WttALS, Ha iislra! Leger en Vloot. Land en Tuinbouw SPORT. STADSNIEUWS. De Muider tol. Nieuwe actie en nieuwe vcrkeersstoornis. De tol te Muiden is gisterenmiddag om streeks half drie weer het middelpunt ge weest van een groote consternatie en ver keersopstopping. Omstreeks genoemden tijd. kwam de heer Floris Vos met een groo- ten vrachtauto, geladen met hout, bij den tol. Hij wilde met den wagen door den af sluitboom heenrijden. Dit kon echter niet, omdat juist van den anderen kant luxe auto s aankwamen. Toen de heer Vos zijn zin wilde doorzetten om door den boom heen te rijden hebben de marechaussee's de vrachtauto in beslag genomen. Deze staat thans nog te Muiden. Hierna begaf de heer Vos, die in gezel schap was van eenige andere heeren, zich in een luxo auto naar den tol, weigerde te betalen cn toen hij niet mocht passeeren, lichtte hij den afsluitboom op en reed zon der te betalen over de brug. Een en ander veroorzaakte een ernstige stremming in heb verkeer. Toen de hoer Floris Vos te 5 uur gister middag terugkeerde bleef de tol te Muiden weer gesloten voor hem omdat hij weigerde tol te betalen. Hij schoof zich nu in een rij autos' vlak achter een zwaren luxe wa gen. Juist was deze gepasseerd of de tol gaarder smakte den boom neer, waardoor de linkerlanlaarn en de kop van den auto van den heer Vos werden beschadigd. De boom veerde echter terug en nu kon do heer Vos doorslippen. Bij den tweeden tolboom hetzelfde spel. Hier werd de voor ruit van V.'s auto geraakt. De wachtmeester der marechaussee be moeide zich niet met het geval, daar hij zich neutraal wenschte te houden. De poli tie van Muiden maakte proces-verbaal op tegen den heer Vos wegens beschadiging van den tolboom en weigering om tol te be talen. DE LICHTE BRIGADE OP MANOEUVRE. De lichte brigade wordt heden verza meld in Limburg tot het houden van haar jaarlij ksche oefeningen onder leiding van den brigade-commandant, Generaal-Ma- joor A. van Mens. Een deel der troepen wordt per trein vervoerd naar Venlo of Roermond; de overigen zullen het oefen terrein marcheerende bereiken: de wielrij ders- op Donderdag, de rijdende artillerie deels in twee, deels in drie marschdagen de huzaren uit Breda doen het in drie marschdagen waarbij zij op Donderdag morgen door de ponton- en pionierafdee- ling van de lichte brigade over de Maas gezet zullen worden bij Wessem. De leider, generaal Van Mens, neemt zijn intrek in Sittard. De partij-comman danten Kolonel Pabst en Luitenant Kolo nel Clavareau zullen dien dag, nog geschei den zijn door een nieuwe grenslijn, die zoo wat 7 K.M. ten Z.W. van Roermond, ongeveer dwars op de algemeenc richting yan de Maas gedacht is. De oefeningen onder Generaal Van Mens zullen één doorloopende oorlogshandeling voorstellen tot den 18cn, waarna de lichte brigade wordt opgenomen in het verband van het veldleger en mee zal werken aan de oefeningen op 19 en 20 dezer onder lei ding van den commandant van het veldle ger. Holl. Maatschappij van Landbouw. Het Mond- en K1 a u w z e e r. Gisteren is, nadat Dinsdag in het bijzijn van den commissaris der Koningin in Noord-Holland do land- en tuuinbouwten- toonstelling te Medcmblik is geopend, al daar de algemeene vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw gehouden onder presidium van dr. J. H. Lovïnk. Verschillende autoriteiten waren aanwezig, o.a. namens den min. van Land bouw, dr. Swaving, dr. Berger, alsmede ir. S. Smeding. Dc voorzitter besprak uit voerig het groote werk: de Zuiderzee-wer- ken, die om en nabij Medemblik zijn aange vangen en die van groot belang zijn voor deii Nederlandschen land- en utinbouw. Hij acht m groote lijnen gezien, de droogma king der