Uit de Omgeving Uit de Rijnstreek. LIEFDE'S JEUGDDROOM TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 24 SEPTEMBER 1928 «Tf HOEVEEL TOLLEN ZIJN ER IN ONS LAND In 12 jaar tijd 51 tollen opgeheven. Na de gebeurtenissen van de laatste dagen ons nog versch in het geheugen lig gen en de tol-oorlog nog steeds de „topic of the day" blijft, en zelfs iemand, die nog nooit een tol gezien heeft, zich er op het oogenblik beslist tegenstander van verklaart, it' het vellicht niet misplaatst het verleden en de toekomst van zoo'n sta- in-den-weg eens nader te bekijken. Wij zijn evenwel niet precies ha gaan pluizen, welke tol de oudste brieven kan laten gelden, want dan komen wij op het terrein van den historicus terecht; wij hebben het ons veel gemakkelijker ge maakt en zullen trachten aan de hand van het nieuwe ontwerp „vaststelling van voor schriften omtrent openbare wegen", het welk op 13 Juni van djt jaar vanuit het Koninklijk Paleis Het Loo naar de Hoog Mogende Leden der Staten-Generaal werd. gezonden met den gebruikelijken wensch: „En hiermede bevelen Wij U in Godes' heilige bescherming", de geschiedenis der tollen te bespreken. Hoofdstuk VII van de uitvoerige inlei ding bespreekt het onderwerp „Tolhef fing". Het vangt aldus aan „Reeds gerui- men tijd verzet zich de openbare meening I tegen de wegtollen, die, veelal uit een tijd stammend, waarin het verkeer nog niet zulk een vlucht had genomen als tegen woordig het geval is, thans hindernissen vormen, welke niet te onderschatten be zwaren opleveren voor het vrachtvervoer, zoowel als voor het toerisme". „Echter", zoo gaat de toelichting voort, „alle be staande tollen terstond te doen vervallen is noch mogelijk noch gewenscht. Het ont werp beoogt wel te bevorderen dat de tollen geleidelijk tot het verleden zullen gaan behooren". In de memorie van toelichting heet het nog eenigszins anders, daar lezen wij: .,Met de heffing van tol op openbare we gen geheel te breken i&' noch noodig noch gewenscht", en verder.... Voorts moet iet recht van tolheffing zich niet bevinden n handen van een particulier. Daar de Rijkstollen zijn afgeschaft, zal dus alleen voor provincie, gemeente of waterschap tel kunnen worden geheven. Uit een daarbij overgelegden staatr blijkt., dat er op 1 April 1916 nog 176 con- iessies op wegen waren, dateerend van 1595 tot op genoemden datum. Zuid-Hol- and komt daarop voor met het respec tabele aantal van 36; Limburg daarentegen %et het bescheiden cijfer 1. De oudste joncessie is die van 1595, welke haar oor sprong vindt in een ordonnantie van 3aillu, Burghemeesteren en Schepenen van Rotterdam, gegrond op een in 1412 aan de stad verleende jurisdictie, welke concessie evenwel na 1811 niet gehandhaafd bleef. Wij vinden in den staat vermeld, dat van deze 176 concessies er 15 werden verleend in het tijdvak 1595—1797 5 (1798—1811), 36 (1313—1840), 74 (1841—1865) en 46 sedert 1865. Onder do concessionarissen vinden wij 45 gemeenten, 31 samengevoegde ge meenten, 9 gemeenten met andere perso nen of lichamen, 26 waterschappen, 1 com binatie van waterschappen, 24 associaties van vennootschappen en 36 particuliere personen. Alleen die wegen zijn vermeld, Waarop nog tol geheven werd. Volgens de nieuw voorgestelde wet zal ©en tolheffing nimmer een bron van winst mogen zijn. Zij mag slechts strekken ter tegemoetkoming in de