zijn geschat op een waar- j van 1336 gld. (voor ons land 627 gld. en voor de missiën 708 gld.). De inkomsten bedroegen in 1927 1068 d. en de uitgaven 1042 gld. De samenstelling van bestuuren zela- tricen vinden we als volgt vereld: De Zeereerw. Pater Pastoor Heiling, O.F.M., Directeur; het bestuur: Mevr. H. SonsbeeckVerwer, Presidente, War mond; Mej. Aug. Schmier, Vice-Presidente Oegstgeest; Mej. C. Janzen, Secretaresse, Leiden N. Rijn 53; Mej. Th. Schmier, Penningmeester esse, Oegstgeest; Mevr. II. LeesbergGründeman; Mej. Jo v. d. ban. De Zelatricen: Mej. Marie Linde lof. Mej. Frieda van Beukering. Mej. Ma re Rosdorf. Mej. Paula Jongmans, Mej. len Koekenbier, Mej. Jacq. Bots, Mej. To Kjnstee, Jongejuffr. D. Steijnman. Mogen velen deze zoo nuttige, sympa- èieke vereeniging van daadwerkelijken itcon doen blijken! VOETBAL. ItaliëNederland. De Gazette dello Sport uit Milaan gaf gisterenmorgen een bericht omtrent de plaats waar de voetbalwedstrijd Italië Nederland te Milaan op Zondag 2 Decem ber zal gehouden worden. De Italiaansche voetbalbond had aanvankelijk gedacht aan de historische arena van Milaan, die sinds korten tijd door het gemeentebestuur van deze stad in een modern sportterrein her schapen is. Op de arena zijn echter nog in bet geheel geen overdekte zitplaatsen aan gebracht, en daarom heeft de voorzitter van den It-aliaanschen voetbalbond, gege ven de onzekerheid van bet weer, gemeend naar een ander terrein te moeten omzien. De keuze is thans gevallen op het stadion van San Siro, het modern ingerichte voet balterrein van de voetbalclub Milaan. Dit 8tadion bevat 7000 overdekte zitplaatsen, terwijl bovendien 25.000 onoverdekte plaats sen aanwezig zijn, zoodat 32.000 toeschou wers den wedstrijd Van het Nederlandsch elftal zullen kunnen aanschouwen. Naar het Vad. verneemt, zal de wed strijd ItaliëNederland op 2 Dec. a.s. te Milaan zeer waarschijnlijk geleid worden door den Oostenrijker Braun, die o. m. den batsten wedstrijd BelgiëNederland te Antwerpen heeft geleid. LAWNTENNIS. „Suzanne" zal nooit meer spelen. Joen de Engclschc pers eenigen Tid ge- bden met veel ophef gewag ma 'Jk le van een nieuwen strijd Helen WillsSuzanna Lenglen, werd reeds door vader Lenglen een bericht ingezonden, waarin hij de mo gelijkheid liet doorschemeren, dat zijn doch ter het wedstrijdspel er geheel aan zou geven. Dit is thans een feit geworden: „L'Auto' ontving een dezer dagen van mr. Charles Lenglen een schrijven, waarin hij mede deelde dat Suzanne thans definitief van het wedstrijdspel zelfs als prof af scheid had genomen. „Mocht zij het racket nog eenmaal hanteereU, aldus de heer Lengeln, dan zal het alleen in intiem^n kring zijn." Zij, die eenmaal de grootste tennisster was en in acht jaar tijds niet minder dan 30 kampioenstitels, één Olympischen titel en 19 Fransche kanr i n>schappen won, heeft voor gor van l et tennisspel af scheid genoJTr Zij, die op elf-jarigen leef tijd voor het porst met racket en bal ken nis maakte, heeft nu, op haar 39ste jaar Suzanne werd 14 Maart 1889 te Parijs geboren genoeg van de tak van sport, waarin zij niet alleen de hoogste onder scheidingen, maar ook de grootste teleur stellingen heeft gekend. BILJARTEN. Leidsche Biljartbond. De uitslag van den wedstrijd Krijt op TijdD. O. S. luidt: H. Slewe (D.O.S.) 125 12 37 10.41 D. G. v. d. Voort (Kr.o.t.) 62 11 21 5.63 H. Slewe G. v. d. Berg J. den Heijden Jr. H. P. van Amsterdam 125 31 16 4.03 111 30 23 3.70 125 30 32 4.16 108 29 10 3.72 A. J. Offenberg 92 31 11 2.96 H. P. van Amsterdam 125 31 21 4.03 D. O. S. 3 gewonnen partijen, Kr. o. t. 1 idem. Totaal D. O. S. 7 idem, Kr. o. a. 2 idem. De uitslag van den wedstrijd Poort v. Cleef—Flora luidt: B. Tegelaar (P.v.Cl.) 200 40 32 5.