BINNENLAND. TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1928 en bde NAT. CONGRES R.-K. JONGENS- eSl PATRONATEN. Inleiders en stellingen. De Onderwerpen, Inleiders en Stellingen Rlvan het Tweede Nationaal Congres van [R.-K. Jongens-Patronaten 's-Hertogen- bosch 25 en 26 September luiden als volgt: 1. De verdieping van het Godsdienstig leven door het Patronaat. Inleider: de Weleerw. Heer F. Fren- cken, Directeur der E. K. te Breda. 1. De vraag der godsdienstige opvoeding 'an onze rijpende jeugd is een van de meest gewichtige problemen van dezen tijd. 2. De godsdienstzin van de rijpende jeugd noet eigen karakter hebben, frisch zijn en jrachtig, meer handelend dan bespiege- end, bewust en consequent. Het volle wer kelijke leven in al zijne uitingen moet door den godsdienst worden doortrokken, maar, vooral bij de ouderen, moet toch ook de godsdienstige gedachte zich richten op een ideale toekemst. De drang tot apostolaat moet worden verbonden met het weten, dat alleen nederigheid en gehoorzaamheid, of fer en zelfheiliging de grondslag zijn van een vruchtbaar werken voor anderen. 3. De doorgezette patronaatsopvoeding zal derhalve, mede door zelfwerkzaamheid der jongens, moeten ontwikkelen: toegepaste godsdienstkennis, voldoen de voor een diep-Christelijk leven ook te midden van een niet-Christelijke omge- m. ving; maar vooral l b. een Mariale, liturgisch-Eucharistische Bu levenspraktijk, die vrucht draagt in cen- voud en dienende liefde. II. Do opvoeding van de rijpende jeugd 1 door het Patronaat in verband met den )C modernen tijdgeest. ëf Inleider: de WelEerw. Heèr A. P. C. Ut-- Konijn, Kapelaan te Amsterdam. Bij de opvoeding van de rijpende jeugd f heeft het Patronaat vooral rekening te pj houden met drie gevaren die in onzen mo- dernen tijd de jeugd bedreigen a. De gebreken van het huisgezin. 1H Waar we in 't Patronaat aanvullend werk verrichten en bedoelen slechts behulpzaam op te treden, moeten we noodzakelijk be- rj ginnen verbeterend op te treden, wanneer de invloed, van het huisgezin uitgaande, onder een of ander opzicht verkeerd isen aanvullend, waar do wil wel goed is, maar de krachten te kort schieten. b. De invloed van de arbeidsomgeving. Gevaren dreigen onze jongens in 't maat- asj schappelijk leven van heden in hun werk- Gj kring, 't Zal dus ons streven moeten zijn, waar mogelijk, deze gevaren te ontgaan. ra) Zijn ze onvermijdelijk, dan zullen we de er' jongens, die ze eiken dag moeten meema- H ken, onder onze bijzondere beschex-ming !jj dienen te nemen. '"i c. Do gevaren in den vrijen en den ont~ J spanningstijd. Waar het huisgezin den ontspanningstijd in goede banen leidt mogen wij den jongen t aan dat milieu niet onttrekken maar waar a-, het huisgezin zoo menigmaal, hetzij door schuld, hetzij door onvermogen, te kort schiet, dienen wij de leiding van den gewo nen ontspanningstijd en ook den verlofs- of vacantietijd in eigen handen te nemen, i III. De opvoeding door het Patronaat in y verband met de psyche van de rijpende jeugd van onzen tijd. Inleider; de ZeerEerw. Pater Paschasius L O. Cap., Professor aan het Seraphijnsch Seminarie Langeweg (N.-Br.). 1. De neiging der puberteitsjeugd tot groote-aandacht-schenken aan zichzelf (o.a. zich uitend in physische en psychische zelfbeschouwingen), waardoor de jeugd- zonder-veel-gezellige afleiding als door 'n voortdurend gevaar wordt bedreigd, vindt haar natuurlijke en meest geëigende aflei ding in de geweldige bewegings- en ver strooiingsdrift, die de jeugd drijft tot druk bezig zijn met ontspanningsarbeid, span nend spel van groepen tegen groepen en georganiseerd verblijf in de natuur: drie liefhebberijen, die het Patronaat uitbuiten moet om de zeer ernstige gevaren van zich vervelen en dus zich verzinnelijken en te vens van hot zenuw- en zedensloopend mo dern genieten met succes te bekampen. 