BINNENLAND. Rechtzaken. ONDERWIJS. Land en Tuin bouw LUCHTVAART. LIEFDE'S JEUGDDROOM TWEEDE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT' WOENSDAG 10 OCTOBER 1928 MGR. J. AENGENENT OVER B BEYEEKENIS VAN DEN VROUWENBOND ZELFHEILIGING, OPVOEDING DER MOEDERS, SOCIALE ACTIE. In Je grcote zaal van het gebouw St. Bavo le Haarlem is Maandagavond Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, de gast geweest van de afdeeling Haarlem van den R. K. Vrouwenbond. Door een kinderkoor werd een welkomstlied ge zongen, toen Mgr. de versierde zaal binnen trad. Onder de aanwezigen waren o.m. de HoogEerw. heer L. A. A. M. Westerwoudt. Deken van Haarlem en de ZeerEerw. heer Th. W. Pichot, secretaris van Z. D. H. De presidente, mej. F. Peelers, hield een korte rede. Dan zong weer het kinderkoortje eenige liedjes, waarna Mgr. naar voren trad om een toespraak te houden. Mgr. zeide met vreugde de uitnoodiging voor deze bijeenkomst te hebben aanvaard, omdat hij zocht naar een gelegenheid oni van zijn warme belangstelling en hartelijke sympathie voor den R. K. Vrouwenbond een bewijs te geven, en om het geheele Bis dom te laten zien, hoe hoog hij de beteeke- nis van dezen bond acht. De sympathie en belangstelling van Mgr. is gewekt door dankbaarheid voor wat de Bond reeds heeft gedaan en door overtui ging dat een greote taak nog wacht. Wat de R. K. Vrouwenbond heeft gedaan voor de meisjespatronaten e.d. is van zeer groo- te waarde. De Bond laat zich dragen door do Katholieke beginselen, zorgt dus voor verdieping van het Katholieke leven. Dat vooral is van belang. Mgr. heeft waardee ring voor wat de neutrale vrouwenbewe ging heeft verricht, maar dat kan niet rei ken aan wat de R. K. Bond heeft gedaan, omdat de eerste niet gedragen wordt door raste idealen. Het is zelfs geconstateerd in het Encyclopedisch Handboek der neutrale vrouwenbeweging. Wat vermag deze be weging tegenover den R. K. Vrouwenbond, die zich laat leiden door de idealen, welke ons tot het einde der eeuwen zuilen wor den voorgehouden? Vandaar de grootere beteekenis van den R. K. Bond, al zou zij zich niet op zoo uitgestrekt terrein bege ven. Het laatste zou Mgr. toch gaarne zien daarvoor kan men op zijn krachtigen steun rekenen. Omdat de R. K. Vrouwenbond nog een groote taak heeft te vervullen, spijt het Mgr. dat het ledental is teruggeloopen. Het schijnt, dat de geweldige omwenteling aan staande is waarvan Louis Veuillot sprak: de wereld, zal geheel christelijk of socia listisch worden. De groote revolutie der ideeën moet de Vrouwenbond helpen tegen gaan. Daarvoor is op de eerste plaats noo- dig: zelfheiliging, als eerste voorwaarde voor een vruchtbare actie op sociaal ter rein. Daarna moet het gezin geheiligd wor den, want in het gezin worden de kinde ren opgevoed, die later de maatschappij zullen regeeren. De beteekenis van het ge zin is niet te schattenin het gezin zal de groote slag geleverd worden. Indien de organisatie van den R. K. Vrouwenbond niet goed meer is, zal Mon seigneur gaarne helpen om, na grondig on derzoek, de noodige veranderingen tot stand te brengen. Mgr. was echter over tuigd, dat de leidsters ten volle en in alles haar plicht hebben gedaan. Mgr. hoopte, dat alle afdeelingen in bloei Rn ledental mochten toenemen; dat allen ijverige propagandisten zouden zijn voor den Bond, opdat deze, na de zelfheiliging en de opvoeding der moeders voor haar schoone taak in het gezin, een vruchtbare sociale activiteit mocht toonen. Na de rede van Mgr. werden door mevr. Ellen Russe enkele gedichten voorgedra gen. Nadat het koortje zich nogmaals had doen hooren, en de HoogEerw. heer Wes terwoudt en de WelEerw. heer Rector J. P. J. Kok enkele woorden tot de vergadering hadden gericht, werd de bijeenkomst met een dankwoord van mej. Peelers gesloten. STEMMEN