KERKNIEUWS. Rechtzaken. Gem. Berichten. HET EUCHARISTISCH CONGRES TE SYDNEY. Minister Bruce en Kard. Cerretti over het Congres. Kardinaal Cerretti en oen duizendtal an dere persoonlijkheden waren Maandag de gasten van mgr. Kelly, den aartsbisschop van Sydney, op een feestmaal in den Town Hall. Minister Bruce, de premier van het [Australisch gemeenebest, zeide in een rede, bij dit banket gehouden, dat het Eucharis tisch Congres, hetwelk van heel de wereld gedelegeerden naar Sydney had gebracht, tot den wereldvrede zou bijdragen. Kardinaal Cerretti verklaarde, dat het congres een groot succes is geweest en dat de goede wil en de broederlijke liefde van een jonge natie er duidelijk bij naar voren getreden waren. SINT MELANIA-WERK. Algemeene jaarvergadering. In Hotel Victoria, Spuistraat den Haag. •had Dinsdag de algemeene jaarvergadering plaats van het Sint Melania-werk. In de morgenuren vergaderde het hoofd bestuur, welke bijeenkomst tc half twaalf gevolgd werd door een reünie van bestu ren, correspondenten, leden, donateurs en belangstellenden. Ha een gemeenschappelijke lunch opende te 1 uur de voorzitster, mevr. C. Steins Bis- schops-Herckenrath uit Amsterdam de al gemeene jaarvergadering. Nadat dc secretaresse, mej. Hiilsken uit Nijmegen de notulen van de vorige verga dering en het jaarverslag had voorgelezen en deze waren goedgekeurd, had de vei-kie- zing plaats van een hoofdbestuurslid. In de vacature werd met algemeene stemmen herkozen mej. M. van Waesberghe uit Til burg. Daar Mgr. M. J. D. Claessens uit Sit- tard, eerc-vccrzitter der vereeniging, door ziekte verhinderd was aanwezig tc zijn, nam de lieer Ernest Laane gaarne zijn taak over om namens de Indische Missie-ver- eeniging heb Sint Mclania-werk geluk te wensclien met haar succes. Het zal voor de Ind. Missie-vereeniging steeds een ge noegen zijn dit werk zooveel in haar ver mogen is, te steunen. Nadat de voorzitster uitvoerig de ge- heds-actie voor het werk had aanbevolen, kwam aan de orde do steunverleening aan werkzaamheden in Indië. Maastricht wil in Indië een St. S er vaas- school stichten en heeft daar dadelijk 3500 voor over, maar heeft voorloopig be zwaar tegen de verplichting jaarlijks 500 daarvoor op te brengen. De beslissing hierover werd voorloopig aangehouden. Uit Indië is er op het oogenblik aanvra ge voor zeven nieuwe scholen, waarvan de oprichtingskosten gemiddeld zijn 3000. De gelden hiervoor zijn helaas nog niet aanwezig. De werkzaamheden in Neder land, bestaande uit tentoonstellingen, pro- paganda-avonden en verdere zaken, heb ben dan ook voor een £root deel ten doel, gelden te krijgen voor de zoo noodige werkzaamheid in Indië. Aanbevolen werd bij de Missie-tentoon stellingen ook een plaats te krijgen voor het Sint Melania-werk. Gepoogd wordt hiervoor een vaste commissie in het leven te roepen. Mevr. J. van Arcken-Couvreur uit Nij megen beval aan' het plaatsen van busjes ter verkrijging van inkomsten voor het werk en gaf een uiteenzetting hoe dit te Nijmegen, waar reeds 512 busjes geplaatst zijn, geregeld is. Mevr. Hermans, die mededeelingen deed over heb werk van het baadjes-naaien, drong vooral aan op net werk, opdat het in Indië een gceden indruk maakt en er een opvoedende kracht van uitgaat. Het St. Melaniar-blad gaf de voorzitster aanleiding tot een uitvoerige uiteenzetting, vooral omdat de kosten voor de uitgave to hoog worden. Besloten werd met ingang van Mei 1928 de abonnementsgelden met 50 cent per jaar te verhoogen. Nadat de voorzitster had aangespoord tot het wenen van leden en donateurs en het Werk nog had aanbevolen en gewezen op het groote nut daarvan voor Indië, werd de vergadering gesloten. Aan H. M. de Koningin werd een tele gram verzonden, waarop tijdens de verga dering antwoord ontvangen