BINNENLAND. LIEFDE'S :UGDDROOM /EEDE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT" DINSDAG 6 NOVEMBER 1928 EN BEZOEK AAN „DE GOEDE HERDER'. Schrijver van het Weekpraatje in „De bode" (pater Hyacinth Hermans) ft over een bezoek aan het gesticht 3oede Herder" (het gesticht te Zoe- jlde onder dezen naam is onzen lezers Ikend). [geeft eerst eenige algemeene be ringen over de levensschoon- I die zich openbaart in het leven on- atholieke instellingen, en waarvoor jak maar al te weinig de oogen ge- hebben |en wij Katholieken eigenlijk zelve joe rijk we zijn aan schatten van en levensschoonheid? spoedig zijn wij niet geneigd onze Bwondering te geven aan mannen en uit het openbare leven, van wie en of lezen, en hoe weinig weten |k van onze eigen menschen, mannen bwen, wier deugden en daden zei een licht op den kandelaar worden uiteraar van de verborgenheid en naamloosheid van hun religieuze aan den weg timmert, ook aan den levens, heeft veel bekijks, natuur- ciitiek, maar toch die ook archi ll in den goeden en hoogen levens- iten te bouwen, krijgen toch op den in beurt van verdiende waardeering 'ondering. heel anders gaat dit met hen, die de verborgenheid van onze kloos- geslichten, van hun opofferend le- ,n hun grootheid van ziel en karak- >mt gewoonlijk weinig tot de open- lid, of scms alleen bij hun verschei- Éwij net als bij boomen, die geveld eerst merken, hoe groot ze waren, evallen zijn. jrachten wij dezer dagen een be- n ,.De Goede Herder", het Moeder- a do zegenrijke stichtingen, welke rul, Qtj in ons land te Zoeterwoude, Yelp, en m'rg en Haarlem haar poorten open om verk)ren schapen onder onze ^0 2relijke jeugd weer op het rechte pad jeugd en eerbaarheid te brengen, charitatief-sociaal werk, dat in onze van lichtzinnig leven en ongebon- id meer dan ooit gewaardeerd moest m. i oude eenvoudig zusterke werd ons wezen om ons rond te leiden. Ja, oud t zij wel zijn, want zoo en passant vcr- II11 III zij dat zij al vier en vijftig jaar in 't ter leefde. en vijftig jaren in de dienstbaar- an „de Goede Herder". ens op onzen rondgang, zoo onder olcu a.ten door, moest ik tersluiks weer beleri ki'ken- letkun en vijftig jaar in 't klooster, en ik nifevel I naast me een stem, frisch, jong, lui een warme moederlijke hartelijk- inet een toon van rijke, rijpe, wijze K vrouw wer<i mij een openbaring. ®*ins onder het praten door bleven n, 't was alsof een ongeschreven an een bewonderenswaardig inner- »r mij openging. I ontroerend liefdevol sprak zij over leren, die een halve eeuw la-ng ook rgen waren toevertrouwd. Deze lehoorde niet tot de soort der huur- die wegvluchten voor de gevaren, it het ware ras der goede herders, leven geven voor hun schapen. als het levend geworden beeld Goede Herder", aan den ingang 'oort van dit toevluchtshuis kunnen de beschermende handen vol moe teerheid uitgespreid, vrouwen kunnen niet anders dan 'trekken over het moeilijke werk, or haar heilige roeping haar heb- iteld. kleinmenschelijkheid was hier dit was van een bijna bovenita- 0 schoonheid. wij een kamer of zaal binnenkwa men, waar de verpleegden werkzaam wa ren, ging een vleug van spontane blijd schap over de gezichten der meisjes. „Dag moeder", groetten zij verheugd en er kwam een glinstering in hun blijde oogen. „Bent u dan de Moeder-Overste V polst- ten wij dan even voorzichtig. „Och, dat zegen ze maar uit gewoonte, en omdat ik al zoo oud ben", lachtte