'AMES RUBRIEK Wi >j!1 r 1 Keukengeheimen l Mm GEBAKKEN TOMATEN. Snijdt de tomaten in tweeën en daar na in dwars, neem elk stuk in de hand holte en verwijder zoo de pitten. Doe een weinig olie of boter op den bodem van een braadschotel en rangschik de stukjes tomaat in rijen. Bestrooien met zout en peper en leg hier en daar een stukje boter. De schotel wordt nu in een goed verhitte oven geschoven tot de tomaten gaar zijn. GEBAKKEN BANANEN. Smelt een goede hoeveelheid boter in een koekepan, laat deze echter niet bruin worden. Schil ondertusschen de bananen (die zeer rijp moeten zijn, zóó dat de schil wat donker is) en snijdt ze overlangs in tweeën. Bak ze op een laag vuurtje, totdat ze aan beide kan ten lichtbruin zijn er zorg voor dra gende, dat ze niet aanbranden. Deze koud of warm geserveerd met lichte basterd suiker, is een smakelijk nage recht. DE MODERNE SLAAPKAMER. De moderne slaapkamer is niet meer uitsluitend een vertrek, waarin wij slapen. Wij mogen ons gelukkig wat meer weelde veroorloven in de inrichting, dan vroeger het geval was. De houten of ijzeren ledikanten worden meer en meer vervangen door die met hoezen of bekleeding, zoodat het overdag bijna niet meer op een slaapkamer lijkt. De dicht-klappende bedden, die steeds meer in gebruik komen, vooral daar, waar slechts een kleine ruimte beschikbaar is, hebben reeds zeer veel van het slaapkamer-idée weggenomen en nu het uitgesproken slaapkamer-cachet (het bed) ont breekt, gaat men zoover, dat men het heele doel der kamer voorbij ziet. Toch is er veel voor te zeggen, om onze slaapkamers zóó in te richten, dat men er overdag gerust eens zit ten kan en zoo noodig bezoek kan ontvangen. Vele huizen zijn er name lijk niet op gebouwd, om ieder lid van het gezin èn zitkamer èn slaapkamer te verschaffen, zoodat de slaapkamer soms de eenige plaats van het «huis is, waarop men persoonlijk aanspraak kan maken. Zoon rustig hoekje, waar je niet door iedereen gestoord wordt heeft menigeen noodig en om dat plekje tot een ideaal te maken, geven we het slaapkamer-idée op. We kunnen natuurlijk met effen kleuren zeer veel bereiken, maar wat altijd en overal goed staat is een be kleeding van aardige, gebloemde cre tonne. Menig aardig slaapkamer-meubel- is tot stand gekomen van een houten kist, welke overtrokken is met ge noemde cretonne. We zien er immers toch niets van of de toiletafel werke lijk een tafel dan wel een kist is. Het laatste is in vele gevallen nog j wel te prefereeren, daar men er nog iets in kan bewaren, wanneer men er een plank in aanbrengt, die goed ge schaafd moet zijn. Het toilet-tafeltje krijgt een hoes van cretonne, ook het bovenvlak wordt met cretonne strak overtrok ken. Dan kunnen we nog een boeken kast aanschaffen.... alweer van een kist. Deze moet plat en ondiep zijn en wordt recht-op gezet; de dekselkant komt naar voren. Minstens twee planken worden er in aangebracht, van binnen en van buiten het geheel geverfd in een aar dige, sprekende kleur, een gordijntje van cretonne aan een koperen of bronzen roetje bevestigd en de boe kenkast staat gereed om gevuld te worden. Zet er gerust Uw lievelingslectuur in, waarnaar ge uw hand maar hebt uit te strekken als ge van uw dagtaak uitrust. Voor de ramen wordt dezelfde cre tonne gebruikt, de gordijntjes met van boven, ter maskeering van de ijzeren roe een royale cretonne strook, die zoo fleurig en gezellig aandoet. Verder kunnen we van een gember pot of ander bolvormige vaas een heel aardig electrisch lampje laten maken. Het kapje kan van gebatikt geolied papier zijn, (speciaal voor lampjes in den handel), hetwelk we in fijne plooi tjes vouwen. Door den boven- en on derkant wordt een koordje geregen en vastgestrikt. De bovenkant wordt strak aangehaald, den onderkant geve men de noodige