rpar/j BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. 6008 al 2 d| J. ƒ3 Ol, 2 maal P. invalii 5. Den i 3 ol| zitten Or \BONNEMEc»'"oPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Yoor Leiden 19 cent per week. f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week. f2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- Irrijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers o ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. H DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlën 30 cent perregol Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. n Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen wordon aangeboden of govraagd, hum* on ver huur, koop en verkoop fÖ.50. 3 d.;L veroonj Dit nummer bestaat uit hanjJ drie bladen. aten. Pjffl eest id.f L e snel, uiTSCHLAND. 'P<^n! Ludendorff tegen Hindenburg, v. 11. k Een felle aanval. of if vergui Te vroegere generaal-kwarhermeester lie adendorff, bekend als de onderteekenaar 0. id. - :—A~ tredinj 2 of isscher treding r. staa; Loope: Sassen! 1 d.; ■unning M. openb, id. motoj of 2 4 mmerl bietsen 'g id. v.; D. P verl alsv. dagelijksche communiqués van het al- tor 3 emeen hoofdkwartier over de operaties z, r Duifcsche legers en na den oorlog min meer berucht om de vreemdsoortige :n ovoitnj20) waarop Lij in woord en geschrift zijn m nkbeelden over politieke en andere agsiakken aan den man poogde te bren- i, heeft weer eens de krijgstrompet ge- oken. De heer Ludendorff is n.l. in zijn Ber- nsch orgaan tegen v. Hindenburg aan het etteren" geslagen, waarmee de latente andschap tusschen den in Duifcschland er het algemeen weinig gezienen generaal den bijna algemeen gevierden president ns meer openlijk tot uiting is gekomen. Ludendorff geeft te kennen, dat de lau- 3ren, doer von Hindenburg geoogst genlijk hem toebehooren. In zijn weekblad, de „Deutsche Wochen- shau" wordt v. Hindenburg heftig aange- illen en wel door één van Ludendorff's ra wanten, generaal von Bronsart. De onmiddellijke aanleiding tot dezen anval is bet feit, dat Ludendorff een be- oep had gedaan op v. Hindenburg, om hem Stegen de kuiperijen der vrijmetselarij te be- VLJ Hokermen". Ludendorff vroeg een persoonlijk ant woord van den president. Doch hij ontving echts een formeele erkenning van ont- .vangst, geteekend door Hindenbug's secre- zc:'taris. 6 lfl G.enera'^ von Bronsart schijnt ook een "?aa audiëntie bij den president te hebben aan- gevraagd in deze aangelegeheid, maar ze •"■werd geweigerd, omdat de rijkspresident 1C11D'. fcijn bezoek niet gewenscht achtte. De brief, waarin de weigering vervat as, behelsde nog deze woorden: „Zou Uwe Excellentie werkelijk meenen, at er een bedreiging tegen generaal Lu- endorff bestaat, dan stelt de rijkspresi- lentvoor, dat de redenen voor die ver- pf; denking worden voorgelegd aan den Reier- °01)* Schen minister van justitie." OH ^eze raaxi heeft kwaad bloed bij Ludc-n- 1 dorff gezet, omdat de bewoordingen, waar- raa(j vervat is, twijfel verraden van e Ludendorff's klacht over een complot tegen 3 hem. i Over de kwestie zullen voorloopig nog "wel wat woorden vuil gemaakt worden. ENGELAND. Het vlootaocoord. Het Engelsch witboek gepubliceerd. I De Engelsche regeering is gisteren over gegaan tot de publicatie van de documen ten betrekking hebbende op het Frans ch- Sngelsche vloot compromis, waarvan de itrekkmg reeds bekend is. Het Engelsche witboek geeft een volle dig overzicht van de omstandigheden, die en slotte tot het Fransch-Engelsche com promis hebben geleid. POLEN. De staking te Lodz geëindigd. Een mislukking. Zondag