Jstnies! Buitenl. Berichten. KERKNIEUWS. ONGELUKKEN. DE RAMP VAN DE „VESTRIS". Het officieele onderzoek. Ongunstige getuigen verklaringen. Donderdag zijn voor het fedrale districts- gerehtshof te New-York de verhooron over de „Vestris"-ramp begonnen. Als eerste getuige werd kapitein Soren- sen, die de reis als passagier heeft meege maakt, verhoord, die vooral omtrent de houding van den kapitein van de „Vestris" mededeelingen deed. Drie negers, die als stokers op de „Ves- 'ris" hebben dienst gedaan, verklaarden, .lat een kolenluik, dat zich slechts 120 c.M. boven den waterspiegel bevond, bij het ver- vrek uit New-York niet goed sloot. Bij de hooge zee is het water door dit luik bin nengedrongen. Pogingen, om het luik dicht e maken, mislukten. De stewards werden ïaar beneden gezonden om het water met emmers uit te hoozen. Door verdere getuigenverklaringen kwam /ast te staan, dat de draadlooze hulproe- >en te laat uitgezonden zijn en dat ver scheidene reddir.gsbooten onvoldoende uit gerust en niet zeewaardig waren. Geen en- cel e boot was in staat de 60 man te bevat- ven, waarvoor zij moest dienen. Enkele boo ten waren ook niet dicht. Alle getuigen verklaarden eenstemmig, lat reeds uren voor den ondergang van het v-chip aan boord gen tucht meer heerschte. Een Amerikannseh senator heeft aange kondigd dat hij, zoodra het congres weer bijeenkomt, een onderzoek door het con- jres zal voorstellen in het belang van de veiligheid voor de menschenlevens op zee. De eigenaars van de „Vestris" bestrijden beslist de juistheid van de beweringen, als zouden verscheidene reddingsbooten niet in zeewaardigen toestand zijn geweest. Het schip had voor het vertrek in New-York in jen dok gelegen, waaruit blijkt, dat de wan den volkomen in orde waren. Ook de red dingsbooten zijn nog onderzocht. Door de overige, nog op de plaats des onheils vertoevende schepen zijn tot nu toe in totaal 10 lijken opgeviseht, waaronder ook het stoffc1::k overschot van den Japan- '.chen consul in Brazilië, majoor Injous. De vrouw van den consul werd gered. Tijdens het officeele onderzoek naar de ramp van de „Vestris" verklaarde de pas sagier Fritz Puppe, die vrouw en kind bij de ramp verloren heeft, dat, toen hij Za terdag aan boord kwam, slechts het klein ste deel van zijn bagage in zijn hut was de rest ontdekte hij later in het ruim, on der de groote bagage. Toen hij daarover een steward aansprak, hoorde hij, dat de eigenlijke hutsteward hem niet bedienen kon, omdat deze dronken in zijn kooi lag. Toen Puppe den volgenden morgen om zes uur wakker werd, was de slagzij al zoo hevig, dat hij zich niet meer vrij in zijn hut bewegen kon. Toen hij tegen een ste ward de opmerking maakte, dat er klaar blijkelijk iets niet in orde was, kreeg hij ten antwoord: „TVeet u niet, dat de lading verschoven is? De bemanning is er nu mee bezig. Over een uur is alles ^n orde." Er zijn ongeveer zestig personen als ge tuige opgeroepen. De Duitsche passagier Fueckert, die nog niet verhoord is, verklaarde in een gesprek met journalisten, dat hij reeds den dag voor de ramp vanwege de slagzij driemaal van hut had moeten verwisselen. Hoewel zeven tig of tachtig mcnschen in de golven wor stelden, zijn enkele booten weggeroeid. Rueckert is na een halt' uur zwemmen door een andere boot opgepikt. Aan boord vau de reddingsboot waren in het geheel geen levensmiddelen, zoodat de passagiers van Zondagmorgen vroeg tot Maandagmorgen honger moesten lijden. Ook Rueckert sprak over de