2. Bij de patronaatsjeugd, die onmisken baar verkeert in de gevoelige periode van eigenmachts- en eigen-rechtsbewustzijn, leeft ook 'n zekere drang naar gerespec teerd worden in haar rechten, naar hande len uit meer bewuste zelfbepaling en naar meer handelen op eigen verantwoordelijk heid. Dit ontwakend machts- en rechtsbewust zijn en, als gevolg daarvan, de drift naar handelen op eigen risico en 't dragen van verantwoordelijkheid voor eigen daden, vormt als complex de z.g.n. zelfstandig heidsdrift der puberteit, die wij (aange zien zij in haar kern gezond is, ja noodza kelijk zelfs als de natuurlijke stuwkracht naar zelfopvoeding) niet negeeren of als 'n betreurenswaardig verschijnsel den kop indrukken mogen, integendeel, ook tegen over de jeugd, als 'n verblijdend verschijn sel begroeten moeten, terwijl wij door da den toonen, dat wij haar graag de vrijheid gunnen en de verantwoordelijkheid laten, die zij dragen kan. 3. Het Patronaat moet het, in de jeugd levend, idealisme, dat in den familiekring, op school en werkplaats vaak al te weinig gevoed wordt, niet zelden zelfs genegeerd en genekt door de houding van 't milieu en de verhouding tot het milieu gezond prikkelen en Katholiek richten, o.a. Ie. door telkens in frissche taal herhaalde uit eenzetting, dat zij blijvend worden moet, wat zc op haar mooiste en gelukkigste oogenblikken is; 2e. door self-made-heldpn- lectuur; 3e. door sympathiek maken van allerlei offer-eischende clubs voor algemee- ne of speciale soberheid en eenvoud, voor Missie-uitbreiding en dergelijke4e. door frisch gehouden strict religieuze actieoe. door haar idealisme, 't individueele zoowel als 't collectieve au sérieux te nemen ten bate der jeugd- en der wereld-heiliging. IV. Het Patronaat als instituut van op voeding voor het leven. Inleider: de WelEd. Gestr. Heer Henri Hermans, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal 's-Gravenhage. 1. Met de jeugd kunnen wij alleen dan de toekomst hebben, wanneer de jeugd het besef, de kennis en het verantwoordelijk heidsgevoel worden bijgebracht voor hare latere taak in het maatschappelijk leven. 2. Het Patronaat moet den jongen voor deze taak helpen opvoeden, het Christelijk solidariteitsgevoel in hem helpen ontwik kelen en hierbij in 't oog houden in welke verhoudingen de jongen staat en in de toe komst komt te staan tot het gezinsleven, zijne mede-arbeiders, ziin arbeid en zijne medeburgers in Staat en maatschappij. V. Jeugdleider en Jeugdleiding in het Patronaat. Inleider: de WelEerw. Heer A. J. Brou wers, Rector Hulst (Z.VL). -1. Tengevolge der veranderde psyche van den modernen schoolvrijen jongen, en der nieuwe gevaren van de moderne samenle ving; alsmede wegens gewenschte andere methode in de Patxonaatsopvo^ding door grootero zelfwerkzaamheid der jongens en clubsysteem, worden ook hoogere eischen gesteld aan de „Leiders" in de Patronaten. 2. Ideale Leiding vraagt: a. Op godsdienstig gebied: bovennatuur lijke opvatting van het Patronaatswerk, ge bed, voldoende, vooral practische kennis van den godsdienst, dienende liefde, kinder lijke Maria vereering, eenvoudige liturgi sche vorming b. Op zedelijk gebied: verstandige gods vrucht, opofferende liefde, nederigheid, gelijkmatigheid, goed voorbeeld. c. Op maatschappelijk gebied: liefde voor en kennis van sociale organisatie, eenige vakkennis, wellevendheid, vertellen, spelleiding. 