SPEC. Hl binnenland. stadsnieuws. liefde's jeugddroom tweede blad de leidsche courant donderdag 27 september 1928 R. K. JONGENSPATRONATEN IN NEDERLAND. Tweede Nationaal Congres te 's-Hertogenbosch. Tweede dag. De tweede dag van het Nationaal Pa tronaten Congres had. nog meer congres sisten naar de bisschopstad doen opgaan. Honderden waren reeds vroeg in de Ka thedrale Kerk van Sint Jan aanwezig, om er de H. Mis bij te wonen, die door Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen werd opgedragen. Om tien uur werd in het concertgebouw het congres voortgezet. De voorzitter opende de zeer druk be zochte vergadering met den christelijken groet en deed enkele mededeelingen van huishoudelijkon aard, o.m., dat door het bestuur een begroetings-telegram was ge zonden aan den eere-voorzitter, die hier wegens hoogen lèeftijd niet aanwezig kon zijn, den hoogeerw. heer Mgr. W. van Stee waarop later een telegrafisch antwoord werd ontvangen, waarin naast dank de wensch wordt uitgesproken, dat van het congres een groote verlevendiging en uit breiding van het patronaatswerk zal uit gaan. Na deze mededeeling, die door de ver gadering met instemming werd toegejuicht verleende de voorzitter het woord aan den eersten inleider in deze ochtend-vergade- ring. Inleiding Pastoor A. P. C. Kon ij n De zeereerw. heer A. P. C. Konijn, oud kapelaan te Amsterdam, thans benoemd tot pastoor te Hoogcarspel, leidde in het onderwerp: de opvoeding van de rijpere jeugd door het patronaat in verband met den modernen tijdgeest. Wij moeten bij ons jeugdwerk beginnen bij de ouders zelf, wij moeten in voortdu rend contact met hen blijven: le door de voortdurend periodiek terugkeerende ouderavonden, waar de algemeen voorko mende fouten in zoovele onzer huisgezin nen kunnen worden besproken; 2e door huisbezoek, waarbij de particuliere geval len afzonderlijk kunnen besproken en be handeld worden. De practijk in een reeks van jaren heeft spreker omtrent het contact met de ouders dit geleerd: a. dat de jeugdleiders, de directeuren vooral door voortdurend contact met do huisgezinnen in het parochieele werk zoo totaal op de hoogte zijn van de opvoed kundige gebreken der ouders; b. daardoor in staat zijn de ouderavon den altijd zeer gemakkelijk te maken tot een leerzame opvoedkundige les, waar de ouders iets van kunnen meenemen; c. dat de ouders dit zeer op prijs weten te stellen; d. dat het doen circuleeren van een pre sentielijst, om te weten te komen, wie er in den regel wegblijven, zeer nuttig is; de zen kunnen dan een volgenden keer afzon derlijk worden uitgenoodigd. Wij moeten vervolgens onderhouden het huisbezoek, anders zal het zoo dikwijls ge beuren, dat wij een jongen verkeerd en heel gemakkelijk onrechtvaardig behande len, zij het onbewust. Ten opzichte van de gevaren van den werkkring dient op twee punten de aan dacht te worden gevestigd: le. dat van tijd tot tijd een punt van be handeling op onze ouderavond moet zijn: de roekeloosheid en onverantwoordelijke houding van sommige ouders bij het kie zen van een werkkring voor hun jongen; 2e. dat ter beveiliging van onze jongens een cursus in de Katholieke Maatschappij leer even noodzakelijk en onontbeerlijk is als de gewone godsdienstcursus. Wat den ontspanningstijd van onze jon gens betreft, meent spr. dat we niet moe ten staan op het standpunt ontspanning. Als jongens in dit opzicht thuis goed be zorgd zijn, is het niet goed ze daaraan te onttrekken. Dit beteekent niet, dat wij de ontspan ning nu maar langzamerhand moeten gaan opruimen in ons patronaatswezen. Er zijn tenminste in de volkswijken onzer groote steden, nog woningtoestanden, die ten he mel schreien. Voor de jongens uit de huis gezinnen, die daaronder lijden, is het pa tronaat een uitkpmst, als ze zich