m SI ,2! E. SE[Dit nummer bestaat uit vijf BUITENLAND. ansi u BINNENLAND. KERKNIEUWS. Uit de Omgeving 20ste Jaargang ZATERDAG 20 OCTOBER 1928 No. 6006 Qe \80NNEMEft""oPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Yoor Leiden 19 cent per week. f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week. f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent por regel Voor Ingezonden Modedoolingen wordt hot dubbele van het tarief berekend. 2 Kleine advertentiSn, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f Ó.50. I bladen waaronder het lur Geïllustreerd Zondagsblad. FRANKRIJK. rzaa! HET ANTI-CLER1CAAL OFFENSIEF. De strijd om de art. 70 en 71. De Parijsche correspondent van de 3last vHsb." schrijft: •9 875! 1 De politici, die gevolg hebben gegeven tan de Hetze van de aiiti-clericale pers, hebben zich in een wespennest gestoken. Hoewel die pers meent van de overwinning tt.ni zeker te zijn en in de kamer de zaak der pHl congregaties te kunnen doen stranden, is men daarvan in den radicaal-socialistischen hoek reeds veel minder zeker. Men heeft ie haastig Herriot stelling doen nemen en legint zich nu ongerust te maken, dat ranneer de artikelen toch door de kamer ouden worden aangenomen, de positie van i lerriot in het ministerie in de oogen van geheele linkerzijde onmogelijk wordt. Herriot schijnt in den ministerraad nog al hard van wal te zijn gestoken en moet folgens de „Quotidien" verklaard hebben, hij nooit het beginsel der artikelen zou accepteeren. Nu zijn de opwellingen an den heer Herriot van een spontaniteit, %BWdie ze gemakkelijk doet vergeten en onder "''gewone omstandigheden zou alles met een isser kunnen afloopen. 0K Maar vooral in de provincie-afdeelingen SCfler radicale partij heeft men de anti-cleri- cale heethoofden met deze campagne wak en het aanstaand congres van mgers kan niet- anders meer doen, dan ich met de zaak bemoeien en resoluties aannemen, die voor de ministers uit de >artij bindend zijn. Van de vier radicale ministers hebben drie zich muisstil gehouden; Herriot's liartijgenooten echter verwachten, na 's mi- ad( Rasters verklaringen, dat hij zijn porte feuille in de balans zal werpen. En dat feit /wordt thans reeds genoegzaam in de radi- cale kringen betreurd, een bewijs te meer, ff|P[ dat de kans dat de artikelen niet aange- Uul nomen zouden worden, zoo goed als niet Jbest-aat. De gematigd radicale bladen verzuimen jUiet op te merken, dat, zoo een te strak [ètandpunt wordt ingenomen en een crisis Zou worden veroorzaakt, het duidelijk is, dat op Herriot het odium zal neerkomen. jufWe achten het echter al heel onwaarschijn lijk, dat Herriot uit eigen beweging zijn 'portefeuille zal loslaten. De radicaal-socialisten worden het hoe "'langer hoe meer met elkander oneens over de actie tegen de artikelen 70 en 71. Candace die in de kamer van het kartel ma^.onnieke concentratie leidde en daar- door bijna- 250 linkschen député's de wet sM'kon voorschrijven, is het met de gevoerde iSiif! ictie niet eens en heeft in de „Défense Co- 'loniale" verklaard, dat hij voorstander is Van de volle vrijheid voor de missie-orden, die de beste verdedigers van den "Fran- schen invloed in de koloniën zijn. Hij zegt, dat het landsbelang boven het partijbelang inoet gaan en dat het heel aardig is van Ipekenmissies te spreken, maar dat in af- jvjf U j dienbaren tijd daar nog niet veel van te verwachten is. Hij verklaart: „Vrijdenker, ïi a's ik ben zal artikel 71 toch in mij eenj -^Verdediger