^STADSNIEUWS. Gem. Berichten. Buitenl. Berichten. S>£RDE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT' DINSDAG 25 SEPTEMBER 1928 getrokken gebouw was één groote vuurzee en ondanke de pogingen van enkele moe dige brandweerlieden slaagde men er niet in, de haard van den brand te bereiken. Met ontzaglijke inspanning streefde de brandweer er naar, uitbreiding van den brand tot de belendende perceelen te voorkomen, maar ook dat was niet geheel mogelijk, daar deze, die eveneens uit hout waren opgetrokken, voor een deel door het vuur werden aangetast. Eerst in den vroegen morgen werden verslaggevers op de plaats van de ramp toegelaten, die, beschenen door de enorme zoeklichten der militairen, een spoolcach- tigen indruk maakte. Het zoeken naar slachtoffers onder de ruines duurt nog steeds voort. Uit Londen wordt gemeld, dat de ko ning van Spanje gisteren uit Schotland aldaar is aangekomen. Aan het station werd hij opgewacht door den Spaanschcn gezant, die hem op de hoogte stelde van de ramp. De koning gaf den gezant op dracht de Spaansche regeering telefonisch te verzoeken bij de familieleden der slachtoffers zijn deelneming te betuigen. Reeds hedenmiddag werd de boodschap van den koning te Madrid gepubliceerd. Koning Alfcnso, die als hij te Londen vertoeft, steeds gewoon is een theater te bezoeken, heeft van dit voornemen afge zien. Hij heeft verzocht hedenochtend een Mis voor de slachtoffers te celebreeren, die hij voor zijn vertrek naar Parijs wilde bijwonen. INFLUENZA-EPIDEMIE OP PORTO R1C0. Ook talrijke malaria-gevallen. Zielige toestand der dakloozen Volgens een nadere mededeeling van de autoriteiten op Porto Rico zijn daar meer dan 15.000 gevallen van influenza en meer dan 5000 gevallen van malaria en andere ziekten geconstateerd. Men vreest dat de influenza-epidemie zich nog meer zal uit breiden ook wat heb aantal gevallen met doodelijken afloop betreft, daa-r zich op sommige plaatsen reeds longontsteking heeft voorgedaan. Gisteren was het weder, voor het eerst na de stormramp, weer slecht; de regen en de storm maakten den toestand van de tienduizenden dakloozen bijna onhoudbaar. Het gevaar dreigt, dat al het werk, dat in de afgeloopen dertig jaar is verricht om uitbreiding van de malaria op Porto Rico te voorkomen, vernietigd is, daar er zich thans weer meer dan honderd moerassen hebben gevormd, waar de muskieten zich vermenigvuldigen. Een commissie voor het bestrijden van de malaria is reeds 'bezig naar verschillende deelen van het eiland expedities te zenden, die zullen trachten de poelen te dempen. Henry Baker de voorzitter van het Roo- do Kruis, die gisteren van de Maagden eilanden te San Juan is teruggekeerd, deel de mede dat op die eilanden een verschrik kelijke toestand heorscht. Te New-York' is in alle Roomsch Katho lieke kerken een brief vooorgelezen van kardinaalHaycs waarin om financieel© hulu wordt gevraagd voor de slachtoffers van de stormramp. Ook door andere kerken is ecu dergelijke oproep gedaan. Spoorwegramp in Illinois. V ij dooden, 21 gewonden. Volgens een bericht uit Chicago zijn na bij Granite in Illinois een goederentrein en een personentrein met elkaar in botsing ge komen Vijf personen werden gedood en 21 gowond. Aardschuiving op het eiland Wight. Op het eiland "Wigth aan de Zuidkust van Engeland deed zich Vrijdag j.l. een aardschuiving vcor. Bij Blackgang stort ten duizenden tonnen erts in zee en nog duren de aardschuivingen voort. Do gouverneur van het eiland is er van overtuigd, dat men op liet oogenblik niets kan doen en dat verscheidene maanden zullen voorbijgaan, voordat do ondoraard- sche bewegingen ophouden. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat ver dere zwaro aardverschuivingen zullen plaats vinden. Een vertegenwoordiger van het Engel- sche ministerie van transport en de leider van den wegendienst hebben onderzoekin gen gedaan, die nog niet ten einde zijn. De terugkeer van de „Pourquoi-Pas". Ervaringen in het barre Noorden. Do Parijscshe correspondent van de „Msb." schrijft: De „Pourquoi-Pas" van dr. Charcot is van de Groenlandreis, waar vruchteloos naar Guilbaud, Amundsen en hun makkers werd gezocht, teruggekeerd in de haven van Saint Servan. Men zal zich herinneren, dat het ex- cursiesohip 14 Juli naar het Noorden uit voer om mede te werken aan de nasporin gen naar de noodlottige Poolexpeditie. Saint Mali en Saint Servan zijn uitg©- loopen op de tijding, dat de „Pourquoi- Pas" in het zicht was. Maar het schip was niet meer het prachtig© blanke jacht, dat men had zien uitvaren. Het was vuil en ontredderd, want bij den terugtocht was bij den 6taat van vermoeienis der beman ning slechts één ding mogelijk: alle krach ten bewaren voor d© behouden thuiskomst. Le Guen, d© tweede stuurman, heeft een en ander van de zware reis verteld. Dr. Charcot was uitgevaren met de heeren van zijn wetenschappelijk© missie, de gebroe ders Dangeard, de heeron Gourdon, Ple- neau en Frank Emmanuel, de officieren van boord en 30 matrozen. Den 21sten Juli word Tromsö bereikt en daar werden nog enkel© stoomschepen ge passeerd, de laatste, die de expeditie zou tegenkomen. In vollen mist werd naar de Banken gestevend en twee maanden lang werd daar gekruist, zonder ©enig leven te zien, of eenige correspondentie te ontvan gen, anders dan de draadlooz© dienettele- gramnien. Op 4 Augustus werden do ijsbanken be reikt en het bemerken der lang© witte lijn als van een blank© kust maakte op d© ge heel© bemanning voel indruk. Binds dat oogenblik was het ©en voortdurend© strijd met de elementen. D© mistbanken nood zaakt/en elk oogenblik heb vrij© water weer op te zoeken. Voortdurend moest ijs gebro ken worden om ©en weg t© banen. De helft van do bemanning was onop houdelijk in de weer om de kleine ijsschol- len' uit dsn weg te houden en mot de groot ste moeite heeft men kunnen voortdringsn tot 78 gr. 30 min. Noorderbreedte. „En op de witt© ijsvelden hebben wij nimmer ©en zwart stipj© kunnen ontdek ken, dat ons hoop gaf. Van de „Latham" is dan ook niets gezien en do overtuiging van de opvarenden is, dat die in zee ia geval len tusschen Tromsö en heb Bereneiland", zoo eindigde de verteller. Thans teruggekeerd zal de „Pourquoi- Pas" niet lang rust hebben. Onmiddellijk wordt ze schoon gemaakt om zoo spoedig mogelijk naar Cherbourg te kunnen ver trekken en vandaar weer de wetenschappe lijk© werkzaamheden te hervatton en hot Oceaanonderzoek voort te zotten. GEMEENTEZAKEN. „Zuiderzicht". Reeds geruimen tijd werden onderhan delingen gevoerd met de N.V. Leidsche Exploitatie-Maatschappij van Onroeren de Goederen in zake den verkoop van een gedeelte van het grondencomplex aan en nabij den Zoeterwoudschen Singel, dat Vel wordt aangeduid met den naam „Zui derzicht". Ten behoeve van den geprojecteerden weg langs de trambaan zal de oostelijke vleugel van het huis „Zuiderzicht" dienen te worden afgebroken. Langs de trambaan zal de vennoot schap heerenhuizen (ééngezins-woningen) bouwen met een gemiddelde huurwaarde I van 050.