op ge paste wijze willen vermaken. Ook waar de ouders zich heel weinig aantrekken van de ontspanning hunner kinderen, moet het patronaat het verzuim aanvullen. Op grond van een ondervinding van elf jaar durft spreker echter de opvoedkundi ge waarde van een algemeenen ontspan ningsavond zooals die zoo algemeen in ge bruik is, zeer laag aanslaan. Veel beter is de jongens te vordeelen over een aantal kleine clubjes (lectuurclub, huis vlij tclub, wandelclub, missieclub, postzegelclub, sportclub, enz.). Daarvoor is evenwel noo- dig een uitgebreide staf van hoeren naast zich en een groot aantal kleine zaaltjes. Hierna was het woord aan den tweeden inleider. Inleiding Pater Paschasi us. De zeereerw. Pater Paschasius van het Serafijnsch Seminarie der Paters Capucij- nen te Langeweg, had als onderwerp te behandelen: De opvoeding door het Pa tronaat in verband met de psyche van de rijpende jeugd van onzen tijd. Ons parool zij: de jeugd aan 't werk! Thuis Wek belangstelling voor en geef methodisch leiding aan: snij-, zaag-, steek-, boetseer- en teekenwerk, bevorder den groepsontspanningsarbeid in den hui- selijken kring. Voor 't Patronaat: Een massa ar beid, die met paedagogisch succes door de jeugd kan gedaan worden, geschiedt, ge beurt door anderen. Door 't Patronaat Zorg voor span nend spel, leid ze in t' fijne van ieder spel in. Rust niet, voor ze lust hebben in spel, even correct-zedclijk als kunstig gespeeld. Massa-orde-oefeningen en massa-rhyth- mick mogen onze jeugd vrijwaren voor de zucht naar zenuw- en zeden-sloopend mo dern genieten. De padvinderij, die aan de physische bowegingsdrang en de psychische verstrooiingsdrift en drang naar doel ge richt en organisatorisch optreden corres pondeert, heeft gelukkig de aandacht ge trokken van al onze leiders. Wanneer het Patronaat het probleem der ontspanning zoo weet op te lossen, dat ze physisch en psychich-hygiënisch en moreel-trainend werkt, dan pas kan het zijn taak als ver vuld beschouwen. Na deze inleidingen gaf de voorzitter gelegenheid tot besprekingen. Debat. Bij het debat vroeg kapelaan Kemper man uit Leiden, naar aanleiding van de rede van Pastoor Konijn of spr.'s conclu sie, dat het Patronaat een aanvulling is van het gezinswerk juist is. Spr. wekte op, over te gaan tot een besluit dat de direc teur de plaats van den vader inneemt en met vaderlijke zorg de jongens moet om ringen. Deken Lucassen uit Beverwijk stelde dezelfde vraag als de vorige debater. Spr. was het ook niet eens met de stelling dat onze jongens komen uit huisgezinnen, waaraan iets los is. Er Zijn er gelukkig cok nog goede onder. Het Patronaat moet, be halve herstellen, ook behouden wat goed is. Voor de goede jongens toch zijn de ge varen even groet. Spr. is ook overtuigd, dat de leekenleider door het huisbezoek dikwijls beter op de hoogte is van de toe standen dan de directeur. Pastoor v. Adrichem uit Kwintsheul, was er van overtuigd, dat men behoefte heeft aan blijvende idealen. De ontspanning in het patronaat achtte spr. zeer goed om de jongens te leeren kennen. Het patronaat zal nuttig werk ver richten door de jongens spel te leeren. Met de commissieleden moet de directeur ook de psyche der jongens behandelen om het persoonlijk contact van groot eren invloed te maken. Kapelaan Suetens uit Den Bosch miste onder de middelen tegen de gevaren op de fabriek aangegeven, den steun der R. K. patroonsorganisaties. Spreker richtte daarom het verzoek tot de vakorganisatie om het tot een levenstaak te maken van katholiek georganiseerde arbeiders om als apostelen voor de jeugd in de fabriek en werkplaats op te treden. De heer J. van Genabeek uit 's Herto genbosch verwonderde er zich over, dat er geen aandacht is gevestigd op de praat avonden. INGEZONDEN MEDEDEELING. Van 25 