I Koffers jen J^sscben o. G. J. DE BROÖ/, Éoriieiniie Uit de Rijnstreek. INGEZONDEN MEOEDEELING. Telcf. 70S Giro 35938/ 5 Repar»i5e{3«ri«sli&5ng elk 10bij te dragen. Hieromtrent werd advies gevraagd aan. de vice-praetes, Ka pelaan v. d. Weijden. Deze adviseerde dit bedrag op te zenden om daardoor den Bond uit de penarie te helpen. Echter drong hij er op aan dat men den Bond op het hart zou drukken dat zij Leidschen- dam prest hare verplichtingen inzake het I gehouden concours zal nakomen. Na am- j pele bespreking werd besloten de tooneel- I club „Guide Gczelle" te verzoeken voor de j tweede uitvoering haar medewerking te verleenen. daar op de eerste uitvoering Prof. Antonius zal worden gevraagd. Hier- I na sluiting. NOORDWIJK. Tuinbouw-wintercursus. Door de ijve rige bemoeiingen van do R. Iv. Patronaats- j Commissie is weder een twee-jarige Tuin- I bouw-wintercuvsus tot stand gekomen, waaraan een 30-tal leerlingen zullen deel nemen. Dinsdagavond werd deze cursus in de R. K. Jongensschool officieel geopend, waarbij tegenwoordig was de Rijks Tuin- bouw-Consulent, de heer K. Volkers van I Lisse, de heeren C. W. Alkemade, Voorzit- I ter der R. K. Raadsfractie, J. C. v. d. Meer I H. de Boer en eenige Patronaatsheeren, terwijl van wethouder J. G. van Eedcn een bericht van verhindering was ingekomen. Als plaatsvervangend Voorz. is het kape laan Hesp, hoewel onverwachts, toch een genoegen dezen cursus te mogen openen, daar het hier betreft een buitengewoon nuttig werk voor de cursisten, wordt hier door nuttig besteed, doch ook veel kennis wordt opgedaan voor het vak, waarin de leerlingen werkzaam zijn, het verheugd zijn eerw. dat de heer Volkers, als Rijksverte genwoordiger hierbij aanwezig is, terwijl hij tevens den heer Schouten als hoofd van dezen cursus van harte welkom heet. De heer Volkers sprak zijn genoegen uit over de opening van een zoo goed bezet ten cursus. Hij hoopte, dat allen goed zou den begrijpen, dat zij hier gekomen zijn om te werken, want alleen zij die dit goed beseffen, zullen van dezen tweejarigen cur sus de vruchten plukken. De heer Schouten, hoofd van dezen cur sus, richtte nu een ernstig woord tot de cursisten en behandelde in het kort de voorschriften van dezen cursus. Hierna voerden nog het woord de heeren H. de Boer, H. G. de Boer en J. C. v. d. Meer, waarna met de eerste les werd aan gevangen. De lessen zullen gegeven wor den op Maandag-, Dinsdag- en Vrijdag avond van 79 uur. Kiesvereenigïng. "Woensdagavond ver- I: gaderde de R. Iv. Kiesvoreeniging iu de kleine zaal van het Juvenaat, waarbij-de opkomst slechts matig was. De Voorz., do I heer C. G. J. Alkemade Snr., opende deze bijeenkomst en sprak zijn verontschuldi ging uit, over de minder geschikten avond om te vergaderen, doch door omstandighe den was men op dezen avond aangewezen. Spr. noemde deze vergadering niet direct belangrijk, doch- vond het toch gewenscht, dat de leden de gelegenheid kregen om het concept Ontwcrp-programma 1929 te behandelen en zoo noodig amendementen daarop in te dienen. De Voorz. bracht hierna dank aan de 20 heeren, welke door huisbezoek hebben ge ijverd voor het Dr. Schaepmanfonds, waar door Noordwijk een goed figuur slaat, daar een netto bedrag van 750.00 opgezonden kon worden. Het reeds gepubliceerde Ontwcrp-pro- gram werd nu artikel-gewijs besproken, en lokte slechts enkele