mijn begeleidster eenvoudig. Maar later hoorden wij, dat „moeder" Bergmans van de vier en vijftig jaar van haar kloosterlijk leven niet minder dan dertig jaar Moeder-Overste was geweest. Eerst de laatste drie jaar was zij weer in rang gewoon „soldaat", maar in aller mond v.n hart was zij de Moeder gebleven. Gedurende den mobilisatietijd was Moe der Bergmans ook Moeder-Overste, daar van „de Goede Herder" te Zoeterwoude. Zij kreeg toen een heel regiment solda ten onder baar verzorging. Hoe die 't goed onder haar hadden, en haar vereerden. Bij het slot der mobilisatie werd Moeder Bergmans overgeplaatst naar Tilburg. De jongens kwamen bijna in opstand, maar zij hielden een kleine parade ter ha- rer eer, en de commandeerende officier hield een toespraak om Moeder Bergmans te danken voor al de zorgen, aan de inee- kwartierden verleend. En een van de soldaten uitte spontaan zi}r> overkropt gemoed en zeide: „Waarom gaat ze weg Zoo'n vrouw moest Konir.gin van Holland zijn Moeder Bergmans was ook jaren lang Overste in Haarlem, waar zij de afgod was van de buurt. Een stoker, die nogal een zwak had voor een glaasje tc veel, had ook een nichtje in 't gesticht. Een telkens kwam hij Moeder Bergmans vragen, of hij z'n nichtje eens mocht zien. „Ja", zeide de Moeder, „als je een week lang goed oppast en geen glaasje drinkt". Zoo hielp ze Jan den Stoker van den drank af. En dankbaar als de Stoker Moeder Bergmans was. Op 'n avond ging het gerucht, dat er brand was uitgebroken in 't Gesticht. Jan de Stoker holde z'n huisje uit, rende een beddenwinkel in, graaide een paar wol len dekejis bij elkaar, en vloog naar „de Goede Herder". Gelukkig was er van brand spoor noch zweem. „J'an, Wat kom je met die dekens doen? vroeg de zuster-portier verbaasd. „Moeder Bergmans inpakken en redden", hakkelde Jan, „want dat is de grootste schat van Haarlem Verleden week woonde ik een lezing bij van Prof. Gerard Brom die voor ,,de mid daghoogte", een gehoor van overwegend andersdenkenden, sprak over „de heilige Humor". Na afloop kwam een Dageraadsman, een gewezen katholiek, in debat. Hij was 't heelemaal niet eens met den spreker, dat die nonn-m zulke engelachtige wezens wa ren, want hij had een zuster, die in haar ejugd opgevoed was in het Gesticht „de Voorzienigheid", en die had zoo'n hekel aan de zusiers, dat zij zeide: „Als ik zuster Veronica nog 's op straat tegenkom, haal ik haar de kap van haar kop af". De voorzitter hamerde en zeide met een zinspeling uit de gehoorde voordracht on der hilariteit van heel de zaal „mag ik den spreker verzoeken: houd opof maak 't nog erger". Toen ik w egging van „de Goede Herder" heb ik heel diep mijn hoed afgenomen voor Moeder Bergmans, want ik had een hei lige en superieure vrouw ontmoet- DE OPIUM VAN HET FANATISME. In tegenstelling met de waardeering, die de uit den Godsdienst ontbloeide levens schoonheid bij iederen wel-zienden en wei denkenden toeschouwer móet opwekken is de fanatieke haat tegen den Godsdienst, die zich als een uit de donkerte oprijzen de duivelskop in sommige kringen open baart. Daarover lezen wij in „De Tijd" van gister avond het volgende. Sedert de jongste weken is de roode leu ze: „Godsdienst is opium voor het volk" bijna dagelijks met -vct-te letters in de com munistische „Tribune" ;-afgedrukt. En zoo felle, ophitsende artikelen tegen Kerk, godsdienst en priesters bevatte bot door Moskou gesubsidieerde