Sept. tot 15 Dct. REGENJASSEN REGENMANTEL 4491 De heer Frogcr vestigde de aandacht op het georganiseerde spel, dat de karak tervorming ten goede komt. 3fficieele ontvangst door het ge meentebestuur. Na deze ochtendvergadering begaven de leden van het centraal comité en de ver schillende commissieleden zich naar het stadhuis voor dc officieele ontvangst door het gemeentebestuur. Om half 1 werden het centraal comité en de verdere gasten door het gemeente bestuur in de historische raadzaal van het stadhuis officieel ontvangen door den bur gemeester mr. F. van Lanschot. Do burgemeester hield daarbij een be groetingsrede. Rector do Groot dankte namens het Centraal Comité voor de sympathieke woorden. Hierna werd de ecrewijn rondgediend, waarmede deze officieele ontvangst ge ëindigd was. De slotvergadering. Des middags om drie uur werd in het Concertgebouw de slotvergadering gehou den. Inleiding Henri Hermans. De stellingen, waarop sprekers betoog gebouwd zijn, luiden als volgt: 1. Met de jeugd kunnen wij alleen dan de toekomst hebben, wanneer liaar het be sef, de kennis, en het verantwoordelijk heidsgevoel worden bijgebracht voor hare taak in het maatschappelijk leven. 2. Het patronaat moet den jongen tot deze taak helpen opvoeden het christelijk solidariteitsgevoel in hem helpen ontwik kelen en hierbij itk het oog houden, in wel ke verhoudingen de jongen staat en in do toekomst komt te staan tot het gezinsle ven, zijn medearbeiders, zijn arbeid, en zijn medeburgers in staat en maatschappij. Achtereenvolgens toont spr. aan, hoe in den jongen man moet worden aange kweekt: beginseltrouw, familietrouw, en solidariteitsgevoel, arbeidswaardeering en spaarzin. Deze slotvergadering werd ook bijge woond door het lid van het Eere-comité den hoogeerw. heer Mgr. J. Pompen, Vi caris-Generaal in het bisdom Den Bosch. De tweede spreker in de slot-vergade- ring, de Zeereerw. Heer A. J. Brouwers, rector te Hulst, had als onderwerp zijner inleiding: Jeugdleider en jeugdleiding in 't Patronaat. Het congres, dat aan de rede van den heer Henri Hermans volle aandacht had ge schonken, toonde eveneens groote belang stelling voor dit actueele ondwerwerp. InleidingRector A J. Brouwer?. De Zeereerw. Reetor A. Brouwers uit Hulst hield een inleiding over „Jeugdleider en jeugdleiding in het Patronaat." Spr. zeide er naar te streven eenige pers pectieven te openen voor den leider in on ze dagen. Allereerst is noodig een grootere zelfwerkzaamheid der jongens hetgeen niet zal kunnen geschieden zonder clubssytoem. dewijl door massa-organisatie de indivi- dueele vorming onmogelijk is. Den leider moet „dienende liefde'" eigen zijn.Onze verlangens zijn som3 veel heviger Daar groet-doen dan naar groot z ij n. Dienende liefde vraagt op zedelijk ge bied: nederigheid. De leiders zijn do diena ren, de jongens de heeron. Zóó is het we derom door Christus zelf aangegeven. „In dien ge niet wordt als de kinderen zult go het Hemelrijk niet binnengaan." We moeten zijn een meesleeper door een warm woord en door gemoedelijken om gang. Het zou zeer gowenscht zijn, dat do di recteur met z'n leiders oen E. K. Club vor men. Dan zullen ze op vaste tijden bijeen- Jmmen om èn hun leven te vervolmaken èn onderling de beste middelen te kunnen be spreken voor de vorming hunner jongens. Na het applaus, dat op deze rede volgde, wensohte de voorzitter, alvorens de gele genheid tot gedachten wisseling te geven, de beide inleiders te danken voor hun schoone redevoeringen, waarvan hij ver wachtte, dat zij veel nut zullen stióhtjn voor het patronaatswerk. Van de gelegenheid om met de inleiders van gedachten te wisselen, werd door nie mand gebruik gemaakt, zoodat rector De Groot kon overgaan tot het sporken van het slotwootd. „Msb." GEMEENTERAAD. Vergadering van den gemeenteraad van Leiden op Maandag 1 October 1928, des na middags te twee uur. De vergadering zal,' zoo noodig, dos avonds worden voortgezet. T© behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een Chef van de af- deeling Bestratingen, Wegen en Rioloe- ringen bij den dienst der Gemeentewerken in den rang van hoofdopzichter. 