BINNENLAND. LIEFDE'S JEUGDDROOM TWEEDE BLAD OE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 25 SEPTEMBER 1928 den, nu van 1145 millioen, terwijl toen in circulatie was een bedrag van 200 millioen aan bankbiljetten, nu van S00 millioen. (In 1913 310 millioen). Nog beter indruk krijgt men door het bedrag van de totale waarde in het gebouw bijeen. In 1897 was dit 443 millioen, thans 3300 millioen gulden. Voor wie daarin belang stellen, moge de volgende specificatie dienen: aan on derpand en beleeningen 520 millioen; aan bewaameming 1210 millioen (particulier 510, Rijk 700); aan edel metaal in de goud- kluis 422 millioen (waarvan slechts 7.5 mil lioen zilver); en hierbij moeten dan nog gevoegd worden de bovengenoemde 1145 millioen. De clearing is eerst in 19171918 begon nen, en sindsdien gestegen van 2.3 milliard tot 15 milliard; het totaal bedrag, dat ge- gigeerd is, van ongeveer 245 millioen tot 42 milliard. Na deze uiteenzetting werd de lange rondwandeling door den doolhof van gan gen en de daaraan gelegen kluizen, kanto ren, enz. begonnen, doch niet dan nadat de Koningin mr. Vissering bedankt had voor alle moeite, die men zich wel voor de voorbereiding van het bezoek had willen geven. Men zag de bankbiljetten liggen in pakjes van 5000, en men kon ook het stem pelen van de bankbiljetten aanschouwen, het machinaal daarop zetten van de hand- teekeningen. De biljetten komen overigens kant en klaar van de firma Enschedé te Haarlem. Even verder schitterden de ba ren van kostbaar geel metaal. Elke baar heeft een gewicht van 12.5 Kg. en een waarde van 20.000. De gouden tientjes, die het grootste gedeelte van den goud voorraad uitmaken, zijn geborgen in grau we zakjes, elk bevattend 12.000, zoodat men hun glans niet zag. Alleen op de tel- tafels blonken de goudstukken, rinkelend gleden ze in de zakken. Interessant was ook het bezoek aan de Valschegeldcen- trale, waar men allerlei ongeldswaardig papier zag liggen en portretten van ver- valschers. In de garage zag men auto's staan de Bank heeft tegenwoordig een eigen autobedrijf; ook zag men op een binnen plaats kruiwagens met door een transport band aangevoerde bankbiljettennulpde pap verkregen door vernietiging van aan de circulatie onttrokken bankbiljetten. En ten slotte bezichtigde de Koningin met haar Gemaal en Dochter in de biblio theek een kleine historische tentoonstel ling betreffende het Bankbedrijf. Hier werd de thee geserveerd. Hare Majesteit verklaarde bij het afscheid, dat zij zeer voldaan was over het interessante bezoek. Het diner. Gisteren hebben aan het diner ten Hove verschillende civiele en militaire autoritei ten aangezeten, o.w. de commissaris der Koningin in Noord-Holland jhr. mr. dr. Roëll; burgemeester W. de Vlugt; schout bij-nacht Quant, commandant der marine te Willemsoordde heer E. Heldring, voor zitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken; de heer mr. G. Vissering, pres. van de Nederl. Bank; dr. C. J. K. van Aalst, president der Nederl. Handel Mij.; prof. J. G. H. de Meyere, reetor-magnificus der Universiteit; prof. G. Ch. Aalders, rcc- tor-magnificus der Vrije Universiteit; mr. C. Baart de la Faille, president van de rechtbank en vele anderen. INGEZONOEN MEDEDEELING. DEN HAAG ROTTERDAM Alleen Hofweg 6 Hoogstr. hoek Spui DE NIEUWE TORPEDOJAGERS. De nieuwe torpedojagers De Ruyter en Evertsen, Piet