p.to^Tman LUCHTVAART. Uit de Omgeving INGEZONDEN MEDEDEELING. „Gezond, kwiek en vlot, een flinke wer* ker, die xijn goede manieren toont door klecding van goede coupe te dragen. Ik houd zelf niet van opschik, maar goede klceren zijn me een levensbehoefte". Wat is goede kleeding? Indien U niet juist weet, wat de mode vraagt of welk model U het best kleeden zal wendt tldan om zeker te zijn tot ons. Onze chefs, onze be dienden/ onze coupeurs zullen II zeer gaarne met al hunf-fSrenlange on derving met raad en daad ter zijde staan. Kreymborg is waarborg Profiteert er van! Model „OSLO" „Oslo" jassen *7 91 v.Jonacns'Gj.) 26.- 33." 45.- eot 85.- 16.90 19.90 23.- to, W_ jL> '*vA.\r?so^u\ ZWEMMEN. Winteroefeningen L, Z. C. Het bestuur der Leidsche Zwemclub be richt, dat er ook in het a.s. winterseizoen weer gelegenheid zal zijn geregeld te oefenen. Do dames zullen oefenen Dinsdags- en Vrijdagsavonds (om de 10 dagen) in do 'e Gravenhaagsche overdekte bad- en zweminrichting, Mauritskade, Den Haag. Vertrek uit Leiden omstreeks 7 nur n.m. Eerste oefenavond op Dinsdag 9 October. Nadere inlichtingen bij Mevr. H. .1. de Vries-Nieuwenhuizen, Thorbeckestraat 34, Telefoon 1013. De heeren zullen oefenen iederen Maan dagavond te 9 uuv D.m. in de overdekte zweminrichting „De Regentes", Weinvir- straat, Den Haag, dank zij de welwillend heid van de C. J. M. V., naar wiens voor schriften de leden zich natuurlijk moeten schikken. Do heeren hebben tot deze avonden toe gang tot' den gereduceerden prijs van 0.40 (handdoek inbegrepen), aan een der aanwe zige bestuuisleden te voldoen. Do eerste oefenavond zal gehouden worden op Maan dag 8 October a.s. Te 20.24 vertrekt een trein naar Den Haag. Bovendien zullen buiten de oefenavon den, verschillende polowedstrijden gespeeld wordenwaaromtront de betrokken spelers (sters) nader bericht zullen ontvangen. Voor alle loden, zwemsters on zwem mers, kunnen de oefenavonden nuttig en aangenaam zijn, mits velen zoo geregeld mogelijk opkomen. Het bestuur dringt hierop ten zeerste aan. SCHIETEN. Wedstrijden Burgerwacht Voorschoten. De Burgerwacht te Voorschoten, heeft Woensdagmiddag voor haar leden den eindwedstrijd to Katwijk gehouden. De prijzen, welke alle door vrienden en leden der Burgerwacht waren bijeengebracht, vielen als volgt ten deel: Klasse A: le prijs R. van Mulligen, 2e pr. J. v. d. Lubbe, 3e pr. G. J. Yperlaan, 4e pr. W. Meijer, 5e pr. A. J. Turion. Klasse B.le pr. J. Pijnakker, 2e pr. W. Ju, 3e pr. K. Turnhout, 4e pr. S. de Groot, 5e pr. J. Luinenburg. Klasse C: le pr. J. van Egmond, 2e pr. D. J. Brinks, 3e pr. J. Brouwer, 4e pr. A. Oudshoorn, 5e pr. H. Brinks. Vrije baan: le pr. G. J. Yperlaan, 2e pr. R. van Mulligen, Se pr. J. van der Lubbe, 4e pr. J. Noort, 5e pr. S. v. d. Meer. Voor de schietvaardigheidsproeven, af gelegd voor den kapitein der Burgerwach ten, kregen de volgende leden een diploma met zilver kruis: I. van Egmond, G. J. Yperlaan, W. Ju, J. Luinenburg, J. v. d. Lubbe. Een diploma met bronzen kruis: A. van Egmond, I. J. Pijnakker eu S. de Groot. Een diploma: A. Oudshoorn, J. Zwaan, A. Brinks, A. J. Brouwer. Bovendien verkregen voor het behalen der meeste rozen, de heeren R. van Mulli gen en G. J. Yperlaan elk een medaille. Do prijzen werden door den Burgemees ter mot een vriendelijk woord uitgereikt, waarna de Commandant een woord van dank bracht aan de schenkers der prijzen, alsmede aan de heeren ScharsertBest en sergeant Schouten voor de vele diensten aan de Burgerwacht bewezen. NA DEN TOCHT VAN DE „GRAF