Uit de Omgeving de groote Nederlandsch ondernemingen ïn Indië deze zaak bezien hebben, zich ervan bewust, dat tegenover groote geldelijke offers geen geldelijke vergoeding zoude be staan. Daarom is de steun van het Indische gouvernement in den vorm van een sub sidie zoozeer gewaardeerd. Rede generaal Sn ij der s. Generaal Snijders zeide vervolgens, dat hetgeen dezen dag geschiedde een nationa le gebeurtenis was, en het Comité Vlieg tocht NederlandIndië was er trotsch op hieraan te hebben mogen bijdragen. Nog hebben gesproken de heeren J. Bol namens de Kamer van Koophandel te Am sterdam en de Vogel namens de Kon. Ned. Ver. voor de Luchtvaart. Een plechtig Wilhelmus volgde op de re devoeringen, waarna verschillende vliegtui gen gedemonstreerd hebben. De start van het eerste vliegtuig. Klokslag 6 uur hedenmorgen, precies op den vastgestelden tijd, is het eerste de 5 vliegtuigen naar Indië vertrokken. Dit historische feit is niet in de een zaamheid voltrokken, integendeel, vele honderden personen waren op Schiphol te zamen gekomen. Ook de burgemeester van Amsterdam, de heer W. de Vlugt, had door zijn aanwezigheid blijk gegeven van zijn groote belangstelling in de ontwikkeling van onze luchtvaart. Even voor 6 uur wer den de postzakken, die niet minder dan 276 K.G. aan post bevatten, ongetwijfeld meer dan men verwacht had, in de H. N. A. F. A. geladen. De leden van den Raad van Commissarissen van de Ned. Indische Luchtvaart Mij. de heeren Delprat, Ent hoven en Hacobson, alsmede de directeur de heer Plesman drukten de leden der be manning de hand en wenschte hun 'n goede reis. Het vliegtuig heeft de volgende be manning: le bestuurder kapitein G. A. Koppen; 2e bestuurder kapitein E. T. Hen gen en de werktuigkundige H. M. v. Hcrk. Eenige passagier*, is de heer Zimmermann, hoofdredacteur van „d'Orient''. Op 6 uur precies werd de deur van de cabine gesloten en onmiddellijk daarop kwam beweging in het vliegtuig. De start was zeldzaam mooi. Het eerste officeele postvliegtuig had zijn vlucht naar Indië aangevangen, onder de toejuichingen der menigte vloog het vliegtuig in Zuid-Ooste lijke richting weg. Nieuwe vlucht van von Hünefeld. De „Königsberger Allgemeine Zeitung" meldt dat von Hünefeld, die indertijd over den Oceaan vloog, een nieuwe vlucht zal ondernemen en wel naar het Oosten. Met het Junkers vliegtuig „Europa", dat in zijn bezit is overgegaan, is hij voorne mens naar het Verre Oosten en vandaar over den Grooten Ocaan naar Amerika te vliegen. Het vliegtuig z-1 niet door Köhl doch door den vlieger Lindner bestuurd worden. Deze mededeelingen worden te Berlijn bevestigd. Er wordt op gewezen, dat kapi tein Köhl het vliegtuig niet zal besturen omdat hij elders werkzaam moet zijn. LANGERAAR. H. Vormsel. Op meer dan gewone wij ze was Woensdagmorgen onze Parochie in feesttooi. De yele vlaggen met pauselijke wimpel waren het beste bewijs, dat men vereerd was met het hooge bezoek van Z. D. H. den Bisschop. De Bisschop diende aan 304 kinderen dezer parochie het H. Vormsel toe. Tegen S uur waren bij de kerk verzameld do kinderen van Nieuw- veen en Zevenhoven, alsmede ook vele be langstellenden uit beide parochies. Te ongeveer half twaalf, nadat de plechtighe den waren geëindigd