Zuiderzee een zegen voor ons land. Vervolgens behandelde hij het vraagstuk van het mond- en klauwzeer. Vele moeilijkheden en groote financieel© schade wordt daardoor steeds ondervonden. Hij constateerde, dat Frankrijk, Duitsehland cn Engeland ons hierin vooruit zijn en oor deelt, dat wij de laatste 20 jaar nog weinig zjjn vooruitgegaan op dit gebied. Met ver heffing van stem zei hij, dat-in deze met onze belangen wordt gespeeld. (Daverend applaus). Zoolang het hem gegeven zal zijn, zal hij al zijn aandacht hieraan blijven schenken. Mededeeling werd gedaan, dat de com missie voor de bestudeering van liet onder werp: pluimveehouderij in de boerderij, zeer spoedig haar belangrijk rapport zal bekend maken. Bij de bestuursverkiezing werden geko zen de heeren 1\ Overwater en F. Jas te Dubbeldam en S. Bicsheuvel te Haar lemmermeer. Hierna nam dr. Swaving het woord sis vertegenwoordiger van den min. van Land bouw. Hij had met gemengde gevoelens de woorden van den voorzitter aangehoord ten opzichte van de bestrijding van het - mond- en glauwzecr. Dc Regeering zit niet stil, doch het vraagstuk brengt groote moeilijkheden naar voren. Hij verwacht in do toekomst een seruminstituut en vroeg aller medewerking, meer dan tot nu toe het geval was. Ook dr. Berger heeft met INGEZONDEN MEDEDEELiNGEN. Gestreepte Flanellen, Dames Nachthemdento. Gesleepte en eüpn Flanellen Dames Pvantfs. f belangstelling de rede van den voorzitter aangehoord. Nieuwe vindingen in Duitseh land, Engeland en Frankrijk moe ton bij ons in toepassing worden gebracht. Men neme meer studie van een cn ander cn let te op hetgeen in <le vakbladen daarover wordt geschrevenIn samenwerking met Duitsehland is reeds veel bereikt. Het vraagstuk moet internationaal worden be- handceld. Dc voorzitter dankte voor het gesproke ne en wees er op, dat ons land leeft van land- en tuinbouw. De vitale belangen han gen daarmede samen. Moet er daarom wal bezuinigd worden op de bestrijding van mond- en klauwzeer? Doen wij dit waar het geldt de Zuiderzeewerken? Immers neen(Applaus). Ten opzichte van het mond- en klauwzeer zijn wij bij andere lan den ten achter. Verschillende sprekers hebben nog het woord gevoerd over dit onderwerp en er op gewezen, dat er nog zeer veel in deze richting moet werden gedaan. Hierop heeft de voorzitter het slotwoord uilgespvoken. Na afloop van de vergadering heeft ir. S. Smeding, Rijkslandbouwconsulent, een le zing gehouden over: Een en ander over den proefpolder, toegelicht met kaarten WATERPOLO. De Leidsche Zwemclub te Heemstede. Gisterenavond hebben het eerste en het derde zevental van de L. Z. C. gespeeld te gen H. P. C. I en II. Ondanks het feit, dat het eerste zeven tal met drie en het derde met twee inval lers speelde, werden beide wedstrijden ge wonnen. L. Z. C. III speelde, vooral vóór de rust, een heel aantrekkelijk partijtje, 't Was vlug en beweeglijk en er was een loffelijk stre ven naar samenspel; hierbij moet in aan merking genomen worden, dat H. P. C. II zwak tegenspel leverde. Na de rust kwam de vermoeidheid een woordje meespreken en kreeg ook keeper Fleerkamp werk, wat hij naar belmoren verrichte, hoewel hij één doelpunt niet vp^ hinderen kon. De stand was met de rust 40 voor L. Z. G.eindstand 6r— 1, hetgeen juist vol doende was om de drie voorspelers gelijk, to doen dèelen in dc eer om doelpunten te maken. Bij het eerste zevental werd juist na de rust het beste spel gegeven, maar dat „beste spel'' was toch nog geen eerste klasspel. Voor de rust wogen de partijen aardig tegen elkander op; liet plaatsen was aan weerszijden zwak; om dezen regel te be vestigen plaatste Hofsteeiigc als hij opge- zwommen is, zuiver op de hand van Buijs en ;t is 10 voor L. Z. C'. Na de rust komt er meer teekening in het spel, wat tot een klein L. Z. C. over wicht leidt. De la Court maakt het tweede en derde doelpunt, waarna H. P. C. een te- genpunt scoort (13). Goekoop had te vo ren meerdere kansen, ontstaan door zwak spel van de vleugel-achterspelers, aan de H. P. C.