Hein en Kortenaer, werden in de maand Augustus op stapel gezet, de eerstgenoemde bij de Kon. Mij. „De Schel de" te Vlissingen, de overigen bij Burger- hout's Machinefabriek en Scheepswerf te Rotterdam. De eerste werd te water gela ten op 23 October 1928, de-laatste 28 Juni 1927. Het is een nieuw en groot type van schepen. De grootste lengte bedraagt 9S.15 meter en de grootste breedte 9.50 meter en de holte 5.72 meter. De waterverplaatsing in 1640 ton met e endiepgang van 4 meter, terwijl gedurende 4 uur een snelheid van 36 mijl wordt behaald. De artilleriebewapening bestaat uit 4 ka nonnen van 2 c.M., twee van 7.5 c.M. en 4 mitrailleurs van 12.7 m.M. De kanonnen van 7.5 c.M. vormen het luchtafweergeschut. Elk schip is voorzien van 2 triple-lanccer- inriohtingen, elk met 3 torpedo's van 53 c.M. Voorts zijn aan boord 4 bommenwer pers en is er een wegneembare inrichting tot het meenemen en lanceeren van 24 Viclcerstnijnen. De bemanning bestaat uit den commandant, 8 a 9 officieren, den chef der equipage, 20 onderofficieren en honderd korporaals en manschappen. Als voortstu- wingswerktuigën zijn aan boord opgesteld twee gecombineerde turbine-machines met een vermogen van circa 33000 P.K. Ten slotte zij uog vermeld, dat er nog 4 schepen van dit type te Rotterdam in aanbouw zijn, n.L de Van Galen, de With, van Nes en Blanckert. Gis!ermiddag te half twee zijn de Do Ruyter en de Evertsen naar het Nieuwe Diep vertrokken. Een Vereeniging voor veiliger Verkeer. De bekorting van het persbericht over het door de Alg. Vereeniging voor Auto mobilisme aan de Tweede Kamer gezonden adres, maatregelen verzoekende ter bevor dering van 'n veiligen verkeer, heeft eenige hoogst belangrijke cijfers, die het publiek moet kennen, doen vervallen. De groolo ernst van dit onderwerp is daardoor niet voldoeude tot haar recht gekomen. Hoe wij er thans voor staan. Door het ontbreken van een statistiek op zichzelf een verbijsterend feit van allo verkeersongevallon in ons land, gaan we uit van de cijfers van Amsterdam. We houden rekening met de waarschijnlijkheid dat er op de buitenwegen minder ong»val len voorkomen dan in de steden (wat voor de doodclijke ongevallen zeer betwijfeld moet worden) en trekken daarvoor 30 pet. af. Er zouden dan, om bij de eindcijfers te blijven in Nederland over 1927 een kleine 10.000 gevallen van dood, verminking cn lichtere verwondingen geconstateerd moe ten worden. Waarheen we gaan. In het tweede kwartaal van 1928 was het totaal aantal verkeersongevallen in Am sterdam reeds met 15 1/2 pot. toegenomen, terwijl dat der doodelijke ongevallen zelfs met ruim 300 pet. stieg tegenover het daaraan voorafgaande kwartaal. Over het geheele land lezen we tegenwoordig trou wens van vooral ernstige ongelukken met auto of motor, dat valt reeds den opper- vlakkigen lozer op. Wanneer er geen snelle en krachtige maatregelen worden geno men, dan valt aan de hand van buitenland- sohe statistieken gemakkelijk tc voorzeggen welke cijfers we hier to zien krijgen bij een geregeld drukker wordend verkeer. Nemen we eenige steden wier inwoner aantal Amsterdam over eenigen tijd hoopt te evenaren, en drukken we het totaal on gevallen cijfer uit per 100.000 inwoners. We '''krijgen dan voor: Birmingham 452 ongevallen per 100.000 inw. Liverpool 474 Hamburg 623 In hetzelfde jaar 1927 geeft Amsterdam een overeenkomstig berekend