It de Omgeving Uit de Rijnstreek. LIEFDE'S EUGDDROOM ERDE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT" DINSDAG 23 OCTOBER 1928 ALKEMADE. boren: Martinus Simon z. van P. ;n A. M. van der Meer Wilhelmina C. J. van iWeringen en P. Gooszen :oba d. van H. van der Zon en A. Th. ir Petrus Wilhelmus z. van H. van en J. Yalentijn Jacobus Petrus z. van der Poel en L. J. van der Geest arinus Wilhelmus Johannes z. van den Broek van J. van Stein. dertrouwd: A. J. Mollers jm. 21 II. E. Kalker jd. 19 j J. W. de Jong j. en G. M. van Yeen jd 22 j HILLEGOM. «mbollencultuur. Vrijdagavond hield 1. Hillegom der Alg. Ver. een leden- dering in hotel Sistermans. De be- iclling was groot. Do voorzitter, de R. Veldhuijzen van Zanten, opent de dering en herdacht het overleden i. burgemeester Wentholt. Medege werd dat H. M. de Koningin voor de tentoonstelling van Febr. a.s. een Bn medaille beschikbaar stelt, secr. feliciteert den Voorz. met het si van het zeer ernstig ongeval, dat oor enkele maanden overkwam, waar- voorz. niet alleen den secretaris voor diens sympathieke woorden, evenzeer allen, die in die dagen zulke uidelijke blijken van belangstelling Bkomen is een schrijven van het "lestuur. waarin wordt medegedeeld, t voor de Gouden-Jubilé-Tentoonstel- er afdeeling een gouden medaille bo jaar stelt. »r de a.s. 160ste alg. verg. heeft het ïr der afdeeling geen voorstellen, heer C. J. Bakker vraagt nu het Spr. merkt op, dat hot laatste num- van het orgaan, behalve advertenties Bvatte een uitspraak van het Isgerecht en wel van 14 November Het orgaan is toch feitelijk een blad, inhoud een groote vereeniging met dan 6000 leden onwaardig; het staat achte bij de vakbladen der arbeiders liddenstanders. Spr. had voor eenigen lienaangaande een onderhoud met den Voors. die een en ander erkende, doch beklaagde, dat alles op zijn schouders n gelegd werd, zelfs was deze wel be- goede artikelen te honoreeren. In ons' zijn zeer kundige menschen; zou dus orgaan niet verbeterd kunnen worden? bedoelt niet de uitspraken van het idsgerecht weg te laten; deze zijn uit lisch en taalkundig oogpunt schitte- maar ze komen te laat. De heer Th. cheer, lid van het Hoofdbestuur, zegt, er een grooten achterstand is, die ge- wordt ingehaald. De heer Rijnveld uitspraken liever vervallen, dan dat aat geplaatst worden. De secr. zegt, een jurist is- bijgekomen, zoodat we .en goeden weg zijn. De voorz. advi- sn heer Bakker bij de rondvraag der :g. het orgaan ter sprake te bren- artoe deze wel bereid is. andidaten voor de vacatures in het estuur worden gesteld de heeren A. 1 Jr. te Lisse en W. Jonkheer te Hil- m. Aan de zusterafdeelingen zal ver- :t worden, deze candidaten te steunen, iians wordt een en ander medegedeeld ke de jubileumviering. De heer Bijl j dat de beschikking voor de tentoon- ing van veilingsgebouw is verkre- en dat v rloopig 21 leden deelnemen de tentoonstelling, terwijl ruim 650 k. H. beplanting is toegezegd. Het zal 'bij echter wel niet blijven. Met 10 Ja- ri begint de technische commissie met gereedmaken van het gebouw. Er zijn is 53 medailles beschikbaar en 450 aan ïprijzen; de waarde der medailles be- pt circa 3000. Daarna zet do heer Bijl idoel van het Waarborgfonds üiteen, dat .behoeven te worden. Staande de verga- Sg werd nog op de lijst