Buitenl. Berichten. Ned. Oost-Indië. Uit de Omgeving LUCHTVAART. derde blad „de leidsche courant" donderdag 27 september 1928 ONGELUKKEN. FORT BIJ MELILLA INDE LUCHT GEVLOGEN. 40 dooden, 200 gewonden. Het in de nabijheid van Melilla gelegen fort Cabrerizas Bajas, is in den afgeloopen nacht om 12.45 in de lucht gevlogen. Het fort lag bij de oude grens van het Melilla- gebied, en was door tal van kleine huizen omgeven. Twintigduizend ton kruit, die in het fort waren opgeslagen, zijn ontploft, waardoor zoowel het fort als de meeste hui zen in de omgeving werden verwoest. Circa veertig personen werden gedood en onge veer 200 gewond, terwijl men vreest, dat onder de puinhoopen nog meer slachtoffers bedolven liggen. He hooge commissaris in Marokko, San- jurjo, wordt hedenochtend te Melilla ver wacht. Nog voordat Spanje den schok te boven is gekomen van de vreeselijke ramp in het theater te Madrid op Zondag j.l., heeft de ze nieuwe ramp grocte ontsteltenis DE PEST-EPIDEM1E IN MANDSJOERI JE. Reeds 400 slachtoffers. Het Indo-Pacifique^agentschap meldt uit Charbin, dat in Mandsjoerije in totaal reeds vierhonderd personen aan de pest zijn bezweken. De overstroomingen in Mexico. In Jalisco minstens vijftien personen gedood. Naar uit Mexico-Oity wordt gemeld, heb ben groote overstroomingen en zware stor men aanzienlijke schade aangericht in uit gestrekte gebieden langs de westkust van Mexico. Vocral de staten Jalisco en Sinao- la, alsmede de strafkolonie op het Maria- eiland, hebben het meest te lijden gehad. Door het water werden 19 mijnwerkers opgesloten in de Eltajo-mijn, doch zij kon den nog op het allerlaatste oogenblik ge red worden. In Jalisco zijn minstens 15 personen gedcod, doordat de huizen in stortten. De troepen verleenen hulp bij het reddingswerk. Een cycloon In Argentinië. 'Aanzienlijke schade. De provincies Oomentes en Cordoba zijn door een cycloon geteisterd. De schade is aanzienlijk. Er is een doode en er zijn ver scheidene gewonden. Massa-sterfgevallen aan boord van een schip, 24 Repatrieerende Indiërs overleden. Uit Durban wordt gemeld: Aan boord van het stoomschip „Sutlej" zijn 24 Indiërs overleden. Op dit schip bevonden zich 775 repatrieerende Indiërs, die na afloop van hun contract met de suikerplantages van Georgetown (Demarare) naar huis terug keerden. Het schip zet koers naar Calcutta. GEWELDIGE BRAND TE HANKAU. Tweeduizend huizen verwoest. Uit Hankau wordt gemeld: Een noodlot tige brand is Dinsdag uitgebroken in de Chineesche stad. Het vuur greep met ont zettende snelheid om zich heen en in kor ten tijd waren 2000 huizen en winkels in de asoh gelegd. Een der voornaamste straten is geheel verwoest. Zeven lijken zijn reeds gevonden. Men vreest echter, dat talrijke personen verdronken zijn in do meertjes, bij een poging om aan den geweldigen vuur gloed te ontkomen. Zevenduizend personen zijn zonder onderdak. De levende doode. Te Bordeaux verdween drie weken gele den een vijftigjarige dame. Zaterdag werd nu aan een der kaden een moeilijk te herkennen lijk eener vrouw van denzelfden leeftijd opgehaald. De ge neesheer van do Morgue bemerkte, dat het kunstgebit ontbrak, terwijl de politie wist, dat de vermiste dame een kunstgebit had vergeten. Twijfel scheen niet mogelijk. De geneesheer nam de proef met het gebit dat de doode precies paste. De dood en de identiteit werden vastge steld en de bladen spraken van het geval met alle bijzonderheden. Even nu voordat de begrafenis zou plaats hebben en de bij de lijkbaar treurende dochter het rouwbeklag in ontvangst nam, kwam de doodgewaande plotseling opda