I DE OCEAANREIS VAN DE ii\ GRAF ZEPPELIN" BVtERDE ERDE BLAD ,DE LEIDSCHE COURANT" ZATERDAG 20 OCTOBER 1929 5J De „Graf Zeppelin" verlaat de hangar te Friedrichshafen om den tocht naar Amerika te beginnen. DR. ECKENER'S VOORZICHTIGE VAART ien ting n motoi De geheele wereld heeft met bewonde- ig en met groote belangstelling den tocht fclgd, welke de „Graf Zeppelin" dezer ten heeft afgelegd over den Atlantischen laan, nu eens de gebieden van storm en Bn ontwijkend, dan weer er dwars door borend, maar steeds koersend naar Verre Westen. zal de statige Zeppelin weer ;oren laten ronken en de hal te Lake- verlaten, om tusschen golvengespat vliegende wolkengevaarten zijn weg te- te vinden naar Europa, eze tocht heeft weer eens de aandacht de luchtvaart gevestigd op de doelma- ieid van de bestuurbare luchtschepen F lange afstanden. >e mogelijkheid om zeer lang in de lucht )lijven, stelt een luchtschip in staat uit 'ijken voor slecht weer. Dat hierdoor de gheid van het reizen door de lucht be lt ijk verhoogd wordt, laat zich denken. De „Graf Zeppelin" maakte een zeer Irooten omweg; het schip deed over den acht 111 uur, terwijl men aanvankelijk ge- 5 Bkend had op een reis van 60 a 70 uur. lèsniettemin had de „Zep" nog voldoende ^ndstof aan boord om er nog een paar i bij 'te plakken, als het noodig ge was. preen enkel vliegtuig is in staat zooveel mee te nemen, dat het ongestraft I dergelijke omweg kan maken. Eeeft het luchtschip dus zijn grootere fiigheid voor op de vliegmachine, daar Jeuover staat dat een luchtschip, zooals k op het oogenblik er naar toe gaat, wei- J perspectieven biedt voor een commer- [elen dienst. boord van de Zeppelin bevonden —ch 60 personen, waarvan slechts 20 passa- jers. De overige 40 personen vormden het ®hni3ch personeel. Op die manier kan men er niet aan den ken om een transatlantischen dienst- in iet lerea te roepen, welke ook maar Tigszins rendeert. Zeker, voor deze eer- I tocht waren liefhebbers genoeg, die er rote sommen voor over hadden, om mee pogen vliegen, doch zelfs de zeer hooge phtprijzen kunnen de kosten niet dek- En hoe groot is het risico niet, wan- i schip een ongeluk mocht overko- li Niettemin schijnt men van plan om het s te probeeren met een geregelden nst tusschen Sevilla en Buenos-Aires. tfEen Spaansche luchtvaartmaatschappij ft n.L met de Duitsche Zeppelin-werf overeenkomst aangegaan om het ltschip voor twee jaar over te nemen, J optie voor aankoop tegen 4.900.000 pk. Luitenant-kolonel Herrera, de pro- van den dienst Sevilla-BuenosAires, Boorde tot de passagiers van dr. Eckener. |de aankemst te New-York is hij naar >s-Aires vertrokken ten einde daar vooruitgang in oogenschouw te nemen, I is gemaakt met den aanleg van het jgveld. Ba dezen geslaagden tocht en vooral als R,Graf Zeppelin" weder een mooie vlucht »r Europa terug maakt, is de kans dus lot, dat het luchtschip een geregeldon ist tusschen Spanje en Argentinië gaat Berhouden. Ptus3chsn gaan er geruchten omtrent on- Jhandelingen in de Yer. Staten over de hchting van een groote maatschappij Br geregeld luchtverkeer met Zeppelins den Oceaan. gier jaar geleden, toen dr. Eckener de lenwoordig© „Los Angeles" naar Amerika pcht, sprak men daar ook reeds over. De Tnnen bereikten echter tot nog toe het jdium van uitvoerbaarheid niet. Natuurlijk heeft deze tocht van de Zep- jin een schat van gegevens opgeleverd, Ermede een latere eventueele lucht- ^«nst zijn voordeel kan doen. De „Morning Post" komt na een bespre- VEc de mogelijkheden der Zeppelins ot acze conclusie: „Voor het veilige vervoer van personen en post zal het stoomschip nog gedurende vele jaren geen invloed