n nieuwe mantel j ^stadsnieuws. liefde's jeugddroom TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1923 DE ZITA-VEREENIGING. Afdeeling: Bescherming van meisjes. Inwijding van het nieuwe tehuis. Zooals wij gisteren in een gedeelte onzer editie reeds in ;t kort hebben gemeld h' gistermiddag om drie uur heb nieuwe te huis der Zitavereeniging op plechtige wijze door den zeereerw. heer Pastoor Heiling ingewijd. In het nieuwe tehuis, in de Pic- terskerkkoorsteeg No. 15, waren om drie uur vele genoodigden aanwezig om bij de plechtige inwijding tegenwoordig te zijn. "Wij merkten o.a. op de zeereerw. hee- ren Pastoor Th. Beukers en Rector B. Woolderink, en de weleerw. heeren Pa ter P. C. Frigge, R. C. H. Bouters uit Rotterdam, A. J. v. d. Donk, Kapelaan H. Busch en kapelaan L. Gudde. Verder waren aanwezig het bestuur der Zitavereeniging en genoodigden. Nadat allen in de mooi versierde be stuurskamer zich hadden vereenigd nam de zeereerw. heer Pastoor Heiling het woord om in een toespraak de beteekenis dezer inwijding uiteen te zetten, n.l. om in naam der Kerk en door 't gebed der Kerk Gods zegen af te smeeken over het huis en allen die er nu en later in zouden ver blijven, over allen die het doel van dit tehuis, het beschermen van R. K. meisjes zouden helpen bevorderen. Ook nu nog heeft dit tehuis een reden van bestaan, aldus spr., en Leiden is de eerste geweest, die zich in het bezit van zulk een tehuis heeft mogen verheugen. Dat er nu nog reden van bestaan is zal niemand betwij felen, want méér dan 20 jaar geleden is er nu behoefte aan bescherming van meisjes, omdat er meer gevaren zijn op godsdienstig en zedelijk terrein. In dit verband wees de zeereerw. spr. naar het patronatencongres dat thans- te den Bosch werd gehouden en waarbij Mgr. Diepen in een schrijven had verklaard, welke verheven taak in dat opzicht door priesters en leekenapostelen te vervul len is. Dit geldt, aldus de eerw. spr., ook voor de meisjes. Daarom hebben de oprichters en de werkers voor deze vereeniging ver dienstelijk werk verricht met het inrich ten van dit gebouw om daardoor het gods dienstig leven der meisjes beter te helpen voeden en versterken. Een verdienstelijk werk, dat de dank baarheid waard is van alle Katholieken van Leiden. Moge die waardeering worde gegeven, het schoone doel is de offers daarbij ge bracht ten volle waard en moge door vriendschappelijke samenwerking met de meisjes-, het succes onder Gods hulp de belooning zijn. De zeereerw. spr. eindigde met Gods zegen af te smeeken door de voorspraak van de H. Zita. Daarna wijdde de zeereerwaarde pas toor het eerst .de bestuurskamer met wij water in om zich, gevolgd door de aan wezige geestelijken, achtereenvolgens naar alle kamers van het huis te begeven om ook daar de inwijdingsplechtigheid te doen plaats vinden. Toen deze plechtigheid ten einde was en alle aanwezigen weer bijeen waren in de bestuurskamer nam de weleerw. Pater Frigge het woord om den zeereerw. pas toor Heiling voor het verrichten der in wijdingsplechtigheid te bedanken. Spr. weet, dat de pastoor de gebeden die hij nu heeft gestort dagelijks zal herhalen om Gods zegen over dit werk af te smeeken. Spr. noemde dit een heerlijken dag, nu dit mooie pand werd betrokken, waarin het te verrichten werk, beter zal kunnen geschieden. Spr. brengt dank aan degenen die zoo hard gewerkt hebben om de in richting in zoo korten tijd gereed te krij gen en