blad, dat hier of door een directe actie van zijn opgezweep te lezers haast niet 'kon uitblijven. In het Gc-oi heeft'het gilde van sikkel en hamer gisteren met die actie een begin ge maakt. Met reuzenletters hebben de opium fanatici in den nacht van Zateidag op Zon dag de grofste beleedigïngen op den naam Jezus gekalkt tegen den achterkant der on langs geconsacreerde kerk van het H. Hart over het spoor te Hilversum, een der schoonste gebouwen iü het Gooi. En zich niet vergenoegd met het besmeuren van het H. Hart-beeld, daar gebeiteld door den beeldhouwer Cantré, hebben zij rondom den geheelen tempel in zinneloozen gods diensthaat heiligschennende propaganda- leuzen geschreven naast een doodshoofd en het Sovjetwapen, dat in een cirkel een hamer gekruist door een sikkel draagt. De verontwaardiging der kerkgangers, die in het vroege morgenuur de schennis ontdekten, gepleegd aan het Godshuis, dat een meesterwerk van architectuur vormt, op hetwelk zij fier gaan, was natuurlijk groot. Op christelijk waardige en ontroe rende wijze gaf na hét Evangelie der H. Mis de herder der parochie, de zeereer- waarde pastoor A. Aveskamp, uiting aan de algemeene gevoelens, toen hij den kan sel beklom om zichtbaar bedroefd en ter wijl hij moeite had zijn tranen le wee -hou den, de volgende verklaring tot de geloo- vigen te richten: „Met groot leedwezen en met begrijpelij ke ergernis hebben de kerkgangers, die de zen morgen de II.H. Diensten kwamen bij wonen, de hatelijke woorden gelezen, wolko dweepzieke handen vannacht tegen de bui tenmuren onzer nieuwe kerk hebben ge kalkt: „Weg met de Kerk", „Godsdienst is opium", enz. Ongetwijfeld zult gij, geliefde parochia nen, deelen in de droefheid van uw herder, om den smaad, aangedaan aan het Godde lijk Hart door de onteering van den tem pel, aan Hem gewijd; deelen in do lroef- heid ook, dat do goede verhouding, die wj jegens alle niet-Katholieken in dlzo paro chie nastreven, zóó ruw verstoord wordt door een onverdraagzame, die aan ge schriften van Marx en Lenin de leuze heeft ontleend, welke niet alleen voor ons Katholieken, maar voor allen, die met ons het geloof deelen in Christus als van den Verlosser en in God als den Schepper en Ordenaar aller dingen, een heiligschen nis is. De onverlaat, die de nachtelijke duister nis heeft benut om deze heiligschennis te bedrijven, bewijsct dan ook alleen, dat zulk een godslasterlijke leer alleen de geestelijke dronkenschap kan veroorzaken, welke het gevolg is van opiumwant alleen in de opiumbedwclming van den godsdiensthaat kunnen laffe en ergerlijke buitensporighe den bedreven worden als deze welke wij hier te betreuren hebben. Om de gepleegde ergernis te herstellen, vraag ik aan ale parochiane een liefdevol gebed tot den Christus-K ming, Dien wij verleden Zondag zoo plechtig in onze kerk hebben gevierd, een gebed dat Hij in Zijn erbarming moge vergeven den smaad om deze lage schanddaad, waarvan hij den bedrijver een edeler, menschel ijk gevoel moge ingeven, dan dit van -oo verregaande ontaarding en godslastering. Gedenkend Jezus' woorden: „Vader, ver geef het hun,, want zij weten niet wat ze doen" gaan we ons vereenigen in een ge zamenlijk eerherstellend gebed." Indien de toeing der communisten in ge noemde parochie is geweest, om cn g-xls- dienst te schaden, dan heeft die t neleg ge faald en juist het tegendeel bereikt. Wint behalve het gezamenliik eerherstellend