Ned. Oost-Indië. SPORT. STADSNIEUWS. kt, Brutale diamant-diefstal. Voor een bedrag van 40.000 pond sterling. Terwijl een diamanthandelaar op zijn ireau op de twaalfde verdieping van een bouw in de vijfde avenue te New York n collectie edelsteenen aan een klant ionde, drongen plotseling vier gemas- rde en met automatische revolvers ge- apende mannen binnen. Twee van hen richtten hun revolver op •n handelaar en den klant. De twee an- ;ren namen den winkelier voor een be- •ag van 40.000 pond sterling edelsteenen t handen en gingen er mee van door, adat zij den handelaar gedreigd hadden B zullen schieten, indien hij of zijn klant Fe minste beweging maakten of geluid aven. Een aanslag op een D-trein. Geen ongelukken. In den nacht van Maandag op Dinsdag ïp de D-trein BerlijnKeulen tusschen ïrg en Detershagen op een, door onbe- pnden op de rails geplaatste hinder- ial. Na opruiming van de hindernis kon trein met een vertraging van dertien jinuten verder rijden. Er werden geen fenschen gewond. Een koffer met een lijk gevonden. Aan boord van het stoomschip „Massi- ia" is, volgens berichten uit Santos (Bra- ilië) een koffer gevonden met het lijk van uw. Men neemt aan, dat de vrouw ïworgd is. Het. lijk is daarna in stukken sneden en in den koffer gepakt, die ge- ïresseerd was aan een adres te Bordeaux Een draadloos bestuurd Engelsch oorlogsschip. Gisteren mocht men in de Cromarty irth te Londen de oude super-dread- ought Centurion in oogenschouw nemen, lie thans als drijvende schietschijf voor le vloten in den Atlantischcn Oceaan cn le Middellandsche Zee dienst doet. Of- ;hoon zij slechts een onbruikbare scheeps imp lijkt en geheel ontwapend s, kan j, draadloos gediend en bestuurd, zestien oopen in het uur loopen, zonder dat er ti man aan boord is. Het schip kan eggaan, stilhouden en keeren naar belie- zoo manoeuvreeren dat het den tdruk van een ten volle bemand oorlogs- :hip maakt. De draadlooze installatie bedient niet llleen haar manoeuvreer- en stuurinrich- ïng, maar regelt ook de stoommachines jn den toevoer van olie als brandstof. De Centurion is als schietschijf zwaar phavend, maar dank zij een stalen pant- èrgordel die haar vitale deelen beschermd {lijven, deze laatste ongerept. Haar bemanning verlaat haar op het aatste oogenblik voor het begin van de pfeningen en gaat dan over op een ouden prpedo-jager. Zoodra het schip als schiet- phijf gediend heeft, komt de bemanning 'eer aan boord van de Centurion en be- 5nt haar gehavende kwartieren te her tellen. Het schip vertoont overal de sporen van needoogenlooze beschieting, want wanneer le schietoefeningen gaande zijn, doet de Oenturion tweemaal in de week als weer loos doel dienst Een Krassin-film. De directie van de Fim-Film deelt ons hede, dat door haar zal uitgebracht wor- len de op last van de sovjet regeering ver- aardigde officieele Krassin-film. Deze lm, welke de eer.ige authentieke beelden rengt van de redding der Nobile-expedi- e, is opgenomen door den operateur, die e reis aan boord der „Krassin" mee- laakte en vervolgens ook mede vloog, om le Makagren-groep te helpen zoeken. - Zijn vrouw van het leven beroofd. Aneta seint uit Cheribon: In de dessa )anowinangoen, in hc.t Palimanschc heeft en man zijn vrouw vermoord en daarna elfmoord gepleegd. Het is een jaioczic- we3tie. VOETBAL. R. K. FEDERATIE. R. K. S. V. „V. E. P." Men schrijft ons uit Woerden: V E. P I wist Zondag een gelijk spel fc resultaat te krijgen tegen een der erkste clubs uit haar afdeeling V.I.O.S. I e uitslag was 00. V. E. P. II speelde in IJsselstein ook slijk met 0—0. ATHLETIEK. Wedstrijden tijdens NederlandBelgië. Het bestuur van den