Post en Telegrafie Rechtzaken. INGEZONDEN MEDEDEELING. X iv üe Huisvrouwen in de mijnstreek weten wat vuil goed is. De onder» vinding heeft hen gelukkig öbk geleerd hoe zij vuil goed op de beste en snelste wijze weer schoon krijgen. duizenden ieder jaar voor loven en vermin king gespaard kunnen worden. Dit dool wettigt de strijd, evenzeer als tegen den oorlog, misschien nog eerder, omdat het aantal verkeersslachtoffers op den duur dat der oorlogen zal overtreffen. Met deze cijfers voor oogen denko men ook niet te licht over ieders persoonlijke Jeans. Gevallen van 400 per 190.000 wil zeg gen één geval op 250 in een enkol jaar. In een leven van 50 jaar is do kans reeds 1 op 5, wat bijna de zekerheid insluit., dat iedere familie vrog of laat oen lid heeft te betreuren of te beklagen. Het kan andere. "Wanneer de nood stijgt schijnt ook de redding nabij, hetgeen we zien aan de ste den met hot meest intensieve verkeer als Parijs en Berlijn waarvoor we de getallen 86 en 220 per 100.000 vinden. De nood heeft daar eensdeels het publiek zelf opgevoed, terwijl overigens in die plaatsen de mcost ptrenge maatregelen worden toegepast. Wij kunnen hieruit de leering trekken, dat we met tijdige vorbetering der ver- keers to es tanden, de zee van ellende kun nen omzeilen waardoor men elders is moe ien trekken om liet althans iets lichter te krijgen. De aan do Regeering en Tweede Kamer voorgestelde maatregelen omvatten in 't kort herhaald, het uitgeven op groote Édhaal van ccn tijdschrift voor veilig ver keer, een grondiger opleiding van bestuur ders van motorvoertuigen en het instellen van een Rijks-Verkeers-Inspectie. Enkele dagbladen en belangstellenden hebben nog andere middelen aan de hand gedaan welke mede onder de oogen ge zien zullen worden, terwijl tevens de nood zakelijkheid naar voren is gekomen om een Vereeniging voor Veiliger Verkeer in het leven te roepen. Deze Vereeniging, door een zeer lage contributie voor alle weggebruikers toe gankelijk, moet het lichaam worden, dat voor bovengenoomde en verdere maatrege len opkomt, ijvert voor betere weg en straat- toeotanden welke een veilig verkeer in do hand. kunnen werken. Er mag nadruk ge legd worden op de opvoedende werking die van voor dit doel vereenigde wegge bruikers kan uitgaan. Want behalve agita tie voeren, kan zijzelf een tijdschrift voor ccn veiliger verkeer in groote oplagen ver spreiden, indrukmakende monumenten op richten, Itot nadenken brengende afbeel dingen het licht doen zien, kortom, op brec- do basis het verantwoordelijk'heidsberip van het publiek aanwakkeren. Een dergelijk geschrift is noodig, alleen reeds ter verkrij ging van ten overzicht over de verschillen de verkeersvoorschriften. Wetten en rege lingen zijn prachtig maar >ze zijn niet alles. Zelfs de beste voorschriften moeten be grijpelijk voor allen ge-maakt worden, moe ien -een ontvankelijk inplaats van etsn on verschillig eu tegenstrevend publiek ont moeten. Het maakt een groot verschil of een goede gedachte met strafbedreiging in- ga/ng moet vinden, dan wel door de orga nen van de betrokkenen wordt voortgedra gen. De Vereeniging moet medewerkers kweeken. Het bewustzijn, zelf «iets te kunnen bij dragen tot het naar omlaag drukken -"an de verschrikkelijke curve, ctie als geen an dere, neiging heeft naar boven te wijzen, za'l voor zeer velen een krachtige aanspo ring zijn, zich op de eon of andere manier voor dit doel verdienstelijk te maken. Men kan daarvan blijk doen geven aan heb voorloopig ..Comité