ge bed, kwamen zcj bericht -nen ons uit Hilversum den ganschen dsg parochia nen, die jij do kers samenstrjomden, een bezoek bij bet Allerheiligste brengen, en des avonds was het Lof, dat besloten werd met een plechtige akte van eerherstel, drukker dan ooit bezocht. TOONEELDAG SINT JOZ. GEZELLEN- VEREEN I GINGEN. Een zeer belangrijke gebeurtenis was de Zondag in Amsterdam gehouden Tooneel- dag door het Centraal Verbond van de Sint Jozefs Gezellen-Vereeniging gehou- houden. Van heinde en verre waren de af gevaardigden, besturen en leden v. de too- neelafdeelingen naar het Vaderhuis in Am sterdam opgegaan om daar de belangrijke besprekingen te volgen, de noodige wenken in ontvangst te nemen en, wat vooral van groote beteekenis is, saam te spreken op welke wijze het Tooneel in de Gezellenver- eeniging kan worden geheven op hooger plan en dit alles onder deskundige voor lichting. Ook Leiden was flink vertegenwoor digd dour vice-praeses kap.Kemperman, be stuur en leden van de tooneel-afdeeling. Na de H. Mis in de St. Hubertuskapel toog men naar het ontbijt, waar een echt huiselijke toon heerschtc. Daarna een bij eenkomst in het gebouw van de Vereeni- ging, afd. 1, waar de Centraal President, rector van Galen, opende en allen het wel kom toeriep. Kap Schmidt hield alsdan een inleiding van geschiedkundigen en technisohen aard, waarin vele belangrijke zaken werden belicht, voor de tooneel-af- deelingen van zoo groot nut en onmisbaar weten. De ten einde gestelde vragen wa ren een bewijs van het ernstig streven met het Centraal Verbond te willen medewer ken aan het doel, waartoe deze bijeen komst was bijeengeroepen. Wij wilen wel erkennen dat dcor ons deze dag zeer hoog wordt aangeslagen. Een prettig en welver zorgd diner was de tijdvulling die ons bracht naar de avondvergadering, waarin de bekende tooneelspeler Paul Huf een causerie hield hoe een tooneeluitvoering tot stand komt. De wijze, waarop deze al leszins bevoegde spreker de stoffe heeft behandeld, heeft aller bewondering opge wekt. Zoodanigo wijze van behandeling, zoo juiste definitie, zoo rijke tot in de kleinste bijzonderheden op alles lettende uiteen- zeting, heeft groote waarde gehad en de buitengewone opletendheid, gedurende vijf kwartier, is het beste bewijs geweest, dat daar een man sprak, die dingen openbaar de welke voor velen nog geheel onbekend waren cn die, toegepast, een voorname factor zullen uitmaken bij de veredeling van het volkstooneel, waarop ook het ge- heele streven van het Centraal Verbond is ingesteld en waartoe het houden van de zen dag zeker een belangrijke stap nader heeft gebracht. De vele Eerw. Presidenten hier aanwezig, hebben een leiddraad in handen gekregen, waarlangs veel goeds is tot stand te brengen. Want, boven alles, moet in het tooneel werk van de St. Joz. Gez. de ware Kolpingsgeest, domineeren en het dienen de grondslag zijn van~gehoêT het arbeiden in die richting. Deze gedachte werkte ook de -Centraal- Praeses uit in zijn samenvatting van 't ge sprokene en Z. E. liet daarop vooral het volle licht vallen, terwijl hij vertrouwde dat dit de vrucht mocht zijn van den Too- neeldag. Des avonds gaf Amsterdam I door haar tooneelvercer.iging een opvoering van Ghéons „De doode te paard", waarna de. bezoekers van dezen dag, rijk beladen met kennis en voorlichting, terugkeerden naar hun eigen Vereeniging en daar zich zullen beijveren het gehoorde en geleerde