Amsterdamschen ithletiekbond heeft van den N. Y. B. toe- ■emming verkregen om tijdens den inter- ind-wedstrijd NederlandBelgië op 4 ovember e. k., eenige athletiekwedstrij- len te organiseeren. Deze wedstrijden bestaan uit een viertal nteressante nummers, t. w. 100 M. hard- Dopen, halve Eng. mijl idem, 1 Eng. mijl ïem en 3000 M. idem, alle klasse A, en tin ook open voor niet-leden K. N. A. U. [et bestuur van den A. A. B. behoudt |ch echter het recht voor, wanneer de in- [hrijvingen te groot zouden worden, deel- emers te weigeren. Dit zal, zoo noodig, iet athleten van mindere kwaliteit ge elheden. Verwacht wordt, dat alle sterke >opers van ons land zich op de Olvmpi- ehe sintelbaan met elkaar zullen meten, jaarbij het zeer mogelijk is, dat records fallen worden verbeterd. Eveneens zullen pze wedstrijden een mooie propaganda ijn voor de athletiek, die ten aanschouwt? an duizenden voetbal-enthousiasten zal 21-28 OCTOBER a.s. De week van 212S October a.s. staat weer in het teeken van de R. K. Sport te Leiden. Wij zijn langzamerhand in staat nadere mededeelingen te doen, omtrent hetgeen dan gaat gebeuren. Aan den vóór-vóóravond, d. i. op Vrijdag 18 October, zal bij goed weer, het R. K. Sportleger in optocht door Lei den's straten trekken. Wij ontvingen reeds de toezegging van twee R. K. muziekver- eenigingen nl. Perosi uit Leiden en de E. K. Muziekver. uit Oegstgeest, dat zij dezen optocht zullen opluisteren met vroolijkc marschen. Natuurlijk gaan alle leden van alle R. K. Sportvereenigingen mede, zoodat het geheel een indrukwekkende stoet zal zijn. Op Zondagmorgen wordt eerst een H. Mis opgedragen, waar allo leden tot de li. Tafel zullen naderen. 's Middags h a 1 f n begint het sportfestijn op het terrein dor R. K. S. V. „Leiden" aan den Morschweg. Allereerst worden athletiek-wedstrijdon gehouden, uitgeschreven door onze 11. K. Athletiek Vereen. „Rood-Wit". Hier zullen de beste athleten zich met elkaar nieten en kunnen wij een ieder dan ook aanra den, een kijkje te nemen. O ra Half-drie de „groote ived- strijd". Dan zal het eerste elftal der R. Iv. S. V. „Leiden" kampen met een elftal van de allereerste kracht uit de R. K. Voetbal bond, zoodat voor voetballiefhebbers een spannende strijd zal te zien zijn. In de pauze van de voetbalwedstrijd zal enze Dames-Gymnastiek Vereen. ,,Klim-Op:' ;n aardige demonstratie geven, zoodat wan neer het weer medewerkt, een mooie sport te zien zal zijn. Wij hopen, dat vele le zers van dit blad aldaar aanwezig zullen zijn om onze menschen aan te moedigen. 's Avonds om 8 uur hebben wij een zeer gezelligen vond georganiseerd in de Stadsgehoorzaal. Wij zijn zoo gelukkig ge weest om voor dien avond te engageeren den in Nederland zeer bekenden sneltee- kenaar en conférencier Rodi Roeters. Ver der treedt op Mevrouw Stella Fontaine, welke liedjes ten beste zal geven, terwijl de overbekende oer-komische humorist Pierre Leenhouts wel zal zorgen, dat de lachspieren in beweging komen. Zoo juist ontvingen wij de mededeeling, dat het R. K. Strijk-ensemble „Confuoeo" dien avond zal opvroolijken met opwekkende muziek. Een beschaafde en echte ontspannings avond wordt dit dus. Wij kunnen iedereen gerust aansporen dezen avond mecle te. maken. Wij zullen nader in dit blad en- trée-prijzen en plaatsbespreking bekend maken. Op Maandag 22 October a. s. hopen wij alle sportmenschen te ontmoe ten in de „Casino"-bioscoop aan de Hoo- gewoerd. Daar zullen sportfilms vertoond worden, afgewisseld door enkele komische nummers, terwijl dc muziek de diverse clubliederen zal spelen. Met het oog op het beperkt aantal plaatsen worden de le den der R. K. Sportvereenigingen