BUITENLAND BINNENLAND. Faillissementen. 19e Jaargang MAANDAG 24 SEPTEMBER 1928 5984 De \BONNEMEN""SPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekf 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per weekf 2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 et per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mcdedcolingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen. BERICHT! Zij, die zich nu op „De Leidsche Courant" abonneeren, ontvangen de nummers tot 1 October a.s. gratis. DE ADMINISTRATIE. V De burgemeestersbenoeming te Rotterdam. Minister Kan heeft het zich een plicht geacht, om een antwoord te geven op het schrijven, dat hij, zooals gemeld, heeft ontvangen van. het college van B. en W. te Rotterdam inzake de burgemeesters benoeming. De Rotterdamsche Raad heeft den Mi nister van Binnenlandsche Zaken op de eerste plaats te kennen gegeven, dat hij bet betreurt, dat de benoeming is geschied buiten overleg met het college van B. en W. Hierop antwoordt de minister, dat „Grondwet noch Gemeentewet een derge lijk overleg vorderen". Volkomen juist. Maar: niet vorderen wil nog niet zeggen uitsluiten. Doch de Minister ziet een vingerwijzing voor zulk een uitsluiting in de desbetref fende wetsbepalingen en vooral ook in de practijk. „Gedurende de meer dan twintig jaren, zoo schrijft hij, „dat ik voorrecht heb, de burgemeestersbenoemingen van nabij te volgen, is mij geen enkel geval be kend, dat de Minister zich tot een Ge meentebestuur heeft gewend om overleg te plegen." Aan de waarheid dezer verklaring yan den. minister wordt onzerzijds, natuurlijk, niet getwijfeld. Maar men leze goed: 't Is den heer Kan niet bekend, dat de Minister zich ooit tot een gemeentebe stuur heeft gewend om overlegte plegen. Heeft nooit een Minister uit eigen beweging een of ander lid van een gemeentebestuur 'ns wat men noemt ge polst? Zeker, naar onze meening heeft de Mi nister gelijk, als hij, herinnerend aan het recht, dat B. en W. van Rotterdam had den, om zich tot de Regeering te wenden, daarop „met eenige verbazing, blijkbaar laat volgen: Maar tóch zijn wij het ook eens met den heer Schouten (A.R.), die in den Rotter- damschen Raad opmerkte, dat wegen en middelen gezocht en gevonden hadden moeten worden door de hoogere regee ring om contact te verkrijgen met het gemeentebestuur. En de heer Schouten zeide verder: „De fout zit hier niet in het stelsel van benoe ming maar in de wijze, waarop dit gehan teerd wordt." Zoo is liet. Staat en Maatschappij, het politieke en het sociale leven zijn niet gediend door wat op fascisme lijkt noch door een star- consequent doorgevoerde democratie; bei de zijn energie-doodend. De juiste weg ligt in het midden. Wij zouden om velerlei redenen niet gaarne zien, dat een gemeen tebestuur zijn eigen burgemeester koos, maar evenmin of nog minder wenschelijk lijkt ons een wijze van benoeming, waarbij eenvoudig van bovenaf wordt gedecreteerd zonder eenig overleg met hen, die het ge meentebestuur vormen! Op dc tweede plaats reageert de Mi nister met enkele woorden er op, dat B. en W. van Rotterdam als hun meening hebben uitgesproken, dat „de benoeming niet strookt met de politieke verhoudin gen in den Raad". De Minister verklaart, dat bij de benoeming van een burgemees ter in een stad als Rotterdam „de politiek moet achterstaan bij de geschiktheid." Ons inziens moet a 11 ij d op geschikt heid in de eerste plaats worden gelet. Maar: dan moet men geschiktheid ver staan in breeder en veelzijdigen z i n. Meer zullen wij hierover nu niet zeggen. VOLKENBOND. COMMISSIE VERGADERINGEN. Imperatief mandaat voor Loudon. Redactie-voorstel aangenomen. De derde commissie is het Zaterdag in zooverre eens geworden over de ontwerp resolutie van haar redactie-commissie in zake den datum van de volgende zitting der commissie Löudon, dat deze resolutie door de Assemblée met algemeene stem men en twee onthoudingen, van