BIJ VOLMACHT HET AANWIJZEN VAN GEMACHTIGDEN. Bij de Tweede Kamerverkiezingen in 1929 zal voor het eerst het instituut van ?t stemmen bij volmacht werken, dat, naar de „N. R. Crt." betcogc, in de practijk nog heel wat voeten in de aarde heeft. De wee zegt: Hij (zij) wiens beroep of werkzaamheden meebrengen, dat hij (zij) herhaaldelijk in het jaar werkzaam pleegt le zijn buiten de gemeente op welker kie zerslijst hij voorkomt. Die afwezigheid moet echter plegen te vallen iu den tijd, dat de verkiezingen plaats hebben. De mogelijkheid bestaat dus, dat de kiezer bijv. voor de Staten zelf moet stemmen, voor de Kamer en den Raad zijn gevolmachtigde sturen kan. Hij, die dagelijks of bijna dagelijks naar zijn woonplaats terugkeert, krijgt 't recht niet. De visscher, die in April thuis is, stemt voor de Staten zelf. In don zomer is hij op zee, dan brengt een gevolmachtigde zijn stem uit bij de Kamerverkiezingen. De handelsreiziger, die eiken avond of bijna eiken avond thuis komt, moet zelf stemmen, maar kan dat dan ook doen in een andere plaats, dan waar hij op de kiezerslijst staat. Voor elke nieuwe kiezerslijst moet de kiezer wepr aanvragen aangemerkt te wor den als kiezer, die het recht heeft bij vol macht zijn stem uit te (doen) brengen. Hij wordt niet automatisch als bezitter van dat recht op de nieuwe lijst overgebracht. Tussohe.n 1 October en 1 Januari behoort hij zijn aanvrage op een da ar toe vastgesteld formulier, dat op de secrctariie te verkrijgen is, in te dienen. Men behoeft echter, ook al heeft men ver zocht bij volmacht te mogen stemmen, niet van dat recht gebruik te maken, doch dient vóór 12 uur ts komen. Geen gemachtigde wordt vóór dien tijd lot de slembus toegelaten. Het aanwijzen van een gemachtigde moet door den kiezer persoonlijk op het stadhuis geschieden en de aangewezen ge machtigde meet persoonlijk de volmacht op de secretarie in ontvangst nemen. Van 1 October af nu kan men zijn gemachtigde aanwijzen, tot 8 dagen na de candidaat- stelling toe. Neemt men de Kamerverkie zing in 1929 als voorbeeld, dan heeft men dus van 1 October 1928 practisch tot 1 Juni 1929 gelegenheid daartoe. Het is voor de ambtenaren van het bureau Bevolking te hopen, dat de kiezer, die bij volmacht wil laten' stemmen, zijn aanwijzing van een ge machtigde maar zoolang mogelijk uitstelt. Immers op 22 Februari wordt de kiezers lijst eerst vastgesteld, dan dus staat pas vast, of de kiezer het recht om bij vol macht te laten stemmen heeft verkregen. In alle aanvragen tusschen 1 October en 22 Februari van het volgijde jaar gedaan, zit dus een clement van onzekerheid. Daar bij komt nog, dat de bezitter van het recht om zijn stem bij volmacht uit te (doen) brengen, maar éénmaal een gemachtigde mag aanwijzen. Slechts als zijn gemach tigde overlijdt, kan hij opnieuw een gevol machtigde aanwijzen. Waarschijnlijk zal de practijk dus wel daarop neerkomen, dat de kiezers, die volmacht mogen geven, gedu rende de laatste 14 dagen met hun aanwij zingen komen opdagen. Aan het slot van haar beschouwingen vestigt het blad nog op de volgende bij zonderheid. de aandacht: Hij, die bij vol macht kan (laten) stemmen, kan toch nog zelf in een andere plaats, dan waar hij op de kiezerslijst voorkomt, zijn stem uitbren gen. A. te Rotterdam b.v., die aan B. vol macht heeft gegeven, weet een week of drie voor de stemming, dat hij op den stem mingsdag te Groningen zal zijn.. Met ge bruikmaking van de hem bij de wet-Alber- da gegeven bevoegdheid, deelt hij te Rot terdam mede. dat hij zelf te Groningen zijn kiezersplicht gaat vervullen. Nu wor den, zor.als van zelf spreekt, noch hij, noch. zijn gemachtigde te Rotterdam meer tot de stembus toegelaten. Ook niet, al zou de reis naar Groningen vervallen. Merkwaardig is ook waarschijnlijk wel billijk dat de