vinden." De socialistische leider, Léon Blnm, hoe- effl'wel geen kamerlid meer, het echec van de ;erdtffadicalen ziende aankomen, heeft thans ge- uit«*aa rschuwd, dat de radicaal socialisten er iet op moeten rekenen, dat de socialisten an den strijd zullen meedoen, aangezien eioTulks de aandacht zou afvoeren van het 1' onservatief en anti-socialistisch karakter, at de uniepolitiek aanneemt. eleflf Algemeene havenstaking te Marseille. |1 zit" Havenarbeiders en stokers) sluiten zich bij de zeelieden aan. Hit Marseille wordt gemeld, dat de zee eden hadden besloten Vrijdag alle werk- •d d9?aainh^den voor den tijd van 24 uur step te zoo» fcen' Geen enkele koopvaardijschip heeft gis- 3n (ren Marseille kunnen verlaten. De haven- 'beiders en de stokers baden zich aange- loten bij de actie der zeelieden. Dienten- was' het werk in de havens ilgelegd. jrooti ips HONGARIJE. Anti-Semitische relletjes te Boedapest. Joodsehe studenten mishandeld. Donderdag hebben in de Technische Hoo- ischool te Boedapest anti-semitische rel- tjos plaats gehad. Een Joodsch student rd zoodanig mishandeld, dat hij bewuste- 00s bleef liggen en naar het ziekenhuis 'est worden overgebracht. tX ok aan de economische faculteit kwam ot relletjes. De J'oodsche studenten "jsiifl eti 'rf^i ®e.we^ uifc de gehoorzaal ver- pP ereo hier moesten eenige personen naar het ziekenhuis worden overgebracht. De aanleiding tot deze gewelddaden is het jongste decreet van den minister van Onderwijs, waarbij wordt bopaald, dat veertig Joodsche studenten van de middel bare scholen te Boedapest tot de universi teit moeten worden toegelaten. Vrijdagavond hebben opnieuw uitspat tingen plaats gehad. Een paar honderd studenten en leden van anti-semitische organisaties drongen de Jodenwijk binnen en bestormden er de sy nagoge, waar juist Vrijdagavonddienst werd gehouden. In het godshuis ontstond een paniek, terwijl tusschen de indringers en een aantal -geloovigen een woest hand gemeen plaats vond. Later werden ook in de stegen der Jodenwijk voorbijgangers door de opgewonden studenten afgerist. Laat in den avond trokken de studenten en de leden der anti-semitischë\ organisa ties naar het Elisabeth-plein, waar zij voor het redactiebureau van het liberale blad „Az Est" en voor den boekwinkel van het sociaal-democratische orgaan „Nepszava" op rumoerige wijze demonstreerden. Bij de „Az Est" werden de vensters der drukke rij ingegooid, terwijl bij den boekwinkel de etalage werd vernield. Uit het gebouw van de „Az Est" werden drie schoten in de lucht gelost, ten einde de demonstranten af te schrikken. De menigte werd ten slot te. door de politio uiteen gejaagd, waarbij tien demonstranten werden gearresteerd. potm. Algemeene staking te Lodz geëindigd. Ook einde van het textiel- conflict verwacht. De algemeene staking te Lodz is geëindigd. Het gemeente-personeel en dat van de tramwegen en openbare diensten heeft het werk hervat. Ook de textielstaking schijnt spoedig een einde te zullen nemen. AZIE Terechtstellingen in Afghanistan. Een groot aantal arrestaties. Volgens te Londen ontvangen berichten van de Indisch-Afghaansche grens zouden te Kabovd gedurende de afgeloopen week een hoogepriester te zamen met drie ande re geestelijken zijn terechtgesteld. Volgens geruchten zouden nog vele andere perso nen, tegenstanders van den koning, zijn te rechtgesteld Het aantal gearresteerde per sonen, onder wie de broer van den koning, moet zeer groot zijn. China niet tevreden. Over het optreden