Ned. Oost-lndië. Letteren en Kunst LUCHTVAART. Burgerlijke Stand ROALD AMUNDSEN BINNENLAND. KERKNIEUWS Allerlei. l?end, drijvend, grillig, breeder en scheller wordend. Een gedeelte van den hemel werd verlicht, wijzende boven de plek, waar zwart schemerig de houten kerkto ren zich afteekende. Een eerste groet van het Noorderlicht, als een uitdaging na een overwinning. Op datzelfde moment ontblootte de eer biedig wachtende menigte het hoofd, want binnen klonken de eerste tonen van een smeekzang. De treurdienst was begonnen met melodie, welke in alle uithoeken der aarde aa voor alle stof dezelfde is. Scheepsramp op het Huron-meer. Vermoedelijk 17 dooden. Uit Owensound (Ontario) wordt ge meld: Het s.s. „Manaso" met vrachtgoede ren en passagiers aan boord is Zaterdag op het Huronmeer met 17 koppen beman ning en 4 passagiers gezonken. Vijf der schipbreukelingen werden, nadat zij ge durende 60 uur op een vlot hadden rond gezwalkt, in volkomen uitgeputten toe stand door het s.s. „Manitoba" opgepikt; de eerste-machinist McGutcheon overleed echter ten gevolge van do doorgestane el lende. Zestien personen worden nog ver mist, van wie men vreest, dat zij verdron ken zijn. Door der» bliksem gedood. Te Giovanni Coppola werden negen, toe schouwers bij een voetbalwedstrijd gedood, doordat de bliksem sloeg in een telegraaf paal in de nabijheid waarvan zij stonden. Onder zand bedolven. Bij Torgau in de provincie Saksen zijn gisteren twee knapen van 7 jaar bij het spelen in een zandgroeve onder het zand bedolven geraakt. Toen men enkele uren later hun vermissing bemerkte en naar hen ging zoeken, vond men de kinderen ge stikt onder het zand liggen. Een stranding. De Engelsche olietankboot Olmpia, die 5000 vaten benzine aan boord had, is gis teren bij Bennon Head gestrand. Een gat werd in een der ruimen geslagen en enkele vaten liepen leeg. Dertig Chineesche leden der bemanning met vier vrouwen en een kind sprongen daarop overboord en waadden door de branding naar het strand maar toen de kapitein liet niededeelen, dat alle vuren aan boord gebluscht waren, zijti de meeste Chineezen teruggekeerd. Pogin gen om het schip weer vlot te brengen, hadden tot gisterenmiddag 6 uur geen re sultaat gehad. Brutale diefstal in Amerika. Door als auto-bowakers vermomde bandieten. Een nieuwe wijze van berooving heeft gisteren te Bronx plaats gehad op de fa^ briek van de Sheffield Farmers Dairy Comp. Twee bandieten, die gekleed waren als bewakers van een der gepantserde auto's waarmede genoemde maatschappij haar gelden laat vervoeren, betraden het. kantoor van den kassier. Met revolvers in de hand dwongen zij de daar aanwezige beambten 18.000 dollar in contanten te overhandigen. Het optreden van deze roovers was zoo misleidend, dat geen van de 150 melkboe ren, die op geld wachten voor de door hen afgeleverde melk, de vermomming bemerk te. Slechts een boer zag wat er gebeurde, maar zijn geschreeuw werd door do an deren als een grap beschouwd. Hij gooide nog een stoel in de richting der bandieten, maar de twee dieven slaagden er in te ont komen. Merkwaardig is het, dat de maatschappij de meest uitgebreide maatregelen had ge nomen om te voorkomen, dat een derge lijke berooving zou kunnen plaats hebben. Muren en vensters van het kassiers lean toor waren speciaal versterkt. In het kantoor bevond zich een telefooncel, die op zich zelf een klein fort was en waarin steeds een geladen revolver hing. Bovendien wa