cijfer aan van 201, over gedeeltelijk 1928 reeds 215. Het verschil zit natuurlijk in het zeer veel grootere aantal motorvoertuigen in de genoemde steden, maar daardoor valt te vens op, welk gevaar we hier loopen wan- HET OVERLIJDEN VAN PROF. GEURTS. Omtrent het overlijden van den Hoog- eerw. Hooggel. Ileer Prof. P. J. H. Geurts, meldt „de Tijd" nog het volgende: Zooals men zich herinnert, moest prof. P. Geurts 'n jaar geleden zijn professoraat onderbreken wegens een hoogst ernstige overspanning. Aanvankelijk werd hij in het Sanatorium te Heerlen en vervolgens in Huize Padua te Boekei verpleegd. Onge veer een maand geleden scheen een ver betering te zijn ingetreden, doch Vrijdag avond omstreeks acht uur werd de zieke plotseling door een toeval overvallen. De toestand scheen weer te verbeteren, doch Zondagmorgen moest hem het H. Oliesel worden toegediend, waarna de dood reeds bleek te zijn ingetreden. Woensdag &.s. zal het stoffelijk over schot naar Swolgen worden overgebracht, waar de uitvaart en begrafenis tegen half elf zullen plaats hebben. Professor Petrus Johannes Hubertus Geurts werd geboren te Swolgen, gemeen te Meerlo, in Noord-Limburg, den 8sten Augustus 1869. Na zijn studiën te Rolduc en te Roer mond, ontving de seminarist in 1895 te Roermond de H. Priesterwijding en het zelfde jaar gewerd hem zijn benoeming tot kapelaan aan de Munsterkerk aldaar. Terstond na ziin priesterwijding, op 26- jarigen leeftijd, werd hem de hoofdredac tie over het Roermondsohe orgaan „De Maas- en Roerbode", toevertrouwd. Aan dit blad ontplooide hij zijn zeer bij zondere journalistieke gaven op zoodanige wijze, dat, toen een opvolger moest wor den benoemd voor Mgr. Eijgcnraam als hoofdredacteur van „De Tijd", het Door luchtig Episcopaat zijn benoeming be krachtigde. Den len Maart 1903 aanvaard de hen zijn nieuwe functie te Amsterdam, waar hij tevens rector werd van het St. Bernardus-gestioht. Op zoo uitnemende wijze heeft hij zijn taak vervuld dat, toen in 1911 zijn eigen bisschop, Z. D. H. Mgr. Drchmanns van Roermond, een hoogleeraar in de Kerkge schiedenis en sociologie aan zijn Groot-Se minarie moest kiezen, hij daarvoor rector Geurts aanwees. En de tegenwoordige bis schop Z.' D. H. Mgr. Schrijnen benoemde hem kort voor zijn ziekte tot kanunnik van het Kathedraal Kapittel van Roermond. Ook na zijn heengaan van ons blad, al dus vervolgt „de Tijd", legde de vaardige schrijver zijn journalistieke pen niet neder. Hij deed zijn gretig gelezen „Gestalten en Gedachten" geregeld in onze bladen ver schijnen, waarna ze in boekvorm werden uitgegeven. Professor Geurts had de verzorging zijner uitgaven aan de administratie onzer druk keren opgedragen. Zijn zesde deel was juist voltooidde eerste drie deelen beleefden reeds een herdruk; het eerste deel zelfs een derden druk. De netto opbrengst dozer uitgaven besteedde hij voor den bloei, der Missie en daarom was hij zoo buitenge woon dankbaar, als hij mocht vernemen, dat de exploitatie goed ging. Over zijn jouxnalistieken arbeid zegt „de Maasbode": Jaren achtereen wijdde hij zich bijna uit sluitend aan het hooglee»arschap, toen be gon de liefde voor de journalistiek weer in hem te ontwaken. Hij opende een nieuwe rubriek in „de Tijd" „Van Week }ot Week" en schreef daarin graag gelezen en zeer erudiete artikelen over allerlei onderwer pen en persoonlijkheden, die in de belang stelling van den dag stonden. Hij noemde zich daar „de oud-Journalist", maar in waarheid was hij een geheel nieuwe journa list geworden. Achteraf mag men misschien nog den dag zegenen, dat Geurts weggenomen uit het drukke en gejaagde journalistiekee be drijf van allen dag, en teruggegeven aan de rustige studie van Let Groot-Seminarie FEUILLETON. Uit het Engelsch van EFFIE A. ROWLANDS. Nadruk verboden. 