TDott dié een nacht HET R.K. JUVENAAT IN HET BISDOM HAARLEM R' Totrstt 3_u 2—Ad On, ■yiing, Ï.B.B. S.KJ, -Graaf iclmus St. lam: DE VIERING VAN HET ZILVEREN JUBILÉ JAARVERGADERING EN FEESTVERGADERING 4 3- 5 np. Gra teren werd, zöoUls re'eds in liet kort het gebouw „St. Bavo" te Haar- iveren jubileum gevierd van, het E. Lij Juvenaat in het Bisdom Haarlem, ering; g werd de jaarvergadering gehouden, geest: half 10 werd in de Kathedrale kerk jk: S, vo een Pontificale H. Mis opgedragen Blaufl. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, bis- van Haarlem. Hierbij werd assisten- vleend door het bestuur van het Ju- presbyter-as sisten s fungeerde de ,erw. heer Deken J. M. Lucassen, tter. ïroon-diakens waren pastoor J. vice-voorzitter en pastoor W. v. Adri- lid. Als diaken der H. Mis fungeerde jereerw. heer Rector S. Braakman, aris, terwijl als sub-diaken fungeerde eleerw. Pater J. Oorver S.O.J., lid fun- 3. lagere functies werden uitgeoefend de Eerw. voorzitters van de verschil- diitrictsbonden. De jaarvergadering, s morgens om half twaalf had in het erePi lavogebouw de jaarlijksche huishoude- vergadering plaats onder voorzitter van den zeereerw. heer J. Lucassen, van Beverwijk, die wegens den be- ge en tijd een kort welkomstwoord sprak. richt van verhindering was ingekomen 1 Baron van Wijnbergen, voorzitter van lentrale Jeugdraad, die in een bege- nd schrijven het Juvenaats bos tuur een Pa.s elijke gelukwensch. zond. Vele brieven olegrammen van gelukwensch werden 3611 olgens voorgelezen. De Bossche Patro- nbond had een bloemstuk gezonden- houd a behandeling van de notulen, die in patronaatsblad waren verschenen ves- 0 de voorzitter bij de bespreking van j jaarrapport er de aandacht op, dat er kar wel vruchtbaar was gewerkt, maar men nog niet genoeg er van doordron- ruis waS) dat de bescherming der manne- akefe jeugd van 13 tot 17 jaar, allen betrof, ktefpr. beval aan een werkprogram op te d v(ken om te weten wat in bepaalde om- Ie sndigheden voor ieder noodzakelijk was. eruit zouden de nooden en tekortkomin- a te voorschijn komen, waardoor men A?uwe wegen zou kunnen inslaan voor ïachillende onderdeelen, die spr. opsom- Praescs van Galen wees op de practi- v< moeilijkheden hieraan verbonden en tori fcigde er de aandacht op dat dit het ge te over den Patronatenbond kan ge- eden, door bij verhuizingen de jongens >r te schrijven. Kapelaan. Kemperman inde dat dit het beste kan geschieden gedrukte kaarten, die gemakkelijk oden worden verzonden. [De rekening en verantwoording van den zingmeester over het jaar 1927'28, den er A. Bockhuys, sloot met een batig do van 2784.06. J" Na een woord van dank a-an den pen- 1 igmeester, deed de voorzitter de volgen- "f medededingen: tf1 De Haarlemsche districtsbond heeft dit »&r feestelijk zijn 121/2-ja-rig bestaan ge- 1 eierd; bij den oprechten dank aan den ac- 'aR jven bond voegde de voorzitter den harte- ken wensch een zoo mogelijk nog vrucht barder werk in de komende periode; een ss" Wmit in versnelden pas riep het bestuur in bond gaarne tegen. 'Op de den llden Juli van dit jaar ge- lilden jaarvergadering te Leiden word het sluit van het bestuur overgenomen, dat eder Patronaat drie gulden zou bijdragen or het Patronaten-congres van 25 en 26 ptember in 's-HertogenboschDit inmid- Is buitengewoon geslaagde en leerzaam ngres is dio bijdrage overwaard geweest. Bij den dank aan hen, die het offer zoo bed brachten, voegde de voorzitter nog er n aansporing voor hen, die 't verzuimden; Di ft dekking der onkosten kan het centraal qo: omité die bijdrage heu-sck. nog goed gebrui- en- hf 'Het jaarrapport vair de werkzaamheden 6r districtsbonden is nadien naar eiken &nd opgestuurd en kan dus in ieders ver- ]{.