ondervinden van het luchtschip." EEN GOEDE WEERBERICHTEN- DIENST EEN VEREISCHTE Zooals gezegd, is een der groote voor deden van het luchtschip de meerdere vei ligheid voor de passagiers, omdat het luchtschip in staat is, buiïg weer te ontwij ken. Doch dan is het bestaan van een goed werkenden weerberiohtëndienst een aller eerste voorwaarde. De beteekenis van de meteorologie 's nu ook met dezen Zeppelin-tocht wel sterk op den voorgrond getreden. Zonder de meteorologie en zonder diep gaande kennis van meteorologische naviga tie bij de bestuurders van zoo'n groot lucht schip zouden tochten dwars over de Oceaan onmogelijk zijn en daarom is een onderne ming als deze uitermate geschikt om de groote beteekenis van de overigens veel gesmade weerkunde naar voren te brengen. Indertijd is trouwens bij den tocht van do B 34 van Engeland naar Amerika in 1924 gebleken, hoezeer hot welslagen afhanke lijk is van een goede meteorologische navi gatie toen de bestuurders het luchtschip handig om een depressiegebied heen stuur den. Bij de proeftocht van den Graf Zeppelin over Nederland naar Engeland en terug over de Noordzee naar Duitschland bleek alwe.er, hoe goed met de weerstoestanden rekening werd gehouden daar de bestuur ders den tocht zoo leidden, dat het lucht- schin pas naar Berlijn koerste, toen de de pressie over de Oostzee ver genoeg was weggetrokken en 't weer in Noord-Duitsch- land daardoor zijn buiïg karakter had ver loren. Bij den jongsten tocht naar Amerika hebben de meteorologische omstandigheden weer een hoofdrol gespeeld. Bij een tocht over den Oceaan is het steeds een nadeelige omstandigheid, dat de kortste weg van Europa naar het ge deelte van Amerika, waar men heen wil gaan, de z.g. groote cirkel, door het gebied voert waar de meeste depressies voorko men. Op dien langen weg kunnen drie van zulke depressies achter elkaar liggen. Het is in het algemeen niet mogelijk ten Noor den van deze depressie te koersen, het geen anders het groote voordeel van den wind in den ïug te hebben, mede zou bren gen. Veel gunstiger weersomstandigheden treft men aan op de Zuidelijke route, waar bij de depressies ten Noorden blijven maar waar het nadeel van tegenwind wordt on dervonden. Een tegenwind, die de snelheid van het luchtschip van Oost naar West met b.v. 40 K.M. per uur vermindert, kan men reeds onder overigens zeer gunstige weersom standigheden ondervinden, maar dit betee- kent. bij een vaartduur van 50 uren reeds, dat de eigenlijke luchtweg, dien het lucht schip heeft af te leggen met 2000 K.M., d.i. in dit geval met rond 25 pet. verlengd wordt. Uit dit alles blijkt wel, hoe groot de in- cd van een goeden weerberichtendienst is. Dat er toch nog wel iets ontbroken heeft aan het functioneeren van dezen dienst, blijkt uit het feit, dat een der stabilisatie- vlakken tengevolge van ruw weer, dat men blijkbaar niet heeft kunnen ontgaan, ern stig beschadigd is geworden. DR. ECKENER HOE HIJ AAN DE ZEPPELIN KWAM. In een klein stadje aan de Oostzee n.l. in Flensburg werd in Augustus 1868 de zoon van een Ncord-Frieschen zeekapitein geboren. Het jongetje scheen weinig naar zijn vader te aarden. Want van de zee moest hij niets hebben. De boeken trokken hem aan. Hij werd een geleerde, studeerde geschiedenis en staathuishoudkunde en vestigde zich na afloop van zijn studietijd in zijn Duitsche vaderland zoo ver moge lijk van de zee: in Friedrichshafen. Daar leefde hij rustig en stil als kamergeleerde en liefhebber van planten. Maar toen kwam „de gekke graaf". Hij verstoorde de stilte in het vredige stadje en de rust in dr. Eckeners ziel. Graaf Zeppelin kwam naar Friedrichshafen om er