!U!TENLAND. BINNENLAND. ONDERWIJS. SPORT. itfONNEME^oPRUS bedraagt bij vooruitbetaling: r Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal onze Agenten 20 cent per week. f2.60 per kwartaal Ico per postf2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's vor mbaar tegen betaling van 50 ct por kwartaal, bij voor- ptaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd dagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. H DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiên 30 cent per regel Voor Ingezonden Modedeolingen wordt het n dubbele van hot tarief berekend. s Kleine advertentiên, van ten hoogste 30 woorden, woarin betrekkingen worden aangeboden of govraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f0.50. SIS (it nummer bestaat uit drie bladen. DUITSCHLAND. Uitsluiting in het Roergebied. Giste re n begonnen. bestuur van de vereeniging van levers in de Noord-westelijke ijzer- talindustrie had Woensdagmiddag de «sloten firma's opdracht gegeven de rtenissen haar loop te laten. Dit be nde dat de uitsluiting Donderdag Rijn- en Roergebied van kracht worden, hetgeen dan ook is geschied, itermorgen is in het geheele gebied le Noordwestgroep van de ijzerindus- dc uitsluiting begonnen zonder dat ot ordeverstoringen of incidenten is oen. het district van Hagen-Schwelm is ■jverre een complicatie ontstaan, dat letaalarbeiders de loonsovereenkomst segd te hebben, ofschoon in Hagen Juli toeslagen betaald worden. Dit schied, om de arbeiders in het Roer- id te steunen. Deze opzegging zal ischijnlijk tegenmaatregelen van de kgevers tengevolge hebben. .'et zal waarschijnlijk onvermijdelijk dat binnenkort verscheidene mijnen ;ens gebrek aan afzet moeten worden jelegd. Reeds wordt in beperkten om- g op verschillenden mijnen gewerkt, namelijk die, welke voor de cokesver- ging werken. ilneen baar FRANKRIJK. E ANTi-CLERICALE WETGEVING. Tegemoetkoming van Poincaré. W ij z g i n g van ar t 71. iensdag is te Parijs een kabinetszit- gehouden over de voorgestelde wijzi- der wet op de Congregatie. afloop is medegedeeld, dat het ka- [t heeft besloten den tekst van art. 70 •bij bepaalde bezittingen a-an de ker- jke congregaties worden teruggegeven) ten oorspronkelijken tekst te handha- Men zal echter overgaan tot wijzi- van art. 71 waartegen vooral van ra- Ie zijde, het verzet is gekomen. Door wijzigingen zal men de voorgestelde |leges, die oorspronkelijk waren be- voor alle missie-congregaties, beper- tot bepaalde met name genoemde in- gen. Daarvoor zullen afzonderlijke, [bare decreten worden uitgegeven, slechts door het aannemen van een .1 wetsontwerp een permanent ka ler kunnen krijgen. Dit compromis en de handhaving van reeds door Poncaré gegeven belofte, de regeering bereid is verdere wijzi- den tekst door de Kamercom- ie, onder het oog te zien, zullen waar- jnlijk de radicale partij tevreden let voornaamste „bezwaar" der radica- Iwas immers, dat art. 71, zooals het pankelijk was opgesteld, den weg open- alle mogelijke religieuze congrega- om vasten voet in Frankrijk te krij- wat natuurlijk verschrikkelijk zou ENGELAND. Gemeenteraadsverkiezingen. Groote winst voor de arbeiderspart ij. laar gemeld wordt, heeft de Labour- tij bij de gisteren over geheel Engeland .ouden gemeenteraadsverkiezingen een pte overwinning over de geheele linie aald. Tot 1 uur hedennacht wonnen de [eiders reeds ruim 100 zetels, waarvan ^r dan de helft ten koste der conser- ieven. ITALIË. Radicale