ramp als over een moord, daar zij gemakkelijk voorkomen had kunnen worden. Het kustwacht schip „Shaw" is te New- York aangekomen met dertien lijken van slachtoffers van de ramp van de „Vestris". Da^r de dooden door haaien en ronddrij vend wrakhout sterk verminkt zijn, kon men slechts vier personen identificeeren, onder wie de Japansche consul ïnoeje. Een Reuter-bericht meldt, dat in totaal 22 lijken zijn aangebracht. DE RAMP TE RYE. Hoe de reddingboot verging. De geheele mannel ij ke visschersbevolking o mgekomen. Door de ramp van de Engelsche redding boot, die bij haar poging, om de opvaren den van het in nood verkeerende Lettische schip „Alice" te redden, omsloeg, wordt het gehucht Fye zwaar getroffen. Bijna de geheele mannelijke bevolking is bij de ramp omgekemen. Sinds 42 jaren is een dergelijke ramp met een reddingboot niet voorgekomen. Tot nu toe zijn 10 lijken van slachtoffers aangespoeld. Het tragische van het geval is, dat vijf minuten nadat de reddingboot zee had ge kozen, het bericht werd ontvangen, dat de bemanning van de „Alice" door het Duit sche stoomschip „Smyrna" aan boord was genomen en men geen verdere hulp meer noodig had. Menscjien, die van de rotsen het schouw spel hadden gade geslagen en de kleine reddingboot zagen omslaan, ijlden naar het dorpje met het vreeselijke nieuws. Docto ren een verpleegsters spoedden zich naar de kust. Een keten van menschen werd gevormd en vrijwilligers waagden zich tot aan den hals in de kokende branding, ten- jinde zooveel mogelijk van de ronddrijven de lijken te bergen. Later in den avond dreef de redding boot zelf aan; de lijken van twee leden der bemanning dreven er onder. De ramp van de reddingboot uit Rye is het gevolg van de torenhooge- golven, die de boot deden kantelen en de bemanning naar alle zijden verstrooiden. Bij de be manning, die uit zeventien koppen bestond, waren twee vader elk met twee zonen. De reddingboot is aan het strand gespoeld. Hetzelfde geschiedde met elf lijkwa. Nieuwe scheepsramp. Alle opvarenden op 3 na vari een Japansch schip omgekomen. Gemeldt wordt, dat het Japansche vrachtschip „Nagasaki Mam" gisteren ter hoogte van Saghalien gezonken is, na een botsing met een ander Japansch stoomschip „Shinsei Maru" gcheeten. Slechts de kapitein en 2 officieren wer den gered. De uitbarsting van de Etna. Een nieuwe lavastroom. Op den Etna heeft zich een nieuwe kra ter gevormd, die zich 50 M. van Naca ver wijderd bij Aiflo bevindt. Uit den nieuwen krater vloeit de lava met vrij groote snelheid in groote hoeveel heid. Wijnbergen, die tot nu toe verschoond waren gebleven, zijn door den nieuwen stroom vernield. Auto-ongeluk. 2 dooden. Wolff seint ons uit Klingenthal, dat op een landweg in de buurt door het weige ren der remmen een zware auto een sterk hellenden weg is afgereden. Eén van de drie inzittenden kwam er betrekkelijk goed af, de anderen bekwamen schedel breuken en bleven dood liggen. De wagen werd geheel vernield. Gevaarlijke ratten. In een oud huis te Bremerhaven heb ben ratten aan een tweejarig kind ge knaagd. De geneesheeren hopen het kind, dat met hooge koorts ligt, in het leven te kunnen houden. INGEZONDEN MEOEDEELING. Verschrikkelijk drama. Donderdag heeft te Luik het echtpaar Jeanfils zijn twee dochtertjes van 10 en van 7 jaar in den slaap met revolverschoten ge dood. Daarna is het op de vlucht gegaan. Men vreest dat het echtpaar, dat aan vervolgingswaanzin leed, na de misdaad in het water is gesprongen. Gebouwen door