tadsnieuws. U'S* liefde's eugddroom ierde bi ad de leidsche courant vrijdag 2 november 1928 T RIJKSPSYCHOPATHEN- ASYL 0FFIC1EELE OPENING. termiddag had ill tegenwoordigheid een groot aantal autoriteiten en an- [gcnoodigden de officeele opening I van 't Rijks-Psychopathenasyl te p, dat is ondergebracht in de gebou- Ivan het eenige paren geleden opge- Rijksopvoedingsgesticht voor jon- n de voormalige Pesthuislaan. afdeeling voor vrouwen is nog niet Dit stond evenwel aan de offi- ingebruikneming niet in den weg en .iddag heeft de Min. van Justitie onncr, het asyl niet een rede ge- Rede Minister Donner. ,n heden brengt met de inwcr- iding van de Psychopatenwetten de tng van een langen weg van voorbe- t dan l7J/a jaar geleden het was art. 1911 onder het bewind van den Mr. Robert Regout werden bij Bede Kamer aanhangig gemaakt een 1 ontwerpen, houdende voorzienin- bt betrekking tot crimineele psycho- Zij kwamen voort uit de overtui- at in het strafrecht de enkele grens- tn ontoerekenbaarheid en toereken- jid in het licht van de resultaten van J- jchap en ervaring te ruw moest wor- teacht. Onder de niet-ontoerekcnba- as een differentiatie niet te miskcn- lie bij behandeling naar gelijken k.af tot inbreuken op de gerechtigheid leiden. Bijzondere voorzieningen op |Nj »bied van Straf- en Strafprocesrecht k* a daarom niet uitblijven. Doch die op ,te van schuld georiënteerde voorzie- brachten anderzijds met te meer .aar voren, dat met een zuiver- bchtelijke behandeling der gevallen ;on worden volstaan, maar de belan- er openbare orde verdere maatrege- schtc-n. er deze ontwerpen is een jarenlange Is «htenwisseling gevoerd, die minder e grondgedachte, dan wel de uitwer- betrof. Het was eerst tegen het einde ™™het in zoo velerlei opzicht vruchtbare ^*^id van Minister Heemskerk, dat de m den 28en Mei 1925 het Staatsblad I ikten. En dat geschiedde dan nog I''Sir de reserve, dat omtrent de uitvoe- 'luuljiog nader beraad in verband met den ;and van 's Lands financiën noodig zou ilokjfDie reserve had meer bepaaldelijk akking op hetgeen werd vereischt voor pnh|bij de wetten ingevoerde instituut van "'"'ter beschikkingstelling, welk instituut staanwezigheid van daartoe geëigende eer üitingen onderstelde, iba: bkkig is het met die reserve nog al geloopen. Tenminste is voor de in- nog niet het vierde gedeelte van >or de totstandkoming benoodigden ïbruikt. Zeker heeft daartoe mede- et, dat van den beginne aan het lunt is geweest, dat men niet in fi- el opzicht gunstiger tijden moest af- maar liever moest trachten de hoezeer dan binnen wat minder ruim it kader, op gang te brengen. d, vroeg daarbij vooral zorg sheppen van de gelegenheid tot toe ing der ter beschikkingstelling. De wet uitvoering daarvan slechts ten deele chtstreeksche Rijkstaak; aan de par- ire medewerking werd in navolging in L het bij minderjarigen toegepaste stel- een groote plaats toegedacht. Het J en van een Rijksasyl en het betrekken i|| larticulieren in deze zaak, werd dus naaste program. het Rijksasyl betreft, het finantieel LIDE ef liet voor stichting van een geheel [B inrichting geen ruimte. Als een Jfcend nadeel is dit intusschen niet ld, waar men hier stond voor een 1 geheel nieuw terrein en de te stel- Bchen dus niet naar de ervaring kon torden bepaald. Door een niet al te we voorziening in een bestaand ge- ontging men het risico, dat belang- ïitgaven zouden zijn gedaan voor een ting, die op den duur de eischen der INE uw» dan neel MEI