werd. Italiaansche pelgrims te Lourdes genezen. Elf zieken genezen teruggekeerd. Dezer dagen is in Turijn een trein met twee honderd zieken teruggekeerd, die een pelgrimstocht naar Maria's genade oord te Lourdes hadden gemaakt. Niet minder dan elf zieken van dezen pelgrimstocht kwamen, aldus lezen we in de „Msbd.", genezen terug. Een merkwaar dig geval is dat van Sesarina Rossi, uit Vercelli, een moeder van twee kinderen. Ze werd op een baar naar Lourdes ge transporteerd, omdat zc aan de beenen verlamd was en bovendien aan een zware ziekte leed. Ze geleek een menschelijk wrak. Twee andere genczenon waren afkomstig uit Livorno. Het waren vrouwen van 55 en 39 jaar, die jaren lang ziek te bed gelegen hadden. Ze werden op het station van haar geboorteplaats door een enthousiaste me nigte geestdriftig ontvangen. Ook verschillende andere steden van Italic zagen zieken genezen terugkeeren en overal werden de genczenen vol blijdschap begroet. In vele kerken werden dankdien sten gehouden. DE NOODLOTTIGE AANRIJDING OP DEN LEIDSCHEN STRAATWEG. Tegen den Belgischen chauffeur 1 maand hechtenis geëischt. Inbeslagneming van een auto voorhefcPaleisvanJustitie. Gisterenmiddag is voor het Haagsche Gerechtshof voortgezet het onderzoek in hooger beroep in de zaak tegen den Belgi schen chauffeur O. P., die op 25 Augustus 1927 met den auto van zijn patroon, een Minerva, op den Leidschestraatweg tus schen Oegstgoest en het Haagsclie Schouw bij de bocht ter hoogte van den Lagen Morschweg, een Fordauto zoodanig heeft aangereden, dat twee van de inzittenden daarvan ernstig werden verwond, terwijl een derde, een meisje aan de gevolgen dier aanrijding is overleden. Zooals men zich herinneren zal, was de chauffeur, die aanvankelijk was gearres teerd, later tegen een storting van 10.000 als cautie weer op vrije voeten gesteld. In eersten aanleg was hij daarna door de Haagsche rechtbank van het hem te laste gelegde vrijgesproken. Op straat. Ook gisterenmiddag was de chauffeur, vergezeld van zijn patroon, voor het Hof verschonen. Beiden waren gearriveerd in de Minerva, waarmede de aanrijding is ge beurd. Even voor den aanvang der zitting kwam de deurwaarder bij den Hoogen Raad, de heer van Dalen, beslagleggen op dezen auto ten behoeve van een Bank, die de gelden, welke zij heeft moeten betalen wegens stilstand van het bedrijf van een der verwonden, wilde verhalen op den pa troon van den chauffeur. De patroon had echter geweigerd die gelden tc betalen en aangezien dezo patroon eveneens in België woont, heeft men van de gelegenheid, dat hij naar Holland is gekomen met zijn wa gen, gebruik gemaakt om daaroo beslag te leggen voor het Paleis van Justitie. Nadat het exploit door deurwaarder van Dalen aan den patroon was beteekend, werd een bewaarder aangesteld. Het voor nemen bestond om den auto naar een ga rage over te brengen, en, aangezien de eigenaar weigerde om het sleuteltje af te geven, werd gedreigd, dat men den wagen naar een garage zou laten sleepen. Met mr "IVesterouen van Mceteren, die als advo caat van de Bank optrad, zijn toen onder handelingen geopend, maar deze moesten worden geschorst, omdat inmiddels de zaak voor het Hof werd uitgeroepen. De auto bleef buiten dus voorloopig on der bewaking. In de rechtszaal. Tegen half drie werd aangevangen met de verdere behandeling van de zaak tegen den chauffeur. Als getuige werd nog gehoord de heer Hendriks, die eveneens op den bewusten dag met een auto op den Leidschestraat weg heeft gereden. De auto van getuige was op dien weg ingehaald door den Mi nerva, welke daarbij met een snelheid van ongeveer 80 K.M. reed. De Minerva passeerde met deze snelheid getuige's auto, waarna de gang werd ver minderd tot ongeveer 70 K.M. Op een af stand van 25 M. is de auto, waarin