— H. v. d. Voort (Flora) 197 40 19 4.92 G. M. Tegelaar 200 29 31 6.89 P. H. v. d. Voort 104 29 28 3.58 J. Koster H. v. d. Voort 64 27 8 2.37 200 28 35 7.14 J. Koster 115 59 13 1.94 Jer. Koelewijn 200 60 18 3.33 Poort v. Cleef 2 gew. partijen; Flora 2 idem. Twee Marine luchtschepen. President P. W. Letchfield van de Goodyear Co. en de secretaris van de Ame- rikaansche marine, Mr. D. Wilbur, teeken den op 6 October j.l een contract, dat Goodyear opdracht gaf twee geweldig groote luchtschepen voor de marine te bou wen. Om te beginnen zal een groote hangar gebouwd worden, waartoe ijverig gezocht wordt naar een geschikte plaats. Deze han gar zal de grootste zijn, die ooit is gecon strueerd en zal een lengte hebben van 1200 voet, een breedte van 360 voet en een hoogte van 200 voet. De nieuwe luchtschepen zullen ook groo- ter zijn dan de tot nu toe gebouwde. Zij zullen een lengte hebben van 785 voet bij een breedte van 132.9 voet en een hoogte van 146.5 voet. De' snolheid zal bedragen 72.8 knoopen of méér dan 130 K.M. per uur. Er zullen 8 machines in geplaatst worden met een gezamenlijken capaciteit van 4480 paardenkrachten. Zij zullen een gas capaciteit bezitten van 6.500.000 kubieke voet, dat is dus ruim twee maal zooveel als de Los Angeles, die een inhoud had van 2.4470.000 kubieke voet en bijna twee maal zoo groot als het nieu we Duitsche schip LZ.-127, dat 3.710.000 ku bieke voet kan bevatten cn dat kort gele den in beide richtingen den Oceaan is overgestoken, terwijl tenslotte het nieuwe luchtschip, waaraan in Engeland wordt be gonnen, de R.-100, slechts 5.000.000 kubie ke voet groot zal zijn. KANTONGERECHT ALPHEN. Door den kantonrechter mr. A. N. L. Ot- ten werden bij verstek veroordeeld wegens overtreding Motor en Rijwielwet (diver sen) H. H. A. f 4 subs. 1 week tucht school H. G. f 5 subs. 1 week tuchtschool G. T. idemP. A. J. R. idemH. O. de G. te Boskoop, A. O. J. Leimuiden, A. van R, te Zevenhoven en J. E. H. te Ter-Aar, allen f 5 subs. 1 week tuchtschoolJ. M. te 's- Gravenhage f 40, subs. 20 dagen tucht school; P. V. te Maastricht f20 subs. 10 d. en C. B. te Boskoop f 10 subs. 5 d.; J. v. d. O., G. B.. D. A. L. M. L., J. de G, W. P., P. S-, G. B.. A. H. M. R., C. van G., J. de B., A. S. H. te Woerden J. H. 2 x, A. 's-M. te Zegwaard D. van B. te Am sterdam G. v. d. L. te LeidenA. van D. te Lekkerkerk; C. S. to Zwammcrdam; A. C. en J. J. J'. K. te Zevenhoven, E. H. M. B. en J. C. J. B. te WoubruggeO. B., G. J. H., M. W. R., J. v. d. H. en C. E M. H., allen te Ter Aar E. J. v. d. W. te Zeist; M. W. te SoestF. T. te 's-Graven- hage; F. W. K. te Rotterdam: G. O. te Hazerswoude; M. A. C. R. te Zand voort en Th. J. v. d. K. te Nieuwkoop, allen tot betaling van f 5subs. 2 d. Trekhondenwet M. A. S. f 5 subs. 1 week tuchtschool. Pol. verord. der gemeente Nieuwveen: G. V. te Nieuwveen f 5 subs. 2 d. Pol. verord. der gemeente Woubrugge: J. J. W. aldaar f 1.50 «ubs. 1 d. Visscherijwetovertreding: J. C. B. te Koudekerk f 5 subs. 1 weck tuchtschool; W. J. T. te 's-Gravenhage f5 subs. 2d.; G. P. te Amsterdam f3 subs. 2 d. met verb, verkl. hengel Art. 473 W. v. Str.: A. B.. zonder bekende woon of ver blijfplaats *hier te lande, f5 subs 3 d. Art. 460 W. v. Str.: W. G. te 's-Gravenhage. f 5 subs. 2 d. N. B. te Gouda f 5 subs. 2 d.W. J. W. te Leiden f 5 