JIT HET VATICAAN. E AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND Uit ae Omgeving ;rde BLAl. de leidsche courant zaterdag 3 november 1928 Door Prof. ANDREAS RASETSCHNIG (Rome) bericht dat de Major-domus, de hof- Ihalk van Z. H. den Paus, Mgr. De pr zijn ontslag had ingediend, heeft aticaansche kringen een heele op ging te weeg gebracht, want het is oote zeldzaamheid, dat een Prelaat, t gewichtige ambt bekleedt, heen- voordat hij tot kardinaal verheven Reeds bij het laatstgehouden Con- had iedereen verwacht dat Mgr. amper tot kardinaal benoemd zou Maar tegen alle verwachting in, leze benoeming niet plaats gehad en eft den schijn dat ook het eerstvol- onsistorie, dat binnen enkele weken ronden worden, hierin ook geen ver lig zal brengen. is langen tijd sprak men van een ming in het bestuur van het Vati- !n van een opheffing van de betrek- ajor-domus, daar het financieel be an het Yaticaan reeds verleden jaar den gegeven werd van de adminis- der goederen van den H. Stoel. Daar g verwachte hervorming nu zou intre- •cft Mgr. De Samper, Pauselijk Hof- ihalic en Prefect der Pauselijke Pa- zijn ontslag aangeboden, waardoor istuursher vorming vergemakkelijkt rtaan zal de Maestro di Camera ook ardigheid van Hofmaarschalk be- m, terwijl de kardinaal-staatssecre- tevens Prefect der Pauselijke Palei- l\ zijn, zooals dit ook het geval was het Pontificaat van de vorige Paü- oon n.l. kardinaal Antonelli onder X, kardinaal Nina onder Leo XIII en ia-al Merry del Val onder Pius X ambten vervulden. Caccia Dominoni die thans op te- jg is van het Eucharistisch Congres Sydney zal dus voortaan de leiding pn over de plechtige pauselijke fees heden in de Vaticaansche Basiliek, j H. Vader heeft ten zeerste gewaar- dat Mgr. de Samper deze bestuurs- órming mogelijk maakte door het aan- 3n van zijn ontslag. .Z. H. liet den ge- tpen dienaar van vier Pausen een eigen lig schrijven toekomen, waarin de H. ïr hem den titel verleend© van Emeri- üajordomus, onder dankbetuiging voor •«Ie en gewichtige diensten aan het caan bewezen. gr. Sans de Samper werd in Columbia logala geboren en kwam onder het bificaat van Paus Leo XIII als dienst ede Kamerheer in het Vaticaan. Bij s Leo XIII stond deze jonge Ameri- osche geestelijke in zeer hoog aanzien, !at ook Pius X hem in deze betrekking haafd, terwijl Benedictus XV hem tot Maestro di Camera en later tot giordoom benoemde. Eminentie kardinaal von Faulhabor, bisschop van Munchen-Fr eising, dezer dagen door den H. Vader in angdnrige audiëntie ontvangen om &g ui* te brengen over de verschil- B toestanden in zijn Aartsdiocees. Ook Mgr. Maglione, Apostolisch Nun tius te Parijs, die eenige weken in Italië op verlof is, werd door Z. H. in bijzondere par ticuliere audiëntie ontvangen. Evenals zijn voorganger heeft ook deze diplomaat bij de vervulling van zijn ambt met buitengewone moeilijkheden to kampen in verband met de houding der Action FranQaise. Z. H. de Paus ontving ook in particulie re audiëntie Graaf Mimbela, geheim Ka merheer van Zijn Heiligheid. Graaf Mimbela was wel de voornaamste persoon uit het gevolg van den Kardinaal Legaat Mgr. Ceretti op 't Eucharistisch Congres van Sydney dat. in Aust ralië een geweldigen indruk hee'ffc gemaakt op de niet-katholieke bevolking. De aankomst van overige leden der'Pauselijke afgevaar digden naar Sydney wordt binnenkort te Napels verwacht. Alleen Kardinaal Ceret ti, die thans in gezelschap van Graaf O'Hearn een reis maakt-door de Vereenig- de Staten, zal eerst eind Januari of begin Februari te Home terugkeeren. In den leeftijd van 74 