3. Bij leekenleiders moet de overtuiging leven: De Directeur is, niettegenstaande al het menschelijke, in waarheid „alter Christus"en de Priester is dienstbaar aan allen, op de eerste plaats aan zijn leiders. 4. Allen, die in de Patronaten leiding ge ven, dienen zich meer en meer in Eucha- ristischen geest te vormeno.m. door a. dagelijks zich met Christus te offeren in de H. Mis; b. dagelijksch gebed van overgave na de H. Communie; c. weikdadige onderlinge liefde d. Mariaansche vorming. Toegangsbewijzen a 1.en program ma's a 10 ets zijn bij vooruitbetaling ver krijgbaar bij den heer J. Hendriks, Gheert van Calcarplein 38, 's-Hertogenbosch. DE DANSWOEDE. De R. K. Bond voor Groote Gezinnen in Utrecht verzond dezer dagen onderstaand schrijven aan de besturen van alle R. IC. Verecnigingen in de stad Utrecht. „Ongetwijfeld is door Uw Bestuur even als door dat onzer Vereeniging met belang DE KOSTER VAN STEINACH door M. B u o 1. De pastoor, een kalme vrome man, trad rustig voort, ingetogen en onder het gaan zegende hij telkens en telkens weer het vlammende dorp en de vluchtende men- schen. Frans Stockhammer had een oogen- blik voor het Allerheiligste geknield, ter wijl hij een kruis maakte en als een schiet gebed was het hem uit het hart geweld: „Heer, God, stuur Strichner toch!" O, ja, God wist wel, waarvoor hij Strich ner noodig had. Een vluchtige blik op do kerk! Ja, de pastoor had gelijk, om met het Allerheiligste te vluchten. Wel stond de kerk wat hooger, een paar stappen ter zijde van de smalle dorpstraat, waarin het vuur woedde. Maar de pastorie en het kos terhuis die dicht bij den zuidelijken kerk muur staan, waren reeds door het vuur aangetast. Wanneer de storm niet bedaar de, dan was de kerk verloren. „Stockhammc hier ben ik F* „Stichner! O, t'j had het wel geweten, Stichner zou her' r>elpen. Kom, alleen kan ik niets dwingen!" antwoordt Frans Stock hammer." lerder wisselden zij geen woord; zij we ten toch wel van elkaar, wat zij denken en willen. Stichner is niet met leege handen geko men. Hij heeft steekbeitel en hamers mee gebracht. Er was wel geen leiding, dat doet er niet toe, het is als hadden beiden reeds alles met elkaar afgesproken. Vlug de kerk in! Zij springen op 't hoofd altaar. De eene aan de rechter, de andere aan de linkerzijde. Zij trekken zich aan beide zijden aan de heiligen beelden om hoog. Nu hurken zij op de smalle lijsten der kapiteelen en buigen zich voorover. Het gaat! Zij bereiken het beeld. Zij slaan de ijzeren krammen los, waarmede zij aan het altaar bevestigd zijn. Het licht in de kerk wordt feller. Stock hammer weet waarom. Het is zijn dak, waar het vuur weer oplaait. Zijn brandend huis, verlicht hem bij zijn nachtelijk werk. Vooruit, het bovenste gedeelte van de schilderij is los en zakt naar beneden. De mannen laten zich vlug langs de zuilen afglijden, staan op het altaar en maken de laatste krammen los. De schilderij is gered. Zij rollen het doek voorzichtig op, bren gen het op het kerkhof achter de kerk en keeren vlug terug naar de kerk. Op dit oogenblik springen de vensters aan- den Zuidmuur rinkelend aan scherven. Een vuurtong schiet door het venster en wijkt weer terug, als een voorlooper van een aankomend vijandelijk leger, om te ver kennen of de baan vrij is. Het is nu gloeiend heet. De kaarsen