ren gemakkelijk te bereiken alarmschellen aangebracht, evenals een sirene, die echter onklaar bleek te zijn gemaakt. Zeven miilioen francs verduisterd. Antwerpse he kassier v e r d wenen. Een groote Antwerpsche graanfirma had aan haar hoofdkaseier een cheque ten be drage van zeven miilioen francs ter in cas seering gegeven. De man, die het volste vertrouwen der firma genoot, is sedert twee dagen verdwenen, zonder dat hij het be drag aan zijn firma heeft overhandigd. Een vrouwelijke bediende, die er van verdacht wordt aan deze verduistering medeplichtig te zijn, is gearresteerd. De kassier is met zijn buit vermoedelijk naar Frankrijk ge vlucht, om vandaar naar Argentinië scheep te gaan, daar hij Argentijn van geboorte is. De recherche stelt een onderzoek in. Lugubere vondst onder de sneeuw. Uit Klagenfurt wordt gemeld: Ten wes ten van den Plöcker-pas zijn onder de sneeuw de lijken gevonden van zes solda ten. Vermoedelijk behoorden deze soldaten tot het jager-bataljon no. acht, waarvan 'n aantal manschappen onder een lawine be dolven werd. Naar den Karakorum. De bekende radio-telegrafist van liet aan de Noordpool verongelukte luchtschip „Ita lia", Biagi, is aangewezen om de Italiaan- sohe expeditie naar het Aziatische berg land van den Karakorum te vergezellen. Hij schijnt nog niet genoeg van de avonturen te hebben. Builenpest in Mandsjoerije. Naar het Indo-Pacifique-agentschap uit Peking meldt, breidt de builenpest, dio in Mandsjoerije heerscht, zich uit. Door de Chineesche en Japansche autoriteiten zijn maatregelen genomen ter bestrijding van de ziekte. Geweldige brand te Benkoelen. Schade van vier ton. Ancta seint uit Benkoelen: Zondag nacht heeft een zware brand gewoed in het Chineesche kamp. De schade wordt ge schat op 400.000. Uit Padang wordt nog geseind, dat de brand nog niet gebluscht is. Ook is het kantoor van de Escompto Mij. te Benkoe len afgebrand. De geldswaarden en de ar chiefstukken konden gered worden. J. Hoynk var» Papendrecht. De bekende kunstschilder J. Hoynk van Papendrecht viert heden zijn 70sten ver jaardag. Van zeer vele zijden mocht de 70-jarige op dezen dag bloemstukkeu, schriftelijke en telegrafische gelukwenachen ontvangen. De particuliere secretaris van. H. M. de Koningin, baron van Geen, deed den ju bilaris een schrijven toekomen, waarin deze namens H. M. de welgemeende ge- lukwenschen op den gedenkwaardigen dag van heden deed toekomen, aan welke weh- schen baron van Geen de zijne persoonlijk toevoegde. Gisterenmiddag reeds kwam de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, mr. Waszink daar Z.Exc. vandaag verhinderd zou zijn in verband met de opening der Slóten-Generaal met den chef van de afd. Kunsten en Wetenschap pen, den heer P. Visser, den jarige te zij nen huize aan de v. d. Boschstraat, een be zoek brengen om mede te deelen, dat Je Koningin den jubilaris had benoemd tot officier in de Órde van Oranje-Nassau. De minister en de heer Visser brachten voorts een langdurig bezoek aan het atelier van den heer Hoynk van Papendrecht. Bloemstukken werden gezonden o. a. door de Commissie van de Koninklijke subsidies en door de Genootschappen Arti et Amicitiae te Amsterdam en Pulchri Stu dio te 's-Gravenhage. 