ZEPPELIN". Over de resultaten vat clen goed geslaag den, ruim 34-urigen proeftocht van de ,,Gr. Zepp." is men in luchtscheepvaartkrin gen en ook onder de deelnemers aan de reis, zeer tevreden. Gedurende den gan- schen tocht is bet luchtschip, zelfs bij ster ken tegenwind en regenval de situatie meester gebleven. Do grootste hoogte, die "het bereikte, bedroeg 2375 meter. Voor de reis naar de Vcreenigde Staten wordt aan gevangen zal de slaapgelegenheid van de bemanning nog eenige verandering onder gaan, daar tijdens de reis gebleken is, dat deze localiteiten teveel aan den tocht zijn blootgesteld en te koel zijn. In het bijzon der heeft, de bemanning tijdens den nach telijken tocht langs de Engelsche kust en over de Noordzee hiervan last gehad. Nog in den loop der week zal de laatste vlucht rondom de constructiewerkplaatsen plaats hebben. Van primair belang zijn echter de voorbereidingen voor de vlucht over den Atlantischen Oceaan. Naar alle waarschijn lijkheid zal de „Graf Zeppelin" Zondag ge reed zijn voor de start. Ook bij de eerste reis werden met de motoren verschillende experimenten ondernomen. Het resultaat was schitterend. Niet over Huize Doorn. Naar aanleiding van geruchten dat de Zeppelin langzaam over Huize Doorn zou gevlogen zijn en de geheele familie van den ex-kei/er het luchtschip toegewuifd zou hebben deelt dr. Eckener officieel mee dat hij van Nijmegen den loop van de Waal gevolgd is onmiddellijk op de goed ver lichte havenstad Rotterdam aan. Op het naaste punt is de Zeppelin ten minste 40 K.M. van Dooru verwijderd 'geweest en het geheele verhaal over/de keizerlijke fa milie berust op fantasie. Een protest der bezettings overheid. De Franschc bezettingsoverheid heeft te Berlijn meegedeeld dat de „Graf Zeppe lin" op zijn jongsten tocht over Wiesbaden gevlogen is, wat volgens de bepalingen van het Vredesverdrag verboden is. Op telegrafisch verzoek om inlichtingen van het ministerie van vervoerwezen heeft dr. Eckener geantwoord, dat hij de bepa ling kende en slechts door meteorologische omstandigheden gedwongen was geweest, iets meer westelijk te vliegen dan zijn plan was, waarbij hij ongeveer 6 minuten boven Wiesbaden geweest was. Het departement heeft dit antwoord aan de Fransche bezettingsoverheid doorgege ven en men verwacht dat de zaak geen verdere gevolgen zal hebben. Ten overvloede wordt er te Berlijn nog op gewezen dat de Graf Zepeplin op zijn heelen tocht bovsn den Rijn, ter linker zijde door een Franseh militair vliegtuig begeleid is geweest, dat pas aan de Ne- derlandsche grens is omgekeerd. Klaar voorde reisnaar Amerika Wolff meldt nog uit Friedrichtshafen De belangwekkendste kanten van den jongsten tweedaagsehen tocht van de Zep pelin waren de nachtelijke navigatie-oefc- ningen, die den gcheelen nacht werden ge houden. De stuurruimtc was- van de daarachter liggende lcaartenkamer geheel afgesloten en donker opdat de navigatie geheel vol gens do instrumenten geschieden zou. Het was een onvergetelijke indruk aldus een ooggetuige, staande in de donkere ruimte, slechts do lichten der instrumenten te zien en daaronder de donkere zee. Door deze oefeningen is de bemanning voor den tocht naar Amerika geschoold. Het luchtschip wordt thans nagezien en het omhulsel steviger aangetrokken. In ver schillende gedeelten van het schip moeten nog veranderingen worden aangebracht, om dat de ventilatie te sterk werkte. Maandag zal de Zeppelin voor het vertrek gereed zijn. De tocht over den Oceaan kan dan aanvaard worden, zoodra de depressie tusschen de beide werelddeelen voorbij is. De R. 101". Tegen Kerstmis gereed. De bouw van het Engelsche reuzen- luchtschip „R. 101" te Cardington bij Bed ford is thans voor de helft gereed. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden rekent men er op, dat hot lucht schip tegen Kerstmis geheel gereod is. Hot luchtschip is bestemd om vluchten te doen naar Australië. Indië en Egypte en zal nog grooter worden dan de nieuwe Duitsche Zeppelin. Zijn gewicht bedraagt slechts- 150 Engelsche tonnen met passa giers. lading en brandstoffen. Vliegongeval. Geen persoonlijke ongelukken. Van het Marine-vliegtuig F. 6 van het vliegkamp De Kooy is gisterochtend bij hel staiten de motor afgeslagen. Het toestel is dicht in de nabijheid neergekomen en beschadigd Er hebben geen persoonlijke ongevallen plaats gehad. Drie dooden bij vliegongeluk in Spanje. Een handelsvliegtuig uit Casablanca met twee passagiers en post aan boord, is in de bergen nabij Lansa in Spanje neerge stort en in brand gevlogen. De drie inzit tenden kwamen in de vlammen om het leven. ALKEMADE. Gevestigd: J. P. Rotteveel uit Voorhout C. P. Baak uit Woubrugge C. Daleman uit Oegstgeest F. J. Bonnet en echtgenoote uit Leiden N. H. Her mans uit Noordwijk Mè Kozijn uit Lissc H. A. Vianen uit Leiden G. C. den Hollander uit Sassenheim D. Buisman uit Ermelo J. B. Veenswijk uit Warmond C. M. Hogeboom uit Leimuiden J. v. d. Kamp en gezin uit Voorschoten M. Vuijk uit Bloemendaal M. E. Kalker uit Haarlemmermeer A. P. van Rijn uit Stompwijk M. J. vin der Tol uit Alphen aan den Rijn R. H. Daverveld uit Zwam- merdam L. Arends en gezin uit Aals meer P. M. Oostlander en gezin uit Apeldoorn. Vertrokken: C. J. Fangmann en gezin naar Aalsmeer P. M. Kuijpers naar Heemstede J. L. A. van der Hoorn en naar Loon op Zand N. van der Velde en gezin naar Wehl C. H. J. Verhaar naar Leiden M. W. Zoet naar Lisse J. AV. van Erk en gezin naar Alphen aan den Rijn C. A. M. Speet naar Ter Aar Th. A. van der Meer naar Beemster P. M. Cozijn naar Tornto (Canada); G. Rein- goud naar Alphen aan den Rijn M. C. van Amsterdam naar Zoeterwoude M. P. van Rijn naar Bodegraven C. P. van der Bie en gezin naar Leiden H. de ATies en gezin naar Rotterdam G. Th. Berends naar Helmond R. H. Daverveld naar Uden. LISSE. Opening Hanze-handelsavondschool. Door de Hanze afd. Lisse, werd met eenige plechtigheid de Hanze handels avondschool geopend. Daarbij waren aan wezig de zeereerw. heer Pastoor, de wel- eerw. heeren kapelaans, het Bestuur der Hanze, directeur en leeraren der school, de ouders der cursisten en de cursisten. De A'oorzitter der Hanze, de heer F. C. J. van der Eerden, opende de bijeenkomsts met den Christelijken groet en zeide het volgende Wij heeten u allen welkom op deze voor de Hanze-afdeeling Lisse, zoo gewichtige bijeenkomst. Zeker zal 1 October 1928 in de geschie denis van onze afdecling een gedenkwaar dige dag blijven. Nu, na jarenlang werken, zijn wij eindelijk in staat een Hanze Han- dcls-avond-cursus op te richten, waar naast Boekhouden, ook Handelsrekenen, Ned. Handels-correspondentie, Aardrijkskunde en Handelscorrespondentie in vreemde ta len wordt onderwezen. Het doel van den cursus is, de toekom stige Middenstand meer theoretische han delskennis bij te brengen, om hen daardoor in staat te steddon de steeds zwaardere strijd om het bestaan, degelijk toegerust, tegemoet te kunnen treden. Voor het gees telijk belang is gezorgd door het geven van Godsdienstonderricht door den Advi seur. De lessen behoeven door andersdenken den