die vooral de bibliotheek zoo keu rig hebben geordend, waarvoor spr. een woord van dank brengt aan Mevr. Eshuis. Spr. bedankt allen maar vooral brengt hij dank aan den weleerwaarden Pater Bouters, die het initiatief nam tot dit werk, dat spr. zoo goed mogelijk zou voortzetten. Daarna sprak de weleerw. Pater R. C. H. Bouters,vdie dit gebouw een aan winst noemde voor de vereeniging en den wensch uitsprak, dat de vereeniging in dit gebouw zou vooruitgaan. Spr. zeide in te stemmen met het gebed der Kerk, dat dit huis zou worden gezegend en ge heiligd, dat het vruchten zou voortbrengen van ware deugd en dat ook de stoffelijke middelen overvloedig zouden toevloeien. Mogen de leidsters der meisjes-, engelen zijn des lichts, aldus eindigde spr., opdat zij haar beschermelingen bewaren in rein heid en deugd. Dat geve God. Hierna werd thee rondgediend en werd heb gebouw door de aanwezigen bezich tigd. Als wij tenslotte iets willen schrijven over het gebouw zelf, dan kunnen wij slechts- verklaren, dat het een zeer pret- tigen en vooral een huisel ijken en gezel- ligen indruk maakt. Er is een groote ruime hal beneden, die aansluit op een breede gang. Rechts van die gang ligt de mooie, groote be stuurskamer, die werkelijk prettig en ge zellig is ingericht en waarvan het be stuur zich voorstelt, die te verhuren voor vergaderingen e.d. een begemming, waar voor zij ons uitermate geschikt lijkt. Daarachter is' de zaal voor de Duitsche meisjes gelegen, die met de stoelen en ta feltjes, piano enz. een aantrekkelijken in druk geeft. Links van den gang is de zaal voor de Hollandsche meisjes, de keu ken en geheel vooraan de biblioth&ek. die met vier goed gevulde dubbele groote boekenkasten keurig en volledig is inge richt. Verder zijn er boven op de le en 2e verdieping een elftal aardig ingerichte zit-slaapkamers, die pien zal trachten te verhuren. Reeds' zijn een tweetal aanvra gen van meisjes-studenten hiervoor inge komen. Dat daarbij ook een degelijk pen sion zal worden geboden, is iets dat van zelf spreekt. Achter het mooie huis is bovendien een groote tuin, die des zomers natuurlijk ook zal worden gebruikt. Als wij het geheel overzien, mogen wij zeggen, dat het bestuur van de Zita vereeniging met de koop en inrichting van dit huis- een stap in de goede richting heeft gezet, waarmede wij haar van harte succes toewenschen. R. K. MISSIENAA1 VEREENIG ING ST. FR ANC ISCUS XAVERIUS. De jaarlijksche tentoonstelling. Maria's en Veronica's. In de foyer van de Stadsgehoorzaal had gisterenavond de opening plaats van de tentoonstelling van missie-v.erken, die dit jaar vervaardigd zijn door de bekende mis- sienaaivereenigung „St. Franciscus Xave- rius". Ook nu was de tentoonstelling zelf en de organisatie ervan weer op keurige wijze vcrzrogd, want de dames der missie- naaiver. hebben er slag van om publiek te trekken en dus geld in het laatje te krijgen. Ook nu was de foyer weer geheel gevuld met belangstellenden die voor den aanvang werden vergast op pianomuziek van Mej. Castelein, die vanaf het podium mooie mu ziek de zaal inzend. In afwijking met verleden jaar waren nu in de hoeken en langs de wanden de tafels met de tentoongestelde goederen ge plaatst, waarbij ook nu enkele attracties niet ontbraken. Aanwezig waren o.m. de Weleerw. zeergeleerde heeren Pater Dr. Dolle en Pater Mr. E. van der Helm, van wie de laatste een lezing zou houden over het onderwerp: Maria's en