verliet Mgr. onder het luiden der klokken onze parochie. NOORDWIJK. Geboren: Johannes Cornells Petrus, z. van L. A. v. d. Zalm en A. M. Koelewijn. Maria d. en Gijbertus z. van A. Vink en J. v. Rijn. Maria Theresia d. van Th. H. Teuni9sen en A. G. Mozar. Gijsbcrtus Gerardus, z. van G. H. v. Went en G. M. Aarts. Dirkje d. van Jac. Korbce cn L. Duijndam. Anna Clasina, d. van F. P. Bierman en M. A. Janson. Afra Anna Maria, d. van G. J. Caspers en G. Koostra. Petrus Johannes, z. van H. J. Groenen woud en A. Waasdorp. Geertje, d. van G. v. Weeghel en A. de Mol, Dirk, z. van A. Haasnoot en D. Klinkenberg. Sophia Johanna, d. van S. de Haas en H. G. Alke niade. O n d e r t r o u w d:R. v. Soeren 31 j. te Noordwijkerhout en R. Knoppert 27 j. al hier. C. J. v. Duijn 19 j. alhier cn M. A. Peters 19 j. to Waddinxveen. H. Braak man 30 j. en K. v. d. Niet 24 j. Getrouwd: H. C. Spierings 29 j. te Hillegom cn H. C. A. Trompet 24 j. alhier. P. Vink 26 j. ij J. I. de Lincel 22 j. H. A. v. d. Berg 23 j. te Noordwijkerhout en J. G. v. Zuijlen 23 j. alhier. R. v. Soeren 31 j. te Noordwijkerhout en R. Knoppert 27 j. alhier. Overleden: J. Heemskerk 38 j. ge huwd met D. v. Duijn. L. Th. R. Kranen burg 3 mnd. C. Steenvoorden 55 j., geh. met F. de Groot. - A. A. M. Caepers 1 d. P. A. Perfors 2 j. 0UÜE-WETET(ING. Bazar. Dinsdagmiddag opendo Ds. W. W. Siddré de bazar in de Muskatorfabriek. Velen woonden de opening bij. In enkele woorden memoreerde spreker het verloop van den bazar van 1923, welke een schitterend verloop hau. Enkele weken geleden was de inventaris voor deze ba zar nog niet zco groot, maar in do laatste week liep de waarde nog tot een bedrag van 1700.Spreker sprak de hoop uit, dat Donderdagavond L>.„ dö sluiting alles zou zijn uitverkocht. Spreker achtte zich vervolgens verplicht eenige woorden van oprechten dank te spreken. In de eerste plaats cjvl den Burgemeester als Hoofd der Gemeente bedankt voor zijn medewer king. Tot zijn spijt kon de Burgemeester niet aanwezig zijn. Ten tweede werd dank gebracht aan den heer Rijsdijk, Directeur van de Muskatorfabriek, voor zijn groote gastvrijheid, volle medewerking en zijn enthousiasme om alles keurig in orde te laten brengen. De Directeur was zelfs zoo welwillend geweest om een timmerman beschikbaar te stellen bij het in gereed heid brengen dor uitstallingen. Ook het kantoorpersoneel was in groote mate welwillend geweest. Als klein, blijk van waardeering ontvingen zij ccn opgemaak- ten fruitmand. De 1/ieren Snaterse en Spruitenburg ontvingen voor nunne mede werking een kistje sigaren. Hierna werd de bazar voor geopend verklaard en kon den de dames-verkoopsters aanvangen om hun waren aan te prijzen. Al spoedig bleek dat dit aan de dames wel was toever trouwd, want aan het eind van den mid- lag was er al een groot gat in de inven taris. Onze indruk bij een rondwandeling langs de verschillende standen is zeer gunstig en wij kregen den stelligon indruk, dat men hier zeker eenige aangename en voor het dool der bazar nuttige uren kan doorbrengen. De gezelligheid wordt mede nog verhoogd, door radio-muziek. Het toe stel is geplaatst door de firma Dö Vries en Stevens te Leiden. VOORSCHOTEN. Geboren: Hendrika, d. van J. Gips en