praktijk niet zou blijken te kunnen bevre- digen. Na vele overwegingen viel het oog op het gebouw te Leiden, dat, na in den loop der jaren reeds meer dan één bestemming to hebben gehad in 1925 hare bestemming als Rijksopvoedingsgesticht voor jongens ging verliezen. De Rijksgebouwendienst wist een aantrekkelijk plan te maken ik mag in dit verband wel den naam van Ir. Robbers met waardeering vermelden met de gemeente Leiden, wier eigendom het gebouw is, werd een regeling getroffen, die onder meer ook de beschikking zoo noodig over buitenterreinen verzekerde en, nadat aldus de zaak was voorbereid, heeft de Rijksgebouwendienst ik breng dien dienst in den persoon van zijn chef baron Van Lynden gaarne mijn dank met kracht de uitvoering ter hand genomen en op talentvolle wijze volvoerd. Ook bij aan kleeding en meubileering is vrijwel uitslui tend met oud materieel gewerkt, doch, zooals gij zult zien, op een wijze, die eer bied afdwingt voor wat er ook aldus van gemaakt is. Geheel afgeloopen is de taak van den gebouwendienst nog niet, want terwijl aanvankelijk getracht is het Rijks asyl voor vrouwen geheel afzonderlijk van dat voor mannen te stichten, is nader de slotsom geweest, dat op ditzelfde terrein daarvoor, althans voorloopig, een geschikte voorziening is te treffen; daaraan wordt nog gewerkt. Inmiddels werden ook onderhandelingen gevoerd met particulieren om hun mede werking te verkrijgen. De vereeniging, die te Rekken haar stichting voor psychopha- tenzorg heeft, had aanstonds bij de tot standkoming der wetten haar goede dien sten aangeboden. Met die Vereeniging werd een regeling getroffen, als gevolg waarvan thans te Rekken een inrichting voor crimineele psychopathen „Oldenkott" in aanbouw is. Van Roomsch-Katholieke zijde werd eveneens contact gezocht en onder Heiloo is in aansluiting aan den bouw van een krankzinnigengesticht, een psychopathenin rich ting in wording, die aan de uitvoering der Psychopathenwetten mede dienstbaar zal zijn. Aldus mocht de voorbereiding, de om standigheden in aanmerking genomen, nog vlot verloopen, en daartoe werkte zeker ook mede, dat het administratief gedeelte, dat bij de afdeeling reclasseering van het Departement was ondergebracht, door den chef dier afdeeling, den heer Veenstra, en diens staf met- élan en voortvarendheid werd volbracht. En zoo kon. al is dan ook nog niet alles ten volle gereed, de le November als dag van inwerkingtreding worden vastgesteld. Deze dag beteekent dus de afsluiting van een langen weg van voorbereiding. Maar tevens de ontsluiting van de periode der toepassing. Wat zal deze brengen? Op den drempel daarvan staan wij met vele vragen. Het is de rechterlijke macht waarvan ik het ten zeerste waardeer, dat zij hier is vertegenwoordigd die de eerste aanra king met de in werking tredende wetten zal hebben. In welke gevallen en hoe zal zij deze toepassen? Naar een in ons land deugdelijk gebleken traditie is ook op dit terrein aan de rechterlijke macht een groote vrijheid gelaten, maar daarmede ook een moeilijke taak gesteld. Terwijl de vraag van de gebrekkige ontwikkeling of ziekelijke storing der verstandelijke of zooals het vanaf heden heet der geest vermogens zich slechts opdeed, voorzoover ontoerekenbaarheid daarvan het gevolg was overigens op zichzelf ook reeds een gebied vol moeilijkheden zal thans elke gebrekkige ontwikkeling of ziekelijke sto ring, ten tijde van het begaan van het feit aanwezig, tot een afwijkende voorziening