2o. Benceming van een onbezoldigd Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, bestemd om den bezoldigden ambtenaar te vervangen. 3o. Benoeming van een Fröbelonderwij zeres aan de school voor buitengewoon la ger onderwijs. 4o. Benoeming van een Regent van het Geref. Minrc- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. 5o. Praeadvies op het verzoek van J. J. van Bostelen, om eervol ontslag als hoofd der school aan de Duivenbodestraat A en als hojfd bij hel openbaar vervolgonder wijs voor meisjes. 6o. Suppletoire begroeting, dienst 1927, van het Geref. Minne- of Arme Oude Man nen- en Vrouwenhuis. 7o. Rekening, dienst 1927, van die in stelling. So. Suppletoire begrooting, dienst 1927, van de Stedelijke Werkinrichting. 9o. Rekening, dienst 1927, van die in stelling. lOo. Rekening, dienst 1927, van de Ge zondheids-Commissie. llo. Suppletoire begrooting, dienst 1927, van het H. G. of Arme Wees- en Kinder huis. 12o. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1927, van die instelling. 12o. Rekening, dienst 1927, van die in stelling. 14o. Begrooting, dienst 1929, van die in stelling. 15o. Voorstel lot goedkeuring van dc ba lans en de verlies- en wienstrekening van de Vereeniging tot bevordering van den bouw van Werkmanswoningen over 1927 en tot vaststelling van den desbetrcffonden be grootingsstaat. ICo. Voorstel om le besluiten lot het in dienen van bezwaren tegen een 2-lal aan slagen in de Forensenbelasting in ecne an dere gemeente. 17o. Voorstel tot verlenging van de over eenkomst met de afd. Leiden van den Ned. Bond voor Lichamelijke opvoeding, betref fende dc exploitatie van het Zuidelijk speelterrein bij do Wilhelminabrug. 18o. Voorstel tot verhuring van: a. het geheele gebouw van <le voorin a- 'JIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Vrijdag 28 Sept. Huizon, 340.9 M. Na 0 uur 1870 M. 12.301.30. Lunchmuzick door het Trio Winkels (KRO). 4.005.00 NCRV. Gramofoonmuziek. 5.00—6.45. Concert. NCRV. 7.007.30. KRO. Gramofoonmuziek. 7.35 VPRO. Mededeelingen. 7.40. Sonato no. 1, Pijper. J. Keessen, viool. P. Ketting, piano. 8.00. VPRO.-uitzending Hilversum, 1071 M. 12.30—2.00. Lunchmuziek door het Trio Verhey. 6.00—7.15. Dinerconcert door het kwartet Rentmeester. 7.157.45. Boekbespreking door J. do Gruyler: Galsworthy. 8.00—9.00. Kamermuziek door het Haag- sche strijkkwartet (Sam Swaap, viool. A. Poth, viool. J. Devert, alt. Ch. v. Isterdael, cello). 9.05—9.25. Lezing door mr. J A v Baren: De Int. Studentenbeweging en'haar belang voor Nederland. 9.20. Vervolg Kamermuziek. 9.50 Persber. 10.00. Aansluiting van de Buitensocicteit le Zwolle. Het omroep-orkest o. 1. v. Nico Treep. Hélèno Cals, sopraan. Davontry, 1600 M. 10.35. Kerkdienst. 11.20. Gramofoonmuziek. 12.20. Sonatenconccrt (viool-piano). 12.50. Orgelconcert. I.20—2.20. Orkestconcert. 2.50. Lezing. 3.15. Muziek. 3.20. Lezing: Chewing-Gum. 3.40. Muziek. 3.45. Lezing. 4.00. Muziek. 4.05. Concert (piano, cello, bariton). 4.50. Orkestconcert. 5.35. Kinderuurtje. 6.20. Lezing: Legends of precious sto- 6.35. Nieuwsber. 6.50. Landbouwber. 7.05 Vioolmuziek van Krcisler. 7.20. Muziekcritiek. 7.35. Muziek. 7.45. Lozing: Tho World's religious. 8.05. Celloconcert, door C. Sharpe. 8.20. B.B.E.-promcnadeconcert. 9.50. Nieuwsber. 10.05, (Vervolg) Promenadeconcert. 10.50. Nieuwsber. 10.55. Actueele causerie. II.10. Een verrassing. 11.2512.20. Dansmuziek. Radio-Paris, 1750 M. 12.502.10. Orkestconcert. 