Gem. Berichten. a schikking gesteld. Zij beeft in enkele ge- vallen proces-verbaal opgemaakt, waarop veroordeeling door den kantonrechter ge volgd is. Het Universiteitsbureau. De inrichting van het universiteitsbu- reau zal tot gevolg moeten hebben, het beschikbaar stellen van localiteiten voor de ambtenaren met hunne dossiers en regis ters. Een voorloopige voorziening is ge troffen door een kleine verbouwing. De groote academische verhuizing wacht nu nog op de voltooiing van het Boerhaave- kwartier. Dat deze spoedig plaats hebbe zonder storende verwikkelingen, is eon eisch, nog dringender geworden door de overbrenging van vele klinieken naar het nieuwe terrein. De tegenwoordige toestand thet dubbel complex op den Bijnsburger- weg en bij den Stationsweg, bovendien gescheiden door de bekende barrière van do spoor komt neer op een dubbele ex- ploitat-io. Welke oen verlies aan arbeidstijd en geld hiervan het gevolg is, laat zich makkelijk begrijpen. Verbeteringen. Zijn eenmaal de ziekenhuisgebouwen aan den Stationsweg vrijgekomen, dan zou het Prentenkabinet de plaats kunnen vinden, zijner waardig, en dan zou in de tegenwoordige behuizing van het Pren tenkabinet en van het Ethnografisch Mu seum de noodige ruimte worden gevonden Voor het onderbrengen van alles, waar- Voor thans het academiegebouw geen of nagenoeg geen gelegenheid biedt. O.m. zouden dan eindelijk de faculteiten der godgeleerdheid en der letteren voor hare colleges do noodige ruimte verkrijgen, ,waarop zij meer dan vijftig jaar met jobs geduld gewacht hebben. Mede in dit verband bepleitte de rector tie voltooiing van het museum voor Nat. 'Historie en een betere huisvesting van de verzamelingen voorwerpen uit Oost-Azië in het Tthnographisch Museum, op den onhoudbaren toestand, waarvan reeds tot 'in het Ethnograpljisch Museum, op den nomie al maakt zij niet klakkeloos een eind aan alle misstanden zou, zij het ook een beperkte, aan de universiteit een gevoel van herademing geven. Het natuurkundig laboratorium. Na melding te hebben gemaakt van de talrijke geschenken, welke de musea enz. in het afgeloopen jaar ontvingen, alsmede van enkele voorname gebeurtenissen en van de onderscheidingen, aan professoren en andere docenten te beurt gevallen, noemt spr. het natuurkundig laboratorum, dat, wat de buitenlandsche belangstelling betreft, in de eerste plaats naast de 'Noord- en de Zuidpool het experimenteer*- terrein is van allen, die de lage tempera turen opzoeken. Uit vele landen kwamen ook dit jaar weer geleerden, om een tijd lang van het cryogeen laboratorium, voor hun onderzoekingen gebruik te maken, cTe grootste eer, die aan Onnes' nagedachte nis kan bewezen worden. Op die kleine plek van nu reeds historische beteekenis beramen zij tezamen met Keesom hun tochten in het gebied van het onbekende. Daar vinden zij, dank zij de herhaalde gift van den Internationaal Education Board, een steeds groeiend aantal instrumenten yoor cryogene experimenten. Intusschen is de in 1917 ontworpen verbouwing van het laboratorium ten behoeve van de elec- tromagnetische studiën nu gereed geko men. Onder leiding van prof. de Haas heeft de groote electromagneet de grootste tor wereld zijn plaats gekregen in een opzettelijk daarvoor gebouwde en inge richte zaal. Docli in dc elf jaren, die er sinds de uitwering van het plan zijn ver- loopen, heeft de theoretische natuurkunde onder Ehrenfest niet alleen in de diepte, doch ook in de breedte gewerkt, zoodat yoor de leeskamer Bosscha het brandpunt van de mathematische physica, de haar toegestane ruimte niet langer voldoende is In verband hiermede doet spr. uitkomen, hoe moeilijk het is, gedaan te krijgen, voor de plek, die welhaast als een nationaal heiligdom wordt beschouwd, iets gedaan te krijgen ter