G. H. van den Hoek. Leentje Francina, d. van D. Verhaar en C. van Nieuwkoop. Ondertrouwd: A. de Romijn en G. Vlaanderen. Gehuwd: H. Schippers en M. J. de Graaf. WASSENAAR. Geboren: Gerard Hendricus, z. van J. Pel en G. A. IJ. A. Stigter. Johannes Pieter, z. van £P. de Leeuw en G. Fries wijk. Johannes, z. van A. Bergman en T. Dekker. Johan Cornelis, z. van H. Iviers en M. G. Beuk. Adriana Cornelia, d. van B. Grun.ieken en A. M. van "Winden. Maria Helena Christina, d. van .T. W. van der Velde en M. C. van Veen. Agues Agatha, d. van H. J. Putker en C. M. Oos- terveer. Louis, z. van Ph. var. Oven cn J. Keijzer. Teade Pieter, z. van G. Arends en S. Bakker. Johannes Cornelis, z. van J. G. B. la Grand en H. J. Gielon. Antje, d. van S. Abma en H. van der Gaag. Ondertrouwd: A. B. van den Bree en M. C. J Koek. A. Vermeulen en J. Goor. W. Bcssirc cn 1T'. Thomez. A. Colijn en N. A. Bergman. Overleden: A. L. Oostmeijer, m. van H. Bouwman 67 j. W. van Rijn, wed. van A. Tolido 68 j. Jkvr. H. A. A. van der Goes S8 j. J. Noest, m. ven A. Th. H. Leon 67 j. Tc Leiden gevestigd. L. C. W. van Asbeck, verpjeegster, Dia- conessenhuis. S. P. Bartstra, Kager- straat 6. A. van den Berg, Lijsterstraat 35. C. F. J. Berkemcijer, kapelaan, Bree- straat 139. L. H. F. Bertel, Schelpenka de 8. J. Blom, Papengracht 20. £T. J. Broeze. ingenieur, Stadhouderslaan 35. A. Bruijn, Ut. Jaagpad 7. J. Buijs, Rijn dijkstraat 90. W. G. H. Chavannes, Oude Rijn 3. M. J. Colijn, dienstbode, Bronk- horststraat 15. M. J. C. H. van Dingstee Kra.il, Wasstraat 10. A. G. L. M. van Dijk, winkelbediende, Rijnsburgerweg 62a. M. P. van Dijk, kinderjuffrouw, J. de Wittstraat 15. E. C. Fontein, H. Rijn dijk 13. J. G. M. van Geelen, verpleeg ster, Acad. Ziekenhuis. L. Girisch, Noordeinde 50. T. J. Gorter, analyste, Witte Singel 104. L. Gudde, kapelaan, Heerensinge'. 3. F. Heuser, bankwerker, Botermarkt 3. H. Th. Höruing en fara., metaalbewerker, v. Limburg Stirumstraat 16. J. L. Hoving, N. Rijn 65a. J. A. A. de iT'ong, Witte Rozenstraat 22. M. de Jong, Rijnsburgerweg 167. J. W. Kesler, onderwijzer, Rijn- ën Schiekade 42. J. C. van Kleef, huishoudster, Rijnsburgersingel 41. S. Kliffen, dienstbode, Heerengracht 58. C. Kok en fam., Bouwk. Opzichter, Fagelstraat 5. C. W. M. Wocken, Noord- einde 50. W. A. Koekkoek, huishoud ster, Haagweg 47. A. N. Korenhof en fam, Turfmarkt 5a. A. A. A. Kroon, verpleegster, Acad. Ziekenhuis. M. W. Leegstra, Kagerstraat 6. E. J. Lensink, verpleegster, Aca-d. Ziekenhuis,, K. Lipp, huishoudster, J. de Wittstraat 17. J. G. D. J. M. Lohmeijcr, leerares, Hooigracht 36. A. M. Maass, verpleegster, Acad. Zie kenhuis. W. M. Me wissen, id., id. J. H. Muhring, bakker, Lammermarkt 5. W. Nietebooh, Pelikaanstraat 9. J. G. van Noort, bakker, Doezastraat 19. J. W. Noppen, Duivenbodestraat 14. G. A. van Opzeeland, verpleegster, H. de Groot straat 19. F. P. H. oudens, Sum. O. B., Oegstgeesterlaan 31. W. van der Poel, majoor inf. N. O. I. L., Koorevaasstr. 8a. Raden Soedjono, Merelstraat 1. W. E. Th. T. Sandberg, Leeuwerikstraat. 