subs. 2 d. Leer plichtwet: C. H., P. d. K. en J. v. d. K. te Ter Aar ieder f6 subs. 3 d.; Drankwet: J. Z. te Nieuwveen f 25 subs. 10 d. Art, 453 W. v. Str.: W. v. d. S. te Boskoop f6 subs. 3d.; E. J. v. d. W., zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande, 10 d. hech tenis. Regl. Brug Alphen: H. R. te Am sterdam f 6 subs. 3 d. Stoomvaartovertr. P. C. V. te Alkemade f5 subs. 2 d.; iT. J. te Gouda f5 subs. 2 d. Jachtwet: L. van R. en G. D. van L. ieder tot f 20 subs. 5 d. Waar geen woonplaats staat vermeld is deze Alphen aan den Rijn. Talk voor vasenolpoeder verkocht. Het Amsterdamsch Gerechtshof heeft arrest gewezen in de zaak van G. A. R. en G. A. R. vader en zoon, die to Bussum een drogistenzaak hebben gehad. Beiden waren in hooger beroep gegaan van een op 8 Maart 1.1. door de Vierde Kamer der Recht bank gewezen vonnis. Volgens de dagvaarding hebben belden doosjes met taikpoeder in den handel ge bracht, welke in uitvoering en verpakking geheel gelijk waren aan de producten van de Vasenol Werke te Leipzig. Het Hof heeft het vonnis der Rechtbank vernietigd op formeele gronden. Het ver klaarde voorts het ten laste gelegde bewe zen en veroordeelde de oude R. tot vijf maanden gevangenisstraf; zijn zoon werd, daar het Hof overwoog dat hij berouw oVer het gebeurde heeft, drie maanden gevan genisstraf opgelegd. Zware straf voor een roekeloos motorrijder. Voor de rechtbank te Roermond stond Dinsdag terecht J. V. uit Helmond, ver dacht van aanrijding van A. V., die op 10 Sept. j.l. op den weg Mierlo-Helmond ging een kinderwagen voortduwend en twee groote kinderen aan de hand. Zij werd door V. omver gereden en tegen den grond ge smakt, terwijl haar kinderen in de sloot vlogen, gelukkig zonder letsel te bekomen. Volgens getuigenverklaringen heeft ver dachte met zeer slecht licht en woeste vaart gereden. Het O. M. eischte zes maan den gevangenisstraf, een jaar ontzegging om een motorrijwiel te besturen en vernie tiging van den in beslag genomen en ter terechtzitting aanwezigen Gilletrdotor. Na de staking. De Middelburgsche rechtbank veroor deelde een vertegenwoordiger van den Alg. Metaalbewerkersbond tot 15 boete subs. 5 dagen hechtenis. Bekl. had tijdens de sta king te Vlissingen geen onmiddellijk ge volg gegeven aan het, bevel der politie, om door te loopen. Een drietal werklieden uit Vlissingen werd veroordeeld tot 20 boete subs. 10 dagen hechtenis. Beide zaken waren in eerste instantie door den kantonrechter be handeld, die bekl. respectievelijk tot 2 en 1 dag hechtenis had veroordeeld. Gevallen van oneerlijke concurrentie. J. H. C., koopman te Amsterdam, heeft op 14 Juli j.l. op de markt te Zaandam si garen verkocht, die verpakt waren in een kistje met het merk Karei 1, welke siga ren echter niet afkomstig waren uit de fa briek der Karei I-sigaren. Verdachte ont kende voor de rechtbank te Haarlem het opzet. De sigaren werden voor 5 cent ver kocht en konden dus onmogelijk Karei I- sigaren zijn. Ook was nooit gezegd, dat ze dit waren. De president meende dat het. publiek met deze handelwijze kon worden bedro gen, omdat het aanncmon kon, dat het echte Karei I-sigaren waren. Als dan later de kwaliteit tegenviel kon daaruit nadeel voor de Karei I-sigarenfabrieken ontstaan. Bij de Karei I-fabrieken waren trouwens uit verschillende deelen van het land klachten ingekomen over dc kwaliteit van sigaren die op de markt verkocht werden. Het O.M. meende, dat aan alle voorwaar den van een bedrie,gelijke handeling in dit geval voldaan was. Het wilde het