van Feng. Volgjns berichten uit Peking heorscht in de provincie Shantoeng algemeene onte vredenheid over het optreden van den nieuwen Obineeschen minister van oorlog, Feng Yoe Hsiang. Ir. de streek van Tsche- foe zijn 43 der door Feng benoemde beamb ten vermoord. De ter plaatse gestationneerde kanon- neerbooten der mogendheden houden zich gereed, eventueel in te grijpen ter bescher ming der buitenlanders AMERIKA. Onlusten in Venezuela? Te Bilbao loopen geruchten, dat te Ca racas in Venezuela revolutionnaire woelin gen zijn uitgebroken. De politie schijnt ver scheidene malen gedwongen te zijn geweest van de wapens gebruik te maken, waardoor een student ene ene tra-mweginspeeteur ge dood werden. Eenige tientallen studenten zouden wegens revolutionnaire plannen in hechtenis zijn genomen. TWEEDE KAMER. Het mijnrecht. Het wetsontwerp, dat gisteren de Ka mer bezighield, beoogt het recht, dat van de steenkolenmijnen geheven wordt en vroeger een kwartje per ton van 1000 kg. bedroeg, te bepalen op een dubbeltje per ton. Men is in de behandeling blijven steken. TECHNISCHE SALARISHERZIENING RIJKSAMBTENAREN. Een eenparig advies. In hare slotvergadering van gisteren bracht de sub-commissie voor de technische salarisherziening der burgerlijke rijksamb tenaren, samengesteld uit vertegenwoordi gers van alle in de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg zitting heb bende organisaties en een lid ad hoe als vertegenwoordiger der gezamenlijke onder wijzers-organisaties, een eenparig advies te dezer zake uit aan den voorzitter der Cen trale Commissie. De wensch werd daarbij uitgesproken, dat in de binnenkort te houden vergade ring van de Centrale Commissie dit advies zal worden behandeld. R. K. JUVENAAT BISDOM HAARLEM. Zilveren jubileum. Dit jaar is het 25 jaar geleden dat het B. K. Juvenaat in het Bisdom Haarlem werd opgericht. Het bestuur van bovenge noemde vereeniging heeft gemeend, dit heuglijk feit op gepaste wijze te moeten herdenken. Op Woensdag 24 October a.s. zal deze feestviering tegelijkertijd met de jaarlijksche vergadering te Haarlem plaats hebben. Bij de voorbereiding is het bestuur voor het grootste gedeelte reeds geslaagd. Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aeugenent was aanstonds bereid een Pontificale H. Mis in de Kathe drale Kerk te Haarlem op te dragen des morgens om half tien, met assistentie van Bestuurders van het Juvenaat en van de Districtsbonden. Hierna zal om half twaalf de jaarvergadering plaats hebben in het St. Bavogebouw. Op de agenda staan eenige belangrijke punten. Om 1 uur zal een ge meenschappelijke lunch plaats hebben. Des namiddags om 3 uur heeft de feestvergade- ring plaats. De herdenkingsrede zal worden uitgesproken door den zeereerw. Deken J. M. Lucassen, voorzitter, en de feestrede door den weleerw. heer B. H. de Groot, voorzitter van het Centraal Comité tot be vordering van R. K. Patronaatsbelangen in Nederland. De feestvergadering zal door zang en muziek worden opgeluisterd onder leiding van den weleerw. heer Th. Spren- ger, kapelaan aan de St. Bavo te Haarlem. Ook de feestelijke, herdenking zal door Mgr. Aengenent worden bijgewoond. Vragen van Kamerleden. Nederlandsch fabrikaat. Het Tweede Kamerlid Loerakker heeft den minister van arbeid, handel en nijver heid de volgende vragen gesteld. Is het den minister bekend, dat door den Verzekeringsraad aan verschillende Raden van Arbeid is voorgesteld, om, wanneer tot aanschaffing van een adresseermachine