- idering worden behandeld. Voor de jeugdleiderscursus'sen van a.s. inter vervoege men zich bij de Diocesane lugdcommissicadres: Mej. E. Penn, !f ranken slag 76, Den Haag. Den Districtsbonden, als zijnde do cen- ales van plaatselijke of gewestelijke ac- 8, wilde het bestuur nog eens bijzonder op et hart drukken, toch actief te blijven. Uit B onderlinge samenspreking en samen- 501 erking komt toch zoo machtig veel tot lf' band tot heily van de ons zoo dierbare ngd. !3! Laten de bestuurders leiding geven in un omgeving naar gelang zij kunnen en r wordt verlangd; laten de aangeslotenen J- lie leiding aanvaarden. Werkt eendrachtig amen, aldus do voorzitter. Maakt eens dit i-ar bijzonder werk van de bevordering van e oprichting van nieuwe patronaten, om ij de propaganda vooral deugdelijk te doen ij itkomen hoe patronage, bescherming van x [e rijpende jeugd in iedere parochie moge- ijk is heusch niet altijd, zelfs niet eens lo oprichting van vereenigingsgebouwen en ie daaruit volgende financieele lasten met :ich medebrengt. Laten de bestuurders hun jaarlijkscb bezoek om het minder aangenaam woord nspectae niet te gebruiken doen in de hun bond aangesloten vereenigingen en Aten zij het Juvenaatsbestuur daarvan het jksch verslag geven, 't Is voor het nvenaatsbestuur znlk heerlijk leermate- Betreffende het Sint Petrus Liefdewerk, o de voorzitter mede, dat door de van gooyohm op de jaarvergadering van den D. B. .528.77 bij eengebracht werd voor het laten studeeren van Inlandsche priesters. Ten aanzien van do Jeugd-demonstra tie 1929, te 's-Hertogenbosch, werd medege deeld, dat een 10 of 12-tal Nationale Bon den hieraan mede zal doen. Ook wij mo gen hierin niet achterblijven. Gezien vele moeilijkheden voor dc jongeren is de leef tijdgrens der deelnemers op 15 jaar be paald. Een massa van onze jongens1 kaai er dus aan deelnemen. Rector de Groot zeide, dat de plannen voor de Nationale Jcugddemonstratie nog niet definitief zijn. Bij de voorbereiding hebben zich. vele moeilijkheden, ook tech nische, voorgedaan. Men zal zooiets in 1929 vcor het eerst doen. Juist om de de monstratie volkomen te doen slagen, moet er zeer veel .werk worden verricht bij de voorbereiding. De beteekenis dezer demonstratie is zeer groot. De jeugd zelf ziet dan wat hun be weging is. Daarom juicht spr. het voorstel- Gouda zeer toe. Een zoodanige repetitie zal bijdragen om van de demonstratie in den Bosch kracht te doen uitgaan. De in de laatste maanden belangrijke en aantrekkelijke inhoud van het maanblad: „Het Patronaat" en daarbij de binnenkort te verwachten vergrooting rechtvaardigen wel een aandringen op uitbreiding van den lezerskring. De Jonge Wacht", weekblad voor de ge organiseerde R. K. Jeugd in Nederland, heeft men zien verschijnen in andere klee- dij, belangrijk vergroot, meer dan tweemaal zoo groot als voorheen met een veel be langrijker inhoud. Betreffende de R. K. Padvinderij deelde de voorzitter m6de, dat die beweging de volje aandacht van het bestuur heeft. Zij kan en mag niet langs het patronaatswerk henen gaan. Maar laat men niet overijld te werk gaan. Deze zaak is door het doorluch tig Episcopaat van Nederland te bestudee ring gegeven bij de Interdiocesane Jeugd commissie. Het is dus in goede handen. Zoodra deze gereed is mot haar plan, wordt het goed georganiseerd bekend gemaakt, zoodat men uit duidelijke gegevens kan, be ginnen te werken. Kapelaan v. Alphen vraagt of eenig lichaam subsidie geeft voor Jeugdleiders cursussen. Medegedeeld wordt dat door de Dioce sane Jeugdcommissie dit jaar 400 aan subsidie is gegeven. De St. Josephsgezel- len, het R. K. Juvenaat en de R. K. Vrou wenbond hebben ook bijgedragen. Kap. Boon stelde voor de portretten der S. P. L.