57. T. C. P. Rijkenberg, verpleegster, Acad. Ziekenhuis. J. C. Schade, calculator, Koninginnelaan 14. A. M. T. Scheltema Juynboll en fam., Nieuwe Rijn 69. K. P. Scheps en fam., pianostemmer, P. de la Courtstraat 28a. J. L. Schenk, Morsch- weg 51. E. Smid, verpleegster, Acad. Zie kenhuis. L. E. Smits, dienstbode, Pa pengracht 19. M. Spaan, verpleegster, Acad. Ziekenhuis. E. C. Stade, id., id. W. Staffleu en fam., werkman Rijks-Tel., Leeuwerikstraat 13. C. Stipriaan Luïs- ciusKnapper, Merelstraat 31. J. E. Tebbertman, machnist, Amaliastraat 26. A. M. Tcunissen, verpleegster, Acad. Zie kenhuis. A. C. Veelenturf, winkelb^ diende, Hoogstraat 12. D. Verboom, dienstbode, Rijnsburgeweg 137. C. H. J. Verhaar, Noordeinde 50. G. Vermey, Voorstraat 13. A. Vaverkova, Volmo lengracht 22. W. J. de Wit en fam., straatmaker, Vredehof 5. A. ten Wolde, verpleegster, Acad. Ziekenhuis. Kie Ing Yap, Witte Rozenstraat 10a. H. Zemel, verpleegster, Acad. Ziekeuhuis. J. Zwiers los-arbeider, L. Agnietenstraat 9. W. v. d. Zijden en fam., koopman, v. d. Werf- etraat 56. Uit Leiden vertrokken. H. J. H. Schönfeld, Utrecht, Nieuwe Gracht 191 W. van Hoeve en fam., Soe- rabaia H. W. C. van Osselen, Den Haag Laan van Poot 153 M. Vos, Lisse, Villa „Magnolia" M. C. van der Voorst, idem M. J. van Zonneveld, Hazcrswoude, Dorpstraat D. 200 D. C. Hofman, Tilburg J. v. Beverwijckstraat 53 P. L. Sandberg en fam., den Haag, W. de Withstraat 35 E. Hcschek, Bottrop (Dl.) Oberstrasse 11 B. E. G. Stumpel, Haarlem, Zijlweg 287 W. A. Oudshoorn. Amsterdam, v. Wouw straat 244 III M. J. Bakker, Amsterdam, Linnaeusstraat 78 III M. Lindner, Op- heusden Wed. Dr. J. I. v. RoijenHelle- ma, Utrecht, Mauritsstraat 96 J. de Leeuw, Zoeterwoude, Vrouwenweg 37 A. N. L. J. Moonen, Amsterdam, Laurier gracht 105 D. Moraal en fam., Zoeterwou de, Vrouwenweg 37 A. E. P. Koning, den Haag, Doornstraat 66 E. A. Duym, Heemstede, Seminarie „Hageveld" L. van der Niet, Katwijk, Duinhof 5 Ph. A. Kuijvenhoven en fam., Zoeterwoude, Vrou wenweg E 46 C. P. Vlieland en fam., Leiderdorp, Hoogmadesoheweg 42 A. A. Lukassen en fam., Soesterberg, Verl. Post- eg 51 J. v. Raalte, den Haag. Amalia straat 7 G. H. Meijlink, Hillegom, van de Endeüaan 32 A. A. Bakker, Apel doorn, Sanatorium „Berg en Bosch" M. van der Voort, Katwijk, Wassenaarscheweg 15 H. P. Salomons, Velp (G.). Egmond- straat 11 A. v. Ham, Rotterdam, Vlie- gorstraat 24 M. van Bostelen en fam„ Anna Paulowna G. Th. J. Mol, Eindho ven, Brugmanstraat. 61 J. Winsemius, Amsterdam, Ceintuurbaan 177 II M. B. Laporte, Zoeterwoude, Vrouwenweg E. 37 a.b. J. C. de Wit, Mierlo, Wilhelmina- straat E 23 G. Schaap, Rijnsburg, Spi- nozalaan 6 P. Arbouw, Delft, Jacob Ger- ntstraat 20 A. H. Hooijer. Apeldoorn, Koningstraat 27 Baron F. van der Feltz, Vlaardingen Schiedamschestraat 16 E. J. Pilon, den Haag, Weimar straat 284 A. v. Kooij. Voorschoten, Hofweg 23 B. Neumann geb. Pesla, Bottrop (Dl.) A. J. M. Taverne, Rotterdam, Coolsingel 61 H. L. v. Nifterik en fam., Oegstgeest, v. Duivenvoordestraat 60 C. Chr. v. Eg- mond, Nieuwersluis, Politietroepen H. C. Brinkman, Utrecht, Tolsteegsingel 34 G. Volland, Assendelfö E. M. v. Mens, Ned. O.-Indië P. C, Montanus en fam., Rotterdam, Lusthofstraat 54 E. E. Crop, Iverkrade, Ehrensteinstraat. 36 H. M. van den Wijngaard, Oegstgeest, Regentesselaan 28 J. A. J. Saunier, Venraij, Francisca ner klooster A. Zandvliet, Curasao (W.