jaren is Zijne Emi nentie Kardinaal de Lai, in het ziekenhuis/ der zusters van Ingenbold waar hij, zooals' wij reeds vroeger schreven, sinds eenige da gen verpleegd werd, overleden. Kardinaal de Lai was reeds langen tijd ziek en reeds geruimen tijd geleden dach ten de geneesteeren, dat hij'zoif sterven; ook waren zijn verstandelijke vermogens zóódanig geschokt, dat hij zijn betrekking van Secretaris vair het Consistorie niet meer kon waarnemen, zoodat Z. H. Kar dinaal Perosi reeds tot plaatsvervangend secretaris benoemd had. Zijne Eminentie kardinaal de Lai werd 16 December 1907 in het H. College der kar dinalen or-genrmen, waar hij het gewichtig ambt bekleedde van secretaris der Con gregatie van het Consistorie en onder-deken van het H. College. Hij was een buitengewoon scherpzinnig man, een geleerd en heilig priester. Kort na zijn priesterwijding in 1876 werd hij Professor in het Kerkelijke recht aan het Romeinsche Sc-minarie. Hij heeft ook eer. werkzaam aandeel gehad bij de codificatie van het kerkelijk Recht. In verband met het gouden priesterfeest van Z. H. den Paus heeft het hoofdbestuur van de Azcione Catholica in Italië beslo ten om een centraal comité op te richten met onderafdeelingen in allo bisdommen om voor het gouden priesterfeest van Z. H. reeds voorbereidende maatregelen te ne men. Als feestgeschenk zal den H. Vader een nationale bijdrage geschonken worden voor het werk, dat Z. H. den Paus zoo nauw aan 't hart ligt: het oprichten van pastories in de talrijke steden en dorpen van Italië, waar deze ontbreken, want- bij na tweederden van alle parochies in Italië hebben geen woning van hun geestelijken, zoodat deze noodgedwongen elders bij fa milieleden of particulieren hun intrek moe ten nemen, waardoor zij zich steeds in een afhankelijke Dositie bevinderv. - ,e Zeppelin. Donderdagochtend |o vroegte is het Duitsche luchtschip t Zeppelin" weer in de Heimat terug- "J van het uitstapje naar de Nieuwe Ruim 71 uur heeft het luchtschip Jde terugreis gedaan, terwijl de heen- lil uur vorderde, wat een verschil uit- t van 40 uur. Het gevaarte heeft blijk- de stal geroken en is zonder averij inder al te veel tegenwind langs den sn weg huistoe gestevend. Eckerer heeft thans driemaal den m overgevlogen, wat vóór hem nooit .d anders heeft klaargespeeld, en hij eenige, die den Oceaan in beide rich- n overgevlogen is. Nu één schaap over lam (of beter: Oceaan) is, zullen er eer volgen. De Engelschen hebben ook 1 luchtschip bijna gereed, dat nog be- nog grooter moet worden dan de Zeppelin". Deze heeft een bewonde- aardige reis gemaakt, doch heele- voldaan heeft de „Graf Zeppelin" niet. De Berlijnsche bladen melden dat dr. Eckener op de meest positie- jze de verzekering heeft gegeven, dat J-raf Zeppelin" haar rol als passa- schip heeft uitgespeeld. De comman- zeide woordelijk en met nadruk: „Dit heeft naar de door mij opgedane er- gsn voor het algemeene regelmatige agi ersverkeer afgedaan. Wij moeten sre en sterkere schepen bouwen, in- wij een permanent passagiersverkeer tt onderhouden." thuisreis kenmerkte zich ook door vermakelijk incident. Er bleek n.l. een depassagier aan boord te zijn, een ■rige jongen, werkzaam op een advoca- pntoor. Do jongeling werd meteen aan werk gezet. Desalniettemin was hij met slag van „duvelstoejager" een beroemd geworden. Hij gaat thans eens op zijn &k uitzoeken welk baantje hij zal ac- teeren van de vele, die hem zijn aa-n- len. >e Congregaties. Nog altijd zijn mgemoederen in Frankrijk niet tot rust {omen. na de hevige ontsteltenis welke de voorgestelde artikelen 