gemachtigde niet ge straft wordt, als hij den plicht, dien hij op zich heeft genomen, niet vervult. Ook de kiezer-volmachtgever is in dit geval niet strafbaar. En ten slotte bestaat de theoretische mo gelijkheid, dat de stem van een doocle bij een verkiezing de beslissing kan geven. Als een gemachtigde de stem van zijn vol machtgever uitbrengt, terwijl hij wist, dat deze al overleden is, pleegt bij een straf baar feit. Maar desalniettemin blijft de door hem uit gebrachte slem geldig. De leider der Vrijheidsbondsche Tweede Kamer-fractie. D r. Posthuma aangezocht als opvolger van m r. v. G ij n. Naar men weet heeft de leider der li berale fractie van de Tweede Kamer, mr. A v. Gijn, medegedeeld, dat hij zich voor de ze functie niet langer beschikbaar kan stel len na aficop van bet loopende parlemen taire jaar. Het „Hbld." verneemt thans, dat dr. F. E. Posthuma, de oud-minister van Land bouw ,door het bestuur van den Vrijheids bond is aangezocht als leider der fractie in de Kamer op te willen treden. Men zal hem dan een vaste plaats op een der lijstencombinaties aanbieden. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Een 18-jarige landbouwer O. N. uit V oorschoten was boos geworden op jongens die zwommen in een sloot, die aan zijn moeder toebehoorde. „U bent daar wel wat beestachtig te werk gegaan", onderhield mr. Feith hem. Zoo behoort u zelfs uw beesten niet te be handelen. Hij had een der jongens met een zweep geslagen, zoodat deze strepen bloed op het lichaam had en toen had hij nog de klec- ren meegenomen." Hij bekende het, maar de jongens deden door hun zwemmen daar de heele sloot ver zanden, volgens hem. Al drie weken gele den had hij ze gewaarschuwd. „Als landbouwer zijnde", verhaarde nog een getuige k décharge, „lijkt het mij niet erg, dat zno'n jongen eens een aframme ling krijgt." „En :t lijkt mij niet erg", gaf mr. Feith als zijn mcening, dat die jongens daar Mr. Enger eischic 25 boete en mr. Feith meende dat-ie neg wel wat meer be talen kon en veroordeelde boni tot 35. Vervolging van het.dagblad „Os Telegraaf" In het r.ummev van 24 September publi ceerde de „Tel." een artikel „Politieke Be schaving", waarin o.m. werd opgemerkt: „Zijn enzo inlichtingen juist, dan is de min. van waterstaat gezwicht voor den aandrang der heer.en Perquin en Van der Deure ter zake van de samenstelling van den Radioraad, zoodat de door deze hee- ren vertegenwoordigde politieke organisa- INGEZONÜEN MEOEDEELING. DEN HAAG «OTTERDAM Alleen Hofweg 6 Hoogstr. hoek Spui ties van de meerderheid in dezen raad ver zekerd zijn, en het aanvankelijke voorne men om althans den Radioraad buiten de politek te houden, is opgegeven. Als tegen prestatie kieeg de beer Van der Vegte de toezegging, na de verkiezingen van 1929 als minister ook van een uitgesproken coalitie kabinet te zullen worden gehandhaafd. Het officieele bericht over de samenstelling van den Radioraad zal de bevestiging van dit fraais moeten brengen." Naar aanleiding van het bericht, als zou de minister van waterstaat op grond van dat artikel een. klacht hebben ingediend tegen „De Telegraaf" wegens smaad wordt aan het Ned. Corrcspondenliebureau me degedeeld, dat dit bericht niet juist is. De zaak is door de justitie ambtshalve ter hand genomen. Een melkzaakje. De Amsterdamsche rechtbank heeft in hooger beroep uitspraak gedaan in het door ons meegedeelde melkzaakje: een melkverkooper, die er van beschuldigd werd, dat hij in zijn lok?