-beschermelingen der Patronaten in d© Patronaatsgebouwen op to hangen met een collectebusje er inaast. Spr. verwacht voel hiervan. D,e voorzitter nam: gaarne dit voorstel over. Hierna had de bestuursverkiezing plaatst wegens het periodiek aftreden van den heer M. H. Beekelaar cn den weleerw. heer Rector S. Braakman. Daar geen candida- ten waren gesteld werden beiden bij acda- matie herkozen. Als plaats der volgende jaarvergadering werd Rotterdam aangewezen. Bij de rondvraag wenschte Rector S. Braakman vast eenigo plaatsen vast te stellen voor de gewestelijke voorbereiding der nationale jeugddomonstratie. Opgegeven werden Gouda-, Westland' (Poeldijk), Haarlem, Amsterdam, Beverwijk Alkmaar en Hoorn. Hiermede .verklaarden de vertegenwoordigers dezer afdeelingen zich accoord. De heer Kohlbeck (Leiden) vroeg een opgave van personen, die als spreker voor de districtsbonden kan worden gevraagd, waarop de voorzitter antwoordde, dat alle bestuursleden zich daarvoor beschikbaar stelden. Overigens bleven volgens den voorzitter de bonden vrij in het uitnoodi- gen van sprekers. De voorzitter sprak de hoop uit, dat het behandelde op do jaarvergadering resul taat mocht hebben en sloot daarop de ver gadering. Hierna werd door alle aanwezigen gë- ïuncht, welke lunch door het Juvenaats bestuur aan alle deelnemers was aangebo den. Feestvergadering. Om 3 uur ving de feestvergadering aaU ter blijde herdenking van het 25-jarig be staan van het R. K. Juvenaat in het Bis dom Haarlem. Nadat het bestuur van het Juvenaat Mgr. W. van Stee om half drie had afgehaald, werd naar het Bisschoppe lijk Paleis gereden. Z. D. H. Mgr. Aengenent arriveerde om 3 uur aan het gebouw St. Bavo, alwaar hij onder het zingen van „Aan U, o Koning der Eeuwen", werd ingehaald. Mgr. nam plaats op het podium, dat met groen en bloemen mooi versierd was. Ter linker zijde van het podium was een portret van Mgr. onzen Bisschop aangebracht, waar naast het borstbeeld van Mgr. Callier z.g. Onder de aanwezigen merkten wij op Pastoor ,W. H. do Grijs, voorzitter van den Utrechtschen Patronatenbond en den afge vaardigde van den Bond in Limburg. Aan de groene tafel waren o.a. gezeten: Mgr. Aengenent, het bestuur van het Juvenaat, Plebaan Westerwoud, Rector de Groot c.a. Nadat de Haarlemsche Harmonie „St. Caccilia" onder leiding van den heer J. Huijboom eenige muzieknummers ten ge hoor e had gebracht, sprak de Hoogeerw. Deken ,J. M. Lucassen het volgende wel komstwoord: Monseigneur! als voorzitter Van hét R.K. Juvenaat in het Bisdom Haarlem is het mij INGEZONDEN MEOËDEELING. een groote eer Uwe Doorluchtige Hoog waardigheid welkom te mogen heeten op deze feestvergadering. belegd ter feestelijke herdenking van het 25-jarig bestaan van ons R. K. Juvenaat. Ik doe dit met groote vreugde én' namens ons bestuur èn namens alle hier vergader den. Met groote vreugde Monseigneur èn omdat gij het zijt èn om de vereeniging die vandaag jubileert. Omdat gij het zijt, de drager bij de genade Gods van het hoogste kerkelijke gezag in ons Bisdom, omdat gij het zijt, de algemeen verlangde en in den korten tijd van uw bestuur algemeen ge vierde en beminde Bisschop. Verder bracht spr. Monseigneur Aenge nent hulde om zijn liefde voor het jeugd werk, waarna hij nog speciaal welkom heet te Mgr. van Steo en Rector B. H. do Groot, die spr. met eenige treffende woorden hul digde. Hierna zong het zangkoor van St. Bavo onder leiding van kapelaan Sprengers eenige mooie liederen en speelde „St. Cae- cilia" eenige muzieknummers. Deken