geteekend. In [verband wordt nog besproken de ge- ntelijke plantsoenen een extra Zon- jch kleed te geven, al zijn we over de Replanting door den gemeentearchitect ^eerste tevree. De vraag is gesteld: zal l verband met dit gouden jubilé^ook een pencorso gehouden worden; na de ten- istelling kan daarmede voorbereiding beginnen, opdat de geheele gemeente deel neme aan het feest. Nadat nog eenige vragen waren gestold sloot de voorz. met een dankwoord deze ge animeerde vergadering. NOORDWIJK. Volksbond. Vrijdagavond werd in het Juvenaatsgebouw de eerste Volksbondsver- gadering in dit seizoen gehouden, waarbij de opkomst matig was. De voorz., de heer A. Meijer, opende met gebed en heette al len, in het bijzonder den Geest. Adviseur, hartelijk welkom. De notulen werden voor gelezen en onveranderd vastgesteld. Een schrijven was ingekomen van den heer C. Wassenaar, dio dank bracht voor de in- staatstelling tot het houden zijner 5e bede vaartstocht naar Maria's Genado-Oord te Lourdes. De collecte voor dezen door blind heid geslagen Bondsbroeder heeft opge bracht 321.Namens het bestuur bracht de voorz. dank aan de leden en niet-leden, die voor dit doel hebben geofferd. In een schrijven van den Centrale Volksbank werd medegedeeld, dat in plaats van den heer H. Buijze; die 7 jaren de belangen van de zen instelling hier heeft behartigd, door haar als agent was aangesteld de heer W. Augustinus. De voorz. bracht den heer Buijze dank voor het vele werk door hem tot stand gebracht en deed het voorstel om den scheidenden functionaris, namens den Volksbond een blijvend aandenken aan te bieden, waarmede de vergadering accoord ging en hiervoor een bedrag van 40.toe stond. Dat door deze functionaris goed werk is verricht, moge blijken uit de vol gende cijfers: In het eerste jaar werd inge logd 4861.66, terwijl in 1927 werd ingelegd 9017.45 en 31 Dec. 1927 aan spaargelden uitstond 15670.64, waarbij nog komt een rente van ƒ473.40, dus een totaal bedrag van 16144.04. Het volgende punt der agenda was een besproking over „Eigen woning". Door eén nieuwe verkaveling van de gemeentelijke bouwgronden a-an den Boerenburgerwèg kan dit met zich medebrengen, gemakkelij ker voorwaarden tot het verkrijgen van een eigen woning. Waar dit belangrijk onder werp slechts voorloopig in den Gemeente raad is besproken, vond het Bondsbestuur hét gewonscht dit onderwerp op een leden vergadering ter sprake te brengen, om de zienswijze der leden te hooren. Na eenige besprekingen werd besloten een adres tot den Gemeenteraad te richten, waarin in beginsel deze plannen worden toegejuicht en op verdere uitwerking wordt aangedron gen. Dit adres kan door leden, die in begin sel dit plan toejuichen en hiervan willen profiteeren, onderteekend worden. Hierna kwam in bespreking het Winter- programma, hetwelk na enkele kleine wijzi- ginen in zijn geheel werd aangenomen en uit hot navolgende bestaat: 19 October: Ledenvergadering. 11 November: Algemeene H. Communie, ter viering van het St. Willibrordusfeest. 16 November: Ontwikkelingsvergadering, waarbij als spreker zal optreden de heer Berends uit Amsterdam, met het onder werp „Amsterdam in den loop der eeuwen". 5 December: St. Nicolaasfcest voor de kinderen der leden. In afwijking met voor gaande jaren, zal nu geen Kerstboomfeest gegeven worden. 