opzet uit schakelen, reden waarom het zijn eisch op 3 bcete bepaalde. De rechtbank te Haariem heeft uit spraak gedaan in de zaak legen den koop man I. N. te Amsterdam, die op de markt te Zaandam sigaren had verkocht, voorzien van sierringen, die deden vermoeden, dat, ze van dc fabriek van Justus van Maurik afkomstig waren, terwijl zulks niet het ge val was. Verd. had de sigaren zelf gcfa- briceerd en de ringen had hij betrokken van een firma te Amsterdam, die dit arti kel in massa vervaardigt. Conform den eisch van het O.M. werd de koopman vrijgesproken, omdat de opzet van oneerlijke concurentie niet was komen vast te staan. ingezonden mededeeling. „Christus Koning". Nu de Paters Capucijnen met het Geïll. Zondagsblad van het Kath. Huisgezin-Mis sie Illustratie geen enkele betrekking meer hebben, gaan de Paters Capucijnen over tot de uitgave van een eigen week blad, getiteld: „Christus Koning". Dat weekblad, geheel onder eigen be heer en met eigen risico der Paters Capu cijnen, is gewijd aan de religieuse vïaag- I stukken van den dag en aan het missie werk, bizonder aan dat van de Paters Ca pucijnen op Borneo en Sumatra. Financiën eri Oeconomie. De nieuwe Bulgaarsche leening. Het ondervolgend schrijven is door de Effectenbescheiming Den Haag gezonden aan de Economische en Fmancieele afdee ling van deu Volkenbond: „In de vergadering van den Volkenbond van 6 Sept. jd. heeft de Nocrsche minister president Mohwinckel scherpe critïek uitge oefend op dc werkwijze van den Volken bond. Wij verheugen ons echter dat de Belgi sche minister van Buitenlandsche zaken Paid Hymans, wees op de groote beteeke- nis van de uitvoering van de in 1927 door de economische wereldconferentie genomen besluiten voor het economische herstel van Europa. "Wij nemen als vaststaand aan, dat bi.: uitvoering van dit economisch herstel, door den Volkenbond gezorgd zal worden voor hooghouding der internationale financieele moraliteit. In aller eerste plaats hoort daar toe dat aangegane verplichtingen tegenover buitenlandsche crediteuren stipt worden na gekomen, dus zeer zeker ook de volle rente betaling der voor-oorlogs schulden. In ons schrijven d.d. 8 Maart j.l. wijzen wij u o.a. op Bulgarije dat van zijn voor oorlogsschulden aangeaan op goudbasis en onder verstrekking van onderpand, slechts slechts de helft der renten betaalt met een geleidelijke opklimming tot eerst over 20 jaren de vollle 100 procent worden be taald. De crediteuren die deze regeling niet aanvaarden krijgen geheel niets. U hadt de welwillendheid ons d.d. 12 Maart te antwoorden dat door de financi eele commissie van den Volkenbond aan Bulgarije het advies was gegeven de rente betaling der voor-oorlogscho schulden in handen van buitenlanders beter te regelen. Ons is niet bekend dat Bulgarije aan uw raad heeft voldaan. Wij lezen echter in de dagbladen, dat de Volkenbond aan Bulga rije een leening heeft toegestaan. Daar de dcor Bulgarije getroffen beta lingsregeling der voor-oorlogsche schulden een verkrachting is der rechten der credi teuren en deze regeling dus niet in overeen stemming is met het internationaal financi eel fatsoen, dat door den Volkenbond zal worden .