besprekingen uit. In de bestuursverkiezing wegens perio diek aftreden van cle heeren Jac. de Groot Lzn., A. van Riel, P. Smit en H. v. d. Eer- gehe werd voorzien door de verkiezing van de heeren A. v. d. Berg, W. Schelvis, F. do Linccl en J. W. Roodenrijs. Bij de rond vraag wordt nog besproken propaganda te voeren tot het werven van nieuwe leden. Besloten werd een circulaire uit te geven en de Standsorganisaties te verzoeken in hun ledenvergaderingen hun leden tot aan sluiting aan to sporen. Nadat de Voorz. had medegedeeld dat op de volgende vergade ring het stellen van candidaten voor de Tweed© Kamer zal behandeld worden en hierbij een groote opkomst verwacht wordt sloot hij deze bijeenkomst. Inwijding Therasiabeeld. Woensdag avond had in de Parochiekerk van St. Je roen, de plechtige inzegening plaats van de beeltenis van de H. Theresia van het Kindje Jezus. Ilct prachtige beeld, dat is aangebracht bij den ingang der kerk aan den mannenkant, was voor deze gelegen heid keurig versierd en verlicht, terwijl aan do voeten den heilige een groote tuil met rozen was aangebracht, als symbool van haar Rozenregen op. aarde. In het plechtig opgedragen Lof hield Rector Wen- ne een predikatie over het leven en strij den van de kleine H. Theresia. Hierna had do inzegening plaats, welke door den hoog- eerw. Deken werd verricht omgeven door een groote stoet van bruidjes, waarna door allen ccnige Theresia-licdjes werden ge zongen. Geboren Paulus, zoon van P. Barn- hoorn en G. Oussoren Agnes Maria, dochter van J. Slats en A. A. Steenvoorden Arie, zoon van S. Klinkenberg en L. Duindam Cornelia Apolonia, dochter v. J. M. Does en W. Smit Clara Maria, dochter van C. J. Heemskerk en A. C. Smits Petronella Hendrica, dochter van A. Meijer en G. P. de Haas Maartjc Jacoba, dóchter van Jac. van Steijn en A. v. d. Haas. Ondertrouwd Maarten Kloos, 39 jaar gesch. en Bastiaantje v. Gameren £4 jaar Dirk van Bekkkum 29 jaar te Utrecht en Willenden Willebrands 31 jaar Antonius Goedemans 25 jaar te Sa6sen- heim en Alida Maria Riefcmeijer 23 jaar Aaldrik Hundt en Lammerdina Bolhuis Hendrik Geul 50 jaar te Schiedam wed. van J. Schippeas en Albertina Catharina v. d. Weijeden 43 jaar wed. van E. J. Selbach Leendert Jan van Oosten 23 jaar en Jo hanna Maria Nieuwenhuizen 25 jaar Correlis van Beelen.23 jaar en Gccrtruida de Mooij 24 jaar te Rijnsburg Maarten Haasnoot 29 jaar en Clara v. d. Luijt 23 j. Getrouwd: Th. J. Kruijt 24 jaar te Leiden on J. J. van Beeien 22 jaar alhier. Overledon: Elisabeth van Vlijmtftt 51 jaar gehuwd met A. Rietvink Johan nes Hcndrikus Rasser 3 jaar. VOORSCHOTEN. Geboren Antoon, zoon van J. van Bcrkel en M. M. Kortland Elizabeth Helena dochter van W. A. Westgeest en M. J. Burgmijer Joris, zoon van A. Solle- veld en A. Waltman. Johanna Nicoletta Jacoba, dochter van N. J. Smit en J. de Jong. Gehuwd: P. v. d. Luit en M. W. de Graaf. WARMOND. Geboren: Cathaiina Elisabeth, d. van M. H. de Nie en La. Koning. Cornelia Maria, d. van C. J. Wassenaar en M. E. J. van Egmond Antonius Cornelis, z. van R. Th. de Vrcomen en G. P. Meijer. Hil- legonrla Alida, d. van N. van Sehie en-G. P. van der Poel. Neeitje, d. van N. Brce- dijk cn T. Brcedijk. iTohannes Petrus Maria, z. van J. P. v. d. Hulst en H. Sik- king. Jchannes Hendrilcus, z. van J. de Rooij cn Th. H *an den Berg Maria Jo hanna,- d van J. Tijsen en