's Middags hield de jubilaris een recep tie. KAPITEIN KOPPEN TE KARACHI. Heden naar Allahabad. De speciale correspondent van Aneta. Vaz Dias, aan boord van het postvliegtuig H-N. A.F A. seint uit Karachi d.d. 18 Sept.: „Wij zijn na een goed reis alhier aangeko men en gemakkelijk geland. Er was veel belangstelling op het vliegveld. De afstand van Bender-Abbas is in zeven uur afgelegd. Morgen vertrekken wij naar Allahabad. De nieuwe Zeppeiin opgestegen. Uit Friedrichsha-fen wordt gemeld: Het nieuwe luchtschip „Graf Zeppelin" is gis termiddag 3 uur 25 uit de loods gebracht. Onder het stormachtig gejuich van een groote menigte toeschouwers steeg het ge vaarte zender eenige moeite op. Het zette onmiddellijk koers naar het Westen en kruiste daarna langzaam boven het meer van C ons tan z. Om 6.48 is het luchtschip weer vlot ge daald. Vliegongeluk. Bij Wilhelmshafen is gisterenavond een klein Daimler-vliegtuig, waarin zich vier personen bevonden, door het plotseling weigeren van den motor van een hoogte van 70 M. neergestort. De bestuurder trachtte nog in een spi- raalvlucht te landen, doch dit gelukte hem slechts gedeeltelijk. Het toestel sloeg met zoo'n kracht tegen den grond, dat de pro peller zich in de aarde boorde en brak. Het toestel werd ernstig beschadigd. De vier inzittenden bleven echter als door een won der ongedeerd. Noodlanding. Maandagmiddag omstreeks vier uur daalde een militair vliegtuig op een weide nabij Albano te Oudenbosch. Het kwam ongelukkigerwijze in een sloot terecht en sloeg over den kop. De bestuurder, een kor poraal-vlieger, kwam gelukkig ongedeerd onder de machine vandaan, maar het vlieg tuig was zoo gehavend, dat aan opstijgen niet kon worden gedacht; het zal worden gedemonteerd. De piloot, die zijn proef vlucht maakte, was 's morgens te Den Hel der opgestegen om via Soesterberg naar de Molenheide te vliegen. Hij raakte daarbij den koers kwijt en bij gebrek aan benzine moest toen een noodlanding worden ge maakt. LEIDEN. Ondertrouwd: W. J. v. d. Berg jm. 21 j. en L. v. Kampen jd. IS j. J. M. Si mons jm. 24 j. en M .L. A. v. Zijl jd. 26 j. G. C .v. Dam jm. 2-2 j. en M. Buurman 26 j. J. v. Dalen jm. 27 j. en M. C. v. Ees 26 j. P. J. J. v. Weerlee jm. 27 j. en J. Metselaar jd. 26 j. P. A. de Graaf jm. 28 j. en Q. G. Ammerlaan 25 j. E. Ha- braken jm. 23 j. en F. Nieuwenhuijsen jd. 21 j. G. v. Houten jm. 25 j. en M. P. E. Flaman jd. 22 j. A. v. d. Waals jm. 24 j. en D. Smit jd. 18 j. W. Bavelaar jm. 25 j. en E. Pon jd. 25 j. P. J. v. d. Walle jm. 25 j. en F. Aikens jd. 23 j. W. v. Eg- mond jm. en H. J. Zandvliet jd. J. Jesse jm. 27 j. en A. C Xempe jd. 20 j. W. v. Weerlee jm. 23 j. en N. Óuwersloot jd. 23 j. A. v. d. Dop jm. 23 j. en J. Pikaar 18 j. C. P. Singerling jm. 27 j. en D. Klink hamer jd. 25 j. J. A .Meijers jm. 23 j. en C. P. Onvlee jd. 22 j. H. Stoute jm. 24 j. en M. J. v. d. Tuin jd. 23 j. N. Gor dijn jm. 23 j. en S. M. Slokkel jd. 19 j. N. Blansjaar jm. 28 j. en H. Verhoeven jd. 24 j. D, de Wolf jm. 27 j, en J. A. Boon jd. 24 j. DE MAN, DIE DE BEIDE POLEN DER AARDE ZAG Na lange maanden van vergeefsch zoe ken, trekken de onderzoekingsexpedities, die in alle richtingen gespeurd hebben naar Amundsen, zijn makkers op de „La tham" en de afgedreven ballon-groep van de „Italia", weer terug uit het Poolgebied. De barre winternacht daalt weer voor maanden op deze witte doodsche vlakte, waar een der meest aangrijpende drama's zich afspeelde. En met het dooven van het daglicht in de Poolstreken dooft ook de laatste glimp van hoop dat het gelukken zal nog eenig spoor der vermisten te vin den. Een aangespoelde drijver heeft men her kend als gehoord hebbende tot de „La