- Indië) M. W. Fr. Stol, Koudekerk, bij Jieverden A. J. C. Vlaskamp, Noordwijk Binnen, Huis ter Duinstraat, Villa .Buiten rust" M. J. Noordman, Kientzheim pres Colmar Hause Rhin Plus Sacré Coeur J. J. Stephanus, Voorburg, Wateringen- straat 166 P. W. Beijersbergen, Oegst geest, Dorpstraat 5 L. Fr. Saarloos'. den Haag, Regentesselaan 113 P. J. van der Schaar en fam., Vlaardingen, Binnensingel 64 T. Brandwijk, Vreeswijk, Zuiderstraat L. Beker, Voorschoten, Instituut „Wul- lings" P. Gladdinus, Luik (België), Rue croix rouge 230 E. H. ter Kuile, Am sterdam, Prinsengracht 791 M. E. Wit- mans Voorschoten, Rijndijk 110 Ong Sian Gwan, N. O.-Indië L. W. P. van de Wijngaard, den Haag, Zand Ambacht- straat A 474. BRIEVEN VAN EEN STEDELANDER. Postkantoor te Leiden. Lijst van onbestelbare brieven en brief- ktarten, van welke .de afzonders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2de helft der maand Augustus 1928. Brieven, binnenland: Mej. Ric Aalhuizen Rotterdam Bos, Rotterdam Dr. H. de Bruijn, Amsterdam Bunnik, Leiden Burgemeester en Wethouders, Wassenaar Directeur Gemeentebelastingen. Den Haag A. v. d. Ende, Winkel Geneesh. Directeur Endegeest, Oegstgeest W. de Graaf, Haamstede Huis van Bewaring No. 10, Den Haag D. Kruijt, Amersfoort Leidsche Courant, 11 Leidsch Dag blad, 11 J. A. Lente, Sneek Mevr. H. Lefferstra, Sneek Mei. M. Marschalk, Den Haag Mej. Greta Mindeijofn, Lei den Ds. Mortier, Zalk H. Nieuwen- huizon, Leiden I. Snoek, Den Haag R. Terker.s, Amsterdam B. Vlaming, Lisse Fa. Rouppe v. d Voort, Den Haag K. de Vries, Amersfoort Mej. E. van Wilgenburg, Rotterdam J. Woltmann, Den Haag. Briefkaarten, binnenland: A. Beegen- berg, Amsterdam Mej. Tr. Brussee, Den Haag H. Galjaard, 11 schipper F. J. Griffioen, Rotterdam Mej. A. Huijbers, Noordwijk schipper Kroeze, Rotterdam Mevr. LokkerBakker, Rotterdam Mej. Mieloo, Apeldoorn schipper Roelf- sema, Koudekerk Feromij Teunisse, Den Haag Mej. N. Tiemstra, Leeuwarden schipper A. van Vliet, Oude-Wetering Willy dc Vries, Arnhem Mevr. v. d. Woude, Rijswijk Mevr. L. van Zoest, Leiden. Brieven, buitenland: Miss Ethel Allsup, Londen J. R. Cheadle, Londen Mad. van Loon, Munchen Rozenthal, Singa pore, Tine Stoel, 11 Duitschland Uni versiteit, Braunberg. Briefkaarten, buitenland: E. Bloot Plou- vier, Brugge M. P. Brants, Nürburg HausSoneuschen, Arenberg Mej. Tr. Koster, Offenbach Mej. A. Mantowski, Essen K. Meihuizen, Salzburg Cath. Meijer, Offenbach C. Tendeloo, Bruges. Negen briefkaarten zonder adres. Gedurig moet ik mij erover verbazen, hoe onhandig de verdedigers der openbare school te werk gaan bij hun verdediging. Wat doen zij 1 Trachten zij het openbaar onderwijs op zóó hoog peil tc brengen, dat iedei zal moeten toegeven: ge kunt wel zien, waar „het denkend deel der natie" schuilt. We bemerken niets daarvan. Wel worden allerlei nieuwigheden ge probeerd of ingevoerd, zooals: Schoolbioscopen, waardoor de regelma tige uitvoering van het leerplan telkens wordt onderbroken en de eigenlijke leer tijd wordt bekort, want geen enkele school- autoriteit, geen enkele leerkracht denkt er aan, na schooltijd zich met de geliefde kinderen te bemoeien; schoolbaden, waarvoor de noodige tijd ook aan het onderwijs wordt onttrokken; nieuwe leermethoden