uitgaven, welke aan den weg zijn of worden ten koste gelegd. Wie mocht meenen, dat de beroemde veldtocht van Floris Vos en Clinge Doo- renbos op 9 September 1928 den doodsteek aan de tolheffingen in ons dierbaar vader land heeft toegebracht, zal bedrogen uit komen. Want de toelichting zegt duidelijk „Eene wet, die het heffen van tol onder alle omstandigheden verbood, zou do be langen van het openbare verkeer niet die nen". Iets anders is het, of inderdaad de tot nog toe geïncasseerde dubbeltjes, mits gaders kwartjes steeds besteed zijn, zoo als de wetgever dat gaarne zou willen, n.l. voor aanleg of verbetering van een weg of kunstwerk. Booze tongen en er zijn er heel veel beweren, dat juist op die plaatsen, waar een hoog tolgeld wordt gevraagd, dc weg in een voor het modern verkeer on- bruikbaren toestand verkeert. Zooals uit vorenstaande opgave blijkt, is de leeftijd der verschillende tollen zeer uiteenloopend; ondanks het feit, dat de oudste concessie van 1695 dateert, staat de tol op den grindweg van Boskoop naar den lxijnweg onder Alphen vermeld sinds 1588. Ook do bekende tol op den Straat weg van de Hoornbrug, onder Rijswijk heeft een eerbiedwaardigen ouderdom. Hij dateert van 1694. Die aan de Laan van Nieuw-Oost-Indië, eerst eenige weken op geheven, was ouder en dateerde van 1658. Zooals van zelf spreekt, werden bij het verleenen van coneessiën de noodige ver plichtingen opgelegd, en werd deze con cessie dan ook voor een bepaalden tijd verleend, soms ook wel voor onbepaalden tijd. Een van de meest-bekende, maar daar om juist minder-geziene tollen, is die aan den Straatweg te Overschie, nabij de Meulbrug te Rotterdam; de concessie Velke in 1807 verleend werd, kwam in 1821 te vervallen, doch werd toen op verzoek van Burgcmeesteren van Rotterdam ge handhaafd. Wanneer men een vergelijking maakt tusschen de overgelegde staten van be staande Gemeentelijke belasting-verorde ningen tot tolheffing op 1 April 1916 en 1 April 1928 zal men zien, dat in deze pe riode het aantal tollen van 80 tot op 29 werd teruggebracht, hetgeen dus zeggen wil, dat in 12 jaar tijds r;et minder dan 51 van deze verkeers-obs kels uit den weg zijn geruimd. Uit de staten blijkt evenwel, dat van alle bestaande gemeente lijke tollen er slechts enkele zijn, wier le vensduur aan een concessie gebonden is. Alle andere werden voor onbepaalden tijd verleend, hetgeen dus zeggen wil, dat er weinig kans is. dat het thans levende ge slacht alle bestaande tollen zal zien ver dwijnen. UITHOORN. GEMEENTERAAD. Geen gymnastiek voor de jonge Kwakelaars. Salarissen en be noemingen. Nachtelijke beraad slagingen over de bouweverorde- ning. De raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. Onder de ingekomen stukken was een adres van ,.St, Deus Dedit", afdeeling de Kwakel, hetwelk voor kennisgeving werd aangenomen. Van den heer Geurts is een schrijven ingekomen waarin hij zijn ontslag vraagt als Raadslid en als lid van de Com missie van Schooltoezicht wegens zijn ver trek naar Alkmaar. De voorz. spreekt enkele waardeerende woorden, maar zal de heer Geurts, als deze aanwezig is, nog persoonlijk toespreken. Op een subsidie-aanvrage 1929 van 1 et. per inwoner voor de Malaria-bestrijding wordt afwijzend beschikt. Alleen de heer Camphuynder stemt vóór. Aan de Wijkverpleging en de T.B.C.