op stelling kennis genomen van het magistrale schrijven der Gezamenlijke Pastoors van de Stad Utrecht op Zondag 2 September j.l. in alle kerken ter kennis van de Geloo- vigen gebracht, en behandelend de groote gevaren der moderne danswoede. Het bestuur onzer vereeniging als vereeniging van R. K. Ouders, mede de eerst aangewezene tot bestrijding dezer moderne danswoede, heeft gemeend een actie te moeten op touw zetten waarbij aan dit schrijven der Eerw. Geestelijkheid zoo groot mogelijke kracht wordt bijgezet. Wij ontveinzen ons niet dat een alge- heele bestrijding een werk van langen adem worden zal, doch zien daarnaast niet over 't hoofd dat elke doelmatige actie re sultaat hebben kan en moet. Een eerste stap welke wij allen kun nen zetten is voor onze eigen Verecni gingen een besluit te nemen in de toekomst geen enkele feestvergadering of Jubilé-her- denking met het geven van bals te beslui ten. Ofschoon vele Uwer Vereenigingen uiter aard reeds tegenstanders zijn van het ge-' ven van dansgelegenheid, valt het niet to ontkennen dat er ook tal van R. K. Ver eenigingen zijn die tot nu toe op dit ge bied meer toegevend waren aan de zooge naamde moderne eischen. Nu echter uit het schrijven der Eerw. Heeren Pastoors onzer stad uitdrukkelijk het gevaar blijkt, dat het moderne dansen met zich brengt, is het tijd dat onze Bestu ren zich op dit punt bezinne en twijfelen wij er niet aan of ook Uw Bestuur zal een besluit nemen als het onze n.l.: Géén dan sen meer na wat voor bijeenkomsten ook. Wij verzoeken U beleefd aan het boven staand adres te willen berichten of U aan onze Vereeniging adhaesie betuigt met het genomen besluit en of U voor Uwe Ver eeniging een soortgelijk besluit heeft geno men. Wanneer gezamenlijk door al onze ka tholieke organisaties wordt opgetreden is een eerste en ongetwijfeld gewichtige stap gezet op den weg tot kentering en tot uit eindelijken afweer der moderne danskwaal. Als op deze wijze eenmaal de mentaliteit der katholieken gewijzigd zal zijn en de modern-vulgaire dans uit de Utrechtsche katholieke samenleving zal zijn verdwenen, is een werk van groote sociale beteekenis naar het woord van Z. D. H. Mgr. Aen- genent verricht. DE WEG LEIDEN—ALPHEN BODEGRAVEN. Adres van den A. N. W. B. om spoedige verbetering. Meermalen is aangedrongen op versnel ling van het tempo waarin de wegenver- beteriog geschiedt, vooral nu de financieele bezwaren na het totstand komen van het Wegenfonds, niet méér zoo zwaar behoeven te wegen. In sommige gevallen wordt uit voerig van de verbeteringswerken ver traagd door moeilijkheden van technischen en anderen aard. Dit is echter niet 't ge val ten aanzien van den drukken verkeers weg van Leiden over Alphen naar Bode graven, waarlangs nog gedurende vele ja ren het verkeer tusschen 's-Gravenhage en het Oosten des lands zal moeten worden geleid, zoolang de op het Rijkswegenplan ontworpen verbinding van Den Haag over Gouda en Bodegraven naar Utrecht nog niet is tot stand gekomen. Volgens het 5- jarig werkplan van Waterstaat zal daar mede eerst einde 1931 nog slechts een be gin zijn gemaakt. De veiligheid van het verkeer op den weg LeidenBodegraven eischt een spoedige verbetering van dien weg, die in zijn tegenwoordigen toestand geheel onvoldoende is geworden voor het steeds drukker verkeer. Wel is met de verbetering al een aan vang gemaakt, maar slechts op enkele plaatsen en met geringe kracht, zoodat, indien het tegenwoordig tempo voor de verbetering werd gehandhaafd, het nog lang zal duren