14 December2e Oniwikkclingsavond. Spreker Kapelaan W. Nijcsen, met het on derwerp „Rcod of Roomnch?" Deze. avond is voor alle Katholieken toegankelijk. 14 on 15 Januari: Feestavonden, waar voor sprekers zullen worden uitgenoodigd en zoo mogelijk een humoristisch gezelschap zal worden aangenomen. 15 Februari: 3e Ontwikkelingsavond, met als spreker de heer Henry Hermans over „Politiek in verband met de Tweede Ka merverkiezing", voor alle Katholieken toe gankelijk. 8 Maart: Jaarvergadering. 23 Maart: Algemeene H. Communie. Tevens zal nog getracht worden eoa lichtbeeldenavond te verkrijgen over de toestand, n in Mexico. Dezen winter zal een cursus worden georganiseerd over Apo logie, bestaande uit 4 lessen, waaraan iede re Katholiek kan deelnemen. De begrooting 1929 werd geraamd op 1832.10, met een vermoedelijk saldo van 12.20. Na voorlezing werd deze begrooting ongewijzigd aangenomen. Na de gebruiken lijke rondvraag, welke geen bijzonderheden opleverde, sloot de voorz., onder dank voor de opkomst, deze vergadering met' gebed. OEGSTGEEST. Geboren: Hermanus Petrus z. v. P. C. Stuifzand en W. Wijsman. Ondertrouwd: G. van Druten cn M. Kantenbach, beiden te Oegstgcest. Gehuwd: J. Spaargaren te Leiderdorp en A. van Werkhoven te Oegstgeest. Overleden: B. Rosenboom 61 j. TER AAR. Roede Kruis. De gehouden collecto ten bate van het Roode Kruis heeft do som van ruim 99 in deze gemeente op gebracht. Hersteld. Naar wij vernemen ie de echtgenoote van onzen Burgemeester Me vrouw de Muralt, die bij een auto-ongeluk haar overkomen, in het ziekenhuis te Haarlem werd opgenomen, na drie maan den te zijn verpleegd, thans wejer her steld teruggekeerd. UITHOORN. Aan de gevolgen overleden. De tien jarige Anton van der Jagt, die de vorigo week alhier door een luxe auto ie aange reden, is aan zijn bekomen wonden in het ziekenhuis te Amsterdam overleden. To gen den bestuurder van den auto den lieer G., koopman te Amsterdam, is proces-ver baal opgemaakt. VOORHOUT. Geboren: Cornelis Wilhelmus z. van C. J. G. L. Plaameijer en J. C. van der Meij Alida Jacoba d. van J. P. Hooger- vorst en M. Mens Agatha Gerarda d van M. H. de Haas en A. Kloek. Getrouwd: J. Angevare 26 j. te Anna Pauwlona en M. F. v. Dam 25 j. alhier. Overleden: Martina Alida Vink echtg. van M. Brouwer 56 j. Adriana Mar garetha Maria van Dorp 11 m. Antonia Petronella van der Ploeg echtg. van. O. C. de Roode 67 j. Gevestigd: J. M. Sengers uit Hci- loo J. Boonman uit 's-Heer-Arendskerke J. Th. J. Buis uit Obdam G. A. Willen- borg uit Obdam J. van Kampen uit Spierdijk J. W. Bus uit Haarlemmermeer P. J. Koopman uit Beekhout A. J. A. A. Kruger uit 's-Gravenhage W. J. M. Koning uit Oterleek P. S. Deken uit Hoogwoud J. W. Minneloos- uit Heems kerk H. A. Sijben uit den Helder J. en J. Opdam uit Heiloo J. C. van den Beid uit Deventer F. C. van der Kraan uit Lichtenvoorde J. G. H. Seeker uit Rot terdam P. N. Wagenaar uit Spanbroek A. van Diepen uit Ursem J. H. M. te Looke uit Helden A. H. Mikkelsen uit Kolding (Denemarken) F. B. Nielsen uit Odder (Denemarken) J, O. M. Henoke uit Amsterdam H. P. Groot uit Hoogwoud H. A. van den Berg uit Noordwijkerhout I. A. Halsema uit Leens W. L. A. Kochler uit 's-Gravenhage Th. G. van der Poel uit Wassenaar. Vertrokken: J. van den Hurk