Gem. Berichten. ©nepööroogen ®rie paar handen 143 y| Buiteni. Berichten. VIEEDE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT" VRIJDAG 23 NOVEMBER 1928 ONGELUKKEN. Ongeval bij de hoogovens te IJmuiden. Aan de gevolgen overleden. De arbeider de K., die zich bij een onge- a) aan de Hoogovens te IJmuirlen ernstig erbrand bad, is in het Boode Kruiszieken- te Beverwijk aan de bekomen ver- fondingen overleden. Aan dc gevolgen overleden. heer J. Bulten uit Aalten, die met jjn motor op den Aaltenschen weg te Lich- invoorde kwam te vallen, is niet meer tol ewustzijn geweest en gisteren aan de be- omen verwondingen overleden. Van een steiger gevallen. Hen meldt aan het „Huisgez." uit Oploo: De aannemer-metselaar H. V oil eb erg, al- aar, had het ongeluk te Bakel van den jeiger van het in aanbouw zijnd klooster vallen. Zwaar gekneusd met waarschijn- jk gebroken ribben en arm. werd hij on- liddeDük naar het ziekenhuis te Helmond rer gebracht. Ernstige val. Woensdagmiddag is de aannemer M. M. ij een bouwwerk aan den Daalscben Nrmegen van een steiger in den kelder rallen. Hij werd ernstig gewond aan" Kifd en banden en klaagde over pijnen den rug. Per auto werd de jnnee man »ar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toc- tand is ernstig. In kokend water gevallen. Woensdagmiddag is het vierjarig zoon- ie van den heer K., Snaarndnmmerweg te [aarlera, op het deksel van een wasphketel aan zitten, welke ketel met kokend water ias gevuld. He deksel kantelde, waardoor et kind achterover in den ketel viel. Met ware brandwonden is het kind naar het jt. El-'sabethsgasthuis overgebracht. De eestand is niet levensgevaarlijk. Verdronken. Het 12-jarig zoontje van den arbeider (V. Kootstra te Lutjepost is verdronken. Trap van een rund. Het zoontje van don heer D. Buitor te fibbixwoud zou de op stal staande koeien ;aan melken. Hij kreeg daarbij van een der (eesten zoo'n geweldige trap, dat hij door Ie stal stoof en met gebroken dijbeen werd ipgenomen. Onmiddellijk moest hij naar iet ziekenhuis vervoerd worden. Op hol. Woensdagavond zijn in de Koningstraat k Arnhem twee paarden, gespannen voor Jen verhuiswagen, die bij het vonduhuis 'elosfc werd, schichtig geworden en op hol inlagen. De dieren renden langs de Groo- ÜKerk óver de Marlet door do Turf straat jnder in aanraking te komen met een ist passeerende tram. Toen zij bij dc ikkerstraat kwamen, konden zij met den raren lastwagen achter zich, geen draai sn renden pardoes in het magazijn 'van luxe-artikelen van de firma Pollmann, juist tegenover de Turfstraat is gele gen. Een der paarden sprong in het por tiek, waar juist een juffrouw, die over haast de vlucht nam, veiligheid had ge zocht, doch gevallen was en haar enkel had gekneusd. Het tweede paard sprong door de groote spiegelruit midden in de Sint Nicolaas-etalage en richtte daar een ont zettende schade aan. De ruit werd geheel verbrijzeld en ook enkele zijruiten. Het dier brak bij deze gelegenheid zijn rugge- wervel en moest worden afgemaakt. Het andere paard bekwam alleen ontvellingen aan de pooten. INGEZONDEN MEDEDEELING. Branden. Gisternacht 4 uur brak er brand-uit in in sigarenmagazijn van den heer S., aan Bembrandtlaan te Voorburg. De be- foners van het perceel, alsook die der om- ;gend-e, mcesten ijlings door de politie worden gewekt. De brandweer, die spoe dig ter plaatse was, wist met 2 stralen het vuur vrij spoedig meester te worden, doch kon niet voorkomen, dat de winkel met de aanwezige voorraden, geheel uit brandde. Vermoedelijke oorzaak is het felle bran den der kachel in den winkel. Verzeke ring dekt de schade. Te Seppe brandde de landbouwschuit van den heer P. v. H. geheel af. De oogst werd geheel vernield drie stuks hoornvee kwamen in do vlammen om. Tengevolge van het spelen met lucifers door kinderen is Woensdagmiddag te Bel- Ungwolde vierduizend kilo stroo op de boerderij van Lete verbrand. De woning is behouden. DE VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK Liebermann waarschijnlijk uitgeleverd. Naar de „Msb." uit goede bron ver neemt, is het zeer waarschijnlijk dat Sa lomon Liebermann, wiens uitlevering was verzocht, wegens verschillende malversa ties, welke door hem in Nederland zijn gepleegd, binnenkort aan de Noderland sche justitie zal worden uitgeleverd. Hij zal dan, naar het blad ter oore kwam, voor de Amsterdamsche rechtbank terecht staan. Griezelige vondst. Gistermorgen bemerkte de kapitein van ne sleepboot „Luctor" toen hij in de Schie de Heulbrug te Botterdam voer, dat ne schroef van zijn boot niet goed meer werkte. Het bleek dat de kleeren van een toan erin verward waren. De rivierpolitie van zeer bekwame coupeurs beoordeclcn bij Kreymborg elk kleedingstuk voor dit wordt goed gekeurd om in elk J| onzer 2d eigen kleedingzaken in den winkel ten verkoop te komen. Zelfs het kleinste foutje gaat onverbiddelijk ter verbetering terug. Daarom ook is kleeding van Kreym borg, kleeding met waarborg. Wij zijn nu gereed om half Nederland van goede, degelijke winterkleeding te voorzien, vooral ons nieuw ste model „Oslo" is een fijne jas voor weinig geld. Kreymborg is waarborg, Profiteert er van! „OSLO" jassen JlM 16.®° 19.9° 28.- 33.7S 45.- tot SS.- Heeren 7.90 9-9° is.90 IQ.9° i9-9 23.- tot 30-- uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiii werd gewaarschuwd en haalde het lijk van een circa 35-jarigen man op, vermoedelijk van een zekeren L. C. v. d. H. die sinds on geveer twee weken uit zijn woning in de Weiwijkstraat vermist werd. In zijn klee ren werd nog een bedrag van 47.50 gevon den. Het drama in het jachtveld te Gemert. Naar men aan de „Volkskr." meldt, is don jachtopziener Hoebergen, die verleden week in het jachtveld door een strooper werd aangeschoten, in het St.-Antonius- gesticht te Helmond, de linkerarm geam puteerd. M-en vreest voor zijn leven. Do verdachte strooper i3 in het huis van bewaring te Boermond opgesloten. Kostbare armband na 3 jaren terug I In November 1925 werd te Amersfoort een jong paartje in den echt verbonden. In 'den avond werd het bruidspaar door een chauffeur in den auto van den bruidegom naar het station gebracht voor dc huwe lijksreis. Den volgenden morgen belde'de bruidegom de garage op en vroeg of er in den auto soms een kostbare platina arm band met brillanten cn paarlen was gevon den. De auto werd nagekeken, doch niets werd gevonden. Alle pogingen om den arm band terug te krijgen, faalden. Een dezer dagen kwam de politie te Amersfoort ter oore, dat de bewuste arm band in het bezit was van een gewezen verloofde van den chauffeur. Zij toog op ondorzoek uit, waarbij het vermoeden werd bevestigd. De chauffeur bekende dezen armband enkele dagen later, na het on derzoek van den auto, met het schoonma ken van den wagen tusschen de kussens te hebben gevonden. Hij had hem toen aan zijn verloofde cadeau gedaan met dc mede- deeling, dat hij den armband in Utrecht gekocht had. Teen aan de verkeering een einde kwam, eischte hij den armband te rug. Dit werd door het meisje geweigerd, ook nadat zij wist, dat de armband op on eerlijke wijze in het bezit was gekomen van haar ex-verloofde. Proces-verbaal is opgemaakt. De bruid van drie jaar terug krijgt nu onverwacht haar huwelijksge schenk terug. De chauffeur heeft in die ja ren in geweldige onrust geleefd. Hij was nu zelfs blij, dat alles maar was uitgekomen. „Msbd." Inbraak te Halfweg. Door de politie is aangehouden de 31- jarige B. A. te Amsterdam, verdacht van inbraak in de woning van den candidaat- notaris Van den Burgt te Halfweg. De in breker heeft 56 stuks tafelzilver ont vreemd, die hij bij zijn aanhouding in den -*»-k had. Hij ontkent echter. De stormramp te Gouda. Ten behoeve van dc slachtoffers der stormramp in de Vondelstraat te Gouda, is een bedrag van circa 1400 verzameld. Onveilig strand. Het strand te Scheveningen is onveilig wegens het schieten met geschut tot en* met Wasscnaarscheslag op Maandag 26, Dinsdag 27 en Woensdag 28 November, tel