BUITENLAND. BINNENLAND. 19e Jaargang WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1928 No 5986 Op ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week. f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week. f2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijk© nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 1030C3 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Yoor Ingezonden Mcdedeolingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en ver buur, koop en verkoop f0.50. is liet bestaan van wederkeerig vertrouwea en moreele toenadering tussohen de Sta ten, die het verdrag sluiten, doch hij moest openlijk en onomwonden verklaren, dat van wederzijdsch-vertrouwen tussohen de staten van Midden-Europa bij den tegenwoordigen staat van zaken geen sprake is. DUITSCHLAND. Tegen de Locarno-politiek. Betooging van Duitseh- Nat. en Stahlhelm. In drie groote feestzalen in het Zuiden van Berlijn hebben Maandag de Duitsch- nationalen samen met den Stahlhelm pro- yestvergaderingen gehouden tegen het voortzetten van de politiek van Locarrio. Het aantal deelnemers aan de betooging wordt door de Duitsche nationale pers op 7000 geschat#Talrijke delegaties met zwart- wit-roode vlaggen waren door verschillen de gedeelten der stad getrokken. De voor naamste redenaar van den avond was graaf Westara, die de weigering van de gewezen vijanden bestempelde als een phase in den eeuwenouden strijd om den Rijn en als een bewijs van de machteloosheid van de poli tiek van Locarno. Volgens hem had het verzoeningsoffensief van 192*1 en 1925 een échec geleden. Verder zette hij uiteen, dat Duitschland slechts tot onderhandelen mag overgaan, wanneer de herziening van de regeling-Da- wes door onpartijdige en neutrale economi sche deskundigen wordt onderzocht. Spr. bepleitte verder terughoudendheid tegen over den Volkenbond. JOEGO-SLAVIË. Gewelddadig optreden der Raditsj-partij. Een vijandige houding tegen de Katholieke Kerk. Aan Kipa wordt gemeld: Den laat sten tijd begon in Joego-Slavië een terroristische organisatie haar werk zaamheid tegen dc Katholieke Kerk te ontplooien. Deze organisaties is niet een of andere stichting der orthodoxen, doch de groote Kroatische Raditsj-partij. Deze groote par tij bevat zooals men weet de brecde lagen des volks en weet door gebruik van fijns demagogische middelen te bereiken, d.ib vele van haar aanhangers absoluut niet in staat zijn dc vijandige houding van de par tij tegenover de Kerk op te merken. De nieuwste terroristische werkzaamheid van deze partij doch in haar geheel metho den zien, welke men het beste met die van de Ku Klux Klan kan vergelijken. Op haar program staan aanslagen op Katholieke persoonlijkheden, op leden van Katholieke vereenigingen, gewelddadige verstoringen van Katholieke betoogingen, vernieling van het. eigendom van Katholieke organisaties Zulk een ernstig voorval had op 2 Sep tember te Krizevci plaats, toen de onder den naam van „Adelaars" bekende Kahto- lieke jeugdorganisaties haar congres hiel den. Zij werden onverhoeds overvallen; de kloppartij eindigde met een groot aantal zwaar gewonde deelnemers van het con gres, die op zulk een aanval niet waren voorbereid. Deze methoden der Raditsj-partij tegen niet-politieke organisaties dor Katholieke actie hebben in Joego-Slavië hevige veront waardiging tegen de partijleiding gewekt. AFRIKA. Onbloedige staatsgreep in Abessinië. Alle macht aan Ras Tafari. Hoewel nog geen offieieele bevestiging is ontvangen kan worden gemeld, dat na een samenzwering tegen den regent Ta fari besloten is hem het koningschap op te dragen en hem alle macht te geven. De positie der keizerin blijft formeel onaan getast. De staatsgreep heeft zich zonder bloedvergieten ot ongeregeldheden vol trokken. ZUID-AMERIKA. De Mexicaansche gezant te Rio de Janeiro. Misbruik van diplomatieke onschendbaarheid. Men meldt aan de „Msb.": Zeer zonderling is het gedrag van den Mexicaanschen gezant, Ortiz Rubio, te Rio de Janeiro, de laatste maanden geweest. De godsdienstoorlog in Mexico heeft do openbare meening in Brazilië in twee kampen verdeeld, welke