kunnen leiden. Maar bij de onbegrensdheid van dit begrip hoort men niet somtijds, dat niemand als geheel normaal is te be schouwen? zal het zaak zijn de juiste maat te houden. Uitdrukkelijk erkent de wet de mogelijkheid op niet-ontoereken- baren ondanks gebrekkige ontwikkeling of ziekelijke storing het gewone strafrecht toe te passen. Daarnaast kent de wet een mo daliteit van de gewone strafrechtelijke be handeling daarin bestaande, dat de rech ter zelf vaststelt, dat de gevangenisstraf in een bijzondere gevangenis tot op he den administratief reeds in de gevangenis te Scheveningen gegeven zal worden ondergaan. En dan in de derde plaats komt de gelegenheid om, in aansluiting aan de strafrechterlijke behandeling den delinquent ter beschikking te stellen, doch dit nog weder onder de uitdrukkelijke reserve, dat het belang der openbare orde dit bepaal delijk vordert. Zóó is duidelijk hoezeer de rechterlijke macht hier een door haar in zelfstandigheid te vervullen taak krijgt. Het constateeren der ai wijking is niet vol doende; de vraag, of en inhoeverre zulks tot bijzondere behandeling moet leiden is er eene, ten opzichte waarvan de rechter lijke macht nader, en wel naar eigen ge zichtspunten, zal moeten handelen. Intus schen, al is aldus de zaak allerminst door deze wet van den rechter naar den psy chiater overgebracht, stellig krijgt de psy chiatrische voorlichting onder deze wetten verhoogde beteekenis. Ons nieuwe straf procesrecht heeft in het instituut der ob servatie van preventieve verdachten aan die psychiatrische voorlichting reeds eer der een ruimere plaats gegeven. Wij zijn er op bedacht geweest in dit opzicht ook aan het heden te openen asyl een taak te geven; in dit asyl is een laboratorium in gericht in het bijzonder voor de observatie van preventieven en aldus meerdere orga nisatie en centralisatie van die observatie mogelijk gemaakt, waardoor deze in waar de kan winnen. Ziet aldus de rechterlijke macht in eer ste instantie een waarlijk niet gemakkelijke taak zich opgelegd, ook voor hen, die de verdere toepassing van deze wetten heb ben, ligt de toekomst niet scherp afgetee- kend. Met name ook bij de opening van dit asyl vermenigvuldigen zich de vragen. Hoe- velen zullen hier komen? Wat zal hun qualiteit zijn? Zal het een groote differen tiatie opleveren, die belangrijke verschillen in behandeling zal noodig maken? Zal het blijken, dat het asyl zijn hoofdbestemming moet hebben in het afzonderen van voor de samenleving ongeschikte elementen of zal het aanpassen van onmaatschappelijken oen belangrijke plaats kunnen innemen? Dat laatste is ook weder van invloed op een andere vraag, n.l. welke de taakverdee- üng tusschen dit asyl en de particuliere inrichtingen zal kunnen zijn en dan verder, in welke mate de in het Psychophaten- reglement voorziene gezinsverpleging toe passing zal kunnen vinden? Vragen allemaal, waarop het antwoord met stelligheid niet is te geven. Maar die wel geschikt zijn de belangstelling gaancTe te houden bij hen, die tot medewerking aan de uitvoering geroepen zijn. Daartoe is in de wet ten dienste der Re geering allereerst de instelling voorzien van een Algemeenen Raad voor Psycho- pathenzorg, die, zooals de wet het uitdrukt ,tot toezicht, bijstand en advies" is be stemd. Het heeft mij zeer verheugd, dat ik in staat ben gesteld dien Raad samen te stellen op een wijze, welke naar mijn oordeel van vruchtbaren arbeid verzekerd mag doen zijn. Het kwam mij voor, dat