-'ers weten te ontnemen. Tegen het einde laat L. Z. C. zien, dat cr nog goed gespeeld kan worden en ecu vlotte combi natie geeft Buijs een vrije kans, welke Mj benut, waarmede L, Z. C. I een 4—1-over- winning behaald heeft. Jl. Maandag is nog gespeeld C. J. M. V. (Den Haag)L .Z. C. IV 32. A.s. Vrijdag te 7 uur nam. wordt ge speeld PoelmeerL. Z. G. V (in de zwem inrichting Poolmeev te Oegstgeest). R. K. PATRONATENBOND. In het Gezellenhuis aan het Rapenburg werd gisterenavond een gecombineerde vergadering gehouden van den districts- palronatenbond LeidenVoorschoten. Aanwezig waren de eerw. directeuren van Leiden, Oegstgeest, Leiderdorp, Leid- schendam, Wassenaar en Zocterwoude en vele patronaatsheeren uit deze gemeenten. De vergadering wercl voorgezeten door kapelaan G. Kemperman, die een uitetn- zetting gaf van hetgeen op 25 en 26 Sep tember in Den Bosch gaat gebeuren en hoe de dagverdeeling is gemaakt. Spr. verzocht allen, die aan het Congres in Den Bosch willen deelnemen, opgave te doen aan den heer W. A. Kohlbeck, Iieoren- straat 25, met vermelding of zij een of meer dagen en welke dagen zij in Den Bosch zullen vertoeven. Verscheidene hee ren gaven zich reeds ter vergadering op. Bij de rondvraag zeide kapelaan A. A. de Bot van Wassenaar, dat, naar hij-meen de, de opzet van het Bossche congres ge dacht was als een grootschc manifestatie der Kath. jeugd in Holland. Dc voorzitter lichtte toe. dat dit ook het plan is geweest. Nader bleek echter, dat de openbare mani festatie zoodanige voorbereiding vereisch- te, dat de belangen van het Congres niet genoeg zouden worden behartigd. Daarom heeft een scheiding plaats gehad; dc ma nifestatie zal het volgend jaar te Den Bosch plaats hebben. Kapelaan de Bot vroeg vervolgens of niet mogelijk was, deze betooging in Utrecht to houden. De voor zitter zal deze wensch ter kennis brengen op de Diocesane Patronaatsvergadering. De vergadering werd hierna door den voorzitter gesloten niet gebed en een woord van dank voor de goede opkomst. Spreker hoopte op versterkte samenwerking in de toekomst tusschen de kringen Voorschoten en Leiden, opdat men beter naar buiten zal kunnen treden cn zal kunnen toonen, wat /de Roomsche Patronaten beoogen. DE BRANDWEER. Aan het verslag van de Brandweer hier ter stede over het jaar 1927, is het vol gende ontleend. Gedurende het jaar 1927 hadden plaats: 10 schoorsteenbranden, 36 kleine binnen branden, 2 zware binnen-branden, 3 kleine uitslaande branden, 3 zware uitslaande branden, 10 buitengewone branden, totaal 64 branden, terwijl de brandweer nog 2 maal op vermoeden van brand werd ge alarmeerd. Door dc omliggende gemeenten werd de hulp van de Leidsche Brandweer niet in geroepen. Met de gem'ccnlo Leiderdorp en de gemeente Zoeterwoude werd een over eenkomst voor hulpycrleening bij brand gesloten. Bij het blusschingswerk van de plaats gehad hebbende branden werd 10 maal ge bruik gemaakt van brandkranen. De automobiel-motorbrandspuit rukte 14 maal uit en de automobiel-motorbrand spuit met afneembare ladder 32 maal. Do spuiten werden respectievelijk 9 en 13 maal in werking gcstelJ. De vermoedelijke oorzaken van de bran den kunnen gegroepeerd worden als volgt: Niet vegen van den schoorsteen 9. Slecht gebouwde schoorsteen 4. Vuur uit een kachellade 1. Auto-brand, valsche exploi- sie 5. Slechte aansluiting