-be- strijding wordt oenzelfde subsidie verleend als vorig jaar, n.l. ieder 200. Vastgesteld worden de navolgende reke ningen: a. Electriciteitsbedrijf met een ba tig saldo van 5388.41 1/2, b. 't Woning bedrijf met een nadeelig slot van .f 7844.58 1/2, c. 't Slachthuisbedrijf met een batig slot van 3430,39, d. Openbare Wer ken met een batig saldo van 33.65. De gemeenterekening wordt voorloopig vastgesteld, wat den gewonen dienst be treft in ontvangst op 158.382.02, in uit gaaf op M9 168.50 1/2, batig saldo J 9213.45 en Je kapitaaldienst 145.518 in ontvangst en uitgaaf. Huur postkantoor, 't Rijk wil nu 1200 geven. De gemeente vraagt 1400. Besloten wordt 1400 te handhaven. Aan den directeur van het slachthuis wordt toegestaan de nevenbetrekking van Rijkskeurmeester te vervullen. Volgens de verordening krmt van 't salaiis ƒ2000, die helft aan de gemeente. B. en W. stellen voor een gierput te maken bij het slacht- huis. De kosten worden geraamd op 3253.25. Hiervoor wordt een erediet ad 3600 gevraagd. Wethouder Verwoerd wil als proef een kleinere put ad 400. Na lan ge discussie wordt tot dit laatste besloten. Met alge:necne stemmen wordt aangeuo- men, dat de schoeiing tegenover de textiel fabriek wordt verbeterd tegen een bedrag van 550. Hierdoor zal do steiger van ge noemde fabiiek die een gevaar is voor de schoolkinderen van de O. L. School, verbe terd moeten worden. Onderhoud wegen, verbetering en ver breeding is noodig. B. en W. vragen daarom een erediet van 500 beschikbaar te stel len tot aansluiting bij 't adviesbureau voor wegenverbetering in den Haag. Het voorstel wordt verworpen met 61 stemmen. Vergoeding art. 72 L. O.-wet R.-K. school te Kwakel. Het R.-K. Schoolbestuur te Kwakel heeft aanvraag ingezonden, waar bij 't den Raad vraagt om medewerking te verleenen om 2 leslokalen en een gymnas tieklokaal te bouwen en de gelden daar voor beschikbaar te stellen. In de memorie van toelichting toont het schoolbestuur de toename van het aantal leerlingen aan, tevens de invoering van 't zevende leerjaar, alsmede de invoering van het gmnastiekouderwijs. In een uitvoerig praeadvies van B. en W. stellen dezen den Raad voor, hierop af wijzend te beschikken. B. en W. achten een gymnastieklokaal overbodig, wijl de ouders er niet op zullen aandringen, ter wijl volgens B. en W. wel 26 leerlingen, die aan den Boterdijk wonen, kunnen worden overgeplaatst naar de R.-K. school te Uit hoorn. Op het verzoek werd afwijzend be schikt. Nu volgde pauze van 7 tot 8 uur. Na de pauze kwam de behandeling van de nieuwe bouwverordening 't eerst aan de beurt De heer Camphunder kwam er tegen op, dat de minimum-eischen voor een arbei derswoning nog lager waren gesteld dan in de oude verordening; daarom zou hij ver schillende amendementen indienen. Bij de artikelen 8, 9, 12, 14, 16 en 19 deed de heer Camphuynder verschillende voorstellen, die evenwel geen van allen instemming von den. Om 10 uur kwam van den heer Kleijn het vöorstel om do bouwverordening in haa geheel in stemming te brengen, aan gezien de besprekingen nog lot geen re sultaat hadden geleid. Ook de heer Blom was hiervoor. Dit was evenwel niet naar den zin van den heer Camphuynder. Spr. vond, dat al len in de gelegenheid woren geweest om de verordening te bestndeeren. De voorzitter was 't hiermee eens. Ge volg, dat het voorstel Kleijn-Blom ver worpen werd. Met nieuwen