het eerst in de gelegenheid gesteld zich van een plaatsbewijs te voorzien. Laten de le den dus beslag leggen op alle plaatsen, zoodat wij een echt intieme avond hebben. Wie één of meer plaatsen wenscht, gelie ve dit zoo spoedig mogelijk op te geven aan de lieeren P. Meershoek, Vliet 32, J. Schoondergang Mare 37 of H. E. van Haasteren, Stadhouderslaan 2. Wie het eerst komt, het eerst maalt. De prijzen der plaatsen zijn: Loge 60 cent, 1ste rang 40 cent en 2e rang 25 cent. 24 October, Woensda gm i d d a g h a 1 f d r i e verwachten wij alle kinde ren in de Stadsgehoorzaal. De bekende kindervriend William uit Amsterdam zal aldaar de kinderen een leuken middag be zorgen met zijn poppenkast, terwijl hij tevens vele aardige goocheltoeren zal laten zien. Een pianiste zal daar dan liedjes spelen. Om gedrang en lang wachten te voor komen, zullen wij met goedvinden van dc K. K. Hoofden der Scholen, de kinderen in de gelegenheid stellen vooraf kaarten te koopen. Wij roepen hiermede de welwil lende medewerking in van de Hoofden en Onderwijzers(essen), opdat vele kinderen een echt leuken middag zullen hebben. Donderdagavond 25 October 's avonds om 8 uur houdt de R. K. Sport- vereeniging „Leiden" haar jaarfeest in de „Graanbeurs". Deze avond is speciaal voor haar leden en introducé's. Behalve een feestrede van onzen Geestelijken Adviseur Kapelaan J. C. C. Groot, zullen bekende humoristen de aanwezigen aangenaam be zig houden. Enkele attracties enz., zullen de gezelligheid verhoogen, boyendien hoopt de Dames Gymnastiek Vereeniging „Ivlim-Op", enkele mooie oefeningen en dansen uit te voeren. Dat de leden dus zorgen dat zij tijdig hun aanvragen om kaarten indienen. Wie te laat zijn aan vraag indient, loopt kans geen kaart te ontvangen. Zondag 28 October zullen vanaf 1 uur bij goecl weer volksfeesten gehouden worden op het terrein der R. K. S. V. „Lei den" aan den Morschweg. Hieraan mogen alle R. K. Kinderen, jong en oud, deelne men. Indien het weer gunstig is, kan dit een zeer leuk feest worden. Allerlei wedstrij den worden gehouden, zooals zakloopen, ruiterspelen, estafette en nog veel meer. Wij hopen, dat alle R. K. ouders met hun kinderen aanwezig zullen zijn. Wij zullen zorgen, dat vele prijsjes be schikbaar zijn. tiet juiste programma wordt nog nader bekend gemaakt. Zondagavond 8.30 uur wordt tot slot door de R. K. Gymnastiek vereeniging „Jeanne d'Arc" een uitvoering gegeven in dc Stadsgehoorzaal. Wij weten, dat onder de zeej^leskundi- ge leiding van den heer CasteleïH, dc le den zeer mooie prestaties kunnen uitvoe ren. AVij kunnen dan ook een ieder zeer dringend een bijwonen van dezen avond aanbevelen. Als wij er dan nog bijvoegen, dat dc wedstrijden zullen worden afgewis seld door opwekkende muziek van het II. K. Strijk-Ensemble „Confuoeo", dan weten wij zeker, dat ieder een genoegelijken avond zal hebben. Kaarten zijn vooruit te bekomen bij den heer P. Meershoek, Vliet cn 's avonds aan de zaal. Zooals de lezers zien hebben wij geen moeite gespaard om elk wat wils te bid den. Echter hangt het -welslagen van dit alles af van alle Roomsch Katholieken uit Leiden. Laten wij door het bijwonen van onze Sportfeesten en ontspanningsavonden er toe medewerken, dat alles goed slaagt en wij een stap nader zijn tot ons don], nl. alle Katholieke Sportmenschen, jong en oud, vereenigd in R. K. Vereenigingen. TH. BERGERS, Secr. Uitvoerend Comité R. K. Sportcommissie. worden getoond. De inschrijving, die uitsluitend via het vereenigings-secretariaat moet loopen, sluit 29 October bij den secretaris van den A. A. B., den heer P. H. van Doesburg, de Clercqstraat 68, Amsterdam, West. ZWEMMEN. Nationale