kens van 8 uur v.m. tot 1 uur n.m.op Don derdag 29 en Vrijdag 30 November onder scheidenlijk van 8 en 11 uur v.m. tot 2.30 namiddag. Dc aandacht wordt er op gevestigd, dat het strand eerst dan weder voor het pu bliek toegankelijk is, wanneer de roode vlaggen, waarmede de onveiligheid wordt aangeduid, zijn ingehaald. DE NED. SPOORWEGEN BOUWEN TUNNELS. In de „Technische Bundschau" schrijft ir. L. J. M. Dirickx van de Ned. Spoor wegen te Heerlen: In opdracht van. den Nederlandschen Staat wordt op het oogenblik in het Zui den van de provincie Limburg een spoor baan aangelegd, welke bij Schaesberg, een klein station aan de lijn SittardHerzo- genrath, begint, over Kerkrade loopt en eindigt bij Simpelveld, om hier aan te slui ten op de lijn MaastrichtAken. Het doel van deze spoorbaan, die bet Nedcrland- sebe koléngebied doorkruist, is, Kerkrade aan te sluiten op het groote spoorwegnet en verder om de keilen van eenige in de omgeving liggende mijnen langs kort eren weg naar het Noorden te vervoeren. In de nabijheid van het centrum van Kerkrade passeert de nieuwe lijn de Wijngracht, een breede toegangsweg tot het stadje en den lokaalspoorweg HeerlenKerkrade. Daar toe worden twee tunnels van gewapend be ton gebouwd. Omdat beide werken in her kolen gebied liggen, waar de bodem aan verzakkingen onderhevig is, was een der gelijke constructie noodzakelijk bovendien bevinden beide zich boven een storings zone. De afzonderlijke sectoren van dc tunnels hebben een gesloten halve-elips-vormigo doorsnede en zijn tamelijk kort, toch zijn ze sterk genoeg om alle bodemverzakkin gen tc kunnen volgen. Zij zijn onderling door buizen van plaatijzer, waarin zieb een gebogen koperen plaat bevindt, verbonden. De ruimte tusschen de buizen en dc ko peren plaat werdt met plastisch asphali- mastiek opgevuld, zoodat kleine bewegin gen van de afzonderlijke sectoren ten op zichte van elkander niet mogelijk zijn, zon der dat de constructie haar waterdichtheid verliest. Voorwaarde is dat van iederen sector 'n derde vrij draagt en verder is er op gerekend, dat dit middelste derde deel niet ondersteund behoeft te worden. Behalve, met de genoemde factoren en de verticale belasting van den aarddruk heeft men ook nog rekening te houden met den horizontalen druk en met de tempera tuursverschillen tusschen den binnen- en buitenkant van de zijwanden en van de gewelven. Als toelaatbare spanning is ge kozen voor het ijzer 800 K.G. en voor her beton 35 K.G. per c.M.2 De verhouding, waarin het beton gemengd is, bedraagt per kubieke meter: 385 K.G. cement op géliiko deelen zand en grind. Het ijzer heeft een breukvastheid van 35 tot 44 K.G. per M2. en een elasticiteit van rond 22 pet. Om scheuring in de bouwwerken tijdens dc uitvoering tc vermijden is de grond- plaat uit bijzonder cement vervaardigd: op deze plaats wordt de bekisting van de zij wonden en de gewelven gesteld. Dit ce ment moet langzaam binden en na 12 da gen een druk kunnen dragen van minstens 250 K.G. op een c.M.2 en een trekvast heid van 25 K.G. per c.M.2 bezitten. De grootste doorsnede van het ijzer in beide tunnels is 40 m.m. Eén der tunnels wordt/ naast een be- sfcaanden lokaalspoorweg gebouwd. Hij is 93 M. lang, 4.6 M. breed, 5.9 M. hoog en bestaat uit acht sectoren. De fundamenten zijn 2 M. dik, behalve de der laatste sec toren, welke maar 80 c.M. dik zijn. Om te maken, dat alle sectoren op ge lijke diepte in den grond kwamen, heeft men onder dc gewapend betonplaat der laatste sectoren een laag stampbeton aan gebracht. In afwachting van het oorspronkelijke plan is de bewapen' g zóó veranderd, dat zij in een rooster uit profielijzer gevloch ten kan worden; daarna wordt het geheel omhooggehaald en*de lengtebewapening er in geschoven. De tunnel aan de Wijngracht is ruim 82 M. lang, JO M. breed en bestaat eveneens uit losse sectoren. Er bevinden zich twee wegen in voor voetgangers, elk 1.5 M. breed en een rijweg van 7 M. De inwendige hoogte bedraagt 8 M. De