dit-cd werd dan opnieuw begonnen cn thans had de heer Camphuyn der meer succes. Bij art. 45 werden dc beraadslagingen op de bouwverordening geschorst tot la ter. In verband met den overgang van het G. E. B. aan het P. E. N. worden de be trokken ambtenaren en werklieden eervol ontslagen. Tot huurophaler der gemeente woningen wordt benoemd D. Broere tegen eën ver goeding van 100 's jaars. Nu volgde 't vaststellen van salarissen. Dat van den opzichter van 't slachthuis werd bepaald op 2400, dat den den len terreinknecht op 1520 (A. C. v. d. Sluys), dat van den tweeden terreinknecht werd nog niet vastgesteld wijl de stemmen staakten over een salaris van 1450, dat van den 3den tcrrelnknecht op 1400. De heer Geurte was voor kindertoeslag, doch de voorzitter zeide, voorstander te zijn van loon naar prestatie en niet naar 't gezin. Het salaris van den administrateur van 't slachtbodrijf werd bepaald op 1000 tot 1400.van den boekhouder van open bare werken op 400.en van den cor respondent voor arbeidsbemiddeling op 300.Deze drie functies worden in één persoon vereenigd. 't Salaris van den gemeente-opzichter werd bepaald op 2700. Den ambtenaren der secretarie werd een salaris toegedacht van 1700 tot 2000 en van 1300 tot 1600. Ten slotte richtte do voorzitter eenige hartelijke woorden ten afscheid tot den beer Geurts en dan werd de vergadering eindelijk gesloten te 1 uur 's nachts. LISSE. Concert. De R. K. Harmonie Adolf Kolping" zal a.s. Dinsdagavond te 8 uur haar laatste concert in dit seizoen geven in de muziektent. Geboren: Pieter z. van W. de Wit en J. van Leeuwen Anüie Sybrandma d. van J. Camminga en A. Kuiper Maria Hendrika d. van J. Berbee en C. E. v. d. Poet. Ondertrouwd: J. J. v. d. Lans en H. M. M. Jonkman. Overleden: Gecrtruida Schoorl wed. van P. van Ruiten, 45 j., Maria Jonkheer wed. van A. v. d. Vlugt, 79 j. Hendrik v. d. Peet wedr. van C. E. Prins, 46 jaar. OEGSTGEEST. Geboren: Helena Cornelia Marie d. van J. van Boorna en L. II. Uljee Ma ria d. van P. Hogewoning en A. M. de Mooy Gerard Hendrik z. van G. de Groot en K. Huis Elisabeth d. van P. K. M. S. v. d. Voort en M. A. Nickel. Ondertrouwd: P. C. N. Hoogstra ten, te Leiden, en G. C. van Leeuwen. Gehuwd: M. Verhaar cn M. van der Heul H. W. Kunst, Ned.-O.-Indië, en E. G. Hetz. Overleden: J. M. Vermeulen wed. W. F. L. Groenewegcn A. Hellendoom wedr van B. J. Kooijma^s. VOORHOUT. Vaccinatie. Op Woensdag 26 Sep tember a.s., deu namiddags 2.30 uur, is ten huize van dr. H. A. L. Bots, alhier, de gelegenheid opengesteld tot kostelooze in- en herinenting. Mond- en klauwzeer. Onder de vee stapel van den landbouwer J. Jansze al hier is het mond- en klauwzeer uitgebro ken. Dit is- reeds het vierde geval binnen zeer korten tijd. VOORSCHOTEN. Waarschuwing. De Burgemeester de zer gemeente raadt ieder, die in relatie wil treden met of bestellingen wil doen aan Jillie Limburg, geboren te Voorscho ten 10 April 1901, zich uitgevende voor bloembollenhandelaar, wonende School straat No. 57 te Voorschoten, geen geld aan genoemden persoon te zenden alvo rens bij hem (Burgemeester) inlichtingen te hebben ingewonnen, daar reeds ver schillende malen gebleken is. dat Limburg zijn verplichting omtrent zending van plan ten of bloembollen niet nakomt. KOUDEKERK. GEMEENTERAAD. Opmerkingen r.aar aanleiding van de gemsenterekening. Gunstige