naar Rotterdam M. F. van Da-m naar Anna Paulowna Th. B. van Galen naar Haar lem. ALPHEN AAN DEN RIJN. Serenade. Gisteravond word aan het echtpaar Adiranus de Korte en Elisabeth Van der Laan, dat dien dag zijn 50-jarigo echtvereeniging herdacht, door de Harmo nie vereeniging Leo XIII een serenade ge bracht. Het gouden echtpaar is in het be zit van negen kinderen en vier en veer tig kleinkinderen. Aanrijding. In de Emmalaan werd gisterenmiddag een Fordje, dat door den bestuurder langs den weg was neergezet, door een passeerende vrachtauto aangere den. De schade die vrij aanzienlijk was, zal onderling worden geregeld. Geboren: Cornelia d. van A. Verburg en J. M. Wingelaar Elisabeth d. van E. Stapper en A. v. d. Bosch Jan z. van G van ijswijk en M Sekeris Marthijnfcje Ja coba d. van J. A. v. Beek en M. Paal Willemijntje d. van W. v. Oosterom en B. v. Ommering Getrouwd: G v. Ginkel 35 j, en A. Voorbij 31 j. T. Tak 24 j. en E. M. Splin ter 19 j. Overleden: J. M. Wieners wedr. van W. Wessels 77 j. N. v. Noort 28 j. J. Hofman 80 j. BOSKOOP. Geboren: Ali d. van L. P. J. Burg groeve en K. Hoogervorst Jan z. van H. de Kwaadsteniet en A. P. Boer Lilijan Johanna d. van J. H. Boodenburg en E. Baldwin Johanna Theresia Margarctha d. van N. A. v. d. Vis- en J. Bos Ondertrouwd: B van Heiningen en C. van Herk. BODEGRAVEN. Volksbond. Door den R. K. Volksbond is besloten tot oprichting van een kaart club, welke genaamd is „Ons Vermaak". De bijeenkomst van deze olub is Zondag avond van 8 tot 10 uur in het patronaat. Een 20-tal leden heeft zich aangemeld. Auto te water. Zaterdagavond pl.m. 6 nur reed een kleine auto, waarin heer, dame en klein kind, door onbekendheid met den weg, tegenover de R. K. kerk in de moddersloot. De toeristen werden spoe dig uit hun benarde positie gered. Do kraanwagen van den heer v. Buningen bracht de auto weer op den weg en sleepte ze mede naar de garage. St Josephgezellenvereeniging. Nadat wij hier een paar jaar zonder St. Joseph gezellenvereeniging zijn geweest, is deze vereen, door den eerw. kapelaan opgericht. Tot bestuursleden werden gekozen de hee ren J. Roest, W. v. d. Poll en J. v. Vliet. De bestuursraad wordt gevormd door de heeren P. v. Niekerk, A. de Vos en J- Hoeks. NIEUWKOOP. Personalia. B. en W. dezer gemeente hebben aan mej. F. Bijlstra op haar ver zoek met ingang van 1 November a.s. eer vol ontslag verleond als tijdelijk onder wijzeres in do nuttige handwerken aan de O. L. School in het Dorp. Brutale venter. Door den rijksveld wachter alier is tegen den 28-jarigen J. T. te Sneek proces-verbaal opgemaakt we gens het venten langs de huizen zonder vergunning. Aangezien T. toch met venten doorging en daarbij tegen iedereen, die niet van hem wilde koopen zeer brutaal optrad, is later ook door den gemeente veldwachter van Vuuren nogmaals nroces- verbaal opgemaakt. NOORDEN. Glascultuur. Dat de tuinderij zich in Noorden steeds meer uitbreidt, bewijst wel hetgeen thans gepresteerd wordt. Niet minder dan zes kassen zijn in aanbovw bij verschillende tuinders, waaronder die van gebr. de Graaf 75 Rijnlandsche roeden jeslaande, wel de grootste is. ZOETERWOUDE. Personalia. Dezor dagen slaagde te Rotterdam onze plaatsgenoot de heer J. Schouten, hoofd der R. K. school als leeraar in Pluimveeteelt. Gemeenteraad. Donderdagmorgen om half tien vergadert de gemeenteraad. De agenda luidt als volgt: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van pensioensgrondslagen. 