gen. Zo was zonder iemand i^ts to zeggen familie gaan opzoeken en had tot haar ver bazing haar dood in de krant gelezen. Met woede stuurde ze den inmiddels gekomen lijkwagen weg, joeg de belangstellenden uiteen en voor dat men het beletten kon vloog ze het huis binnen, waar haar doch ter zoo hevig schrok, dat ze naar het gast huis moest worden vervoerd. De eerste zorg van de levende was de politie haar lijk te doen wegnemen, dat naar de Morgue werd teruggebracht. De officier van justitie en het stadhuis zijn nu doende haar „dood te annuleeren". Een noodlottige slag. Te Berlijn sloeg gister een behangers knecht, dip met een collega in een pas ge bouwd huis werkzaam was, den ander uit de grap met een rol papier op het hoofd. Ofschoon de slag niet hard aankwam is de man enkele uren later aan hersenbloeding overleden. Enkele jaren geleden had hij bij een val oen schedelwond opgeloopen en men vermoedt dat zijn dood daarmee ver band houdt. Duizend rendieren verdronken. Uit Oslo wordt gemeld: Zooals gewoon lijk waren ook dit jaar ongeveer twee dui zend rendieren op het Magerö-eiland (het meest Noordelijk gelegen eiland van Noor wegen) in de zomerweide. Dezer dagen zou den de dieren zwemmende naar het vaste land worden gebracht. Ongeveer duizend rendieren werden daarbij echter door den sterken stroom medegesleept en verdron ken. Van den toren gesprongen. Een onbekende man is Dinsdag van den toren der groote Miohaelskerk te Hamburg gesprongen. Het vreepelijk verminkte lijk werd naar bet ziekenhuis vervoerd, waar getracht zal wor den de identiteit vast te stellen. Koelie-aanval op een geëmployeerde. Aneta seint uit Bandoeng: De heer De Ruyter, eerste geëmployeerde cp de onder neming Pasir Malang in het Pengalengan- sche, is door een koelie aangevallen en met een pikolan geslagen. Ook werd hij in den linkerarm gebeten. De koelie trad. aldus op naar aanleiding van een hem opgelegde boete van een kwartje wegens slecht wer ken. De dader is aangehouden en bekende volledig. LISSE. GEMEENTERAAD. Weer eens een boomen-geboom. De batige saldi der gemeente rekening. Een zweminrichting op komst. De raad dezer gemeente vergaderde Dinsdagavond 8 uur. Voorz. burgemeester Eenhuis. Afwezij^-'de heeren Tromp en Sobcls. Na opening der vergadering met gebed werden de notulen goedgekeurd. Gewijzigd voorstel tot wijziging van heb Reglement op het Burgerlijk Armbe stuur. Z. h. st. goedgekeurd. Aangehouden verzoek van den Minister van, Waterstaat om een vijftal boomen te rooien op het Vierkant. B. en W. stellen voor de boomen te rooien. De heer Lan- geveld was er tegen, omdat niet alleen aan het autoverkeer, maar ook aan de bestem ming der voetgangers dient te worden ge dacht. De heer Segers meent, dat door de rooiing het dorp nog meer wordt ontsierd en de verkregen verbetering luttel is. De heer Verduyn achtte het wel een verbete ring, niet alleen voor de voetgangers, maar ook voor de wielrijders. De heer Kuypers was tegen het voorstel. Weth. Warmerdam wenschte de boomen te rooien maar het trottoir niet zoo smal als de V oorz. zich voorstelde. Na nog eenige dis cussie werd het voorstel van B.en W. met 6 tegen 5 stemmen aangenomen. Aan den heer Chr. de Vos werd voor de stichting van een eigen woonhuis een perceel grond verkocht langs de Juliana- straat ter grootte van 270 M2. tegen den prijs van 3.50 per M2. Eveneens aan den heer H. van Voorst ter grootte M2. tegen denzelfden prijs. Aan de N.V. Vleeschwaren ei. venfabriek „De Eendracht" te Lisse, ver tegenwoordigd door de heeren P. Verde- gaal en G. Dekker, werd een perceel grond verkocht ter grootte van 272 M2., liggende aan de Kanaalstraat hoek Gas- straat, voor de stichting van een woon- en winkelhuis. Verzoek van den Raad der gemeente Arne- muiden om adhaesie te betuigen aan een adres aan den Minister betreffende de af trek van schoolgelden ingev. art. 104 der L. O.