Veronica's. Om ongeveer kwart over acht werd de bijeenkomst geopend door de presidente der naaivereeniging, Mej. E. Brune, die zich zeide te verheugen over de groote opkomst, waaraan de rede van Pater v. d. Helm niet vreemd zou zijn. Spr. heette allen welkom en opende daar op de bijeenkomst met den Christelijken Groet. Spr. memoreerde daarop de eerste groo te tentoonstelling in November van verle den jaar, dit jaar meende men het ieta an ders te moeten doen. Maar de hoofdzaak wa^de propaganda voor de vereeniging, om de missionarissen te kunnen steunen. Dit jaar was er ge werkt voor Father Buis, het volgend jaar zal voor father Vlasveld gewerkt worden. FEUILLETON. Uit het Engelsch van EFFIE A. ROWLANDS. Nadruk verboden. 11) HOOFDSTUK VII. Mr. Screed aan het woord. Toen Dick de bibliotheek binnenkwam, herkende Dick Emberson in den daar wach tenden bezoeker onmiddellijk als den man die bij het onderzoek zijn aandacht had getrokken. H*ij was klein van gestalte, een jaar of veertig oud en tenger, met donkere ge laatskleur. Hij was gladgeschoren, had oen langen, spitsen neus en een beetje uit puilende, grijze oogen. Dick hield het kaartje nog in zijn hand en zei op ijskouden toon: Wilt U uw boodschap zoo kort mogelijk formuleeren, mijnheer Screedde zaak waarvoor U komt, moet wel heel dringend zijn, dat U me komt opzoeken op een uur, nadat mijn arme vader is begraven. Ik had me voor gesteld, dat ik op deze dag tenminste met rust gelaten zou worden. De ander boog, als ter verontschuldiging terwij) zijn uitpuilende oogen iedere detail van Dick's uiterlijk opnamen. Er was ïuets in zijn beleefde houding dat verried dat hij met opzet dit onderhoud had ge vraagd op een tijdstip, waarop hij meende te kunnen verwachten dat hij den persoon die hij wilde ondervragen, het minst in staat zou vinden, om zich te verdedigen te gen een geslepen tegenstander. Tenzij hij een monster is zonder eenig gevoel, moet hij diep geschokt zijn door hetgeen hij de laatste dagen heeft doorgemaakt en als iemands zenuwen ontredderd zijn, geeft hij zich spoediger bloot dan anders. Dit waren zijn overwegingen geweest en na dien eersten snellen blik, had hij zijn indrukken aldus voor zichzelf geformu leerd Ziet er bleek en ziek uit. Vertoont een zekere vijandigheid in zijn optreden, doch dit kan ook verklaard worden door mijn ontijdig bezoek. Zijn oogen staan vast cn rustig met iets van een harden glans er in, wat me doet vermoeden dat mijnheer Richard Emberson een lastige tegenstan der kan zijn. Maar zijn rechteroog knipt krampachtig, terwijl hij naar mijn kaartje kijkt; dit bewijst dat de jonge man niet zoo volkomen op zijn gemak is, als hij zou willen doen voorkomen. En dat mijn komst hem een schrik heeft bezorgd.... waarvoor? Het spijt me, rar. Emberson, dat ik zoo ongelegen kom; het zou misschien be ter zijn geweest, dat ik mijn bezoek had uitgesteld. Maar ik wil morgen wel terug komen, indien u dit wenscht. Ik zou graag willen, dat U dadelijk ter zake komt. Mr. Screed haalde de schouders op. Zooals U wilt. Als U het goedvindt, zou ik graag gaan zitten. Het is een war Spr. dankte allen, die tot dit doel hadden zijgedragen en hoopte, dat men ook in de toekomst de vereeniging zou steunen. Het was een uitgebreid programma dat verder werd uitgevoerd en dat keurig ver zorgd was. Na de openingsrede van de presidente, zong Mej. van Deene met pianobegeleiding van Mej. Speet zeer verdienstelijk