van e^n kachel aan den schoorsteen 2. Goederen tc dicht hangen bij brandende kachel 8. Kachel zonder plaat 1. Met. vuur spelende kinde ren 3. Onvoorzichtig omgaan met vuur, wegwerpen brandende sigaar, sigaret of lucifer enz. 9. Brand, in een rookkast 1. Theemuts op brandend theelichtje 1. Ge-» bruik van gas (gummislang) 2. Gebruik van electriciteit 3. Gebruik van petroleum (aanmaking kachel) 2. Nat worden van ongebluschte kalk 2. Springen van een olie buis 1. Smelten van vet in een open pan 2. Gebruik van magnesiumlicht bij photo- grafceren 1. Hooibroei 1. Filmbrand in een bioscooptheater 1. Glooiende kolen in hou ten stoven 1- Onbekend 4. Ernstige branden waven: lo. 21 December 1927 werd de brand weer 's nachts voor een hevig uitslaan- den brand gealarmeerd in het perceel Rapenburg No. 10, waarin gevestigd was een couranten- en handelsdrukkerij (De Leidsche Courant) en .op de 2de etage een teekensohool. Toen de brand werd ontdekt en de brandweer direct na de alarmeering verscheen, stond nagenoeg het geheele ge bouw reeds in volle vlam. Onder zeer ïhoeilijkc. omstandigheden, 12 gr. vorst, moest worden gewerkt. Ruim 000 M. slag v. erd uitgelegd en met 12 stra len op de; beide nic torspuiten den brand bestreden. De ladder was onmiddellijk met c.en ijslaag bezet en daardoor onbruikbaar Ofschoon hei, niet mogelijk was, ook maar iets van .de. drukkerij, pi teekensohool te behouden, was het een voldoening clen brand daarbij te neper,ken en het kantoor de woning en belendingen voor brand schade te behoeden. 2o. 30 December 1927 werd de brandweer des avonds opgeroepen voor een brand in het perceel Jan van Houtkade no. 11. Ook deze brand liet zich zper ernstig aanzien. Beide motorspuiten rukten uit en werd met 8 stralen, waarvoor ruim 600 M. slang meest worden uitgelegd, het vuur bedwon gen. Ook bij dezen brand werd het blus schingswerk door de hevige vorst zeer be moeilijkt. 3o. Door het zeer spoedig met een mo torspuit optreden vau de brandweer bij eenernstigen brand in een hooiberg, on middellijk staande bij een groote boer derij, ongeveer op de grens van de ge meente, werd een groolcr onheil voorko men en de brand beperkt tot het hooi. Le nieuwe hooiberg zal op veiliger afstand van de boerderij worden geplaatst. Als vermeldenswaardig vermelde de sa mensteller, commandant P, J. Verhoog, dat op geringen afstand van deze boerderij, doch over de grens van de gemeente, eeni ge dagen later een soortgelijke brand plaats had, doch nu met het gevolg, dat èn hooiberg èn boerderij geheel verbrand den. De hulp van de Leidsche brandweer werd hier niet ingeroepen. 4o. Een plotseling hevig uitslaande brand had plaats in het perceel Hoefstraat No. 13, waarin was gevestigd een winkel in 2de hands-artikelen. Door een directe berichtgeving aan de brandweer kon tijdig worden ingegrepen cn was de brand zeer spoedig met 3 stralen, op een motorspuit gebluscht en brandden slechts 2 vertrek ken uit. öo. Een brand in een stovenbergplaats van een kerk, welke brand ook met suc ces werd bestreden en zich daartoe be paalde, gaf aanleiding tot het nemen van maatregelen tegen herhaling. In plaats van het gebruik der stoven is een centrale verwarming daarvoor toegepast. 