-wel. B. en W. stellen voor adhaesie te betuigen. Goedgekeurd. Het verslag van den Keuringsdienst van ee en Vleesch in den keuringskring Lisse en het Gemeenteverslag 1927 worden aan geboden en ter inzage gelegd. Aanbieding van de gemeenterekening over het jaar 1927. De rekening sluit, wat betreft den gewonen dienst met een batig saldo van 6Ö.618.611/;., kapitaaldienst, ba tig saldo 4736.05. In de commissie tot nazien der reke ning^ werden benoemd de heeren Verduyn, G. bchrama, Noorland en Langeveld. Ingekomen stukken. Aan het comité der Pluimveetentoonstelling werd een medaille geschonken. De heer Pijnacker vroeg of het juist is, dat op den Eersten Kerstdag de keuring wordt gehouden; is dat het geval dan zou spr. geen medaille willen verleenen. Onder voorwaarde dat Zondag en Eersten Kerstdag geen keuring plaats heeft, werd de medaille geschonken. Me degedeeld werd, dat een verordening op verplichte aansluiting aan de waterleiding spoedig te verwachten is. Bij de rondvraag geelde de heer C. Sehrama ineae, dat in »de besturen der beide cooperative de oprichting van een zweminrichting is besproken. Een com missie heeft een onderzoek ingesteld bij de bestaande zweminrichtingen. Het is een zaak die geen winst zal opleveren, maar het is wel noodzakelijk. Spr. meent, dat do gemeente Lisse niet moet vreezen 10.000 uit te leggen, om oen zwemin richting te stichten. De inrichting te Hil- legom bewijst dat de exploitatie heel goed mogelijk is. Weth. Warmerdam zeide, dat het do bedoeling is van B. en W. een vergadering te beleggen, waar alle belangstellenden voor een zweminrichting toegang hebben, '~i de zaak te kunnen bespreken. De heer Segers bracht een pluimpje aan 1 brandweer voor haar optreden bij den laatsten brand. Spr. verzocht verder zorg toedragen, dat van de kermisvermakelijk- heid op straat niets te bemerken zou zijn. De Voorz. zegde dit toe. De heer A. H. Schrama drong aan op een verbetering van den hoek Kanaal straat. Hierna sluiting. RIJNSATERWOUDE. GEMEENTERAAD. De raad in conflict met den Mi nister over de benoeming van een onderwijzeres. Belasting verlaging in 1 vooruitzicht. Aanwezig alle leden. Voorzitter dc heer J. A. Bakhuizen. De voorzitter opent de vergadering met gebed. Do notulen der vorige vergadering worden goedge keurd. De voorzitter doet o.m. mededeeling van de navolgende ingekomen stukken. Ie. Schrijven van den Minister van O. K. en W. in verband met de nog steeds bestaande vacature van onderwijzeres aan d© O. L. School alhier. De voorzitter zegt, dat dit een kwestie is, die voorloopig nog geen einde heeft. Zooals de heeren weten hebben B. en W. alle pogingen die maar eenigszins mo gelijk waren gedaan, om tot benoeming van een onderwijzeres aan de O. L. School te geraken. Overleg met den Inspecteur is gepleegd, proeflessen zijn verscheidene malen gegeven, maar toch is het B. en W. niet mogen gelukken een voordracht van goede leerkrachten op te maken. Aan den minister is herhaalde malen verzocht om ontheffing van de verplich ting tot het benoemen van een leerkracht uit do nog beschikbare wachtgeldsters, aangezien daaronder naar het oordeel van den Inspecteur en van B. en W. geen ge schikte leerkrachten meer voorkwamen. Thans_ dreigt de Minister, indien de raad niet spoedig een onderwijzeres be noemt, met