3. Alsvoren tot vaststelling eener nieuwe verordening tot aanwijzing van stemlokalen 4. Alsvoren om in principe te besluiten tot verkoop van een berm met daarop staande boomen aan het Rijk, ten behoeve van wegverbreoding. 5. Alsvoren tot vaststelling der gemeen- tebegrooting 1929, inclusief de begrooting van het waterleidingbedrijf. 6. Alsvoren tot vaststelling van het be stek, volgens hetwelk zal worden overge gaan tot publieke aanbesteding van de verbreeding en verbetering van een ge deelte van den Vrouwenweg. 7. Rondvraag. Roode Kruis. In den loop dezer week zal er wederom eene collecte langs de hui zen worden gehouden ten bate van het Ne- derlandsche Roode Kruis, waarvoor een comité is gevormd onder presidium van Mevrouw L. Y. M. Wap-Verwer. Gevonden. Ter secretarie dezer ge meente zijn inlichtingen te bekomen om trent een gevonden gouden armband horloge. UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Woensdag 24 October Huiz en, 3 4 0.9 M. Na 6 uur 1870 M (Uisluitend N.O.R.V.) 12.301.45. Concert. 5.006.00. Kinderuurtje. 7.00—7.30. Engelsche handelscorréêpo: dentie. 8.00. Groningsche avond. Hilversum, 1071 M. 12.302.00. Lunchmuziek door het tri Sjouwerman. 3.004.00. Maak het zelf? Causerie va mevr. SchaakeVerkozen. 5.307.15. Concert door het Omroept kest. P. de Petri, accordeon. 7.157.45. Gezondhoidshalfuurtje door d G. E. Windomuller: Hygiëne ten platt lande. 8.0511.00. „Dokter Klaus", blijspel in bodrijvon door A. l'Arrongo. Door de N. „Het Schouwtooneol", dir. Adr. v. d Hor en Jan Musch In do pauzes muziek door k AVRO-Trio. Persbor. Daventry, 1&0Ö Mv 10.35. Kerkdienst. 11.20. Gramofoonmuziek. 12.20. Concert (sopraan, alt)* 12.50. Dansmuziek. I.202.20. Orkestconcert. 2.45. Berichten. 2.50. Voor de scholen. 3.15. Muziek. 3.20. Lezing. 3.50. Lezing. 4.05. Licht klassiek concert. Bolton T; en solisten. 5.35. Kinderuurtje. 6.20. Gramofoonmuziek. 6.35. Nieuwsber. 6.50. Tuinpraatje. 7.00. Muziek. 7.05. Schubert's Winteiroise, voor ten 7.20. Lezing. 7.35. Muziek. 7.45. Lozing. 8.05. Kamermuziek. D.20. Nicuwsb. 9.35. Lezing: Miss Lilian Baylis. 9.50. Nieuwsb. 9.55. Cracked China. Het Gershoin P kington-kwintet en solisten. 10.50. „Michael", tooncelstuk in 3 scèr van Malleson, naar Tolstoy. II.2012.20. Dansmuziek. „R a d i o-P aris", 17 5 0 M. 12.50. Orkestconcert. 4.05—5.05. Concert. „Trio Radio-Paris". 8.2011.20. Schubert-avond. Orkest, k en soli. Langenberg, 469 HL 10.3511.15. Orkestconcert. 11.30. Mechanische muziek. 12.251.50. Orkestconcert. WorketI v Bizet 3.40—4.15. Jeugd concert. Orkest en se ten. 5.055.50. Orkestconcert. 7.20. Orkestconcert. 8.20. Oeclamaties en gedichten van G ner. Daarna tot 11.20. dansmuziek. Königswn&terhausen, 1250 1 (Z e e s e n). 11.504.20. Lezingen. 4.205.20. Orkestconcert. 5.207.05 Lezingen 7.20. Concert. 8.20. Lezing: Shakespeare. 8.50. Lezing: Scholen. Daarna tot 1 Dansmuziek. Hamburg, 306 M. 3.35. Dansmuziek. 4.20. Orkestconcert. 5.20. Dansmuziek. 7.20. Mozart-concert. Orkost a cape koor en solisten. Daarna tot 10.20. caba' Brussel, 509 HL 5.20. Dansmuziek. 6.50. Trioconcert. 8.35. Orkestconcort. 