T. Zwaan. Wilhelmus Hendricus, z. van Th. Slinger land en C. J. Oostdam. Pieter, z. van T. de Vogel en P. Ouwehand. Gehuwd: L. C. Dolle 26 j. en Th. M. P. de Haas 21 j. J. P. de Feijler 26 j. en M. E. van Egmond 25 j. J. F. Abelman 30 j. en M. M. Uit den Boogaard 26 j. W. P. den Heijer 26 en J. Uit den Boo gaard 23 j. J. Landman 25 j. en M. Tijsen 27 j. W. Floor 50 j. en J. Duijn- hoven 50 j. Overleden: S. Visser 48 j. echtge- noote van M. de Vries. W. Warmerdam 61 j. echtgenootc van C. M. van Stijn. J. van Dam 82 j weduwe van J. de Vogel. Gevestigd: Jac. v. Leeuwen van Haarlemmermeer. Ba. Ha. Driessen van Bergh. Ha. Ca. E. Strauss van Apel doorn. 8. de Vries van Amsterdam. E. Tha. de Groot van Amsterdam. P. 1 Koppers van Amerika. Ma. Ga. v. d. Vel den van Alphen aan den ltijn. L. C. van Egmond van Wassenaar. E. Ja. Aa. Jongeling van Amsterdam. J. J. D. van Leeuwen van Alphen aan den Rijn. Aa. Ila. Hoogkamer van Haarlemmermeer. Th. Lampe van Monster. W. Ciere en ge zin van Leiden. A. Schnicder van Duitschland. J. G. Kcijzer van 's-Gra- venhage. G. Schavemaker van Lis3e. A. v. d. Geer van Oegstgeest. P. £P. M. Heskes van Heemstede. A. Rommelts van Staphorst. W. J. Franse van Nijme gen. C. F. v. aastrecht van Alkemade. A. Verbeek van Noordwijk. 47 studen ten R. K. Seminarie van Heemstede. Ma. Ma. Gelens van Ginneken. C, W. Gelens van Ginneken. D. Kruithof van Leiden. Vertrokken: Ja. Ma. Koek naar Haarl.meer. Ma, Ga. v. Stijn naar Lei den. F. C. G. Overgang naar Tubber- gen. C'. de Ruijter naar Noordwijker- hout. Ma. Ca. Schaart, naar Eussum. M. H. v. d. Togt naar Nieuwer Amstel. P. C. T. Slammeijer naar Grootebroek. - H. A. A. Rouw naar Langcdijk. J. L. Yol- laard naar Oegstgeest. G. Th. Gresnich naar Delft. A. M. v. Nobelen naar Me- demblik, J. Dekker naar Beemster. Ma. Hakker naar Wijdenes. M. de Vreugd naar Katwijk. W. E. Blok naar Zoeterrneer. A. C. Schaaper naar Zij- pe. J. H. L. van Straalen naar Noord- wijkerhout. Aa. Bouthoorn naar Nieuw- veen. P. Jong naar Rotterdam. J. Jï. v. Dael naar Zoeterwoude. S. van Ark naar Hazerswoiule. J. B. Veenswijk naar Alkemade. J. Uit. den Boogaard naar Oegstgeest. .F. B. M. Karskens naar Ter Aar. W. P. M. Haring naar Heems kerk. Ca. van Velzen naar Haarlem. L. Sostmann naar Rotterdam. A. v. d. Voet en gezin naar Sassenheim. J. C. M. Franso naar Assendelft. Me. Stein- höfer naar 's-Gravenhage. Ma. de Graaf naar Leiderdorp. J. Landman en gezin naar Noordwijk. W. A. A. Berling naar Wateringen. L. Burian naar 's-Graven hage. C'. Plomp naar 's-Gravenhage. -- Th. v. Vugt naar Cudorp. Joh. v. d. Nou- land naar Steenbergen. G. P. Verlaan naar 's-Gravenhage. K. Steur naar Nij megen. ZILK. Koninglnncfeest. Dinsdag en Woensdag zijn alhier onder begunstiging van mooi Herfstweer de jaar- lijksche feesten gehouden. Wel was het Dinsdagmorgen minder gunstig en hadden we met de kleuters te doen, maar het kin dergebedje om mooi weer vond blijkbaar bij Onzen Lieven Heer verhooring en Zilk kan hoogst tevreden zijn. Zooals in het Roomsche Zilk gewoonte is, begonnen dc feesten met een generale H. Communie van alle schoolkinderen. Een grootsch begin: niet minder dan 2S0 kin deren telt de Parochiale school. Nadat uit de kerk de inwendige mensch gesterkt was, toog men naar de school, van waar af do groote optocht aanving van alle aardig gekleede met oranje cn