4.05—5.05. OrkeBtconcert. 8.50—11.20. „Do Burgerlijke Edelman", tooneelspol van Molière. Daarna orkestcon cert. Langenborg, 469 M. 12.30—1.10. Mechanische muziek. 1.252.50. Orkestconcert. 6.05—6.50. Onbekende kamermuziek 8.20. Concert door het Werag-orkest. 9.20. .jExtrablatter", door F. Konrad Hoefert. Daarna dansmuziek tot 12.20. Konigswusterhausen, 1250 M. (Z e e s e n). 12.50—5.20. Lezingen. 5.206.20. Concert. 6.208.05. Lezingen 8.50. Lozing. 9.20. Concert. Hamburg, 395 M. 4.35. „Noabasch". radio-tooneel. 6.20. Omroop-concert. 7.20 Orkestconcert. 8.20. Plat-Duitscho avond. Marie", Ned. Duitsch. drama. Daarna „Doggersbank", Plat-Duitsch drama. Vervolgens cabaret tot 11.20. B r u s 8 e 1, 509 M. 5.20. Gramofoonmuziek. 5.50. Dansmuziek. 6.50, Trioconeert. 8.35—10.35. Concert. FEUILLETON. Uit het Engelsch van EFFIE A. ROWLANDS. Nadruk verboden. 12) Dat ben ik heelemaal niet met U eens, antwoordde mijnheer Screed, naar mijn meening is dit buitengewoon belang rijk. Hoe kunt U er zeker van zijn, dat uw vader, nadat U hem goedennacht hebt gezegd, geen bezoeker heeft binnengela ten? Misschien had hij een tweede onder houd afgesproken met zijn bezoekers van dien middag. Het feit, dat hij geheel ge kleed moet zijn geweest toen de brand uitbrak, is een steun voor deze theorie. Hoe weet U dat hij geheel gekleed was? Mijn waarde heer, het feit dat de sleutel en het lemmet van het zakmes pre cies onder den overledene lagen, bewijst duidelijk dat het lichaam gekleed moet zijn geweest. De detective wachtte een oogenblik en vervolgde toen: U zult misschien vragen met welk doel Mr. Emberson zoo'n afspraak kon hebben gemaakt? Ik zeg U ronduit dat ik het niet weet. Misschien kwamen ze papieren brengen, die ze 's middags niet bij zich hadden, of kwamen ze geld beta len. De twist van dien middag Die waarschijnlijk alleen in de dom me hersenen van de bedienden heeft be staan! riep Dick opgewonden. Is misschien nog heftiger geworden, vervolgde dc ander onverstoorbaar. De jonge man ging weer zitten met een on verschillig schouderophalen. En kan zijn ontaard in een vechtpar tij. Laten we eens voor een oogenblik ver onderstellen, dat de een den ander een noodlottige slag had toegebracht, met op zet, of per ongeluk, wat zou dan de eer ste gedachte zijn geweest van den overle vende? Hoe tc ontkomen! En een van de middelen, die hij daartoe lean hebben tc baat genomen is: het huis in brand te ste ken en te ontsnappen in de duisternis en verwarring Screed wachtte een oogenblik en zag met voldoening de lichte siddering, welko door Dick's lichaam voer, toen ging hij snel voort: Als we deze hypothese een oogenblik vasthouden, dan rijst de vraag: Wie was de aanvaller? Wie het slachtoffer? Indien uw vader het slachtoffer was ge weest, was cr weinig reden zijn identiteit te verbergen; de brand zou alle sporen van den misdaad hebben uitgewischt, maar als een van de bezoekers daarente gen het slachtoffer is geweest, dan werd de zaak moeilijker en is het mogelijk dat de aanvaller maatregelen heeft genomen om identificatie te voorkomen. De maat was nu vol: met één sprong v/as Dick bij den detective, greep hem bij zijn kraag cn schudde hem, zooals een fox- terrier een rat schudt; toen wierp hij hem op den grond en stond over hem heen ge bogen, met gebalde vuisten en somber gloeiende oogen. Ik zou u aanraden heen te gaan, mijnheer Screed, zei hij grimmig, ter wijl ik me nog voldoende kan bcheerschon om niet alle botten in Uw lichaam tc bre ken. Dat zal U misschien een les zijn, dat het niet veilig is iemand een moordenaar en brandstichter te noemen in zijn zoon's tegenwoordigheid. De kleine man stond op en bracht rus tig zijn boord en das weer in orde. Dat behoefde ik niet tc leeren, zei hij, maar