wedstrijden Z. I. A. N. Drie Nederlandse he record s verbeterd. De Haagsche Zwem- en Polovereeniging Z. I. A. N. (Zwemmen is altijd nuttig) hield gisterenavond in do overdekte zwem- en badinrichting „de Regentes" een nationa- len zwemwedstrijd waaraan door leden van een 13-tal vereenigingen werd deelge nomen. Het begon reeds dadelijk zeer goed, want in het tweede nummer verbeterde J. II. de Haas van Z. I. A. N. het Neder- landsch record 100 M. rugslag en bracht dit ten name van J. H. van Essen staande op 1 min. 19 sec., terug op 1 m. 18.8 sec. Verder werd nog een Nederlandsch re cord verbeterd door de estafetteploeg van de O. D. Z. Dit record werd gebracht op 2 m. 52.6 sec. (oud Nederl. record ook ten na me van de O. D. Z. 3 min. l.S sec.) Op deze beide records zal aan den N. Z. B. erken ning worden aangevraagd. Vervolgens verbeterde mej. M. Braun het Nederl. record 100 M. rugslag voor dames en bracht dit van 1.21.8 op 1.21. Daar hiervan tevoren geen melding werd gemaakt, is dus erkenning hierop niet aan te vragen, evenmin op het nieuwe record, dat Marie Baron vestigde op dc 100 M. schoolslag en dat zij van 1.31,6 bracht op 1.28.8 sec. Na do pauze deed de heer J. H. de Haas van Z. I. A. N. een poging om zijn eigen record over 200 M. rugslag te verbeteren. Hij slaagde hierin op schitterende wijze en bracht dit. van 3 m. 6.6 sec. op 2 m. 51.4 sec. De uitslagen luiden: 100 M. rugslag voor dames: 1. M. Braun O. D. Z., in 1 m. 21 sec. Deze tijd is bene den wereldrecord, doch aangezien hier niet met drie personen tijd is opgenomen, zal geen erkenning worden aangevraagd: 2. mej. J. Grendel O.D.Z. in 1 min. *24 sec.; 3. mej. T. Baumeister O.D.Z. in 1 min. 24.4 sec. 100 M. rugslag lieeren: 1. J. H. de Haas, Z.I.A.N.' in 1 min. 18.8 sec., 2. L. Korpers- hook R.Z.C., in 1 min. 23 sec.; C. P. v. d. Woud, R.Z.C., in 1 min. 29.2 sec. 100 M. schoolslag voor dames: 1. mej. M. Baron, O.D.Z., in 1 min. 2S.4 sec., 2. mej. C. van Gelder, O.D.Z. in 1 min. 29.1 sec.; 3. mej. N. Deuvel, O.D.Z. in 1 min. 32.1 sec. 5 maal 50 M. estafette vrije slag voor da mes: 1. O.D.Z.. met de dames Grendel, van Oord, Baumeister, Baron en Braun in 2 min. 52.G sec.; 2. K.D.Z. in 3 min. l.G sec.; 3. D.D.Z. UI. 100 M. vrije slag voor lieeren: 1. H. van Essen (Het Y) in 1 min. 5 sec.; 2. J. Prins (H.Z. en P.O.), in 1 min. 8.4 sec.; 3. J. Schouw (H.Y.G.B., in 1 min. 9.6 sec. 100 M. schoolslag voor heeren: 1. L. Kor- pershoek (R.Z.C. in 1 min. 23.2 sec.; 2. G. Hegi (Z.I.A.N.) in 1 min. 26 sec.; 3. II. G. Ileijberg (R.Z.C.) in 1 min. 27.2 sec.; 4. N. Kroese (A.Z.) in 1 min. 30.8 sec.; 5. R. Versteeg (H.Z. en P.C.) in 1 min. 35.8 sec.; 6. F. v. d. Mark (De Zijl) in 1 min. 37.6 sec. 10 maal 50 M. estafette vrije slag voor heeren: 1. H.Z. en P.C. in 5 min. 16.8 sec.; 2. R.Z.C. in 5 min. 25.4 sec.; 3. Z.I.A.N. in 5 min. 41 sec.; 4. L.Z.C. in 5 min. 41.4 sec. Schoonspringen: 1. J. L. Stotijn (H.Z. en P.C.) met plaatscijfer 3; 2. L. Gompers (Het Y) met 6 en 3. J. Broens (Z.I.A.N.), met 9. 100 M. vrije slag voor dames: 1. mej. T. Baumeister (O.D.Z.) in 1 min. 15.6 sec.; 2. mej. M. Braun (O.D.Z.) in 1 min. 17.8 sec.; 3. mep. J. Grendel (O.D.Z.) in 1 m. 20.2 sec. PROF. MR. A. J. BLOK. Heden is het 35 jaar geelden, dat prof. Dir. J. A. Blok, hoogleeraar in het straf recht en de strafvordering aan de Leid- sche Universiteit, aan deze universiteit promoveerde tot doctor in de rechtswe tenschap. Prof. mr. Anthony Johannes Blok werd 25 Februari 1868 te Hees bij Nijmegen ge boren. Den 24sten September 1887 werd hij als student in de rechten aan de Leid- sche Universiteit ingeschreven, deed 21 Juni 1S89 het