Russische boeren verwoest. In het Schachty-district is een pasge bouwde olietoren door boeren in brand ge stoken. Boeren in de omgeving van Kief hebben voorts een tegelfabriek, een groote opslagplaats en een aantal gebou wen van een coöperatieve organisatie ver woest. Een meteoorsteen. Gisterenavond omstreeks 11 uur, is bij eeu bootshuis tussehen Godesberg en Mehlem aan den Rijn, vlak bij den oever een meteoorsteen van bijna 200 Kg. neer gevallen. Een zeer sterke knal schrikte de bewoners in .den omtrek op. Jeugdcongres in Brazilië. Bij gelegenheid van het Congres der Katholieke Jeugdorganisaties te San, Paulo heeft een treffende plechtigheid plaats gehad. Meer dan 10.000 kinderen hebben een plechtige bidstonde gehouden voor de vervolgde Katholieken van Mexi coOnder het zingen van godsdienstige liederen trok de reusachtige stoet, kort na het middaguur, door de straten der stad, naar de groote kathedraal, om daar gezamenlijk te bidden voor de Mexicaan- sche geloofsgenoofcen. Onder deze gods dienstoefening hield Kanunnik Dr. Assis Barros een treffende toespraak tot de aanwezigen, waarin hij op ontroerende wijze verhaalde hoe de kinderen in Mexi co, wanneer ze openlijk voor hun geloof durfden uitkomen, hun geloofsbelijder/s met hun leven moeten betalen. Priesternood in Frankrijk. Hoe groot de Priesternood in Frankrijk is moge blijken uit de volgende cijfers: in 47 Bisdommen zijn 4436 parochies abso luut zonder priester, en in 5963 parochies heeft men slechts één priester die alleen onmogelijk de zielzoTg kan waarnemen. De vrouwentoren zal gesteld worden onder de bescherming van de H. Cecillia; de mannentoren onder de bescherming van den H. Joseph, patroon van den ar chitect der kathedraal, ir. Joseph Ouijpers en tegelijkertijd van het eerzame hand werk. Monseigneur zal 22 November den laat- sten steen plaatsen op den St. Ceciliato- ren. Daarna wordt op dien toren de pau selijke vlag geheschen Op den anderen toren zal de heer Jo seph Cnijpers den sluitsteen leggen, waar na op dezen toren de nationale vlag ge- fieschen wordt. De plechtigheid zal tussehen 12 en 1 uur 's middags plaats hebben zoodat velen in de gelegenheid kunnen zijn de niet alle- daagsche gebeurtenis te volgen. Het aan tal genoodigden op den toren zal uit den aard der zaak gering zijn, omdat de ruim te zeer beperkt is. Op den vrouwentoren zullen eenige vertegenwoordigsters van de vrouwen van het bisdom Haarlem aanwe zig zijn; op de mannentoren eenige van de mannen in het bisdom. Daarna zal de kerk voor iedereen toegankelijk zijn en een korte godsdienstoefening gehouden worden. In het geheele bisdom Haarlem staan nog steeds vele torenbussen uit, die ver moedelijk geheel of gedeeltelijk gevuld zijn. Het zou ten hoogste worden gewaar deerd, wanneer de bezitters van die bus sen deze (na verbreking van het zegel) zouden willen ledigen en den inhoud voor 22 November zouden willen opzenden naar den Hoogeerw. heer plebaan der ka thedrale kerk te Haarlem, Giro 62593, op dat de gelden op dien dag als een ge schenk aan Z.D.H. Mgr. Aengenent kun nen worden aangeboden. Zuster Theresia f. In het R. K. Ziekenhuis van de H. Je- annes de Deo te s Gravenhage, is Donder dag overleden Zuster Maria Theresia, van de Congregatie der Zusters van Liefde O. L. Vrouw Moeder van Barmhartigheid. Zuster Theresia (in de wereld Maria- Louisa de Grijs) werd geboren te Utrecht 27 Juni 1849. In Jnli 1876 werd zij gepro fest. Van haar 52-jarig religieus leven is zij zes en twintig