-1 aan de Bilder- dijkstraat gepasteuriseerde melk in f!es- schen ten verkoop in voorraad heeft gehad, welke niet aan de voorgeschreven eischen voldeed. Het O. M. eischte 200 boete of twintig dagen hechtenis. De rechtbank be vestigde het vonnis, waarbij de kanton rechter den verdachte vrijsprak. Uitlokken van misdrijf. Het gerechtshof te 's Hertogenboseh heeft een 48-jarigen logementhouder uit Eindhoven tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld overeenkomstig het vonnis der rechtbank wegens het uitlokken van diefstallen met inbraak, gepleegd in on derscheidene Brabantsche gemeenten. De advocaat-generaal had vijf jaar gere- quireerd. Op wachtgeld gestelde onderwijzers. Door het Ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen is naar den toe stand van 1 October j.l. opnieuw een lijst van op wachtgeld gestelde onderwijzers vastgesteld en aan de gemeentebesturen rondgezonden. In vergelijking met de lijst, die laatstelijk, n.l. op 1 Mei jl. werd vastge steld, is het aantal wachtgelders dat voor een benoeming bij het lager onderwijs in aanmerking gebracht wordt, wederom be langrijk verminderd. Op de lijst van 1 Octo ber komen de namen voor van 57 leerkrach ten beneden de leeftijd van 55 jaar, t.w. 7 hoofden van scholen, 41 onderwijzers en 9 onderwijzeressen, verder van 18 perso nen tusschen den leeftijd van 55 en 60 jaar, n.l. 7 hoofden van scholen, 10 onderwijzers en 1 onderwijzeres en eindelijk van 14 per sonen. van neutrale bijzodere scholen in totaal, worden op doze lijst 89 personen ter benoeming aangewezen. De lijst van 1 Mei vermeldde de namen van 137 personen, t.w. 90 leerkrachten be neden den leeftijd van 55 jaar. 22 van 55 GO jaar en 25 van het neutraal bijzonder onderwijs. De bietencampagne. De bietencampagne levert voor de vele verbouwers in den Haarlemmcrmeerpolder tot heden zeer gunstige resultaten op. Het suikergehalte is in geen jaren zoo hoog ge weest en varieert reeds van 16 tot 18 pet. Daaibij komt, dat de bieten dank zij het prachtige najaarsweer zoo droog kunnen worden afgeleverd, dat er zoo gped ah' geen tarra behoeft te worden geboekt. ^/Aanvankelijk bestond de vrees-, dat er /met betrekking tot dit gewas met het oog op den aan den lagen kant zijnden suiker prijs van bedrijfswinst geen sprake zou kunnen zijn. Als het echter met de cam pagne verder zoo blijft meeloopon als tot heden het geval is geweest, dan staat het er met de uitkomsten van den bictenoogst in dezen polder nogal gunstig voor. UIT DE WAOIO-WERELD. Programma's voor Donderdag 11 October. Huizen, 340.9 M Na 6 uur 1870 M. (NCRV-uitzendingen). 12.301.45 Concert. 5.30—7.00 Concert. 7.007.30 Boe^houdles. S.00 Concert in Zutphen. Hilversum, 1071 M. 12.30—2.00 Lunchmuziek door het trio Sjouwerman. 6.00—7.30 Concert door het kwartet Rentmeester. 7.307.45 Gramofoonmuziek. 8.05 „De Jonge Hertog", operette in 3 bedr. van Lecocq. In de hoofdrollen: Bet ty v. d. Bosch Scmidt, Wilh. v. d. Hoeck, Ed. v. d. Ploeg en Jules Moes. Orkest o. 1. v. J. J. v. Amerom. In de pauze praatje over de AVRO taallessen en persber. 11.15 Sluiten. Daventry, 1600 M 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 .Concert (alt, tenor, piano). I.202.20 Gramofoonmuziek. 2.45 Berichten. 2.50 Voor do scholen. 3.10 Muziek. 3.20 Vespers van de Westminster Ab bey. 4.05 Lezing. 4.20 Concert (sopraan, bas). 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.35 Nieuwsber. 6.50 Berichten. 7.05 Liederen van Schubert. 7.20 Lezing: Music in the theatre 7.35 Muziek. 7.45 Lezing: Town life. 8.05 Sprigs of shamrock. Iersch concert. 9.05 Gedichtenvoorlezing door Miss Harrisson. 9.20 Hongaarsch Nationaal programma. lt).5012.20 Dansmuziek. ,.R a d i o-P a r i a", 1750 M 12.20 Protestantsche causerie. 12.502.10 Orkesjtconcert. 4.055.05 Orkestconcert. 8.5011.20 „De val der Girondynen", radio-tooneel. Daarna kamermuziek. Langenberg, 469 M II.30 Mechanische muziek. 12.251.50 Orkestconcert. 5.055.50 Orkestconcert. 7.20 Kamermuziek. Werken van Haydn. 8.10 Causerie: Wagner's Walkure. 8.20 „Die Walküre" (3), van Wagner. Daarna tot 1.20 Dansmuziek. Königswu8terhau80D. 1250 M. (Zees en). 