zijn eer ste luchtschip te bouwen. Wat dat een beweging ontketendeCri tici van eiken geestelijken rang en stand sloofden zich uit om graaf Zeppelin te wij zen op het cnzinnige en gevaarlijke van zijn streven. En één van de felste bestrij ders van den grijzen fantast wasde Ka mergeleerde dr. Eckener. Totdat graaf Zeppelin zijn verstoor den stadgenoot wist over te halen tot een tocMje in het tweede luchtschip. Die tocht van dr. Eckener over het meer van Kon- stanz beteekende een revolutie in zijn le ven. Van scherp bestrijder werd hij een vu rig propagandist voor het nieuwe verkeers middel. Hij werd aan de Zeppelinwerke verbonden, in 1911 directeur van de Deut sche Lufstschiffahrts A. G., in den oorlog inspecteur der marineluchtvaart, in 1920 directeur van de Zeppelinmaatschappij en op October voerde hij als kapitein de eer ste Zeppelin, de Z. It. Ill, in drie en een halven dag van het hartje van Europa naar Nieuw-York en Lakehurst. Het oude zee- mansbloed was gaan spreken. Van nu af aan was het varen over de Oceanen het levensdoel geworden van den Flensburger. DE RADIO AAN BOORD VAN DE ZEPPELIN Wil oen weerberichtendienst goed func tioneeren, dan dient de radio-installatie van het luchtschip ook prima in orde te zijn. Men heeft gedurende de vaart van de Zep pelin nogal eens de klacht gehoord, dat de zender van de Zeppqjin te zwak was. Op sommige uren was de verbinding zoo slecht, dat de seinen van den grooten Zeppelin veel weg hadden van do laatste piepgeluid jes van een stervende kanariepiet. Toch heeft de Zeppelin een vrij behoor lijke installatie aan boord. In de speciale radio-cabine bevindt zich n.l. een zoogenaamde „Fremdgesteuerten" Telefunken-telegrafie- en telefonie-lamp- zender van 120/140 Watt vermogen, met een golflengtebreuk van 500 tot 3000 M. Bovendien heeft nog een 70 Watt zender van overeenkomstige constructie (nood- installatie) met een golf lengt ebereid van 300 tot 1300 M. een plaats naast den hoofd zonder gevonden. Beide zenders worden door een genera tor aangedreven, die zoowel de anode-ge lijkspanning van 1500 Volt als den gloei- stroom voor de lampen levert. De generator wordt door middel van een zelf-reguleerenden propeller door den vaart wind aangedreven, en is daarom op een metalen gestel links buiten aan den lucht schip-gondel bevestigd. Ten einde don ge nerator bij verblijf in de hangars en bij het manoe ivreeren op de aarde tegen bescha diging te beschermen, is deze in- en uit- draaibaar uitgevoerd. Om ook bij zeer geringe vaartsnelheid of stilstand van het luchtschip te kunnen zen den, is een tweede generator aangebracht, welke zijn energie ontvangt van de accumu latoren, welke dienen voor verlichting e.d. De lading dezer accu-batterijen kan ge schieden door een propeller-generator tij dens de vaart en bovendien in noodgeval len door een benzine-aggregaat. De ontvang-installatie bestaat uit drie moderne Telefunken-ontvangtoestellen met drie afstembare kringen. Het golflengtebe- reik loopt van 120 tot 25000 M. Bovendien is nog een speciaal toestel voor ontvangst van uttra-kortegolven aan gebracht. Dit is een drielampstoestel, de tector en twee trappen-laagfrekuentver- sterking met een golflengtebereik van 10 tot 280 M. A's antenne voor de zend- en ontvang- installatie dienen twee draden van elk 120 M. lengte, welke door isoleerende schachten door den gondelbodem worden gevoerd en aan het vrije einde met gewichten be- zwaard zijn. Om het cp- en afwikkelen de zer lange draden te vergemakkelijken, is de antenne-haspel van een electro-motor voorzien. Een ander zeer gewichtig onderdeel van de radio-installatie van de Graf Zeppelin