jaar belast geweest met do opvoeding der jeugd aan de R. K. sobool te Oss. Overgeplaats naar het R. Iv. Ziekenhuis te 's Gravenhage, werd haar de administratie opgedragen. Ook hier aan heeft zij zes en twintig jaar lang haar krachten gegeven. Benoeming. Z. D. H. de Bisschop van Breda, heeft aan den zeereerw. heer J. Laane op zijn verzoek eervol ontslag verleend als Deken van het dekenaat Oosterhout en heeft in diens plaats als Deken van genoemd deke naat benoemd den zeereerw. heer J. Ba tenburg, Pastoor te Dongen (H. Lauren- tius). De kathedrale kerk te Haarlem. De geheele bouw vermoedelijk op 15 Juni a. s. gereed. Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, bis schop van Haarlem, zal den 22sten No vember a.s. op den feestdag van de H. Cecilia den laatsten steert leggen voor den afbouw der torens van de kathedrale kerk aan de Leidschevaart te Haarlem. Met alle kracht zal er naar gestreefd worden om den geheel en bouw tegen 15 Juni van het volgend jaar voltooid te krijgen. Dan herdenkt tngr. Aengenent den krijgen. Dna herdenkt mgr. Aengenent den eersten verjaardag van zijn keuze tot bis schop van Haarlem. Met de herdenking van dit feit zou dan de inwijding van het nieuwe bouwwerk kunnen samenvallen en tevens de consecratie van het nieuwe pa rochiealtaar in de kathedraal. Nu in November heeft dus alleen de plaatsing van den laatsten steen voor den torenbouw plaats. Er zijn, zooals bekend is, twee torens. Een vrouwentoren en een mannentoren* UITHOORN. Afscheid burgemeester Pont. ie ongeveer 2.30 uur nam. arriveerden gis termiddag burgemeester D. F. Pont en zijn echlgenoote in de raadszaal. Aanwezig wa ren daar de wethouders en raadsleden, de ambtenaren van de secretarie, de gemeente ontvanger, de gemeentearchitect de direc teur van het slachthuisbedrijf, de burge meesters der omliggende gemeenten, n.l. de heeren Colijn van Nw. Amstol, Straman van O. Amstel en Patmos van Mijdrecht. De zaal had een eenigszins feestelijk aanzien. De burgemeester opende deze raadsver gadering met gebed. Deze vergadering is eigenlijk geen bijeenkomst om raadsbeslui ten te nemen, aldus spreker, 't is de ver gadering, waarin ik na eenige oogenblikken hamer en keten zal overdragen aan mijn tijdelijken opvolger wethouder Nederland. Het past 'me, een terugblik te slaan op de afgeloopen 3 jaar dat ik burgemeester van deze gemeente ben geweest. Het zijn 3 jaar geweest van nieuwe ervaringen, nieuwe dingen. En deze doen voor 7/8 deel prettig aan. En dan geeft het scheiden eemgen weemoed, gezien de prettige har monie waarmede ik steeds gewerkt heb. Vóór drie jaar moest ik mijn woorden wik ken en wegen, nu kan ik wat vrijuit spre ken. Vóór drie jaar heb ik uw aller mede werking ingeroepen, teen was ik geen vak man. Velen hadden toen gewensebt een goed vakman ais burgemeester te krijgen. Nu ben ik ingewerkt en met toewijding heb ik dc gemeentezaken behartigd. Elk jaar, in de maand Januari wordt u in herinnering gebracht wat in 't afgeloopen jaar gedaan is. In deze drie jaar is een reeks van ver ordeningen geschapen, enz. De vraag stijgt nu bij mij op, of alles be reikt is wat men trachtte te verkrijgen. Neen. Al was geen bepaald werkprogram opgemaakt, toch werd naar een zeker doel gestreefd. Steeds heb ik getracht geen par tij te kiezen. Ik heb getracht de rechtvaar digheid en billijkheid te beoefenen. Nooit is 't mijn bedoeling geweest mijn meening op te dringen. Geen eigenbelang stond bij mij boven, nooit bukte ik onder den