11.204.20 Lezingen. •1.205.20 Orkestconcert. 5.2010.10 Lezingen. 10.1011.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 5.20 Orkestconcert. 7.20 „Holcus Pokus", klucht van K. Gölz. Daarna radio-dansles met medew. van het Jazz-orkest o. 1. v. Hr. Scarpa. Brussel, 509 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Orkesteonccrt. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.3510.35 Orkestconcert met medew. van solisten. DE VLUCHTEN NAAR INDIE. Vierde postvliegtuig te Karachi geland. Uit Karachi wordt geseind d.d. gisteren: Het vierde Nederlandsehe postvliegtuig naar Tndië is hier om 2.50 uur uit Bender Abbas aangekomen. FEUILLETON. Uit het Engelsch van EFFIE A. ROWLANDS Nadruk verboden. 22) Maar Dick wist wel beter, dat het niet het verlangen naar avontuur was, maar echte, diepe vriendschap, dat Ted hem niet alleen wilde laten gaan en hij was ontroerd en tegelijkertijd beschaamd door zooveel blijken van oprechte trouw. Hij stak zijn hand uit met een glimlach, die zijn gezicht, dat door de gebeurtenis sen van den laatsten tijd zoo strak en ern stig geworden was, weer even een jon gensachtige zorgelooze uitdrukking gaf. Voor zoover het mij zelf betreft, ben ik blij als je meegaat, oude jongen. Ik kon geen trouwer makker bij me hebben. Ze gaven elkaar een stevige handdruk die meer zei dan woorden en Ted's hart zwol van geluk toen hij voelde dat zijn vriend om redenen die hij niet kende, zich van hem afgewend had en nu weer tot hem teruggekomen was. Diek verbrak de stilte-met een diepen zucht. Er is zooveel dat ik je helaas niet kan uitleggen, kerel, zei hij verdrietig. Ik vind het zoo ellendig dat ik je moest vragen ms zoo maar op mijn woord te ver trouwen. Dat hindert absoluut niet hoor, ant woordde de ander. Ik vraag je alleen maar om bij je te mogen blijven, voor het geval dat je me noodig mocht hebben. Ik heb me onder*je banier geschaard; jij bent de kapitein, ik de soldaat. Dus vanavond gaan wc naar Parijs, hé? Ja, vanavond vertrekken we, ant woordde Dick ernstig. Het was tegen den middag toen de twee vrienden den volgenden dag aan de wo ning van Pierre Marcel in de Rue Victor Hugo kwam. De Parijzenaar begroette zijn neef har telijk; maar tegen diens vriend was hij een beetje gedwongen en verlegen. Hij deed erg veel moeite het gesprek gaande te houden, informeerde levendig naar ver schillende vrienden en bekenden in Enge land, betuigde zijn spijt dat zijn vrouw en dochter op reis waren naar een badplaats en nu de gelegenheid misten hun neef te ontmoeten. Ten slotte zweeg hij en Dick Emberson, die geduldig do gelegenheid af gewacht had. greep deze thans gretig aan. De gebeurtenissen van de laatste week zijn U zeker wel bekend, Monsieur Marcel, zei hij ernstig; en U zult denk ik het doel van mijn komst hier wel vei-- nioeden. Maar laat ik U eerst uit het diepst van mijn hart danken voor de waar schuwing, elke helaas te laat kwam. Edward Bevan's oom was een zwaar lijvige, kleine man, met grijs haar, zwarte, heldere oogen en een blozend gezicht, het type van een welgestelden bourgeois. Na Dick's woorden trok alle kleur uit zijn ge zicht weg, hij hield de wijsvinger tegen de lippen terwijl er een verschrikten blik in de oogen kwam. Toen stond hij op en liep behoedzaam naar de deur, die hij met een plotse! ingen ruk opende. Er was nie mand te zien en met een zucht van op luchting gring hij weer naar zijn plaats. Er zijn onderwerpen van gesprek die men het beste doet te vermijden, mr. Em berson; en soms hebben muren ooren. Het spijt me dat ik U niet werkelijk van dienst heb kunnen zijn. U zei zooeven dat ik wel Avist waarom U hier was; maar voor mijn eigen veiligheid zoowel als voor de Uwe is het noodig dat ik geen bepaalde be doelingen achter Uw visite zoek, dat ik uw bezoek alleen beschouw als een atten