is de boord-peiler. De bij deze installatie be- hoorende Telefunken peilontvanger, welke een golflengtck"euk van 300 tot 4000 M. heeft, is naast de toegangsdeur van de radiocabine opgesteld. Het raam zelf is on der de cabine aangebracht, daar het slechts cp deze wijze de radio-golven ongehinderd r an ontvangen. Het draaien van het raam geschied door een handrad, waaronder de afleesschaal, beide gemaaleerd op een tafel bij het peil toestel. Een speciale constructie zorgt voor cl e.'brenging van handrad op raam. De geheele installatie is door Telefun ken gebouwd. - "-'V* v - ïjS&g: De groote tocht heeft een aanvang genomen. De Zeppelin zet koers naar het Wes ten. HOOGTEMETING AAN BOORD VAN EEN LUCHTSCHIP Velen zullen zich bij het lezen van een bericht, dat het luchtschip zich op die of die hoogte bevindt, hebben afgevraagd: hoe weten ze dat? Laten ze voor dat doel soms een langen centimeter neer? De hoogtemeting berust op het natuur kundig verschijnsel, dat de luchtdrukking van beneden naar boven toe afneemt op een wetmatige wijze. Wanneer men dus de luchtdrukking in het punt van vertrek op den grond en op de grootste bereikte hoogte kent, kan men uit deze twee gege vens de hoogte berekenen. Evenwel heeft men dan nog twee andere gegevens noodig, n.l. de temperatuur van de lucht op den grond en op het hoogste punt. De wijze, waarop de luchtdrukking naar boven toe vermindert; is n.l. ook afhankelijk van de temperatuur van de lüclit op de verschil lende hoogten tusschen den grond en het toppunt. Bij hoogtebepalingen moet men dus niet alleen de luchtdrukking, maar ook de temperatuur meten, en het zou eigenlijk noodig zijn dezo laatste niet alleen op den grond en op het hoogste punt, maar ook op daartusschen liggende niveaux te we ten. Do temperatuur neemt namelijk in het algemeen niet regelmatig naar boven toe af, maar de afneming is op grootere hoog ten geringer dan dicht bij den grond en van tijd tot tijd komen meer of minder sterke onregelmatigheden in de vertikale temperatuur afneming voor. In den regel rekent men echter met oen temperatuur- verval van een halven graad Celcius per 100 meter hoogteverschil. Bij waarnemingen, die groote nauwkeurigheid vereischen, kan men met deze onderstelling niet volstaan en moet de temperatuur op tusschenliggen- de hoogten gemeten worden. Dit gebeurt bijvoorbeeld bij z.g. aerologische waarne mingen, waarbij de hoogte zoo nauwkeurig mogelijk bepaald moet worden. Uit het bovenstaande zal wel gebleken zijn, dat de hoogtemeting in luchtschepen onafhankelijk is van den barometerstand, wanneer deze tijdens de vlucht niet ver andert. De hoogtemeting wordt echter onbe trouwbaar, wanneer de luchtdrukking tij dens de vlucht verandert. Dit is uit den aard der zaak altijd het geval bij lange afstandsvluchten, b.v. wanneer een vlieg tuig vertrekt, op een plaat", waar de baro meter hoog staat en vliegt naar een plaats met lage luchtdrukking of omgekeerd. Het kan gemakkelijk voorkomen, dat de lucht drukking op beide plaatsen 20 m.M. ver schilt en daar 1 mM. luchtdrukverschil overeenkomt met ongeveer 10 meter hoog teverschil, kan men zich daardoor in de hoogtemeting 200 meter vergissen. Dit is vooral bij vluchten van beogen naar lagen druk bedenkelijk, een vliegtuigbestuurder, die meeat op 200 meter hoogte te zijn, kan vlak bij den bodem zijn en als het uit zicht slecht is, daarmede in botsing komen. Wellicht is het noodlottige verloop van sommige Oceaanvluchten daardoor veroor zaakt. Een hoogtemeter in een luchtschip is dan ook alleen betrouwbaar, wanneer de luchtdruk op den grond beneden 't lucht schip bekend is, maar laat den bestuurder