70 en 71 van de financieele wet hebben teweeg gebracht. Zooals men weet, wordt daardoor de terug keer der missie-congregaties mogelijk ge maakt. Vooral minister Herriot, een der radicale ministers in hot kabinet-Poin- ca-ré, moet heftig hebben opgespeeld in den kabinetsraad van Dinsdag j.l. Het hoofd bezwaar va-n de radicalen was, dat art. 71 het mogelijk maakte, dat alle mogelijke missie-congregaties zich zóó maar zonder eenige beperking in Frankrijk zouden kun nen vestigen. Nu begrijpt natuurlijk een ieder, dat zulle een invasie van zwartrok ken niets meer of minder dan een natio nale ramp zou beteekenen. Poincaré is ten slotte gezwicht voor den aandrang van ^degenen, die dezen ramp van het hun zoo dierbare Frankrijk willen afwenden en heeft toegezegd, dat het bewuste artikel in dier voege veranderd zal worden, dat niet iedere congregatie machtiging zal krij gen, doch alleen de met name genoemde congregaties. Marianne kan gerust zijn. Die nacht merrie zal haar bespaard blijven Verkiezingen. Er zijn deze week twee verkiezingen geweest, n.l. ge meenteraadsverkiezingen in Engeland en parlementsverkiezingen in Zwitserland. De Zwitsersche verkiezingen leverden de ver rassing, dat de Katholieken daar een niet onbelangrijke overwinning hebben behaald. Zij kwamen van 42 op 47 zetels en waren de eenigen, die winst maakten. De sociar- listen, die op een zoet winstje hadden ge hoopt, bleven gelijk, wat niemand verwacht had en wat voor hen zelf ook een danige teleurstelling was. De nieuwe Nationale Raad ziet er nu als volgt uit: radicalen 57 (in $en vorigen National en 'R&a-d 59), so cialisten 49 (49), katholieken 47 (42), boeren 31 (31), liberalen 6 (7), communisten 3 (3), kleine partijen 5 (7). In Engeland is de arbeiderspartij'geluk kiger. Daar hebben zij over het geheele land meer dan 100 gemeenteraadszetels veroverd. Wat een strop is, vooral voor de conservatieve partij. Een 10-jarigo staat. Zondag j.l. vierde de Tsjecho-Slowaaksche republiek haar tienjarig bestaan. Reeds tijdens den oorlog was dat ge deelte van het toenmalige Oostenrijk geen loyale medestrijder in het Oostenrijksche leger. In 1915 werd al aangedrongen op een zelfstandigen Tsjecho-Slowaakschen staat, en in 1916 kreeg Masaryk van Briand, die toen Fransch premier was, de mondelinge toezegging, dat Frankrijk de Tsjecho-Slo waaksche wenschen naar onafhankelijkheid steunen zoueen jaar later hadden de ge allieerden de bevrijding der Tsjecho-Slo- waken opgenomen in hun voornaamste oor logsdoeleinden, zooals zij die in Januari 1917 aan president Wilson meedeeldon. Eveneens in 1917 stond Frankrijk de vor ming van een onafhankelijk Tsjecho-Slo- waaksch leger op zijn gebied toe. Den 19en December van het vorig jaar heeft men dat feit herdacht, dat men als de inleiding tot de zelfstandigheid beschouwt. In het land zelf hadden de Tsjechische partijen zich intusschen aaneengesloten tot een Tsjechischen bond. Men durfde echter nog niet verder te gaan dan het eischen van zelfstandigheid in federatief verband inet O Dstenrijk en Hongarije. Langzamerhand echter werden de Tsje chen driester. Toen de ineenstorting van de Oosten- rijksoh-Hongaarsche monarchie zijn beslag kreeg, was men zoowel binnen- als buitens lands gereed. Den 28en October, tegelijk met do Oostenrijksche capitulatie, kondig de het nationale comité te Praag de onaf hankelijkheid van den Tsjecho-Slowaak schen staat af. i-vecJs voor den 2Ssten had de voorloo- pige regeeiing uit Parijs met afgevaardig den van het nationale comité uit Praag te Genève vergaderd en besloten.tot de demo cratische republiek als staatsvorm. Den 13den November werd een voorloopige constitutie afgekondigd en den volgenden dag kwam reeds de Nationale Raad bijeen en koos Masax-yk tot pres; 'ent, De nieuwe staat was' gevormd. N00RDWIJK. GEMEENTERAAD. 