Lucas sen beklom dan het spreekgestoelte tot het uitspreken van een herdlenkingsredjé. Herdenkingsrede Dekerr Lucassen. Het verwondert U niet, geachte aanwe zigen, dat wij n heden hebben bijeengeroe pen ter feestvergadering en in hooggestem- den jubel uiting geven aan onze vreugde op dit heerlijk jubilé, het vijf en twintig jarig bestaan va-n het R. K. Juvenaat in het Bisdom Haarlem, d.i. de centrale der R. K. Jongenspatronaten en jongelingsver eenigingen in ons Bisdom. Het verwondert u niet. NeenWant blijde mogen we ko men en fier mogen we treden naar voren beladen met onze garven, de vrucht van het zaad, zoo moeizaam zoovele jaren uit gestrooid. Want hoe heerlijk ging in ver vulling het prophetisch woord: zij gingen en gingen en weenden, terwijl zij hun zaad korrels uitstrooiden, maar mot gejubel ko men en komen zij, beladen met hunne gar ven (Ps. 125. VI). Neen dat verwondert u niet, maar ook on3 verwondert het niet, u hier in zoo groot getal aanwezig te zien om dit feest mede te vieren; waait liet is feest voor ons1, uw bestuur, meer feest nog is het voor u, directeuren en mede-bestuurderen onzer patronaten, zonder wie het Juvenaat eon dood lichaam zoude wezen, zonder wie het Juvenaat als een boom zonder wortels, den toevoer dor noodzakelijke levenssappen zou missen, zonder wier volhardende medewer king het Juvenaat, als een boom in dorre aarde geplant, geen vruchtdragende zou zijn. En dat het vruchten draagt! Als1 oon vereeniging van enkelen slechts oen tien tal in den beginne is het uitgegroeid tot de samenvatting van velen oen honderd twee en zeventig vereenigingen nu met elf en een half duizend beschermelingen op dit oogonblik, die ongeteld de duizen den en nogmaals duizenden die reeds hot patronaat verlieten, door het Juvenaat, als de samenvatting van allen, voor kerk en maatschappij zijn behouden gebleven, „aan Christus trouw". Ja! daar is reden tot jubelen, en met zekeren trots herhalen we de woorden, zoo waardeerend door Zijne Doorl. Hoog waardigheid onzen beminden Bisschop aan het hoofd van ons gedenkboekje „Na vijf en-.twintig jaren" geschreven:: „Daar is alle reden tot feestvieren. Want hot R. K. Juvenaat in het Bisdom Haarlem heeft zich in do vijf en twintig jaren, ont zaglijke verdiensten verworven". In zijn verdere uitvoerige red© dankt spr. den Bisschop voor het opdragen van de pontificale H. Mis1 dezen morgen in do Kathedraal en bracht hij dank aan God voor de yelo goede gaven van Hem verkre gen. Spr. ging de ontwikkeling van de a-fge- loopen vijf en twintig jaren uitvoerig na en bracht daarbij hulde aan den overleden Bisschop Monseigneur Callier, die de groo te stoot aan het patronaatswerk gegeven had, aan den oud-voorzitter Mgr. W. van Steo, aan pastoor Clarijs. den gezellenva- der Mgr. Stoffels, den secretaris J. Prins en den medebesturder N. Vorburg. Verder herdacht spr. allen, die in de eer ste tijden het Juvenaat hadden bijgestaan en huldigde de werkers van heden. Uitvoerig behandelde spr. de successen, die het Juvenaat had behaald en het nut tige werk door de districtsbonden verricht. Aan- het einde zijner rede wendde spr. zich tot den Bisschop met deze woorden: Monseigneur, wij allen hier rond u ver gaderd, door de goedheid Gods leiders der jeugd in Uw Bisdom, wij leggen gaarne in Uw handen onze gelofte neer: Onder Uw Bisschoppelijk toezicht en vaderlijke lei ding zullen wij in gehoorzaamheid aan Uw voorschriften, met al de kracht, die God ons geven wil, blijven arbeiden aan het heil der U en ons zoo dierbare jeugd. Wij vragen Uwen Bisschoppelijken zegen. Dat door dien zegen, zoo hopen wij met U van gansohor harte, de Goddelijke