6o. Een filmbrand in ecu cabine van een bioscoop-theater werd door het tot het theater behoorende personeel gebluscht. De gegeven ■veiligheidsmaatregelen en voorschriften tot voorkoming van brand werkten goed. Zonder dc minste paniek werd de bioscoopzaal door het aanwezige publiek ontruimd. Jn dc formatie van het vaste personeel kwam geen verandering en bleef bestaan uit: Commandant en Onder-Commadant (neven-betrekking) cn 8 brandwachts. Door den verkoop van 2 stoomspuiten en 3 handspuiten moest een nieuwe groe- pecring van het vrijwillige personeel plaats hebben. Eervol ontslag werd verleend: aan den brandmeester A. A. Visser, op verzoek aan den opperbrandmeester W. F. En gels, den Brandmeester W. F. v. d. Steen, den brandmeester W. J Labree en den adjunct brandmeester A. J. J. Seiaroni, I wegens het bereiken van de bij art. 9 van de verordening op de brandweer bepaal den leeftijd. Eveneens moest om die reden eervol ontslag worden verleend aan 31 spuitgasten, terwijl nog aan 14 spuitgasten eervol ontslag tengevolge van de reorgani satie werd verleend. De brandmeester J. J. de C'ler, de ad junct-brandmeester M. Ziegelaar en de spuitgast P. Marks werden bevorderd res pectievelijk tot opperbrandmeester, brand meester en adjunct-brandmeester. Het vrijwillig personeel bestond toen uit: 2 ópper-brandmeesters, 3 brandmees ters, 3 adjunct-brandmeesters en 23 spuit gasten, ingedeeld bij dc 2 motorspuiten en dc stooomspuit. Aangesteld werden nog 2 nieuwe spuit gasten. Op de jaarvergadering van het kader was, na uitnoodiging, ook dc Burgemees ter, Hoofd van dc Brandweer, aanwezig, zoo ook de beide Commandanten. Ook in dit verslagjaar werden de door den commandant ingediende voorstellen inzake het wijzigen der, verordeningen betreffende de brandweer en de instruc ties van het kader enz. niet officieel vast gesteld. Practiscli wordt er evenwel reeds naar gewerkt; het vrijwillig- en vast personeel is dan ook geheel naar die gewijzigde voorschriften enz., geïnstrueerd. De buiten werking gestelde stoom- en handspuiten worden publiek verkocht en brachten met eenig ander afgedankt mate riaal netto op de som van 910. Een buiten werking gestelde reddings- laddcr werd verkocht voor 250.aan de Gestichten Endegeest, c.a. Do beide motorspuiten voldeden uitste kend en bleven bij de groote branden, zon der de minste stoornis of oponthoud, uren lang werken. Ook de op een der spuiten meegevoerde afneembare reddingsladder bewees een enkele maal goede diensten, al bleek dan ook dat bij strenge vorst en ijsvorming de ladder zeer moeilijk te han teeren on dan nog al gevaarlijk is bij het beklimmen. Bij de plaats gehad hebbende branden in den winter en de hevige vorst, werden zeer hooge eischcn aan het slangenmate- riaal gesteld en moesten deze met zeer veel beleid worden opgeslagen na afloop van den brand, om dat materiaal niet ge heel onbetrouwbaar te doen worden. Vele slangen moesten wegens de ontstane breu ken worden hersteld, terwijl enkele niet meer bruikbare door nieuwe slangen wer den vervangen. Ook kon de reserve-voor raad nog .iets worden vergroot. Ook wer den alle slangenwagens op druk getoetst en had tot resultaat, dat vele slangen door nieuwe zullen moeten worden vervangen. Het onderhoud van al het materiaal ge schiedt, voor zooveel mogelijk, door de brandwachts en verkeert dan ook in goe den staat. In verband met verkeersbelangen werd door den Gemeenteraad besloten de brandwccrwerk- en bergplaats aan de Jan van Houtkade en Hoefstraat af te breken en daarvoor aan den Hoofdpost een kleine ruimte voor smederij te bouwen. Dc af te breken, werk- en bergplaats diende o.a. voor de brandweer als smederij en om, indien de weersgesteldheid dat eischte, natte brandslangen kunstmatig te drogen. In cene gelegenheid om slangen te drogen zal op andere wijze moeten wor den voorzien. De brandweerbergplaats aan de Haar lemmerstraat in het voormalige „Soep huis" werd, als niet meer strikt noodig, aan een particulier voor winkelruimte verhuurd. Een gedeelte van de bergplaats aan den Maredijk werd afgestaan aan de Directie van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit en het