het Dalton-sys teem b.v. waarvoor de kinderen alB proef-materiaal worden gebruikt, den aan hangers van dat nieuwe ter eere. Wie niet met al deze dingen ingenomen ia, wie niet terstond een nieuw denkbeeld omhelst, hij wordt een achterlijk niensch genoemd, die niets voor het kind over heeft. Terzelfdertijd wordt dan al dat nieuwe hoogelijk geprezen, als verhelde rend het inzicht der leerlingen en verdie pend de resultaten van het onderricht. En passant mislukt de proef om de leerlingen der lagere school zonder exa men naar de H. B. S. te laten overgaan; noch de verheldering, noch de verdieping blijken in voldoende mate aanwezig. Het peil van het onderwijs gaat er al- zoo niet op vooruit. Maar wat doen de oude „palstaanders" dan om de openbare school te redden? Leveren zij het bewijs, dat deze wer kelijk neutraal is, zoodat de voorstanders van het bijzonder onderwijs eigenlijk noo- deloos alarm maken? O, zij verzekeren dit wel, onophoudelijk en in allerlei toonaar den, maar terzelfder tijd ontmoet men leerkrachten der openbare school in meer dere organisaties, wanneer rechtsgezinde ouders niet willen weten, zoodat deze zeer terecht de neutraliteit gesteld zij ware mogelijk niet vertrouwen. Vermogen zij aan te toonen, dat het bijzonder onderwijs minderwaardig is? Zij trachten er wel eens naar, door smalend te spreken over den kostbaren tijd, welke met bidden en godsdienstonderwijs zou te loor gaan, maar dan komen.de onpartij dige examens aantoonen, hoe onwaar deze bewering i9. Een ander wapen is: de duurte 1 Ziet toch eens, zoo wordt zelfs in gemeentera den betoogd, naar al die bijzondere school paleizen! Die moeten de burgers maar be talen! Deze redeneering gaat echter naar twee zijden mank. Vooreerst betalen de rechtsche burgers evengoed als de linksche, zoowel voor de openbare scholen als voor de bijzondere, zoodat geheel anders dan voorheen, toen links zich van do rechtsche scholen niets aantrok, maar wel rechts' voor de openbare school liet meebetalen van onrechtvaar digheid geen sprake kan wezen. Bovendien: als er geen bijzondere scho len werden gebouwd, wel, dan zouden er even zooveel openbare moeten wezen, want de gelijkstelling is op het aantal leerplichtige kinderen van geen invloed. Waar blijft op die manier de grond voor dat duurteverwijt? 't Is waar: hier en daar wordt een open bare school te groot voor het slinkend aan tal kinderen Leiden weet daarvan mee te pratenja, wordt er wel eens een overcompleet, maar hierin voorzag de wet. Een overtollige openbare school zie b.v. naar de Leidsche Plantsoenschool kan aan het bijzonder onderwijs worden overgedragen, waardoor bouwkosten wor den uitgespaard. En wat de term „schoolpaleizen" be treft, nieuwe openbare scholen zien er ook goed uit, wat niemand zal afkeuren, terwijl de wettelijke eischen voor alle dezelfde zijn. Dit laatste geldt ook voor de exploita tiekosten. Het groote publiek krijgt dien aangaande wel eens een verkeerde opinies als telkens weer door de gemeenteraden gelden moeten worden gevoteerd, waarop de bijzondere scholen aanspraak hebben, maar daarbij wordt dan dit voorname punt over het hoofd gezien: dat volgens de wet het exploitatie-cijfer der openbare school den vorm aangeeft, volgens