voorkoming van verwaarloo- zing. Om het daarheen te sturen, dat de gebouwen niet langer overwoekerd worden door distels en ander tot manshoogte groeiend onkruid, daartoe is evenveel tijd ?n geduld noodig als om de bijv. eenmaal gesloten rijwielbewaarplaats der biblio theek heropend to krijgen. Het vigeerende systeem bij onze regeering schijnt er op berekend, alle energie en initiatief te doo ien. Internationaal wetenschappelijk verkeer. Spr. zet vervolgens uiteen, wat er op het gebied van het. internationaal weten schappelijk verkeer in het algeloopen jjaar is gedaan en wie er aan hebben medege werkt. Blijvende beteekenis voor de inter nationale betrekkingen verwacht spr. van de nieuwe wetsbepaling, waarbij de vrij stelling van bepaalde examens, die tot nog toe geval bij geval vastgesteld zijn, bij algemeenen maatregel van bestuur zal ge regeld worden in dier voege, dat aan het bezit van bepaalde getuigschriften van bepaalde lioogescholen of universiteiten vrijstelling van hetzij candidaats- hetzij doctoraal examens Lier te lande verleend wordt. Voortaan zal men dus in het bui tenland volkomen zekerheid hebben aan gaande de mogelijkheid om voorzien van de doctorsbul eener Nederlandsche Uni versiteit naar huis terug te keeren. Spr. stelt zich voor dat met name in Amerika en Zuid-Afrika de nieuwe wetsbepaling, bij doelmatige bekendmaking, de aandacht zal trekken. Zeker zal de commissie voor internationale studicaangelegenheden hare zich reeds uitbreidende taak ook tot dit deel der internationale betrekkingen wil len uitstrekken cn daardoor werkzaam zijn in een richting tegengesteld aan die van de reiscommissie der Aig. Senaten Vergade ring, welke aan Nederlandsche studenten het- ondernemen van reizen naar het bui tenland makkelijk maakt. Dat ook Neder land de beschikking over een deel der citc universitaire te Parijs ontvangt, zal het studeeren van Nederlanders aldaar kunnen bevorderen. na studenten. Het aantal der als studenten of als toe hoorders ingeschrevenen bedroeg dit jaar 2236, een getal, dat naar spr. meent nog aan geen enkele Nederlandsche universi teit is bereikt. Ook wanneer men dit ge tal vermindert met het gezamenlijk aan tal leden van de algemeene studenten organisatie, blijft er nog een groep van vele honderden over, voornamelijk ge vormd door hen, die in de universiteitsstad hun domicilie niet hebben en hun bezoe ken per trein liefst op de uren tusschen 10 en 4 plaatsen. Misschien zullen zij in een nabije toekomst die bezoeken wel ge heel kunnen opgeven, wanneer zij door middel van radio-colleges' en vergaderin gen zullen kunnen bijwonen zonder een voet tc verzetten. Zoolang wij echter dien hoogen graad van mechanisatie nog niet bereikt hebben, zou spr. hun met allen aandrang willen raden: Compenseert de nadeelen, die aan uw misschien onvermij delijk trcinstudentschap verbonden zijn, zooveel u mogelijk is. Een dit jaar door het bestuur van den senaat, gehouden enquête heeft niet den indruk gegeven, dat de be trokkenen de behoefte aan een nauweren band met de universiteitsstad en daardoor ook met de universiteit sterk gevoelden. Mogelijk zal dc juiste weg om hen te hel pen hierin bestaan, dat hun de hand toe gestoken wordt zonder dat vooraf ge vraagd is, of zij wel zal worden aangegre pen. Het aantal promoties bedroeg dit jaar, afgezien van de doctoraten honoris causa in de wis- en natuurkunde verleend aan Prof. Deslandrcs te Parijs en prof. Köst- ncr te Bonn, 66, tegen 59 in het vorige jaar. Toch is het aantal promoties tot dat der inschrijvingen vrij gering. Bekent men dat per jaar 400450 studenten voor dc eerste maal worden ingeschreven, en een ongeveer gelijk aantal de academie verlaat, dan zijn er van dezen stoet dus ongeveer 15 ten honderd met de doctors- kap getooid. Onder