vlaggetjes getooide kinderen met het feestcomité en de muziek voorop. Voor we liet vergeten een pluimpje aan het eigen Zilker Fanfa recorps, dat ditmaal voer het eerst en op hoogst verdienstelijke wijze luister bijzet te aan het feest. De tocht giDg vanaf de school langt de Pastorie door de Zilk langs café de Groot naar het gunstig gr legen feestterrein achter de hoeve va Kerkvliet. De uitreiking der prijzen h" rnet een toepasselijk woord door Pastee Hafkenschcidt plaats te 5 uur. Hiern bleef men nog eenige urtjes genieten vai de diverse vermakelijkheden, die het feest terrein Biedt, waarna men huifctoe ging, om den volgendon dag de feesten voort te zetten. Zilk is altoos vroeg op, dus vingen de feestelijkheden Woensdag reeds bijtijds aan. Te half 9 had de optocht plaats met muziek, waaraan talrijk velen deelnamen. Ook thans ging men vanaf de school, om met een halfuurtje op het feestterrein te komen, waar d<j wedstrijden aanvingen. Begonnen werd met Stoelendans voor meisjes van 13, 14 en 15 jaar; aantal deel nemers 26. Uitslag: le pr. Mien v. Saase Antd., 2e pr. Cato v. d. Berg Gd., 3e pr. Nelly v. d. Ploeg Nd.. 4e pr. Jo Hoeks, 5e pr. Kaatje do Klerk Ydr. Zakloopen voor jongens van 13, 14 en 15 jaar, aantal deel nemers 10. Uitslag: lo pr. Jan v. d. Drift, 2e pr. Gorrit de Groot Jzn., 3e pr. Wim Hoogewerf, 4c pr. Cas van Haaster. 5e pr. Jaap de Groot. Touwtrekken voor jongens van 1618 jaar cn voor jongens cn man nen boven 18 jaar, aantal deelnemers 5. Uitslag le pr. Jan Schilder, 2e pr. Nico v. Gijlswijk, 3e pr. J. van Kampen. Ringrijden voor paren met dogkar of tilbury, aantal deelnemende paren 17. Uitslag: le pr. J. van Altena, 2e pr. ITan Beclcn en Cl. Gieske, 3e pr. Jan v. Haaster cn Chr. Mes kers, 4e pr. Arie v. Kampen Azn., 5e pr. W. Dobbo en Jans Boero, Ce pr. Ed. Hul sebosch en Fr. Hulsebosch. Ringrijden met fietsen, voor personen boven 16 jaar: le pr. Jeanne v. Kampen, 2e pr. Anna Mes kers, 3e pr. Cor Warmerdam, 4e pr. Jean ne Meskers, 3e pr. Pietje v. Haaster. 6e pr. Pleun Klinkenberg. Touwtrekken voor jongent' van 1618 jaar: le pr. Jeroen v. d. Ploeg, 2e pr. Gerrit Klinkenberg, troost prijs Cor Duivenvoorden Antz. Ringsteken heeren: le pr. Antoon Beelen, 2e pr. Harry Pompen, 3e pr. Jan Nederstigt, 4e pr. Jan v. d. Linden, 5e pr. Jac. v. d. Linden, Ce pr. Gerrit Hoeks. Versieringsprijzen Dames le pr. Cor Warmerdam 2e pr. Len^v v. Haaster, 3e pr. Pietje Yerdegaal, 4e >^r. Alio Ruigrok. Idem heeren: lo pr. Kard* Meskers, 2o pr. Jan Ruigrok, 3e pr. Simon Veröegaal, 4e pr. Ed. Verdegaal. Des avonds werd een schitterend vuur werk afgestoken. Wegens ernstige ziekte van de heer G. Schilder, lc voorz., was de leiding in han den van den heer J. B. Meskers. Het feest is in alle opzichten schitterend geslaagd en een dankwoord aan allen, die hiertoe hebben medegewerkt, is ten volle verdiend. Tot volgend jaar maar weer! BOSKOOP. GEMEENTERAAD. De begrooting. Wegenfonds. De tarieven voor gas en electrï- citeit. De raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. Voorzitter de heer P. A. Colijn, burge meester. De Voorzitter opent de vergadering. Van de leening, oorspronkelijk groet 54C00, worden drie obligaties van 500 uitgeloot, t.w. de nummers 63, 81 en 89, en een obligatie van 100, t.w. No. 118. Do Voorz. stelt thans aan dc orde de behandeling van de gemcente-bcgrooting voor