'oortdurende oppositie tegen B. n W. De huurachterstand bij 'atrimonium. Woningbouw in ïuurkcop. Gratificaties. Be handeling begrooting uitgesteld. Vergadering van gistermiddag te half twee. Voorzitter burgemeester jhr. van Panhuys. Na opening der vergadering doet de Voorz. mededeeling van de ingekomen stukken. Eén tweetal verzoeken van de Patro naatscommissie St. Jeroen betreffende sub sidie voor een ontwikkeling^- en tuinbouw- cursus zullen bij do begrooting behandeld worden. Ingekomen was opnieuw een adres van den heer v. Puttelaar, met verzoek om vergoeding voor een aantal lesuren in het Fransch uit het jaar 1921. B. en W. stellen voor dit adres in hun handen te stellen om praeadvies. De heer v. d. Meer vraagt, of zulks noo- dig is, wijl het hier toch een oude kwestie is, terwijl dr. van Nes meent, dat in deze kwestie reeds een beslissing door den raad is genomen, doch op aandringen van den Voorz. wordt het adres in handen van B. en W. gesteld. Afwijzend was beschikt op een verzoek van der heer Fontein, architect te Leiden, om te mogen bouwen op den Golfweg. De heer Krau merkt op, dat er den heer Fontein nu wel een vergunning tot bouwen geweigerd is, doch hij vraagt, of hem nu ook gezegd is. hoe hij wel kan bouwen. De Voorz. antwoordt hierop ontkennend en motiveert de afwijzing door te zeggen, dat iedereen, die wenscht to bouwen, op de hoogte moet zijn van de bestaande veror deningen. Op de bemerking van den heer Krau, dat genoemde heer bedoelden grond reeds bezat voor dat de bouwverordening tot stand kwam en bovendien, dat er toch reeds eerder daar gebouwd werd, ant woordt de Voorz., dat men thans alleen re kening heeft te houden met de bestaande verordening. Op een vraag van dr. van Nes, of het dan voortaan onmogelijk is dat iemand, die een groot terrein heeft aangekocht, daar een villa bouwt, indien deze niet aan een bestaanden weg ligt, antwoordt de Voorz., dat op zulke algemeene vra gen geen antwoord is te geven. Naar aanleiding van een gevraagde in lichting van den heer v. d. Meer zegt de Voorz., dat hij gaarne in een apart uurtje een en ander wil uitleggen. Weth. v. d. Wiel merkt op, dat architect Fontein reeds in 1925 een dergelijk verzoek heeft ingediend. Hadden B. en W. er toen werk van gemaakt om den weg in eigen dom te krijgen, dan had men hem nu in eigendom kunnen hebben. Het voorstel van B. en W. vindt nogal oppositie en op een vraag van den heer v. d. Meer, of er nimmer uitzonderingen op de bouwverordening worden gemaakt, ant woordt de Voorz., dat zulks niet kan. Daar op antwoordt de heer Krau, dat hij voor beelden op kan noemen, waaruit blijkt, dat het anders is. Spr. wil deze gevallen echter niet in het openbaar noemen. Na nog eenige discussie wordt het voor stel van B. en W. tenslotte met 112 stem men aangenomen, die van de hceren Krau en v. d. Meer. De Voorz. leest hierna de rekeningen 1927 van de gasthuizen. Op een vraag van den heer Krau, of er voldaan is aan zijn verzoek van vorig jaar om een onderzoek in te stellen naar den toestand in het gast huis. Volgens de rekening wordt er daar BRIEVEN VAN EEN WANDELAAR. LXI. Wij verheugen ons altijd oprecht, als wij onder het hoofdje „De Leidsche Winkel stand" worden bekend gemaakt met. de opening of wel de restauratie van do een of andere zaak. Om reden dat dit wijst op de niet spoedig