in den steek, wanneer hij dat gegeven niet heeft, in het algemeen dus op onbekende trajecten, waar geen inlichtingendienst voor de luchtvaart bestaat. Dit bezwaar vervalt, wanneer de grond goed te zien is, of wanneer men zich in het luchtschip de luchtdrukking ter plaatse waar men zich bevindt, draadloos kan la ten opgeven, maar dit is niet altijd moge lijk, óf _doordat men geen draadlooze ver binding tot stand kan brengen, óf omdat geen luchtdrukwaarnemingen uit de buurt van het luchtschip bekend zijn. Bij Oceaan- en woesfcijnvluchten kan zich dat geval voordoen. Een andere omstandigheid, die de hoog temeting in de war stuurt, is dat het ni veau van het terrein, waar het luchtschip komt, een andere is dan op de plaats van vertrek. In den regel is de afwijking, als zij bestaat, positief, d.w.z. 't luchtschip be vindt zich boven heuvel- of bergland. In dat geval laat de hoogtemeter den bestuur der volkomen in den steek en moet hij dus op het uitzicht vertrouwen. Dit is een van de redenen, waarom vluchten boven onbe kend terrein bij slecht zien gevaarlijk kun nen zijn. VROEGERE OCEAANVLUCHTEN Voor 55 jaar werden de Amerikanen voor de eerste maal in opwinding gebracht door een poging om een luchtreis over den At lantischen Oceaan te maken. Drie lucht- vaardeis poogden toen in een ballon van Amerika naar Europa te komen. De bal lon kwam niet eens zoo ver, dat zij het land uit het gezicht verloor, maar toch werd do reis in 1873 even druk besproken als Lind bergh's dappere daad in 1927. Deze drio pioniers waren Donaldson, Ford en Hunt. Hun ballon, de „Graphic", zeilde veilig door do wolken boven Long Island, maar moest spoedig daarna in New Canaan in Connecticut dalen. Zevenendertig jaren verstreken, eer een nieuwe poging werd gedaan. Dat was .n 1910, toen Walter Wellman poogde met zijn luchtschip „America" van Atlantic City in New Jersey uit Europa te bereiken. Ook hij slaagde niet: toen hij zich op 1300 K.iL van het vasteland bevond, gaf hij nood seinen, die do aandacht trokken van een stoomschip. De bemanning werd gered, maar de „America" viel aan de golven ten prooi. Sinds 1910, en vóór het welslagen van den thans beëindigden tocht van de „Graf Zep pelin", is de Oceaan slechts tweemaal door een luchtvaartuig van het systeem „lichter dan de lucht" omspannen. In Juni 1919 maakte het Britsche lucht schip R. 34 een rondreis van de Britsch© eiland. n naar New-York en terug. Het had voor den tocht naar het Oosten 75 uur, doch voor dien naar het Westen 108 uur noodig. In October 1924 zweefde eindelijk het Duitsche luchtschip Z. R. III (later door de Amerikanen aangekocht en omgedoopt in „Los Angeles") in 81 uur en 17 minuten van Friedrichshafen naar Lakehurst, waar thans ook de nieuwe tocht succesvol is geëindigd. De „Graf Zeppelin" heeft den tocht thans volbracht in ruim 111 uur. EEN VERGELIJKING Voor wie iust heeft om een vergelijking te maken tusschen de luchtschepen Los An geles, Graf Zeppelin en de R. 100, geven wij de volgende bijzonderheden. Z. R. III. Lengte 200 M. Gewicht 41.000 K.G. Nutt. last 8000 K.G. Motoren 2000 P.K. Passagiers 20 pers. bij een reis van 10.000 K.M. Normale snelheid 103 K.M. Doorsnee 27.6 M. Inhoud 70.000 Kub. M. Bemanning 24 man Brandstof 40.000 L. Draadlooze zender 2C00 K.M. ontv. 4000 K.M. Graf R. 100 Zeppelin 230 M 216 M 58 000 K.G. 70.000 Kg. 15.000 K.G. 24.000 Kg. 2650 P.K. 4200 P.K. 20 pers. 100 pers. 16 a 20.000 «00 K.M. K. M. 120 K.M. 30.5 M. 105,000 kub. M. 40 man 1500 K.G. benzine 30.000 M3. gas 125 KM. 39.6 M. 140.000 kub. M. 50 man 30,000 K.G. 2500 K.M. f 4000 K.M,

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 11