landbouw-politiek. rwaarloosde boerderij I onteigend. I oor de eerste maai js gevolg gegeven Mussolini's rondschrijven van Seplem- j j.l. aan de preiccien van het land, inn hij er op aandrong dat de plaatse- i fascistische syndicaten de boerderijen Jen overnemen van de landbouwers, die [eb'eke blijven hun land naar behooren bewerken. De prefect van Rovigo beeft i lelijk besloten de boerderij van den ad- Sefano Peretti te onteigenen. Deze h sedert einde Juni nagelaten zijn land rtCe xrbeploesen' terwiJ1 hij het vee ver at. A a met twee deskundigen geconsta- te hebben, dat de waardeverminde- "^S van het bezit 35 pet. bedraagt, heeft de wee, de boerderij met het bijbehoorende d onteigend. Het- fascistische boerensyn- a heeft thans opdracht gekregen het BJ behoorlijk te doen bebouwen. Italië en China. Uit Sjanhai wordt gemeld, dat Dinsdag tusschen de Chineesche regeering en den Italiaanschen gezant een voorloopige over eenkomst is tot stand gekomen, waarbij de Chineesche regeering zich verplicht voor den moord op de Italiaansche R. K. missio narissen in Nanking in Maart 1927 30.000 dollar schadevergoeding te betalen. Het bedrag is reeds aan den Italiaanschen con sul te Sjanghai overhandigd. Kerk aan de Franciscanen teruggegeven. Men meldt uit Brescia aan de bladen: De Franciscanen zijn plechtig in het bezit hersteld van de kerk en het klooster van den H. Franciscus te Brescia, waaruit zij in 1797 verdreven zijn. RUSLAND. Leningrad tegen Stalin's politiek. Leiders der beweging uit de par tij gestooten. De strijd in de Russische communistische partij, die zich, zooals bekend, thans hoofd zakelijk tegen de rechtsstaande elementen richt, heeft een nieuwe activiteit teweegge bracht onder de links-georiënteerde commu nisten, de aanhangers van Trotski dus. Te Leningrad is thans de geheele partij-organi satie wegens agitatie ten gunste van Trots ki ter verantwoording geroepen. De leiders zijn uit de partij gestooten. CHINA. De Katholieke Universiteit van Peking. Waardeering door do Chineesche pers. Van bijzondere zijde wordt aan de „Os- servatore Romano" bericht, dat aan do Katholieke Universiteit te Peking liet nieuwe derde schooljaar half September is begonnen met 175 ingeschreven Chinee sche studenten, van wie ruim de helft nog heiden is. Alle bladen, die van de hervat ting der studiën aan de Katholieke Uni versiteit melding maakten legden eenstem mig do beste getuigenis van haar af en brachten naar voren, hoe juist in deze inrichting de hooge, letterkundige bescha ving van China bijzonder wordt verzorgd, terwijl zij op de meeste andere hoogescho- len al te zeer wordt verwaarloosd. Ook het ethisch program en de strenge tucht op de Katholieke Universiteit werd door alle bladen lof toegezwaaid. Verder werd er op gewezen, dat de Katholieke Univer siteit, de eenige is, aan welke 't geluk thans te Peking weer haar lessen te her vatten. Daarentegen waren de Universi teiten van de regeering nog gesloten, naar men zegt, uit gebrek aan de noodige gel den. De Katholieke Universiteit beveelt zich van zelf aan door haar voortreffelijke organisatie en wanneer, het zou gelukken buiten de studie der Chineesche bescha ving en letterkunde nog meer faculteiten daaraan toe te voegen, zou zij zeker steeds meer studenten, ook heidenen tot zich trekken. Vooral geldt de lof allen profes soren der Katholieke Universiteit, die uit stekend geschoold zijn in het Chineesch. Grooten lof brengen alle bladen van Pe