—, terwijl verder éóngezins-, I alsmede beneden- en bovenwoningen met I een gemiddelde huurwaarde van 350. I zullen worden gesticht. Het bouwplan, to- I taal pl.ni. 173 woningen omvattende, onge rekend de winkels, beoogt derhalve ook de stichting van een aanzienlijk aantal kleinere middenstandswoningen, door wel ker toevoeging aan den woningvoorraad de belangen van de volkshuisvesting ten zeerste worden gediend. Met de vennootschap werd nu, behou dens goedkeuring van uwe vergadering, ten aanzien van de hoofdpunten, overeenstem ming verkregen op de volgende basis: Prijs: De vennootschap betaalt voor den grond, vormende de buwblkken, alsmede toot den grond reeds aangelegd als en nog bestemd voor straat, voor zoover de kosten van deze straten voor rekening van de kopster komen, een prijs van 2.75 per M2, te zamen 86.075. Verdeeling kosten stratenaanleg: De stratenaanleg is tusschen de koopster en do gemeente aldus verdeeld, dat straten, welke ter weerszijden worden bebouwdi, geheel, en straten, die aan een zijde van de bebouwing grenzen voor de halve breedte, doch ten hoogste over 10 meter ten laste van de Maatschappij komen. De rest blijft dan voor rekening van d© ge meente, doch de kosten daarvan kunnen uiteraard worden gelegd op de overblij vende bouwblokken, die immers eveneons de waarde van bouwrijp terrein verkrij gen. Deze. verdeeling sluit zich aan bij vroegere gevallen en is in overeenstem ming metde practijk bij den aanleg van straten. Het aandeel der vennootschap in de kosten van straataanleg, hetwelk zij dus aan de gémeente, behoudens nadere ver rekening met de werkelijke kosten, is' verschuldigd, bedraagt 76.750, d.i. bijna 9.per M2. straatoppervlakte. De kosten van straataanleg, rioleering, ophooging en uitvoering, voor rekening van de gemeente komende, kunnen, naar. I boven afgerond, eveneens geschat worden 0p 9,— per M2. of in totaal op 9.500 X 9._ 85.500. Dit bedrag wordt ongunstig beïnvloed, doordat in de bere- 1, kening is opgenomen de gebeele te ver lengen Koninginnelaan, die een grootere i breedte heeft dan nonnaal ten laste van I den grond kan worden gebracht. Zondert men van de 30 Meter breede Koninginnelaan 20 Meter uit (10 Meter komt ten laste van de koopster en van de overige 20 Meter wordt 10 Meter gemaakt speciaal voor de verkeersbelangen, terwijl de rest behoort te drukken op de zuide lijke bouwblokken), dan kunnen de bestra- tingskosten voor de gemeente worden ge steld op 56.700. Hierbij is dan nog in het oog te houden, dat de meest waarde volle bouwblokken aan de gemeente ver blijven. Bij het voorbereiden van en dergelijke transactie werden B. en W. geleid door de gedachte, dat de gemeente gebaat is bij een zoo spoedig mogelijk van de hand doen tegen een behoorlijken prijs van het terreinencomplex, daar nu door de ge meente op den grond uiteraard een niet onbelangrijk renteverlies wordt geleden en het hoogst onzeker is, of het steeds moge lijk zal blijken dat voortdurend toene mend renteverlies ten volle in den ver koopprijs te verdisconteeren. Bovendien •worden, gelijk hiervoor reeds bleek), de belangen van de volkshuisvesting en daan- mede die van de gemeente, ten zeersfe door de uitvoering van het voorgenomen bouwplan gediend. Waar, zooals in het Tapport van de voormalige Oommissie van Beheer voor het Grondbedrijf terecht M vordt betoogd, de gemeente voor uitgifte stuk voor stuk veel minder goed