niet gevolgd te worden. Dat de cursus voor iedereen toegankelijk is vindt z'n oorzaak in de omstandigheid, dat wij goedwillenden de gelegenheid om goedkoop hun kennis te vermeerderen niet willen onthouden en tevens in verband met de toekomstplannen der school. Onze eerw. Adviseur, zeide spr., zal U straks meer in het bijzonder het doel der Handelscursus uiteenzetten, waarna de heer Strik, directeur der Handelscursus de Rooster der werkzaamheden en het regle ment van orde zal toelichten. Een woord van dank brengen wij aan de commissie van voorb^eiding voor de steun en medewerking, die wij ondervonden heb ben. Tevens neem ik deze gelegenheid te baat om een eere-saluut te brengen aan de oprichters der Hanze-afdeeling Lisse, nl. den zeereerw. heer Beurwinkel, de heeren C. Langeveld en C. Caspers. Ik ben er van overtuigd, dat deze heeren met genoegen de nieuwe loot aan den door hen geplanten boom, begroeten. Moge dan, mede op voorspraak van den H. Jozef, onzen Patroonheilige, Gods rijk ste zegen ook over dezen cursus dalen. En hiermede verklaar ik de Hanze Handels avond-cursus voor geopend. Hierna gaf de voorzitter het woord aan den weleerw. heer W. Q. Versteegen, gees telijk Adviseur der Hanze, voor het uit spreken der openingsrede. Zoo levendig kan ik me voorstellen, zei de spr., wat er moet omgaan in de jeugdige harten van jongens en meisjes, wanneer zij over hun toekomst zitten te peinzen. Met jeugdige geestdrift wordt elko don kere wolk van dien toekomsthemel wegge vaagd en zij kunnen zich de toekomst niet anders denken dan met zonneschijn, vreugd en weelde. En komt bijwijlen bij hen de gedachte naar voren: maar als ik dan werkelijk een goede toekomst wil hebben, dan moet ik ook zorgen, dat ik voor mijn levenstaak berekend ben, dat ik mij de noodige ge schiktheid verschaf en mijn kennis tracht te vergrooten en als ze dan bemerken, dat zij tot nog toe aan dat zich kennis ver schaffen nog heel weinig hebben gedaan, dan staat hun jeugdige overmoed terstond al weer klaar om dat bezwaar uit den weg te ruimen met de volgende woorden: AVat ik verzuimd heb, kan ik inhalen, wat ik verkeerd deed, zal ik beteren. Maar helaas het blijft zoo dikwijls zoo vaak bij woorden alleen, hun rijk jong leven blijft zoo dikwijls een leven, wat fladdert, heel laag tegen den grond, een leven met geknotte vleugels en met uitgerukte slag pennen dat zoo nu en dan even een aan loopje waag en omhoog wil, maar dadelijk weer terugzinkt weer voortdribbelt kortom een leven dat zich door het stof van het alledaagsche en het doodgewone heensleept en zelfs den moed mist om uit den weg te gaan voor een plas om zich niet te besmeuren. Ja, helaas zooveel levens, zijn van die doodgewone levens, die beter dood geble ven waren, beter geen ruimte besloegen, beter geen tijd innamen, die beter plaats maakten voor nuttiger en edeler levens. En laten we ons zelf nu op dezen avond de vraag stellen: „Zullen ook wij de kost bare parel van ons leven voor de zwijnen gaan werpen 1" Goddank, ge hebt een edel besluit geno men! Toen ge vernaamt dat de R. K. Mid- denstandsverceniging een Handelsavond school op ging richten toen hebt ge wel de gelijk gezien, dat zulk een school volgen geen geringe en gemakkelijke zaak was. AVant vier avonden gedurende tweo en half uur na het gewone dagwerk nog weer les te gaan nemen en dat gedurende drie volle winters, dat zou niet meevallen. Al de moeilijkheden die dat zou geven, die daar uit zouden voortvloeien kwamen U voor den geest. Maar ondanks alle voorziene