begrooting. Belastingverla ging waarschijnlijk. De gemeenteraad kwam in openbare ver gadering bijeen. Tegenwoordig alle leden. Voorz.: de bur gemeester. Na opening der vergadering met gebed, wonseht de voorzitter dgn lieer Oppclaar geluk met zijn herstel en hoopt dab hij nog veel voor deze gemeente zal kunnen doen. De heer Oppclaar dankt voor de ge sproken woerden. De voorz. deelt daarop mede. dat van den adjudant van H .M. de Koningin is in gekomen een dankbetuiging voor de gcluk- wenschen, aangeboden door het gemeente bestuur bij gelegenheid van H. M.'s geboor tedag, verder dat Ged. Staten hebben goed gekeurd het raadsbesluit d.d. 13 Augustus j.l. tot verhuring van een gedeelte van het brughi'is. Vorder is ingekomen een verzoek van B. en W. van Amsterdam om adhaesie te be tuigen aan. hun adres aan den Minister van Onderwijs in zako het aftrekken van de schoolgelden van de uitkeeringen ex art. J IT DE RADIp-WERELD. Programma's voor Dinsdag 25 September Huizen, 340.9 M. N a 0 u u r 1670 M. (Uitsluitend K.R.O.-uitzendingen). 12.301.30 Lunchmuziek door het Tri. „Winkels". 0.007.00 Dinermuziek. Gramofoonmuzielö 7.007.15 Een praatje over don cursus Kerklatijn door Leo Speet. 8.00—9.30 Feestavond tor gelegenh. v. h- Zilveren Jubilé der Patronaten in Neder land in Den Bosch. De Patronaatsharmo*. nie St. Catharina, Dir. J. Ebeling. Sym- phonie-orkest „Crescendo", Dir. A. Mi* chgls. Par. Gem. Koor van St. Jacob, Dir. j. v. Mackelenburg. Spr.: B. de Groot, voorz. v. h. centr. com. voor de R. K. Pa- tronaatsbelangen in Nederland. 9.30 Fcestconcert in Rotterdam. Heü Gem. Koor „Het Westen", Dir. J. Maas. Kon. Zangvereen. „Rotte's mannenkoor t Dir. B. Diamant. Th. v. d. Pas, piano. Ma- rix Loevensohn, cello. Hilversum, 1071 M. 12.30—2.00 Lunchmuziek door het Trio Verhey. 6.00—7.15 Dinerconcert door het kwartet Rentmeester. 7.157.45 Gramofoonmuziek. 8.00—9.00 Orgelconcert door Jan Zwarb i. d. Herst. Ev. Luth. Kerk te A'dam. 9.05—11.00 Concert door het Omroep orkest o. 1. v. Nico Treep. Louis Schuyer, cello. Egb. Veen a. d. vleugel. 10.20 Nieuwsberichten. Daventry, 1(^0 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. 1.20—2.20 Orkestconcert. 2.50 Muziekles. 3.20 Miniatuur-concert. 3.35 Muziekles. 3.50 Muziek. 3.55 Fransche les. 4.20 Orkestconcert. 4.35 Lezing. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing: Autumn. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Muziek. 7.05 Vioolmuziek van Kreisler. 7.20 Causerie over opvoeding. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing: Nineteenth-century Nove lists. 8.05 Concert door de militaire kapel. 8.20—S.50 Lezing: America, today. 9.30 Muziekles-. 9.50 Nieuwsberichten. 10.10 Concert. 10.5012.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s", 1750 M. 12.50—2.10 Orkestconcert. 4.05—5.05 Concert. 9.05—11.20 Concert. Langenberg, 469 M 12.30—1.10 Mechanische muziek. 1.25—2.50 Orkestconcert. 4.205.15 „Doornroosje", zangsprookje. 6.056.50 Kamermuziek. 8.20—9.05 Concert. Humor, koorzang. 9.0510.30 Symphonieconcert. König8wusterhausen, 1250 M. (Z e e s e n). 12.205.20 Lezingen. 5.20—6.20 Orkestconcert. 6.208.05 Lezingen. 8.35 Jacht-avond. Jachtliederen en mu ziek. Hamburg, 395 M. 4.35 Declamatie en liedjes bij de luit. 6.20 Populair concert. 8.20 Russische avond. 9.5011.20 Volksconcert. Brussel, 509 M. 5.20 Gramofoonmuziek. 