inhouding van de Rijksver goeding. De Minister is van meening dat do ge meente Rijnzaterwoude niet genoeg haar best heeft gedaan om tot benoeming van een wachtgeld ster te geraken. De Inspecteur van het Lager Onder wijs is echter een tegenovergestelde mee ning toegedaan; deze heeft gedaan wat hij kon om de gevraagde ontheffing te be komen, echter zonder resultaat. B. en W. zijn van meening dat de mi nister te ver gaat. B. en W. verzoeken den raad aan den minister zijn teleurstel ling to betuigen over zijn handelwijze in deze kwestie. B. en W. geven den raad in overweging om, wanneer de minister niet spoedig de gevraagde ontheffing verleent, tot ontslag aan de tijdelijke leerkracht over te go an, en de leerlingen naar huis te zenden. Gebeurt dit, dan heeft de minister reeds medegedeeld, dat ook de vergoe ding voor het hoofd der school ingehou den zal worden. De raad besluit aan den minister mede te deelen, dat zij B. en W. niet langer verantwoordelijk stellen, maar dat wat uit deze zaak voortkomen zal, voor ver antwoording van den minister is. Ingekomen is het proces-verbaal van de gehouden opneming van kas en boeken bij den gemeenteontvanger. Van de heeren J. Rosenboom en J. H. Vink is bericht ingekomen, dat zij hun ontslag nemen als brandmeester. Hiervan zal mededeeling worden ge daan aan den Brandraad. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten waarin gevraagd wordt of Rijnza terwoude de met Leiden gesloten regeling inzake do Vleeschkeuringswet wil conti- nueeren of niet. De burgemeester deelt mede, wat Loi- muiden naar aanleiding van oenzelfde schrijven besloot. De heer van Tol wil bij Leiden blijven mits do kourloonen ver laagd worden. De raad besluit na eenige bespreking dit aan Ged. Staten mede te deelen. Aan do gemeente Leiden zal om een spoedig antwoord op het reeds eerder ge daan verzoek om verlaging der keurloo- r.en gevraagd worden. Gaat Leiden niet tot verlaging der keurlooncn over, dan zal de zaak nog nader onder de oogen gezien worden. De voorzitter zegt dat hij thans aan den raad een blijde mededeeling heeft te doen. De rekening van den gemeentedienst 1927 bevat voor zooveel den gewonen dienst betreft aan ontvangsten 28.262.46 en aan uitgaven 26.S89.43. Batig slot 1373.03 De kapitaaldienst sluit mot een batig slot van 64.19. Dc hoeren v. d. Knijff, G. v. Tol en Dis seldorp worden benoemd tot leden der re- keningscommissio. Aanbieding gemeentebegrooting dienst 1929. Deze sluit in ontvangsten en uitga ven met 24.352.78. De begrooting is zoodanig opgesteld, dat B. en W. volgend jaar wederom met een kleine belastingverlaging voor den dag durven komen. Mogelijk zal het ver- mcnigvuldigingscijfcr voor het dienstjaar 1929/30 op 1.5 gebracht kunnen worden. In twee jaar tijds zal dus de factor reeds van 2 op 1.5 gebracht zijn. De heeren C. v. Tol, M. v. d. Zwan cn W. Compeer worden benoemd tot leden der begrootingscommi88ie. Vastgesteld wordt een verordening be treffende het verleenen van verlof tot hm niet bezoeken der school wegens veldar beid. Van 1 Mei t,/m. 14 Mei zullen derge lijke verzoeken worden toegestaan even eens van 1 October t./m. 14 October. De Voorzitter deelt mede, dat. dc toe stand van den Woudschendiik verre van rooskleurig is. B. en W. stellen voor om een proef te nemen met het uitbreken van het paardenspoor. Dit komt hoe lan ger hoe moer boven den weg uit te lig gen. Dc heer van Tol wil direct liet ge- hcele paardenspoor wegbreken, terwijl de heer v. d. Knijff hot wil laten liggen. Besloten wordt ten slotte om overeen komstig het voorstel van B. en W. te'han delen en over