voordat de weg van Leiden tot Bodegraven zal zijn voltooid en de ver beteringen volledig tot haar recht zullen komen. Een verbeteringswerk als dit, zich uit strekkend over een groote lengte, leent, er zich bij uitstek toe in een versneld tempo te worden uitgevoerd, indien het op een groot aantal punten gelijktijdig en krachtig wordt aangevat en te meer is dit het geval omdat de te maken verbeteringen van zoer eenvoudigen aard zijn. Op grond van deze overwegingen hebben de A. N. W. B., Toeristenbond voor Neder de kandelaars zijn tot een vormelooze was- klomp gesmolten. Het zweet loopt de man nen van het gezicht. Dat tellen zij niet. Zij denken er ook niet aan, om hulp te vragen Iedere minuut is kostbaar. Zij zullen het reddingswerk volbrengen. Zij of niemand! Nu is ook het tweede beeld geborgen. Het is maar een vraafc of zij ook het derde beeld kunuen redden. Voor de derde maai in de kerk! Maar bij den ingang deinzen zij Icrug Door de gesprongen zuidelijke vensters gloeien de vlammen en lekken naar het dak omhoog. Heel dc kerkruimte is vol vuur en rook. De oogen branden met felle randen, hun adem stokt. Daarbinnen wacht do dood! Een oogenblik aarzelen beiden. Dan rei ken zij elkaar de hand en stormen naar het altaar. Met half gesloten oogleden werkten zij meer tastend dan ziende. Vonken vuur spatten overal rond, springen him in het gezicht of dooven uit op hun trillende han den. Stof en kalk stort van de gewelven naar beneden. Zij werken echter dapper door, zooals mannen, die slechts door ééne gedachte bezield worden. Nu is de schilde rij vrij. Zij pakken het, zonder het op té rollen vast en stormen naar buiten. En achter hen stort het gewelf der kerk met donderend geraas in een.... De morgen land en de Kon. Ned. Automobielclub zich tot den Minister van Waterstaat gericht met een verzoekschrift, waarin wordt aan gedrongen op bespoediging van het werk tot verbetering van den weg van Leiden over Alphen naar Bodegraven. Directeuren van Gemeentelijke Reinigings- en Ontsmettingsdiensten. Dinsdag werd ten sladhuize te 's-Herto genbosch een vergadering gehouden door de Ned. Vereen, van Directeuren van ge meentelijke reinigings- en ontsmettings diensten, onder voorzitterschap van Ir. A. de Groot. Deze verwelkomde de talrijke aanwezi gen, onder wie tweo directeuren uit Düs- seldorf en Mainz en verscheidene Bossche gemeenteraadsleden. Hij betoogde dat door samenwerking in de vereeniging in het be lang der verschillende gemeenten vrucht baar kan worden gewerkt. Dc heer J. Perey, directeur van gemeen tewei-ken te 's-Hertogenbosch, hield daarna een inleiding over den reinigingsdienst te 's-Hcrtogenbosch. Gisteren werd onder zij ne leiding deze dienst in oogcnschouw ge nomen. Dr. Ir. M. E. de Bruijne, directeur van den gemeentelijken reinigings- en ont- smettingsdienst, vervoer- en motordienst te Rotterdam, hield een causerie met licht beelden over brandweermateriaal, terwijl de heer M. A. Noppen, hoofdingenieur aan de vuilverbranding te Amsterdam, behan delde het onderwerp „Stof en lucht". Na eenige gedachtenwisseling werd (T« vergadering gesloten. Om 5 uur had een officicole ontvangst ten stadhuize plaats. Burgemeester mr. F. van Lanscliot en de voorzitter Ir. de Groot 'wisselde daarbij toespraken. R. K. Nat. Bond van Wasch- Industrieelen. Het zesde congres zal plaats hebben Za terdag 15 September om 3 uur in hotel de Twee Steden te den Haag. Als sprekers treden op Mevrouw F. SteenbergheEngeringh, presidente van de Internationale Unie van