zich van ver schillende persorganen bedienen, om open lijk hun hart te luchten over het Calles- regime daar te lande. Nu kunnen wij ons voorstellen, dat het der Mexicaansche regeering niet onver schillig is, hoe men in Zuid-Amerika over haar gedragingen oordeelt. Doch de Mexi caansche ambassadeur te fiio voelt het als zijn plicht, om voortdurend in te grijpen in de polemieken tusschen de Brazilianen over den Mexicaanschen godsdienststrijd. Heimelijk en openlijk bemoedigt hij het Braziliaansche anti-clericalisme en propa geert de „vooruitstrevende" beginselen van Plutarcho Ca Hes ook in Brazilië. Onlangs was de gezant Ortiz Rubio ge- noodigd op een plechtigheid in de poly technische school te Rio en bij deze ge legenheid heeft hi;, zich verschuilend achter zijn diplomatieke immuniteit, do vooruitstrevende politiek van zijn lastgever Calles verdedigd tegen de „bekrompen" aanvallen van sommige Brazilianen. Katholieke stoeten fn en professoren, die bij de plechtigheid aanwezig waren, kon den niet nalaten, te midden van de groot ste opwinding van het publiek tegen dit brutale optreden van den Mexicaanschen gezant, te protesteeron, waarop een hand gemeen volgde. Reeds eerder is door bezadigde personen te Rio een zachte wenk gegeven aan dezen gezant-kerkvervolger, om zijn diplomatieke carrière te Rio op te geven, aangezien zijne bemoeiingen met binnenlandsche strijdvragen zijne positie onhoudbaar ge maakt hebben. Tot nu toe te vergeefs. Wellicht zal <'e Braziliaansche regee- ring zelf thans ingrijpen, om aan deze nationale ergernis een einde te maken. Anti-ltaliaansche stemming. Uit Sao Paulo wordt gemeldDe anti- Mussolini-stemming heeft gisteren haar hoogtepunt bereikt door een artikel in een fascistisch Italiaansch blad, waarin de Braziliaansche vrouwen werden beleedigd. Studenten trachtten een aanval op de bu reaux van het blad te deen, doch zij wer den uiteengejaagd. Des avonds kwamen zij echter met. versterking terug, drongen door het politie-cordon heen en vernielden de lokalen, die daarna in brand werden ge stoken; verscheidene personen werden hierbij gewond. De stemming onder de bevolking is zoo anti-Italiaansch, dat het Italiaansche con sulaat, de Italiaansche banken en han delshuizen onder politietoezicht zijn ge plaatst. Dit nurr.mer bestaat uit drie bladen. VOLKENBOND. DE ONTWAPEN INGSKWESTlt. Eenige opheldering. Doch weinig optimistische vooruitzichten. De besprekingen gistermorgen en gister middag in de Volken bondsvergadering over de ontwapenigsresolutie hebben deze ophel dering van den toestand gebracht, dat men thans wel als vaststaand kan aannemen, dat de heer Loudon inderdaad een impera tief mandaat van de Volkenbondsvergade ring gekregen heeft om de voorbereidings- oomissie in ieder geval uiterlijk in den aan vang van het volgende jaar weder bijeen te roepen. Zoowel Paul Boncour als de Engelsche gedelegeerde erkende dat dit de bedoe ling der resolutie is, waarbij Locker Lamp- son opmerkte, dat de Engelsche delegatie slechts met weerzin hierin had toegestemd om aldus een concessie aan Duitschland te doen. Voorstanders en tegenstanders van het imperatief mandaat zijn dus beiden het er over eens, dab de resolutie werkelijk be doelt aan den lieer Loudon een vaste- op dracht te geven. Ook bleek uit de redevoeringen van van daag, dat de voorbereidingscomissie dan niet eenvoudig naar huis kan gaan, indien de zeemogendheden het nog niet eens zijn geworden, doch dat dan een ernstige po ging zal moeten gedaan worden om zelf de moeilijkheden op te lossen. Boncour zeide het duidelijk, dat men niet oneindig wachten kan totdat een groep mogendheden liet eens is geworden. Indien in Januari de overeenstemming nog niet is bereikt, zal de voorbereidingscommissie moeten trachten door openbare discussies en langs andere methoden van de interna tionale democratie een oplossing te berei ken, die door de oude methoden van diplo matieke uitwisseling niet kon verkregen worden. Terwijl Paul Boncour mat betrekking tot de voorbereidingscommisie gelukkige ge dachten had, kan men minder enthousiast zijn over zijn opvatting inzake de