te dooven energie van den middenstander, die er steeds op uit is, zijn waren zoo voordeelig mogelijk te exposee- ren in, aan dc eischen van den tijd. pas sende panden, die den voorbijganger lok ken tot kijken en ook weer, als gevolg, tot koopen. Ook omdat wij daarin zien een zich, nog wel langzaam, ontwikkelend her stel van den economischen toestandeen opleving van het zakenleven, dat zich tracht te ontworstelen aan de greep van de oorlogstoestand en, gelukkig, daarin vrijwel komt te slagen. Want, als de za ken floreeren, als er weer meer geld in het laa-dje komt, als er dus meer koopkracht is in de breede lagen van de bevolking, dan zal er inderdaad kunnen gesproken worden van betere tijden, van bevredigende voor uitzichten. Wat tot groote verheugenis strekt en tot blijdschap stemt. Niet alle zaken-vermeerdering kan ech ter bogen op do sympathie van de massa, brengt belangstelling en voldoening. Ja, zelfs ware het beter, als zo niet bestonden en waren achterwege gebleven. En dan doelen wij op dio winkels, welker etalages een voortdurende, ergernis zijn door hau uitgestalde waren en de brutaliteit waar mede zij die artikelen te kijk stellen. En het kan als een graadmeter van den huidi- gen tijd worden aangemerkt, dat him aan tal groeiende is, waaraan de conclusio kan worden vastgeknoopt, dat er ook naar -die artikelen een vermeerderde vraag is en bet bedrijf alleszins loonend is. Is het niet een groote schande, dat on gestraft dingen worden t.en toongesteld, die getuigen van een brutaliteit op zedelijk ge bied, welke alle perken te buiten gaat; die als het ware suggereeren, "dat de vroolijke kant van het leven alleen te vinden is in den trant van wat daarin wordt beschre ven en in beeld wordt vertoond 1 Men heeft slechts langs deze winkels te gaan, om er getuige van te kunnen zijn, hoe gretig den blik wordt gewend naar wat- daar ligt uitgestald, met welk gemak men staart naar al dat moois, wat ten slotte geen enkele kunstwaarde heeft, doch van de meest vulgaire constructie is; dat alleen de eigenschap heeft in lijn en kleur van zoodanig gehalte te zijn, dat de bedoe ling er bovenmate dik bovenop ligt. Men behoeft heusch zijn hersens niet te pijni gen, om te achterhalen de opzet van dit soort litteratuur, en de verluchting is wel zoodanig naar het zinnelijke georiënteei-d, dat de meest oppervlakkige beschouwer er geen loup voor behoeft te gebruiken, om de bedoeling te snappen. Ook en dat is het meest treurige de jeugd voelt het ge noegzaam aan, dat hier iets te zien is, dat in het kader past van de tegenwoordige vrije opvatting, die gelijken tred houdt met de gemakkelijkheid, waarmede men in onze dagen alle vraagstukken, vooral van sexueelen aard, bespreekt. Het kwaad vreet hoe langer zoo meer in, maar gelukkig is bet niet noodig te genera- liseeron. Er zijn nog jeugdige menschen ge noeg, die het zich tot plicht rekenen, het kwaad uit den weg te gaan en het lokken de den rug te keeren. Die den goeden grondslag, in hun gemoed gelegd, benut ten, om heb hoofd te bieden aan de beko ringen, welke vanuit zoovele etalages hen wenken. Wij slaan dit hoog aan en verheu gen er ens over, dat de vruchten van een godsdienstige opvoeding en een goed be- grijpeil van het gevaar.de stutten zijn die zulk een jeugdig gemoed schragen in defi zoo moeielijken strijd des levens, bij den wandel op een weg, die met voetangels en klemmen als bezaaid ligt. Wij willen ook niet voorbijzien den invloed, door deze jon- 35 cent per dag por persoon besteed. De Voorz. zegt, dat een onderzoek is inge steld en dat de bewoners