wil van enkelen. In één punt ben ik mijn belofte niet nagekomen n.l. „meeleving met de bur gerij". Of dit goed geweest is of verkeerd weet ik niet. Dit is zeker, dat de burge meester zijn prestige daardoor niet verliest Het burgemeesterstijdvak van mij is een tijdvak geweest van opbouw. Mijn opvolger zal moeten medewerken om allen bij el kaar te brengen. Op twee punten kan ik trotsch gaan: le. de commercieele basis van de gemeente, die behoorlijk is gegrond; 2e. reorganisatie van alle takken van dienst der gemeente. Dit heb ik niet alleen be reikt zonder mijn secretaris, den heer Berkhout, zou dit niet tot stand gekomen zijn. Mijnheer Berkhout, gij zijt een man van noeste werkzaamheid, van groote in telligentie. Wij waren personen van ver schillend karakter, maar tijdens onze werk zaamheden op de secretarie bestond er nooit eenige wrijving. En gij, ambtenares sen. van de secretarie voor drie jaar terug nam ik u met eenige huivering over. Nu bij het afscheidsuur kan ik verklaren, dat nooit één klacht over uw lippen is gekomen, ondanks- de buitengewone werkzaamheden die er verricht moesten worden. Allen, wie ge ook zijt, ge hebt uw plicht gedaan. U, directeur van het slachthuis, ken ik nog slechts korten tijd. Maar reeds bij de weimg ervaring, die ik van u heb, weet ik dat gij een energiek persoon zijt. Wat u betreft, mijnheer v. d. Zijden je- mecntearchitect^ uw ambt brengt mede, dat gij steeds becritiseerd wordt. Ik ben u er kentelijk voor de medewerking, welke ik van u ondervond. Toen ik mijn ambt als burgemeester aan- vaaraue, waren ae inlichtingen omtrent liet politiepersoneel niet de beste. Ik kan ver klaren, dat zij hun zware verplichtingen trouw zijn nageJcomen. Heeren wetnou- ders, wij weten wat wij aan elkaar genad iieüben in deze drie jaren. Raadsleden de zer gemeente, gij hebt steeds elkanders meeiung geeerbiedigd. Gij hebt met voor- beeicugen ijver u ingewerkt in de zware taak van een vertegenwoordiger van het volk Wellicht zijn er, die zullen juichen, dat ik vertrekken ga, maar steeds noop ik, dat gij aen weg der veraraagzaamneid op gaat, uat gij beselt, dat eendracht macht maakt, dat scneuring en verdeeldheid met leiden tot bloei der gemeente. Gij moet elkander weten te waartieeren, op die wijze, die leidt tob heil en bloei der gemeente Jdierna werd haméBr en keten overgege ven aan wethouder Nedenand. De heer Aederiand gat een overzicht m 't kort wat in ae laatste drie jaren was geschied. Öe- uert 30 bept. 1936 uw intredingsdag hebt gij, burgemeester, aldus spr., uw krach ten, bekwaamheid en heide gegeven in het belang der bevolking. De raadsvergaderin gen hebben wel eens lang geduurd, wat voor u zeer vermoeiend was. Maar dan kwaamt ge thuis en uw vrouw was dan daar, die u opbeurue. Daarvoor mevrouw Pont onze dankbaarheid. Hierna bood wethouder Nederland den scheidende een album aan, waarin ver schillende foto's waren opgenomen van ons dorp. Weth. Verwoerd ziet met leedwezen den burgemeester heengaan. Slachtbedrijf en waterleiding zullen nog altijd spreken van burgemeester Pont. Anderzijds verheugt het spreker, wijl burgemeester Pont een groo- tere gemeente verkrijgt. Wat het meest spr. zal bijblijven is, dat hij steeds boven alle partijen gestaan heeft. Het Raadslid Blom zegt, dat de burge meester met tevredenheid kan neerzien op zijn werkzaamheden. De raadszittingen duurden wel eens lang, waardoor hij „vaak op zijn zetel zal te draaien', maar de lei ding was aangenaam. De heer Camphuynder