te gaan tot wegbreken van een gedeelte van het puardenspoor. B. en W. worden gemachtigd tot den aankoop van do benoodigdo specie en puin voor aanvulling. Hierna sluiting. ROELOFARENDSVEEN. Koninginnefeest. Dinsdagmorgen heeft dc opening plaats gehad van do drie-daagsche Oranjefees ten, welke dit jaar hier zuilen worden ge vierd. Zooals sedert jaren de gewoonte is werd ook nu aangevangen met een op tocht der schoolkinderen vanaf do scho len naar het Raadhuis, waar aan don Edelachtbaren heer Burgemeester, als vertegenwoordiger vau H. M. de Konin gin een aubade word gebracht. Naar de plasregen van den vorigen dag gerekend viel het weer nogal mee, ofschoon het, on danks luchtige windjos poogden de laag- Iiangende wolken te verdrijven, donker bleef. Hot fleurige spel van dc lichte zon nestralen met do wicmclende massa van oranje, en rood-wit- en blauw, mochten we dus dit jaar niet aanschouwen. Bij het Raadhuis aangekomen nam de Voorzitter van de Juliana Vereeniging, do heer E. Koek, het woord, om de hulde en eerbied van Roelofarcndsveen en meer in het bijzonder van dc Jeugd van Roelof arcndsveen, aan den Edelachtbaren Heer burgemeester aan tc bieden. Spreker zette het doel der Juliana-Vereeniging in het kort uiteen en zcide, dat dit doel nl. de aankweeking van liefde voor het vor stenhuis, niet beter kon worden nage streefd dan door deze liefde in het bij zonder. aan te kweekon bij de jeugd. Spr. memoreerde tevens het feit, dat vóór hom zoovele jaren, de heer Vergeer, de taak, welke nu door spr. wordt waargenomen, heeft vervuld; hij sprak dan ook den hart- grondigen wensch uit, dat de heer Ver geer weer spoedig geheel hersteld zal mo gen zijn, om dez taak, die hij met zooveel liefde heeft vervuld, waar te nemen. Nadat door de kinderen ondcrbegclei- ding van „Liefde voor Harmonie" het Wien Ncerlandsch Bloed was gezongen nam dc Burgemeester het woord. Spr. zeide er ten zeerste over verheugd te zijn, dat de kinderen hem als vertegenwoordi ger van H. M. de Koningin en van het Wettig Gezag hunne hulde waren komen aanbieden. Spreker hoopte, dat de liefde voor ons Vorstenhuis in Roelofarcndsveen steeds op hetzelfde peil van thans zal mo gen blijven cn hij wenschte aan de kinde ren veel genoegen toe. Zich tot do volwas senen wendende zeide spr. dat nu de uit komsten in dc tuinderij dit jaar bedui dend beter zijn geweest, dan in dc vooraf gaand o twee jaren, er reden tc meer is om Iet Oranjefeest te vieren. Spr. zcide te vertrouwen, dat deze feestviering weer op dezelfde waardige wijze zou plaats hebben, zooals dit in Roelofarendsvoen immer de gewoonte is. Na een lang leve de Koningin en Prinses Juliana, gevolg door een lang leve de Burgemeester, stelde de stoet zich weer in beweging en trokken de kinderen via den Zuidhoek naar de scholen, waar zij op royale wijze werden getractecrd. Inmiddels werd aangevangen met af werking van het feest-programma, dat nu dc wedstrijden van do wielrijdersvereeni- ging „Het Stalen Ros" aangaf. Door dc hevige regen van Maandag was do weg zeer zwaar, zoodat men hiermede bij de beschouwing van de gemaakte tijden re kening moet houden. De uitslag van deze wedstrijd was als volgt. Lange baan: 1. Ras Akerboom in 12 min. 4 sec., 2. Jac. van der Meer 12 min. 57 sec., 3. II. do Jong in 14 min. 8 sec., 4. Leo Turk in 14 min. 25 sec., 6. E. Bodewijk in 15 min. 38 sec. en 6. N. van Berkel in 15 min. 54 sec. Korte baan: 1. J. de Koning, 2. Jac. van der Meer, 3. G. Huipsloot, 4. Ras Aker boom cn 5. Jac. van Ruiten. Zocals reeds eerder is aangekondigd wordt bij gelegenheid van de Oranjefees ten, ook een tentoonstelling gehouden, uitgaande van de R. K. Vereeniging het Wit-Gele Kruis, ten bato van do T. B. C.