fundeering van gewapend beton van den middelsten sector is 4 M, die der laatste sectoren 11/2 M. dikonder de laatste ligt weer een sterke 2 1/2 M. dikke laag stampbeton. De bewapening wordt ter plaatse zelf aangebracht. De voor de uitvoering der werken be- noodigde betel-massa's worden mot behulp van can stortmolen van 35 M. hoogte naar benedon gevoerd. De binncnbcldsting van den tunnel aan de Wijngracht bestaat uit geschaafde planken. De binnenkant- van dezen tunnel wordt bovendien nog met een zandstraal bewerkt. Wanneer het werk klaar is zal dc weg, die er nu langs voert, door de tunnels ge leid worden. De ligging is zóó gekozen, dat later een nieuwe toegangsweg naar Kerk rade, die minder helling heeft dan de te genwoordige, kan worden aangelegd. ONGELUKKEN. Treinbotsing in Tsjecho-Slowakije. Vier dooden en circa dertig gewonden. Sneltrein No. 24 uit Praag, die om 3 uur 44 's middags van het Denis-station aldaar vertrekt, reed om 4 uur 40- op het station van Nimburg op een rangeerenden goede rentrein in. Beide locomotieven, alsmede een dienst- en een personenrijtuig van don sneltrein, werden zwaar beschadigd. Van de reizigers in den sneltrein werden twee vrouwen en een kind gedood en ongeveer 30 personen gewond, o.w. acht ernstig. Bo vendien ligt een spoorwegcmployé onder de puinhoopen der vernielde wagons. Zoo goed als zeker is ook hij om het leven ge komen. Do brandweer en arbeiders der spoorwegwerkplaatsen zijn bezig met het bergingswerk. Heldhaftig optreden van 9-jarig meisje. Zeven kinderen uit brandend huis gered. Uit Edmonton (Alberta) wordt gemeld: Een negenjarig meisje, Bosetta Annetts, heeft door heldhaftig optreden zeven kin deren weten te redden uit een brandend huis. Bosetta's moeder en vader waren naar dc stad gegaan en hadden haar en de zeven andere kinderen in de boerderij achtergelaten. Terwijl allen sliepen, werd Bosett.a plotseling wakker en zag, dat er brand was ontstaan. Zij wekte de zeven kleinen, die op een zolderverdieping slie pen. Zeven keer liep zij door rook en vlam men om de kinderen één voor één in vei ligheid to brengen. Bij het redden van het zevende lcind kreeg Bosetta ernstige brand wonden. Helaas is een vierjarig meisje om het leven gekomen, omdat zij reeds te zwaar gëwond was toen Bosetta haar haalde. Nadat Bosetta alle kinderen uit het brandende huis had gered, legde zij hen te slapen in een auto, waar zij hen met paardedel.r-ns toedekte, ter bescherming tegen de felle koude. Dc aandacht van het Carnegie-helden- fonds zal op de dappere daad van het meisje worden gevestigd. Auto aangereden en over 'den kop 1 doode. 3 zwaar gewonden. In dc buurt van Beelitz bij Berlijn heeft Woensdagmiddag een ernstig auto-ongeluk plaats,gehad. Een auto uit Leipzig, waarin behalve de chauffeur, drie dames zaten, werd door een andere auto, die den eersten wilde inhalen, aangereden en sloeg over den kop. De vier inzittenden werden ernstig ge wond naar een ziekenhuis overgebracht. Eén der dames is nog in den loop van den avond gestorven. Auto tegen e§n boom. Dinsdagavond is op den weg Wernïge- rode-Derenburg een auto met 3 personen tegen een boom gereden. De wagen sloeg om, waarbij de rechter vooras afbrak. Een der inzittenden werd doodelijk gewond, een andere bekwam zware beenverwondingen, terwijl de bestuurder ongedeerd belef. De aardbeving in Chili. Uit Santiago de Chitf wordt gemeld: De jongste aardbeving aan de kust van Chili was de hevigste sedert vele jaren. De be volking vluchtte de straat op en waagde zich eerst na geruimen tijd in haar wonin gen terug. Een groot aantal huizen is inge stort of gescheurd, tal van personen zijn dakloos geworden. Ook in het binnenland zijn hevige aard schokken gevoeld. Daar het telefonisch en telegrafisch ver keer is verstoord, ontbreken nog nadere bijzonderheden, Drievoudige moord. Door eenkrankzinnigen Volgens- een bericht uit New Vork heerscht in de Amerikaansche stad Omaha groote opwinding. Zondag zijn daar een grijsaard en twee