1 5.50 Orkestconcert. - 6.50 Orkestconcert. 7.20 Trioconcert. 8.3510,35 Orkestconcert. FEUILLETON. Uit het Engelscli van EFFIE A. ROWLANDS. Nadruk verboden. 9) Het was met zichtbare ontroering, dat hij zijn taak begon. Bovenaan lagen de ak ten, die betrekking hadden op den terug koop van het huis, door dei> man, die ge zworen had, het terug te zullen krijgen en die slechts zoo kort van zijn triomph had genoten. Een oogenblik lang verblindde een nevel van tranen Dick's oogen, een traan viel neer op het document, vlug veeg de hij hem af, boos over zijn eigen zwak heid, en hij hervatte zijn taak. Er waren verscheidene effecten, brieven en papieren, volgeschreven in een ineen gedrongen handschrift, in een taal, die Dick niet kende, en een lange lijst van schulden, beginnende ongeveer tien jaar geleden en loopend tot ongeveer acht maanden geleden. Verscheidene ervan vormden groote bedragen. De lijst was door rijn vader zelf opgemaakt, maar uit niets bleek, of deze posten verplichtingen of vorderingen van den overledene waren. Ten slotte vond hij een klein boekje, in rood leer, dat gebruikt was als notitie- en adresboek. De meeste namen waren Dick totaal onbekend, namen van menschen uit bijna alle landen van Europa. Voor som mige van deze namen stond een sterretje. Een van deze gemerkte namen was die van Dr. Aram Kalfian, wonende in Peck- ham Bye. Er waren veel klinkende namen bij. maar Dick staarde naar deze eene, als of liet een Medusahoofd was geweest. „Aram Kalfian". En de initialen op den manchetknoop, dien hij gevonden had, wa ren A. K. geweest! Was dit niets dan toe val? Na een poos sloot hij met een diepe zucht het notitieboekje en pakte het, sa men met de papieren in de vreemde taal en den manchetknoop, in een pakje, dat hij verzegelde en in zijn binnenzak stopte. Hij legde de andere papieren zorgvuldig weer in de brandkast en sloot deze. Daarna ging hij zitten, zijn hoofd in de handen ge steund en hij was 'zoo in zijn gedachten verdiept, dat het eene uur na het andere verstreek, zonder dat hij het merkte. De kaars, die hij had aangestoken, brandde geheel op, flikkerde en ging uit, maar het scheen niet tot hem door te dringen. Het eerste flauwe licht van den dageraad be gon de hemel te kleuren en nog steeds zat hij onbewegelijk. Het was niet te verwonderen, dat hij er den volgenden dag bleek en moe uitzag, toen hij beneden kwam. Enid zuchtte be zorgd, toen ze de donkere kringen onder zijn oogen zag, maar ze vroeg niets. Ze wist dat hij het idee, dat men op hem lette haatte en ze begreep dat hij tegen dezen dag van het gerechtelijk onderzoek opzag. Óp verzoek van den kolonel, waren geen van de beide dames daarbij tegenwoordig. Enid, die het eerste de brand had opge merkt, was bang, dat ze als getuige zou moeten verschijnen, maar toen ze geen op roep kreeg, was ze blij, er buiten te kunnen blijven. Maar terwijl de uren met loome voeten voorbij gingen, en de beide dames in hun onrust van dc eene kamer in de andere lie pen en dan weer naar den tuin, betreurden zo voor het eerst, het verbod van den ko lonel. Waarom zijn we niet met hen meege gaan? Alles is beter dan deze spanning! zuchtte Enid en haar moeder gaf haar ge lijk. Na drie lange, eindelooze uren, keerden de drie mannen terug. Met één blik zagen ze, dat alles goed was. De kolonel en Be- van knikten