^ïooggehouden, verzoeken wij u be leefd ons te willen merledeelcn welke maat regelen door den Volkenbond zijn getrof fen. opdat Bulgarije aan het internationaal financieel fatsoen voldoet, door ten volle aan zijn voor-corlogsche verplichtingen te voldoen. Waar wij den Nederlandschen belegger van raad zullen moeten dienen, hetzij niet, hetzij wel op deze leening in te teekenen, hopen wii niet onbescheiden te zijn, met op spoedig antwoord aan te dringen. Hoogachtend, enz. Op dit schrijven van de vereenicing heef- liet secretariaat van den Volkenbond niet anders kunnen antwoorden, dan dat het on zen brief had ontvangen. Dit wil dus zeg gen, dat Bulgarije niet van plan is de be taling zijner voor-oorlogsche schulden beter te regelen en cle Volkenbond niet de macht- hoeft het daartoe te dwingen. Wij geven den Nederlandschen belegger dan ook in overweging niet op de nieuwe Bulgaarsche leening in te teekenen, wan neer hii althans ziin eeld niet weg wil wer pen. Obligaties van Balkanstaten zijn altijd een gevaarlijk bezit, doch BHl-nnstaten die hun schulden niet betalen zijn absoluut niet te vertrouwen." GERED WAT ELKE MAAND TE DOEN geeft. In moes- en bloemtuin, keuken en kelder. 2e helft November. Wie onzen raad opgevolgd heeft, kan nu ook, zoo goed als in 't voorjaar, geregeld van het spinazi c-gerecht profiteeren. Maar is het niet beter zoo is ons wel ge vraagd om niet nu te plukken of te snij den, maar alles er aan te laten, opdat de pluk in 't voorjaar zooveel te grooter zij. Ons' antwoord hierop is: ge kunt er èn nu èn straks, in 't voorjaar, van plukken en eten. Indien ge slechts voorzichtig te werk gaat, zoodat do plantjes niet worden los getrokken; in 't vroege voorjaar kunt ge den groei aanwakkeren door één- of een paar maal wat chilisalpeter te geven. Of een flinke beerbemesting, zooals velen doen. maar waarvan wij niet houden. Zulk een bemesting, als de groente spoedig zal worden genuttigd, vinden we vies en on hygiënisch. We zullen het daarover wel eens apart' hebben. Wie zijn tuin heeft op het za; 1 en daar spinazie heeft gezaaid op den koudon grond, doet zeker ver standig om er thans zooveel mogelijk van te plukken want bij strenge vorst kan menig plantje sneuvelen. En dan nog eens: voorzichtig. Ook met het loopen op of krui pen over dc edden kan men veel beder ven, vooral op kleigrond, die dan te vast aan wordt gedrukt. We zagen laatst, toen het ietwat vroor, iemand al zeer zorgzaam zijn wortelbed dekken. On- noodig! Men moet er niet gauw met mat ten bij zijn. Wortel- en slabcddcn kunnen een matig vorstje goed verdragen, de plan tjes worden er sterker door. Ook het dek ken der bakken doe men niet te gauw, en niet te zeer. Dreiet er nachtvorst dan Ingevolge oen besluit van Delft's gemeenteraad zullen de grachten niet worden gedempt. Delft's mooie kleine grachten, Zijn niet langer in gevaar; Afgeslagen is de aanval Met het inctto: dempen maar. Velen vroegen er in spanning En verbaasd: Delft, doe je dit? Noen, de demper-Delftenaren Delfden nu het onderspit. A er voor en B er tegen, Beënwee, die zeiden: Neen, Want waar gaat het met de schoonheid Van ons oude stadje heen? En zij kwamen met een voorstel In den wijzen Raad terug: „Heeren, Delft moet Delft blijven, En er komt een nieuwe brug. Laten wij de grachten sparen, Doe wat water in de wijn, Toont toch Dolftenaren-dempers, Dat wij ook geen dompers zijn. Mijnheer Zandt (da's een der leden) Toonde toch nog weer een kop, En hij zei: „We moeten dempen, Schwamm d'r über, Zandt er op." Delft, wij zijn u uiterst dankbaar, Dat ge zóó besloten hebt, Want uw schoonheid blijft behouden, En uw grachten ongerept. En er blijft wat moois in Holland, Voor ons nageslacht gespaard, Want, geloof me, oude schoonheid Is iets meer dan rijkdom waard. Laat uw grachten altijd blijven, Tot ©en sieraad van ons land, En houdt altijd goed gescheiden, 't