R. K. Vrouwen bonden, en Dr. Ir. H. Gelissen, privaat do cent in de chemie en technologie der bleek middelen aan de Technische Hoogeschool te Delft, Lector aan Uc R. K. Handels Hoogeschool te Tilburg en Voorzitter Che- misch-Technischen Raad voor de Wasch- industrie. Wat is een Werk-forens? De heer P. A. G. Baron van Heeckeren van Brandenburg, burgemeester van Wou denberg, laat dagelijks zijn kinderen per auto naar de school brengen te Zeist. De auto wordt gestuurd door den chauffeur Wat deed r.u de gemeente Zeist 1 van den heer van Heeckeren. Deze redeneerde: de chauffeur des hee ren van Heeckeren komt meer dan 90 da gen per jaar te Zeist de kinderen zijns hee ren per auto brengen, wij, gemeente Zeist, slaan hem dus aan als „werkforens" daar hij immers meer dan 90 dagen per jaar te Zeist komt „werken". De heer van Heeckeren, burgemeester van Woudenberg, -vond dit geval nog al kras en merkte in den gemeenteraad (van Woudenberg) op, dat een dusdanige toe passing niet de bedoeling kan zijn van de Forensen wet. Op die manier, meende hij, kan men een dienstmeisje, dat vaak in een andere gemeente boodschappen moet doen, ook wel als „werkforens" aanslaan. Mits dien stelde hij den gemeenteraad (van Woudenberg) voor dit geval aan het oor deel van Ged. Staten van Utrecht te on derwerpen. Met welk voorstel de Wouden- bergschc Raad accoord ging. Staking te IJmuiden. Te IJmuiden is een staking uitgebroken onder de kuipers in het visscherijbedriif. De staking is geproclameerd door den Ned. Bond van Christelijke Fabricks- en Trans portarbeiders, den Centralen Bond van Transportarbeiders, en den Christelijken Zeeliedenbond. Geëischt wordt hooger loon en andere sociale maatregelen. Een gezant van Egypte. In den laatsten tijd was Egypte hier te lande diplomatiek vertegenwoordigd door een zaakgelastigde. Naar vernomen wordt, zal binnenkort weder een gezant dat land bij Hr. Ms. Hof vertegenwoordigen en is UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Vrijdag 14 Sept. 1928. H il v e r s u m, 1071 M. 12.30—2.00 Lunchmuziek door het Tri<* Verhey. 5.30—7.15 Concert door het Omroep* rokest o. 1. v. Nico Treep. Johanna de Zwaan, sopraan. 7.15—7.45 Boekenpraatje door Albert Kuyle. 8.15 Aansluiting van het Kurhaus te Scheveningen. Solistenconcert door het Residentie-orkest. Afscheidsavond. Het or* kest o. 1. v. Prof. Schneevoigt. I. d. pauze gramofoonmuziek. 10.35 Persber. Huize n, 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. 1 12.301.30 KRO. Lunchmuziek door heil Trio Winkels. KRO. 4.005.00 Gramofoonmuziek NCRV. 5.006.45 NCRV. Concert. 7.007.30 KRO. Gramofoonmuziek. 7.35 VPRO-uitzending. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Sonatenconcert (viool, piano). 12.50 Orgelconcert. I.202.20 Orkestconcert. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Lezing: Winter Tennis. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orkestconcert. G.50 Nieuwsber. 7.05 Orkestconcert. 7.20 Muziekcritiek. 7.35 Brahms pianomuziek. 7.45 Hist, voorlezing uit „Thueydides". 8.05 D. Smith, bariton. 8.20 B. B. C. Promenadeconcert. Sym- phonie-orke8t. 10.50 Nieuwsber. 10.55 Lezing: The seaside yesterday an today. II.10 Een verrassing. 11.2512.20 Dansmuziek. „R a d i o- P a r i s", 1750 M# 12.50—2.10 Orkestconcert. 4.05 Orkestconcert. 4 8.5011.20 Kamermuziek. Langenberg, 469 M. 12.301.10 Mechanische muziek. 1.252.50 Orkestconcert. 8.20 Concert door het Klein-Werag-or* kest. 9.35 Symphonieconcert. Orkest o. I. t, Dr. Buschkötter. Daarna tot 12.20 Dana* muziek. Konïgswusterhaiigen, 1250 M. (Z e e s e n). 