ontwape ningsconferentie zelf. Niet zoozeer wat betreft zijn bedenkin gen tegen het vaststellen van een bepaald tijdstip voor de ontwapeningsconferentie, zooals de Duitschers zoo pertinent wensoli- ten. Er zit ongetwijfeld veel waars in de opmerkingen van Boncour en Locker Lamp- son dat het zeer gevaarlijk zou zijn de ontwapeningsconferentie zelf bijeen te roe pen, wanneer de voorbereidingscommissie na ernstig pogingen tot overeenstemming daarin niet geslaagd zou zijn, doch het be denkelijke van Paul Boncour's betoog in zake de ontwapeningsconferentie is dit, dat hij op den voorgrond heeft gesteld, dat' die eerste internationale bijeenkomst vrijwel uitsluitend tot taak zou hebben een einde te maken aan een mogelijken bewapenings wedloop zonder reeds eenige bcwapenings- vermindering te brengen. Vooral aan Duitsche zijde was men na tuurlijk zeer ontstemd, dat naar de opvat ting van Paul Boncour die eerste nog zoo ver weg liggende ontwapeningsconferentie feitelijk niets anders zou brengen dan een stabilisatie der tegenwoordige bewapening. Op vroegere dagen heeft Paul Bonoèur dan ook heel anders gesproken er erkend, dat de gedeeltelijke veiligheid van hot oogenblik zeer zeker een gedeeltelijke ont wapening mogelijk maakt. .-en rede van Apponyi. In de vergadering van den Volkenbond heeft graaf Apponyi een grootsch opgezet te politieke red voering gehouden, waarin hij met een openhartigheid, zooals nog zel den in de vergadering van den Volkenbond is voorgekomen, de principieele vraagstuk ken, welke de Volkenbond moet behande len, besprak en scherpe critiek op de tot nu toe door den Volkenbond gevolgde me thoden oefende. In het bijzonder wees hij daarbij op de ongelijke positie, waarin zich de volgens de vredesverdragen geheel ontwapende staten bevinden. De rode werd door do dichtbezettc zaal met gespannen aandacht gevolgd, vooral door de vertegenwoordigers der kleine en tente. In groepen stonden de toehoorders om het spreekgestoelte. De rede werd aan net slot met buitengewoon applaus door de zaal en de tribunes ontvangen. Graaf Apponyi behandelde uitvoerig de door dc 3de commissie voorgesteld model verdragen en verklaarde, dat de Hongaar- schc regeering niet in staat is voor deze verdragen op te komen. Èen voorwaarde voor het sluiten van dergelijke verdragen RUSLAND. Trotski's aanhangers steken het hoofd v/eer op. In den afgeloopen tijd zijn in de Sovjet- Unie verschillende pamfletten uitgegeven, waarin de oppositie tegen de Stalinisten te velde trekt. In deze geschriften, die over al zijn te vinden, wordt medegedeeld, dat Trotski op het oogenblik ie Almata ziek ligt en niet goed wordt behandeld. Een van Stalin's trouwste aanhangers, Oeglanof, heeft op een partijeonferentie te Moskou een „zwartboek" voorgelegd, dat naar hij zeide, een groot aantal documenten bevat, waaruit het optreden van de-oppo sitie duidelijk blijkt. Hij verklaarde, dat de volgelingen van Trotski weder het hoofd heben opgestoken en steun ondervinden van de fabrieksarbeiders en jonge commu nisten. Deze aanhangers beweren, dat Stalin Trotski's program heeft gestolen en dat daardoor in het voorjaar de situatie werd gered. Daarna heeft Stalin echter weer meer sympathie getoond voor de boeren en dit heeft tot gevolg, dat een nieuwe econo mische crisis veel ellende brengt. Oeglanaf verklaarde, dat de partij een nieuwen moeilijken tijd tegemoet gaat, zoo wel in het binnen- als buitenland en dat de volgelingen van Trotski zooals gewoon lijk van den toestand gebruik willen ma ken om hun „giftige philosophic" te ver breiden. DE ZAAK STENHUIS. Ook het „Centrum" oordeelt gisteren avond precies als wij, dat dc zaak Sten huis nu uit moet zijn. Het blad zegt: „Na de2e mcdedeelingen hebben wij over het geval te zwijgen. Was wat ve len vermoedden Stenhuis weggewerkt, om politieke redenen, en de beweerde in validiteit maar een camouflage dan lag het geval op publiek terrein. Thans is het een interne aangelegenheid van N. V. V. en S. D. A. 1'., waar anderen zich niet mee hebben te bemoeien. „Wij kunnen alleen waardeering uitspre ken, dat de beide Hoofdbesturen in deze omstandigheden