moeilijkheden hebt ge een kranig besluit genomen: om gedurende drie volle winters uw krachten in te spannen om U zelf nut tige en noodige kennis te verschaffen! Geluk met uw besluit, want het bewijst dat ge uw tijd begrijpt. Maar naast die gelukwensch aan de leer lingen, wilde spr., ook namens U en de ouders, ja zelfs ook namens de leerlingen der toekomst, een woord van dankbaarheid en hulde brengen aan het wakker Hanze- bestuur voor het initiatief om deze Han delsavondschool te stichten en voor de vele moeiten en zorgen om dat eenmaal opge zette plan tot werkelijkheid te brengen. Alleen de ingewijden zijn er mede be kend hoeveel vergaderingen en besprekin gen in vergaderzaal en huiskamer er ge houden zijn, hoeveel correspondentie er gevoerd is, hoeveel reizen er gemaakt zijn, om de zaak te maken zoo ze nu is! Geachte toehoorders, ge weet dat tegen woordig de leuze „Frei Bahn dem Tuchti gen" overal in de wereld weerklinkt. „Ruim baan voor de begaafden". Iedereen die over voldoende begaafdheid en wilskracht beschikt om vooruit te komen, moet daar voor zooveel mogelijk do gelegenheid wor den gegeven. Aan het Hanze-bestuur is het te danken, dat er weer een gelegenheid meer bestaat, om zijn krachten te ont plooien en zich de waardigheid te verschaf fen, die de tegenwoordige tijd van ons vraagt. Nogmaals namens alle belangheb benden hulde en dank. Onvolledig zou ik zijn indien ik de voor bereidende Commissie in mijn dankwoord zou vergeten. Met weloverwogen adviezen hebben zij het Hanzebestuur terzijde ge staan en met hun daadwerkelijken steun de zaak tot een goed einde gebracht. En daarom ook aan hen hartelijken dank. Hartelijken dank aan den zeereerw. heer pastoor, den voorzitter van het Kerkbe stuur, wat tevens Schoolbestuur is en aan de overige leden voor hunne bereidwillig heid om een schoollokaal voor den prijs van vuur en licht af te staan. Hartelijken dank ten slotte aan den Praeses der St. Josephsgezellen en den Directeur van het Patronaat voor de toegezegde medewer king. ALARM! De „Graf Zeppelin" is over Huize „Doorn" gevlogen. De „Graf Zeppelin" is niet over Huize „Doorn" gevlogen. (Courantenbericht). Voor de anti-Keizerlingen AVas 't een doorn in het oog Dat het nieuwe Duitsche luchtschip Boven over Doorn heenvloog. AVant die vliegtocht was te Doornig En men werd er toornig van. Ook al gold 't bezoek dan iemand, Die zoo prachtig „vluchten" kan. Zelf vloog hij eens vlug naar Holland, Toen de oorlog werd gestaakt, En hij heeft toen uiterst Doornig Daar een noodlanding gemaakt. Zijn machine bleek beschadigd Bij dien zeer beruchten toch(t), Reparatie bleek onmoog'lijk En de Keizer zit er nog. Bij 7.00 een, die zoo slecht vliegen En alleen maar vluchten kan, Komt toch zeker niet een luchtschip Even op zijn doorreis an. AVeest gerust. De Hooge Vliegor Had ditmaal een kleine strop, 't Luchtschip kwam niet boven Doorn En die vlieger ging niet op. Hierna richtte spr. tot de leerlingen nog eenige woorden ter opwekking en vermaan. Ongelukkig is degene, zeide spr., die met een hoogmoedig hart de lessen gaat begin nen. Wie immers een hoogen dunk van zich zelf heeft voelt weinig behoefte om van anderen iets te leeren. Ge vraagt misschien wat de reden is, dat ik hier zoo bijzonder de nadruk op vestig. Die reden is tweevoudig. Vooreerst zijn er leerlingen die hetzij door U. L. O., hetzij door andere studie wat meer vaardigheid hebben dan do an deren, en voor hen juist dreigt het gevaar dat zij zich zelf wat meer wanen dan de anderen. Maar een nog voornamer idee