geoutil- I leerd is1 dan een particuliere maatschappij en zij zich in dat geval aan een niet te bepalen risico zou bloot stellen, moet do I thans geboden gelegenheid, om een zeer groot gedeelte van den grond ineens te verlcoopen, ernstig in overweging worden genomen. Wat nu de koopsom in het bijzonder betreft, gelijk hierboven werd vermeld, ontvangt de gemeente voor den te ver- koopen grond, in bouwrijpen staat, een som van 162.825. waarbij echter in het oog is te houden, dat do koopster nog heeft te rekenen op renteverlies, hetwelk den kostprijs niet onbelangrijk kan ver- hoogen. Neemt men, in verband met het voorgenomen tijdvak van bebouwing een renteverlies aan van 2 jaren a 5 pet., het geen niet aan den ruimen kant is, dan stijgt de prijs reeds met 16.000 en wordt de kostprijs pl.m. 8.— per M2. Deze kostprijs zou derhalve ook voor de ge beente gelden, indien zij zelve den grond ru exploitatie wilde brengen. Gezien deze Uitkomst en daarbij gevoegd de stellige verwachting, dat de ton laste van de ge beente komende kosten van straataanleg jpheel kunnen worden omgeslagen over °e niet af te stane bouwblokken, waar onder die ten Noorden van het huis „Zui- erzicht" aan den Zoeterwoudschen Sin- Eel en langs de trambaan, moet een prijs 2.75 per M2. voor den te verkóopen grond in zijn geheeL dus ook voor binder guhstig gelegen bouwblokken, eszins aannemelijk worden geacht. Van den heer F. L. J. Lourijsen, archi tect te 's-Gravenhage, kwam voorts een aanvrage in om van den grond, welke werd uitgezonderd van den verkoop aan de Leidsche Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goederen, aan zijn na te noe men lastgevers te verkoopen een perceel, groot pl.m. 3.080 M2., gelegen aan den Zoeterwoudschen Singel en den geprojec teerden weg langs de trambaan. Gegadig den hebben het voornemen, om op het voorste gedeelte aan den Zoeterwoudschen Singel bij gunstige exploitatievooruitzich ten een flatgebouw te stichten, terwijl het overige gedeelte van het terrein zal wor den bebouwd, langs de trambaan met hee renhuizen en aan den evenwijdig met den Singel geprojecteerden weg met beneden en bovenhuizen of kleine heerenbuizen. Met deze wijze van bebouwing kunnen B. en W. zich alleszins vereenigen; in het bijzonder zouden zij de totstandkoming van een flatgebouw op dit punt van den Zoe terwoudschen Singel toejuichen. De waarde van het voorste gedeelte op 15 en die van het achterste gedeelte op 9 per M2 stellende, werd door B. en W. voor het geheele terrein als gemiddelde prijs 12 per M2. gevraagd, welke prijs is gebaseerd op bouwrijpen grond, zoodat de kosten van den stratenaanleg, welke, naar boven bleek, door en voor rekening van de gemeente geschiedt, daarin reeds zijn begrepen. Ten behoeve van den aanleg van den weg langs de tram zal nog een ruiling van eenige strookjes grond met de Noord-Zuid- Hollandsche Tramweg-Maatschappij die nen plaats te hebben. Een ruiling van grond moet eveneens met Te bouwvereeniging „Tuinstadwijk" plaats hebben. B. en W. geven den Raad. in overweging volgens bovengenoemd praeadvies te be sluiten. ONGELUKKEN. Stelling omgestooten. Een schilder verdronken. Onder de bovenbrug over de Spoorweg- haven te Rotterdam wa-s een stelling op gehangen, op welke stelling drie arbeiders aan het werk waren. Het schijnt, dat de brugwachter, die pas in dienst was geko men, hiermee niet op de hoogte was, al thans toen de brug gisteren moest wor den geopend, zijn de drie arbeiders niet