Uit de Omgeving Uit de Rijnstreek. en 1\. mlseaansJiè studie te wij den, en leiding te geven aan de studie-in richting, aldaar gevestigd. Zoo juist heb ben we van. zijn hand ontvangen do zeer merkwaardige bijdrage in het Liber Memo- rialis, door de redactie der Analecta ordi- 7113 uitgegeven bij gelegenheid van het 4e eeuwfeest der Capucijner-orde: het gewich tige en lastige werk van de uitgave der eerste constituties der Ordo. In de inlei ding daarop toont hij zich als altijd de voorzichtige en wetenschappelijke man, vol liefde voor zijn Orde, maar ook voor de wetenschap. It ij zou zich niet laten verlei den meer te beweren, dan de voorhanden bewijzen hem toelieten. De Ordo der Capcijnen verliest in hem een van hare ijverige en bekwame zonen. e,Msbd." HILLEGOM. Vernieling door de jeugd. Wij ont vingen van het gemeentebestuur te dezer zake de volgende circulaire: In de commis sie voor openbare werken in deze gemeen te is meerdere malen ter sprake geweest tie vernielzucht der jeugd ten opzichte van lUantscenen, boomen, gebouwen e. <1. en óp welke wijze en daartegen zooveel mo gelijk zou kunnen worden opgetreden. Wij kunnen aldus B. en W. deze klacht ten volle onderschrijven en hebben gemeend bij dc bestrijding van dit kwaad in de eer ste plaats de hulp te moeten inroepen van Je Pers en van liet onderwijzend personeel alhier. Wij zijn overtuigd, dat wij in deze geen tevcrgeefsche poging doen door op Je krachtige medewerking "van deze te mogen rekenen. In onze gemeente, waar liet natuurschoon toch al reeds zoo schaarsch is en dc gemeente moeite noch Irosten spaart om don wegen een aange naam uitorlijk te verschaffen door den aan plant van jonge boomen en zorg draagt, dat de gemeenteplantsoenen in behoorlijken staat verkeeren, is het zeer betreurens waardig, indien de jeugd deze vernielt. Gaarno zouden we derhalve zien, dat U in uw blad de aandacht op dit euvel vestigt en den ouders in overweging gaaft, hunne kinderen er op te wijzen, dat zij zich van deze vernieling onthielden. Tot zoover de circulaire. Wij veroorlooven ons er het vol gende aan toe te voegen sal wat er staat is geheel juist en zoowel do ouderwijzers ter plaatse als wij willen gaarne medewer ken, om in dezen verbetering te brengen. Toch zal er meer moeten gebeuren, wil de zaak in ordo kommen, zooals het behoort. Daartoe zullen banken noodig zijn in de Plantsoenen, die tot rusten nooden. Daar voor is o.i. beslist noodazkelijk meer po litietoezicht en uitbreiding van het corps, met verdeeling der taak onder de agenten. Daarvoor is evenzeer noodig en daartoe is de gemeente niet in staat, omdat de Wet het niet toelaat dat tegen jeugdige over treders behoorlijke straffen kunnen wor den toegepast, om ze het .vandalisme te verleeren. Intussehen hopen we van harte, dat algemeeno medewerking worde verkre gen. Ons st<»mt liet eenigszins hoopvol, lat wij meenen, dat er reeds verbetering valt te constateeren, al is deze nog gering. We wijzen in dezen gaarne op de medewer king van jong en oud om de schoone per ken te ontzien. Lustrum St. Josephpenning. Zondag werd het eerste lustrum der St. Joseph penning in de gelijknamige parochie met luister herdacht. Het St. Joseph-altaar prijkte in schitterend feestgewaad en een zee van licht verhoogde de feestelijke viering. Des morgens droeg de zeereerw. heer pastoor Van Leeuwen te half 9 eene H. Mis op voor de levende en overleden leden der instelling. Het bestuur, de zela- trices én zcla(eurs naderden allen tot de H. Tafel. Daarna vereenigden allen zich aan