getuige zat, daarop de Minerva blijven volgen. Plotseling gaf iemand uit de Minerva door handzwaaien le verstaan, dat lang zamer zou worden gereden. Op dat moment bevond zich voor de Minerva een vracht wagen. De Minerva ging daarop plotseling naar links, om den vrachtauto te passeeren. Juist kwam toen van de andere zijde een Ford en de Minerva kwam daarmede in botsing. Over deze botsing heeft getuige zich ten zeerste verbaasd. Op een vraag van de president Jhr. mr. von Weiier, antwoordde getuige nog, dat de weg ter plaatse, waar het ongeluk ge beurde, nogal glad Avas, hetgeen oorzaak is geweest, dat de Minerva is geslipt. Na de botsing zag getuige in den Ford een dame zitten, die bloedend Avas ver wond. Hij is toen onmiddellijk naar het Haagsche Schouw gereden, om hulp c halen. Op een vraag van. mr. Roeper Bosch, den verdediger van den chauffeur, verklaarde getuige nog, dat de afstand tusschen de plaats, AA-aar het teeken tot langzamer rij den Avcrd gegeven en die, Avaar de botsing plaats had, ongeveer 100 M. bedraagt. Onmiddellijk na het teeken is de Miner va langzamer gaan rijden tot ongeveer 25 K.M. Getuige zeide voorts van meening te blijven, dat het ongeluk geheel het gevolg is van een ongclukkigen samenloop van omstandigheden. Als de Minerva niet ge slipt Avas, zou er niets gebeurd zijn. De filmvertooning. Op verzoek van mr. Roeper Bosch Averd daarna de film, die ook reeds bij de be handeling der zaak voor dc rechtbank is afgedraaid, vertoond, hetgeen in de raad kamer A-an het Hof geschiedde. Deze film geeft een overzicht van den toestand ter plaatse en laat zien, hoe bij na alle auto's, mede als gevolg van de zich daar bevindende tramsporen, de bocht af snijden en daardoor op den linkerkant A-an den Aveg geraken, tenvijl A'oorts wordt aan getoond, hoe één wagen het uitzicht op een groot gedeelte ATan den weg belemmeren kan. Het requisitoir. De Advocaat-Generaal, mr. Brants, daar na requisitoir nemende, merkte op, dat de situatie ter plaatse door de film heel dui delijk is AveergegeA-en. De film geeft een duidelijk beeld A-an Avat er gebeurd moet zijn. Op het punt, Avaar de botsing heeft plaats gehad, heeft men geen behoorlijk overzicht van den weg, en juist daarom is het naar sprekers meening de groote fout A*an den chauffeur goweest, dat hij gepro beerd heeft om den vrachtauto voorbij te rijden op een oogenblik, dat hij den weg voor zich in liet geheel niet kon overzien. Het gaat niet aan, om de schuld voor de botsing te werpen op den Ford, die aan den verkeerden kant van den weg zou hebben gereden. Voorts blijkt volgens spr. uit de heftig heid, waarmede de botsing heeft plaats ge had, wel, dat met veel te groote snelheid is gereden, een snelheid, die op zich zelf misschien niet onvoorzichtig moet worden genoemd, maar die onder de gegeven om standigheden wel als zoodanig moet wor den aangemerkt. Spreker meende dan ook, dat de ver dachte'wel degelijk voor het ongeluk ver antwoordelijk gesteld moet worden, zoodat hij door de rechtbank ten onrechte is vrij gesproken. Op grond hiervan vorderde mr. Brants, dat het vonnis der rechtbank zal worden vernietigd, dat verdachte alsnog schuldig zal worden verklaard aan hetgeen hem ten laste is gelegd, en dat de chauf feur zal worden veroordeeld tot een hech- tenisstraf van één maand. De verdediging. De verdediger, mr. Roeper Bosch, ving zijn pleidooi aan met de opmerking, dat A-erdachte nog steeds diep onder den in druk is ATan het noodlottige ongeA*al, dat geheel buiten zijn schuld, aan iemand het leven heeft gekost. Voortgaande, zeide pleiter, dat het feit dat A-erdachte van te \-oren met zeer groo te snelheid heeft gereden, niets te maken heeft met de onderhaA-ige zaak. Immers uit do verschillende getuigenverklaringen is duidelijk komen vast