BUITENLAND BINNENLAND. '«('20ste Jsüra*nq DONDERDAG 22 NOVEMBER 1928 No 6033 \BONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal onze Ag-enten 20 cent per week. f2.60 per kwartaal ico per post f 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- •ijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- jbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Indagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. I Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlën 30 cent por -ogel Voor Ingezonden Mededoolingon wordt hot dubbele van hot tarief borokond. Kleine advertentiên, van ton hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en ver huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Het doodende algemeen kies- M driit, recht •biel. 'he f oodend is het algemeen kiesrechc t zijn uniformiteit zoo bewe- for is prof. dr. N. N. Hij heeft veel ge il leerd, interesseert zich levendig voor laatschappelijke vraagstukken (wat bij alle professoren het geval is; er ook wier interesse zich beperkt tot verleden of tot een zéér beperkt ter van het beden), en na heeft hij in de lek even veel te zeggen, op het staats- evenveel invloed als zijn werkster, ziet volstrekt niet laag neer op die ester (wat wij, graag aannemen van and, die „intellectueel" is in dien zin, deefij' z'n verstand ontwikkeld is èn goed I gei(«it gebruikt), maar hij mag toch wel n bekwaamheid om over politieke aan- ^6reSgenheden te oordeelen, veel lager aan- jjSmi dan de zijne. En toch elk van bei- 1, de professor en zijn werkster, -heeft i stem, één stem, bij de verkiezingen, b beiden hebben eenzelfden invloed op 1 gang van zaken. Die d u s is absoluut onlogisch Men leze eens de volgende opmerkingen „De Vrijzinnig Democraat": mm Er wordt van het Algemeen Kiesrecht gezegd, dat nu daardoor ieder staats- ««burger (es) „evenveel te zeggen" heeft. y||| Dit wordt door den een prachtig, door ander verderfelijk geoordeeld, leeft men zich echter wel voldoende inschap hiervan, dat deze gelijkheid toch niet verder gaat dan tot het jiterste minimum van politieken in- 1 Om ons tot de 2de Kamerver- Bezingen te bepalen, zal toch ieder toe stemmen, dat het uitbrengen van één op één candidaat voor één van erd zetels een zeer minimale invloed loemd kan worden. Voor ieder, die be stelt in de publieke zaak, is die in- op een oneindig aantal manieren vergrooten. We kunnen bijv: lid zijn van een Kiesvereeniging; lid eener kiesvereeniging zijnde de ver leringen bezoeken (1), 18IKJ in die vergaderingen het woord voe- temmen bij referendum bestuursver- iingen en aan de orde zijnde punten, -ndidaten voor bestuursfuncties en ;egenwoordigende lichamen stellen en ibevelen, J zelf candidaten (zie boven) zijn, in dagbladen, tijdschriften of partij lid j^laden artikelen schrijven, t dfh' bestuurslid, hoofdbestuurslidafge- Birdigde zijnl NBE«J Dit alles zijn graden van invloed, die belijk zijn van belangstelling en 'aamheid; althans moeten zijn. Als derhalve onder het stelsel van Al- i^tóneen Kiesrecht, de bokwame en clo el feu ónwetende gelijken invloed uitoefenen, 1'Mm aan ^et Kiesrecht, j /iiaar aan de(n) bekwame die, uit gebrek tan belangstelling in de algemeene zaak, SS'ich bepaalt tot het simpele uitbrengen zijn (haar) stem op den verkiezings- o*» Deze opmerkingen zijn niet alleen in p-cifdzaak juist, ze zijn ook bchartigens- ardig, en gelden voor alle partijen" ft „Het Centrum" die ook het boven- B(|I»nde citeert, Yjyie klaagt over z'n absoluut of relatief, allageringen invloed op de politiek, op het W ptuur van land, provincie of gemeente, Ajet heel dikwijls zelf niet wat hij kan, lll|artoe hij zich verplicht moest gevoelen, i dien invloed zoo groot mogelijk te doen ondervinding leert, dat naar iemand kennis van zaken en goede bedoelin- Pfjn, zonder eigen-wijsheid en zonder rC®i-bslang optredend en handelend, in- irdaad veel wordt geluisterd, ook in poli- [P 3ke aangelegenheden! DUITSCHLAND. Het metaalconflict. De kansen op vergel ij k staan ongunstig. Het is niet waarschijnlijk, dat nieuwe onderhandelingen in het West-Duitsche metaal conflict vóór Maandag