10) Dick verklaart dat hij na zijn terug keer uit Londen wel een uur lang met zijn vader heeft gesproken. Deze had ter loops verteld, dat een paar heeren, met wie hij in zakenrelatie stond, dien dag bij hem waren geweest. Maar Dick had er verder geen aandacht aan geschonken. Even na elven had hij zijn vader goeden nacht gewenscht en was naar zijn eigen kamer gegaan. Toen hij door het geroep van den kolonel was wakker geworden, had hij getracht, zijn vaders kamer te be reiken, maar hij had dit niet meer ge kund, daar de trap reeds in lichte laaie stond. Heeft Dick ook gezegd of hij na el ven nog uit huis is geweest, nadat hij uit Londen was teruggekomen?, vroeg Enid. Beslist gezegd niet, maar men kon het wel opmaken, uit wat hij vertelde. Maar waarom O, zei ze aarzelend, niets. Onzin kind, zei de kolonel, je hebt ciie vraag gesteld, omdat je er meer van weet. Het was met duidelijk merkbaren te genzin dat Enid de reden van haar vraag meedeelde. Ik meende dat ik hem omstreeks kans heeft gekregen in zijn vijf deelen „Ge stalten en Gedachten" een journalistiek oeuvre te stichten, dat ver uitgaat boven alle andere actueele dingen van den dag en als standaardwerk een blijvende waarde zal behouden. In Amsterdam was hij misschien nooit tot zulk een beduidend werk gekomen. In het scheppen van dat oeuvre heeft hij de laatste jaren de vreugde van zijn leven gevonden, maar daarbij misschien ook zijn physieke krachten overschat. Het heeft hem blijkbaar aangezet tot een overmati- gen arbeid, die tenslotte boven zijn maoht is gegaan. Het laatste jaar al misten de lezers van ,.de Tijd" al spijtig dezen graag gelezen medewerker. Prof. Geurts, ging het gerucht, was door cnmatigen arbeid zeer sterg overspannen, een gerucht, dat hij zelf bevestigde, toen hij onverwachts op 23 Augustus j.l. nog een ar tikel in „de Tijd" plaatste, een artikel, dat ziin laatste pennevrucht is geworden, maar waarin men den klaren oud-journalist van vroeger niet meer terug vond. Hij herdacht hierin den overleden Ariëns, maar het leek alsof hij zijn eigen aanstaande uitvaart reeds voorzag. Hij erkende ook daarin, dat hij van de uitgave van deel VI van zijn „Gestalten en Gedachten" persoonlijk moest afzien. HET KONINKLIJK BEZOEK TE AMSTERDAM. Gistermorgen te olf uur heeft de Konin gin, vergezeld van den Prins en Prinses Juliana, een bezoek gebracht aan de nieu we torpedojagers de Ruyter en Evertsen, welke bodems Donderdag 27 Sept. a.s. in den namiddag van Nieuwediepde reis naar Ned. Indië zullen aanvaarden, onder be vel van den luitenant ter zee le klasse H. j Ferwerda. Het doel van het bezoek was de schepen te bezichtigen en afscheid te nemen van de bemanning. De beide jagers lagen naast elkander gemeerd aan den stei ger van Van Es en van Ommeren aan de 2e Ruylerkade De Koningin werd met de gebruikelijke eerbewijzen ontvangen en aan de valreep van de De Ruyter verwelkomd door den divisieccmmandant, dien luit. ter zee Fer werda en