welken aan de bijzondere haar kosten zullen wor den vergoed. Ook in dit opzicht drijft dus de bijzondere school de kosten niet om hoog. Was zij er niet, moesten dus alle kinderen naar de openbare school, de kos ten zouden precies1 dezelfde wezen. Ik neem hierbij dan maar aan, dat de openbare school zoo voordeelig mogelijk zou worden beheerd, indien zij 't monopolie lwl wat echter aan twijfel onderhervig is. Men herinnere zich b.v.. dat Leiden voorheen afzonderlijke handwerkonderwij- zeressen had, hoewel de gewone onderwij zeressen voor haar handwerk-acte een toe lage krijgen, waarvoor zij echter nooit iets behoefden te doen. De afschaffing dier afzonderlijke leerkrachten gaf duizenden guldens per jaar besparing, zonder dat het onderwijs eronder leed. De „palstaanders-", dio voortdurend meer grond onder hun voeten voelen wegzinken, hebben intusschen nog een pijl op hun boog. Zij gaan angstvallig na, of 't met do aanvragen van gelden voor den bouw voor een bijzondere school wel heelemaal in orde is; of allo handteekeningen van ouders wel bona fide zijn; of er geen pres sie is uitgeoefend enz. En als zij dan maar even twijfelen, rennen zij met bezwaar schriften naar de bevoegde machten, zoo als er nog dezer dagen een 't betreft de aanvrage voor een Christelijke school het Leidsche Morschkwartier werd bt handeld in een openbare zitting der Q< deputeerde Staten van Zuid-Holland. Nu, als er werkelijk iets niet in o«l mocht wezen, hebben die adressanten gelij in verband waarmede ik mij onthoud va een oordeel over evenbedoelde actie; Gi deputeerden zullen 't wel goed uitzoekei De linksche waakzaamheid is volkome wettig, maar daartegenover moet va rechts gezorgd worden, dat er nooit iel aan te merken valt. Eén geval van t veel ijver heeft niet te Arnhem eens zo iets plaats gehad? doet jaren lang oj geld in de kringen onzer tegenstanden Ik sprak daar met opzet van „te vee ijver want meer zal aan een geval al b.v. in Gelderlands hoofdplaats voorvie niet ten grondslag liggen. Men heeft niet liet volle aantal kinderen, waarvoo een school aangevraagd kan worden bij een; vindt het jammer, de wel in aanmet king komende kinderen van bijzonder 011 derwijs verstoken te laten engaa met de beste bedoelingen do perken vai den ijver te buiten. Mis, vrienden, volkomen misGe moei in zoo'n geval óf wachten óf naar oudei trant alvast voor eigen rekening ij 't klein beginnen, in een gehuurd pant b.v., indien men het wachten niet verant woord vindt. Heel spoedig zullen dan we alle bezwaren geweken zijn en kan meL met volle zeilen op het juiste doel aan stevenen. Waarom ik al deze dingen, welke geens zins nieuw zijn, nog eens naar vorei breng? Het is mij gebleken, dat ook ii rechtsche kringen zij 't dan in den zei kant ervan de luidruchtige actie de tegenstanders niet zonder gevolgen blijft Speciaal die averechtsche voorstellingei betreffende de kosten slaan in, weshalft het goed kan geacht worden, dienaangaan de de waarheid nog eens in 't licht stellen. Wat links nog nooit heeft kunnen vin den: een rechtschen wethouder van on derwijs, die het openbaar onderwijs ver waarloosde. Dit ligt trouwens volkomen ii onze lijn: wij komen steeds op voor onze rechten,, maar zullen die van anderen