hen zijn zij te zoeken, die onze wetenschappelijke traditie zullen moeten hooghouden, cn tot hen behooren zij, die de universiteit eenmaal zal behoe ven om de open plaatsen in te nemen. Geen «wonder, dat niet altijd gemakkelijk de rechte mannen voor deze plaatsen te vinden zijn. Van de 85 pet. niet-gepromoveerden zijn zeker een aanzienlijk deel in staat tot het schrijven van een behoorlijk proefschrift. Dat dit niet geschiedt, is te betreuren. Aangenomen dat deze categorie van dis sertaties geen bijzondere wetenschappe lijke waarde zou bezitten, moreele betee kenis zou zij zeker hebben voor haar schrijvors. Wie eenmaal een onderwerp van eenigen omvang lot voorwerp van zijn onderzoek heeft gemaakt, zijn uitkom sten beoordeelend en tot een geheel vol tooid heeft, verlaat de academie als eeJü ander mensch dan degenen, ie zich uit sluitend tot examens voorbereid hebben. Met een hartelijke toespraak droeg hier op prof. Wensinck de rectorale waardig heid aan zijn opvolger, prof. van Eysinga over. Na afloop van de plechtigheid van de rectoraatsoverdracht heeft de nieuwe rec tor magnificus, prof. v. Eysinga, in huize Bruins receptie gehouden. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Gistermiddag te half drie vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Bijnland onder voorzitterschap van den heer D. ten Gate Brouwer. In de Commissie tot onderzoek der ge loofsbrieven van het nieuw benoemde lid, den heer H. Buurman, werden benoemd de heeren Alkemade, v. d. Steen, Wouterlood en Jongenburger met als voorzitter de heer Boot, die gunstig rapport uitbracht, waarop de installatie van den heer Buur man plaats had. Namens de Kamer feliciteerde de voorz. den heer Buurman met zijn benoeming en uit den wensch, dat hij naar de mate zijner kra-chten zal medewerken aan de bevorde ring der belangen van de Kamer. De notulen der vorige vergadering wor den onveranderd goedgekeurd. Van het Ministerie van Arbeid is be richt ingekomen, dat de rekening en ver antwoording over 1927 geen aanleiding geeft tot opmerkingen. Van de Intern. K. v. Koophandel is' be richt ingekomen, dat actie gevoerd wordt tegen het heffen van inkomstenbelasting in Engeland van agenten van Hollandsche firma's. Adhaesic wordt betuigd aan het adres der Kamer te Tilburg, waarin geageerd wordt tegen afschaffing van het bestel lers-controlestempel bij de posterijen. Naar aanleiding van een adres van de K. v. K. te Leeuwarden en 's-Bosch in zake vermelding van netto-maat en -ge wicht op verpakte artikelen, adviseert de afd. Kleinbedrijf der Kamer den minister te adresseeren in denzelfden geest en be doelde zaak in te voeren bij algemeenen maatregel van bestuur. Dc heer v. Ginkel licht hierbij nader toe, dat Prof. de Graaf te Utrecht gaarne heeft, dat groepen van industrieën zich tot hem wenden met dergelijke verzoeken. Dan kan men voor een artikel van een dergelijke groep voorschriften verwachten bij algemeenen maatregel van bestuur. De heer Meyers betoogt, dat er drie be langhebbenden zijn bij elk geproduceerd artikel, n.l. do industrie, de detailhandel en de tusschenhandel. De eerste twee groepen kunnen niet anders dan gebaat zijn bij het vaststellen van voorschriften betref fende inhoud en maat. Slechts de tusschen handel kan er belang ben hebben om on der de maat of onder het gewicht te ver- koopen. Op voorstel van den heer Molkenboer wordt besloten den Minister te adresseeren in den zin als bovenbedoeld. Adhaesio wordt betuigd aan een adres der Kamer te 's-Bosch om de directie der Ned. Spoorv, ogen te verzoeken de abonne mentskaarten met korten geldigheidsduur op do Ned. Spoorwegen gedurende het ge heel© jaar geldig t© doen zijn. oil ue provincie Zulu-Holland was kc richt ingekomen, dat niet voldaan kon worden aan