een lied je van Tusschenbroek en wel: Als 't kindje wakker wordt. Hierna was het woord aan Pater Mr. E. v. d. Helm, wiens verschijning reeds aan stonds met applaus werd begroet. De weleerw. spr. wilde, al was het dan geen predicatie die hij ging houden, toch beginnen met een tekst uit de H. Schrift, „Wij hebben wondere dingen gezien in on zen tijd", wonderen n.l. op missiegebied. Want zei Pius XI in 1925 niet tot de Nederl. pelgrims te Rome, dat hetgeen Ne derland voor de Missie deed, wonderbaar was. Spr. herinnert aan de brochure van Pater van Ryckevorsel, die eens schreef wat er voor de missie gedaan kon en moest worden. Zeker, er was toen reeds missie- ijver en er werd veel gedaan, maar was er, vraagt spr., missie-actie en missiebeweging Neen, maar toen is dat wonder gekomen, dat een zegen werd. Toen kwam de warm te, de hitte, het laaiende vuur als bij het Pinksterwonder. Spr. herinnert er aan dat de Leidsche Missie-tentoonstelling in 1923 reeds de 40ste was in den tijd van 6 jaren. Zoo is het toen mogelijk geworden dat de 3 groote Pauselijke missiewerken in een jaar bijeen konden brengen de som van pl.m. ƒ720.000, terwijl volgens Mgr. Her mus Katholiek Nederland tegelijkertijd voor particuliere missies bijeen wist te brengen viermaal zooveel, dat is bij elkaar drie en een half millioen. Dat is het won der van de missie-actie hier in Nederland. En men kan nu gaan wijzen op allerlei oor zaken, die wel iets verklaren maar toc-h niet alles en spr. wijst dan liever op de erfenis onzer voorvaderen en wat zij ons hebben nagelaten aan geloofsijver en practisohe offervaardigheid. Maar ook dit verklaart nog niet alles, want dat de Katholieken naast alles wat zij moesten bijdragen aan Kath. onderwijs enz. nog ruim drie mil lioen verzamelden voor de missie dat ver klaart alleen het wonder Gods. Spr. gewaagt dan ook in dit verband van het aantal Nederlandsche missiona rissen dat van 3200 tot 4280 steeg. Dat is het wonder. En dan, aldus spr., de missie huizen zijn vol. Spr. zegt dat wij God moeten danken, die ons een Paus Pius X gaf, die de kin deren naar de communiebank bracht, want dat verklaart alles. Het samentreffen der feiten, de veelvuldige H. Communie en de groei der missiebeweging is, aldus spr., wel treffend en spr. lewt dan ook de aanwe zigen die feiten voor. Die feiten ziet m-en vooral in de uit breiding der seminaries, daar nu reeds van elke 200 mannelijke Katholieke Nederlan der er één voor priester studeert. Als wij aan zulke dingen denken, dan danken wij God die ons een Paus Pius X gaf. Tegen dien achtergrond plaatst spr. Maria en Ve ronica omdat hij wil schilderen de eere plaats, die de vrouwen in het missiewerk innemen, want ook het missiewerk groe peert zich toch om Christus. Welnu Maria, die Christus op zijn lij- INGEZONDEN MEDEDEELING. DEN HAAG ROTTERDAM Alleen Hofweg 6 Hoogstr. hoek Spui me dag en ik heb vandaag al verscheidene uren gestaan. Dick ging met een ongeduldig gebaar te genover zijn bezoeker zitten en wachtte tot de andere het doel van zijn komst zou uiteenzetten; het verfrommelde naam kaartje viel uit zijn zenuwachtige ringers, terwijl hij nerveus op de tafel naast zich trommelde. Mr. Screed liet zich niet haasten de teekenen van rusteloosheid in Dick, deden hem met des te meer voorzichtig ovorleg spreken. Mijn kaartje zal U hebben verteld, wie ik ben. Daar de omstandigheden waar onder uw vaders dood plaats had, nogal