het gemeenschappelijk ontbijt. Des avonds werd te 7 uur het St. Josophlof ge houden niet predicatic, terwijl het beeld van de H. jozef, dat. voor de kerk zich bevindt, werd gewijd. De St. Josephpen ning, opgericht in 1923 heeft een tweeledig doel: do devotie tot den grooten Patroon heilige te verlevendigen en tot steun te strekken voor de Kerk. Van den beginne af heeft deze mooie vefceniging, waaraan vele geestelijke voordeelen verbonden zijn, zich in groote belangstelling mogen ver heugen en thans is door die uiterst kleine wekelijkscho bijdrage reeds 15000 bijeen gebracht. Zij is het, die de verwezenlijking van een nieuw kerkgebouw het meest heeft bevorderd, zij zal ook voor de toekomst een krachtig middel zijn, om dc zware fi- nantieele zorgon, die de parochie drukken, te verminderen. Een woord van hulde en dank zij bij dit eerste lustrum gegeven aan de ijverige zelatriccs cn zelateurs, dio im mer met dezelfde liefde voor het goede werk bezield, zorgen, dat het ledental niet afneemt, doch gestaag wast. Telefoonbediening. Voor de bediening der telefoon gedurende den nacht zijn aangesteld dc lieerca J. v. d. Reep en A. van Drunen. LANGERAAR. Afscheid Kap. Wortel. In verband met het vertrek van den weleerw. heer kapelaan Wortel, werd Don derdagavond in liet. Patronaatsgebouw of- ficiel afscheid genomen. Tegenwoordig wa ven. de zeereerw. heer Pastoor, de Patro naatscommissie en do jongens van het Pa tronaat. Nadat, op dc gebruikelijke Tcpetihe van het fanfarecorps' enkele mooie num mers waren gegeven, ïiam de weleerw. kapelaan hel woord. ,.Ik ben vanavond naar het Patronaat gegaan, aldus zijn- eerw. om voor de laatste maal met het fanfarecorps, dat mij zoo dierbaar is ge worden repetitie te hcuden; een groot aantal Patronaatslcden waren bij elkaar gekomen om dezen avond vaarwel te zeg gen. Spr. stelde dit op hoogen prijs dat hij die oude bekende gezichten voor zich zag. Hij had. het Zondag niet vermoed^ dat het de laatste bijeenkomst zijn zou. Spr. ver trouwde, dat «leze avond een ernstige en pretliee zou zijn. Zijneerw. verheugde zich in de mooie beuoeming als kapelaaji te Gouda; doch het ging hem aan het hart, iets t-e moeten vaarwel zegen, dat met hem in de jaren was opgegroeid. De aan wezigheid met hen allen leverden spr. do gelukkigste uren. Daardoor ook is het pa tronaat in bloei gekomen, doch spr. hoopte, dat den nieuwen priester, met de hulp van O. L. H. de kracht gegeven worde, om nog veel te mogen werken. Spr. hoopte, dat de jongens den nieuwen priester mogen toe dragen dezelfde genegenheid cn vriend schap. Spr. wekte vervolgens de jongens op het Patronaat zoo te doorleven, dat die doode muren voor hen spreken, die kleuren van het gebouw alt een boek zijn, het wit. als symbool van de reine jeugd, het goud kleur der martelaren, als het tymbool van een prettige liefdevolle omgang met elkan der; en met den Directeur; het rood, de kier der martelaren, als het symbool van offervaardigheid voor den Godsdienst. Spr. is er dankbaar voor, dat het fanfarecorps hom een cadeau aanbood, waaruit blijkt, dat zijn werk wordt gewaardeerd. De zeereerw. lieer Pastoor wilde daarna gaarne een woordje spreken, waar Zijn eerw. drie jaren alhier it werkzaam ge weest. Na opgesomd te hebben wat de ka pelaan niet alleen door de lessen, doch ook door tooneelspel en muziek voor het patronaat heeft gedaan, dankte spr. hem daarvoor als President en Pastoor van harte, het vertrouwen uitsprekend, dat het werk de schoonste vruchten moge afwer pen en alle jongens' zich mogen