in prac- tijk te brengen. Sp. De retourcommissïe in het gasbedrijf. Een besluit tot oneervol ontslag vernietigd. In de raadszitting van 25 September .j.l. besloot de Raad van Wormerveer het in Aug. 1925 gegoven eervol ontslag aan den gepensionneerden gasdirectcur L. in to trekken en hem wegens het aannemen van steekpenningen ten bedrage van 5000 oneervol te ontslaan, ingaande 1 Juli 1925 dus vóór zijn pensionneering. De bedoe ling van dat besluit was te trachten het pensioen van den heer L. te doen ophou den, omdat aan een oneervol ontslagen ambtenaar geen pensioen verleend wordt. Van den Pensioenraad is nu bij het Ge- UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Woensdag 7 November: Huizen. 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) 12.30—1.45 Concert. 5.006.00 Kinderuurtje. 6.307.00 Fransche les. 7.00—7.30 Engelsche handelscorrespon.- dentie. 7.30^-8.00 Causerie over pluimveeteelt door Joost Sluis. 8.00 Concert in de Harmonie te Hilver sum. Hilversum, 1071 M 12.302.00 Concort door het Boris Lens- ky-Trio. 2.303.00 Cursus leerbewerlring. 3.00—4.00 Maak het zelf. 5.30—7.15 Concert door het Omroep orkest. Mevr. S. Hos—Bolton, sopraan. 7.157.46 GezondhoidBhalfuurtje door F. O. v. Popta. 8.05 Radio-Tooneol „Boofjo", tooneel stuk in 5 bedrijven naar het boek van M J. Brusse. Door het „Hofstad tooneel". Ir: de titelrol: Annie van der Lugt Melsert— van EeB. Entr' acte muziek door he AVRO-Trio. In de pauze persber. Daventry, 1600 M 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziok. 12.20 Balladenconcert (alt, tenor). 12.50 Gramofoonmuziek. I.202.20 Orkostconcert. 2.50 Voor de scholen. 3.15 Muziek. 3.20 Engelsche poëzie. 3.50 Lezing. 4.05 Licht klassiek concert. 5.05 Concert-orgelbespeling, 6.20 Gramofoonmuziek. 6.35 Nieuwsber. 6.50 Tuinpraatje. 7.00 Muziek. 7.05 Schubert's liederen voor tenor. 7.20 Gezondheidspraatje. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing. 8.05 Vaudeville. Dansorkest en variété. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Lezing door Basil Dean. 9.50 Nieuwsber. 9.55 Orkestconcert. II.2012.20 Dansmuziek. „Radio-Paris", 1750 M 12.502.10 Orkestconcerfc. 4.055.05 Orkestconcort. 8.20 Literairo causerie. 8.50—11.20 Orkestconcert mot medev. van solisten. L a n g e n b o r g, 469 M. 10.3511.15 Fragmenten uit do ope: „Die Entführimg a. d. Sorail", Mozart. 11.30 Mechanische muzie. 12.25 1.50 Orkestconcert. 3.454.15 Jeugdconcert. -6.05—5.50- -Gramofoonmuziek. 7.20—8.15 Klein Weragorkost. 8.20 Concert. Worag-orkset. Do Duitse' Symphonic (2). Tot 11.20 Dansmuziek. Königswusterhausen. 1250 M e n/o f 1700 M. c.a. (Zeesen). 1.50—3.50 Lezingen. 3.50—4.50 Orkestconcert. 4.507.05 Lezingen. 7.20 Concert. 8.20 Het Amar-kwartct. 8.50 Causerie: Do journalist spree" Daarna tot 11.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 3.50 „Doornroosje", sprookje van Poe 5.20 Dansmuziek. 6.45 „De vliegende Hollander", ro" opera in 3 acten van Rich. Wagner. Dac - na tot 11.20 cabaret en dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Kamermuziek. 8.35 Concert. 