8.50. Balalaika-kwartet 10.35. Sluiten. FEUILLETON. Uit bet Engelsch van EFFIE A. ROWLANDS. Nadruk verboden. Bn uitdrukking van besluiteloosheid ïn op Dick's gezicht. De detective zag en trachtte er onmiddellijk zijn voor- mee te doen. Maar ziet U dan niet in, drong hij i dat wanneer ik niet groote sym- lie voor U voelde, ik niet geriskeerd hebben het hier met U aan den stok crijgen? Dan had ik toch kalm kunnen hten tot U hier met Uw werk klaar en dan op mijn gemak doen wat mijn bt is, zonder eenig gevaar te loopen. «lotte is het niets anders dan een for- iteit, want ik weet van te voren wat te zien zullen krijgen. Gj boog zich naar Dick en fluisterde en een paar woorden in het oor. De ge man deed een stap achteruit en ïrde den politie-ambtenaar onsteld Hoe.... hoestamelde hij. Hoe ik aan mijn wijsheid kom? Uit «elfde bron als Ui Uit de papieren van vader. Maar dat is onmogelijk. Dat denkt U, maar toch is het zoo. >n paar woorden zullen U duidelijk ma ken hoe mijn argwaan gewekt werd en hoe ik mijn vermoedens controleerde. U herinnert zich natuurlijk Uw cersto bezoek aan Peckam Rye? De jonge man klemde zijn lippen opeen; hij was op zijn qiri-vive! Het was een oude truc, bedacht hij, om te doen alsof men al les weet als men bij toeval achter een kleine bijzonderheid gekomen is. Maar op die manier zou de vent hem niet over bluffen! Een vluchtige glimlach gleed over Screed's gezicht; hij raadde Dick Ember- son's gedachten. U herinnert zich, ging hij voort, dat U, na langdurig onderhond met Dr. Kal- fian waarvan de details me natuurlijk niet bekend zijn, ofschoon ik me zoo on geveer wel kan voorstellen wat er tus- schen U beiden verhandeld isop straat werd aangevallen en er niet onaardig van langs kreeg. En als er niet toevallig een politieagent in de buurt was geweest, zoudt U ook nog beroofd zijn. U moet het maar zeggen als het niet waar is I En U wilde geen klacht indienen tegen don man die U aanviel en wilde beroovon, niet waar? Wat een menschlievehdheidMaar dan toch van een soort die te denken geeft. Maar laat ik U vertellen dat do agent die „toevallig" op het goede oogenblik ten tooneele verscheen, door mij was uitge stuurd om U te „schaduwen". Het pakje, dat U zonder zijn tusschenkomst kwijt zou geweest zijn, schijnt voor een bepaald per soon de grootste waarde te hebben gehad. Hoe is anders de tweede aanval op U te verklarenhet nachtelijk bezoek, waar bij U gechloroformeerd werd en Uw ka mer heelemaal werd doorzocht? Deze twee pogingen, zoo vlak na elkaar, bewezen dat U in het bezit was van een buitengewoon bezwarend stuk van overtuiging papieren of een of ander klein voorwerp en dat de persoon voor wie het bezit gevaar ople verde, voor geon enkel middel zou terug deinzen om het in handen te krijgen. Mr. Screed wachtte een oogenblik, maar Dick volhardde in zijn zwijgen. Wel, ging de detective daarop voort, uit de weinige beteekenis die U aan den tweeden aanval hechtte, leidde ik af dat het gezochte voorwerp niet meer in Uw bezit was cn daaruit volgde voor mij logisch dat U het aan een ander in be waring moest hebben gegeven. Mijn ver moedens gingen natuurlijk direct do rich ting uit van Miss Anerley. Maar dat is pure fantasie, niets dan raadwerk van Uw kant, protesteerdo Dick heftig. In het eerst was het dat ongotwij- feld, maar