den dienst 1929. Algemeene beschouwingen. De heer W. C'. vau Kleef opent de rij der sprekers en wijst er op, hoe verleden jaar de algemeene beschouwingen in het teeken van de Wcthoudersverkiozing, dus in de politiek, stonden. Thans niet. Enkel eenige opmerkingen over de begrooting wil spr. maken. B. erl W. hebben gebroken met het systeem om telkens ere lieten aan te vragen voor het verbeteren van wegen ed. Immers zij stel'en voor om over te gaan tot de vorming van een wegenfonds. Spr. kan zich volkomen met het voorstel van B. cn W. vereenigen om in vier jaren tijds dit fonds- te vormen. Daardoor zullen verrassingen op het wegenvraagstuk, zoo als men gekend heeft, uitgesloten zijn. B. en W. zeggen o.m., dat nu de verla ging van het aantal opcenten op de hoofd som der Personec'e Belasting tot 30 wordt voorgesteld, kan de vraag of de plaatse lijke inkomstenbelasting verlaagd kan wor den, voorlcopig achterwege blijven. De opbrengst der Pcrsoneele belasting over 1927 was 8700, voor 1928 is zij geraamd op 7000 en voor 1929 op 8500. Van een mindere opbrengst is dus geen sprake. De oorzaak hiervan is, dat de huurwaarden ab normaal zijn opgeschroefd. Ook de op brengst van de gemeente-belastingen zijn in stijgende iijn. In 1925 was het overschot 36000, in 1926 11500, cn in 1927 715C0, dit laatste is een gevolg van de goede bedrijfsresultaten van het boekjaar 1924-1925, welke toen pas tot uiting kwa men in de belastingen. Bedroeg het be lastbaar inkomen over het dienstjaar 1926 1927 4536.000, over het jaar 1927-1928 was dit 5457.000. De opbrengst van do ge meentelijke belasting voor 1929 is geschat op 117660. Het spreekt vanzelf, dat een meer of mindere opbrengst van een 1000 van de opcenten op do hoofdsom der Pcr soneele Belasting geen invloed kan uit oefenen op de vaststelling van het. vcrmc- nigvuldigingscijfer, hetwelk pas in het voorjaar van 1929 behoeft plaats tc vinden. Nader kan dan nog worden bezien, of wij ziging plaats kan vinden. Met de finan- cieele politiek kan spr. zich in hoofdzaak vereenigen. De heer Boekraad wijst er op, dat B. en W. voorstellen om,van het restant batig saldo van den dienst 1927 46259) een be drag van 36000 naar den kapitaaldien6t over te brengen en do rest 10259) op don gewonen dienst 1929. Over do jaren 1927, '923 en 1929 zal een bedrag worden gere serveerd van een 120.000, hetgeen vrij- vel overeenkomt met hetgeen hij eenige iren terug heeft voorspeld. Spr. juicht e, dat de 'overschotten worden gereser- ^erd. Een vraag kan hierbij worden ge- an en wel deze of door de groote over- iotten de inkomsten feitelijk niet tc g worden geraamd. Een bedrag van 11000 is geraamd voor het maken van een plein mot beplanting voor het in aanbouw zijnde Raadhuis. Spr. vraagt of in dit bedrag soms nog cijfers, zijn verwerkt voor andere uitgaven. Dat uit de gewone middelen 10.000 per jaar worden gestort in het wegenfonds vindt hij uitstekend, doch de jaarlijkschc storting van 10.000 in dit fonds door de bedrijven acht hij c?n onevenwichtige be lasting. Boter zou hij het dan achten om daarvoor een geldleening aan te gaan, welke versneld kan worden afgelost b.v. over een tijdsduur van 15 jaren. Do bedrijven zelf verkeeren in een bloeionden toestand. De tijd is rijp voor verlaging der tarieven. Ook dringt spr. aan op de invoering van een vasetrecht tarief. Nog steeds betreurt