Meester en Vriend der kinderen ons moge "bezielen met een heiligen ijver en do zorg aan de jeugd besteed, honderdvoudige vruchten moge afwerpen, zoo voor U als voor do jeugd van Uw Bisdom, die haar devies al tijd indachtig blijve: „Aan Christus trouw". Nadat het luide applaus, dat op deze herdenkingsrede volgde was weggestorven, stond Mgr. Aengenent op van zJju zetel om de vergadering toe te spreken. Toespraak van Mgr. Aengenent. De Bisschop begon mot zijn leedwezen er over uit te drukken, dat hij niet den ge- hoelen feestdag kon meevieren, wa-ar hij zooveel liefde had voor het jeugdwerk. Maar ofschoon Hij weer spoedig naar den Haag moest vertrekken om een nieuwe kerk te consacreoren, was hot hem toch een behoefte des harten, aanwezig te zijn om dank te zeggen voor allen, die vijf en twin tig jaren hadden gewerkt aan de op- en uitbouw van hot R. K. Juvenaat. Er was, aldus Monseigneur, alle reden om feest te vieren, want in die 25 jaren heeft het Ju venaat zich ontzaglijke verdiensten ver worven. Dank bracht Monseigneur bovenal aan God, den Kindervriend bij uitstek. Ook de bescheinneliingert, dio onder uw hoede zijn gesteld zijn u dankbaar, aldus Monseigneur en volgens het woord van de H. Schrift: „Filii vestri, judices vestri erunt", zullen die kinderen, die bescher melingen uw rechters zijn en een oordeel vellen, vervuld van dankbaarheid. Ook ik ben U dankbaar, aldus Monseig neur, en mijn wenschen voor de toekomst wil ik U in vier punten kenbaar maken. Zorg, dat do godsdienstige vorming steeds op de eerste plaats staat, daar zij de kracht geeft aan het jeugdwerk. Sdb iA de tótfccrorst nog «eer 7^rg-voor do verwaarloosde jeugd en het „St. Fran- ciscus' Liefdewerk", y^elk werk moet wor den uitgebreid. Kweok bij de patronaatsjongens de over tuiging aan, dat zij na hun patron aatstijd lid. moeten worden van de R- K. Vakorga-- nisatie, daar anders het patronaatswerk als mislukt is te beschouwen. Ten laatste wenschte Mgr. dat ook do padvindersbewegin^ onder de oogen zou worden gezien. Dit ie de dankbaarheid die ik uitspreek cn dit zijn de beste wenschen, die ik heb voor do toekomst. Bij de revolutie, die er heerscht onder do ideeën, hoopte Mgr. dat vóór alles hot ideaal van den godsdienst hoog zou worden gehouden. Hierna verleende Monseigneur aan alle aanwezigen zijn bisschoppelT zegen en nadat de voorzitter had bc' te zullen doen, wat Monseigneur had aagd, ver liet deze luide toegejuicht dc orgadering. Nadat nogmaals het knapenkoor van Ka pelaan Sprengers eenige liederen had ge zongen en hem door den voorzitter daar voor dank was gebracht, was het woord aan Rector B. H. de Groot, voorjitter van het Centraal Comité, voor het houden zij ner feestrede. Feestrede Rector de "Groot. Spr. begon met het Evangelieverhaal van de opwekking van don jongeling van Nairn, dio zijn Moeder, van wie hij do steun van haar grijzen ouderdom zou zijn, ontval len was. Maar Christus, de weldoener der menschheid, wekte hem, om het lijden der Moeder, ten leven op. Dit tafereel van leven en dood roept spr. op als beeld van de jeugd, dio de blijde verwachting der ouders is. Ook een bloeiende 6taat is niet denkbaar zonder de jeugd, evenmin als de uitbrei ding van het Godsrijk, de H. Kerk zonder de jeugd mogelijk zal zijn. Bij het zoeken naar het rijk Gods Hjdt zoo menig jonge man schipbreuk door de vele gevaren, die er om hem zijn. Spr. somde die vele ge varen op en vroeg, om te doen als do God delijke Meester en tot die jeugd zeggpni „Ik zeg u sta op". De Kerk heeft zich steeds den kinderen aangetrokken, eerst door de kloosterscholen, later door de> volksscholen, door aankweeking van de liefde voor het eerzame handwerk en heden ten dage door zoovele stichtingen, die daar van getuigen. Waar nieuwe nooden kwamen, wist de Kerk zich aan te passen, om de jeugd de vorming te geven, die zij noodig had. Spr. roemde hierin het Haarlemsch diocees, waarvoor hij hulde bracht aan Mgr. Callier z.g. die door zooveel nieuwo parochies nieuwe oentra schiep voor jeugdwerk. Maar wat baten kerkgebouw on tabernakel, als do jeugd er niet heen wordt geleid. Maar bij die kerken werden scholen ge sticht waar de jeugd in de goede richting werd opgevoed. 