zullen plaats vinden: beide partijen wachten op een uitnoodiging van regeeringspresident Ber- gemann, dio tot nu toe niet gedaan is. De vakvereenigingen vorklaren dat zij liever het werk zullen hervatten op den ouden grondslag, dan te blijven onderban delen op den nu gevolgden weg. Zij wil len onder alle omstandigheden een beslis sing van het Rijksarbeidsgerecht uitlok ken, die voor beide partijen bindend zal zijn. Na deze verklaring zijn de voorzichten op een spoedige bijlegging van het con flict weer zeer somber geworden. FRANKRIJK. Het herstel der verwoeste gebieden. In totaal 120 milliard francs uitgegeven. De Fransche Kamer beeft gisteren in den loop der begrootingsdebatten de cre- dieten voor de bevrijde gebieden goedge keurd. Uit de verklaring, die door den minister van Openbare Werken, Forgeot, werd afgelegd, is het duidelijk, dat het re- constructiewerk thans vrijwel voltooid is, terwijl ook de nijverheid in de verwoeste gebieden geheel hersteld is en wel met een grooter mate van efficiency dan vóór den oorlog het geval w.as. De verklaring van den minister was belangwekkend met het oog op het feit, dat hij een raming gaf van het bedrag, dat Frankrijk voor dit werk heeft voorgeschoten. Hiermede zal rekening gehouden moeten worden, wan neer de cdmmissie van experts de-som gaat vaststellen, welke Duitschland aan Frank rijk onder dit hoofd schuldig is. Volgens den minister is door Frankrijk 75 milliard francs uitgegeven voor schade, toegebracht aan de boeren, alsmede 25 mil liard ten behoeve van openbare werken. Dit bedrag wordt nog verhoogd met 20 milliard francs voor interest en verschil len in de waarde van het geld, zoodat een totaal van 120 milliard francs wordt be reikt. Op de begrooting voor 1929 zijn voor rekening der verwoeste gebieden nog 5 milliard francs uitgetrokken. ENGELAND. Nieuwe aartsbisschop van Canterbury. Tot aartsbisschop van Canterbury is gisteren door de geestelijkheid van Can terbury dr. Lang gekozen. De verkiezing van dr. Lang tot aartsbis schop geschiedde met algemeene stem men. Sir Austen Chamberlain. Volgens de „Times", zal minister Cham berlain aa-n het eind dezer week in Lon den aankomen en zijn ambtsbezigheden aan bet Foreign Office Maandag hervat ten. Men neemt aan dat hij zal deelnemen aan de zitting van den Volkenbond, die 10 December begint. HONGARIJE. Tegen de lichtzinnige echtscheidingen. Tri eene fulminante rede tegen de licht zinnige echtscheidingen heeft minister van staat Istvón de Bernóth er in het Hon- gaarsche hoogerhuis op gewezen, dat het aantal echtscheidingen in Hongarije, dat in de jaren 1891'95 nog slechts pl.m. 1488 's jaars bedroeg, in 1909 tot 6337 was ge stegen. Nadat Hongarije door den vrede meer dan twee derde van zijn grondgebied verloren had, bedroeg het niettemin in 1921: 6188, 1923: 6000, 1925: 5196 en 1927: 5662, terwijl er voor 1928 weer een sterke stijging wordt verwacht. In zijn antwoord verklaardede minister van justitie, dat de rechtbank den laatsten tijd het sys teem der controleering ambtshalve van de echtscheidingsvonnissen had laten vallen, terwijl het ook aan den rechter bleef over gelaten ,of hij nog eene poging tot verzoe ning wilde doen. Deze vergemakkelijkin gen dacht de minister in een weldra in te dienen wet, af te schaffen. Waar .verder 79 pet. van allo echtscheidingen op grond van „kwaadwillige verlating" wordt uit gesproken en het procédé, dat daarbij moest gevolgd worden, door de autoriteiten zeer wordt vergemakkelijkt, wilde de mi nister ook in deze richting maatregelen nemen, om de echtscheiding te bemoeilij ken. NOORWEGEN. Amundsen door Italië geëerd. Een „posthume" medaille. Bij besluit der Italiaansche regeering is thans de gouden militaire medaille „pos- thuum" toegekend aan Amundsen en Guil- baud, die naar aangenomen moet wor den bun leven hebben verloren bij hun heldhaftige poging om de loden der Italia- bemanning to redden. In de verklaring, die de toekenning der medailles vergezelt, wordt Amundsen geprezen als de „legen- daire held van- de poolzeeën", die een su bliem voorbeeld gaf van „menschelijke solidariteit, moed