ik heb niet nagelaten mijn ver onderstellingen aan de feiten te toetsen. Terwijl mijn agenten Uw gangen buiten lands nagingen, wijdde, ik mijn krachten aan het ontdekken van het mysterieuze pakket, waarin ik daarvan was ik ze ker den sleutel zou vinden tot het heel raadsel. Ik begreep dat het volkomen doel loos zou zijn bij Miss Anerley zelf aan te kloppen en daarom verzekerde ik mij van de hulp van haar kamermeisje. Laat ik do manier waarop ik haar hulp verkreeg nog stilzwijgend mogen voorbijgaaner zijn vele wegen waarlangs men een dergelijk doel bereiken kan Het is voldoende als ik U vertel dat ik van het meisje gedaan wist te krijgen, dat zo tusschen de bezit tingen van haar jonge meesteres zocht naar het pakje dat ik haar beschreven had, maar om het meisje recht te laten wedervaren, moet ik erbij vertellen dat ze alleen aan mijn verzoek wilde voldoen op voorwaarde dat ik alles ongeschonden zou teruggeven na afloop van mijn onderzoek. Op een avond dat Miss Anerley aan tafel zat, had ik gelegenheid om op mijn gemak de papieren door te kijken. Ik maakte verschillende notities en een schetsteeke- ningetje van den gouden manchetknoop met de initialen A. K., die ik als zeer be langrijk bewijsmateriaal beschouwde. Nadat ik deze manier mijn kennis ver rijkt had, was het eerste wat ik deed, mijn speurhonden op het spoor van Dr. Aram Kalfian te zetten. Lk zorgde dat mijn buitenlandschc agenten voorzien wa ren van een bevel tot opsporing, zoodat zij in samenwerking met do plaatselijke politie zijn bagage zou den kunnen doorzoeken en zoo noo- dig een huiszoeking doen in zijn hotel of op zijn kamers, want ik had nu reden om aan te nemen dat een zeker stuk van overtuiging U begrijpt wat ik bedoel zich onder zijn bagage bevond en dat het hem moeilijk zou vallen een vredigende verklaring voor de aanwezigheid daarvan te geven. Wel meneeren, besloot Screed met iets van een zucht, U mag er U op beroemen dat U eigenlijk min of meer spelbrekers bent geweest, dat U den schurk, dien ik op de hielen zat, van een zeer bezwarend „corpus delicti" hebt be vrijd! Hoe U dat klaargespeeld hebt, weel niet; het plotseling handelend optre< van Mr. Be van schijnt mijn agenten beetje van de wijs to hebben gebracht, lieten hem ongehinderd naar Engel; terug te keeren terwijl zo zich aan do vc stappen van Mr. Emberson en den Ari niër hechtten. U mag me eigenlijk wol klein beetje dankbaar zijn, want d mij'n tusschenkomst, dat wil zeggen d die van mijner mannen, werd U opnie van een ernstige mishandeling geredj dit goval zoo good als zeker van den dc Dick schrok op. Was mr. Purvis c agent van U? In ioder goval een van Scotland Ya die in dezo zaak onder mijn bevolen sto Dus U ziet Mr. Emberson, dat ik U zoo te zeggen, geen oogenblik uit het o heb verloren. Ja, U bent mc te slim af gowec zei Dick met een hocsclien lach. Kom, antwoordde do detective moedelijk. Ik doe nu toch heuscli c beroep op Uw gezond verstand. Als rustig nadenkt, zult U toch inzien, dat 1 nutteloos is om nu verder verstoppor met me te spelen. Zou heb niet verstan ger zijn als U mij Uw vortrouwen gr Als ik in het begin verdenking tegen U koeeterd heb, heeft Uw eigen hcrudi daar immors allo aanleiding boe gegov (Wordt verstflgf'

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7