voor de Vereeni ging Veilig Verkeer', Thomsonlaan 148, Den Haag, alwaar men eveneens kan aan vragen een geschrift met een uitvoerige motiveering van de voorgestelde maatre gelen en de grondslagen waarop men zich voorstelt de Vereeniging te laten werken. De contracten in het grafisch bedrijf. Haar wij vernemeD, zijn de contracten, welke in het grafisch bedrijf tusschen de boekdrukker8federatie en de bonden van papiergroothandelaren en. handelaren in grafische artikelen van kracht waren, door de federatie opgezegd. Daar onderhande lingen over een nieuwe overeenkomst zijn jnislukt, loopen dus deze contracten op 1 October 1928 definitief af. Gemeenschappelijke telefoonaansluitingen. Beschikbaar zijn thans bijzondere toe stellen voor gemeenschappelijke telefoon aansluitingen. Ten aanzien van deze toe etellen geldt het volgende. Dank zij de bijzondere schakeling komt een gemeenschappelijke aansluiting, waar bij deze toestellen worden toegepast, voor den gebruiker vrijwel overeen met een af zonderlijke aansluiting; weliswaar kunnen de beide deelgenooten niob tegelijkertijd de gemeenschappelijke geleiding benutten, ech ter, a. het bellen komt alleen aan bij den aan- geslotone voor wien het bestemd is; b. het telefoongeheim is voor beide ge- abonneerden verzekerd; c. onderling verkeer van beiden is mo gelijk. Voor de toepassing van de toestellen gelden de volgende beperkende bepalingen a. Zij kunnen niet toegepast worden in netten, ingericht volgens het centraalbat- terij-systeem (met liandbedrijf of met auto matisch bedrijf), b. Zij kunnen slechts worden gebruikt voor gemeenschappelijke aansluitingen van twee perceelen. c. Daar do toestellen door hun bijzondere inriehting nogal kostbaar zijn, mogen ze al leen gebruikt worden, wanneer do beide perceelen buiten het minimumtariefgebied gelegen zijn. d. De toestellen zijn alleen in de uitvoe ring van wand toes tel beschikbaar. e. Neverteleioonfcoestllen kunnen cr niet op aangesloten worden. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Een beslissing uitgelokte Voor den plaatsvervangenden kanton rechter iur. os stond gistermorgen aller eerst terecht G. H. K. te Noord w ij k, die zich aldaar op 17 Juni had bevonden op een strandterrein dat door het Rijk ver huurd is aan de N.V. Zeebad „Noordwijk" en waarvan de toegang verboden is. Ver dachte had zich laten verbaliseercn om 'n beslissing uit te lokken. Verdachte erkende het ten laste gelegde en enkele getuigen, waaronder de verbalisant en cle gemeente secretaris bevestigden het proces-verbaal. De ambtenaar wees er in zijn requisitoir op dat het rijk verschillende stukjes terrein aan particuliere maatschapppijen heeft verhuurd. Vandaar heeft ook de N.V. Zee bad „Noordwijk" het recht borden met verboden toegang te plaatsen, waaraan meo zich dan ook te houden heeft. Dienten gevolge achtte de ambtenaar cle schuld van verdachte bewezen en vroeg 1 subs. 1 d. Namens de civiele partij (N.V. Zeebad Noordwijk) trad op mr. Xord Thomson, die van verdachte een schadevergoeding van 1 eischte. In een uitvoerig betoog zette spr. uiteen dat de Staat met zijn eigendom precies eender kan handelen als een parti culier met zijn eigendom. De Staut heeft de vrije beschikking over terrein dat ten alge meen© nutte kan worden aangewend. Vol gens spr. kan dan ook de vraag of do Staat hier kon verhuren, rustig met: ja, worden beantwoord. Zoo volgt daar dan ook uit dat verd. het privaatrecht heeft geschonden. Met een identiek geval met een terroin van