ongewoon waren, ben ik naar hier gezon den om de zaak te onderzoeken. Ik was tegenwoordig bij het verhoor. Ik heb U daar gezien. Welnu, ik ben er zeker van dat U hot met me eens zult zijn, als ik zeg, dat ik nooit zoo iets schandelijk oppervlakkigs heb bijgewoond als dat verhoor en nooit iemand zoo traag van begrip heb gezien als dezen Coroner. Ik ben het heelemaal niet met U eens, barstto Dick uit, blij een aanleiding gevonden te hebben om zijn klimmende ergernis te luchten. Mijnheer Jelf is een oud vriend van ons. Naar mijn mecning toonde hij veel tact en consideratie voor de gevoelens van hen, die door deze ramp zijn getroffen. Iets, waaraan anderen een voorbeeld zouden kunnen nemen. Mr. Screed fronste zijn voorhoofd. Dat hangt van iemand's standpunt af, zei hij droogjes. Als het doel van een onderzoek is, om de dingen te verdoe densweg volgde waar Hij ging en Veronica, die door de ruwe bende heendringt, en het volk beschaamt door een liefdevolle daad. Die twee vrouwenfiguren teekenen de twee klassen van vrouwen, die oen eere- plaats in het Missiewerk innemen. De Ma ria's, de missiezusters, die Christus overal volgen, daarbij alles gevend, wat zij heb ben, en dat zijn de 1800 Nederlandsche zuster, op wie wij trotsoh zijn. De Veronica's, die Christus niet overal volgen, omdat Hij haar niet riep, maar dio als Veronica doen wat zij kunnen en wer ken voor de missiebeweging, verkoopsters van almanakken, zelatricee en heel dat le ger van ijveraarsters voor de Missie. Spr. vergeleek de zulken met het Blue- Bandmeisje, dat overal tegenwoordig is en altijd reclame maakt. Zoo zijn de honder den en duizenden, die als echte Veronica's doen wat zij kunnen. Het zijn de werksters, die wel niet alles voor allen, maar toch wel velen voor velen zijn, en die spr. hulde brengt. Ook hier, tenslotte spr.,, zijn Veronica's die weer één jaar lang haar tijd en haar geld hebben' geofferd en daarmede een prachtstuk van echte practische offer vaardigheid hebben geleverd, waarmede de missionarissen verheugd zullen zijn. Spr. wenscht dan de dames geluk en dankt de dames der vereeniging uit naam van mis sionarissen en van die arme heidenen, op wie het woord van Christus: Wat gij den minsten der Mijnen hebt gedaan, het meest van toepassing is, omdat zij arm zijn naar ziel en lichaam. Nadat de weleerw. spreker met luid ap plaus en een kort woord van de presidente was bedankt, werd er half uur gepauzeerd. De-ze pauze werd besteed om de tentoon stelling te bezichtigen, maar ook het rad van avontuur draaide lustig ,er werden lo ten verkocht, waarop altijd prijzen vielen en in een ommzien was er weer de vrou- lijke gezelligheid en bedrijvigheid, die een kenmerk wordt van deze tentoonstelling. Na de pauze, waaronder ook de Wel eerw. Pater v. cl. Donk van zijn belangstel ling deed blijken, werd het programma vervolgt met een liedje „In 't Woud" we derom gezongen door Mej. van Dcene met pianobegeleiding van Mej. Speet. Er volgden nog meer aardige en mooi ge zongen liederen en goed voorgedragen de clamaties door mej. Co v. d. Hart, die daar mede zeer veel applaus oogstte. k Mej Castelein speelde nog eenige mooie pianostukjes, de zangeres zong nog met de zelfde pianobegeleiding eenige liederen waarna Mej. Brune dank bracht aan de d-ames-artisten van dezen avond, die be halve naaien ook nog iets meer bleken te kennen. Hiermede was de avond nog niet geëindigd, want wederom begon het rad