in ons vale loopen we nu een maal risico's. Uw argumenten zijn heel overtuigend, mijnheer Emberson, en ik be nijd u uw spierkracht. Er zijn menschen die U dit zouden hebben kwalijk geno men, maar ik waardeer het in U. Laten we nu quitte zijn, uw handtastelijkheid tegen over mijn zoogenaamde beleediging on hoor me nu verder kalm aan. Dick keek vol verbazing naar hem, maar zijn woede was bekoeld en de moed en het bedaarde optreden van den kleinen man had dezen in zijn achting doen stij gen. Terwijl hij ging zitten, zei hij: In Godsnaam dan! De detective bleef staan en steunde met zijn ellebogen op de leuning van oen stoel, zoodat hij gedekt was voor een mo gelijk nieuwe aanval. Bij het verhoor verklaarde U, dat, zoover U wist, Uw vader geen valsch gebit heeft gehad. Daar ik niet heel overtuigd was, heb ik ccn verder onderzoek inge steld, ik zal U de details sparen, maar ik kan U den naam opgeven van een tand arts in Oxford, die kort geleden iets aan dc gouden platen van Uw vaders gebit heeft veranderd. Me dunkt, dit is afdoen de. Dick boog zwijgend het hoofd. Ik heb de puinhoopen laten onder zoeken, maar er is geen spoor van dit ge bit tc vinden. Maar er is nog iets. Hot is absoluut noodzakelijk om de twee man nen op het spoor te komen, die 's middags bij uw vader geweest zijn. De jonge Emberson bewoog zich onrus tig in zijn stoel. Kunt U ook ecnig licht brengen in deze zaak? vroeg de detective. Absoluut niet, was het antwoord, waaraan als een vluchtig invallende ge dachte word toegevoegd: Behalve dat mijn vader me vertelde, dat ze uit Londen waren gekomen. Zo zijn waarschijnlijk mot den trein van zeven uur teruggegaan, dien avond. Dat hebben ze juist niet'gedaan; ze hadden tijd in overvloed om dien trein te halen, maar ze bestelden logies in het lo gement en wilden den volgenden morgen met den eersten trein vertrekken. Nu, dat zullen ze dan wel gedaan hebben, denk ik. Eén vertrok] zei Screed ernstig. Eén? Ja, ze zijn samen 's avonds naar het logement gegaan, maar slechts een heeft men het 's morgens zien verlaten. Deze verklaarde terloops dat zijn vriend al voor uit was gegaan en dat ze geen tijd had den om te ontbijten. Dc tweede is echter niet met den trein meegegaan. Het is na tuurlijk mogelijk, dat hij aan een volgond station is ingestapt. Ik weet dat dien ochtend een vreemdeling een kaartje heeft genomen aan het volgend station. U® ambtenaar herinnerde het zich, omdat i® den regel alleen werklieden met dien trei® meegaan, maar hij was zoo vol geweest van den brand, dat hij geen beschrijving meer kon geven van dien reiziger. Dick zuchtte diep. Wa's het van verlichting? - Lijkt het U ook niet vreemd cn ver dacht, mijnheer Emberson? vroeg de d®- tective, terwijl hij Dick strak aankeek, dat deze twee hecrcn, dio Uw vader nog zoo kort geleden hadden gezien, die uit Londen waren gekomen om hem to bezoe ken en van wie men dus zou kunnen ven» onderstellen, dat ze eenigs/.ins belang stel den in het lot van Uw vader, hun reis niet hebben uitgesteld, toen zo hoorden va® den brand? Dat zc geen hulp hebben ge boden en zelfs nergens hebben geïnfor meerd Het lijkt zeker vreemd, stemde Dick noodc toe, maar misschien zijn er rede nen geweest voor hun haast. Dat ben ik niet met II eens, riep Screed uit. - Er is één ding dat U over het hoofd schijnt gezien tc hebben, mijnheer Screed, merkte Dirk op. En dat is? Dat de heer, die vertrok van het eerstvolgende station beschreven is, als een vreemdeling. Voor de mcnschcn daar, wat betee kent dat? Misschien zegt het U iots, dat ik dozijnen menschen hier in de buurt heb ondervraagd en dat maar enkelen uw va der van gezicht kenden. Hij moet wel e^>n zeer afgezonderd leven hebben geleid, Dick stond op. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5