de Tielsche ijsclub zet spr. zijn betoog kracht bij. Ook daar is veroordeeling gevolgd on in do civiele partij haar eisch toegewezen. Tenslotte wijst spr. er op dat de N.V. Zee bad Noordwijk gaarne de beschikking heeft over een stuk terrein voor haar gasten, waar een voorname toon blijft heorschen en waar geen toegang is1 voor ongowensch- te elementen, hoe respectabel deze overi gens kunnen zijn. Spr. begrijp! de houding van verdachte niet. Was het een vertoo ning van flinkheid of was het jalouzie? Zelfs al had de N.V. Zeebad Noordwijk geen recht op het terrein, dan zou spr. nog de houding van verd. niet begrijpen. Spr. bosluit met do schadevergoeding van 1 te eischen en veroordeeling van verd. in alle kosten. Als raadsman van verd. trad op mr. Yi berghe de Coningh. dio het betwijfelde dat verd. niet gerechtigd was zich op het ter rein te bevinden, omdat art. 461 niet kan bedoelen dergelijke soort gronden wat spr. bewijst' door aanhaling van verschillende commentaren. Verder is pl. van meening, dat alleen het openbaar gezag het recht heeft om dergelijke publiek-rechteiijke eigendommen af te sluiten. Pleiter meent dan ook dat vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging moet volgen. Wat betreft de civiele eisch meent spr. dat deze onmo gelijk kan worden toegewezen. Er is geen cent schade. Na re- en dupliek bepaalt de kanton rechter het vonnis op heden over 14 dagen. Aanrijding. L. A. A.. trambesturder te Den Haag stond terecht terzako dat hij op den Rijns- burgerweg ter hoogte van de kliniek van prof. v. d. Hoeve een auto van dr. v. Kerck- lioff had aangereden, die op de rails stond, terwijl daartoe geen noodzaak bestond. De schade aan auto bedroeg ongeveer 300. De chauffeur van de auto verklaarde dat zijn motor plotseling was blijven stilstaan, zoodat hij de wagen niet van de rails kon verwijderen. Verder bleek uit de getuigen verklaringen dat dé tram, toen de auto stilstond* daar nog een 200 meter van ver wijderd was. Slechts een tiental meters- voor de auto is de tram begonnen te rem men. Ook werden enkele getuigen a déchar ge gehoord. Hoewel de getuigen onderling in hun verklaringen nogal verschilden, acht.e de ambenaar de schuld van verd. «bewezen en vroeg ƒ10 of 5 dagen. De raadsman van verd. mr. Montju uit Den Hang, begon zijn pleidooi met te wij zen op de onbetrouwbaarheid van getui genverklaringen. die ook hier weer is ge bleken. Hij wees voorts op de zeer gunstige autecedenten van verdachte, en op de sa menloop van omstandigheden, waarbij verd geen schuld had en vroeg vrijspraak van verd. Uitspraak over 14 dagen. C. J. Z. te L e i d e n, stond terecht ter zake van het als bestuurder van een auto veroorzaken van aanrijding, waarvan e n wielrijder do dupe was geworden en schade aan zijn rijwiel had geleden. Na verhoor van eenige getuigen, eisohte het O.M. 5 boete of 2 dagen. Uitspraak over 14 dagen. In de bocht. C. v. G. te Koudekerk had te Lei derdorp als bestuurder van een paard en wagen in een bocht niet voldoende uitge haald, waarvan een aanrijding met een hem tegemoet rijdende auto het gevolg was geweest. Verd. bekende het hem ten laste gelegde ten deele-. Na verhoor van twee getuigen eischte het M. 5 boete of 5 da gen hechtenis. De kantonrechter veroor deelde verd. overeenkomstig dien eisch en wees een civiele vordering tegen hem in gesteld toe. H00GE RAAD. Nalatig spoorwegwachter. De Hooge Raad behandelde gister een cassatie-beroep van F. A. v. K., hulpwach ter bij de Spoorwegen te Wijchen, die