van avontuur lustig te draaien, en werden weer loten verkocht en prijzen gewonnen enz., zoodat er nog eenige n tijd 'n vroolijke stemming bleef. Ons verslag zou onvolledig zijn, als wij niet opniouw met groot en lof gewaagden van dq kleedingstukken, paramenten en ander utensilia, die de dames der missie- naaivereeniging dit jaar wederom hebben vervaardigd en waarmede wederom zeer veel eer is ingelegd. Maar boven deze eer staat het goede werk en het groote doel, dat aller belangstelling verdient, reden waarom wij alle Katholieken van Leiden opwekken vandaag de tentoonstelling in de foyer van de stadsgehoorzaal te bezoeken. Feestavond St. Antonius-patronaat. Zondag- en Maandagavond heeft het St. Antonius-patronaat feest gevierd ter her denking van hot tienjarig bestaan. Nog nooit hebben wij zoo'n gezelligcn patro naatsavond meegemaakt. Het feest-pro- gramma was vol jolige afwisseling en de inhoud der verschillende nummers was niet zoetig, maar echt iets voor jongens. Pater v. Lubeek opende den avond met een hartelijk woordje, waarna het gordijn opging en een jongenskoortje eenige opge wekte liederen uitvoerde, zooals „Rechtop" en „Zondag". Mevr. Heidemann begeleidde het zingende troepje op de piano, en was den gehcelen avond onvermoeid in de weer door fleurige muziek de feeststemming op het gewenschte peil te houden. Een der oud-patronaatsledcn, Cor dc Hei den, zong op schoone wijze liet ,Ave Ma zelen en alles gemakkelijk en prettig to maken, dan is mijnheer Jelf zonder twijfel een uitstekende vertegenwoordiger van de justitie. Dick sprong op. Wat wilt U hiermee zeggen? vroeg hij hartstochtelijk. Als U rustig wilt gaan zitten, dan zal ik het U vertellen. De jonge man zonk weer terug in zijn stoel, droppels zweet stonden op zijn voor hoofd; werktuigolijk nam hij zijn zakdoek en veegde ze weg. Het is warm, vindt U niet? merkte de bezoeker vriendelijk op. Als U nu niet binnen vijf minuten zegt, wat U te zeggen hebt, mijnheer Screed, viel hij grimmig uit, dan zal ik Uw vertrek verhaasten op een minder prettige manier. De detective glimlachte toegevend; de jonge man werd hem sympathieker en hij voelde dat deze in zijn boosheid in staat zou zijn, zijn bedreiging uit le voeren. U moet me iets langer geven dan vijf minuten, zei hij gemoedelijk. Kijkt U eens, ik ben niet zoo gauw overtuigd als mijnheer Jelf en heb daarom zelf de zaak eens onderzocht en dit onderzoek heeft mijn vermoedens bevestigd. En ik ben bij U gekomen, omdat het op uw weg ligt, mij te helpen. En van welke aard zijn uw vermoe dens? vroeg Dick, terwijl hij de louningen van den grooten stoel, waarin hij zat, vast omklemde. Om te beginnen ben ik er vrij zeker van dat de brand niet door ongeluk is ont staan, maar door moedwil. UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Donderdag 27 Sept. Huize n, 340.9 M. Na 6-uur 1870 M. (Uitsluitend NCR V-uitzendingen). 12.30—1.45. Concert. 5.307.00. Friesch uurtje 8.009.00. Orgelbespeling in de Groot© Kerk te Alkmaar door Jan Zwart. 9.00—10.30. Concert. Hilversum, 1071 M. 12.30—2.00. Lunchmuziek door het Trio- Verhey. 6.007.30. Dinermuziek door het Kwartet Rentmeester. 7.307.45. Vioolsolo met pianobegel. 8.0011.00. Concert door het Omroep orkest o. 1. v. Nico Treep. Cath. de Vogel, sopraan. Han Beuker en Wouter Denys, pianoduo. Linn Mol, pianobegel. 10.15. Persber. Daventry, 1600 M. 10.35. Kerkdienst. 11.20. Gramofoonmuziek 12.20. Concert (voor sopraan, bariton en viool). 