heeft de stakingscommissie van le socialistische vakvereeniging te Lodz na angdurige besprekingen met 22 tegen 12 itemmen besloten de staking in Lods en imgeving te eindigen op den basis van het >emiddelingsvoorstel der regeering, vol- hetwelk een overeenkomst met de verkgevers wordt gesloten, waarbij een oonsverhooging van 5 pet. wordt toega and. De staking is thans geheel verloopen. Een voortzetting was onmogelijk, daar de yakvereenigingen over geen middelen meer beschikten en de arbeiders dus door ge- erej) ^rek werden bedreigd. Aan den oproep, om het werk te hervatten, is algemeen ge volg gegeven. Ook de textielarbeiders heb ben het werk hervat. AFRIKA. TDe overval van Oued-Zem. De overval van Oued-Zem is volgens de door den gouverneur-generaal Steeg uit 5- Casablanca gezonden telegrammen geen daad van dissidenten, doch van bandieten. De overval heeft niet plaats gehad door I ee.n dich, die gewoonlijk uit een dozijn of j .vijftien man bestaat, doch door twee gï struikroovers. Ze zijn de zóne der opstan- I fDgei1 oivergetrokken en hebben waar- jj ischijnlijk den graeskooper Zubillaga als gijzelaar meegevoerd, zoo zij hem niet ge dood hebben. De tweede gijzelaar de heer Pomares heeft kunnen vluchten, doch kreeg een schot na, waardoor een arm werd stukgeschoten. Hij bevindt zich in het hospitaal van Casablanca, en men vreest, dat zijn arm zal moeten worden af gezet. Bij de nachtelijke vervolging hebben de patrouilles, door de duisternis misleid, op elkander geschoten en daarbij zijn een moghazni en een inboorling-partijganger gedood. De nieuwe overval, die zulk een schril licht werpt op de veiligheid in Marokko, heeft een diepen indruk gemaakt vooral onder de blanke bevolking van Casa blanca. AZIE Onlusten in Afghanistan? Afghaansche troepen, bestaande uit ca valerie en artillerie, hebben den lOden j.l. met succes een strafexpeditie tegen het dorp van de Ghulzai-stam, nabij de stad delingen overgetrokken en hebben waar- dernomen. Er zijn geen bijzonderheden ontvangen, maar toch schijnen de geruchten waar te zijn, dat in Afghanistan troebelen zijn uit gebroken in verband met het besluit van koning Amarioellah om het volk Europee- sche zeden op te leggen. R. K. JUVENAAT IN HET BISDOM HAARLEM. Een gedenkboek. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van het R. K. Juvenaat in het Bis dom Haarlem is een geïllustreerd boek verschenen, dat er keurig uitziet en waar van de inhoud zéér lezenswaard is. De voorzitter van het R. K. Juvenaat, de zeereerw. heer J. M. Lucasse vat in een „Ter Inleiding" den inhoud als volgt samen. „Daar prijkt aan het hoofd de beelte nis van onzen beminden Bisschop Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent met zijn waardee- rende en aansporend woord, die reeds in het verleden naast zijn doorluchtigen voorganger Mgr. A. J. Gallier z.g. in ons werk zooveel belangstelde en het aanmoe digde, tot wien we met vertrouwen opzien, wetend dat zijn raad en steun in de toe komst ons werk zal dragen. De onvergetelijke arbeider van het eer ste uur. Mgr. W. van Stee, onze hoogver eerde Eere-voorzitter, geeft ons zijne her inneringen ten beste. Rector B. H. de Groot, Voorzitter van het Centraal Comité van R.K. Patronaats- belangen in Nederland, toont ons in „de Macht van het kleine" de opvoedkundige waarde van onze patronaten; Kap. Th. Boonekamp, zoolang reeds gevierde Pa tronaatsdirecteur, geeft ons de „Cultureelo waarde van het Patronaat", terwijl de cen- traal-Praeses der St. Josephs Gezellen Vereenigingen in een „Waar blijven we met onze jongens?" het voorwaarts- aan onze