in eerste instantie door de rechtbank te Arn hem was veroordeeld tot 1 maand hechte nis, omdat het aan zijn schuld te wijten was, dat op 19 November 1927 een ongeval plaats had op den overweg onder Nijme gen. Daar passeerde om kwart voor 7 's avonds' een sneltrein, terwijl zich een autobus, die bestuurd werd door II. J. op den overweg bevond. De spoorwegwachtor had er niet voor gezorgd, dat de afsluitboo- men waren neergelaten. De autobus werd vernield en er waren een 6-tal ernstig ge wonden. In hooger beroep had het Arn- hemsche Gerechtshof de straf terugge bracht tot 3 weken hechtenis. Jhr. mr. Feith rapporteerde. Als verdediger van den requirant trad op mr. Witlox uit 's-Hertogenbosch. die eraan herinnerde, dat de Hooge Raad be paald had, dat een spoorwegwachter, die verzuimde de boomen neer te laten omdat hij geen kloksignaal had ontvangen, dat het naderen van een trein aankondigt, niet strafbaar was. Sindsdien is er in het Re glement voor de Spoorwegen bepaald, dat de overwegwachter ervoor moet zorgen, dat drie minuten vóór aankomst van den trein <le boomen gesloten moeten zijn, onafhan kelijk van het kloksignaal. In het onderhavige geval pleitte mr. Wit- lox overmacht, erop wijzende, dat boven genoemde bepaling in vele gevallen onuit voerbaar is. Immers, de spoorwegwachter kan niet afgaan op den vastgestelden tijd, daar vertraging vaak voorkomt en het on mogelijk is, zoo langen tijd het verkeer stop te zetten. Daarom meet hij waohten, óf op het kloksignaal, óf op het in zicht ko men van den trein. Ook al had nu de spoor wegwachter op zijn post geweest, dan had hij de order niet kunnen opvolgen, aange zien hij van zijn wachtplaats uit slechts een vrij uitzicht heeft van 900 M., terwijl de trein 65 K.M. reed. Het O. M. zal op 8 October conclusie nemen. DE MUIDERTOL-KWESTIE. Zooals wij gisteren reeds meldden heeft de president van de Amsterdamsche Rechtbank zich onbevoegd verklaard in zake de Muidertol-kwestie. In zijn overwegingen, welke tot deze be slissing hebben geleid, liet de president uitkomen, dat in de conclusie der dagvaar ding niet anders te lezen is, dan dat eischer vraagt een bevel om de belemmering van het verkoor op den Naarderstraatweg te staken cn den tolboom geopend te houden, alsmede om hem met zijn auto niet te be letten den Muidertol te passeeren. Eischer schijnt zich hier tc bemoeien met iets wat hem in het geheel niet aangaat, zoolang al thans niet aile weggebruikers hem de be hartiging hunner belangen hebben toever trouwd. Vervolgens heeft eischer dit bevel ge vraagd als een definitieve beslissing, doch de rechter, in kort geding, i3 voor het ge ven van zulk een definiteve beslissing niet bevoegd, ook al zou kunnen worden aan genomen, dat het bevel bedoeld is, totdat de rechter zijn definitieve beslissing ter zake heeft genomen. Ook heeft deze zaak geen spoedeischend karakter, terwijl even min van oodtoestand sprake is, welke directe voorziening van den rechter in kort geding noodzakelijk maakt. Hoewel de pre sident gaarne wilde erkennen, dab de Mui dertol voor het moderne auto-verkeer op den duur een ernstige verkeersbelemmoring oplevert. Het godaagde Hoogheemraad schap zou echter bij toewijzing der vorde ring de lijdende partij zijn, meer dan eischer, die slechts enkele centen bij het passeeren van den tol heeft te betalen. Bo vendien zal het den president niet invallen, aldus motiveerde hij verder, het waardevol object voor het gedaagde waterschap tc vernielen en waardeloos te