deed mij daarop de nadruk vestigen. AVij Katholie ken zijn er ten volle van overtuigd, dat wij zonder Gods zegen niets kunnen. Al de kennis die we ons trachten te verweivcn moet strekken om de taak die God ons heeft toegedacht beter te kunnen vervul-- len. AVij leven in de wereld maar voor de Eeuwigheid. Door middel van het aardsche leven moeten wij de Hemel verdienen. En die Genade om al onze aardsche kennis en vaardigheid: dus ook Boekhouden en Han delskennis, Handelsaardrijkskunde, Engel sche en Nederlandsche taal, zoo te gebrui ken dat wij daardoor den Hemel bereiken, die Genade krijgen wij van God en van God alleen. AVat zou het baten wanneer wij de kennis die wij krijgen zullen alleen maar zouden uitbuiten voor deze aarde, terwijl zc ons een rem zou zijn op onze vaart naar den Hemel. Neen! Al onze kennis die we verwerven moet voor ons een middel zijn om beter onze taak te kunnen vervullen en zoodoende beter den Hemel te kunnen verdienen. En om daar nu toe in staat te zijn, daarom moeten wij Gods hulp vragen en Zijn bijstand inroepen, terwijl wc weten dat God de hoogmoedigen weerstaat. „Deus superbis resistit" lezen we in de Heilige Schrift." Van deze gelegenheid maakte spreker gebruik, om te bepalen, dat iedere avond met een kort gebed moet worden begon nen en met een kort gebed moet worden geëindigd. Niet alleen tot nederigheid maar ook tot doorzettingsvermogen wilde spr. aansporen. Arooral in den beginnen zullen do moeilijkheden zeer groot zijn, vooral als men de studio ecnigszins ont went is. En ten slotte wilde sjir. nog wijzen op de groote verantwoordelijkheid die de leiders hebben tegenover de pasopgerichte Han dels-avondschool. AA'erkt gij mee, dan zal ze blijven bestaan, ja dan zal ze gpoot wor den. AVerkt gij niet mee, dan verdwijnt zij of leidt zij een treurig bestaan. En moet zij verdwijnen dan zal zij weer niet spoedig worden opgericht. Gij hebt daarom het be staan der Handelsavondschool in handen, gij hebt de taak ze door de kinderjaren heen te helpen. En daarom drong spr. er op aan: Doet uw best! Arcrzuim nooit een avond to ko men. Het zal strekken tot uw eigen geluk en tot bloei van onze nieuw opgerichte Handelsavondschool. De Voorzitter dankte den Adviseur met eenige juist gekozen woorden en gaf het woord aan den heer C. Strik voor het ge- von van toelichting op het Reglement van Orde en de Rooster van Lesuren. Hierna werd de bijeenkomst met den. Christelijken groet gesloten. Harmonie „Adolf KoJping". Gister avond hield de R. K. Harmonie „Adolf Kolping haar 2e Jaarvergadering in het patronaatsgebouw. De opkomst waf. niet schitterend. De Secr. bracht jaarverslag uit waarna de voorz. hem hartelijk dank bracht-. Uit het jaarverslag van den pen ningmeester bleek dat naast een ont vangst van 216532, een uitgave viel te boeken van 2169.24 zoodat het tekort bedroeg 3.92. De penningm. werd dank gebracht voor zijn richtig beheer. Aan de orde was vervolgens bestuursverkiezing wegens bedanken van de hoeren P. Tim- mere, L. Hoogervorst en A. van Leeuwen en wegens aftreding van den heer A. L. Bcugclsdijk Bij enkele candidaatstelling werd herkozen de heer Beuge sdijk en ge kozen de heeren M Vermolen, H. van Stijn en AV v. d. Reep. De voorz. bracht ver volgens verslag uit van de vergadering van den Zuid-Hollandschen Bond van Harmonio- en Fanfarecorpsen. In verband hiermedo deelde de voorz. mede dat de Bond slecht bij kas is en dat de aangeslo ten afdeelingen zullen worden aangezocht 2-1

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6