den commandant van de Evert sen den luitenant ter zee v. Sande La- coste. Bij het aan boord gaan werd de Ko ninklijke Standaard in top geheschen aan boord van de De Ruter, terwijl de pavoi- seervlaggen op beide schepen werden neer gehaald. Nadat de officieren van de De Ruyter aan Hare Majesteit waren voorgesteld, werd de equipage van dien bodem door de Konin gin geinspecteerd, waarna de bezichtiging van het schip plaats vond. De Koningin werd rondgeleid door den divisie-comman- want, de Prins door den commandant van de Evertsen en de Prinses door den eersten officier van de De Ruyter, den luit. ter zee van Njula Lemke. Na de bezichtiging van het eerste schip ging de Koningin over op de Evertsen, waar ook eerst de voorstelling der officie ren en de inspectie der equipage plaats vond, terwijl ook enkele gedeelten van de Evertsen door Hare Majesteit werden be zichtigd. Hierna vertrok de Koningin, na den commandanten, officieren, onderofficie ren en manschappen een voorspoedige reis te hebben toegewenscht. De Koninklijke Familie bracht gistermid dag nog een bezoek aan het gebouw van de Nederl. Bank op het Rokin. Na de verwelkoming van de bezoekers gaf de president van de bank, mr. S. Vis sering, in de directiezaal eenige cijfers ter inleiding van de rondwandelig, vergelij- kingscijfers hoofdzakelijk tusschen 1897, toen de Koningin 28 April haar eerste bezoek aan de Bank bracht, en nu. De groei van de Ned. Bank blijkt allereerst uit de toeneming van het personeel in die ruim 30 jaren. Toen waren er 174 man, thans 620. Maar nog sterker spreken de volgende cijfers betreffende het bedrijf. Het bankbiljettendepot, dat is dus de re serve aan bankpapier, vertegenwoordigde in 1897 een waarde van 182 millioen gul twaalf uur hier in den tuin zag. Ik kon niet slapen en ik zag duidelijk de gedaan te van een man tegen een boom. Het leek de figuur van Dick en ik riep hem, maar inplaats van te komen, verdween hij on middellijk. En toonde daardoor duidelijk, dat het iemand was, die hier niets te maken had, meende de Kolonel. Waarom heb je zoo'n belangrijk feit verzwegen? Ja, het verbaast mij, dat je ons dit niet eerder hebt verteld, lieveling, meen de mevrouw Anerly. De politie had het behooren te weten, dat er op dat uur iemand hier in de buurt heeft rondge zworven. Ik was overtuigd dat het Dick was en er is sedert dien zooveel gebeurd, dat ik het lieelemaal had vergeten. Wel, als Dick beneden komt, zullen we het hem vragen, zei de kolonel, maar ik weet wel vooruit wat zijn antwoord zal zijn. Wat voor reden had hij kunnen heb ben, om hier rond te zwerven en te ver dwijnen toen jij riep? Een Borneo, die wegloopt als zijn geliefde aan het raam verschijnt, lijkt me een verdacht verschijn sel. In haar hart was Enid niet overtuigd, haar intuïtie zei haar, dat het Dick was geweest en niemand anders. Maar als hij zijn nachtelijke omzwerving geheim wilde houden, dan zou ze liever alles doen, dan hem verraden en ze verweet zichzelf, dat ze verteld had wat ze gezien had. Ja, dan zal ik het wel mis hebben gehad. Teen, verlangend om van onder werp te veranderen, zei ze: Ga door, alstublieft, mijnheer Bevan. Er is niet heel veel meer te vertel len. Pollard en enkele anderen legden I grooten nadruk op het feit^ dat het lijk I van mr. Embcrson was gevonden zonder hoofd, maar Dick uitte de veronderstel ling dat het kon zijn