te staan, dat ver dachte, juist' met het oog op de omstandig heden de snelheid aanmerkelijk heeft ver- minderd. Daar de linkerzijde van den Aveg geheel vrij was, meende verdachte den vrachtauto te kunnen passeeren, hetgeen hij zeer zeker niet zou hebben gedaan, wanneer hij den Ford had zien aankomen. En dat hij het Fordje niet heeft zien aan komen, moet worden verklaard uit de om standigheid, dat de Ford, door als A-rijwel alle auto's uit die richting de bocht af te snijden, links A'an den Aveg heeft gereden. Welk een gevaarlijke situatie daardoor kan ontstaan, heeft de film duidelijk ge leerd. Pleiter Avees er voorts op, dat de bewering, dat de Ford links van den weg heeft gereden, niet maar een gewone ver onderstelling is, om den bestuurder daar- A-an te kunnen betichten A-an schuld aan het ongeval. Imrcers die bestuurder heeft zélf A-orklaard, dat hij links van de rails heeft gereden, en dat beteekent. zooals ook de film heeft aangetoond, dat hij op dc lin kerzijde van den weg was. De stelling A-erder van den advocaat-ge neraal, dat verdachte niet bad mogen pas seeren, omdat hij deu geheelen weg niet kon overzien, achtte pleiter niet houdbaar, Avant dan zou men ncoit mogen passee ren. VerA'olgens herinnerde pleiter er aan, dat uit de getuigenverklaringen A-oldoende is komen A*ast te staan, dat de Minerva is geslipt, als gevolg waarvan de wagen is gaan slingeren! PI. Avas derhalve van meening, dat het ongeluk geheel buiten de schuld van ver dachte is geschied en hij vroeg het Hof daarmede rekening te .houden. Na re- en dupliek werd. de uitspraak bepaald op 26 September. van vergunning verplicht te stellen,. Vol gens het O. M. is echter art. 1 al. 2 niet op het vulcaniseertoestel van toepassing aan gezien het niet de bedoeling is om met het toestel stoom voort te brengen, doch slechts om een gelijkmatige temperatuur op te wekken; voor het voortbrengen van stoom is het toestel niet bestemd. Mitsdien requi- reerde spr., dat verdachte zal worden ATij- gesproken. De kantonrechter zal in deze zaak de volgende week vonnis wijzen. ONGELUKKEN. Ernstige autobotsing. Zeven gewonden. Gisterenavond is bij den Viersprong, na bij Garderen, gem. Barneveld, oen zeer ernstig auto-ongeluk gebeurd. Twee luxe auto's, een uit Gelderland en een uit Groningen, waarvan de een, uit de richting Garderen en de andere uit die van Voorthuizen kwam, zijn met kracht tegen elkaar gebotst. Alle inzittenden, ten getale van zeven, zijn zwaar gewond. Drie waren er zeer ernstig aan toe en mochten niet worden vervoerd. Een man aangereden. De chauffeur reed door. DinsdagaA-ond omstreeks 8 uur is dc schoenmaker J. IJ. uit Rotterdam op den Rotterdamschen Dijk ter hoogte van het- pompstation te Schiedam aangereden door een onbekend gebleven auto. IJ. reed met zijn vrouw per fiets naar Schiedam, toen bedoelde auto met een groote vaart hem achterop kwam en vervolgens aanreed. De man werd over den grond geslingerd en bleef bewusteloos liggen met een groote wonde aan het achterhoofd. Per auto is hij naar den politiepost o A-erge bracht. De chauffeur reed met groote snelheid door. Overreden en -gedood. Gisterenmiddag vier uur geraakte aan den Ilecrev.eg te Groningen het zevenjarig joï>getje Koning, wonende Manneskan, bij het spelen onder een autobus A'an den dienst Groningen-Zuidlaren. Een voorwiel ging den kleine over de borst. De politïe- dokter Nathans constateerde den dood. n kokend water gevallen. Een kind overleden. In een onbewaakt oogenblik geraakte het^ vijf-jarig dochtertje van de familie T. te Sommelsdijk in een tobbe kokend wasch- water en bezweek na enkele uren aan de bekomen brandwonden. Gevaarlijk spel. Het 10-jarig zoontje van den heer F. v. d. Laan te Meppel, dat tusschen twee Ava- gom. was geklommen, is daar