vrouwen door een krank zinnigen neger vormoord. Tot nu toe is het niet gelukt, den moordenaar te vatten, hoe wol honderden politieagenten en vrijwilli gers in de weer zijn en naar hem zoeken. Prins Leopold van België naar Indië. Het vertrek. In verband met dc reis van prins, Leo pold en prinses Astrid van België naar Ne- derlandsch-Indië, schrijft ,Het laatste Nieuws" te Brussel nog het volgende: De studiereis van prins Leopold naar Nederlandsch-Indië getuigt van zijn vatten wil om zich in de koloniale vraagstukken grondig in te werken. Voor de goede betrekkingen tusschen Nederland on België kan hot eveneens gun stig zijn, dat prins Leopold en prinses Astrid in de allereerste plaats Neder landsch-Indië bezoeken een kolonie, waarvan het beheer do Noderlandsche na tie tot eer strekt. Kon hieruit eon grootero belangenge meenschap tusschen de twee landen ont staan, zoo ware dat nogmaals voor Neder land en België in dezelfde mate voordee- lig. Wat ons. Vlamingen, in deze reis ook treft, is, dat de kroonprins van België een bijzondere studie maakt van een kolonie, waar daadwerkelijk wordt aangetoond, dat do Noderlandsche taal, waarin die kolonie wordt beheerd, alleszins geschikt is voor allo bestuurlijke en wetenschappelijke aan gelegenheden; wat alhier van zekere be krompen zijde nog betwist wordt. Zeker is hot onze bodooling niet de taalkwestie met deze reis te moeten, maar toch vertrouwen we, dat men in Neder landsch-Indië bekend is met hot feit, dat prins Leopold de Nederlandscho taal gron dig machtig is, terwijl ook prinses Astrid hot zeer natuurlijk vindt bij haar bezoe ken aan onze Vlaarasche steden, „Astrid van België" to teckonen. Prins Leopold is inderdaad de kroonprins niet van een Fransche kolonie op het Europeesche vas teland, maar wol van het onafhankelijk België, waar de twee officieel gelijk gestel de landstalen het Fransch en het Neder- landsch zijn. Dat ook moet in Neder landsch-Indië bekend zijn. Echtelijk drama. Dinsdagavond heeft zioh in een woning aan de Sprengclstrasse te Berlijn een bloe dig drama afgespeeld. Op de tweede ver dieping woont het echtpaar Palo, dat sinds lang in onmin leeft. Dinsdagavond ontstond er weer ruzie, waarbij de man zoo woedend werd, dat hij blindelings op de vrouw insloeg. Toen zij zich verweerde geraakte de man in zulk een drift, dat hij haar eerst met een zwa- ren hamer op het hoofd sloeg en haar ver volgens met oen kcukonmes verschillende steekwonden toebracht. De vrouw werd in bewusteloozen toe stand naar het ziekenhuis vervoerd. De man word in arrest gesteld. Lijken aangespoeld. Aan de Westzijde van het eiland Pell- worm, nabij de Oude Kerk bij Hamburg, zijn twee lijken aangespoeld. De identiteit van de personen is nog niet vastgesteld, doch men noemt aan, dat het opvarenden zijn van een in den jong- sten storm gezonken schip. Studentenrelletjes te Oxford. Gemaskerde studenten die in auto's aan kwamen, hebben Woensdagochtend heel vroeg te Oxford een aanval gedaan op de bureau s van de proctors, d. z. de ambte naren die met de handhaving van orde en tucht aan do universiteit belast zijn. Hun strenge methoden hadden groote verbitte ring onder de studenten gewekt. De aan vallers sloegen de ruiten stuk en binnen den boel kort en klein en gingen er daar na met halsbrekende snelheid in de auto's van door. Later ontstond er een groote sa menscholing van wel 1000 studenten en ten slotte verscheen de met loos alarm erbij gehaalde brandweer voor het gebouw. De autoriteiten van de hoogeschool be schouwen het gebeurde als oen zeer ernsti ge zaak en doen alle mogelijke moeite om do schuldigen aan den aanval op te sporen. Weer een bomaans'ag in Australië. Uit Melbourne wordt gemeld, dat gis termorgen weer een bom is geworpen, dit maal naar een familiepension. Een persoon is daardoor gewond; de aangerichte schade is vrij aanzienlijk. Dit is reeds de 7e bom aanslag binnen betrekkelijk korten tijd.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 11