het verzoek der Kamer om de breedte der Koudekerksche Brug op meer dan 10 Meter te krijgen. Naar aanleiding van hetgeen in het jaarverslag der K. v. K. gezegd wordt over de Koudekerksche Brug, met name, dat op initiatief der Kamer besloten was, de brug te vernieuwen inplaats van te herstellen, was een schrijven ingekomen van B. en W. der gemeente Koudekerk, waarin gezegd wordt, dat de raad dier gemeente onaan genaam getroffen was door bedoelde pas sage van het verslag. De heer Roëll spreekt echter zijn af keuring uit over de wijze, waarop indien gemeenteraad is gesproken over het aan deel dat de Kamer bij de verbetering dier brug gehad heeft. Spr. brengt hulde aan de bemoeiingen van voorz. en secretaris, waarna de voorz. nog eens uitvoerig de zaak toelicht en daarbij mededeelt, dat reeds twee maanden voordat de heer v. Boeyen in het College van Ged. Staten ever een nieuwe brug sprak in het bureau der Kamer gesproken is over de mogelijk heid een nieuwe brug te krijgen op afbe taling. Naar aanleiding van het voorgestelde wetsontwerp inzake verplichte winkelslui ting, waarbij aan de gemeenteraden de bevoegdheid wordt gegeven de winkels van bepaalde groepen te sluiten, was er een adres ingekomen van de Leidsche Ver. van Sigarenwinkeliers. Mede naar aanlei ding van den inhoud hiervan besloot de Kamer den Minister te verzoeken vast te leggen, dat de gemeenteraden slechts die bevoegdheid krijgen na de vertegenwoordi gers van den handel, i.e. de Kamer van Koophandel gehoord te hebben. Naar aanleiding van een ingekomen verzoek besluit de Kamer verder zich tot de Ned. Spoorwegen te wenden met het verzoek op de luchtbrug aan het station een automaat te plaatsen voor perron- kaartjes' en e.v. tienrittenboekjes naar den Haag. Bij de hierna volgend© mededeelingen zegt de voorz.dat in de plaats van mej. Kwestroo, die eervoi ontslag heeft gekre gen op het bureau der Kamer, is benoemd mej. v. d. Horst. Verder wordt medegedeeld, dat van het hoofdbestuur der Posterijen en Tele grafie bericht is ingekomen, dat geabon- neerden op de telefoon, die bezwaar heb ben de abonnementsgelden te betalen in Juni en December, deze alsnog op het kantoor kunnen betalen. Aan de Commissie voor de Winkelweek t© Oegstgeest is door de Kamer een me daille geschonken. Naar aanleiding van het feit, dat de Kamer herhaaldelijk medailles beschikbaar moet stellen heeft het bureau der Kamer het plan geopperd <^en eigen medaille te laten ontwerpen. De onderhandelingen hierover zijn nog gaande. Destijds werd door de Kamer een adres ontworpen inzake den verkoop van zwak alcoholische dranken in kruidenierswinkels. De afd. Leiden van den Ned. Bond van Café-, restauranthouders en slijters en de B. K. Bond St. Jan hadden naar aanlei ding daarvan eenige bezwaren geopperd, doch de Kamer kon die bezwaren niet deelen. omdat zij van meening was, dat men voor dergelijke dranken niet gaarne naar slijterijen gaat. Na een korte pauze komt in behandeling het adres der winkeliers van de Haarlem merstraat en Donkersteeg inzake verkoop op straat. Zooals destijds gemeld hebben bedoelde winkeliers den gemeenteraad van Leiden gewezen op den hinder, die zij on dervinden van den verkoop op straat. Bij de hierover gehouden besprekingen in de afdeeling klein-bedrijf is gebleken, dat het adres wel resultaat zal hebben. De voorz. van het klein-bedrijf, de heer Molkenboer, voegt hieraan toe, dat het wel gewenscht is den gemeenteraad te verzoeken eenigen spoed te betrachten. De voorz. deelt vervolgens mede, dat bij de reeds in gebruik zijnd© Codes voor den handel, nog eenige andere zullen worden aangeschaft en deze ter beschikking te stellen van de ingeschrevenen. In de dag bladen zullen hierover nadere mededeelin gen gedaan worden. Naar aanleiding van de poging