tham", Amundsenp vliegtuig, waarmede hij Nobile te hulp wilde snellen. Daarmede was het lot van den Poolrei ziger bezegeld. De Noorsche regeering vond toen het oogenblik gekomen om een herdenkingsdag te houden voor haar grooten zoon en liet een standbeeld van hem beitelen, daar het aan geen twijfel meer onderhevig was of de man, die de beide Pole;n der aarde aanschouwd had, keerde niet meer terug uit de ijzige wereld, waarheen zijn hart hem steeds getrokken had. Zondagavond heeft de heer E. J. Voüte, secretaris van het Kon. Ned. Aardrijkskun dig Genootschap, gedurende de pauze van de A.V.R.O.-uitzending uit het Concertge bouw te Amsterdam, den grooten Noor- schen ontdekkingsreiziger herdacht. Aan deze red© zij het volgende ontleend: 16 Juli 1872 werd Amundsen te Borje geboren als zoon van -een reeder. Hij werd opgevoed te Christiania en studeerde ge durende 2 jaar medicijnen. Een boek van Sir John Franklin, waarin de ervaringen uit de Poolzeeën werden verteld, was hem in handen gekomen en deed in hem de geestdrift ontvlammen voor de pooltochten. Hij begon zijn training al heel jong, sliep in de ijzigste Noorsche winternachten vlak voor het open raam en wijdde al zijn vrijen tijd aan de ski-sport. Op zijn 20ste jaar trachtte hij over het hoogland van Öslo naar Bergen te trekken, waarbij hij bijna den .dood vond en keerde na 3 dagen, ster vend van honger en vermoeienis, terug, maar fier als een koning. „Mijn longen en spieren hebben het uitgehouden", zeide hij. Daarna voer hjj 2 jaar als matroos op een kustvaartuig door de IJszee. Van 1897 tot 1899 diende hij als stuurman op de „Belgica" onder Adrien de Gerlache, en met den astronoom Lacointe als1 weten schappelijk leider. Deze Belgische expedi tie was eenigszins in het wilde opgezet en de staf bestond uit verschillende nationa liteiten, maar desniettegenstaande heeft zij, in den aapvang door de fortuin begun stigd, wetenschappelijk werk van beteeke- nis' verricht op verschillend gebied. Nadat belangrijke loodingen verkregen waren in de wateren ten Z. van Amerika, drong het schip den Palmer-Archipel binnen en ont dekte een Zuidwestwaarts loopenden door gang tusschen de eilanden Brabant en Ant werpen en het vasteland. Dit kanaal heet sedert de Gerlachstraat. In een stoutmoedige vaart ging men vervolgens nog verder naar het Zuidwesten en bereikte op 3 Maart 1898 een breedte van 70 gr. 30 min. op 85 gr. Maar toen bleek het, dat de „Belgica" in. de ijsval geloopen was en men moest voor het eerst in de historie van het Zuidpoolonderzoek overwinteren in het ijs, een overwintering waarvoor het schip niet uitgerust was en die de opvarenden ook hevig aangreep. vScheurbuik tastte nagenoeg allen aan en zelfs kwamen gevallen van zinsverbijste ring voor. Onder deze omstandigheden scheelde het weinig- of de expeditie had voor een tweede maal moeten overwinte ren, wat zeker de ondergang zou geweest zijn en het was' hoofdzakelijk te danken aan d© opgewektheid, de veerkracht en den buitengewonen moed van den dokter der expeditie, dat de geestkracht, aan boord van de „Belgica" werd hersteld en men het schip uit het ijs kon zagen en in open water brengen. Die dokter was nie mand anders dan Fred. Cook, die 10 jaar later de grootste humbug van het pool- onderzoek zou opzetten door zijn gefin- geerden tocht naar de Noordpool en deze oplichting nu in Sing-Sing boet. Na zijn thuiskomst ging Amundsen aan de Seewarte te Hamburg studeeren om