hij het., dat nog niet is overgegaan tot de instelling van een bedrijvencommissie. Ernstig wordt tegenwoordig geklaagd over den slechten toestand van het gas in de buitenwijken. Waaraan dit is toe to schrijven weet spr. niet. Of dit te wijten is aan de s'echte bodemgesteldheid of dat andere motieven hiervan de oorzaak zijn, is oen open vraag. In geval van een vacature onder de ambtenaren, hoopt spr. dat dan een R. K. ambtenaar zal worden bencemd. Onder het bestaande personeel zijn nu slechts drie R. K. werklieden. De hoer Keijzer wil aan B. en W. ver zoeken om bij het maken van schceiings- werk een andere methode te gaan volgen, dan tot nu toe gewoonte was. Alles ver zakt nu. Wanneer de schoeiing echter 1 M. in de kleilaag wordt gezet, dan zal dit meer hechtheid geven. De heer Noest constatoert, dat iu Bos koop een groote welvaart hecrscht. Of deze welvaart door alle ingezetenen wordt gedeeld, valt te betwijfelen. Dit bewijst o.m. de begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur, welk ieder jaar hooger wordt. De groote tegenstellingen zijn dagelijks te aanschouwen. De raad is ook niet tekort geschoten in zijn taak, ten opzichte van het woning vraagstuk. Immers op het oogenblik wor den 37 volkswoningen gebouwd. Dc parti culiere woningbouw van arbeiderswoningen is gebleven, o o. Ook het werkloosheids vraagstuk had do aandacht van het Ge meentebestuur. Voor dit alles wil spr. zijn dank uitspreken. Spr. stelt voor om met ingang van 1 Januari a.", dc-n gasprijs met 1 et*, oer M3. te verlagen en den prijs- van dn elec- triciteitstaricven met 5 cent per K.W.U. Ten slotto wijst hij op de groote verschil len in loon van de gemeente-werklieden. Een Commissie ad hoe om te komen tot opheffing hiervan, ware zeker gewenscht. De hear Brand zegt, dat de memorie van antwoord op het rapport van de Be- grootingsremmissie niet in een vriendelijke toon is ge stcld. Spr. blijft van oordeel, dat de toelichting op de begrooting sober is-. Hij geeft hiervan een voorbeeld. Ook meent hij, dat aan dc meer of mindere sympathie niet af mag doen, dat er stem men opgaan om een andere regeling te treffen voor de vorming van een wegen fonds. Heb voorstel van de Begrootingscommis- sïe om de prijs van de e^ectrische stroom met 5 cent per K.W.U. te verlagen, vond zijn oorzaak in cle vele aansluitingen, wel ke den laatsten tijd plaats' hebben gehad. Overigens heeft de Commissie zich bij la ten staan door den Directeur der Bedrij ven. Op grond van diens inlichtingen meen de do Commissie voorts met het gewraak te voorstel te durven komen. Voorts vraagt 6pr. of het waar is. dat dc gasstr??.tver lichting over het 2e halfjaar van 1928 reeds tegen het goedkoope voor 1929 voorgestel de tarief wordt berekend. Met. de voorgestelde verlaging voor 1929 kan de Commissie zich overigens wel ver eenigen. De Voorz. dankt voor de welwillende algemeene beschouwingen, welke zijn ge houden en beantwoordt de sprekers. B. en W. meenen, dat de bijdrage van 10.000 voor hot wegenfonds uit do bedrij ven verre de voorkeur verdient boven het heffen van retributies, zooete andere ge meenten doen. De bijdrage draagt osn tij delijk karakter, terwijl do heffing van een retributie van b.v. 25 ct. per M. spoedig een permanent karakter zou gaan vorkrij gen. Dc kosten van het Raadhuisplein mot toebchooren zijn begroot op een f 11000. Er