beschermelingen toeroept. De immer werkende heer A. Backhuijs, onze pen ningmeester, steun en stut van den R.K. Amsterdamschen Patronatenbond en van zooveel instellingen tot heil onzer R.K. Jeugd, laat in „de Maatschappelijke vor ming door het Patronaat" het groote be lang van dit instituut naar voren komen; terwijl de onvermoeibare Rector S. Braak man U een overzicht van ons Juveitaats- en Patronaatswerk gedurende vijf en twin tig jaar geeft. Met warmen gloed geeft ten slotte de heer H. Beekelaar zijne ge voelens in dichtmaat weer, in hartelijke ontboezeming zijn vreugde uitjubelend bij ons zilver jubilee". De voorzitter besluit: „Een gunstig onthaal van dit gedenk boek, moge het loon zijn voor do samen stellers". Wij wenschen dit ook van harte. Veel valt er uit te leeren ten zegen van onze jeugd! RIJK EN GEMEENTEN. Advies aan alle Ged. Staten gevraagd. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan Gedeputeerde Staten van allo provinciën van Binnenlandsche Zaken wetsontwerp tot regeling van de finan cieels verhouding tusschen het rijk en de gemeenten. De minister schrijft, dat de algemeene beginselen voor de regeering vaststonden en dat zij gaarne nog. in deze parlementaire periode deze aangelegen heid afgedaan zag. Zij heeft daarom de aanbieding van het ontwerp aan de Sta- ten-Generaal bevorderd. In de eerstkomende maanden zal echter het waarschijnlijk breede onderzoek door een commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer tot nadere overweging van verschillende punten door de regeering lei den. Daarom stelt de regeering het op prijs ook de adviezen van Gedeputeerde Staten nog te ontvangen. TOL-KWESTIES. Te Gouda. Ook de omgeving van Gouda heeft haar tolbestormer gevonden in de persoon van een Rotterdamschen automobilist, die op zettelijk geweigerd heeft voor de twee ge hate verkeersobstakels op den drukken straatweg GoudaBodegraven tolgeld te betalen. Toen hij voor den z.g. Goudschen tol kwam, stond het slaghek open. Hij reed gewoon door. De tolgaarder gooide onder het doorrijden de tol dicht, waar door de auto beschadigd werd. Aan den tweeden, den Reeuwijkschen tol, gelukte het den Rotterdammer even eens zonder betalen te passeeren, daarbij van de gelegenheid profiteerend, dat van den anderen kant een auto aankwam, waarvoor de tolhekken waren geopend. De automobilist heeft bij de politie een aanklacht ingediend wegens beschadiging van zijn wagen. Hij heeft zich daarbij op het overigens nieuwe standpunt ge steld, dat hij het recht heeft zonder te betalen den tol te paseeren als de hekken geopend zijn, daar deze dan niet geopend behoeven te worden en dus voor zijn beta ling geen constraprestatie geleverd wordt. Te WeesperkarspeLj Door de maréchaussee te Weesperkar- spel is proces-verbaal opgemaakt tegen de vrouw van den pachter van den tol aan den Bijlmer, op het Weesper Zand pad, wegens belemmering van het verkeer door het sluiten van de tolboom. Naar wij vernemen is dit optreden van de zijde der maréchaussee een gevolg van een aan klacht, ingediend door den heer H., wijn handelaar te Diemen. Genoemde heer H. wilde onlangs den Bijlmertol forceeren, waarbij hij met zijtL vrachtauto voor den gesloten tolboom kwam te staan. De achter hem wachtende firma S. te Weesperkarspel bood toen aan, het tolgeld voor H.' to betalen, doch dit aanbod had niet ten gevolge, dat de fir ma S. kon doorrijde*!