zich voor te bereiden voor zijn latere pool expedities. In 1901 en 1902 maakte hij de eerste echte poolexpeditie mee, waartoe hij einde Augustus 1901 aan boord ging van den robbenvaard-er ,,Giva" met het doel kapt. Sverdrup op te sporen, die met de „Fram" trachtte Groenland om te varen. In 1903 scheepte hij zich in op de „Gjöa" en met dezen notedop volbracht hij, wat een eeuw lang vergeefs beproefd was-, de „Noordwestelijke Doorvaart" van de Da- visstraat tot de Beringstraat. In Juli 1903 vertrok Amundsen uit Christiania. Van de Groenlandsche wateren wilde hij de door vaart volbrengen om dan een paar jaar te vertoeven te midden van de eilandengroep aan de N.-kust van Amerika, om een stu die te maken van het aardmagnetisme en den omtrek van de magnetische Noord pool. Hij overwinterde twee maal bij de mag netische Noordpool en volbracht met veel succes zijn plan. Na dien tocht maakte hij weer groote plannen om ten N. of N.-Oosten van de Beringstraat zich in te laten vriezen op de wijze zooals Nansen dit gedaan had met de „Fram" en zich dan met zijn 6chip dwars door het onbekende poolgebied te laten drijven. Op dien tocht zouden dan vele waarnemingen gedaan worden. Het groote vraagstuk van dat deel van het poolgebied was of men daar land zou vinden of niet. De Noorsche regeering vond deze plannen van zulk een belang, dat de Storting op 6 Februari 1909 50.000beschikbaar stelde voor dezen tocht. Amundsen zou dan de „Fram" van Nansen weder gebruiken, een schip dat door zijn speciale constructie en yorm, n.l. dat van een halve okkernoot, zoo bijzonder geschikt gebleken was om de persing van de ijsmassa's1 te doorstaan. Bij groote drukking werd heb schip opgeheven en niet in elkander gedrukt. In het najaar van 1910 stak hij met de „Fram" in zee, maar in plaats van Kaap Hoorn om te varen en dwars door den Groote Oceaan naar de Beringstraat koers te zetten wendde hij den steven naar de Ross-zee. Amundsen had, hoewel hij de wereld in den waan liet, dat hij met de „Fram" in het Noordpoolbekken ging drijven, dadelijk zijn plan veranderd, nadat de ontdekking van de Noordpool door Peary in 1909 be kend was geworden. Zijn nieuwe plan tot het bereiken van de Zuidpool werd in overleg met Nansen vastgesteld. Hij wist dat Scott's tweede expeditie dienzelfden kant uitging, maar hij achtte het voldoende uit Madeira aan Scott te Melbourne een telegram, te zenden dat hij zijn plan gewij zigd had en ook naar de Zuidpool ging. Dat teekent een kant van zijn karakter. 14 December 1911 bereikten de Noren de Zuidpool en he-schen daar hun Noorsche vlag. Dit succes' is zeker het verdiende loon van een uitnemende voorbereiding, te 'bewonderenswaardiger omdat de Noorsche onderzoeker alles behalve ruim in 't geld zat. Met de „Maud" vertrok hij in Juni 1918 voor een nieuwe drift door het Noordpool- ijs. Deze tocht heeft geen succes opgele verd, de vermaarde poolreiziger had met zijn grooten drijftocht wèl pech.. Aan de hl .