candidaats- en 15 Juni 1892 het doctoraal examen in de rechten. Hij promoveerde tot doctor in de rechtsweten schap den 16dcn October 1893 op een dis sertatie: „Over het onderscheid tusschen medeplegen cn medeplichtig zijn waar bij hij het praedicaat „cum laude" ver wierf. Na zijn promotie vestigde hij zich te Hertogenbosch als advocaat procu reur. Hij werd tevens beëedigd klerk ter griffie van dc arrondissements rechtbank aldaar, en was werkzaam op het parket van den ambtenaar van het O.M. bij het kantongerecht te 's Bosch. Bij K. B. van 26 Juni 1897 werd hij be noemd tot ambtenaar van het O.M. voor de kantongerechten te Schiedam, Brielle en Sommelsdijk ter standplaats Schiedam Den 26sten Juli 1899 volgde zijn. benoe ming tot ambtenaar van het O.M. bij dc kantongerechten te Amsterdam III en Hilversum ter standplaats Amsterdam. Bij K. B. van 24 Mei 1904 werd hij be noemd tot substituut officier van justitie bij arrondissements rechtbank te Rotter dam. Den 27sten Juli 1908 werd hij benoemd tot hoogleeraar in het strafrecht en de strafvordering aan de Leidsche universi teit als opvolger van wijlen prof. mr. H. van der Hoeven. Hij aanvaardde dit ambt den 1 lden October 1908 met een rede over „Positie on taak van het openbaar Mi nisterie". In den academischen cursus 1923/1924 was hij secretaris van den Leidschen academischen senaat en in den volgen den cursus rector magnificus der Leid sche universiteit. Onder zijn rectoraat werd het 350-jarig bestaan der Leidsche Hoogeschool herdacht en wel den 9den Februari 1925, bij welke gelegenheid H.M. de Koningin het eeredoctoraat in de rech ten werd verleend. De rede, welke hij toen in de Pieterskerk bij dc herdenking van dit 350-jarig bestaan hield, was geti teld: De ontwikkeling van het strafstelsel in Nederland. Te zamen met het lid van den Hoogen Raad, mr. L. Ch. Besier, deed hij in 1925 1926 het licht zien „Het Nederlandsche strafproces" (3 deelen). Behalve op rechterlijk en sociaal ge bied was prof. Blok ook op maatschappe lijk gebied werkzaam. Bij K. B. van 5 Oc tober 1914 werd hij benoemd tot lid van het college van regenten van het Rijks Opvoedingsgesticht voor jongens alhier. Van ongeveer 1920 tot aan de opheffing van dit gesticht in 1927 was hij tevens voorzitter van dit college. Sedert 1911 was hij ook regent van het Oudelieden- huis aan de Heerengraeht. Acad. Ziekenhuis. Het Jaarverslag. Aan het thr-r.s verschenen jaarverslag van het Academisch Ziekenhuis te Leiden is o.m. ontleend, dat 1927 voor de exploi tatie een mccilijk jaar is geweest. Behalve de eerste splitsing van het ziekenhuis wa ren lal van vraagstukken, zoowel in het eigen bedrijf, als in verband met den af bouw en de installatie van de overige nieuwe klinieken en het huishoudelijk ge bouw in het Boerhaave-kwartier, die de volle aandacht eischten. In het verslag wordt er op gewezen, dat bij de in gebruikneming van het nieuwe ziekenhuis het personeel gestadig wordt uitgebreid. Aan de eindexamens voor de leerlingverpleegsters namen deel 45 zus ters, waarvan er een werd afgewezen. Aan den nieuwen cursus voor de opleiding van verpleegsters werd deelgenomen door 21 leerlingen voor het eerste, 44 voor het tweede en 34 voor het derde cursusjaar. Teneinde regelmatig op de hoogte te blij ven van de meeningen inzake het beheer van het ziekenhuis, werden -eenmaal in de veertien dagen vergaderingen gehouden van alle hoofden van dienst onder leiding van den directeur, waarin alle zaken der verschillende afdeelingen besproken wer den. Deze vergaderingen waren zeer ge wild en de resultaten zijn uitstekend. Adres van hoofden van openbare scholen. Aan den Raad der