tie van mijn neef's vriend. Begrijpt U?. Ik begrijp het en toch 1vergeef me monsieur Marcel, als ik blijf aanhouden. Ik heb op Uw hulp gerekend en als U mij die niet zoudt kunnen geven.... Ik kan U niet helpen. Het is onmoge lijk! viel de kleine man hem met toene mende opwinding in de rede. U weet niet wat U vraagt, in welk gevaar U mij drijft Niemand anders dan U behoeft te weten wie ik ben, antwoordde Dick op kal- meerende toon. Uw bediende weet mijn naam niet. Ik ben alleen maar de vriend van uw neefhet is toch niets bijzonders dat deze U komt opzoeken in Parijs en zijn reisgenoot en besten vriend mee brengt? Misschien hebt U wel gelijk, gaf mon sieur Marcel zichtbaar gerustgesteld ten antwoord; misschien maak ik mij zelf noodeloos angstig. Toch moet U mij ver geven als ik ongastvrij lijk en U verzoek niet weer te komen, het doet U geen goed en het kan mij in groote moeilijkhe den brengen. Wilt U me dan niet op enkele vragen antwoorden? zei Emberson op smeekenden toon, dan zal ik U niet meer lastig vallen. Weet U of kunt U voor mij te we ten komen of dr. Aram Kalfian op het oogenblik in Parijs is? Ik heb redenen om le gelooven dat hij gisteren hier aangeko men is. Als dat zoo is, waar kan ik hem dan vinden? Ik ken dr. Kalfian niet persoonlijk en ik weet niets van zijn doen en laten, was het korte antwoord. Jawel, drong de jonge man aan, U wist dat hij naar Engeland gezonden was; U wist dat hij er kwam doen. Eén blik op het vastberaden gezicht van den ander zei Pierre Marcel dat hij niet aan een verklaring ontkomen zou en hij schikte zich blijkbaar zeer tegen zijn zin in het onvermijdelijke. Maar hij nam eerst voorzorgsmaatregelen. Hij wendde zich tot zijn neef en vroeg: Heb je scherpe ooren? Ted knikte verbaasd. Ga dan naast de deur staan, was het korte bevel, en luister goed. Als je slui pende voetstappen hoort, zeg dan niets maar kom naar ons toe. Ik heb redenen om te gelooven dat ik den laatsten tijd I een spion in huis heb, daarom maakt het j bezoek van je vriend mij zoo angstig. Bevan nam zijn post in en monsieur Marcel keerde zich met een bleek en ang stig gezicht naar zijn anderen bezoeker. Nu, monsieur, zei hij, ik ben tot I uw dienst. U zegt dat ik wist dat Kalfian j in 'Engeland, was, dat ik ook wist wat hij er te doen had. Dat is juist. Ik kwam het heel toevallig te weten. Ik heb zakelijke relaties met hij aarzelde, als zocht hij naar woorden en ging toen haastig voort den kring waartoe Kalfian en anderen behooren. Ik ken de wetten van dat ge nootschap en weet dat zij korte wetten maken met verraders. In de hoedanigheid waarin ik tot deze monschen in betrek king sta. moest ik een onderzoek instellen dat tot een vreeselijke ontdekking leidde. Toen ik mijn rapport inleverde, was ik er mij volkomen van bewust dat het iemands doodvonnis befpckende. Maar ik had geen keus liet gold zijn leven of het mijne ten slotte: het was recht, hij had zijn broeder schap verraden Dick sloeg beschaamd zijn oogen neer. zijn hoofd viel voorover op zijn borst. In de oogen van den anderen man kwam een uitdrukking van diep medelijden, toen hi| zei: Door gevoelens van menschelijkheii gedreven, trachtte ik den schuldige te red den, maar helaas vergeefs, zooals U weel. Hij heeft zijn schuld betaald, zei Richard Emberson somber. En zooaL U zegt, ten slotte was het recht. Primitief, wreed recht, maar recht. Maar zelfs van een geheim genootschap dat verraden is, behoort de wraak te eindigen met den dood van den gestrafte. Maar in dit geval is dat niet zoo. zooals U weet en de'schan de van wat volgen zal, komt over mijn onschuldig hoofd. Stel U zelf eens in mijn plaats, monsieur Marcel, riep Dick harts tochtelijk uit. bedenk eens op wat voor schandelijke manier ik beroofd ben. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5