gewaarschuwd. De stelling is bij het open draaien van de brug in aanraking gekomen met het bij de btrug wachtende schip. De stelling viel. Twee van de arbeiders wis ten zich nog vast te grijpen, maar de 53- jaxige J. R. A. is te water gevallen en ver dronken. De aanvaring op tfen Rijn in Duitschland. Nederlandsch matroos om het leven gekomen. Naar het Wolffbureau uit Ooblenz seint is bij een aanvaring tusschen het Zwitser- sch© motorschip Uri en het Nederlandsche stoomschip Kriemhilde op den Rijn bij Kestert volgens de „Koblenzer General— anseigeri een Nederlandschematroos om het leven gekomen. Een 20-jarige Neder landsche matroos van de Kriemhilde sliep toen het ongeluk plaats vond in het ma- trozenruim. Door de botsing werd het ruim ineengedrukt waarbij de ongelukkige zulke kwetsuren opliep, dat hij daaraan in het Bopparter ziekenhuis is overleden. Door een lift doodgedrukt Maandagmiddag is het 19-jarig meisje W. R., in de Beverwijksche conservenfa- briek, te Beverwijk, tusschen een lift be kneld geraakt en dood gedrukt. Het ongeval ontstond, doordat het meis je, tegen de uitdrukkelijke voorschriften in, op de reeds in beweging zijnde goede renlift waa gesprongen. Zij kon haar hoofd met tijdig in veiligheid brengen, met het noodlottige gevolg, dat het werd ingedrukt De dood trad onmiddellijk in. Door de tram overreden en gedood. De 65-jarige J. H. van A. uit Helmond is gisterenavond door de tram nabij het Roode Hek te Schiedam overreden en ge dood. Kind overreden. De groontenhandelaar M. reed Zaterdag avond met zijn vrachtauto de Irisstraat in, te Amersfoort, toen spelende kinderen op het trottoir, het 5-jarig meisje D. een duw gaven, waardoor zij voor den auto kwam te vallen. Het rechtervoorwiel kreeg de kleine over het hoofd. Door oogenblikkelijk te remmen wist M. te voorkomen, dat ook het achterwiel de kleine trof. M. wikkelde het meisje in een deken en bracht, door de moeder vergezeld, het kind naar het zie kenhuis. Het meisje heeft een lichte hersenschud ding bekomen. Ernstige aanrijding. Gisternacht had te Hoogezand een ern stige aanrijding plaats tusschen een auto en een zijspan-motor, waarbij de heeren Klein, vleeschhandelaar en Borgesius, tim merman, beiden van Stadskanaal, werden gewond. De heer Klein werd ernstig gewond naar het ziekenhuis in Groningen overgebracht. De heer Borgesius kon naar huis vervoerd worden. Een passeerende wielrijder werd in het Winschoterdiep geslingerd, doch wist zich zwemmend te redden. Vorstelijke humor. De Koningin en ds. Kersten. Eenige Kamerleden trekken in Den Haag op naar het koninklijk paleis om de Koningin een voordracht to brengen voor het presidium der Kamer. Onder hen is as. Kersten. Men weet, hoe het bestuur der Gerefor meerde kerken de koningin heeft berispt wegens haar bezoek op Zondag aan de Olympiade. Welnu, thans „onderhoudt" koningin Wilhelmina „zich gedurendo eenige- oogenblikken met de leden". Zij vraagt ds. Kersten: „Hoe \ondt u de Olympiade en de Ne- nijto te Rotterdam?" Wat moest ik daar nu op zeggen? vroeg later ds. Kersten aan zijn medeleden. Ik heb gezegd: „Mevrouw, ik heb er van ge lezen!" Hij durfde or niet bij te voegen:' „En u heeft de Olympiade op Zondag bezocht!" „Het Volk'. Boerderij afgebrand. Gisternacht omstreeks 2 uur werd de vrijwillige brandweer te Mijdrecht gewaar schuwd. voor een brand in een boerderij, staande aan de Amstelkado aldaar en toe- bohoorende aan den heer L. v. Kley. De heer v. .d Kley had de boerderij pas sedert eenige dagen aangekocht en reeds gemeu bileerd, doch nog niet bewoond. Toen de brandweer versoheen stond de boerderij reeds in lichtelaaie. Ondanks krachtig op treden kon niet voorkomen worden, dat de geheele boerderij een prooi der vlammen werd. Ook de inventaris ging verloren. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van den brand is onbekend. Een jeugdige zwerfster. Door de politie te Velzen is een zwer vend meisje van dertien jaar aangehouden, dat voorgaf geen ouders meer te hebben. Nadat een onderzoek was ingesteld bleek de jeugdige zwerfster wel terdege nog ouders te hebben, zoodat de politie haar naar de woonplaats te Amsterdam kon te rugbrengen. Misdrijf? Te Geldrop werd vorige week Zondag het lijk van een meisje uit het water op gehaald. Eenige dagen daarna, zoo meldt men aan de „B. Crt." is de vader van de verdronkene door de politie gearresteerd. Een schadepost. Van don landbouwer W. K. te Honseler dijk zijn een drietal koeien gestorven, die gras bleken gegeten te hebben, waarop menie was gemorst bij den. bouw van kas sen op naastliggend terrein. De eerste sneeuvy gevallen. Uit Doetinchem wordt aan de „Tel" ge meld: Te Suderwick bij Dinxperlo is Zon dag sneeuw gevallen. ONGELUKKEN. DE THEATERBRAND TE MADRID. Thans 80 lijken geborgen; 350 gewonden. Vreeselijke scenes. Omtrent den brand in het „Teatro No- vedades" kunnen nog de volgende tragi sche bijzonderheden worden gemeld: Toen door een defect aan de electrisch verlichte staven der balletdanseressen kortsluiting en brand ontstond,' die on middellijk de lichte coulissen in vlammen zette en ook naar de voorst© rijen van de zftfal oversloeg, maakte een onbeschrijfe lijke paniek zich van de aanwezigen mees ter. Het publiek, dat voor het overgroot© deel uit families met kinderen bestond, snelde naar de veel te nauwe, tunnelvor- rnige uitgangen. De verwarring werd ver groot doordat van de galerijen wanhopige mannen en vrouwen omlaag sprongen, met een bijna zekeren dood voor oogen. Som migen hunner kwamen in de vlammen te recht en verbrandden bijna onmiddellijk. Beneden, in de zaal, woekerden de vlammen onafgebroken voort; de ééne stoelenrij na de andere werd door het vuur aangetast. Men stond machteloos te gen de ramp; alle reddingsmiddelen ont braken; de noodverlichting functioneerde niet. Slechts de voortwoekerende vlam men verlichtten de zaal, waar een worste ling op leven en dood plaats had. Tot overmaat van ramp stortte het door oen slechts zwakke ijzeren constructie geschraagde dak in, levenden en dooden onder zich bedelvend. Mon vraagt zich af hoe het mogelijk was dat een dergelijke schouwburg in een dicht bevolkte wijk als de Calle de To ledo werd geduld. Tijdens het reddingswerk speelden zich ontzettende tooneelen af. Duizenden stroom den toe om familieleden, die zich in het brandende gebouw bevonden, te redden. Moeders, die uit den schouwburg waren gevlucht, zochten overal naar haar kinde ren; kinderen weenden om hun ouders. Allo ziekenhuizen waren vol gewonden. Tot dusver heeft men 75 lijken uit de puinhoopen geborgen; voorts zijn vijf per sonen in het ziekenhuis aan hun wonden overleden. Men verwacht echter, dat het definitieve aantal dooden veel gTooter zal blijken; dat der gewonden bedraagt naar schatting 350. Het orkest, dat heldhaftige pogingen in het werk had gesteld om door te blijven spelen een paniek te voorkomen, zag niet slechts zijn poging droevig mislukken, doch moest bovendien