ruimte. Met wat goeden wil kunnen we een echt-vroolijke en gezellige kamer ma ken aan de hand van daze gegevens ROBE No. 201. Deze robe, bijzonder chic ondanks haar betrekkelijke eenvoud, kan ge maakt worden van zwart fluweel, met als tweede stof wit crêpe satin voor het lijfje met heupband, mouweinden en voering van de stolpplooien in de volants van den rok, (Deze stolpplooi en alleen in de rechterzijde aange bracht). Zooals de teekening aantoont, wordt over het witte lijfje een soort vest met lange mouwen gedragen. De halsopening is vierkant en valt samen met het uitgesneden front van 't vest NIEUWE WINTERHOED. Een zeer elegante hoed van zwart vilt, gegarneerd met een incrustatie van zwart gelakt leer. Een zwarte hoed behoeft niet alleen bij 'n zwarte mantel of japon gedragen te worden; hij' kan met even veel succes dienen bij groen en rood of blauw. Bij een bruine mantel is het beter een hoed in bijpassende tint te kiezen. DANS-MANIE. Volgens den correspondent van de .Daily Telegraph" te New York, zijn de heeren Cash (veel-zeggende haam!) en Pyle, twee bekende sport-impres- sario's, er in geslaagd een heel bijzon dere dans-concours te organiseexen. Het drama zal zich afspelen op een groote transatlantische boot, varend tusschen New York en Engeland of Frankrijk. De dansconcurrenten beginnen hun vertooning vóór het stadhuis te New- York op een groote vrachtauto met platform. Al dansende worden ze dan naar de boot'gereden, die hen met blues, tango en charleston-muziek ont- angt en er hen den geheelen over tocht mee blijft ergeren, want het ver velende is. dat de deelnemers niet op mogen houden met dansen voor ze in Londen of Parijs gearriveerd zijn. Na tuurlijk zijn er fenomenale prijzen aan den wedstrijd verbonden, in het bij zonder voor den heer Cash. SCHOOLJURKJE. Meisjes van 812 jaar zullen zeer goed dit modelletje kunnen dragen. Men kan het maken van amandel- groene rips of een andere wollen stof. De garneering bestaat uit dubbele stiksels en zijden pijltjes. Heel origi neel is de sluiting die van de rechter schouder schuin over de borst gaat Bij het ceintuurtje houden drie stof- overtrokken knoopen den overslag op die vervolgens los over het andere pand valt. Koop uw spruit bij dit cos- tuum een bijpassend groen vilthoedje, zeer eenvoudig en met een smalle rand! HET SLECHTE VOORBEELD. Der Turksche vrouw waren vroeger en ook heden nog, heel wat dingen verboden, die de Westersche niet al leen ongaarne zou willen missen, maar door deze zelfs als een onaantastbaar recht beschouwd werden. Sedert ech ter het Turksche rijk in het bezit is van een min of meer verlicht presi dent, de heer Kemal, zijn er talrijke veranderingen gekomen. Zoo mogen de vrouwen thans ongesluierd zich in het openbaar vertoonen. Ze behoeven niet meer vrouw no. zooveel van één man te zijn. Ze krijgen stemrecht en minder kinderen. Ze mogen Europ.ee- sche kleeren dragen, het haar laten knippen en onduleeren en ze mogen cocktails drinken en sigaretten roo- ken, terwijl nu als laatste nouveauté een presidentieele cekase verschenen is, die alle vrouwen uit het rijk der halve maan veroorlooft mee te doen aan internationale schoonheidswed strijden, Inderdaad, dat is een gewel dige greep naar de Westersche be schaving!!! NIEUWE ROBE No. 203. De meeste japonnen der wintermode zullen een zeer ruime rok hebben. Onze teekening geeft u daar een uit stekend voorbeeld van. Het is een wat huiselijke middag-robe van grijs moiré met een rand „matelasse". De band die rok en blouse verbindt is uit de onderste strook „matelassé" genomen. Speciaal moeten we de aandacht ves tigen op de aardige garneering met caracul-bont van hals en mouwein den. Op de borst een ondergezet front van dezelfde stof met split, kristallen knoopjes en knoopsgaten. GASTEN, DIE