het van veel belang was in den Raad de erva ring te brengen van het Centraal College voor de reclasseering, en het is mede uit dien hoofde, dat ik het zeer gewaardeerd heb u, mr. Van Schaik, bereid te vinden het Voorzitterschap te aanvaarden. Van mijn kant moge ik op de medewerking van uwen Raad een vertrouwend beroep doen. Terwijl de Raad ook op dit asyl zijn functie van toezicht zal uitoefenen een algemeen toezicht noemt de wet het is het toezicht meer in het bijzonder op het INGEZONDEN MEDEDEELING. DEN HAAG ROTTERDAM Alleen Hofweg 6 Hoogstr. hoek Spui UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Zaterdag 3 November. Huizen, 340,9 M. N a 6 uur 1870 M. Uitsluitend K.R.O.-uitzcnding. 12.30—1.30 Lunchmuziek door het K.R.O.- trio. 3.4.Kinderuurtje. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.30—6.50 /Causerie over het bergen van het goud en zilver m het wrak de/ Lutine. 6.507.Kath. Berichten. 7.7.30 Ergelsche les. 7.308.Knipcursus. 8.8.20 Spr.: Mr. Dr. H. v. H&asterfc: Emigratie. 8.20 „De Bruiloft van Figaro", opera in 4 bedr. van Mozart. Met medew. van An ton Dirks, A. v. Beek-Ristjouw, Elize de ^Maas, Ed. v. d. Ploeg. Jules Moes e.a. Am- sterdamsch Salon-orkest o.l.v. F. Boshart. Hilversum, 1071 M. 12.302.Lunchmuziek door liet Boris- Lensky Trio. 2.3.30 Aansluiting van het Theater Tuschinsky te Amsterdam. Orkest o.l.v. Max Tak. P. Palla, orgeL 3.304.Lezing voor stokers, door G. de Clercq. 4.-1.30 Italiaansche les, beginners. 4.305.Italiaansche les, gevorderden. 5.5.25 Fransche les, beginners. 5.255.50 Fransche les, gevorderden. 5.50G.50 Concert door het Omroep-or- kest. 0.507.15 Duitscho les, beginners. 7.157.40 Duitsche les, gevorderden. 8.VAR A-a vond. Da ven try, 1 6 00 M. 10.35 Kerkdienst. 1.202.20 Het Carlton Octet. 3.50 Balladenconcert. 4.35 Dansmuziek. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.35 Nieuw sber. 7.Muziek. 7.05 Schubert's impromptu's. 7.20 Causerie. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing. 7.50 Lezing. 8.05 Licht orkestconcert. 9.20 Nieuwsfcer. 9.50 Nieuwsber. 9.55 „Zaterdagsche symptonen", van Ern. Longstaffe. Koor en dans-orkest. So listen. 10.5512.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r'i s", 1 7 5 0 M. 12.502.10 Gramofoonmuziek. 3.051.05 Dansmuziek. 8.2011.20 Symphonieconccrt. „Passion- nement", van Messager. Orkest, koor en soli. Langenberg, 469 M. 11.30 Mechanische muziek. 12.251.50 Orkestconcert. 5.055 50 Oi kestconcert. 7.20 Vroolijke avond. Orkest, kooh en solisten. Daarna tot 12.20 dansmuziek. Königswuvterhausen, 1250 M. (Z e e s e n). 11.201.20 Lezingen. 4.205.20 Órkestconcert. r- °07.05 Lezingen. 7.20 Causerie van Fel. Hollander: See- schlacht. Daarna opvoering van „Se©- schlacht", tragedie van II. Gooring. Ver volgens tot 11.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 3.20 Kooizang en muziekbespreking. 3.50 De moderne wals voor jazz-sympho- nie-orkest. 4.50 Orkestccncert. 4.55 Órkestconcert. 7.20 „Meyers", klucht in 3 acten van Fricdmann-Frederich. Daarna tot 11.10 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.20 Dansmuziek. 7.05 Sonaten voor viool en piano. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.35—10.35 Galaconcert. Versterkt orkest cn solisten. Televisie in Nederland? Naar Reuter meldt is or overeenstem ming bereikt tusschen do Nederlandsche radio-autoriteiten en de Baird televison Comp. betreffende uitzendingen over Sche- vcningen-haven. Deze uitzendingen zouden eerlang plaats hebben. Men heeft getracht bij het hoofdbestuux van posterijen en telegrafie bevestiging van dit bericht te krijgen. Naar werd medegedeeld betreffende uit zendingen van televisie over Scheveningen- havenj nog minder van bot feit dat die uitzendingen spoedig zullen beginnen. Wel heeft de Baird television Comp. tij dens do Nenijto den zender voor bepaalde uren kunnen huren. Afgezien van liet feit of do golflengte voor televisic-uitzcndingei deugt of niet deugt, tot zenden is het niel i gekomen. hior gevestigde asyl opgedragen aan de Commissie van toezicht. U, mijnheer de Burgemeester, hebt daarvan wel het voor zitterschap op u willen nemen; op die wijze tevens een goeden band leggend met de -gemeente, wier eigendom deze gebouwen zijn en, door uw qualiteit als Voorzitter van het College van Curatoren, ook met dc Universiteit, waarmede wellicht qok nog andere relaties dan het buurmanschap met het Academisch Ziekenhuis nuttig kunnen blijken. Aan twee der leden uwer Commis sie is voorts het gesticht niet onbekend, waar zij een gelijke functie bij het Rijks opvoedingsgesticht hebben waargenomen, en ook overigens mag ik het toezicht met vertrouwen in uwe handen leggen. Maar de eigenlijke last van de zorg voor den goeden gang van zaken in dit asyl rust op hen, die in leidende of andere func tie het dagelijksch werk in dit asyl zullen hebben te doen. Het is een wat eigenaardig ral met deze opening. Terwijl men in andere gevallen de objecten van een nieu we instelling, die de bestaansreden er van vormen, van den aanvang of bij de hand heeft, scheppen wij hier voor hot oogenblik slechts een encadreering en wachten maar af, hoe deze wordt gevuld. Wij openen hier een inrichting, en beiden nu rustig de beschikkingen der rechterlijke macht. Van daar dat in de personeelsvoorziening met een minimum kan worden begonnen. En dit maakte het ook mogelijk om voorshands met de leiding van dit gesticht u te belas ten, dr. Scholtens, die als eerste genees heer aan de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen ervaring hebt van de crimi neele psychophaten, tot opneming waarvan die gevangenis immers tot dusver reeds medo was bestemd en vanaf heden nog in meerdere mate zal zijn bestemd, nu dc rechter rechtstreeks do tenuitvoerlegging van de straf op psychophaten in die ge- vangenis, zal kunnen bevelen. Die ervarin zal u ook hier van nut kunnen zijn. Mis schien, dat dit asyl nog het eerst hare bf stemming zal vinden in de observatie va preventieven, waarmede gij, dr. Wiersm; meer in hefc bijzonder zijt belast, Overigen- al wacht gij allen, die hier te werk gestel zijt, voorloopig nog wat, af, er is in de ver dere inrichting en organisatie, zoo adm - nistratief als daadwerkelijk, nog volo werk om den wachttijd niet in ledighei door te brengen. Voor alle functies hebbc wij een keuze kunnen doen uit ons oigc - personeel van andero inrichtingen en v. hebben dat zóó kunnen doen, dat ik nic behoef te twijfelen, of dit nieuwe werk in goede handen. Moge gij allen, Directeu adjunct-Directeur, commies ter directie e verder personeel, en voorts met name oo gij, die met de geestelijke zorg voor d verpleegden zult zijn belast, tot deze nieuwen arbeid worden bekwaamd en ge sterkt Zoo staan wij dus nu aan het begin va- een nieuwe phase in onze strafrcchtsplc ging. Zuiverder voldoening aan dc cisehe der gerechtigheid eenerzijds; doeltreffen der bescherming der openbare orde ander zijds wordt daarvan verwacht. In