-kust van Oost-Siberië heeft de „Maud" in 1919 overwinterd, nadat men het schip aan het pakijs had verankerd om zoodoen de de drift over de Pool te verrichten. Het bleek uit waarnemingen da.t het ijs met vrij groote snelheid naar het Zuiden dreef en dus' haast in tegengestelde rich ting van 'de Pool. Het was een bittere pil voor de opvarenden zich uit het ijs los te moeten maken en den steven te wedden. Amundsen had daarna het plan om na on ontbeerlijk materiaal en uitrustingstukken aan boord genomen te hebben, terug te keeren en bij het eiland Wrangel in het ijs te gaan. Hij stoomde daartoe naar No- me, doch kort na het vertrek raakte de „Maud" in het ijs bekneld en verloor de schroef. Amundsen zelf verliet het schip om over Amerika terug te keeren, daar hij weer met nieuwe plannen rondliep. De be manning van de „Maud" heeft prachtig werk verricht met haar aardmagnetische waarnemingen. Boa ld Amundsen's eerste poolvlucht ligt nog versch in heb geheugen. ï£et 2 moder ne vliegtuigen van Spitsbergen uitgaande, deed bij in het voorjaar van 1925 een po ging om over de Pool heen te vliegen, maar werd gedwongen tot een noodlanding op het ijs, waarbij een van de machines onklaar raakte, terwijl de andere slechts met de grootste moeite weder de lucht in gebracht kon worden. Het volgend jaar reeds deed Amundsen zijn tweede vlucht, en nu met een lucht schip, cte „Norge". Hij beschouwde zijn tocht van 1925 met Ellsworth als een proefvlucht, waarbij zij tot de slótsom wa ren gekomen, dat een bestuurbaar lucht schip hun meer veiligheid zou bieden en hen in staat zou stellen stil te houden waar het noodig zou blijken, voor het doen van waarnemingen. Met behulp van Mus solini kreeg men het Italiaansche Marine luchtschip. „Ellsworth en ik", zoo zeide Amundsen „zullen de leiders zijn, maar wij zullen meer werken dan een ploeg specia listen. Kol. Umberto Nobile, de bouwer van het luchtschip, zal eerste stuurman zijn". Wat moet Roald Amundsen een zelfvol doening hebben gesmaakt, zooals slechts aan weinig menschen ooit te beurt viel, toen hij Alaska zag opdoemen. Hij had de beide polen der aarde ontdekt of ten min ste gezien. Amundsen is niet meer. zijn stoffelijk overschot is vereenigd met het ijs, waar door zijn levenscarrière zich een weg ge baand heeft, en is toegedekt met de dichte sneeuw, die hem zoo dikwijls tot een warm dek gediend heeft. Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Het programma voor het bezoek van. de Koningin aan Amsterdam luidt: 21 Sept.: 4 uur aankomst Centraal-Sta- tion, met eere-escorte naar het Paleis op den Dam; 5 uur audiëntie; 8 uur diner voor Gedeputeerde Staten en het Ge meentebestuur. 22 Sept.! 10 uur audiënties; 2 uur 30 uit rijden naar het gebouw van de A. M. V» J. 23 Sept. 3—4 uur rij toe», 24 Sept.: 1012 uur bezoek aan de tor pedojagers „De Ruyter" en „Evertsen" aan de De Ruyterkade; 2 uur 30 uitrijden voor een bezoek aan de Nederlandsche Bank; 7 uur 30 diner. 25 Sept.: 10.30 uur uitrijden voor een be zoek aan een complex volkstuinen; 2 uur 153 uur 45 autotocht door de nieuwo stadsgedeelten; 8 uur 30 avondfeest ten paleize. 26 Sept.: 2 uur 30 bezoek aan de najaars tentoonstelling van „Arti et Amicitiae". 27 Sept.: 9 uur 45 vertrek per auto naar Den Haag. 78. Ze zijn er weer hoor'! Oude en n Oude doen zeer voornaam, de niem ken wat nieuwsgierig rond; sommige het al heel gauw en ravotten mee a al zes jaar hier zijn, andere moeten n beetje aangezet worden, hebben vriendelijk knikje noodig om ov beetje heimwee te komen. Ja, sommige zijn toch ook noj broekies, die een paar dagen g door Moeder nagekeken werden of wel goed gewasschen hadden, die n« hun eigen vleesch gesneden hadden plotseling zoo veel dingen zelf doen of althans leeren doen. Ja, ze zich eerst nog wel wat vreemd, m; went gauw. Ja, ze zijn er weer. Het nieuwe 1 is weer begonnen. Wat zal het bi Veel zorg: dat is zeker. Veel m king ook? Dat zal ik moeten af\ Maar ik ben nogal hoopvol. U bej zoetjesaan te kennen en zult mij de steek laten. Ja, is er niet een oom of tant een oom èn tante die voor een si betalen willen? Ik heb weer keus, zou bang zijn dat O. L. Heer dit 1: meer zou zegenen, als ik uitsluitend den aannam. Als een huisvader 2 week verdient en de oudste van wil gaan studeeren, dan, begrijpt moet Father Liefhebber veel door gers zien. Ik reken op u. Overweegt de zaa Father LEFEBE1 ;u' re Missiehuis, Hoorn. Postrek. 