en ridderlijkheid". Kapt. Guilbaud wordt genoemd „de kloekste Fransche vlieger, die zijn heldhaftig leven besloot met een schitterende daad." Uit Oslo komt tegelijk bericht, dat alle schuldeischors van Amundsen integraal betaald zullen worden, mede dank zij de opbrengst van den verkoop van zijn me dailles. Do groote ontdekker is, naar men zal weten, in 1924 failliet gegaan, nadat zijn eigen vermogen en een staatssubsidie door de kosten zijner pooltochten waren verslonden! Vrienden kochten, toen bet faillissement een feit. was, zijn huis op en gaven het hom ten geschenke, maar hij bleef door den toestand zeer gedrukt en zijn laatste woord, alvorens naar de „Ita lia" op weg te gaan was dat hetwelk hij tot zijn ucrator sprak: „Maak mij tot een vrij man!" De faillissementsprocedure, die thans ten einde is, heeft aangetoond, dat Amund sen's nalatenschap solvent is. Zijn 51 me dailles hebben ruim 10.000 gulden opge bracht, doch de kooper, de heer Langaard, heeft ze aan het Noorsche Muntenkabinet geschonken. RUSLAND. Ontrouwe am'btenaren. Na drie weken te hebben geduurd, is te Moskou het proces geëindigd tegen een aantal directeuren van fabrieken van de woltrust: 29 beklaagden, onder wie zich verschillende leden van de communistische partij bevonden, zouden gedurende ver scheidene jaren verduistering gepleegd en geknoeid hebben en aldus honderdduizen den hebben verduisterd. De voornaamste beklaagde werd veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf; bovendien werd zijn ge- heele vermogen ip h.-slag genomen; een reeks verdere beklaagden kregen straffen van drie tot vijf jaar; anderen werden tot verbanning veroordeeld. PERZIE, Opstanden in Perzië. Luchtraid tegen de rebellen. Bij een luchtraid, die op last van de Perzische autoriteiten is ondernomen te gen den Arabiscben stam der Beni Toe roef, welke zijn woonplaatsen heeft nabij Ahwaz en oorlog voerde tegen de Perzi sche troepen, zijn drie sjeiks der opstande lingen gedood. De sjah van Perzië, die zich te Ahwaz bevindt in verband met de plechtige opening van den nieuwen weg, heeft besloten, daar te zullen blijven tot de vijandelijkheden geëindigd zullen zijn. TWEEDE KAMER. De arbeidsbegrooting. Minis ter Slotemaker zegt niet veel. Voor een algemeene vacantie. Gisteren heeft de Tweede Kamer ge stemd over het door de regeering voorge stelde subsidie van ƒ201.280 aan de vrijwil lige burgerwachten en van 345.893 aan den bijzondeTen vrijwiHigen landstorm. De beide posten werden goedgekurd. Do eerste post werd aangenomen met 44 te gen 23 stemmen, tegen stemden de soc.- dem., de vrijz.-dem. en de heer Arts (R.K. Volkspartij). De tweede post werd z.h.s. aangenomen. De sociaal-democratische fractie verzocht aantoekening tegen dezen post te zijn. Hierna werd de Arbeidsbegrooting be handeld. Bedenkelijk voor den Minister is het, dat de eenigo afgevaardigde, die zijn so ciaal beleid met warmte verdedigde, de heer Boon (V.B.) was, de woordvoerder van den Vrijheidsbond, dien van het meest starre conservatisme. De heer Kortenhorst (R.-K.) liet de critiek op het sociaal beleid des Ministers ook wel onaangeroerd, maaT hij oefende niet minder rake critiek op het econo misch beleid van Z.Exc. Slotemaker de Bruine. De rede yan den Minister was in den ge- bruikelijken trant, dat wil zeggen, dat Z.Exc. op de meest beminnelijke wijze vrij wel alles blauw blauw liet. De vacantie heeft wel de aandacht in het debat getrokken. Er was reeds een so cialistische motie geboren, die van deze zijde was niet anders te wachten een wettelijke regeling vraagt. Daarnaast is een motie-Joekes (V.D.) gekomen, waarin de Regeering gevraagd wordt een onder zoek in te stellen naar middelen ter be vordering van 'n jaarlijkscho vacantie voor loontrekkend en met behoud van loon. Daar lijkt ons niets tegen. Bij art. 1 van de Arbeidsbegrooting is de heer Braat (Plattelander) veront waardigd opgekomen tegen do ƒ18.480 die den minister worden uitgekeerd aan „salaria" (onder welken origineelen naam deze afgevaardigde de verschillende be- sbanddeelon van het salaris samenvatte). Mij vroeg er stemming over, hoofdelijk