wordt overgegaan, daarvoor adresseerplaat- ]es te gebruiken gL* ".rd door een in Ne derland gevestigde fau'uek, welke zich heeft bereid verklaard om deze plaatjes te leve ren van ten minste even goede qualiteit en tegen lageren prijs dan de in het buiten land gevestigde leverancier van adresseer- machines? Is het den minister bekend, dat bedoel de, in het buitenland gevestigde, leveran cier aan de betrokken Raden van Arbeid een brief heeft gericht, waarvan de strek king is, dat deze leverancier geen adres- seermachines wil leveren, indien de plaat jes van een Nederlandsche firma worden betrokken? Indien bovenstaande vragen bevestigend worden beantwoord, is de minister dan be reid maatregelen te nemen, om het besluit van den Verzekeringsraad, in het belang van het Nederlandsch fabrikaat genomen, gehandhaafd te houden? Bezoek van Mgr. Aengenent aan „De Maasbode". Gisterenavond heeft Mgr. J. D. J. Aen genent zijn eerste bezoek gebracht aan do „Maasbode". Hoewel, aldus lezen we in de „Msbd.", Mgr voornemens is, binnen niet al te langen tijd zoodra de grooto ver bouwing van het oogenblik gereed zal zijn gekomen een meer officieel bezoek aan „De Maasbode te brengen, zoo wilde Mgr. toch bij zijn eerste bezoek aan Rotterdam de stad. niet verlaten, alvorens met het be stuur en de redactie te hebben kennis ge maakt. En zoo waren gisterenavond de le den van het bestuur en de redactie, dank baar voor deze sympathieke en vereerende geste van den bisschop, allen zonder eene uitzondering bijeengekomen om Mgr. een woord van welkom en aanhankelijkheid toe te spreken. Nadat de voltallige redactie in de groo- te vergaderzaal was bijeengekomen, trad Mgr. Aengenent binnen. De president-commissaris, de heer H. G. M. van der Vijver heeft hier Z. D. H. toe gesproken. Hierna werden alle leden van d© redac tie afzonderlijk aan Mgr. voorgesteld. Mgr. heeft daarna in eed hartelijke toe spraak zijn bijzondere waardeering voor het werk van „De Maasbodeuitgesproken. Nadat mgr. nog eenigen tijd in het „Maasb."-gezelschap had doorgebracht, vertrok de Bisschop. De nieuwe burgemeester van Rotterdam bij Mgr. Aengenent. De nieuwe burgemeester, mr. P. Droog- leever Fortuin, heeft gistermiddag een be zoek gebracht bij Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, ten huizo van den Deken van Rotterdam aan de Nieuwe Haven. Zaterdagmorgen zal Mgr. Aengenent ©en tegenbezoek afleggen bij den nieuwen bur gemeester. Mr. Dr. C. C. Geertsema. t Te "Wiesbaden, waar hij tot herstel van gezondheid vertoefde, is op 85-jarigen leef tijd overleden mr. dr. Carol Coenraad Geertsema, oud-commissaris der Koningin in de provincie Groningen en president- curator der Rijksuniversiteit aldaar. Mr. Geertsema werd in 1843 te Gronin gen geboren. Hij promoveerde aan de Uni versiteit aldaar en werd in 1892 benoemd tot Commissaris der Koningin ln de pro vincie Groningen. De overledene was Rid der in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, in de Orde van Oranje Nassau en in de Orde van de Kroon van Pruisen. Op 9 Juni j.l. vierde mr. Geertsema nog zijn 85sten verjaardag en het zou 16 Januari a.s. juist 25 jaar geleden zijn, dat de thans ont slapene benoemd word tot president-cura tor aan de Rijksuniversiteit. Het eeuwfeest der Kon. Mil. Academie. Tc 10 uur 22 arriveerde gisteren de Ko ninklijke familie aan het station te Breda. Onmiddellijk werd naar de Groote Kerk ge reden onder het enorm gejuich van het pu bliek. H. M. de Koningin, do Prins in