10.35 Sluiten. meentebestuur bericht ingekomen, dat e dergelijke verandering van eervol in c eervol ontslag in strijd is met de bepali gen van de Pensioenwet. Do heer L. b^ houdt dus zijn pensioen. FEUILLETON. Uit het Engelsch van EFFIE A. ROWLANDS. Nadruk verboden. e praat waarachtig of hij een klein s, een stuk speelgoed in jouw handen rs. Bevan boos. Hij kon het wel ïeelemaal niet met jouw plannen en n eens zijn. Dick en ik begrijpen elkaar. Hij weet k maar één doel voor oogen heb; zijn en daarom zal hij doen wat ik hem s. Bevan voelde dat ze verslagen was eze erkenning wondde haar trots in mate. Met een bitteren lach zei ze: \rindt U het de moeite waard om i zulke nietigheden te redetwisten, g hij vermoeid; terwijl we dingen sspreken hebben die zoo oneindig veel ijker zijn? Het spijt me als ik in tegenover U ben tekortgeschoten, jfx dat heeft U aan U-zelf te wijten. U niet goedschiks gaan. Ik heb U een pring beloofd van wat U mijn aller- 71ingst gedrag noemt. Welnu, luistert ir. Ik ben een blinde dwaas geweest, r dat ben ik op het oogenblik niet K é\Ul'r; de oogen zijn mij opengegaan en ik ^J^dat U, mijn moeder, wel heel diep Wlen bent van het hooge voetstuk waarop ik U geplaatst heb en U hebt verlaagd om een jong meisje door leugen en bedrag van haar levensgeluk te beroo- ven. En waarom, vraag ik U, viel hij met plotselinge heftigheid uit, waarom in 's hemelsnaam? Wilt U me daar antwoord op geven? Denise Bevan deed een stap achteruit, bleek tot op de lippen. En dat meisje, waarvan het levensge luk je zoo na aan het hart schijnt te lig gen, antwoordde ze heftig, heeft die zich niet schuldig gemaakt aan leugen en bedrog, om jouw mooie woorden te ge bruiken? Ja, aan leugen, want ze heeft beloofd te zullen zwijgen en het niet ge daan en aan bedrog omdat ze in koelen bloede een overeenkomst schendt die ze met mij is aangegaan. Ze heeft me immers beloofd een jaar lang niet naar Dick te zullen omkijken en geen poging te zullen doen om hem terug te winnen. En hoe houdt ze die belofte? Geef jij me daar op jouw beurt nu eens antwoord op! Uw eigen lippen hebben heel wat meer verraden dan Miss Anerley gedaan heeft, was het grimmige antwoord ze heeft me niets verteld dan alleen.... cn dat ontsnapte haar nog bij ongeluk.... dat ze bij U op bezoek is geweest terwijl ik in het buitenland was. Het waren Uw stil zwijgen en het hare over dat bezoek en de blijkbare antipathie die tusschen U bei ken bestaat, die mijn argwaan hebben op gewekt en toen herinnerde ik mij opeens uw vroegere handigheid om drukletters te schrijven. Maar uw motief, moeder, wat was uw motief? U moet wel een heel ster ke drijfveer hebben gehad om U te laten verleiden een dergelijke rc/ apelen. Mrs. Bevan boog het hoofd, maar haar stem klonk vast toen,ze antwoordde: Ik hield van Dick Emberson en was van oordeel dat ik de oudste rechten had op zijn genegenheid. Rechten op zijn genegenheid? Wat voor andere aanspraken kunt U op hem laten gelden dan de vriendschap tusschen hom en mij? Dick hield al lang van me, lang voor hij Miss Anerley leerde kennen. Begrijp me niet verkeerd, voegde ze er haastig bij, toen ik ontdekte dat JDick's jongensachtige bewondering voor de moeder van zijn boezemvriend in een dieper gevoel was veranderd, heb ik de kracht gehad om hem weg te sturen, ofschoon het ook voor mij een groot offer was; Ik was toen nog van meening dat een verbintenis tusschen hem en mij een onmogelijkheid was...., ter- wille van jou, Tcd. Haar een jaar later was hij verloofd met Miss Anerley. Kun je niet begrijpen dat ik me bezeerd voelde, opzij gezet, toen ik merkte dat hij me al zoo gauw vergeten scheen te hebben? En dat ik eigenlijk toen pas ontdekte, toen ik me bewust werd dat ik hem voorgoed zou