is geen sprako van om hieruit nog an dere uitgaven te doen. Indien in den loop van het komende jaar mocht blijken, dat veilig tot tariefsverla ging van gas en electriciteit kan worden overgegaan dan zullen B. en W. niet aar zelen om daartoe voorstellen te deen. Uit het oog mag niet worden verloren, dat de aanleg van on-vendabe!o leidingen in d:*n Ham en zooals thans gevraagd wordt, mis schien ook in Reijneveld, een verlaging der tarieven zeer zeker tegehodt. Een minder vriendelijke toon heeft de Voorz. niet in de memorie van antwoord kunnen beluisteren. Heeft de heer Brand die kunnen ontdekken, dan wil spr. wel zeggen, dat dit toch allerminst, bedoeld W3 3. Spr. vraagt, wat de Commissie toch wil. De memorie van toelichting is ge groeid tot een lijvig boekdeel van over de 100 bladzijden. En nu komt. de begroo- tingscoromitsie zeggen, dat het nog naar niets lijkt. De heer Brand repliceert en bepleit uit voerig verlaging van de electriciteit «t arie ven. Ook heeft hij nog geen antwoord van den voorzitter ontvangen op zijn vraag, hoe het staat me4 den gasprijs voor de straat verlichting over het 2e halfjaar 1923. De Voorz. verwijst den heer Brand naar de notulen van verleden jaar. Toen heeft de heer Brand precies hetzelfde aan gevoerd voor de tariefsverlaging als nu. Hetgeen de Voorz. hem toen heeft geant woord, zou hij hem ook nu weer kunnen zeggen. B. en W. willen zich echter alleen door cijfers laten leiden en Diet door spe culatieve overwegingen. De kwestie van straatverlichting is zoo. Groot-vcrbruibers van ga3 krijgen het gas geleverd tegen 5 cent per M3. De Gemeente acht zich ook csn groot-verhruikcr met betrekking tot de s! raatverlichting.' Vanuaar het: voors'r om den prijs van het gas voor deze ver lichting te brengen op 5 cent, met inga" - van 1 Januari 1929. Met betrekking tot het 2e halfjaar 1928 hebben B. en W. tot den Directeur gezegd, wacht met de nota totdat deze kwestie in den raad is ge weest, dan kan meteen gevraagd worden om den voorgestelden prijs van 5cent ook over het 2e halfjaar 192S tc doen gelden. De kwestie van pensioer.sverhaal komt binnenkort ter tafel. De voorgestelde re serve B. beoogt versterking der bedrijven. (Wordt vervolgd). Gevestigd: P. Du Buy, arts, Wz., Dorpstraat. 5 D. do Bruin, boomkweeker, B. Colijnstraat. 157 J. den Dunne, boom kweeker, Zuidkade 152 J. van Bergen, winkelier, Zuidkade 51 J. van Drielen, boomkweeker. Tuinstraat 135 H. G. Benekhuizen, I inmkweokor, Rozenlaan 35 A. Bulk, boomkweeker, Reierskoop 105h A. Wilschut, boomkweeker, Rozenlaan 10 W. Eelderink, hoofd eener school, Nieuwstraat 69 J. Nijssen, chauffeur. Zij de 382 S. Treur, koopman, W.Z. Dorjv straat 7 L. van Leeuwen, groentenkoop- man, Julianastraat 22 J. Riezebos, boek drukker, Voorkade £3 P. den Boer, straatmaker, B. Colijnstrr.at 95. Vertrokken: M. Hoogendoorn, van Zuidkade naar Hillegom. Wetenschappel. Berichten. Prof. Böhl over de opgravingen te Sichem. Belangrijke resultaten voor de Joodsohe en o u d-c h r i a t ol ij k e geschiedenis. Prof. dr. F. M. Th. Böhl, hoogleeraar in de Hebreeuwsche taal cn letterkunde en de Israëlietische Oudheden aan de Uni versiteit alhier is Dinsdag na op z\jn te rugreis naar ons land uit Palestina, waar hij in samenwerking met dr. Weiter en andere geleerden van het Duitsche Ar- chacologisch Instituut in Sichem (Teil el Balata) dezen