maken, zulks te minder omdat het 'niet aan het Hoog heemraadschap is te wijtien, dat de Muider tol niet tegelijk met de opheffing der rijketollen is afgekocht. Tenslotte overwoog de president, dat heb recht om tol te heffen onbetwistbaar vaststaat en dat het onwaarschijnlijk is, dat de gewone rechter de tolheffing als on rechtmatig zal aanmerken. oging tot doodslag. Het Gerechthof te 's-Hertogenbosch heeft uitspraak gedaan in de strafzaak te gen den Landbouwer L. Poppeliers te Pos- lel (België), vroeger woonachtig te Riet hoven, dien de Bossche rechtbank had veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf terzake dat hij op £3 Dcc. 1927 in het jacht veld te Reusel gepoogd heeft dc politie beambten A. Antonis en J. Huybers van het loven te berooven door van korten af stand op hen te schieten. Iïeè Hof legde verd. een gevangenisstraf op van drie jaar. Leiden, 21 September !92ü. Drie Octoberfeesten. Weder nadert 3 October, voor TT, Lei- denaars, ccn aardige dag, voor ons, renvriehden, een dag van waakzaamheA. Uw Burgemeester heeft ons daarin ver- i leden jaar zéér ter zijde gestaan, door i straat vertooningen met dieren te verbre- 1 den en door de politie voor dien dag ver- 1 sterkt, speciaal te laten toezien. Toch hebben enkelen dit verbod ontdo- 1 ken, hetgeen met de groote drukte moei lijk geheel te verhinderen is. Zoo was er de walgingwelckende ver tooning van een man, die een aap had, rijdende op een gczadelden hond. De man stopte een handvol centen in den bek van den aap en deed het dier op com mando het geld naar binnen werken; het bekje werd daarna opengetrokken, zoodab het publiek kon zien, dat het geld werke lijk z.g. ingeslikt was, (ieder weet, dat een aap wangzakken heeft, waarin hij allerlei stoppen kan; voedselverzamel- plaats) dan werd dc tong van het arme dier opgelicht, om het publiek te laten zien, dat het geld niet onder de tong ver stopt was. Vervolgens nam hij het vel bij den neus tusschen duim en wijsvinger, drukte met zijn anderen vinger op de wangkwabben en dan spuwde het diertje het geld uit. Alsof dit nog niet voldoende was, beweer de de man, dat het dier iets had achter gehouden, waarop hij het nog eens be werkte en nog een kwartje te voor&'chijn kwam. Onze correspondent waarschuwde de politie, doch eenige straten verder be gonnen deze schandelijke vertooningen weder Stelt U zich in de plaats van dat ramp zalige aapje, dat den ganschen dag op zulk een wijze bewerkt wordt. Wij leefden toen in het jaar1927. Hoe is het mogelijk, dat het beschaafde deel van ons volk, geholpen door de over heid, niet in staat is zulko vertooningen, diei-enmishandelingen zijn het, te verhin deren? Ach LeidenaarsG ij blijft naar zoo iets1 staan kijken, gij geeft centen, indien g ij ons hielp, was het uit, ineens! Als de man geen geld, geen bekijks krijgt, zal hij ophouden met zijn weerzinwekkende prak tijken. Stelt U zich even in de plaats van zoo'n arm diertje, denkt U er zich eens in; den ganschen dag zijn mond te laten openrukken, al maar door, het zou voor ons niet uit te houden zijn. Welnu, voor het dier is heb ook niet uit te houden, dit moet echter wel, dit heeft geen keuze, het. wordt gedwongen. Maar wij weten het: er is niet over die zaak nagedacht; voortaan keert het pu bliek zich van zulke ongerechtigheden af, wij vertrouwen daarop, nu men er wèl over heeft gedacht. Nament' het Nederlandsch Jack- London-Verbond, W. F. K. DE KIEVIT Jr., Oorrespondent

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6