12.205.20 Lezingen. 5.206.20 Orkestconcert. 6.2010.10 Lezingen. Geen concert 's avonds. Hamburg, 395 M. 4.35 Liederen van Grieg. Zang met piaM| bcgel.. 6.20 Orkestconcert. 8.20 Concert van de Radio- en electri* citcitstentoonstelling. Vroolijke avondL Daarna tot 11.20 cabaret. B r u s s#e 1, 509 M. 5.20 Gramofoonmuziek. 6.35 Vlanmsche literatuur. 6.50 Kamermuziek. 8.35 Carillonbespeling. 8.5010.35 Orkestconcert. voor dat ambt bestemd Sadek Wahbai Pacha, thans Directeur-Géneraal aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken tM Cairo. Deze gezant zal tevens te Brussel worde* geaccrediteerd. Centrale filmkeuring. De Centrale Commissie voor de filmkeu ring heeft de vorige week in totaal 233.130 M. film en vele duizenden foto's en litho'* gekeurd. Niet toegelaten werden drie films met een gezamenlijke lengte van 5710 M. Prov. Staten van Noord-Holland. Als opvolger van wijlen don heer J. But* gor zal tot lid der Prov. Staten van Noord- Holland worden benoemd de heer H. van Nuland (R.K.), lid van den gemeenteraad te Schagen. begint aan te breken. Als met één slag gaat de loeiende Zuidenwind liggen! Het gezel lige oude dorp aan de Zill met zijn rieten daken en erkers is nog slechts een roo- kende puinhoop. En plotseling waait hot koud uit het Noorden. Kleine vlokken vlie gen rond.. Zij worden grootei-, vallen hoe langer hoe dichter. Ze dooven tenminste de vlammen, die telkens weer oplaaien en verminderen de gloeiende hitte. Langza merhand komen de mcnschen weer tot bezinning. Stockhammer en Stichner zochten hel pers om de schilderijen in veiligheid te brengen. Dadelijk zijn er mannen bereid. Aan de andere zijde der Zille zijn nog eenige huizen ongedeerd gebleven. Krane- biten heet het gehucht. Daarheen heeft dc pastoor het Allerheiligste gebracht, claar kan men ook de schilderijen heen brengen. Onder een warrelende sneeuwstorm be gaf men zich op weg. Dan komt Stock hammer eindelijk tot zichzelvcn en vraagt naar zijn vrouw en kinderen. Men weet niets zekers. Zij zouden echter wel aan den anderen oever zijn. De angst bezwaarde hemDaar mid den op de Zillbrug, komt zijn vrouw hem tegemoet geloopen. „Frans"! „Anna"! Zij vallen elkander in de armen als twee ge liefden, die elkaar na lange scheiding te ruggevonden hebben. „De kinderen? Waar zijn de kinderent" vraagt hij angstig. Zij stelt hem goruBt, dö kinderen zijn bij een peettante in Krane* biten. Peettante heeft de tweo kleine* direct gehaald. De twee grooten, Toni e* Maidele hebben moeder geholpen om to redden wat er te redden was. Maar wat kunnen twee kinderen en een vrouw? Anna noemt op, wat zij gered hebben. Een paar armzalige versleten klcedingstukken en wat keukengerief en het groote Crucifix uit de slaapkamer, waarvoor zij eiken avond gebeden hebben, dat. is alles."* „Ja, wanneer ge bij ons geweest was, vader, ja dan. Zij leunt tegen zijn schouder en schreit zacht, terwijl zij denkt aan alles, wat er verloren ging. Hij echter blikt over haar heen in de verte, en in de schemering van den naderenden morgen volgt zijn oog derf trouwen Stichner en de anderen, die mid den door den sneeuwstorm gaan met de geredde schilderijen der vernielde kerk. En terwijl hij rilt van de kou hij heefi slechts 'n hemd om het lijf, en de Noorden wind waait ijzig gevoelt hij toch een blijde stille tevredenheid, want niemand heeft in die verschrikkelijken nacht zoo veel uit den brand gered als hij.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5