zomer opgravingen heeft verricht, eenige dagen te Constantinopel te hebben vortoefd voor het doen van weten schappelijke nasporingen in een der musea hier ter Btede teruggekeerd. Prof. Böhl waB zoo welwillend om op ons verzoek dadelijk een onderhoud tcc te staan cn ons enkele mededeelingen te doen betreffende het te Sichem verrichte werk. Prof. Böhl begon met mee te deelen. dat men bij de opgravingen dezen zomer met een buitengewone warmte heeft te kam pen gehad. Do aichaeologische leiding berustte bij dr. Welter en het. opgravingswerk geschied de op twee plaatsen. Ten eerste daar waar vroeger de stad Sichem is geweest. Hier werd de geheele acropolis (bovenstad) blootgelegd, zoodat inen er nu de geschiedenis van het neo- litisch (nieuws tecnen) tijdperk af tot aan het Romeinsche tijdperk toe met vrij groote zekerheid kan nagaan. Het is dui delijk dat do resultaten, die men er heeft bereikt, voor de kennis van de geschiedenis van het H. Laud van het grootste belang zijn. Van groote beteekenis is ook. dat men door de verschillende opgegraven voor werpen uit het. Kanaanitisch en hot Israë- lietisch tijdperk enz. do ontwikkeling van do verdedigingswerken van Sichem. zooals citadellen, muren stadspoorten torens, kn- somatten en dergelijke van de verschillen de perioden met groote nauwkeurigheid zal kunnen nagaan hetgeen van groot be lang is voor de kennis van het land Ka- naiin, vooral in het tijdperk voor en tijden* den intocht der Israëlieten. In do tweode plaats botroffen do opgra vingen het oud-Christelijk tijdperk. Deze opgravingen hadden plaats- onder leiding van dr. Alb. Schneider uit Baden en be paalden zich meer in het bijzonder tot den Heiligen Berg der Samaritanen (Gerizim). Hier werden blootgelegd de fundamenten van n christelijke kerk uit do vierde eeuw (het byzantijnsche tijdperk). Alles wat h'.er gevonden werd, is prachtig bowaard gebleven. Voor de oud-christelijke archae- ologie uit het. byzantijnsche tijdperk blij!:ou deze opgravingen dan ook van groot be lang te zijn geweest. Onder andere wc-Jcn hier prachtvolle mozaieken blootgelegd. Prof. Böhl deelde verclore me.Ie. dat hij er in geslaagd 16 eon groot aantal der ge vonden voorwerpen naar ons land te bun nen overbrengen, welke dezer dagen kun nen worden verwacht. Onder deze voor worpen bevinden zich kruiken, bronzen en andere wapenen en oorlogswerktuigen, huishoudelijke voorworpen, alsmede een Israëlictisch wierook-altaar, een en ander voor do kenners van de Joodscho geschio- denis van groot gewicht. Icnslotte deelde prof. Böhl nog mede. dat het. in de bedoeling ligt den volgenden zomer het opsporingswerk voort te zetten. Onze Lievo Vrouwengasthuis. In 1593 werd ook het Leprooshuis hiermede vcreenigd en in 17CD werd het met het Sinte Catharina- en het Sinte Caeciliagasthuis verecnigd onder dc naam van Vereenigde Gast- en Leprozenhuizen. In de 17c eeuw kregen diyze huizen door verbouwing d° vorm van oen lam; werpig vierkant plein met een tuin in her midden en gebouwen in het rond, waaruit ontstaan zijn het St. Eüsabetsgasthuishrf- dat r.u nog tc vinden is aan de Oude ost en waartoe hel oude poortje toegang ;eeft. Zoo is in het kort de geschiedenis van et ccr-it.' ziekenhuis in deze stad, wellr» stichting \iif eeuwen geleden, op den dag van heden wordt herdacht.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7