aanslui ten. Door een der jongens, C. do Keijzer, werd daarna de kapelaan nog toegesproken. De jongens hebben een collecte bijeengeza meld, zoodat den kapelaan een enveloppe met inhoud kon worden aangeboden. De kapelaan dankte in hartelijke woorden in 't bijzonder de Keijzer, die een der beste krachten is. Zich wendend tot den Pastoor dankt spr. hem voor den steun, welke hij steeds van den Pastoor heeft mogen onder vinden. Na nogmaals dank gebracht te hebben voor de hartelijke deelneming op dezen feluitingsavond, vraagt spr. den steun van de jongens door hun gebed cn spoort hen aan, hun talenten te blijven gebruiken tot eer van God. Ten slotte be sluit spr. zijn toespraak met een: ..Lang leve het Patronaat". Nadat nog enkele nummers ten beste waren gegeven, werd van den weleerw. kapelaan afscheid geno men. N00RDWIJK. Onwel geworden. Zaterdagavond werd de heer B., wonende te Noordwijk aan Zee op de Wilhelminastraat plotse ling onwel en zakte in elkander. Een lid der Reddingsbrigade was onmiddellijk ter plaatse en verleende hulp. Na bij den lieer V. te zijn binnengedragen en daar te zijn verzorgd kon hij na eenigen tijd per autobus huiswaarts keeren. Actief werk. Naar wij vernemen tra den luj liet- ongeval van Donderdag j.)., toen een meisje door een vrachtauto werd aangereden, ook eenige Brigadeleden zeer actief op; verleenden de eerste hulp en belastten zich later op verzoek van don dokter met het vervoeren van de patiënte. Alleen vorige week isC-het reeds de derde maal dat leden van deze zeer nuttige in stelling hun diensten in het algemeen be lang verleenden. De Post. Lijst van onbestelbare brie ven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn, terugontvangen in de 2e helft der maand Augustus 192S. Brieven Binnenland: Keulen; Hees bij Nijmegen Openbaar Ministerie, Leiden Redactie Telegraaf, Amsterdam. Briefkaarten Binnenland: E-lla Benpot- rat, Scheveningen L. Bergsma, 's-Gra- venhage de Groot, Amsterdam An- neliese Haniel, Domburg v. d. Linden- Spronkhuizen, 11 Langmuller, Hilver sum Querido, Amsterdam Ch. v. Velzen, 's-Gravenhage Vinkei, den Haag Een briefkaart zonder adres. Brieven Buitenland: Lene Bergen, Ber lin W. Franz Kietzingen, Neuhaua I The Service Bureau, London. Briefkaarten Buitenland: Hermann Bar- tenbach, Beilen Charlottenburg Fam. Bebsteber, Bruqes Baronin- Cedercreutz, Zürieh Anzelt Fischer, Budapest (W.) Frau Etta Friedheim, Frankfurt a. M. F. H. Hirschfeldt Berlin Elli Hof- mann, Essen-Ruhtenscheid Herm Til Hautterin, Köln Dr. Herman Haering, Zoppot bei Danzig Frau D. Klawikof- ski, Berlin-Charl Harry Rother, Mün- chen M. Kroner Jozef, Milwonkel Fam. P. Kruistrink Gosloz (Harz) F. H. F. Kuhrike, Berlin (O.) Fam. P. Kruisbrink, Goslaz (Harz) Fam. Willi Kulm, Paris Langelaan, Wiesbaden Munsten. Malaga Muijsan, Friberg L. en B. Muysson, Friberg R. Pehle, Münster i. W. C. Remmert, Bruqes Escndum, St. Moritz Ernst Schwabe, Bremen Wilh. .TTliins, Egesdorf Else Wohl, Bredewanoz Junk Zymnick, Lofer (Salzburg). ROELOFARENDSVEEN. Personalia. Voor het examen huisbe zoekster bij de T.B.C.