ook niet verwaarloozen. Dat in de Sleutelstad, waar de afdeeling onderwijs ten Raadhuize onder katholieke leiding staat, deze juiste gedragslijn nauwgezet wordt gevolgd, is dezer dagen wederom duidelijk gebleken, De oppositie moest bakzeil halen. Ik had het boven over het Dalton-s,, w. teem, waarvoor een poos geleden ook te Leiden reclame is gemaakt. In dit ver band zij het mij vergund te wijzen op hei volgende: De heer F. Evers te Alkmaar geeft k ,.Het Kind" verslag van de moeilijkheden, waarop hij bij zijn proef met het Dalton, stelsel stuitte. Hij schrijft, dat het begin een groote desillusie werd, voornameliit wat betreft de z.g. taken („assignment*"/ Slechts één maand heeft hii den o™ kelijken opzet vastgehouden: het bik dat vele beenen niet sterk genoeg wareJ de weelde van het arbeiden in vrij^g^ fcJ dragen. In het algemeen koos'men éersL de takken, waarbij schrijfwerk te verrich. ten was en pas daarna koos men de „lees' opgaven. Verder waren er nog andere b zwaren. „In de eerste plaats dan, dat rekentaak bijna altijd tot het laatst wei uitgesteld. Wanneer dan een buurman een buurmeisje gereed was met een seri taken en aan een volgende serie b dan deed zich verscheidene malen het zee begrijpelijke geval voor, dat met zoo' laatste taak de hand werd gelicht, om b, te kunnen blijven en weer te kunnen be ginnen met werk, waarvoor grootere in teresse bestond dan voor sommetjes. Ei in negen van de tien gevallen was dat laatste vak rekenenBij sommige kinderei waren de vorderingen in dit vak na eenigt maanden dan ook zéér miniem. In de tweede plaats was er een andere moeilijkheid in betrekking tot de opga- ven in de taak die gelezen moest worden Wanneer voor aardrijkskunde of gesehie denis uit een of ander leerleesboek een be paald lesje moest worden gelezen, dan bleek bij navraag de leerling daar in het algemeen maar zeer weinig van te weten, ook niet al werd maar één bladzijde opge geven. Men zal licht begrijpen hoe dat kwam: er werd niet alleen het opgegeve- na doch dikwijls meer gelezen, of er werd zolf iets anders gelezen, waarvan 't plaatje bijv. bij het openslaan van het boekje de aandacht had getrokken. Zoo viel na eenigen tijd te constateereni le. dat de netheid aanmerkelijk minder was geworden; 2e dat oppervlakkigheid hand over hand toenam; 3e. dat sommig! leerlingen massa's werk verzetten, maa anderen daarentegen hun tijd zeer on voldoende gebruikten ten opzichte va wat in de taken was opgegeven; 4e da de zorg voor de leermiddelen te wenschei overliet; 5e. dat de parate kennis gerin was: 6e dat de totale klasse-prestatie aanzienlijk was gestegen; 7e. dat de indi vidüeele schoolarbeid reeds op verscheide ne leerlingen een merkbaar gunstigen in vloed had geoefend". Men ziet hieruit, hoe voorzichtig mei moet zijn met de toepassing van nieuwig heden. Punt 7 ziet er wel optimistisch uit, maar dit zal dan ook zeker slaan op beste leerlingen, die tegen de proef be stand bleken. In 't algemeen bleef „de pa rate kennis gering". Hoe hiermede punt 6, dat de „totale klasse-praestatie" roemt, valt te rijmen vermag ik niet te begrij pen. Wie 't wel snapt, gelieve mij in ta lichten. Bij voorbaat dank AJO. 4-3

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 8