- bestrijding. Deze Bloemen- en Tuinbouw tentoonstelling, met daaraan verbonden bazar, is Dinsdagmorgen in tegenwoordig heid van veel autoriteiten, zooals de le den van het Eerc-Coniité, de bestuurs leden van het Wit-Gele Kruis, de leden van het Eere-Comité, de commissie van Toezicht voor dc T. B. C.-bestrijding, hot gemeentebestuur, verschillende raadsle den en van dc exposanten, bijna allen vergezeld van hunne dames, geopend. Do heer de Koning, voorzitter van het Wit- Gele Kruis sprak een begroetingswoord, waarin hij o.a. het volgende, zeide. Het is thans dc derde maal, dat het bestuur van het- Wit-Gele Kruis een tentoonstelling georganiseerd heeft ten bate van de plaat seliike T. B. U.-bestrijding. De twee vorige raaien, mogen wij gerust «eggen, dat do opzet ten volle slaagde 'en 'd^t beide koe ren een mooi batig 'ftftWo ons in staat stelde, belangrijke en zegenrijke arbeid tot bestrijding dezer gëVrcesde ziekte 1o verrichten. Voor do derde maal heeft thans Uw aller medewerking ons in staat gesteld, gedurende deze feestdagen weder een beroep tc doen op de bekende liefda digheid van Roelofarendsveen. Spreker brengt hartelijk dank aan allen, die op een of andere wijze zich hebben verdien stelijk gemaakt, als aan de heeren expo santen, aan zijne mede-bestuursleden, aan de beide verpleegsters, aan de dames-pro pagandisten, als ook aan het gemeentebe stuur en aan de besturen van do verccni- gingen, die prijzen voor de tentoonstelling beschikbaar hebben gesteld. Spr. eindig de met den wensch uit (e spreken, dat on der Gods Zegen «Ie tentoonstelling ten volle zou mogen s. opdat de resulta ten mogon strekken n. grootcn bloei van de plaatselijke cultures en opdat de ver- oeniging in staat zal mogen zijn om haar zegenrijke arboid tot bestrijding van de T. B. C. met kracht voort te zotten. Spre ker verzocht dan do Edelachtbaren heer Burgemeester oni de tentoonstelling to openen. Do Burgemeester, die dan voor het spreekgestoelte plants nam, zoide zocr gaarne gevolg te hebben gegeven aan do uitnoodiging om dozo tentoonstelling to openen. Spr. zegt, dat. dezo tentoonstelling een tweeledig belang heeft. Zij is nl. een bloe men- en tuinbouw-tentoonstelling, waar het beste, wat de in de plaats wordt voortgebracht geëxposoerd wordt, waar door aan een ieder die haar bezoekt ge toond wordt welk een vlucht de cultures hier reeds hebben genomen en waar do heeren exposanten en alle andore tuin ders on bloemisten toch ook door uitwis seling van ideeën hun leering uit kunnen trekken. In de tweede plaats komen haar baten ten goede aan hot Fonds tot bestrijding van de T. B. C. do govrooade ziekte, dio in onze plaats toch nog maar al te veel slachtoffers maakt. Spreker hoopt, dat do tentoonstelling geheel aan haar doel zal mogen beantwoorden en doet in verband met. de T. B. C. bestrijding nog de mede deeling, dat er bij hot gemeentebestuur ernstige plannen in bewerking en bespre king zijn tot aanleg van een drinkwater leiding. Voorts wijst spreker nog op de passage in dc jongste Troonrede welke handelt over de Land- on Tuinbouw. De Regee ring zeide hier, dat land- cn tuinbouw bloeiden. In de grooto pers heeft men kunnen bemerken, dat dezo uitspraak niet overal onverdeelde instemming ontving. Integendeel werd, op mcerdore activiteit der Regeering ten dezo aangedrongen. Do Burgemeester deed dan voorlozing van een gedeelte van een artikel uit do Maasbede, waarin met name werd aango- droogen op regoeringssteun bij de pogin gen