afgerukt door de branden de balken. Wie was die kleine, donkere man, Bevan, die gedurende het eerste gedeelte van liet verhoor achter in de zaal stond en die later iets zei tegen den Coroner? vroeg de kolonel. Ik weet het niet, maar ik kreeg den indruk, dat do vragen, die volgden, wor den gesteld naar aanleiding van wat hij had. gezegd. En wat waren die vragen? vroeg Enid. Er werd gevraagd aan Dick of zijn vacler gewend was bij een lamp of bij een kaars te lezen en hoeveer de tafel van het gordijn afstond. Ongeveer drie meter, antwoordde Dick, en toen zei de Coroner dat het dan onmogelijk was, dat de gordijnen op die manier vlam zouden hebben gevat. Dick bracht hier tegen in, dat, ofschoon zijn vader toen hij hem verliet aan de ta fel had zitten lezen, hij later best ergens anders kon zijn gaan zitten. Naar zijn meening kon de brand op twee manieren zijn ontstaan: mijnheer Emberson zou de lamp omgegooid kunnen hebben, of, mis schien had hij later in bed liggen lezen en in dat geval zou hij de kaars hebben ge bruikt. Hij kon in slaap gevallen zijn en een windvlaag kon door het raam, dat des nachts altijd open stond, de lichte mou- seline gordijnen in den' vlam hebben ge waaid en zoo brand hebben veroorzaakt. En toen fluisterde de kleine man weer met den Coroner, vervolgde kolonel Aner ly, en daarop deed de Coroner een vrjj zonderlinge vraag, nl. of Mr. Emberson een valsch gebit had gehad. Een valsch gebit? Ja zie je, als dat het geval was, zou den de gouden platen van het gebit ge vonden moeten zijn. En wat was Dick's antwoord? vroeg Enid. Zoover hij wist niet. Maar hij had wél een valsch gebit! riep de oudste dame. Hij? Wie? Mr. Emberson. Eens toen hij met me praatte, gooide hij zijn hoofd achterover en lachte en toen heb ik duidelijk de gou den platen gezien. De kolonel trok zijn wenkbrauwen op. Dat is weer net iets voor een vrouw, zei hij, om dergelijke kleinigheden op te merken. Het komt me voor, dat hot be ter geweest was, als jij en Enid vanmorgen waren gegaan inplaats van mij. De gong voor de lunch onderbrak het gesprek. Terwijl de anderen naar de eet kamer gingen, sloop Enid op de teenen naar boven naar Dick's kamer en luister de. De deur stond op een kier en het ge luid van een regelmatige ademhaling ver ried, dat hij voor een oogenblik zijn zorgen had vergeten en sliep. Ze sloop de kamer in en stond naast zijn bed. Ze keek met bijna moederlijke teederheid neer op zijn bleek, vermoeid gezicht en de lenige rechterarm, die over het kussen lag uitgestrekt. Haar hart klopte in een mengeling van medelijden en liefde. Ze boog zich over hem heen en drukte een kus op zijn voorhoofd. Hij be woog zich even on zij trok zich haastig te rug, haar adem inhoudend uit vrees, dat zij hern wakker had gemaakt. Maar hij sliep rustig voort en zij verliet de kamer even geluidloos als ze gekomen was en UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Woensdag 26 Sept. Huizen, 340.9 M Na 6 uur 1870 M. (Uitsluitend NCRV-uitzendingen). 12.30—1.45. Concert. 5.00—6.00. Kinderuurtje. 8.00. Concert in Weesp. Hilversum, 1071 M. 12.30—200. Lunchmuziek door het Trio- Verhey. 4.00—5.00. Maak het zelf, rubriek van mevr. Schaake-Verkozen 6.007.15. Diner-concert door het kwar tet-Rentmeester. 7.15—7.45. Gezondheidfchalfuurtje door dr. W. Aeg. Timmerman: Omvatbaar maken tegen diphterie. 