dien gees moge de toepassing der wetten zijn; to! dat doel moge óók het Rijksasyl voor zijn deel medewerken. Met dien wensch verklaar ik, onder in roeping van Gods bescherming cn zegei. over den arbeid, die wordt aangevangen, dit Rijksasyl voor geopend. FEUILLETON. Uit het Engelsch van EFFIE A. ROWLANDS. Nadruk verboden. t^iMJ werd op „The Lindens" met open "f "ï11 ontvangen; Mrs. Anerley omhelsde 6tafr ,en zei;. Mijn lieve jongen, wat IQNG Sekomen bent! Haar echt- f ot greep zijn hand en drukte die zoo eenf^S dat het Ted bijna pijn deed en Enid e heri spelde, toen zij haar doorschijnende ,n tgl l in de zijne legde: O, ik ben zoo instui U te zien! doei c was wat kleur op haar wangen ge- je oei en en de verrassing deed haar oogen nigen storen, zoodat Ted geneigd was te ge- blij f< dat haar ouders zich noodeloos on- -kinfl '}ac^en gemaakt, maar toen de eer opwinding voorbij was en hij haar bleek chtje zag, drong het tot hem door dat tot f niet zoo erg goed met haar gesteld inafloen kij hen over Dick's toestand ge- bij jJjgesteld had, wendde hij zich tot het 'T,4ge meisje en zei: 'deer &unnen we niet eens een wandeling atl j1 F ium Saan maken, Miss'Anerley? in ;derVk in Londen ben, heb ik steeds du 1 WL die heerlijke bloemen van U Even was er een aarzeling op Enid's gezicht; toen lachte zij zenuwachtig. Ze stond op en zei: Natuurlijk mr.. Bevan, met heel veel genoegen. Toen ze in den tuin waren vroeg hij zacht: Herinnert U zich onze laatste wan deling hier toen U mij dien verschrikkelij- ken anoniemen brief liet zien? Hoe zou ik dat kunnen vergeten? zei ze met een diepe zucht. Heb ik sedert dien iets gedaan om Uw vertrouwen te verbeuren? U weet dat dit niet zoo is. Mag ik U dan niet helpen? Wilt U niet eerlijk tegen mij zijn en me vertellen wat de reden was dat U dien armen Dick den bons hebt gegeven op een tijd dat hij een dergelijken schok haast niet te boven kon komen. Zij gaf geen antwoord en ontweek zijn vragenden blik. Ik ben ervan overtuigd dat U geïn spireerd bent door een misplaatst plichts gevoel. Qoede vrouwen vinden het soms heerlijk zichzelf op te offeren; maar dan moeten ze er wel eens aan herinnerd wor den dat zij zooals in dit geval niet alleen zich zelf op het altaar leggen. Hij wachtte op antwoord dat niet kwam. Vertel me dan tenminste, hield hij aan, heeft die anonieme brief iets met de zaak te maken? Bent U later nog iets omtrent den schrijver gewaar geworden? Hebt U nog verdere brieven gekregen? Ik heb maar een brief ontvangen, zei ze, blij dat ze deze laatste vraag veilig kon beantwoorden. En handelt U onder den invloed daarvan? Die brief heeft me niet beinvloeod. Onbegrijpelijk! riep hij uit. Wat lieeft die arme jongen dan toch gedaan? Het moet wel iets heel verschrikkelijks zijn, dat U hem zoo moeilijk vergeven kunt. Hij heeft niets misdaan niets! Do schuld ligt geheel bij mij ik ben van gedachten veranderd. 'Daar geloof ik niets van! antwoordde Bevan kort, en bondig. U stelt Uzelf on- noodig is een slecht daglicht. Niets van wat U zegt zal mij doen gelooven dat U enkel uit wispelturigheid gehandeld hebt. U houdt nog net zooveel van Dick als vroeger. Kijk mij aan en ontken het dan! Ik zal geen pogingen doen het te ont kennen. Vernielt U dan willens en wetens uw geluk en het zijne en waarom? O, als U het zielige gezicht van Dick kon zien zoo als hij daar uren achtereen ligt, onbeweeg lijk en maar steeds voor zich uitstaart, zou U niet de krachtdiebben deze houding vol