king aan de geleerde Amerikaansche pa ters Benedictijnen, die met buitengewone bekwaamheid en met groot succes de uni versiteit besturen. Peking sterk in verval. Sedert de verklaring, dat Peking niet meer de hoofdstad van het Chineesche rijk is, hebben in genoemde stad 3500 winkels het bedrijf gestaakt. De politie weigert thans verder sluitingsvergunningen te ge ven. Het aantal huisgezinnen, dat de stad heeft verlaten, bedraagt meer dan 10.000, zoodat talrijke huizen leeg staan en de huiseigenaren groote schade lijden. „Door de armoede nemen rooverij en plundering sterk toe. Als gevolg van de droogte dreigt in de provincies Sjansi, Sjensi e.a. hongersnood. Gemeld wordt, dat er in de provincies rond Peking door meer dan 100.000 inwoners honger wordt geleden. Uit Moekden wordt gemeld dat de Mon golen in het district Chailar een aanval hebben gedaan op de troepen van generaal Tsjang Hsoeliang. De aanval heeft door zijn goede organisatie te Moekden ernstige ongerustheid veroorzaakt. Zesduizend man troepen zijn uitgezonden ter bescherming van den Chineeschen spoorweg. In de gevechten vielen reeds 180 dooden en gewonden. BEZOLDIGINGSBESLUIT BURGER LIJKE RIJKSAMBTENAREN. Een eenstemmig advies uitgebracht De Centrale Commissie voor Georgani seerd Overleg in Ambtenaarszaken heeft deze week "Maandag, Dinsdag en Woensdag vergaderd ter behandeling van het rapport door de betreffende subcommissie uitge bracht over de technische herziening van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijks ambtenaren 1925. De Regeeringsdelegatie nam, als ge woonlijk, aan de besprekingen deel. Dinsdagmiddag is de vergadering gedu rende eenigen tijd bijgewoond door den Mi nister-President, ten einde het door de Re geering in deze aangelegenheid ingenomen standpunt in 't algemeen uiteen te zetten en omtrent sommige speciale punten de Re- geeringsopvatting mee te deelen en uit de vergadering gedane vragen te beantwoor den. Woensdagochtend heeft" N de Centrale Commissie een eenstemmig advies uitge bracht, waaraan, naar haar bekend was, door de Regeering gevolg zal kunnen wor den gegeven. In aansluiting op dit bericht, kan do „Tel." nog melden, dat ten aanzien van de laatste periodieke verhoogingen geen ver schil meer wordt gemaakt tusschen gehuw de en ongehuwde Rijksambtenaren. Tot dus ver was de toestand zoo, dat ongehuwde ambtenaren de twee laatste periodieke tractementsverhoogingen niet kregen, cn het ongehuwde onderwijspersoneel de vier laatste periodieke verhoogingen niet. Dit wordt nu anders en wel zoodanig, dat alle mannelijke en vrouwelijke ambtenaren en onderwijzers, gehuwd en ongehuwd, alle periodieke saiarisvej'hoogingen krijgen. Evenwel wordt voor de ongehuwden, dus ook die niet op hun maxima staan, het trac- tement met 3 pet. verminderd, met dien verstande echter, dat niemand in salaris achteruitgaat en eerst bij de volgende pe riodieke verhooging van het tractement de 3 pet. aftrek van het volle salaris wordt toegepast. Een ongehuwde dus die 1900 verdient en bij de volgende periodieke trac- tementsverhooging op 2000 zou komen, krijgt dan 1940. Verder is nog bepaald, dat voor het on gehuwde onderwijspersoneel de laatste als gevolg van deze nieuwe regeling toe te ken nen verhoogingen over vier jaar zullen wor den verdeeld, en voor de ongehuwde amb- '""".ren 0ver twee jaar. Koninkbjke Besluiten N ot ar iaa t. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot nota ris binnen het arrondissement: Arnhem, ter standplaats do* gemeente Veenendaal, H. J. Zweers, candidaat-notaris te Amster dam; 's-Hertogenbosch, ter standplaats Berlicum, C. J. F. Dolk, candidaat-notaris, te H i 11 e g o m. Ontwerp Wet Winkelsluiting. De verkoop van tabaks fabrikaten in café's. Door het bestuur van den Nat. Hanzc- bond van Sigarenwinkeliers is aan het be stuur van den Kon. Ned. Middenstands bond te 's-Gravenhage. een schrijven ge zonden, waarin het zijn grootste bevreem ding en teleurstelling uitspreekt over het besluit van het in Sept. j.l. te Alkmaar ge houden congres om de mi - zoe ken in het ontwerp-wet regelende de win kelsluiting, het verbod van verkoop van ta baksfabrikaten in café's e.d. inrichtingen na winkelsluitingstijd te schrappen. Daar door dit besuit de belangen van de sigarenwinkeliers, die toch zeker ook tot den Middenstand gerekend mogen worden, zeer ernstig worden geschaad en de resp. Sigarenwinkeliersbonden reeds vele jaren tegen deze grove onbillijkheid hebben ge streden, kan het bestuur van den Nat. Han- zebond van Sigarenwinkeliers niet nalaten tegen het besluit van het congres te Alk maar ernstig te protesteeren. Afschrift van bovengenoemd schrijven is gezonden aan de besturen van den Ned. R.K. Middenstandsbond en den Chr. Mid denstandsbond, wier steun en medewerking om genoemd verbod te handhaven verzocht worden. Van het Nat. Hanzebureau te Rijswijk en van de Vereeniging van den Christelijken Handeldrijvenden en Industrieelen Midden stand in_ Nederland, gevestigd te Amster dam is inmiddels' bericht ontvangen, dat zij 't sta-ndpunt van den Nat. Hanzebond van Sigarenwinkeliers volkomen deelen en dit te bevoegder plaatse met kracht zullen verdedigen. Uit de bouwvakken. Dc collectiove arbeidsovereenkomst. Zooals indertijd is gemeld, waren par tijen, welke dc collectieve arbeidsovereen komst in de bouwvakken hebben aange gaan, voornemens het contract, dat ultimo April 1929 eindigt, op te zeggen. De uiter ste opzegtermijn was 31 October en Woens dag zijn de brieven gewisseld. Zij behelzen niet alleen de opzegging maar ook "wen- schen voor het nieuwe contract. Dc samenwerkende organisaties van bouwarbeiders hebben een reeks verlan gens opgesteld, welke voor een deel van redactioneelen aard zijn of een weinig in grijpend karakter dragen. Maar ook zijn er belangrijker eischen. Zij komen terug op een reeds in vorige jaren gedaan verzoek tot instelling van plaatselijke commissies, welke voor de naleving van de contract bepalingen zullen zorg dragen. Voorts vragen zij zes dagen vacantie mot vol loon. Ook wenschen zij eenige loonsverhooging, niet echter voor do hoofdklasse en do eerste klasse. Voor de tweede klasse vragen zij een verhooging van 2 cent per uur. De derde klasse wen schen zij gesplitst te zien in een klasse lila en een IUb; voor a wordt gevraagd 5, voor b 2 cent boven het loon der tegen woordige derde klasse. Voor de vierde klasse vragen zij ook splitsing in a en b; voor a 5 cent, voor b één cent meer dan thans in de vierdo klasse wordt betaald. De verdere verlangens betreffende o.a. een overbrenging van eenige plaatsen uit de vierde naar de derde loonklasse, een commissie om het vraagstuk der onge schoolden onder de oogen te zien; een be paling, dat op een werk ten hoogste 20 pet. jeugdige arbeiders mogen zijn en een commissie voor het leerlingwezen. De r.k. en christelijke organisaties vra gen bovendien kinderbijslag. De patroons van hun kant wenschen