hun tevredenheid over de behandeling hebben betuigd. De heer Krau heeft den indruk, dat de men schen zich niet vrij hebben durven uiten. Althans de verpleging acht hij totaal on voldoende en volmondig durft spr. zeggen, dat de gasthuisvador en -moeder, hoe goed ze overigens mogen zijn, niet voor deze functie geschikt zijn. De rekeningen werden hierna goedge keurd. Het eindcijfer van het gasthuis te Noordwijk-Binnen bedraagt 2634.03, dat van het gasthuis te Noordwijk aan Zee 3051.20»/a. In de commissie van voorbereiding in zake een verordening ex art. 4 der Hinder wet worden door B. en W. aangezocht zit ting te nemen de heeren Admiraal. Meijer en Liefferink. Het voorstel tot wijziging van de rooilijn aan den Offemweg lokte nogal discussie uit. Dr. van Nes en de heer Alkemade ver zetten zich tegen het voorstel van B. en W. om te rooilijn te wijzigen, doch de Voorz. zegt hierop, dat er een verzoek is ingeko men om een kantoor te bouwen bij een bestaande schuur. Wanneer de rooilijn nu niet veranderd wordt kan do bouwvergun ning niet verleend worden. Na langdurige discussie word z. h. s. aangenomen een voorstel-dr, v. Nes om een onderzoek in te stellen naar de mogelijk heid om den bestaanden weg ondanks de rooilijn toch te houden op 10 Meter. Besloten wordt tot aankoop van grond van den landbouwer P. Barnhoorn aan de Van Speykstraat en vail J. W. Sleets aan de Vinkenlaan. In de vergadering van 7 September j.l. ig aangenomen het voorstel van B; en W. om een gedeelte van het voormalige ter rein van de Bouwvereen. „Patrimonium" te Noord-Binnen zoodanig te verkavelen, dat daarop meer arbeiderswoningen zonden kunnen worden gebouwd. ge menschen uit te oefenen op hen, mei wie ze omgaan en yoor wie zij een goede leidsvriend kunnen zijn. De feiten constatooron, is nog niet, zc wegnemen. Met een boom er over op U aetten komen wij or evenmin. Er dient gc handold te worden. Eerstens door do over hoid die geroepen is te waken ovor de ver ontzedelijking van do massa; die toch zc 'ker ook tot taak heeft, alles te doen tot be vordering van do verheffing op zoo hoo; mogelijk zedelijk peil van hen, die zij t. leideii heeft. En daarbij is waakzaamhoi een eorsto plicht. Dfit er iets gedaan word nemon wij aan, doch dat dit iets genoog i. durven wij te betwijfelen. Ik weet wel, da' mon dadelijk zal protesteeren tegen wa men „censuur' noemt en eon aanslag op <3 vrije ontwikkeling van kunst en lottorei doch van dien kant is geen heil te vor wachten. De organisatiën hebben hier cc taak en zijn geroepen do overheid te br duiden dat een zich ontwikkelen van do gc legenheid, de'prikkel- cn schundlittoratui; te koopen, noodzakelijk moet worden ing< perkt. Een actie op touw gezet mot de: bedoeling zal zeker steun vinden bij he: die mèt ons van meening zijn, dat eon we keioos toezien groote schade brengt. O voeders hebben hier een terrein vot vruchtbare actie, die alloi'ccrst den lrind ren het bewustzijn moet bijbrengen, d zien en vooral koopen van dit vuil gro» gevaar in zich sluit en zelfrespect gobieë zich daarvan te onthouden. Als dozo act' intens en met verstand wordt gevoerd t samenwerking gezocht, dan lean dit zei vruchtbare resultaten brengen. En voor. do vrouwen hebben hier een zeer delical taak te vervullen. Immers, het mees wordt do vrouwelijke waardigheid aang rand en de voorname positie van de vroir in de samenleving bekleedt, door hot sli geslingerd. Een zoodanige aanslag op vrouw moot worden tekeer gegaan en ,voc. al de vrouw zelve dient zich in de voo sle reien te stollen, om den aanslag i haar eer te