12093 Hebt u wel eens over een stud gedacht? Desgewenschb krijgt u d« zoolang u leeft. HET WERELDVERBRUIK VAN T De sigaret vooraan. In Nederland het vorig ja sigaretten per hoofd der be gerookt. Aan een rapport van de Imperial mie Committee, waarin de uitbreid het wereldverbruik van tabak en neming der vraag naar de in het V( de Engelsche Koninkrijk geproducee bak wordt besproken, ontleenen v volgende Op de enorme toename van het verbruik, gedurende de laatste wordt direct gewezen. In het Ver. Koninkrijk Is Bet e de verbruik per hoofd d©r be vol' 2.4 lbs. in 1914 toegenomen tot 1927. Deze snelle stijging was onge1"' het gevolg van het feit, dat veel mr retten worden gerookt, en vooral, rooken van cigareten door vrouw' verwacht niet, dat de toeneming het tegenwoordige tempo zal vo< omclat er thans niet veel ruimte n groote wijzigingen is. Tezelfder ti opgemerkt, dat het Britsche verbi steeds kleiner is dan de hoeveelhi| bak, die per hoofd der bevolking ini landen wordt verrookt. Nauwkeuiir lijkbare statistieken zijn moeilijk Vf baar, maar geraamd wordt, dat elke inwoner van België gemiddeld rockte, in de Ver. Staten 6.02 lbs. Duitschland 4 lbs per hoofd der be' De populariteit van de cigaret he gevolg, dat er veel minder pijpen gerookt. In 1907 kwam van de total veelheid verbruikte tabak in Engels pet. op rekening van cigaretten, 1 van pijptabak en 5.1 pc't van sigar 1924 was het aandeel der cigarette 58.5 pet. gestegen, en dat van pijpte sigaren gedaald tot resp. 40 en Sindsdien is het percentage voor pij nog verder teruggegaan en thans het slechts op 35 pet. van.de total veelheid tabak, die in het Ver. Kon wordt gebruikt, geraamd. De toeneming van het gebruik retten heeft zich niet tot het Ver. ninkrijk beperkt. In geheel Europa sterke vermeerdering te const® Zelfs in Duitschland,. waar, pijptaba altijd overheerscht, is het verbrui cigaretten belangrijk toegenomen. Ver. Staten komt nog het grootste het verbruik op rekening van p pruimtabak. Het gemiddelde aantal cigarett in bepaalde.landen per hoofd dei king in 1926 werd verbruikt, was a Ver. Koninkrijk 880, Ver. Staten 6$ 560,, Duitschland 453, Canada 303,^ Zeeland 415, Denemarken 384, N^ 319. Het verbruik van in de Britsche niën verbouwde tabak is in Engeland laatste jaren sterk toegenomen. In verde het Britsche Rijk 3.3 pet. va: bladtabak, die in het Ver. Koninkrij' geïmporteerd. In 1927 was dit cijfer nomen tot 18.4 pet. Geraamd word'. 37 pet. van de in Engeland in 1927 bruikte pijptabak uit de Koloniën stig was, echter slechts 1 pet. van d' rettentabak. Slechts ruim een vierde van den 12400.000.000 lbs. van de 4.600.000# in 1925 komt op de internationale de rest wordt in de productielanden verbruikt. Circa 39 pet. van het tots port-surplus werd in 1925 door de Staten geleverd: Ned. Oct-Indië 16 pet. evenals de Balkan; Brazilië De Britsche Koloniën leverden sla pet. van bet totaal.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 10