niet meer in gebruik zijnde brandspuitenhuisje aan de Bloe mistenlaan werd voor den dienst van Ge meentewerken bestemd. Ook het onderhoud der brandkranen geschiedt zooveel mogelijk in eigen beheer en gaf dit jaar geen aanleiding tot bij zondere opmerkingen. Er werden op verschillende plaatsen in cle gemeente, waar dat noodig bleek, brand kranen geplaatst, in totaal 12 stuks. We gens de zeer hooge kosten daaraan ver bonden moest van het plaatsen van enkele brandkranen worden afgezien. Ten dienste van de Brandweer zijn thans aanwezig: 504 brandkranen van de Gemeente en voor zooveel bekend 20 van het Rijk en 14 van particulieren. Een •brandlcraan, liggende juist over de ge meente Oegstgeest, mag zoo noodig ook door de Leidsche Brandweer worden ge bruikt. Onder leiding van den Commandant of den Onder-Commandant wordt met het brandweermateriaal door de brandwachts geoefend en hebben deze dan ook een meerdere mate van geoefendheid verkre gen om met dat materiaal om te gaan. Ook met het vrijwillig personeel wer den, behalve de gebruikelijke voor- en na jaarsoefening, extra oefeningen gehouden. Dc opkomst van het vrijwillig personeel bij deze oefeningen was bevredigend, al waren er dan ook enkele spuitgasten, die verzuimden. Ook met de afneembare ladder werden meerdere malen oefeningen gehouden. Het in de Gemeentelijke instellingen en gebouwen aanwezige brandblusch- en red dingsmateriaal, waarop het toezicht en onderhoud aan cle Brandweer is opgedra- gens, werd twee maal onderzocht cn in orde bevonden. Enkele kleine gebreken werden door de brandwachts hersteld. Ook het in de gestichten Endegeest, Rhijngeest en Voorgeest aanwezige mate riaal werd twee maal onderzocht en be proefd. Bevonden afwijkingen of kleine ge breken werden door het personeel van die gestichten in orde gemaakt. Het onderzoek van de brandbluschraid- dolen in de Rijksgebouwen waarbij steeds óf de Commandant of de Onder-Comman dant aanwezig is, gaf, evenmin als clat van den Schouwburg en andere particuliere in stellingen, aanleiding tot bijzondere op merkingen. Het toezicht op de naleving van de ge stelde voorwaarden bij vergunningen tot het stallen van motorrijtuigen vroeg zeer veel tijd. Een enkele maal moest wegens hot niet of slechts voor een deel nakomen van de Gemeentelijke Aankondiging Afsluiting Galgewater. Burgemeester en Wethouders van Leiden! brengen ter algemeene kennis, dat, in verband met het leggen Van een gaszinker cn van een zwakstebomlyibel door den Rijn: (Galgewater), ten (Josten van de spoorweg brug nabij de Vink, geifocmd vaarwater op Donderdag 27 Sentembfcr e.li van des voor- middags 6 uur tcjt dei nan^iddag# 5 nat voor het scheepv®artwrkeér zad fc^jn-afge- sloten. L VAN IJE SAWE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRÏJEN, Secretarie. Leiden, 13 September 1928. Bevoegdheid tot stemmen bij volmacht. Burgemeester cn Wethouders van Leiden maken bekend, dat een kiezer, met inacht neming van het in de Kieswet bepaalde, bevoegd is bij volmacht te stemmen, indien zijn beroep of werkzaamheden medebren gen, dat hij herhaaldelijk of althans gedu rende het gedeelte van het jaar, waarin de stemming gewoonlijk valt, workzaam pleegt te zijn buiten de gemeente op welker kie zerslijst hij voorkomt, mits zijn afwezigheid, indien hij gedurende het tijdvak of do tijd vakken, waarin hij aldus- werkzaam is, een of meermalen in die gemeente terugkomt, als regel telkens langer dan drie dagen duurt. Mede is, met inachtneming van het in de Kieswet bepaalde, bevoogd bij volmacht te stemmen de vrouw, welke, gehuwd met een kiezer, die voldoet aan de bovenvermelde voorwaarden, met haar man, in verband met diens beroep of