zoo krachtig hebben in gegrepen." Wij lezen in „Het Volk", dat in een vergadering van de Orgaancommissie der Open-brief-ondertcekenaars dc heer Sten huis heeft modegedeeld, dat hij van plan is' in de Kamer tffclfstandig als links-socia list op te treden. HET K0NINKLIJKK BEZOEK TE AMSTERDAM. Gisterenmiddag hebben de Koningin, de prinses, de prins en de leden van het gevolg een groote autorit gemaakt door vrijwel de gcheele stad. aan de Zuidzijde van het IJ. Voor het avondfeest te Paleize, dat gis terenavond gehouden werd, waren niet minder dan 1100 uitnoodigingen verzonden Tot de gasten behoorde de vorst van Bentheiin, een neef van de Koningin. Do koningin kwam even na half negen met prinses Juliana, prins Hendrik en met groot gevolg de Burgerzaal binnen, die als altijd een luisterrijken aanblik bood met de ouderwetsche verlichting en door de bonteN mengeling van uniformen en statie gewaden. De koningin droeg een robe met korten sleep, bestikt met zilveren en gouden kra len; zij was getooid met het nationaal hul deblijk. Prinses Juliana droeg een japon van witte tafzijde, gegarneerd met touffes van rose rozen; prins Hendrik was in ad miraalsuniform. Hare Majesteit deed eerst in de troon zaal eenige dames en hecren aan zich voor stellen, daarna, keerde zij naar de Burger zaal terug. Zoowel de prinses als de prins onderhielden zich met tal van aanwezi gen en bewogen zich onder dc gasten. Tot ruim elf uur hield de koningin ccrole. Wij zouden niet gaarne het aantal schatten, aldus hct,,Hbld.", der dames en hoeren, met welke de Koningin gisteren op het avondfeest ten paleize eenige woor den gewisseld, korter of langer zich on derhouden heeft. Onophoudelijk geleidden de kamerheeron dames en heeren naar de vorstin en nauwelijks had de een zijn buiging gemaakt of de ander kwam, boog en werd aangesproken, om op zijn of haar beurt na eenige minuten te verdwijnen en weer door anderen Je worden opgevolgd. Het feest was druk bezocht; dc groote burgerzaal was voor een groot deel ge vuld met een dicht op elkaar staande mo- nigte, die eerst wat dunde, toen men zich verspreidde in dc zalen, waar buffetten waren aangericht. Maar langzamerhand keerde, men naar de burgerzaal terug en bleef in wijden kring toezien, toen de Ko ningin soms zittend, maar meest staande, hare gasten in de gelegenheid stelde met hun vorstin kennis te maken of te herin neren. En wat verder stond prinses Juliana on volgde trouw het voorbeeld harer moeder, terwijl prins Hendrik zich bewoog tus schen de gasten en vele bekenden ont moette. Heel uit de verte, uit een der zijzalen klonk nu en dan muziek, tonen, die, hoe gedempt ook, toch ertoe bijdroegen iels feestelijks te geven aan het geheel. Vragen van Kamerleden. Onze onbewaakte overwegen. Op de vragen van mevrouw Bakker Nort betreffende het opnieuw instellen van bewaking op de onbewaakte spoorweg overwegen in verband met het onlangs plaats gehad hebbend ongeval bij den on- bewaakten spoorweg bij Heiligerlee, heeft dc minister van waterstaat geantwoord: Ingevolge art. 106 van het A. R. D. is den minister mededceling gedaan van het op 6 September jl. op den onbewaakten overweg bij K.M. 111.500 van de stopplaats Heiligerlee plaats gehad hebben ongeval. De vraag van algemeencn aard, in hoe verre op onbewaakte overwegen opnieuw bewaking meet worden ingesteld, zal bc- hooren tc worden overwogen, nadat de commissie ingesteld overeenkomstig dc in de zitting van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal van 9 December 1927 aange nomen motie, verslag zal hebben uitge bracht, behalve voor zooveel betreft ge vallen waarin nader mocht zijn gebleken dat de toestand ter plaatse voorziening eischt. In dit geval is daarvan echter geen sprake. Het uitzicht op den overweg is zeer goed. Uit een door het Rijkstoczicht. ingesteld onderzoek is gebleken, dat het ongeval moet worden toegeschreven aan onachtzaamheid van don autobestuurder. Het wetsontwerp op de Winkelsluiting. Hot besluit van do Centrale Afdeoling der Tweede Kamer, om het ontwerp van wet op de winkelsluiting thans nog niet in de afdeelingen tc behandelen