- Door laatstgenoem de werd toen een klacht ingediend tegen H., wegens belemmering van het verkeer door het versperren van den weg. De fir ma H diende toen op hare benrt een klacht in tegen mej. A., vrouw van den tolpachter T. A., die op dat tijdstip den tol bediende. Volgens aanklager is mej. AT. niet gerechtigd den tolboom te sluiten, daar zij niet den tel gepacht heeft, doch wel haar echtgenoot T. A., die echter in de maanden Augustus en September niet aanwezig was en den tol verlaten had. Volgens den heer H. was er op dat oogen- blik geen pachter meer van den tol. „Tel." Vragen van Kamerleden. Postdienst op Katholieks feestdagen. In antwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Vlie gen, in zake de beperkte dienstuitvoering op de postkantoren in een groot deel van ons land op Roomsche feestdagen, deelt de minister van Waterstaat mede, dat op verscheidene plaatsen op Maria Hemel vaart, Allerheiligen en Goede Vrijdag dienstuitvoering plaats heeft, in den geest als door den steller der vragen was mede gedeeld. Verder merkte de minister op, dat in alle daarvoor in aanmerking komen de gevallen op die dagen gelegenheid tot het afhalen van poststukken zal worden gegeven voor zoovw dit zonder verlenging van den dienst v&a «iet personeel mogelijk is. Ten aanzien van dagbladen zal, in ver band met het feit, dat deze als regel in gebundelde pakken worden ontvangen en daardoor afzonderlijk kunnen worden ge sorteerd, deze gelegenheid in elk geval kunnen worden geboden. St. Antoniushove te Voorburg. Onder groote belangstelling had Zon dagmiddag te Voorburg de officieele ope* ning en plechtige inwijding plaats der uit breiding van de stichting St. Antonius hove. Aan de bestuurstafel hadden plaats ge nomen de Z.E. heer Rector der stichting Mgr. W. van Stee, de Z.E. heer Pastoor Aalberse, voorzitter van het parociaal kerkbestuur waaronder de stichting ressor teert, de Z.E. heer Dankclman uit Delft, directeur en de Z.E. Zusters Albertina, al gemeen overste der orde van Augustines- sen, de Ovcyrsten der overige ziekenhuizen der orde t.w. Delft en Alkmaar; de leden der bouwcommissie en den architect van het bouwwerk de heer B. M. Koldewey. Voorts waren o.m. aanwezig de burge meester Jhr. C. W. Stem, de gemeente secretaris, de geestelijken der aangrenzen de parochies, geneesheeren, de vertegen woordigers der plaatselijke R. Kath. orga nisaties, enz. enz. Mgr. W. van Stee, de stichter van het op 13 Juni 1913 geopend ziekenhuis, heette allen welkom en wijdde vervolgens het nieuwe gedeelte der stichting in. Postzegels. In verband met de nieuwe verlaging van de posttarieven, ingaande 1 Novem ber, zullen de volgende wijzigingen in de frankeerzegels worden gebracht. le. wordt ingevoerd een nieuw zegel van 27 1/2 cent van grijze kleur (als van het 1/2 cent zegel); 2e. de frankeerzegels van 121/2 cent worden voortaan uitgegeven in blauwe kleur en die van 7 1/2 cent in rood 3e. de zegels van 15 en 10 cent krij gen in verband hiermee de kleur resp. van het 12 1/2 cent- en van het 7 1/2 cent zegel; 4e. postzegelboekjes met 24 zogels van 15 cent worden niet meer gemaakt; in plaats hiervan worden boekjes met 24 ze gels van 12 1/2 cent verkrijgbaar gesteld. De aanwezige voorraad van de bestaan de zegels zal worden opgebruikt. De wethouders-vacature te Amsterdam. De Katholieke Raadsfractio te Amster dam heeft aan alle andere fracties een uitnoodiging gestuurd om overleg te plegen in zake de nieuwe samenstelling van het college van B. en W. Alle fracties hebben die uitnoodiging aangenomen, behalve de S. D. A. P. on de Anti-Revolutionairen, die als voorwaarde stelden, dat de fractie dor neutrale Mid denstanders niet aan dit overleg zou deel nemen. De Kath. fractie heeft deze voorwaarde aanvaard en deze fractie geen nadere uit noodiging