gene- raals-uniform en de Prinses namen plaats in de koorbank tegenover het orgel. Aan wezig waren de Ministers van Defensie, Jhstitie en Onderwijs. Terwijl de Koningin het kerkgebouw bin nentrad, speelde de erganist het „Wilhel mus", waarna een paar liederen werden ge zongen. Vervolgens sprak in twee gedeelten een lied werd daartusschen ten gehoore ge bracht de generaal-majoor Van Dam van Isselt. Tc 11.45 was de plechtigheid afgeloopen. De Koninklijke familie begaf zich naar de salonrijtuigen om het noenmaal te ge bruiken. Gistermiddag om twee uur ging de Ko ningin naar de Academie ter bijwoning van het feest op het terrein der K. M. A. Om half vier liep het grocte schouwspel af en begaf de Kon. Familie met haar ge volg zich raar het gebouw der K M. A waar de thee werd gebruikt en H. M. zich eenigen tijd cnderhield met de leeraren en den senaat der cadetten. Na dit bezoek werd wederom langs den koristen weg gereden naar de plaats waar het fjaPbnrijtuig was gostationneerd. Gisteravond te kwart over acht had in de groote zaal van de Vereeniging „Concor dia" een galafeest plaats voor reünisten en genoodigden. Ook Z. K. H. Prins Hendrik en Z.Exc. Minister Lambooy woonden dit feest bij. Vondelherdenking aan de R.-K. Universiteit. Naar wij vernemen zijn er plannen in bewerking om den 5 Februari 1929, den 250sten verjaardag van Vondels dood, aan de Nijmeegsche Universiteit plechtig te herdenken. Tegelijkertijd met de academische ge dachtenisviering zal de Openbare Leeszaal, ender leiding van de directrice, Mej. M. Daniels, een Vondel-tentoonstelling orga- niseeren. Gemeenteraad van Gouda. In de vergadering van den Raad der ge meente Gouda werd besloten tot aankoop van het pand Gouwe uo. 2. waarin voor heen was gevestigd Slavenburg en Go's Bankinstelling. In dit gebouw zal worden ondergebracht de Gemeentelijke Stortings- en Ophaaldienst, terwijl ook de kantoren van den Gemeente-ontvanger er zullen wor den gevestigd. Dr. Hoffman hield een interpellatie over de officieel© ontvangst der Ar beiders Jeugd Centrale, terwijl het raadslid A. Fokkers interpelleerde over het requireeren door den burgemeester van extra politie, in verband met de staking in de Goudsche Aardewerk-industrie. In het bijzonder van de zijde der S.D.A.P. werd op den burgemeester scherpe critiek uitgeoe fend. De voorzitter zeide echter over de door hem getroffen maatregelen geenszins spijt te hebben en achtte geen termen aan wezig om op zijn genomen besluit ter zake terug te komen. Nieuwe postzegels. Naar „Het Volk" verneemt, komen er nieuwe Nederlandsche postzegels van 7 1/2 cent rood, 10 cent violet, 12 1/2 cent blauw en 15 cent rose. Weldadigheidspostzegels. Evenals andere jaren zullen dit jaar in December weldadigheidspostzegels worden uitgegeven ten behoeve van de bescher- min- en hulpbehoevende jeugd. De zegels zullen verkrijgbaar worden ge steld van 10 December tot 10 Januari. Zij zullen de afbeelding dragen van vier uit vinders: Minckeles, Boerhaave, Lorentz on Chr. Huygens. De zegels zullen worden uitgegeven in de waarden van 11/2, 5, 7 1/2 en 12 1/2 cent. De verkoopprijzen zullen resp. bedragen 2 1/2, 8, 10 en 18 cent. Do Nederlandsche bond tot kinderbe scherming zal in hetzelfde tijdvak twee se ries kinderbriefkaarten uitgeven naar schil derijen van Nederlandsche schilders, n.1. een serie van Frans Hals en een serie van Jan Veth. Het voornaamste nieuws. J BUITENLAND. Het anti-clericale offensief in Frankrijk".] De algemeene staking te Lodz geëindigd, J Nadere bijzonderheden omtrent de bouw-' ramp te Vincennes. (Buitenl. Berichten 2e, blad). BINNENLAND. De subcommissie voor de technische sa larisherziening der burgerlijke rijksambte naren heeft aan den voorzitter der Cen trale Commissie voor Georganiseerd Over-, leg een eenparig advies te dezer zake uit-' gebracht. (1ste blad). DR. SCHAEPMANFONDS. N.N. 5 gld. IT In dank ontvangen! 