gemeente is het vol gend adres verzonden: Bij dezen neemt de Afdeeling Leiden van de Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland beleefd de vrijheid zich met het volgende tot U te wenden. In Uwe vergadering van 13 Augustus j.l. zijn verschillende besluiten genomen om tot bezuiniging te geraken op die uitgaven voor het lager onderwijs, welke ten laste van de gemeente komen. Zeer tot hun leedwezen zijn de hoofden der scholen, die als verantwoordelijke lei ders geroepen zijn aan bepaalde besluiten uitvoering te geven, niet in de gelegenheid gesteld, vooraf hun meening in deze ken baar te maken of advies uit te brengen. Hoewel de hoofden van scholen begrij pen. dat zij op heden in de eenmaal ge nomen maatregelen hebben te berusten en deze zoo goed mogelijk hebben uit te voe ren, meenen zij toch hun inzichten in deze alsnog aan U kenbaar te moeten maken, in het belang wan het openbaar onderwijs in Uwe gemeente. Van de wenschelijkheid eener bezuini ging op de uitgaven voor boventallige leerkrachten zijn zij geheel en al overtuigd. Zij meenen echter, dat deze op voor het openbaar onderwijs minder schadelijke wijze had kunnen verkregen worden dan ditmaal door Uw College is geschied. Er is voor het aantal leerlingen, voor wie openbaar onderwijs' wordt verlangd, een te veel aan schoolruimte met een daar mede gepaard gaand te veel aan personeel. Dit verschijnsel heeft zich reeds eerder voorgedaan; in de laatste jaren heeft Uw College al meermalen de schoolruimte in bepaalde stadswijken moeten verminderen door de schoolbevolking zoo te comprimee- ren, dat een geheole school buiten gebruik gesteld kon worden. De afgekeurde school aan de Van der Werffstraat kon zoodoen de worden opgeheven; het vrijgekomen schoolgebouw aan het Plantsoen maakte den bouw van een nieuwe bijzondere school overbodig, terwijl het overblijvende gedeelte kon worden verkocht. De organisatie van het openbaar on derwijs aan de overige scholen bleef daar bij echter onaangetast. Wel gaf de over plaatsing van leerlingen onrust, doch slechts op eenmaal en voor korten tijd; na eenige weken waren de kindereu inge burgerd in de nieuwe omgeving. Er zullen daarbij stellig eenige leerlingen om rede nen van afstand e.d. overgegaan zijn naar het Bijzonder Onderwijs, maar de voor standers der Openbare School konden in dit offpr en in do houding van weinig- prineipieele ouders berusten, omdat de overblijvende schelen inzake innerlijke en uiterlijke organisatie gezond en gaaf ble ven. Het door Uw College verkozen nieuwe LIEFDEWERK OUD PAPIER. Eiken dag een heel klein draadje Maakt een hemdsmouw in het jaar, Eiken dag een heel klein steentje Brengt een villa bij elkaar, Eiken dag een simpel centje, Eiken dag een kleine stoot, Maak de kleinst begonnen arbeid Eerst maar nietig, rijk en groot. Zelfs het oud papier kan helpen, Eiken dag een snipper maar Brongt, als men het maar verzamelt. Kapitalen bij elkaar. In papier pakt men Uw brpodje In papier pakt men Uw wasch In papier pakt men Uw schoenen En Uw nieuwe regenjas. In papier pakt men Uw groente Zoo maar even in een krant Daag'lijks gaan er kapitalen Aan papier door Uwe hand. 