om te komen tot snellere en goedkoopere inning van kleine vorderingen wordt besloten vol gend schrijven te richten aan den inister van Justitie: De K. v. K. en Fabrieken voor Rijnland heeft tot haar leedwezen moeten consta- teeren, dat er weinig uitzicht bestaat op een spoedige indiening van een wetsont werp tot herziening van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering, zooals dit, in aansluiting aan het ontwerp dor Staats- commissie Gralama, door de Kamer in haar schrijven van 2 November 1926 No. 357S-1270 K. is bepleit. Aangezien de zoo hoog noodige versnel ling onzer Techtspraak langs dezen weg niet binnen afzienbaren tijd is te bereiken heeft de Kamer besloten aan te dringen op een meer partieele wijziging en wel die ten aanzien van het „innen van kleine vor deringen". „De Kamer meent n.l., dat omtrent dit punt bijzondere voorzieningen dringend noódig zijn. Daarbij komt, dat in Duitsch- land te dezen aanzien een stelsel bestaat, dat tot groote tevredenheid werkt, niet alleen van handel en industrie, maar dat zich ook in de algemeen© sympathie mag verheugen. Ten aanzien van dit „Mahn- verfahren" heeft de Kamer van Koophan del te Arnhem voor Nederland zeer belang rijke voorarbeid verricht, welke door deze Kamer is gepubliceerd en ook ter kennis van Uwe Excellentie gebracht. Do Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Bijnland veroorlooft zich daarom: lo. voor dit werk van deze Kanier zeer in het bijzonder de aandacht van Uwe Ex cellentie te vragen; 2o. er bij Uwe Excellentie op aan te dringen, om naar de praktische uitvoer baarheid van eon stelsel, in den geest zoo als door de Kamer te Arnhe montworpen, een serieus onderzoek to doen instellen; 3o. Uwe Excellentie te verzoeken het resultaat van dit onderzoek te doen publi- eceren, onverhoopt onder vermelding, ..v.atuiii eventueels Lozwaven yr~iv-. te ondervangen. De Kamer is er van overtuigd, dat Uwe Excellentie aan Handel en Nijverheid en aan Nederland in het algemeen een groo- ten dienst zou bewijzen, indien het Uwe Excellentie zou gelukken een regeling in den geest als bovenbedoeld spoedig tot wet te verheffen. Hierna wordt verslag uitgebracht over de actie inzake het gebruik van schelp kalk. Naar aanleiding van een poging der Kamer om den grooten bocht in den rijks weg te Alphen afgesneden te krijgen, zulks in afwijking van het voorgestelde plan, is bericht ingekomen, dat daaraan geen ge volg kan worden gegeven, omdat de kosten daarvan l3/« millioen gulden zou vragen. Echter zal aan de verbetering van den weg de noodige aandacht worden geschon ken Adhaesie wordt betuigd aan een adres der gemeente Alkemade inzake den nieu wen verkeersweg beoosten Leiden met be ding, dat de aftakking over Sassenheim niet vergeten wordt. Voorlezing geschiedt verder nog van een adres van den heer C. Meyers te Lei den, waarin naar aanleiding van het adres inzake invordering van kleine schulden be toogd wordt, dat er een wet dient te ko men tegen de afbetalingssytemen en het vertrekken van credieten, waardoor voor komen wordt, dat het publiek boven zijn koopkracht koopt en waarin verder gewe zen wordt op do vele sociale maatregelen der laatste jaren, die door de hooge kos ten den ondergang van menigen zakenman ten gevolge hebben. Het bureau der Kamer werd gemachtigd dit adres te beantwoorden. Na rondvraag werd de openbare verga dering gesloten. ONGELUKKEN. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Autobus tegen tram gebotst. De autobus, die om 2.30 uur van Lemmer naar »Sneek vertrekt, kwam gisterenmid dag bijna in botsing met de stoomtram, die om 2.20 uur van Lemmer naar 3oure vertrekt. Op den onbewaakten overweg nabij Fol- lega, zouden beide voertuigen tegen elkan der gebotst zijn, indien niet de chauffeur van de autobus plotseling van richting veranderde, waardoor de autobus echter in een sloot reed. De 15 inzittende passagiers werden door elkander geworpen, sommigen liepen lichte verwondingen op. Allen wis ten zich eienwel door de nooddcur en het noodhiix in veiligheid te brengen. De auto bus werd beschadigd. Doodelijk ongeluk. Bij de halte Broekheurne, gemeente Lon- neker, waren eenige werklieden van de turf strooisel fabriek Steegh en Esser, bezig wagons te laden. De 27-jarige K. Boxum geraakte tusschen de buffers van den trein bekneld en werd doodgedrukt. Hij laat een vrouw en drie kinderen ach ter. Doodelijke val. De arbeider G. Martens uit Etten had het ongeluk bij het afbreken van een kalk oven aan de fabriek Standdaarbuiten van een stelling te vallen. Hij kwam met het hoofd op den grond terecht en is naar het gasthuis te Oosterhout vervoerd, aldaar aan de bekomen verwondingen overleden. Verdronken. Te Haarlem is de 5-jarige H. G. bij het spelen in het Noorderbuitenspaarne ge vallen en verdronken. Auto-ongeval. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de heer V. uit Botterdam met zijn luxe auto te Rijswijk tegen den motorwagen va-n.de H.T.M. opgereden. Persoonlijke on gevallen vielen niet voor. De zwaar-be- schadigde auto werd door den heer J. de Graaf met een bergingswagen wegge sleept. Ongeluk bij het kogelstooten. Zondag is te 's-Gravenhage naar het zie kenhuis gebracht de 9-jarigo Jacoba W., wonende in de Schuytstraat aldaar, die op het sportterrein Houtrust bij het kogel stooten een ijzeren kogel tegen het hoofd kreeg. Het kind kreeg vermoedelijk een schedelbreuk. De toestand van het kind was heden naar omstandigheden redelijk. Het ongeluk bij de manoeuvres. De man, die in het hospitaal te Heerlen is opgenomen, zekere F. W., uit Botterdam maakt het op het oogenblik goed. L. T., eveneens uit Rotterdam, die een enkelfrac tuur bij de manoeuvres heeft opgeloopen, is ook in het hospitaal te Heerlen opgeno men. Luitenant Knight is naar huis ver voerd. Hij maakt het goed. Een hollend paard. Gistermiddag was in de Thomas k Kem- pisstraat te Arnhem juist een detachement militairen voorbijgekomen, toen de muziek begon te spelen, waardoor een paard schrikte. Het sloeg op hol, de voerman viel van den vagen en bleef bewusteloos lig gen. Een jengen, die juist voorbijkwam, werd aangereden en verwond. Ten slotte viel het pas,rd op den grond, doch het wist zich los te rukken en ging er alleen van door. Het werd op den Velperweg tot staan gebracht. De voerman, die hersenschudding heeft bekemen, is naar het gemeente-zie kenhuis gebracht. De jongen ging, naar verbonden te zijn, naar de ouderlijke wo ning. r^u.i de "ï,evolijon overleden. De „Tielsche Crt." deelt mede dat 4 W. uit Opheusden, die eenige dagen gi den door den inmiddels gedetineerden G in het been werd geschoten, in een ziek huis te Arnhem' is overleden. Notariskantoor staakt zijn betalingen D e n a 1 a t e n s c h a p d o o r d e erfgenamen niet aanvaardt Een landbouwer uit Appelscha vervoegd zich Zaterdag bij het notariskantoor B. f Assen om betaling te vragen van geld, d* onder beheer was van den, nu drie wek geleden overleden, notaris K. L. B. B bleek, dat aan de verplichtingen niet kl worden voldaan en aangifte bij de polil is nu gevolgd. i De overleden notaris stond goed bekei en genoot algemeen vertrouwen. Hij h i een zeer druk kantoor, en zitting in ze veel plaatselijke vereenigingen. Wèl deelde men aan het „H. Yolk" mi f dat- de familie (de weduwe en zoons) 1 nalatenschap niet hebben aanvaard. H kantoor is gesloten. Yele kleine luyden uit Assen en ver den omtrek zijn het slachtoffer geworde! Belangrijke inbraak. Waardevol collier vermist. Tijdens afwezigheid van de bewoners v; een huis in de J. J. Yiottastraat te Amsta