't Druppelt ge-*: lukkig! Wie wil nog weer p daadwer- lukkigWie wil ook nog op daadwer kelijke wijze de katholieke actie steu nen? Niet alleen woorden, ook da deal De afbouw van Haarlem's Kathedraal. De vlag op den zuidelijken toren. Met den uitwendigen afbouw van dc Ka- thedrale kerk St. Bavo te Haarlem is men nu zoover gevorderd, dat deze week ^anlj den Zuidelijken toren de vlag woei ter ee-i ken, dat men met den bouw tot aan dp ^apU gevorderd was. In het geheel heeft inenh dezen toren 23 meter opgetrokken. r Do Noordelijke toren is ongeveer 3 metOïtj lager. Na do voltooiing van do torens begint men aan den bouw van de portieken. Het is nog niet te zeggen, wanneer het geheele bouwwerk gereed zal zijn. „Msbd." Dc Zeereerw. Pater Servatius Smite, leeraar in de klassieke talen aan het gym nasium St. Franciscus van Solanus te Sifc- tard is benoemd tot Lector in de Dogma tiek aan het Internationaal Franciscaansch College San Antonio te Rome. GEMEENTERAAD'. "1 De gemeenteraad heeft tot directeur van gemeentewerken in vasten dienst ir. Wie-I benga benoemd. De gemeentelijke boerde-j rij, groot pl.m. 30 H.A„ werd voor 141 p.' H.A. per jaar verhuurd. Een gedeelte van den Machineweg zal geëlectrificeerd wor-' den, kosten ƒ2000. Van mej. G. Lubberden1 werd land gekocht a ƒ6000 per H.A. voor! de stichting eener nieuwe begraafplaats.' Een legaat van 1000 van wijlen den heer, C. van den Bout werd aanvaard, onder be ding van onderhoud en grafbedekkingen van de families van den Bout en Ledeboer. Een geldleening zal aangegaan worden, ten behoeve van het bouven van een aanleg steiger aan den Westpias. N00RDWIJK. Verduistering. Tegen Z. alhïèr ïe pro cesverbaal opgemaakt wegens verduiste ring van een klein geldbedrag in dienst'oe-. trekking. Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van geld bij herhaling gepleegd. Te- gen don dader L. is proces-verbaal opge-, maakt. Mij. voor Tuinb. en Plantkunde. Don derdagavond hield de afd. Noordwijk en 0.1 in Royal haar maandelijkscho vergadering.; De voorz., de heer H. do Boer, hield een' causerie over Coniferen, waarbij een massa materiaal van verschillende Coniferen het gesproken woord verduidelijkte, zeer tot ge noegen der luisteraars. Medegedeeld werd, dat op Vrijdag 9 November in Royal een le-, zing zal worden gehouden ovor de bijen, door den Rijksbijeenteeltconsulent don' heer van Giersbergen. Alc afgevaardigd op naar de algemeene vergadering werden go- kozen de heeren Ok. Overveldo cn Joh'. Rakhorst en als plaatsvervangers de becren H. de Boer en A. D. Rotteveel .Men is er' tevens weer in geslaagd een cursus te or- ganisceren, waarop drs. Veenema, de groei der planten zal behandelen. Tevens zal op dezen cursus het allernieuwste worden ver telt wat Prof. Blaauw en Dr. de Moll op het gebied van bloembollencultuur hebban bereikt. Deze cursus zal beginnen op 16 November a.s. Om het grooto belang voor de bloembollenkweekers kunnen ook niet leden dezen cursus volgen. De kosten aan: flfwum P.nrtm.a vArKnnrlori miliar) r.n rrn.'oA»

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1