't Zijn Uw kranten, die U daag'lijks Met zooveel attentie leest, 't Zijn al die papieren prullen, Die tot last U zijn geweest. Spaar dan voortaan al die prullen En onthoud, wat ik U zeg: Bol op: Negen vijf en tachtig „Oud Papier" haalt het dan weg. INGEZONDEN MEDEDEELING. Pijnloos Scheren Geen pijn of naschrij/eii en sjjukgaan dor huid, indien men vóór het inzecpap de baardopper- vlakte inwrijft meteen weinig Parol. Heeren dio gewooiwzijn na fcet scheren te gebruiken, nemai de verachtende poeder daarvoor. I Purol in doozen van 30 en 60 ct.,-tuba 80 ct Purol-pocder in bussen van 60 ct. en 1 gld. Verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten bezuinigingssysteem, corabineeren van klas sen, achten adressanten echter van veel nadecliger invloed voor het Leidsche Open- tarc Ondeiwijs in 't algemeen en vooral voor dat aan de betrokken scholen in 't bijzonder. Gaarne erkennen zij, dat door deze nieuwe methode het aantal schoolgebou wen althans voorloopig voor heb Openbaar Onderwijs behouden bleef, dat het aantal inrichtingen er niet door is verminderd, doch zij verkiezen in deze zeer nadrukke lijk „qualiteit" boven „quantiteit"De mo gelijkheid is nu geopend en blijft dreigen, dat in meerdere scholen het onderwijs van twee leerjaren wordt opgedragen aan één leerkracht, torwijl de organisatie dier scho len in haar geheel (leerplaan enz.) geba seerd blijft op het algemeene stelsel va-n één leerkracht voor elk leerjaar, welk stel sel tc Leiden gedurende jaren en jaren niet anders gekend heeft. Bovendien be staat de kans dat voor de combinatie tel kens weer andere klassen gekozen zullen moeten worden, waardoor de algemeene gang van het onderwijs aan een school even zooveel malen verbroken wordt. Dat een sterke, ijverige, geroutineerde lecrkraehl voor twee klasen werkende, heel wat kan bereiken valt niet te betwijfelen, maar evenmin kan ontkend worden, dat zóó'n uitstekend onderwijzer in alle op zichten nóg beter en mooier resultaten in onderwijs en opvoeding behalen zal, wan neer hij zijn geheele persoonlijkheid (aan dacht, contact, leiding enz.) aan één groep leerlingen van hetzelfde leerjaar wijden kan. Het combinatie-systeem wordt dan ook nergens toegepast, waar de nood er niet of niet meer toe dwingt, d.w.z. zoodra het totaal 3antal leerlingen, dat een bepaald soort onderwijs verlangt, het systeem van één leerkracht voor elk leerjaar mogelijk mankt. Het Openbaar Onderwijs als zoodanig niet /.ijn totaal aantal van eenige duizen den leerlingen verkeert in Leiden niet in dien noodtoestand, maar behoeft onder in vloed van tal van factoren en omstandighe den een economischer groepeering van leer lingen, waarbij het teveel aan schoolruim te wordt ingekrompen door het uitschake len van één of meer scholen. Dit verschijn sel doet .zich, na de wet van 1920 en door ander oorzaken in bijna alle groote ge meenten a oor. Met tal van middelen (ernst, toewijding, bezonnen tact enz.) kunnen de voorstan ders werken voor het behoud en. den bloei van het Openbaar Onderwijs, maar tot de ze middelen rekenen zij niet het in stand houden van schoolgebouwen door nood maatregelen, die in een stad als Leiden een ongowenschten en verkeerden indrnk maken naar buiten en naar binnen schade berokkenen aan dc verstandelijke en zede lijke vorming der schooljeugd. Hadden adressanten te voren de gelegen heid gehad hunne stem te laten hooren, zij zouden Uw College combinatie van leerjaren als bezuinigingssysteem ernstig ontraden hebben en U verzocht de nood zakelijke sparing te zoeken in de ophef fing van ccn of meer scholen, waarbij het Openbaar Ondeiwijs als zoodanig onaan getast bleef. Achteraf kunnen zij niet anders doen, dan hun inzichten aan Uw College ter ken nisname over te brengen en daarbij de hoop uit le sproke, dat bovenstaande be schouwingen van hen, die jaren achtereen de practijk van het. Leidsche Openbare Onderwijs, én in hun klasse èn als leider der school, hebben leeren kennen, in ern stige overweging genomen zullen worden, zoodra Lw College in deze opnieuw voor principieele beslissingen wordt gesteld.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7