-bestrijding, afgeno men te Rotterdam, is geslaagd Zuster Sinnige, wijkverpleegster bij het Wit-Gele Kruis alhier. TER AAR. Koninginnef eesten. Door heerlijk weer begunstigd begonnen Woensdag de Oranjefeesten der Wilhel- minavereeniging. Deze dag was speciaal voor de kinderen. Te ongeveer 1 uur klon ken de vroolijke toneu der muziek van de „Engelschman" uit Alphen aan den Rijn, waarna met de kinderspelen werd begon nen. De jongens genoten van de mooie at tracties op het terrein en van schommel en zweefmolen werd ruim gebruik ge maakt. Donderdag werd het feest officieel voor het genieentehuis geopend met een toe passelijk woord door den Burgemeester en den lieer P. Kroon als voorzitter van het feestcomité, waarna men onder geleide van de muziek naar het feestterrein toog. Al zag het er dien morgen wat triestig uit. op den dag was het weer bijzonder mooi. Het nieuwe terrein bleek een ware verbetering. Om 9.30 uur werd begonnen met den I vliegerwedstrijd, waarna de andere wed strijden volgden. De uitslagen zijn als volgt: Vliegerwedstrijd: le prijs T. de Bruijn, 2e pr. F. Koetsier, 3e pr. G. Rijnsburger. Wagenrace voor dames-: le pr. M. Slin gerland, 2e pr. F. Verlaan, 3e pr. M. Man schot. Tonnetje-trekken voor jongens: lo pr. J. Aaftink, 2e pr.'D. Kroon, 3e pr. J. v. d. Meer. Harddraverij met paarden: le pr. Th. Vink, 2e pr. M. Smorenburg, 3e pr. H. Haak, 4e pr. F. Boerefijn. Ringrijden met paard en tilbury: le pr. S. Kroft cn Mej. Rekelhof. 2e pr. W. Hart veld en Mej. Rijnsburger, 3e pr. P. Vink en Mej. Akerboom, 4e pr. P. Duivenvoor den en Mej. Zuyderveld. Gecostumeerde korfbalwedstrijd: le pr. Mej. A. Palte, 2e pr. A. den Bruijn (mooi ste costuum), 3e pr. G. de Groot. Voor leukst idee: le pr. Mej. A. Berg man, 2e pr. A. Voordouw, 3e pr. Mej. de Bruijn; voor heeren: le pr. J. Visser, 2e pr. D. de Bruijn, 3e pr. B. de Regt. De groep straatmuzikanten verwierf nog een len prijs. Poptrekken voor paren: le pr. A. Broer en Mej. Dompeling, 2e pr. J. Zweers' en Mej. A. Verdauw, 3e pr. J. Verbeek en Mej. N. Broek. Hardloopen voor heeren: le pr. H. Baas. 2e pr. H. Verboom, 3e pr. J. Snijders. Nadat onder vel belangstelling de uit reiking der prijzen had plaats gehad, bleef men nog langen tijd gezellig bijeen. Het feest, dat dit jaar bijzonder goed geslaagd is, werd besloten met een schit terend vuurwerk. Ernstig ongeval. Na afloop der Oran jefeesten is Mej. C. de B., toen zij met haar moeder en broers huiswaarts1 ging, door zekeren A. cle P, die met een motor reed, aangereden. Zij bezeerde zich ern stig aan rug, armen en hand, terwijl de motorrijder met het hoofd op de keien viel. Hij kwam daarbij in het water te recht en bezeerde zich bovendien ernstig aan het hoofd, terwijl de tanden hem uit den mond werden geslagen. Het mocht de lieeren C. 'T. en P. V. gelukken den drenkeling op liet droge te brengen en de levensgeesten op te wekken. Bij V. binnen gedragen verleende dr. Bruynzeel de eer ste hulp. Het slachtoffer werd per auto van H. naar het ziekenhuis vervoerd. Mej. de B. per auto van haar broer naar de- ouderlijke woning. De veiling. Als bewijs dat de aanvoer op de veilingen minderen wordt gemeld, dat het houden van veilingen tot 3 a 4 maal per week is1 beperkt: Toch is de vraag naa? boonen nog steeds levendig; stek b.v. brengt hooge prijzen op, tot zelfs 90 cents per 10 kilo. Deze boonen worden voor •Duitsekland verladen. Ook de betere kwa liteit. brengt' flinke prijzen op. Zoo zoetjes aan komen weer kasboonen ter veiling; zij brachten tot ruim 4.per 10 Kilo op. De augurkenoogst is bijna afgeloopen. Ook deze artikelen blijven zeer gevraagd; vooral het fijn brengt hooge prijzen op. WARMOND. Cursus. Alhier bestaat het plan om per 1 October a.s. een cursus te openen voor jongelui, die de lagere school doorloopen hebben. In een nader bekend te maken lo kaliteit zal onderwijs* gegeven worden in de vakken: boekhouden, handelsrekenenen, Nederlandsche taal en handelscorrespon dentie, aardrijkskunde, lezen