nog wel en stemde tegen. Met den heer L. de Visser. Deze.... „twee zonder stuurman" komen, schoon politieke antipoden, wel eens meer samen in éón schuitje vajx ori gineel radicalisme. DE R. K. STAATSPARTIJ. De candidaten voor de Tweede Kamer. Aanwijzing van de kwall'teit&•- zetels. We hebben reeds gemold, dat voor de gecombineerde* kieskringen Haarlem en den Helder twee kwaliteitszetels zijn aan gewezen. de eene voor nijverheid en de an dere voor vrouwenbelangen. Thans vernemen we, dat voor den Rijks- kieskring Tilburg zrjn aangewezen een In dische specialiteit en een specialiteit voor arbeidsaangelegenheden. De rijkskieskring 's-Hertogenbosch krijgt voorts den militairen specialiteit op zijn candidatenlijst. „Msbd.' HERZIENING GEMEENTEWET. Ingediend is een wetsontwerp tot her ziening van de Gemeentewet," Aan de me morie van toelichting is het volgende ont leend In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de afdeeling der Tweede Kamer naar aanleiding van hoofd stuk V der Staatsbegrooting voor 1928 deelde de minister van binnenlandsche za ken en landbouw mede, dat het in zijn voornemen lag. het wetsontwerp, ingediend bij de Koninklijke Boodschap van 17 Juli 1923, in te trekken, onder gelijktijdige in diening van een nieuw ontwerp tot wijzi ging en aanvulling van do Gemeentewet. Roden hiervan is, dat juist de belang rijkste wijzigingen van dit wetsontwerp niet dermate noodzakelijk worden go- acht, dat zij verandering van het be proefde stelsel der Gemeentewet wetti gen. Overigens is een dankbaar gebruik ge maakt van do vele verbeteringen, die het ontwerp-Ruys de Beerenbrouck in over weging gaf.' Ook waar hot in een beginsel kwestie, als die van benoembaarheid van vrouwen, partij koos, is dit ontwerp ge volgd. Slechts op twee punten zijn de ont> worpen regelingen van groote beteekenis door geheel andere vervangen. Het be treft de samenwerking tusschen do ge meenten en de vereeniging en splitsing van gemeenten en andere wijziging harer grenzen. Vooreerst worde elke dwang tot samen werking buitengesloten en in do tweede plaats worde de privaatrechtelijke vorm (stichting, vennootschap of andere burger rechtelijke overeenkomst) alleen toegela ten, indien deze vorm in verband mot het te regelen belang zich daarvoor in het bij zonder eigent. Of dit het geval is, zal eerst door de gemeentebesturen zelf, en daarna, bij de beslissing over de goedkeu ring der regeling, door Gedeputeerde Sta ten of, in beroep, door de Kroon moeten worden beoordeeld. Er zullen zich gevallen voordoen, waar in de gemeenten zullen willen komen tot de vorming van een rechtspersoonlijkheid be zittend, lichaam, met een eigen orgaan. Ook hiertoe moet de gelegenheid worden ge opend. Wat do wetgeving in zake gemeente lijke grenswijziging aangaat, onderscheidt de Grondwet drie mogelijkheden: t.w. aan de eene zijde vereeniging van gemeenten, splitsing van gemeenten en vorming van nieuwe gemeenten, aan do andere zijde verandering van de gemeentelijke grenzen. In de artikelen 128 tot 133 der Gemeente wet wordt slechts een der onder de eerste mogelijkheid gerangschikte gevallen, n.m. voor vereeniging of splitsing van gemeen ten een regeling uitgewerkt. In de prac- tijk geldt deze regeling echter ook voor de andere vormen van grenswijziging. Thans wordt voorgesteld de wet in de practijk aan te passen. Verder wordt oju. buiten twijfel gestold, dat niet slechts Gedeputeerde Staten, maar ook do regeering het recht heeft het initiatief te nemen in zake grenswijzigin gen, terwijl ook aan een gemeenteraad uit drukkelijk het recht wordt toegekend, ver zoeken tot grenswijziging aanhangig te maken. Voor het indienen van zulk een verzoek, alsmede voor een initiatief tot grenswijzi ging door Gedeputeerde Staten, wordt een vaste procedure voorgeschreven. Het in stituut der afzonderlijke commissie uit de uitgezetenen, die over een eventueele grenswijziging zich zal moeten uitspreken, wordt niet bestendigd. De gesties van sommige advocaten. Een nieuw reglement in voorbereiding. Naar de minister in de Memorie van Antwoord op het V. V. der Tweede Kamer betreffende do Justitie-begrooting mede deelt. heeft hij ook niet zonder bezorgd heid gezien, dat in den laatsten tijd op de Het voornaamste nieuv&s* BUITENLAND. De kansen op vergelijk in het Duitscht metaalconflict staan ongunstig. Amundsen door Italië Geheimzinnige moord te Londen (Bui- tenl. Berichten, 2de blad). --f BINNENLAND. De Arbeidsbegrooting in de Tweede Ka mer. (1ste blad). Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot herziening van de Gemeente wet. (lsto blad). Een nieuw reglement met de bedoeling om de tucht en discipline over de advoca ten meer clfectief to maken is in vergevor derden staat van voorbereiding, (lste blad) De Minister van Justitie hoopt nog ge legenheid te vinden de indiening van een wetsontwerp betreffende de rechtsverhou dingen van handelsagenten en handelsrei zigers te bevorderen, (lsto blad). De Doetinchcmsche gaskwestio voor do Rechtbank. (Rechtzaken, 2do blad). De officieelo opening van de Duinwater leiding „De Tien Gemeenten" te Zoeter- meer. (2de blad). gestie van advocaten bedenking moest vallen. Men hoede zich echter voor gene ralisatie. Een ontwerp van een nieuw reglement met de bedoeling om de tucht en disci pline over de advocaten moer effectief te makon, is in vorgevorderdon staat van voorbereiding. Handelsagenten en handelsreizigers. Hun rech-bsverhoudinigen. De minister deelt in de Memorie van; Antwoord op hej. V. V. der Tweede Kamer- inzake de Justitie-begrooting mede, datj wat aangaat het als wcnschclijk voorge stelde verbod om reizigers uitsluitend te gen provisie in dienst to nemen, hij nog ge legenheid hoopt te vindon de indiening j van oen wetsontwerp botreffondo de rechts verhoudingen van handelsagonten en han delsreizigers te bevorderen. Daardoor, komt ook de kwestie van de provisie aan de orde, al is hiermede niet gezegd, datj een verbod, als hiervoren bedoeld, in hot1 ontwerp zal worden voorgesteld. Generaal W. Cool, f In den ouderdom van 80 jaar is, zooals j gemold, te 's-Gravenhage overleden het' lid van den Raad van State gop. luit.-ge- neraal W. Cool, oud-minister van Oorlog. Generaal Cool werd 26 Mei 1848 to 's-Gra. venhage geboren. Na volbrachte studie aan do Kon. Militairo Academio als cadet dor infanterio voor het lcgor hier te lande, werd hij in 1869 benoemd tot 2e luitenant bij het corps mineurs en sapcurs. In 1876 ging hij over bij het Ned. Indé leger, waar IJj met onderscheiding diende on het coro- teeken voor belangrijke krijgsverrichtingen; verwierf. In 1882 koorde hij terug bij hotl Ned. legor en word leoraar aan do K. M.J A-, hoofd dor gonie-wctonschappon. Gedurendo vijf jaren vorvuldo hij deze functie, waarna hij werd ovcrgoplaatst bij het korps Genietroepen to Utrecht, om kort daarop op te treden als commandant van de Spoorweg- on Telegraafcompagnio. In 1892 werd hij lccraar aan do Hoogere Krijksschool en in 1900 dirocleur dier school, met don rang van majoor. In 1901 volgde zijn benoeming tot luit.-kolonel van den genenden staf, in 1805 tot koloncl- inspectour van het Militair Onderwijs en in 1907 tot generaal-majoor. Toen m 1909 de Minister van Oorlog, de heer Sabron zich wegens gezondheids redenen verplicht zag uit het toenmalige kabinet te treden, word generaal Cool als zijn opvolger tot Minister van Oorlog be noemd. Tot April 1911 heeft dc thans ont slapene het beheer van dat departement gevoerd. Op laatstgenoemde datum trad hij af, omdat in do Tweede Kamer een motie-Duymaer van Twist, betreffende do financieole positie der officieren, was aan genomen. Hij word toen opgevolgd als minister door den hoor Colijn. De hoor Cool word toen benoemd tot luit,-generaal der Genio ter beschikking kort daarop als zoodanig gcpcnsionnccrd. 1 Maart 1913 viel hem do onderscheiding te beurt te worden benoemd tot lid van den Raad van Stato welk hoog ambt hij tot aan zijn verscheiden met ecro bekleedde. Van de hand van generaal Cool zijn op militair-technisch gebic l verf.chillcndo schrifturen verschenen. Hij was drrgor van het ridderkruis der Oranje Nassau' orde en van dat van don Nederl. Leeuw. ,i

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1