afgevallen en overreden. Met een A-ersplinterd been -werd hij opgenomen. Zijn toestand baart zorg. toen aankijkend had hij zijn gestreepten zaicm in den bagagehouder gezet en zich juistr daaronder, zijn handen gedrukt tusscheaS zijn saamgenepen knieën, genesteld te mid den zijner medereizigers. Hij bleek een" praatziek mannetje te zijn, dat, nauwelijks; gezeten, gewild kwieke gezegden uitte en,e opmerkingen maakte, waardoor hij, be-^ scheiden doende, zijn fikschheid en wereld wijsheid liet uitkomen. I Dit duurde zoo goruimen tijd. Toen de trein Gouda naderde had het.* spraakzame oudje vrijwel het geheele ge-e zeischap in zijn druk-doen betrokken en onder zijn gehoor gebracht. 1 Dit merkte dan ook niet, dat de zak,; boven zijn hoofd, langzaam begon te lek-- ken. Er was een A'lekje zichtbaar geworden in de heldere, breed gestreepte tijk, dat don kerder en grooter werd en van welke plaats bruinachtig gele kettingdruppeltjes' omlaag lekten tegen het geribde beschot van den coupé, welke druppeltjes een traag vloeiend straaltje werden, dat ongeveer bij den onderrug van den steeds pratenden man werd gestuit. Men zou kunnen denken aan 'n lekkende flesch of bus met koffie. 't Was onbegonnen werk het geringbaar- de oudje te waarschuwen, omdat men moeilijk één woord tusschen al zijn rede naties krijgen kon. Voor het station Gouda stopte de trein knersend. j Onvcnvaeht maakte het mannetje een eind aan zijn praatjes, stond, wat onbehol pen, recht, greep zijn zak en stapte be hoedzaam, tusschen de vele beenen van zijn medepassagiers' door den coupé uit. Toen wilde hem toch een heer, die al dien tijd zwijgend had toegehoord en ge zien, Avaarschuwen en deze maakte hem er op attent, dat zijn zak lekte. En terwijl hij met een grooten stap, op het gladde per ron belandde, schreeuwde de oude man den coupémenschen toe: ,/t Is maar een kat!" en verdween, zijn zak, dien hij hoog hield inspecteerend, in een vlak bijzijnde gele genheid", onder daverend gelach van dc verbaasde, (de kat had geen kik gegeven) zeer vroolijke toeschouwers. Kunst en reclame. Wij ontvingen van de N. V. Draisma van Valkenburgs Levertraanhandel te LeeuAvar- den een door haar uitgegeven reclame-f boekje met een keur van teekeningen van? den bekenden schilder Piet van der HeniJ Met genoegen hebben wij gezien, hoe hier' van een gelukkig samengaan van kunst! en reclame kan worden gesproken. De re clamekunst gaat wél vooruit; dit recla meboekje is Jn kunstreclame. Het boek je zal op aanvraag door de N. V. Draisma A-an Valkenburg te Leeuwarden gaarne zonder kosten worden toegezonden en ook bij de verkoopers worden verkrijgbaar ge-1 steld. Eet meer vischmaar deugdelijke! Dr. v. Hamel Roos schrijft in het Maand blad tegen \rervalschingen „Het is in den laatsten tijd gebruikelijk - ij zouden bijna zeggen „uiode" geworden om overal commando^ tc verkondi n in den vorm van „Eet meer van dit of eei - datzonder eenig verder c<>Aximentaar. doch behoorde men er evemvel mev etootö i letters bij te zetten: ....Maar let in de'<{ eerste plaats op de deugdelijkheid 1" Dat deze waarschuwing goeden grond heeft j wordt voor het artikel visch o.a. bewezei door een mededeeling in het verslag A'ai den Zutphenschen keuringsdienst, waarui I bleek dat in blik geconserveerde makreel elft, zeelt en haring, afgekeurd moester worden, omdat er belangrijke hoeveelhe den metaal van do blikjes in den inhoud Avas overgegaan n.l. niet minder dan 620— 1720 m.gr., tin per kg. visch Verder werd in verschillende plaatsen „Nieuwe" Holl. haring ge\-cnt, welke oude koelhuisharing bleek te zijn. Een hoeveelheid visch van 11S partijen werd door dezen keuringsdienst afgekeurd. Het is duidelijk dat, .indien reeds door den reuk een abnormale of bedorven toe stand merkbaar is, onthouding