gezonden. Deze bespreking zou hedenmiddag 1 uur plaats hebben. DE STEM VAN ROME'S OUDSTE KERKEN. Lezing Pater Hendrichs 30 October. Pater Hendrichs gaf zijn eerste lezing over dit onderwerp voor eenige genoodig- den en de Pers. Wij waren tegenwoordig en hebben het heelnieuwo onderwerp en de zeer zuivere en sprekende lichtbeelden met spanning gevplgd. Wij komen er uitvoerig op terug. Nu reeds willen wij ons publiek aanraden, zich tijdig van een kaart te verzekeren voor do lezing van 30 Oct. a.s. in de Stadsgehoor zaal. Het onderwerp is prachtig en Pater Hendrichy heeft de stukken handig en overzichtelijk gegroepeerd. Het geheel is boeiend en geestig. „SANCTUS AUGUSTINUS". Gisteravond werd in het „Eigen Huis" de tweecle hospitantenvergadering gehouden der R. K. Studentenvereeniging „Sanctus Augustinus". In zijn openingswoord riep praeses Feld- brugge een hartelijk welkom toe aan den nieuwen moderator, den weleerw. Pater G. Dolle, O. F. M., die in de plaats van prof. Groenen is benoemd. Toen einde September bekend werd, dat prof. Groenen afscheid van St. Augustinus zou nemen, was dat voor de vereeniging een verlies, doch de studenten zijn Haarlem's bis schop dankbaar, dat Z. D. H. tot tijdelijk moderator benoemde Pater Dolle, die in studentenkringen geen onbekende is. Spr. is er van overtuigd, dat de dage- lijksche zorgen voor de behartiging der be langen van de vereeniging zoowel als die der leden individueel zwaar op zijn schou ders zullen drukken, omdat, zooals pater Dolle zelf reeds gezegd heeft, prof. Groe nen moeilijk op te volgen zal zijn.. Spr. be sluit ten slotte met den wensch, dat de arbeid van pater Dolle vele vruchten moge afwerpen. Hierna deelde de praeses mede, dat in het dagelijksch bestuur voor de huldiging van Prof. Groenen op 2 Dec. a.s. zitting hebben mr. Th. Fleerkamp, praeses, mej. Jo Vonk, ab-aetis, en A. M. van Oyen, quaestor. Hierna verkreeg Pater G. Dolle het woord, die na een hartelijk woord van dank voor de tot hem gesproken woorden, de verzekering gaf te zullen trachten prof. Groenen zooveel mogelijk na te volgen. Spr. zeide vervolgens enkele losse ge dachten naar voren te willen brengen over het godsdienstig element in de Katholieke studentenbeweging, zonder allerminst aan spraak te willen doen maken op den titel „voordracht". Als uitgang van zijn gedachten neemt spr. daarbij hetgeen hij in een verslag uit het laatste Anuarium las, dat n.l. de stu denten-agglomeratie der Nijmeegsche R.-K. Studentenvereeniging anders staat tegen over de Unie dan de studentenvereenigin- gen in neutrale universiteitssteden. Spr. zeide hierop van meening te ver schillen met den Nijmeegschen ab-actis, wijl hij daarin geen verschil kan zien. Ter staving daarvan haalt zijneerw. aan art. 2 van do statuten van St. Aug., dat gaat over de godsdienstige, zedelijke en weten schappelijke ontwikkeling der leden. Spr. vraagt zich af, of het doel meer positief zou kunnen worden uitgedrukt dan hier het geval is en zet dan uiteen wat de Kath. studentenvereeniging wil doen voor hare leden. Als zoodanig behandelt spr. de gods dienstige ontwikkeling, welke allen zeker Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Een felle aanval van Ludendorff op nm< denburg. De staking te Lodz is mislukt. BINNENLAND. Een treinbotsing te Rotterdam, (Gem» Berichten, 3de blad). Een roofmoord te Rotterdam. (Gom. Be richten, 3de blad). DR. SCHAEPMANFONDS. H.Ni 50 cen"L Dankbaar hebben wij deze bijdrage ontvangen. Den schenker kennen wij niet. Waarschijnlijk zal hij geen „kapitalist" zijn. Mogen er óók zoo 'ns wat groote bij dragen