van verschillende lichamen tot uit breiding van hot afzetgebied. Spr. gaf don tuinders en bloemisten in overweging om in deze ook actie te voeren. Hierna verklaarde spr. de tentoonstel ling voor gooppnd. Dan werd mededooling gedan vnn de door do jury toegekende prijzen. De uitslag luidt als volgt: Afd. Tuinbouw. Ie pr. Jac. Volwater, 2e pr. Tin Spruit, 3e pr. G. en B. Bakker, 3e pr. Jac. de Jong, 4c pr. Jac. de Jong Gz., 5e pr. Chr. Castelein, Co pr. Jan van der Hoorn. Afd. Bloemen: lc pr. G. van Leouwen, 2e pr. C. Huigaloot, 3e pr. P. Loos, 4o pr. C. van der Wereld. Extra prijs voor Chry santen. P. Huigsloot en extra prijs voor rozen Th. van der Zwot Jz. Hierna werd een rondgang langs de verschillende stan den gemaakt. Het is ons niet doenlijk over al dezo standen uit te weiden. We moeten vol staan met ann ccn ieder den raad te ge ven: Gaat het zelf zien. En we zijn er van overtuigd, dat het bij menigeen verwon dering zal wekken, dat er zooveel tot stand is gebracht. Zullen de bloemen door hun kleuren- en vormenpracht misschien de grootsto aantrekkingskracht hebben, ook de in do afdeeling tuinbouw zal men verstomd staan over «le groote verschei denheid van de goëxposcerde groenten, die in de fijnste kwaliteiten aanwezig zijn Na deze rondgang werd aan de genoodTg- den een glas port geoffreerd door keurig in geel-wit gcklecdo dames, waarna do vol-ijverige heer Van Harteveld, meteen van de gelegenheid gebruik maakte en de vermakelijkheids-inrichtingen in werk stelde. Tc twee uur werd dc tentoonstel ling voor het publick geopend. Op den wog hadden inmiddels verschil lende kinderspelen plaats. Des avonds werd een gondelvaart gehouden. DE VLIEGTOCHTEN NAAR INDIE. De aankomst van kapitein Koppen op het vliegveld bij Batavia. Aneta seint uit Batavia, dxL 25 dezer: Het eerste postvliegtuig werd op dc étappe PalembangBatavia geëscorteerd door drie legcr-vlicgtuigcn. Te 10.40 kwam het op het vliegveld Tjililitan. in zicht. Na dat de drie legcrmachinos godaald waren, maskte het toestel van kapitein Koppen eenige rondjes boven het veld; ora 10.49 streek het op zeer vlotte wijze neer. Er was een groot aantal belangstellenden op het vliegveld verzameld, onder wie de leden van den Raad van Ned.-Indië, hoof den van departementen van algemcon be- Bfcutr, enz. liet vliegtuig werd enthousiast toegejuicht. Behalve do heide bestuurders, Koppen cn Kongen, cn do heer Zimmor- man, redacteur van het weokblad d'Oriënt, bevond zich in de cabine mevrouw Keugen, die liet vliegtuig tot Palembang nas tege moet gevlogen cn in do cockpit naast haar echtgenoot had plaats genomen Kapitein Kengen verteld» den Aneta- vertcgenwoordigcr, dat de reis op schitte rende wijze verloopen was. Alleen boven Hongarije en op het traject Rangoon— öengora had men last gehad van vuil weer. Nadat allen waren uitgestapt, werden de vliegers door den vertegenwoordiger van de Nod.-Indische Luchtvaartmaatschappij, den heer Nieuwenhuis, gecomplimenteerd cn welkom geheeten. De assistent-resident van Meester-Cornc- lis', de heer Gatalani, voerde het woord na mens den heer Hillen, gouverneur van V» est-Ja va en sprak eveneens enige wel komstwoorden. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar het stationsgebouw, waar een koele dronk werd genoten*terwijl twee mecani ciens der Indische Luchtvaartmaatschappij het toestel nakeken. Na de controle van dc machine vertrek bet postvliegtuig om halftwaalf naar Ban doeng. De voor Batavia bestemde postzak ken werden onmiddellijk uitgeladen ca naar de etad verzonden.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 9