VERMOEIEND ZIJN. Onder een van de onaangename dingen in 't leven, behoort het ont vangen van veeleischende of ver moeiende gasten, die voor de huis vrouw, vooral wanneer ze zonder dienstbode zit, een ware beproeving zijn. Ik bedoel volstrekt niet die aar dige, opgewekte logée's, die 's mor gens, zonder er drukte of ophef van te maken de gastvrouw wat werk uit de handen nemen, zoodat zij er zelf ternauwernood van bewust is en die daardoor bewerken dat de vrouw des-huizes 's middags mee uit kan gaan, of die een-dagje-in-huis-door- brengen voor lief nemen als ze er de gastvrouw mee kunnen gerieven; neen, ik bedoel een ander soort. Zij, die uit laten komen, dat ze graag met een kopje thee gewekt worden, ook al heeft de gastvrouw geen dienstmeisje, haar den heelen dag op de voet volgen, van kamer tot kamer en zich geen seconde alleen kunnen amuseeren; haar heele boe kenkast doorsnuffelen en dan beweren dat er niets voor haar bij is, de familie tot in den nacht ophouden en geen sein van naar bed gaan geven, ook al moet het gezin 's morgens reeds vroeg op. Zij, die zich beklagen over slape loosheid, nacht op nacht, en erbij ver tellen dat ze er anders toch nooit last van hebben, en bij andere families, waar ze gelogeerd hebben, uitstekend sliepen! Zij, die heelemaal vergeten de eer ste twee of drie maanden iets van zich te laten hooren, nadat ze vertrokken zijn! Die zou i k geen tweede maal uit- noodigen. IRENE. COMBINAISONS. Twee bijzonder aardige modellen van combinaisons van hemd en onder rok. Zooals men weet, zijn de meeste lingerie-artikelen tegenwoordig van zijde of kunstzijde in rose wit, zalm- kleur of lila. Zoo ook de beide hier afgebeelde modellen, waarvan de eer ste in witte en de andere in rose crêpe de chine. Zoowel de een als de andere is gegarneerd met oker-gele kant. De bovenste vertoont verder strooken plisee, onderbroken door de kanten ceintuur. MOUWVERSIERING. Een mouw is een mouw. Als hand en armen er door kunnen en het ding zit goed, kan het volkomen bevredigend zijn. Maar Parijs is rusteloos en zint steeds op veranderingen of variatie's; en die kunnen soms zeer welkom zijn, vooral voor vrouwen of meisjes, die van een beetje fantasie in haar klee ren houden. Onlangs zagen we een zeer origineel idee waarvan we hier de afbeelding ge ven, 't Was een kashamantel die als mouwgarneering een pijlvormig stukje leer had, in naturelkleur, maar voor zien van een teekening in blauw en zwart. Het stukje leer was in de stof geincrusteerd en ging op de manchette door twee splitjes. Is het niet aardig? BLOEMEN. Neen, lezeres, we willen hier nu eens geen betoog geven over uw ka merplanten of de flora, die nog de trotsch is van uwen reeds wat herfsti- gen tuin. Andere bloemen hebben op het oogenblik onze belangstelling, n.l. die, welke gemaakt worden door ijve rige, kunstzinnige vrouwenhanden, dienst moeten doen ter voltooiing van uw toilet. Nog steeds toch worden kunstbloemen gebruikt om den „fini shing touch", den laatsten, afmaken- den toets aan uwe mantel of japon te geven, en onder deze bloemen neemt de camelia op 't oogenblik wel de voornaamste plaats in. Daarnaast zien we anjers en gemengde veldbloemen, terwijl asters en chrysanthen speciaal als herfstgarnituren dienst doen. Op velerlei wijze worden bloemen verwerkt, soms op zeer origineele wijze; men ziet bijv. de eerste van bij gaande rij teekeningen, waar een paar camelia's tot een elegante polsversie- ring gemaakt zijn. De volgende twee teekeningen toonen anjers als garnee ring van het avondtoilet, no. 4 demon streert nog eens hoe correct nog altijd een bloem is op de revers van een tailleur, terwijl we als laatste voor beeld een vilthoed zien uitsluitend versierd met twee vilten bloemen.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 8