zeide, dat de be volking niet zoo'n grooten spijt zal hebben van burgemeester's heengaan. Knellende ven rdeningen. strafbepalingen enz., tekort aan sociaal besef, zijn daar de oorzaak. Hij wil hiervan den burgemeester geen verwijt maken. Hij is erkentelijk voor alle goed dat hij in 't belang der gemeente gedaan heeft. De heer Bosman zeide, dat hij het princi pieel niet altijd eens was met den burge meester. Hij bracht hulde aan de werk kracht die de burgemeester onplooid heeft. De heer Essenius sprak in denzelfden geest. Hierna sprak nog secretaris Berkhout; deze prees den burgemeester om de doel treffende verbeteringen, die deze had aan gebracht op administratief gebied. Hierna sloot wethouder Nederland de vergadering. Evenwel werd nog uit naam van de bur gerij een woord van dank gebracht door den heer van Zwieten. Burgemeester Colijn noemde de heer Pont een „Zondagskind". Burgemeester Straman noemde het ver trek van burgemeester Pont een groot ver lies voor Uithoorn. Hierna, ging de vergadering uiteen, N00RDWIJK. Gevonden voorwerpen. 1 rijbewijs 1928, ten name van een wielrenner (veteraan) C. J. P. Boode, Ketelstraat den Haag; 1 da mesrijwiel ongemerkt; 1 heerenarmband horloge. Inlichtingen van bovenstaande voorwerpen worden verstrekt aan het Po litiebureau te Noord wijk-Binnen, uitslui tend Zaterdag van 121 uur. NOORDWIJKERHOUT. Tentoonstelling. Door de St. Martha- naaivereeniging zal morgen in het Patro- naetsgebouw van de parochie St. Victor, een tentoonstelling worden gehouden, van de door de leden vervaardigde goederen die bestemd zijn voor de armen der parochie. Tevens zal er dien dag een faney-fair wezen die zeker een aardige attractie is. Deze «al geopend zijn van 's morgens na den Hoogmis tot 's namiddags één uur, en daarna na het Lof tot vijf uur. Des avonds, zal dc Damestooneelvereeniging „De Blijde wereld" uit Noordwijk een uitvoering geven VOORSCHOTEN. Jubileum. Donderdag 22 Nov. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer P. van Leeuwen alhier, als timmerman in dienst trad bij den heer W. Meijer, aannemer aan den Rijndijk alhier. Het zal den trouwen en werbzamen timmerman, die om zijn trouwen dienst en groote werkzaamheid zeer hoog bij zijn patroon staat aangeschre ven, op dien dag zeker niet aan belang stelling ontbreken. Be! op 832,01k BH;c.E5TRAAT Jbost< \SfEET~ dat de Vincentii Hooglantisch» Kerk; geopend is,/elke Dinsclacf vanyi/2 tot81 Dondertiag „t'„ j'/TT,, Zaterdag 7% gi.rf Uld 125 i"K onze SPECIALEr'in- tidagsbl; 2 persoom j-j f6.85 WILLEN OÏih; ff <4aQQ l^fesc 2 persoons f coma WOLLEN DEKEfct f5-9a PftüHA TAFEllA?1"- aVh f 0.08 idat 1 «jen ziji 2 stukken ce rne Wes [fllolgens V teunin voor Pyama's itreeks f 13.23 kkin8 Cssen rj verdee Zware uten DAMESCAMISt*»^ iu alle kleura' W e i f a.s» de n Gevoerde P zlJn DAKESDiRECTKï°ten f3.89 K- ZIJDEN EEEREN Haarlenurrsir. I& on F Telefoon I63!m de t ver NOTARIS GRüNDi'niem te Oudewetering óposi Woensdagen 21 en 23'J© C0: ber 1928, telkens ver'iw to uur in Café SN EEK-ie Leirr.ujden verkoppen/ Het1 fraai gelj rasu en erf, met jgrootff den Dorpsweg te no. 66. Kadaster hty i 615 en 616/groot ge Het huis is voort%€nt electron licht. dan Het geheel is ojrW, D schikt voor he f ^ingra< drijf. r doe Vrij van huur ie waa den terstond na de W hart Betaling der E van gen op 9 Januari 19-te ko Inlichtingen vcist-mieur noemde Notaris. thotec Zie biljetten 1 den h B hnn chting klein.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 12