verliezen, dat een loven zonder hem een dorre woestenij voor mij beteekende, een wegkwijnen zonder -hoop Is het zoo gek dat ik het meisje dat mo van mijn geluk ging 'berooven, een belofte heb gevraagd om haar verloving te verbre ken cn een jaarlang iedere relatie met hem achterwege te laten, opdat hij in dien tijd gelegenheid zou hebben om voor zichzelf uit to maken naar wie van ons beiden nu eigenlijk zijn hart jxitging? Het was een volkomen faire overeenkomst! Is het werkelijk-mogelijk dat U U-zelf zoo voor den mal houdt, of tracht U mij misschien voor dén mal te houden?, vroeg Ted verwonderd. Noemt U dat een faire overeenkomst? Was er ook bij inbegrepen dat Enid ver plicht was zich op een afstand te houden en Dick te laten gelooven dat ze ontrouw en wispelturig was, terwijl hij U als dage- lijksch gezelschap zou hebben en met do grootste teederheid door U opgepast zou worden terwijl hij ziek en doodzwak was en dus extra vatbaar voor sentimenteele ge voelens, met de groote kans dat, al was het in het eerst alleen maar uit dankbaarheid tegenover zijn verzorgster, zijn hart zich zou koeren van een meisje, dat hij voor lichtzinnig en ongestadig moest houden, naar U, de vrouw, die deze arme bedrogen kerel nog geen uur geleden „een engel van goedheid" heeft genoemd. Wat U maar een faire overeenkomst noemt! In dit opzicht is het lot mij gunstig geweest, trachtte Mrs. Bevan Ted's verwij ten te ontzenuwen. Bovendien, jij bent het geweest die hem hierheen gebracht heeft, niet ik. Dat is helaas maar al te waar! Maar ik zei U al: ik ben een blinde dwaas ge weesten nu ben ik dat niet meer. Je zult het Dick toch niet vertellen Ted, smeekte zijn moeder, je zult me toch niet zoo neerhalen en vernederen? Het duurde een oogenblik eer Ted ant woord gaf. Neen, zei hij langzaam, ik zal U niet neerhalen en vernederen. Ik kan niet vergeten dat U mijn moeder bent. of schoon U het wel schijnt vergeten te heb ben, maar ik raad U met klem aa-n, ontsla Miss Anerley van de gelofte die ze nooit had moeten afleggen. Wat! Mijn overwinning opgeven, op het oogenblik dat ik er vrijwel zeker va.: ben? Luister Ted, luister en wees niei. dwaas. Waarom zou jij tusschenbeide ko men? Denk jo dat ik Dick niet gelukkl zou maken? Ik verzeker je, do genegen heid van zoo'n jong meisje is, vergeleke:' bij de liofde van een vrouw als ik, als wa ter tegenover wijn. Als ik een jaar mc' hem getrouwd was, zou hij aan het bc staan van Enid Anerley niet meer den ken en bij wien zou zij andors troost zoe ken dan bij jou? Hij schudde het hoofd. Het geeft U niets om mij deze ver leiding voor de oogen te draaien, zei hi. die zijn niet zooals dc Uwe, vcrblinc door hartstocht. Ik vraag U nog eens oo; voor werkelijkheid te hebben, de waarheid moedig en waardig in het gezicht te zien. Het is heel goed mogelijk dat Dick's eer ste jongensachtige adoratie naar U is uit gegaan, naar een vrouw dio oud genoeg is om zijn moeder to zijn. Maar zijn liefde voor Enid is de liefde van een man niet de dwecperij van een jongener. ik kan U verzekeren, daarvoor ken ik hem goed genoeg, dat dit een liefde voor zijr. hecle leven is. U kunt U tusschen die twee jongo menschen stellen. U kunt er mis schien in slagen ze voorgoed van elkaar to verwijderen, maar hun harten kunt I niet van elkaar scheiden; dat is een taai die boven Uw krachten gaat! (Slot vclgt)

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5