o.a. eenige wijzigingen in de regeling van de uitbetaling van gelden voor ziekte en voor niet algemeen erkende feestdagen en nog een reeks andere kleine veranderingen. Zij komen, en dit is wel hun voornaam ste eisch, terug op de invoering van den gemiddelden werktijd. Den Haag, Rotterdam, Steenwijk en Steenwijkerwolde wenschen zij te zien te ruggebracht tot een lagere klasse. Verder willen zij de aansprakelijkheid bij stakin gen onder de oogen zien. Ook stellen de patroons voor den we genbouw uit het contract te schakelen. Aanleiding tot dit voorstel zijn de moei lijkheden, waartoe het conflict bij den ringspoordijk heeft aanleiding gegeven. Ten slotte wenschen de patroons eenige plaatsen op te nemen in de klasse-lijst. Partijen zullen nu de wederzijdsche voorstellen onder de oogen zien en daar na zullen de besprekingen beginnen. „Hdbl." Mr. J. Rutgers wethouder van Amsterdam. Woensdagmiddag is de wethouders- vacature-dr. Vos vervuld en is in diens- plaats tot wethouder benoemd mr. J. Rut gers (V.B.). De stemming had het volgend resultaat. Uitgebracht werden 38 stemmen; hiervan waren er op dr. Wibaut 15, op mr. Rutgers 10, op KI. de Vries 1 en 12 blanco. De heer Wibaut was dus gekozen. Deze verklaarde echter zich als eenige sociaal democraat wat eenzaam te gevoelen in dit college, en nam zijn benoeming niet aan. (Gelach). Vervolgens werd bij de tweede stemming de'heer Rutgers gekozen met 25 stemmen, blanco waren er 12 en 1 stem was uitge bracht op den heer Dc Vries. In het college van B. en W. is besloten, dat de nieuwbenoemde wethouder zal be last worden met de afdeeling „Openbare Gezondheid en Maatschappelijke Steun". Mr. Rutgers is thans 37 jaar oud. Hij werd geboren to Utrecht, waar hij het open baar gymnasium bezocht en aan de univer siteit op 22-jarigen leeftijd gepromoveerd is. Van Utrecht ging hij naar Leiden, waar hij het faculteitsexamen aflegde, om be noembaar te zijn voor een rechterlijke be trekking in Ned.-Indië. In 1919 vertrok mr. Rutgers naar Indië. Hij verliet in 1918 den gouvernementsdienst, om opgenomen te worden in het advocatenkantoor van mr. H. A. Pet te Makassar. Eind 1922 repatrieerde hij. In 1923 ves tigde hij zich te Amsterdam en associeerde zich met mr. Heineken. Monument voor Toorop in Den Haag. Onder voorzitterschap van Willy Sluyter, voorzitter van het schilderkundig genoot schap „Pulchri Studio", heeft zich uit de afgevaardigden van vereenigingen op kunst gebied in verschillende plaatsen des lands een werkcomité gevormd voor de oprichting van een Jan Toorop-monument, dat aan de gemeente 's-Gravonhage zal worden over- Geen staking bij Hillen's sigarenfabrieken. Do directie van A. Hillen's Sigaren- en Tabaksfabriek heeft aan de vertegenwoor digers der arbeidersorganisaties medege deeld, dat de voorstellen tot loonsverlaging worden ingetrokken. De oude, d.i. de twee de-klas-loonregeling zal van kracht blijven. Door deze beslissing wordt dus een staking voorkomen. R. K. H.B.S. te 's-Gravenhage. Als opvolger van den dezer dagen zoo plotseling overleden dr. H. W. R. Raken als leeraar in do Scheikunde aan de R.K H.B.S en Gymnasium der Paters Jezuieten aan de Oostduinlaan te 's-Gravenhage is be noemd ir. Pilaar, die reeds sinds verleden jaar als zoodanig aan genoemde school ver bonden was. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. De uitsluiting in 't Roergebied begonnen. Bij de gemeenteraads-verkiezingen in En geland hebben de arbeiders een groote overwinning behaald. De Zeppelin is gisterochtend aangekomen Dr. Eckener over de moeilijke vaart van het- luchtschip (Luchtvaart, 1ste blad). Te Guayaquil (Ecuador) heeft een balcon- instorting in een bioscoop vermoedelijk tal rijke slachtoffers gemaakt. (Buitenl. Ber. 2de blad). BINNENLAND. Bezoldiging Burgerlijke Rijksambtenaren Een eenstemmig advies (1ste blad). Onderhandelingen in de bouwvakken Wenschen der arbeidersorganisaties (le bl.) Adres Sigarenwinkeliers-organisatie in zake ontwerp-wet Winkelsluiting (le blad). Plannen voor de oprichting van een mo nument voor Jan Toorop te 's-Gravenhage (lste blad). LEIDEN. De opening van het Psychopathen-asyl Uiteenzetting van beteekenis en doel (2de blad). VOETBAL. Het slot van het L. V. B.-festijn. Tot besluit van do feestviering van den Leidscheu Voetbalbond vond Woensdag avond in de groote tooneelzaal van ,,Zo« morzorg" de uitreiking plaats van de on langs bij do jubileumv/edstrijden gewon nen prijzen, alsmede de trekking voor do indertijd door den bond uitgeschreven loterij. Zooals te voorzien was bestond er voor deze bijeenkomst zeer groote belangstel ling, met het gevolg dat cr ten slotte geen plaatsje onbezet is gebleven. Praeses Steenliaucr heeft een openingswoord ge sproken cn daarbij andermaal nog eens dank gebracht aan allen ,dio tot het wel slagen van do feestviering hebben me degewerkt. Na de prijzen to hebben uit gereikt heeft hij vervolgens eenige per sonen gehuldigd, die zich in het bijzon der hebben onderscheiden in hun streven en belangloozc moeite om de belangen van den bond en van het Leidsche voet bal te steunen en to bevorderen, te weten de heeren P. J. Hoogendam, B. A. Devi- lé, W. Brouwer en E. Vcldhuyzen, die al len in zeer waardeerendo bewoordingen werden toegesproken. Dc eerste twee ont vingen als blijk van sympathio ccn fraaie ets, do heer Brouwer een bloeiende j)lant in koperen pot en de heer Vcldhuyzen een zilveren potlood. De trekking voor de lo terij heeft daarna de gemoederen bijkans twee uur in beroering gebracht, niet hefc minst doordat de hoofdprijs er zeer lang in bleef. Wie de gelukkige winnaar was is bo vendien onbekend gebleven. Met voordrachten enz. heeft men verder den avond op aangename wijze gevuld, waardoor de avond als het ware is omge vlogen en als een waardig slot van do feestviering mag worden beschouwd. GOLF. Nederland—Frankrijk. Dc uitgestelde golfwedstrijd tusschen do vertegenwoordigende ploegen van Neder land en Frankrijk is thans bepaald op Zon dag 4 November. Hij zal plaats hebben op de baan van de Haagsche Golfclub. DAMMEN. Om het wereldkampioenschap. Springer wint den titel. Do 18e ronde had do volgende resulta ten: Molimard wint van Rustenburg; de Jongh remise met BizotRuyer remise met Fa- bro; Weiss .remise met Vos; Springer re mise met Belard. Dc uitslag der 19e ronde is: Rustenburg verliest van Molimard. Vos remise met Wciss. Belard remise met Springer. Bizot remiso met De Jongh, Kuycr remise met Fabre. De 2(Je rondo gaf de voigcnöe uitslagent Moijm&rd wint var ü'.racn Bonnard remise met Vos; Springer remiso met Fa bre; De Jongh remise mot 3édard; lus tenburg wint van Weiss. De 21e ronde had tot resultaat Bizot remise met Rustenburg; Bélard wint van Vos; «Springer remise met Bon- nard; De Jongh remiso mot Weiss; Pol man remise met Fabre. De laatste ronde had volgende uitsla gen: Molimard wint van Vos, Springer wint

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1