8.10—9.00. Kamermuziek door het Hol- landsche Trio. Betsy v. Brcemen-Schrik, viool. H. v. Wezel, cello. Fie Roeper, piano 9.05—9.20. Lezing door mevr. Schaake- Verkozen Leerbewerkingscursus. 9.20—11.00. Concert door het Omroep orkest o. 1. v. Nico Treop. 10.00 Persber. Daventry, 1600 M. 10.35. Kerkdienst. 11.20. Gramofoonmuziek. 12.20. Concert. 12.50. Dansmuziek. i.20—2.20. Orkest-concert. 2.50. Lezing. 3.15. Muziek. 3.20. Lezing. 3.50. Lezing. 4.05. Licht klassiek concert. 5.05. Concert-orgelbespeling in Mme. Tue- saud's Cinema. 5.35. Kinderuurtje. 6.20. Muziek. 6.35. Nieuwsber. 6.50. Tuinpraatje. 7.00. Muziek. 7.05. Vioolmuziek van Kreisler. 7.20. LeV-ing: Forestry. 7.35. Muziek. 7.45. Lezing: Machines. 8.05. Tommy Handley. 8.20. „Maritana", opera van Wallace. 9.35. Lezing: Borstal. 9.50. Nieuwsber. 10.10. „Maritana" (vervolg). II.20—12.20. Dansmuziek. ,,R a d i o-P a r i s", 1750 M. 12.50—2.10. Orkestconcert. 4.055.05. Trio-concert. 8.50—11.20. Concert. Langenberg, 469 M 11.35—12.15. Werken van Gluck. 12.301.10. Mechanische muziek. i.25—2.50. Orkest concert 6.05—6.50. Concert. 8.209.15 Orkestconcert. 9.20. Vocaal concert. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Königswusterhausen, 1250 M. (Z e e s e n). 12.20—5.20. Lezingen. 5.206.20. Orkestconcert. 6.20—8.05. Lezingen. 8.30. Das Hollandweibchen", operette in 3 acten van Kalman. 10.50—12.50. Concert. Hamburg, 395 M. II.20. Gramofoonmuziek. 4.35. Mandolincconcert. 6.20. Dansmuziek. 8.20. „Massemensch Amorikas", le avond van prof. Goldschmidt. B r u b s e 1, 509 M. 5.20. Dansmuziek. 6.50. Orkestconcert. 820. Concert door het Symphonie-orkesf» 10.35. Sluiten. neer het verkeer, wat het doet, ook hier in. tensiever wordt. Voor ons land kan dit in de toekomst be* teekenen het betreuren van 10.000 tot 20.0001 slachtoffers méér dan op het oogenblik^ Per jaar Het gaat dus om maatregelen waardoor voegde zich bij do anderen in de eetka mer. Het was al laat in den middag, toen Dick beneden verscheen. Hij voelde zioh veel beter en zijn uiterlijk bevestigde zijn verklaring. Zijn gezicht stond minder strak en overspannen. Ted Bevan fluisterde iets van dien aard in 't oor van Enid, waarop ze terugfluisterde: Als eerst de begrafenis maar achtey den rug is. Dan is alles weer heel ander* Van heinde en ver kwamen de menschen om den doode de laatste eer te bewijzen. Enkele van hen haddon den overleden® niet porsoonlijk gekend, maar waren ge komen om een laatste toeken van eerbied te brengen aan het slachtoffer van deze ontstellende ramp, en alle aanwezigen ke ken vol medelijden naar den zoon, zooali hij daar met gebogen hoofd aan de opesr* groeve stond. Toen de laatste plechtige woorden ver klonken waren, en de gasten, die meege gaan waren naar het huis van den kolonel vertrokken waren, liet Dick zich met eeil zucht in oen steel op de veranda neerval len. Hij sloot zijn brandende oogen en een gevoel, van vrede bijna, kwam over hem. Maar hij werd niet lang met rust gelaten! Een bediende kwam naar hem toe met) een naamkaartje in de hand. Deze heer zou U graag willen spra ken, mijnheer, zei hij. Ik heb gezegd, dat U waarschijnlijk niemand zou kunnen ontvangen. Werktuigelijk nam Dick het kaartje a*A Hij las: „Albert Screed" on in den hoek stonden de veelbeteekenende woorden") „Afdeeling centrale recherche, Scotland Yard". (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5