werkzaamheden, afwe zig pleegt te zijn. De kiezerslijst wijst aan, welke kiezers bevoegd zijn bij volmacht te stemmen en voor welke verkiezing zij daartoe bevoegd zijn. De aanwijzing geschiedt niet dan nadat de 'belanghebbende een daartoe strekkend: met redenen omkleed verzoekschrift aan het gemeentebestuur heeft ingediend; de indiening moet geschieden vóór 1 Januari en niet eerder dan 1 October van het voor afgaande jaar. Formulieren voor de bedoel de verzoekschriften zijn van 15 September tot en met 31 December ter gemeente-secre tarie kosteloos voor de kiezers verkrijg baar. De belanghebbende, die een verzoek schrift als bovenbedoeld heeft ingediend en die van de gevraagde bevoegdheid ge bruik wil maken, doet daarvan^in persoon mededeeling ter secretarie vai| dl gemeen te, op welker kiezerslijst hij moe* voorko men, aan den burgemeester lof laan deri daartoe door dezen aangewezen ambtenaar. De mededeeling kan geschiedefi z'oodra het verzcek is ingediend, doch ni$t later dan een week na den dag lier kandidaatstelling. Hij geeft daarbij opmaakt en Voornamen; dagteekening eli plaats vjn gepoorte van hem zelf en van <*on dfeor hem aangewezen gemachtigde. Van de. aanwijzing wordt Wn «chriftelij. ke volmacht opgemaakt. Dê- volmacht wordt door den: kiezel en door'den. burge meester of den door dezen aangewezeii ambtenaar onderteekend. Een afschrift vau de volmacht wordt dpn kiezer uitgereikt. De gemachtigde móet in persoon tj secretarie van de gemeente mededj dat hij dc volmacht aanneemt. Yan de aan neming wordt aanteekening gedaan onder het origineel der volmacht; deze aantee kening wordt door den gemachtigde en do »r den burgemeester of den door dezen aangewezen ambtenaar onderteekend. In dien de aanneming niet reeds gelijktijdig met de aanwijzing heeft plaats gevonden, geeft de burgemeester of de door dezen aangewezen ambtenaar onverwijld van de aanwijzing kennis aan den gemachtigde met oproeping om binnen vijf dagen ter secretarie de volmacht te komen aanne men; is binnen dien termijn de volmacht ni ït aangenomen, dan is zij vervallen en kan de kiezer niet opnieuw voor dezelfde verkiezing een gomachtige aanwijzen. Als gemachtigde mogen slechts aangewe zen worden zij, die in de gemeente bevoegd- zijn tot het deelnemen aair dezelfde ver kiezing. Indien de kiezer een gemachtigde! heeft aangewezen vóór de vaststelling var»! de kiezerslijst, en na de vaststelling dier lijst mocht blijken, dat de gemachtigd© niet aan dezen eisch voldoet, wordt de vol macht als vervallen beschouwd en kan da kiezer niet opnieuw voor dezelfde verkie zing een gemachtigde aanwijzen. Een kiezer mag niet meer dan één aan wijzing als gemachtigde aannemen, behou dens dat hij een tweede aanwijzing mag aannemen, indien beide aanwijzingen zijn geschied door personen, die tot zijn huis? genooten behooren. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRÏJEN, Secretaris. Leiden, 13 September 1928. Katholieke Agenda LEIDEN. Vrijdag. Lezing over het Bolsjewisme, St* Anteniuspatronaat, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der Apotheken wordt van Maandag 10 S e p t. tot en met Zondag 16 Sept. waargenomen door de Apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Tel. 594 voorwaarden, proces-verbaal worden opge maakt. De alarmeeringsinrichting, den centraal- telefoonpost, in den Hoofdpost voldeed goed. Daar het bestaande toestel veel on derhoud vroeg, werd door den Rijkstele foondienst, zonder kosten voor de Ge meente, een nieuw toestel geplaatst. Me nigmaal wordt het gemis gevoeld, dat op deze alarmeeringsinrichting de comman danten niet zijn aangesloten. 2-1

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2