Duitsch- land en Hongarije, zal worden aangeno men. Naar vernomen wordt was -men 't er in de redactie-commissie over eens dat de com- missie-Loudon niet alleen in ieder geval begin 1929 (in de eerste zes maanden van dat jaar) bijeen moet komen, maar dat indien de bestaande moeilijkheden en meeningsverschillen dan nog niet uit den weg zijn geruimd de voorbereidende ont wapeningscommissie de laatste krachten moet inspannen om alsnog het gewenschte resultaat te bereiken. De besprekingen in de redactie-com missie waren voor de Duitscho delegatie voldoende om zich van de stemming te onthouden. Graaf Bernstorff verklaarde in verband hiermede, dat gezien het verschil tusschen de inhoud der resolutie en de opvattingen der Duitsche delegatie, deze niet haar adhaesie aan de resolutie kon geven. Daar de resolutie echter niet de mogelijkheid uitsluit de door de Duitsche delegatie uiteengezette opvattingen in de practijk te brengen, zal zij zich in de Assemblée van de stemming onthouden. Do Hongaarsche gedelegeerden Tanc- zos verklaarde eveneens zich te zullen onthouden. Codificatie-conferentie in Den Haag. Uêvr. Kluyver voor Zondagsrust. De vierde of financieele commissie van de Assemblée heeft Zaterdagavond beslo ten de conferentie tot codificatie van het int. recht in Den Haag te doen plaats heb ben. Dit besluit werd mogelijk gemaakt door het aanbod der Nederlandsche re- geering van een crediet tot een maximum van 128.500 francs. Wanneer de ontwapeningsconferentie het volgend jaar plaats heeft, zal de codi ficatie-conferentie in 1930 worden gehou den. Gezien echter de geringe waarschijn lijkheid, dat de ontwapeningsconferentie reeds in 1929 bijeenkomt, kan het wel ze ker geacht worden, dat de eerste codifica tie-conferentie van den Volkenbond het volgend jaar te 's-Gravenhage plaats heeft. Mevrouw Kluyver heeft Zaterdagmid dag nog geprotesteerd tegen de schending van de Zondagsrust, o,p grond van het' feit, dat in Nederland velen er tegen zijn, dat op Zondag vergaderingen van offi cieel© Volkenbondsorganen worden gehou den. DENEMARKEN. Het nieuwe Deensche Landsting. De liberalen verliezen zete 1 s aan de soc.- dem. De verkiezingen voor het Deensche Landsting, die Vrijdag plaats hadden, heb ben den verwachten uitslag gehad. Het Landsting zal als volgt zijn samen gesteld: 28 liberalen, 27 sociaal-democra ten, 12 conservatieven, 8 democraten en 1 vertegenwoordiger der Faröer. In totaal hebben de liberalen drie zetels verloren en wel twee aan de sociaal-democraten en één aan den vertegenwoordiger der Fa röer. De conservatieven en democraten hebben zich op het vroegere aantal zetels gehandhaafd. ïe zamen beschikken de conservatieven en de liberalen over veer tig zetels tegen 3G van de oppositie. Vroe ger was de verhouding 43 tegen 33. TSJECHO-SLOWAKIJE. Geweluig tumuit in het parlement. Bel van deo "piesident buitgemaakt. Onder een vreeselijk tumult van de op- oppositie werd Vrijdagmiddag in het par lement aangevangen met de stemming over de sociale verzekeringsvoorstellen. Zaterdagmorgen om één uur was nog slechts over 70 van de 180 paragrafen een beslissing genomen. Van de 1200 amende menten der oppositie werd geen enkel aangenomen. Vooral de communisten, die in het be zit zijn van fluitjes, klappers enz. maak ten met de andere oppositiepartijen zulk een tumult, dat er in de zaal geen woord verstaanbaar was. Er werd met papieren ballen naar den plaatsvervangenden mi nister-president Schramek geworpen, ter wijl later ook andeie voorwerpen als pro jectielen werden gebruikt. Een der afge vaardigden had zich meester gemaakt van de bel van den president en luidde daar mede voortdurend. Het lawaai werd steeds grooter. De tri bunes waren dicht bezet met communisten, die zich voortdurend met de afgevaardig den op luidruchtige wijze onderhielden. Het tumult in het parlement heeft tot na twee uur voortgeduurd. De parlements- wacht, die achter