552 scholen voor lager on-, dorwijs allen reeds getuigen hiervan, waar bij de overleden Bisschop ook de eerste stoot gaf aan het jeugdwerk. Sindsdien zijn 25 jajen heengegaan en het Juvenaat heeft zich een vaste plaats in het bisdom ver overd, velen ten zegen. Afgesloten is een period© van opbouw, wij gaan nu een nieuw tijdperk in, waarin nieuwe vraagstukken onze aandacht zullen vragen. Spr. schetst© den tijd, waarin de jeugd nu leefde en die zoo geheel anders is dan 10 of 20 jar on geleden, zooveel moei lijker en gevaarlijker. Daarom moest men al zijn energie samenpakken om do jeugd te kunnen geven, wat ze noodig hooft. Spr. vraagt zich dan af, wat van de patronaats werkers gevraagd wordt, met het oog op de toekomst. Het jeugdwerk moest worden georgani seerd en frisch en pakkend worden gedaan omdat de 6trijd zou gaan tegen de vrij© jcugdvereenigiug. Spr. beval aan nu uit do jongens van hot patronaat do keur te zoe ken, die naderhand zulke leekenaposteloh konden zijn. Wij moeten vormon eon zede lijk sterk geslacht door individucolo vor ming en niet door massa-dressuur. Dit kan: men bereiken door den jongenö te geven een levensideaal, omdat zij dan edelmoedig en offorvaardig worden. Laat dit ideaal dat zijn van Christus Koning, in het H. Sa crament. Dan zullen wij brengen verdie ping van ons1 werk. Zulk een jeugdbeweging zal hen doen durven breken met het men- schelijk opzicht, het zal hen trekken om dat zij een ideaal zien in de jeugdbewe ging. Laten wij, aldus besloot spr., opnieuw beginnen, om opnieuw te werken voor de jonge zielen, aan onze zorgen toevertrouwd. (Geestdriftig applaus). Na een dankwoord van den voorzitter was het woord aan Mgr. van Stee, dio met applaus werd begroet. Mgr. van Stee bogon met con dankbe tuiging voor de tot hem gerichte woorden, waarbij hij God dank bracht, die hom tot die taak geroepen had. Er is bij spr. geen govoel tot zelfverheffing, maar hij is elechts dankbaar bij dit jubilé, waarbij do Bis schop zijn vollo sympathie voor het jeugd werk toonde. Spr. hoopt dat het patro naatswerk zich uitbreide en dat deze luis- terrijko viering hiertoe in dc toekomst moge bijdragen. Spr. raadt aan, dat men zal bidden voot het patronaat, ieder voor het zijne. Naar hot woord van een Duitschen Bis schop is spr. er van overtuigd, dat hij de boste leider zal zijn, die het meest voor zijn patronaat bidt. Daarna voerde nog het woord, do verte genwoordiger van den Limburgschen Bond, die de welgemeende felicitatio van dien bond. overbracht. De zcereerwaarde heer Pastoor H. de Grijs van Uithoorn namens het aartsbis dom, daarna liet woord voeTend, zeido dat er steeds een innige en hartelijke samen werking lia/1 bestaan tusschen liet Juvenaat van het Bisdom Haarlem en de "Qond van Jongenspatronaten in hot Bisdom Ufcr®©bt. Dikwijls echter had Haarlem hot voorhoek! gegeven waarvan het bisdom Utrecht dank baar had geprofit' -rcL Spr. hoopt, dat de Utrechtscho bond Haarlem moge navolgen en dat er tusschen beide bonden dezelfde hartelijke samenwerking mogo blijvo be staan. 2—3

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7