te houden. Enid had haar hoofd afgewend; het ge luid van korte snikken zij hem dat zijn woorden doel getroffen hadden. Zal ik U vertellen wat dc dokter gis teren tegen mij gezegd heeft? drong hij aan. Ik zal zijn woorden herhalen. Waar wij tegen tn vechten hebben, mr. Bevan, dat is die vrceselijko neerslach tigheid, die hem te pakken heeft. Door de koorts is hij zoo zwak als een klein kind; als hij niet zoo jong was en zoo'n goede constitutie had, zouden we hem er nooit doorgehaald hebben; maar als U hem iets zou kunnen geven, een doel waar voor hij moest loven, zou hij gauw genoeg beter zijn. Weet U niemand die dat won der kan bewerkstelligen? Wat moest ik den dokter antwoorden Enid? Ja, laat mij je nu maar eens Enid noemen, alsof je het zusje was, waarnaar ik altijd zoo verlangd heb. Ik kon hem toch niet zeggen. Ja, zoo iemand bestaat wel maar zij wil niet komen; zij weigert de woorden te spreken, die dat wonder werkelijkheid zouden doen worden, het kan haar niet schelen of de patiënt leeft of sterft! Dit was teveel voor het meisje; zij keer de zich naar hem toe als een opgejaagd dier in doodsangst. Dat is niet waar, riep ze, en dat weet U! Als Dick dood ging zou ik hem niet lang overleven. Maar hij sterft niet; hij is jong en sterk, dat hebt U zelf ge zegd. U zegt dat allemaal maar om me te kwellen! O, wat wreed wat wreed! Ik twijfel er niet aan dat Dick verdriet heeft; maar gelooft U niet dat ik ook ver driet heb? Misschien nog veel erger, om dat het allemaal mijn eigen, domme, schandelijke schuld was. Is het al niet erg genoeg dat ik dagelijks do verwijten van mijn vader en moeder moet hooren, die mij harteloos en slecht vinden? Moet U nu de maat vol komen maken? Ik houd van Dick, meer dan ik zeggen kan! Zou ik hem en mijzelf dan niet gelukkig maken als ik maar kon? Maar dat kan ik niet, ik kan het niet! Ik heb mijn woord gege ven! Aan wien? Die plotselinge VTaag had hetzelfde ef fect alsof haar een glas koud water in het gezicht gegooid was. Enid kreeg plotse ling haar zelfbeheersching terug en ant woordde beslist: Dat weiger ik te zeggen; ik heb a! teveel gezegd. Jo bent boos op me, zei hij tclourge steld; wel, dat moet ik dan in vredes naam maar dragen; al hindert het mc meer dan ik jo zeggen kan. In ieder geva. heb je mc een kleine aanwijzing gegevci en die zal ik niet ongebruikt laten. Dick leven en het jouwe zal niet aan misplaats. eergevoel opgeofferd worden. Misschien zag het jonge meisje even eer straal van hoop lichten, want zij glim lachte even zonder echter antwoord U geven. Zij waren een heel eind afgedwaald en Enid, liep een zomerhuisjo binnen on ging uitgeput zitten. Ik heb jo vreeselijk vermoeid, zc. Ted op een toon van zelfverwijt. Wat vreeselijk dom en onaardig van me. Het is niet zoo erg! Laten wc een wa penstilstand sluiten, Mr. Bevan. Vertol U me nog wat meer van Dick. Wie is. van daag bij hem, ik bedoel behalve de ver pleegster. Mijn moeder on ik hebben hem sa men opgepast on zij blijft bij hom zoolang ik er niet ben. Ze heeft hem onvermooid en met buitengewone toewijding verzorgd. Ongetwijfeld heeft zc dat gedaan! Do woorden waren op zichzelf onschul dig genoeg, maar er kwam een ironische uitdrukking om den mond van het meisje en een spottende klank in haar stem, die gevoegd bij een plotseling fier-opheffen van het blonde hoofdje, den armen Ted geheel van zijn stuk brachten, en hem met stomme verbazing sloegen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5