van het ge bruik gebiedend noodzakelijk is, docb Avaar de zintuigen ons in den steek laten, is het belangrijk te vernemen, hetgeen dr. Coe- bergh in de jongst verschenen verslagen betreffende de volksgezondheid te dezer' zake mededeelt, n.l. dat waar het zintui- gelijk onderzoek A-an A-isch tAvijfel laat be staan, op grond van scheikundig onderzoek een beter gefundeerd oordeel uitgesproken kan Avordcn. De ziekten Avaaraan visschen onderhevig zijn, schijnen van geringe beteekenis voor den mensch te zijn: slechts enkele geA'allen Avorden in de litteratuur vermeld Aran Ansch- ziekten, welker verwekkers en tovinen volgens dierproeven wellicht ge\*aar ople veren voor den mensch. Bij hooge uitzonde ring is tuberculose bij visschen waargeno men. Zij schijnen niet vatbaar te zijn voor cholera, typhus en para-typhus, doch kun nen Avel de smetstofdragers dezer ziektei zijn. Zij herbergen ook verschillende para sieten, doch voor zoover bekend, komen gevaarlijke parasieten bij vissohen in ons land niet Aroor, evenmin AÓsschen wier vleesch veigiftig is, zooals in de tropen voorkomt. In enkele maanden (MeiJuni) schijnt de kuit A-an barbeel niet onschade lijk te zijn, en kuit van snoek kan lichte diarrhee verAvekken. Tegen heb gevaar voor den mensch van heb opnemen van parasie ten (lintwormen, enz.) kan men zich wape nen door koken of braden van de A'isch en A-ooral door voorzichtig te zijn met uit het buitenland geïmporteerde geconserveerde visch, zooals in het-Nod. Tijdschrift v. Ge- neesk. door dr. Pinkhof vermaand wordt, naar aanleiding van een in de Yer. Staten geconstateerde endemie van visch-lint- worm. Waar het ondoenlijk is allo Ausch of ficieel te keuren en van een merk of stem pel te voorzien, is een zoo nauwkeurig mo gelijk zintuigelijk onderzoek dringend ge boden. Voor ons A-ischrijk land is de leuze „Eet meer visch'', als zijnde een voor- treffelijk licht verteerbaar voedsel, van zeer groot vitaal belang, mits omtrent de deugdelijkheid geen twijfel bestaat. 2—5 De auto vrijgegeven. Te ongeveer half vier was de behande ling van de zaak voor het Hof geëindigd en onmiddellijk daarop a\crdon do onder handelingen over het vrijgeven van den auto herA-at. Deze hadden tenslotte tot gCA'olg dat mr. Roeper Bosch een akte A-an borgtocht heeft geteekend, waarna de eigenaar weer met zijn wagen naar België kon terugkeeren. Is het vulcaniseertostsl voor kunstgebitten een stoomketel? Einde 1920 Averd door den hoofdinge nieur-directeur van het stoomwezen ter kennis gebracht van tandartsen cn tand- technici, dat de door hen gebruikte toe stellen voor he vuleaniseeren A-an kunstge bitten vielen onder de bepalingen der Stoomwet, tengevolge Avaarvan voor het gebruik voortaan een vergunning moest Avorden aangevraagd. Tevens werden voor schriften gege\'en omtrent de inrichting dier toestellen, Avaaraan moest Avorden vol daan. Deze beslissing verwekte in tandheel kundige kringen eenig verzet, daar de kos ten van A'ergunning en technische verande ringen in geen verhouding stonden lot de. Avaarde van het toestel. Als gevolg daarvan stond Dinsdag voer don kantonrechter le Ti el terecht de al daar gevestigde tandarts B., die opzette lijk een vervolging had uitgelokt, ten ein de een gerechtelijke uitspraak omtrent de geldigheid dier beslissing te verkrijgen. Ter terechtzitting Avas het vulcaniseertoe stel, een dikwandig cilindervormig keteltje van enkele liters inhoud aanAvezig. Ver dachte Avas daarbij ten laste gelegd, dat hij als hoofd van een tandheelkundige inrich ting een vulcaniseerketel, ingericht om uit water, althans eenige vloeistof, stoom voort te brengen en werkend onder een stoom druk van ongeveer 7 atmosferen heeft in Averking gebracht zondei; daartoe een door of namens den minister A-an arbeid, enz. uitgereikte