de presidentstribune was opgesteld, heeft niet behoeven in te grijpen. Ten slotte werden de voorstellen in zake de sociale verzekering aangeno men. ITALIË. De Groote Raad. De Raad besluit tot wettelijke toepassing van het Charter van den Arbeid. De Groote Raad heeft besloten tot toe passing van het Charter van den Arbeid, na een uiteenzetting van Bottai, den on der-staatssecretaris van corporatiewezen, welke luide werd toegejuicht. De bepalin gen van het Charter zijn geleidelijk reeds in toepassing gebracht. Thans is men zoo ver, dat men de naleving ervan wettelijk verplicht kan stellen. Het besluit hiertoe werd bij acclamatie genomen. Op voorstel van Mussolini nam de Raad een motie aan, welke de uitstekende orga nisatie erkent van de 8000 corporaties, die 1.300.000 leden tellen, welke een goed ge ordende. vast aaneengesloten en getrouwe fascistische menigte vormen. Na een toespraak van Turati, die den Leider verzekerde van den trots van de partij over het onder zijn leiding vol brachte grootsche werk, verklaarde Mus solini de zitting, die zulke belangrijke be sluiten heefi genomen voor de volledige herleving van Italië, gesloten. Mussolini en Trati werden luide toegejuicht. Bomaanslag te Milaan. Geen slachtoffers. Naar eerst th; ns bekend wordt, is in den nacht van Donderdag op Vrijdag een bomaanslag gepild op den zetel van de clericale wel'H, Jsverneniging Opera del cardinale Ferr&ri" te Milaan. Slachtoffer*' zijn niet te betreuren. Het gebouw daarentegen is aan één kant zwaar beschadigd. Alle vensterruiten van de omliggende huizen werden door den lucht druk verbrijzel^ De ontploffing veroorzaakte groote op winding bij de geheele bevolking. Omtrent de reden van den aanslag is nog niets bekend. Twee verdachte perso nen zijn gearresteerd, men heeft echter nog niets tegen hen kunnen bewijzen. Bij het onderzoek ter plaatse werden overblijfselen van de bom gevonden. VAN HET VATICAAN. DE R0MEINSCHE KWESTIE. Een artikel van de „Osservatore". „Geen oorlog zonder eind e". Op den vooravond van den 20sten Sep tember, den verjaardag van den intocht der Italiaansehe troepen in Rome in 187Ó, wijdt do „Osservatore Romano" wederom een hoofdartikel aan de Romeinsche kwestie, waarover het officieus orgaan van de H. Stoel sinds ecnigen tijd niet meer geschreven had. De „Osservatore" begint met te verkla ren, dat het langdurige persdebat over de mogelijkheden om deze kwestie op te los sen niets nieuws opgeleverd heeft, hoezeer ook het verlangen naar een oplossing met een godsdienstig en vaderlandslievend streven overeenstemde. Als het allen duidelijk voor den geest stond, dat de kerk bij haar eiseh om de noodzakelijke waarborgen te verkrijgen voor de volle zichtbare vrijheid en onaf hankelijkheid barer Goddelijke zending, slechts iets essentieels eischte, zou de kwestie der oplossingsmogelijkheid eerst opgeworpen kunnen worden, als daartoe de grondslag gelegd was. Het is valsch, uit hot feit, dat de gees telijke heerschappij van den H. Stoel zich sinds 1870 ook zonder waarborgen gehand haafd heeft en de H. Stoel een moreel prestige bezit te concludeeren, dat een oplossing der Romeinsche kwestie prac- tisch onnoodig is. Een conflict draagt nooit de voordee- len van den vrede in zich en nooit is een tegenstelling onder de normale voorwaar den van het sociale leven ontstaan. Wij herinneren, besluit de „Osservatore Romano", er aan, dat Bismarck op het verwijt, dat hij den strijd tegen Rome de finitief "beëindigd had, verklaarde, dat er geen oorlog zonder einde is. PROF. GEURTS. t Uit Roermond wordt ons gemeld: In den ouderdom van 59 jaar is te Boekei op huize Padua overleden de hoogeerw. heer prof. P. J. II. Geurts, oud hoofdredacteur van het dogblad De Tijd en oud hoog leeraar aan het Groot-Seminarie te Roer mond. De thans ontslapene werd op 8 Aug. 1869 te Swolgen, gemeente Mierlo, in Noord Limburg geboren. DE T0LLEN-00RL0G. De tol te Muiden. Naar