ontmaskeren. Laat men beginnen met niet te koopen die winkels, waar de etalages misbruil worden als toonplaatsen van alles wat zedelijkhoid kan kwetsen en de vrouwelijl waardigheid in het slijk trekt. Slechts a do koopman wordt getroffen in zijn beur is hij gevoelig to maken en, al doet hij dr niet zijn etalage reinigen uit een beter g. voel, het op hem tcegopaste middel z doel treffen en do zaak waarvoor mi strijdt wordt er mee gediend. Gij, moeder, moet weer ongehinderd nv uw kincloren kunnen gaan langs de strate moet niet meer gedwongen worden, dingc te zien, die voor uwe kinderen hinderlij en schadelijk zijn. Doch uw klacht en keuring zal, als van eiken eenling geen c feet sorteeren; in de organisatiën, was van gij als guede Katholieke vrouw lid zi moet gij een actie aanspannen en stct zoeken bij andere vercenigingen, welke ker uwe pogingen zullen steunen. Wa hier geen dag en geen nacht kan word' gewacht, is het zaak spoedig do hand ineen te -slaan .en van dit vraagstuk ei stige studio te maken. Want men zoekt z vaak naar dingen, welke te doen zijn in e organisatie, en onder vele anderen is h: nu eens een zaak, die niet mag word doodgezwegen. Bij het groeien van de bj taliteit, waarmede do ongerechtigheid 1 hoofd 8teeds driester opsteekt, past andc zijds een mot zorg ontplooide activite welk er op gericht moet zijn do gemee schap te dienen en het vulgaire te verdri gen van de plaats, waarop het reeds groote triomphen viert. Wil men dus d den stellen van groot belang voor on jeugd, dan moge deze brief den weg g wezen hebben naar de middelen, aan t wenden tot redding van de vrouweneer bescherming van de kinderziel; oen hoog verdienstelijk werk. Wandelaar. In die vergadering werd de wenschelijk heid betoogd zoowel van het bouwen e:; verhuren van arbeiderswoningen van g< meentewego als van het bouwen of doe bouwen van arbeiderswoningen, met ee. hypotheek van de gemeente, of om dez; woningen aan gegadigden in huurkoop ui te geven. Het komt B. en W. na bostudeering hc' meest gewenscht voor een proef to neme: met het stelsel van huurkoop met afbota ling in vijftien jaren en daarvoor te bestem men het middengedeelte van de pcrceelc J. on K., waarop twaalf woningen kunne: worden gebouwd, een en ander zooals ot bijbehoorende kaart staat aangegeven. Indien woningen zouden worden gebouw volgens het type van de Zandvoortschc straat zouden de kosten per woning inclr sief grond ongeveer 2700 gulden bedragei Dit bedrag als basis aannemende zou, b' het in huurkoop geven met afbetaling in F jaren de huurprijs per week bedragen 5.8 hetgeen blijkt uit navolgende berekening, de annuitoifc van eeno geldleenihg groot 2700 rentende 43/i pet. 's, jaars af te los sen in 15 jaar, bedraagt 2700 X 9-47211! 255.75 's jaars. Hierbij komt: aai' grondbelasting 10 's jaars, aan onderhoud 1 pet. 27 's jaars, aan brandverzekering 0.06 pcfc 1.62 's jaarsc, aan administratie en controle 0.30 pet. 8.10 5s jaars. To za men 302.47 's jaars of 5.2 por wook. In de bovenvermelde huurprijzen zijn niet begrepen do kosten voor gebruik van water, gas en electriciteit en die van het kleine onderhond van woningen. Na vol- d'oening van alle verschuldigde huurtermij nen, en het navolgen van alle gestelde voorwaarden, gaat de woning in eigendom over aan den huurder en heeft deze te voh doen alle aan de eigendomsoverdracht ver bonden kosten. Het wil B. en W. voorkomon, dat een bedrag van 5.82 per week door verschil lende valide arbeiders in deze gemeente ook op den duur kan worden opgebracht.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 9