dam werd een inbraak gepleegd, die ps Vrijdag ontdekt werd. Het bleek, dat c daders aan de achterzijde waren binnen® komen en een deur of raam hadden gefo ceerd. Nu de bewoners uit het buitenland zij weergekeerd kon pas de inventaris worde opgemaakt. Vermist worden o.a een zi veren koffiepot, een zilveren theepot, ee zilveren bonbonbakje, een zilveren mell kan, 18 vorken en lepels, eenige groote 1< pels benevens een paarlencollier, dat ee waarde vertegenwoordigt van 10.000. Ook is aangifte gedaan van een inslui ping in de Valeriusstraat, waar eenige zil veren lepels en vorken vermist worden. „Tel." De inbraak te Coevorden. Een gefingeerde inbraak. Zondagmorgen deed de wissellooper I te Coevorden aangifte, dat er in zijn wo ning inbraak was gepleegd. De dief wa door het opschuiven van een raam binnei gekomen en een bedrag van ƒ3500 wer< vermist. Uit het politieonderzoek is echter ge bleken, dat van inbraak geen sprake wai Wel kwam vast te staan, dat L. een dee van hes vermiste bedrag had opgemaai en de rest begraven, welke op de aangedri de plaats is teruggevonden. Proces verbas wegens valsche aangifte is tegen L. op» maakt. Lb De uitbreker Van der Meer. Hij weigert iets te verte 11 eg Zooals reeds gemeld, is ook de laatst van het viertal uitbrekers, de 23-jarige F. van der Meer, op het Zieke te Df Haag aangehouden. Den laatsten tijd bereikten de politie daar herhaaldelijk berichten, dat Van da Meer zich in de Residentie zou bevinden Verschillende adressen werden opgegeveï Rechercheurs, die er heengestuurd weïj den, keerden echter steeds onverrichte! zake terug. Rechercheur v. d. P., die Zaterdagmid dag voor een andere zaak ergens gepost had, was op weg naar het Hoofdbureau, toen hij v. d. Meer op straat ontmoette. Hij kende Van der Meer goed. Vergissing was dus uitgesloten. Hij sprak hem bij zijn naam aan en verzocht hem mee te gaan naar het Alexanderveld. Van der Meer verzette zich niet. Op het hoofdbureau werd hem een zeer kort verhoor afgenomen, waarin hij echter niets losliet. Daarna is hij naar de Bijzon dere Gevangenis teruggebracht, waar hij tot 1932 zal moeten zitten. Naar wij vernamen, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat v. d. Meer sinds zijn ontvluchting steeds te Den Haag vertoefd heeft. Een internationale dief. De aangehouden dader van de inbraken in de kerk en de tramloods te Heithuysen is gebleken te zijn de Rus Iwan Lefkow, af komstig uit Omsk, hij is 26 jaar oud. Met deze aanhouding schijnt de politie een goe de vangst gedaan te hebben. Vermoed wordt, dat de aangehoudene tal van andere inbraken met de justitie te vereffenen heeft en dat hij ook debet aan de kerkdiefstallen, welke de la-atstf dagen in verscheidene Limburgsche go. meenten plaats hadden. Ofschoon analphabeet spreekt deze Rus de meeste Europeesche talen. Tal van in België en Frankrijk door hem gepleegde diefstallen heeft hij bekend; ooi in Italië schijnt hij aan 't werk geweest te zijn. Hij bracht reeds eenige jaren door in de gevangenissen te Brussel en Antwerpen. Het zondenregister van Liebermann. De te Helsingfors gearresteerde Lieber mann kwam in 1915 ongeveer in ons land Voordien was hij in Duitschland in het as surantievak werkzaam geweest. In 1916 deed hij het eerst van zich spreken, door dat hij eenige bekende persoonlijkheden ia de residentie won voor de oprichting van een levens- en rent everlies verzekeringsbank „Holland-Amerika" geheeten, die in de Parkstraat gevestigd werd. Een bekend Haagsch advocaat, die ook aanvankelijk er bij betrokken was, bleek ten slotte de zaak niet aan te durven, maar de commissarissen waren enthousiast over de plannen van den jongen Liebermann, die natuurlijk gouden bergen beloofd had en 2-2

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6