akte van A'ergunning te hebben. Verdachte beriep zich bij verweer op de definitie van een stoomketel in de Stoom- wet gegeven, welke z.i. niet op het vulcani seertoestel van toepassing Avas, omdat bij het vulcaniseerproces slechts beoogd wordt een zekere temperatuur op te wekken en gedurende bepaalden tijd te handhaven en niet om stoom \roort te brengen, waartoe het toestel z.i. niet is ingericht. De getuige- deskundige, de verbalisecrcnde ambtenaar van het stoomwezen, bestreed deze opvat ting en hield staande, dat A-oor heb door verd. genoemde doel avcI stoom in het ke teltje wordt A-oortgebracht, zij het ook in geringe hoeveelheid. Hij beriep zich daar bij op overeenkomstige toestellen als auto- claxen, die ook onder de stoomwet vallen. De ambtenaar A-an het O. M. wees er in zijn requisitoir op, dat sinds de onderhaA-i- ge beslissing van den directeur A-an het stoomwezen de bepaling in de stoomwet dubieus is geworden door ook voor tand technische vulcaniseerket eitjes een akte Jongen vermist. Te Geleen wordt sinds de vorige week vermist een slagersknecht uit Munsterge- leen afkomstig, P. S. geheeten. Hij was per fiets uit gegaan om vleesch bij klanten te bezorgen. Het rijwiel is teruggevonden. De Spaansche inbrekers. Na de inbraak bij den zilversmid Heet- veld aan den Sonsbeeksingel te Arnhem en vbij den schoenmaker Van Hat tem aan de Hommclschestraat nu kort geleden, werden door dr. Hesseling A-ingerafdrukken geno men, die erop wezen, dat in beide gevallen dezelfde persoon aan het werk Avas ge- Aveest. De vingerafdrukken konden in Arn hem niet worden herkend. Spoedig bleek echter, dat de politie in Groningen dezelf de A-ingerafdrukken bij een aldaar gepleeg de inbraak had gevonden. De afdrukken Averden daarop naar de Centrale te Kopen hagen gezonden, waar bleek, dat zij be hoorden tot de afdrukken van den Span jaard Manuel Vincent Basteviechia, die on langs te Antwerpen werd aangehouden. ubilé Henri Nodes. Gisterenmiddag is de bekende gooche laar, poppenkast-vertooner, buikspreker enz. Henri Nolles te "s-Gravenhage, ter ge- Tfrgenheid van zijn 20-jarig jubilé als zoo danig in het Kurhaus eens flink in de bloe metjes gezet. Zooals gemeld, had er zich een comité gevormd om hem bij dit jubilé te huldigen. Nadat de heer Nolles zijn pop penkast vertoond had, Avaarbij de kinde ren in de zaal ijverig meespeelden, ver schenen eenige heeren van het huldigings comité op het podium. De heer Henri ter Hall sprak den heer Nolles toe en bood hem een geschenk onder driedubbel verze geld couvert aan en een lijst met de namen der gevers benevens een fraaien krans van het comité. Verschillende kinderen kAvamen bloemen aanbieden en in de daarop volgen- de pauze verdrongen bijna alle kinderen uit de zaal zich om het podium om den man, die hun zoo vele aangename Woens dagmiddagen in het Kurhaus heeft bezorgd een handje te geven en geluk te Avenschen. Ook gisterenmiddag heeft de heer Nol les met zijn helpsters en helpers hen weer kostelijk geamuseerd. Allen vonden het Avat jammer, dat heb alweer zoo gauw half 5 was en de voorstelling moest eindigen. 't Was een kat! Het gebeurde in een coupé derde klasse A'an een der middag-sneltreinen van Rot terdam naar Utrecht. De coupé bood ruim te A'oor tien personen en op één na waren alle plaatsen bezet, A-ertelt- dc ..Msb." De trein stond op vertrekken. Daar werd snel nog het portier geopend, door den conducteur, en een oud mannetje, schipperstype, met een half gevulden, tij ken zak, kwam binnen. Hij had een ronden rug, een ringbaardje en kleine, zoekende kijkoogjes. Tusschen zijn naar voren springende tanden stak een oude pijp. Ln eenigszins gebukte houding i was hij binnen gekomen, alle menschen

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6