zijn opofferingsge zindheid zwaar boeten: bijna alle musici vonden den dood in de vlammen. De brand weer was, zooals gemeld, spoedig ter plaatse, doch kon aanvankelijk vrijwel nieta uitrichten. Het geheel uit hout op Ernstig ongeluk op onbewaakten overweg. Drie dooden en een zwaar gewonde. Gisteravond tegen half twaalf werd op den onbewaakten spoorwegovergang van het traject der locaaispoorlijn Buehschlag SprendlingenOberroden de auto van in genieur Gicse uit' Offenbach a.d. Main door een personentrein overreden. Van de vier inzittenden werden er drie gedood n.l. do chauffeur Oskar Giese, een zekere Karl Sörg uit Frankfort a, d. Main, en een man, wiens naam nog niet kon worden vastge steld. Voorts werd de vierde, wiens identi teit eveneens nog niet vaststaat, zwaar gewond. Een cycloon boven Porto AJegro. Boven Port© Alegro is Brazilië is vol gens berichten uit Buenos-Aires een zware cycloon, die een schade van 3 rnillioen aan richtte, losgebroken. 8 personen werden gedood, terwijl een groot aantal verwond werd. Honderden vluchtelingen zoeken be schutting in kerken. Door de overstrooming van den rivier Guahyba, dio 5 M. steeg, werd aanzienlijke schade aangericht. 2 Personen door sterkstroom gedood. Een ernstig ongeluk had, naar de Mon- tag bericht Zondagmiddag in de telefoon- fabriek Berliner A. G. in Stcglitz plaats. Aldaar kwamen de 42-jarige technicus Paul Krause uit Lichtenberg en de 41-jari- ge smid August Rutzen uit Weissensee met den sterkst roomleiding ih aanraking en werden hierdoor op slag gedood. Zware brand te Hannover. Tien gebouwen in de asch gelegd. Te Dasel in de provincie Hannover zijn door een brand tien gebouwen in d© asch gelegd, terwijl ook de omliggende gebou wen zwaar beschadigd werden. De „Krassin" moet terugkeeren. Naar uit Moskou gemeld wordt, heoffc de Russische ijsbreker „Krassin" thans bevel gekregen zoo spoedig mogelijk naar Lenin grad terug te keoren. Bedriegelijke bankonderneming te Parijs. In den laatsten tijd worden klachten in gebracht legen den directeur van de Pa- rijsche „Bank voor handolscredieten". Er is nu bleken, dat de Bank voorschotten in het vooruitzicht stelde, waarvoor zij 20 pet. rente nam. Bovendien moesten zij, die cre- dieb opnamen een aantal blanco-wissels on derteekenon, dio dan door do bank tegen een veelvoud van bun werkelijke waarde bij credietinstellingen in het verkeer worden gegeven. De directeur van do bank, een Bus, Kiie- jewski genaamd, vereenigde alle functies in een persoon. Ongeveer 300 personen werden door hem benadeeld. Rijke New-Yorksche neger ontvoerd. Vier blanken hebben Vrijdagavond te New-York Kaspar Holstein, een rijken ne ger, ontvoerd. Zij gropen hem, terwijl hij even na middernacht zijn woning verliet, die gelegen is in de omstreeks dat uur nog zeer drukke Now-Yorlcscho wijk Harlem. De bandieten wierpen Holstein in een auto en reden in volle vaart weg. Hoewel de chauffeur van Holstein hen nazette in deo grooten auto van zijn meester, kon de li mousine do straathoeken niet zoo snel no men als de ontvoerders in hun kleinen wa gen, zoodat hij spoedig het spoor bijster raakte. D© ontvoerders hebben met een club, waarvan Holstein president is, getelefo neerd en een losgeld geëiacht van 17.000 dollar, dat zij later verhoogden tot 50.000 dollar. Sneeuw In den Harz. Zondag is in den Harz d© eerst© sneeuw gevallen. Morgens te half tien was alles onder sneeuw, bedekt.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 9