komen, óók heele groote. Nergens staat geschreven, dat men tijdens zijn leven niet van zijn kapitaal mag afnemen voor een goed doell nog noodig hebben, omdat zij nog niet^ psy chisch volgroeid zijn. Van de oudere jaars vraagt spr., dat zij do jongeren wegwijs zullen willen maken in het godsdienstig leven. Ook de wetenschappelijke ontwikkeling op godsdienstigen grondslag kan bevorderd: worden, vooral in de dobatingsclubs. Daar bij staat men toch wel ten achter bij de studenten aan de Kath. universiteit. Gaarne wilde spr. de gelegenheid be nutten om eens te wijzen op het krachtig ste middel om het godsdienstig leven te verdiepen, het b ij wonen der Con gregatie. Zoo door iets dan kan men daardoor komen tot de volwassenheid in het godsdienstig leven. Spr. hoopt verder, dat de Eerste Jaars in St. Aug. de mogelijkheid mogen vinden om eenmaal volgroeid te zijn en dat zij hier niet alleen als student maar ook als Katholiek student ontwikkeling mo gen vinden en dat zij na hun studenten tijd weg zullen gaan, niet alleen niets ver loren hebbend van hun godsdienst, maar geworden tot Kruisdragers in de wereld. Met het dankwoord van praeses Fold- brugge stemde de vergadering van heeler harte in. DE R.-K. SPORTWEEK. Een schitterend geslaafde film-avond in het Casinoijtheater. Heb zou een „reünie" worden en gezollig onder onsjo waarbij het Casino-theater ge heel bezet zou zijn mot sportminnondo menschen. Zulk een avond is het geworden, in alle opzichten con avond van gezellige intimiteit, waarmede do organisatoren van deze Roomsche Sportweek een groot suc ces hebben behaald. Reeds om acht uur was de bioscoopzaal geheel gevuld, zoodat tenslotte stoelen moesten wordon bijgezet, om allen een plaatsje te kunnen bezorgen. Ook waren natuurlijk tegenwoordig do be stuursleden der R.-K. Sportcommissie en de bestuurders van de diverse Sportvor- eenigingen. Toen dwe geheele zaal bezet was en er geen plaatsje meer over was, bleek liet een vroolijk gezelschap, dat bijeen was, want nauwelijks had. de muziek een sportlied in gezet of luidruchtig en spontaan werd er door de aanwezigen meegezongen, terwijl de landstormdag te 's-Gravenhago en an dere actualiteiten in het journaal werden vertoond. En telkens als er een bekend lied of een bekende mop door het orchest werd gespeeld vielen de aanwezigen aanstonds in. Intusschen volgden, na een 3-October- film een tweetal alleraardigste en zeer co- mischo twee-acters, waarvan wij de natoer allang weer vergeten zijn en welker inhoud wij eveneens niet gaarne zouden willen ïm- vertelle. Maar zoo formidabel waren- de dwaasheden, die hierin werden vertoond dat do zaal ieder oogenblik van een gul len en hartelijken lach daverde en do gezel ligheid onder de aanwezigen zoo mogelij] werd verhoogd, totdat na een daverend ap plaus, de pauze intrad. Duidelijk merkbaar was het, dat do aan wezigen tot dusver moer dan voldaan wa ren met hetgeen hen geboden was, maa: dat alles werd nog ver overtroffen door d< groote film, die na de pauze gedraaid werd Het was „Dt. Jack" of „Blijf liever ge zond" van Harold Lloyd,die in deze film zeven acten lang het publiek lachstuiper hoeft bezorgd, om do wijze, waarop hij zij: taak als dokter opvatte, wat hij n.l. deed op een zeer origineele wijze. Do storm van dwaasheden en onzinnig heden, in deze film gedebuteerd, brachtoj een cycloon van lachsalvo's, terwijl na iedc re acte een spontaan appalus opklonk. Zoo werd deze film-avond een groot sue ces voor de R.-K. Sportweek en de orgaan sa/toren van deze film-avond kunnen mc

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1