Mooie water en het „Zandt". legge men een rietmat op, dat is voldoen de. Eerst als het sterker gaat vriezen, brenge men een dubbele rietmat aan, of soms een stroomat. Blijft do lucht 's mor gens betrokken, wordt het niet helder, dan is liet niet noodzakelijk de matten af te nemen. We zijn nu op eenmaal midden m het plantseizoen gekomen. Mischien hebt ge al boomen of heesters besteld, dat is goed, althans op vrij hoogen grond, want daar is het boter te planten in 't na- dan in 't voorjaar. Is bij aankomst van het plantmateriaal wellicht vorst ingetreden, of hebt ge het direct er niet naar om te planten, dan moet go het inkuilen, in een hoekje, dicht opeen, ter beschutting tegen de vorst, 't Gebeurt, dat door heb lange vervoer do wortels ingedroogd zijn, in dat geval worden de boomen en struiken oen nacht met de wortels in het water ge legd. Waar ge ook op letten moet? Of er aan het ontvangen plantgoed nog blad zit. Zoo ja dan moet dat er af gedaan worden. Want de bladeren zouden doorgaan met vocht te verdampen, de planten zouden daardoor uitdrogen, want do afgestoken wortels zouden dat verlies niet kunnen herstellen. Zijn de planten voorloopig in gekuild, dan stelle men het planten toch niet langer uit dan noodzakelijk is wegens vorst. Hoe eerder, hoe beter: zoolang ster ke vorst niet allen groei doet ophouden, hebben er in don oogenschijnlijk slapenden boom toch nog omzettingen plaats', terwijl de boom of heester ook direct jonge wor tels gaat vormen. Het planten van een vruchtboom dient zorgvuldig te ge schieden. Hij moet komen niet alleen in vruchtbaren grond, maar ook in een vol doend lossen bodem, waarin de wortels zich onbelemmerd naar alle kanten kun nen ontwikkelen, 't Is dus absoluut onvol doende, dat zooals nog vaak geschiedt een flink gat wordt gemaakt, waarin de boom maar even of ternauwernood past. Dat zou zich wreken door slechten groei. Een flink ruim plantgat dut, waarin de boom spoedig kan aanwortolen en door groeien. Bepaalde regels zijn verder niet te geven, er moet gehandeld worden naar omstandigheden. Heeft men vele boomen te planten, dan worde van te voren het geheele terrein, na behoorlijke bemesting, flink diep omgespit; 't spreekt van zelf, dat het dan niet noodig is bij het planten groote kuilen te maken. Do diepte van het planten worde geregeld naar den water stand. 't Is onnoodig dieper uit te graven, of den ondergrond dieper los te maken, dan het peil, waarop in den zomer het water staat. Waar het water hoog staat, is het nuttig en noodig wat aarde in de gaten te brengen, zuodat de boomen op een verhe venheid of heuveltje komen te staan. Met het planten kan men doorgaan zoolang de winter niet invalt. Men neme nog het vol gende daarbij in acht: de wortels die bij het opsteken beschadigd zijn, worden met oen scherp mes glad gesneden, de snij- vlakte naar beneden gericht, om het inwa teren, en daardoor rotten, te voorkomen; bij eenigszins groote boomen kunnen we de kroon wat insnoeien en uitdunnen, om hem in evenwicht te brengen met het ver minderde aantal wortels; deze moeten bij het planten goed naar alle kanten worden uitgespreid. Is dit met zorg geschied, dan worden alle tusschenruimten met fijne aarde aangevuld. De aarde mag bij heb planten niet te nat en klonterig zijn, doch ook niet te droog. Rondom den wortelvoefc moet een hoeveelheid aarde, vermengd met compost of rnest worden aangebracht wel ke echter niet in onmiddellijke aanraking met de wortels mag komen.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5