geruststellend, zelfs Dick deed een poging om te glimlachen, ofschoon hij wankelde op zijn beenen. Ted hield hem bij den arm en steunde hem. Als u het goed vindt, mevrouw Aner- ley, zei hij, zal ik Dick maar dadelijk 'naar zijn kamer brengen. Het is beter dat hij wat gaat rusten, hij is totaal op; ik kom dadelijk weer beneden. Alles is in orde, antwoordde do ko lonel op de bezorgde vragen van moeder en dochter, de uitspraak was: „brand door ongeluk".' Geef me in 's hemelsnaam wat te drinken, Enid, de hitte daar in die klei ne, bedompte ruimte heeft me eenvoudig onpasselijk gemaakt. Zeg tegen Parson dat hij ook een whiskev-soda naar dien armen jongen boven brengt. Dat zal hem goed doen. Tegen den tijd, dat de kolonel wat be komen was, was de gast weer beneden. Dick zegt, dat hij misschien wel wat kan slapen, deelde hij mee, daar zal hij zeker van opknappen! Ja, arme kerel! Bedien jezelf. Be van zei de gastheer, de karaf over de tafel rei kend. Neen dank U, liever niet, was het antwoord. Vertel ons dan alles maar eens in kleuren en geuren; we branden van ver langen om bijzonderheden te hooren, zei Mrs. Anerly. Ja, zei Enid, is er ook nog iets nieuws aan het licht gekomen? over het ontstaan van den brand? Het onderzoek verliep heel vlot, ver telde de Kolonel. Dc Coroner de oude Jelf wenschte blijkbaar Dick zoo veel mogelijk te sparen en aanvaardde Dick's theorie over het ontstaan van den brand, zonder verder veel te vragen. Wat mij persoonlijk betreft, ging de kolonel voort, terwijl hij zijn lange beenen beha- gelijk uitstrekte na zijn ongemakkelijke houding van eenige uren in het volle ge rechtszaaltje, ik voor mij zou liever een vollediger onderzoek gezien hebben. En U mijnheer Bevan! Ik moet toegeven, dat het mij ook niet heelemaal bevredigd heeft. Ik kreeg den indruk dat de Coroner niet veel rou tine heeft en maar al tc snel op vermoe dens inging. Vertel ons toch precies wat er ge beurd is, smeekte Enid, mijnheer Bevan doet U het maar, vader is altijd zoo kort in zijn mededeelingen. Niet boos worden, vadertje, voegde het meisje er met een ^phelksch lachje aan toe. Blij, iets voor Enid te kunnen doen, be* gon iJevan: Eerst werden de bedienden gehoord. Ze legden tamelijk veel nadruk op het feit, dat op den dag van den brand, twea vreemdelingen mijnheer Emberson wareni komen opzoeken. Die bleven langer dan een uur en volgens de butler was heb on derhoud vrij heftig gewoest. Toen hij do bibliotheek voorbij was gegaan, had hij gehoord, dat de vreemde heeren luid en dreigend hadden gesproken. Een van do andere bedienden bevestigden dit. Na* tuurlijk was direct verdenking gevalleu op do twee bezoekers, maar daar ze on| vijf uur het huis verlaten hadden, scheep het moeilijk hen verantwoordelijk te stel len voor een brand, welke om acht of ne*- gen uur uitbrak boven in het huis, waai? zij niet waren geweest; Heeft Dick deze vreemdelingen ook gezien? vroeg mevrouw Anerley. Neen, hij was immers dien dag naa^j Londen, bracht haar man in het midden, Maar heeft zijn vader hem later over deze bezoekers gesproken? Do kolonel die bezig was, zorgvuldig heb puntje van zijn sigaar af te snijden, wuif de met zijn hand in de richting van Ba- van. Jullie hebt mijnbeer Bevan als woord voerder aangesteld, richt dus jullie vr£» gen tot hem. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5