ons ter ooro kwam, zouden de on derhandelingen tusschen het Hoogheem raadschap van den Zeedijk beoosten Mui den cn het departement van Waterstaat over den afkoop van den tol te Muiden tot een bevredigend einde gebracht zijn. Bij informatie in Den Haag konden wij van dit gerucht geen officieele bevestiging krijgen. „Hbld." De tol aan de Hoornbrug te Rijswijk. Het bestuur van den Bond van Bedrijfs autohouders in Nederland heeft een adres gezonden aan de Koningin, waarin het verzoekt om, indien bet verleenen van een concessie van den tol der gemeente Delft aan de Hoornbrug noodig is, deze conces sie opnieuw voor een jaar slechts dan te willen verleenen, indien het tarief wordt gebracht voor auto's op meer dan twee wielen op 3, 5 en 7 cent resp. voor lucht-, cushion- of massieve banden, terwijl dit voor een tractor, welke zelf zoodanig is ingericht, dat zij geen lading kan vervoe ren zou moeten bedragen: zonder aan hang- of volgwagen 3 cent, met aanhang- of volgwagen eveneens 3 cent-, heeft de volgwagen 1 of meer cushionbanden 5 cent, heeft de volgwagen 1 of meer mas sieve banden 7 cent. Geen aanval op den tol te Maar tensdijk. Nadat Zaterdagmiddag een groot aan tal leden van de militaire politie onder leiding van leapt. Vermeulen, alsmede de gemeente-politie van Maartensdijk, in sa menwerking met de Hilversumsche motor politie de tol in het dorp Maartensdijk be waakte, kwam ongeveer 7 uur gistermid dag een file van 40 auto's alle uit de pro vincie Noord-Holland uit de richting Lage Vuursehe op den tol aanrijden. De politie verzocht den automobilisten het verkeer niet te belemmeren, aan wei- verzoek voldaan werd door het verschul digde bedrag aan tolgeld te betalen. Toen zij de tol waren gepasseerd, trachten zij te 6aboteeren door stil te staan. Het fin- geeren van een motordefect was hiervan oorzaak. Ongeveer na een half uur was de geheele stoet gepasseerd. Geen enkel inci dent heeft zich voorgedaan, en geen enkel proces-verbaal is opgemaakt- Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Toen Zaterdagmorgen de audiënties wa ren geëindigd, heeft do Koningin een korte wandeling gemaakt in het Vondelpark. 's Middags is de Prinses uit Leiden aan gekomen en toen is eon rijtoer gehouden door de stad, waarbij het nieuwe gebouw van de Amst. Mij. voor Jonge Mannen op de Stadhouderskade bezocht. Gisteren werd dc Zondagochtenddienst in do Prinsessekerk aan de van Hall straat bijgowoond. ,Na den kerkdienst maakten de Konin gin en de Prinses een ochtendwandeling door de Kalfjeslaan. Des middags volgde de rijtoer der Koninklijke familie. Op den Dam stond het publiek in tien- talen dikke rijen voor het Paleis in af wachting van de.i uitrit. Precies om twee uur schreed H. M. onder de tonen van het Wilhelmus, gespeeld door dc eere-wacht der mariniers naar buiten en nam zij met baar gemaal en dochter plaats in de open gala-caleche a la Daumont bespannen. Luid klonk het hoera-geroep van de me nigte, toen de stoet, zich in beweging zette. Overnl langs den weg, zoowel in do Haarlemmers'.raatbuurt als in de omgeving van het Wiihclminagasthuis, waar verschil lende straten doorkruist werden en even eens in het Vondelpark en in de omliggen de straat, waar langs de Koninklijke stoei trok, was veel publiek op de been. Vele vriendelijke en geestdriftige begroetingen viel het Koninklijk gezin bij liet passeoren ten deel. Omstreeks drie uur werd halt gehouden voor het Sted. Museum waar de Konink lijke Familie de thee ging gebruiken. Aan den ingang werd Hare Majesteit ■verwelkomd door den wethouder voor de Kunstzaken, den heer Th. M. Ketelaar, en den directeur van het Stedelijk Miseam, den heer C. W. Baard. In dc ompirezaal van de Sofia-Augusla- stichtng werd do thee geschonken en ter wijl de Koninklijke gasten zich met dc gastheeren onderhielden werden nog even bezichtigd de Louis Quinze-zaal cn de Ro- cocco-zaal van deze stichting. Om half vier werd het Gala-rijtuig weer bestegen door do Koningin naast wie Prin ses Juliana had plaats genomen. Tegenover Hare Majesteit en Prinses Juliana zat Prins Hendrik in Almiraalsuniform. Langs een onv.vcg werd naar het Paleis teruggereden. Precies om vier uur had men weer den Dam bereikt en trok de Koninklijke Fami lie zich in het Paleis terug. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Eenige besluiten in de commissieverga deringen te Genève. Tumult in het Tsjechische parlement. Kapitein Koppen heden te Palembang. (Luchtv., 2e blad). Een enorme theaterbrand te Madrid. Volgens de berichten zoden er meer dan 500 dooden zijn. (Telegrammen). BINNENLAND. In den ouderdom van 59 jaar is te Boe kei overleden de Hoogeerw. heer prof. P. J. H. Geurts (Binnenland, le blad). Het Koninklijk bezoek aan de hoofd stad. (Binn. 1ste blad). De tollen-oorlog. (Binn. 1ste blad). Autobus op een bewaakten overweg aan gereden. (Gem. Ber., 2de blad). Noodlottige verkeersongelukken te Am sterdam en Eindhoven. (Gem. Ber., 2de blad). Bij een brand te Putbroek is een jongen omgekomen. (Gem. Ber., 2de blad). De finale om den Haarlemschen Bis schopsbeker. (Sport. 2de blad). Het zeilseizoen van „de Kaag" op fraaie wijze besloten. (Sport, 2de blad). OMGEVING. Doodelijk motorongeluk te Wassenaar. (lste blad). Mgr. Aengenent afgetreden als lid Hoogen Raad van Arbeid. Bij Kon. Besluit is met ingang van 15 September 1928 aan Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van den Hoogen Raad van Arbeid, on der dankbetuiging voor do door hem in die functie bewezen diensten. Prov. Staten van Zuid-Hollano. In verband met het bepaalde bij art. 65 er Provinciale Wet zijn dc leden van de Provinciale Staten van Zuid-Holland op geroepen tot de tweede gewone zitting voor dit jaar, welke zal worden geopend op Dinsdag 13 November des voormiddags 11 uur. De lijn HaarlemLeiden. Bij den aanvang van den winterdienst op de Nederlandsche Spoorwegen, op 7 October, wordt tusschen Haarlem en Lei den (bij K. M. 211.50) een nicutre halte ge opend, genaamd Heerastede-Aerdenhout. Do halte Woestduin wordt dan opgeheven en Halfweg voor den reizigersdienst gesp ten. Wat een staking kost. In het orgaan van den Alg. Ned. Mc- taalbewerkersbond wordt een overzicht gegeven van de kosten, welke do loodgie tersstaking te 's-Gravenhage, die bijna twintig weken geduurd heeft, veroorzaakt heeft. In het conflict waren 1700 personen betrokken, waarvan 1355 lid van den bond waren. Ruim 400.000, zegge vier ton, is door den bond aan de staking ten offer gebracht. Dit maakt dus ongeveer 300 gul den per staker uit, dus in liet geheel 510.000.voor het totaal aantal uitkee- ringen. Nederlandsche gerst voor de brouwerij. Gelijk vroeger is bericht, wordt dezen zomer een onderzoek ingesteld naar de geschiktheid der in Nederland verbouwde gerstrassen voor brouwerijdoeleinden. Naar de secretaris der IIoll. Mij. van Landbouw, ir. T. P. Huisman in het offi cieel orgaan dier maatschappij mededeelt, zijn van de uit Zuid- en Noord-Holland ingezonden monsters reeds eenige door Heinekens Bierbrouwerijen goedgekeurd en gekocht. Van vele monsters was echter het vochtgehalte wat hoog of de kicm- kracht wat slecht. ui overleg metHeinekcn's Brouwerijen de andere landbouworganisaties is be sloten tot 1 Januari monsters' te nemen en te onderzoeken. Zelfs in een bij uit stek gunstig oogstjaar als 1.928 is onzo gerst, althans in September, nog niet al tijd geschikt voor brouwgerst. Vermoede lijk zal het onderzoek in November en December belangrijk gunstiger resultaten opleveren. Uitgesproken W. van der Meer, los arbeider te Roe- lofarendsveen. Cur. jhr. mr. L. U. Rengers Hora Sicca ma, to Haarlem. P. K. Baas, kruidenier te A 1 p h e n a. d. Rijn; Cur. mr. L. Sprcij, te Leiden. N.V. Bar. Exploitatie Maatschappij le Wassenaar. Cur. mr. J. J, Schokking\ te Wassenaar.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1