1.20—2.20. Gramofoonmuziek. 2.50. Lezing. 3.10 Muziek 3.20. Vesper in de Westminster Abbey. 4.05. Huithoudpraatje. 4.20. Concert. Brown'6 kwintet en vocal# solisten. 5.35. Kinderuurtje. 6.20. Muziek. 6.35. Nieuwsber. 6.50. Voor landbouwers. 7.05. Vioolmuziek van Kreisler. 7.20. Actueele causerie. 7.35. Muziek. 7.45. Lezing: Life in Roman Britain. 8.05. Liza Lehmann, programma. „The golden Treshold". Indiaansche zangcyclu» voor soli, koor en orkest. 9.05. „The House Agent", 1-acter van. Grace. 9.35. Lezing van Genève: The way of the world. 9.50. Nieuws ber. 10.10. Variété. Parkington-kwintet. 10.50—12.20 Dansmuziek Radio-Paris, 1750 M. 12.50. Orkestconcert.. 4.055.05. Trio-concert (piano, viool, cello) 8.5011.20. Concert „Le Theatre du Pe tit Monde". Langenberg, 469 M. 12.30—1.10. Mechanische muziek. 6.056.50. Russisch concert. 8.20. Orkestconcert. 9.20. Hans Sachs-avond. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Konigswusterhauson, 1250 M. (Z e e s e n). 12.205.20. Lezingen. 5.206.20 Orkestconcert. 6.20—8.05. Lezingen 820—10.00. Lezingen. Hamburg, 395 M. 4.35. Voorlezing. 5.20. Ludwig Richter viering. 6.20. Orkestconcert.. 8.20. „C. Ferd. Meyer", met medew van A Martini, bariton. 9.3511.20. Instrumentaal soli in de» opera. Daarna to 11.20. Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.20. Orkestconcert. G.50. Trioconcert. 8.35. Gramofoonmuziek. 8.50. Beroemde ouverture's. 9.5010.35. Dansmuziek. ria", onmiddellijk gevolgd door een jeug dige declamator, die oen vermakelijke brief van een zieken knecht aan zijn baae ter kennisso van het belangstellend publiek bracht. Een anti-militairistiach tintje had het zangspel „De Verlofgangers". Een ser geant, wiens plicht boven alles gaat (zoo als hijzelf uit-den-treure vertelt), strajb een soldaat, die wegens ziekte zijner moeder te laat komt, maar bezwijkt voor do worst, dc sigaren en het laken, waarmede een an dere milicien, die te veel gefuifd heeft, hem Belachelijk! Onmogelijk! Met een ongeduldige beweging draaide de jonge man zijn stoel met een ruk om, zoodat hij met zijn rug en zijn gezicht naar het raam kwam te zitten, en minder duidenjk zichtbaar werd. Dc manoeuvre, hoe behendig ook volvoerd, werd door rar. Screed doorzien en hij glimluchte, doch dezen keer een beetje grimmig. Noch het ccn noch het ander, zooala ik U zal aantoonon. Maar als U het me toestaat zou ik U gaarne een vraag stel len: Welk bewijs heeft U, dat het licliaam dat vandaag ter aarde is besteld, dat van Uw Vader is? Maar van wien kan het anders in vredesnaam zijn? De wijdgeopende oogen vol onlzettting, die de detective bij den jongen man zag, waren of het werk van een volleerd too- ncclspeler óf bewezen, dat de vraag wer kelijk verbijsterend voor hem was. .Screed was niet geheel zeker, welke van do twee mogelijkheden hij gelooven moest. Ja, dat is meer dan ik kan vertellen, zei hij nadenkend, maar ik zal U dit zeggen: Als uw vader werkelijk zijn le ven verloor bij den brand, dan moesten er zekere aanwijzingen gevonden zijn om zijiï identiteit vast te stellen en geen enkele aanwijzing is daaromtrent aanwezig. Ik verliet mijn vader om tien uur in zijn slaapkamer, toen al de andoren in het huis al naar bed waren; hij is de eenige, die is omgekomen, me dankt, de afwezig heid van aanwijzingen kan weinig betee kenis hebben in dit geval. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5