en dat bij een volgende regeling van werkzaamheden daaromtrent een beslissing genomen zal worden, is. volgens het Volk, genomen, omdat men de agenda van het afdcelings- onderzoek in verband met de Staatsbe- grooting thans tc overbelast oordeelde, dan dat het aanbeveling zou verdienen, daarop ook nog het niet onbelangrijke winkelsluitings-wetsontwerp tc plaatsen. Men vreesde, dat aan het ontwerp niet de noodige aandacht zou kunnen worden geschonken. Verwacht kan echter worden, dat het bij het volgend afdeelingsonderzoek aan de orde zal worden gestold. Invoerrecht op vleesch. De commissie van deskundigen voor de samenstelling van dc prijscourant ter be rekening van het invoerrecht op versch of gekoeld vleesch heeft bedeelde prijs courant vastgesteld als volgt: Rund- en kalfsvlccsch, versch of gekoeld, 100 K.G. 85; paarden vleesch, versch of gekoeld, 100 K.G. 50. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Weinig bemoedigende vooruitzichten voor de ontwapeningskwestie. De ramp te Madrid. Gisteren is een deel der slachtoffers begraven. Er zijn thans 120 lijken gevonden, doch er moeten nog veel meer uooden onder de puinen liggen. (Buitenl. Berichten 3e blad en Telegram men). BINNENLAND. Congres van de R. K. Jongenspatronaten in Nederland. (2de blad). LEIDEN. Het nieuwe tehuis van de Zita-Vereenf- ging. (2de blad). Onze Geïllustreerde pagina De photopagina van heden bevat o.m. verschillende sportkiekjes; het Koninklijk bezoek aan Amsterdam; het schip dat te hard van stapel liep; demonstratie van Vrijwillige Brandweer te Haarlem, enz. LEIDEN. PROF. B. A. VAN GRONINGEN. Dr. Bernard Abraham van Groningen, rector van het Stedelijk Gymnasium tc Assen benoemd tot gewoon hoogleeraar in de Griekscho taal- en letterkunde en de Gricksehe oudheden aan de universiteit alhier, als opvolger van wijlen prof. Vürt- heim, word 20 Mei 1894 te Twollo geboren. Reeds in zijn jeugd vertrok hij naar Brus sel, waar hij de lagere en de middelbaro school doorliep cn vervolgens als student in de klassieke letteren aan de „Univerti- té Libre" aldaar werd ingeschreven. Na in 1911 aldaar zijn candidaatsexamen to heb ben gedaan, vertrok hij naar Groningen en liet zich al student aan de universiteit al daar den 19dcn October 1914 inschrijven. Zijn diploma a!s candidaat, tc Brussel be haald, stelde hem vrij van het staats-exa- men tot toelating aan onze universiteiten. Den 4dcn Juli 1916 deed hij met goed ge volg het candidaatsexamen in de letteron, en 5 April 1919, cum lande, het doctoraal examen. Hij promoveerde den 8sten Juli 1921 cum laudo aan dezo universiteit. Reeds dadelijk na zijn doctoraal examen in 1916, werd llij benoemd tot tijdelijk leeraar in dc klassieke letteren aan het gymnasium te Groningen, wat hij bleef tot 1919. In dit jaar werd hij benoemd aan het gymnasium te Leeuwarden, eerst als leeraar, later tevens als conrector. In De cember 1926 volgde zijn benoeming tob rector van het stedelijk gymnasium te As sen, welke functie hij ook thans nog ver vult. Dr. Van Groningen legde zich vooral toe op de studio van Griekscho papyri, is vast medewerker van het tijdschrift Mne mosyne cn schreef ook artikelen in het Italiaansche tijdschrift Acgyptus. Voorts is hij sedert ccnigc jaren privaat docent in dc papyrologie aan dc universiteit to Groningen. In 1924 verscheen van zijn hand een be langrijk werk, getiteld „Le gymnasiarquo des Metropolis de 1 Egypte Romaine. Gedurende dc maand October zal mits dien het invoerrecht voor de hierboven bedoelde vlceschsoorten bedragen 10 per cent van de hiervoor vermelde waarden. Belasting betalen aan postkantoren. Met ingang van 1 Januari 1927 werden, gelijk bekend, de postkantoren en poststa tions in Noord-Holland (met uitzondering van die in enkele plaatsen in het Gooi) cn het bijpostkantoor te Loosduinen bij wijze van proef opengesteld voor betaling van grond-, pcrsoneele-, vermogens- en inkom stenbelasting. Gc lurende 1927 werden op deze kantoren en stations in totaal aangenomen 710.655 belastingbetalingen, tot eon totaal bedrag van rond 20.333.000.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1