en Engelsch. Duur van den cursus zal 3 jaar zijn, telkens van ongeveer October te beginnen, gedu rende (3 maanden. Met het onderwijs zullen zich belasten de heeren Burcksen, de Vries, v. d. Zalm en Zorn. De schoolgeldregeling is gelijk aan die van soortgelijke inrich tingen. Aangiften tot deelname aan den cursuswordt zoo spoedig mogelijk ver wacht. bij een van bovengenoemde drie schot 1 hoofden. ALPHEN AAN DEN RIJN. GEMEENTERAAD. Wethouder van Leeuwen als zil veren jubilaris Subsidie voor de Burgerwacht De grond voorde nijverheidsschool Een radiover ordening. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent cle vergadering op gebruikelijke wijze met. gebed. De voorz. deelt, hierna mede dat de Raad heden een jubilaris in zijn midden heeft. Wetli. v. Leeuwen is namelijk heden 25 jaar raadslid. De voorz. dankt den heer van Leeuwen voor alles wat hij in het be lang der gemeente heeft gedaan en spreekt den wensch uit, dat hij nog vele jaren mag gespaard blijven. Hierna wordt de lieer \an Leeuwen namens het college van B. en W. en den raad een fraai bloemstuk aan geboden. De lieer van Leeuwen spreekt een kort dankwoord naar aanleiding van deze huldiging, spr. hoopt nog vele jaren in staat te zijn z'n krachten te besteden in dienst der gemeente. Door Ged. Staten zijn goedgekeurd eenige raadsbesluiten, welke in een vorige vergadering genomen zijn. In antwoord op een vraag van den heer de Wolf in de ver gadering van 18 Juli jl. gesteld, betreffende het ontslag aan werklieden bij de Water en Lichtbedrijven, antwoorden B. en W.f dat deze werklieden in lossen dienst voor enkele dagen, soms ook per uur worden aangenomen. Bij aanneming wordt hen medegedeeld voor hoelang zij ongeveer te werk gesteld zullen worden. Feestdagen worden hen in het vervolg uitbetaald. Het. loon voor alle losse werklieden bedraagt 45 cent per uur. De heer de Wolf dankt voor de beant woording van de gestelde vragen. Wat be treft. liet ontslag van deze werklieden, zou hij gaarne zien. dat. dit minstens één dag te voren werd aangezegd, opdat zij tij dig ander werk kunnen aannemen. Ingekomen is een schrijven van de com missie voor werkverruiming in het schil dersbedrijf, met verzoek werkzaamheden, welke voor rekening der gemeente uitge voerd worden, deze zooveel mogelijk tij dens het winterseizoen to doen plaats vin den. Aangezien dit adres niet is ondertee kend kan het niet in behandeling komen en wordt het in handen van B. en W. ge steld ter afdoening. Hierna wordt aan de orde gesteld. 1. Voorstel van B. cn W. om aan de provincie een jaarlijksche bijdrage van 600 per K.M. te verleenen in de onder houdskosten van den nieuw aan te leggen weg langs de Oostzijde van de Gouwe, van Gouda naar Gouwsluis. In de raadsvergadering van 8 Juni j.l. werd een voorstel van B. en W. om over eenkomstig de betreffende bepalingen van het provinciaal wegenplan een jaarlijksche bijdrage in het onderhoud van den nieuw aan te leggen weg langs de Oostzijde van cle Gouwe aangehouden. Sommige leden van den raad vroegen toen inlichtingen of o.a. mede de betrokken polderbesturen jaarlijks een zeker aandeel van de onder houdskosten van dezen nieuwe weg zouden bijdragen. Thans deelen B. en W. mede, dat vele gemeenten, ook de polder Bloemendaal, dus allen die belang bij deze weg hebben, in de onderhoudskosten bijdragen, bere kend naar een maatstaf van 600 per K.M. cn per jaar. Onze gemeente zou over een lengte van 3.8 K.M. (de lengte v, d. weg in deze gemeente) dus jaarlijks te betalen hebben de somma van 2280. B. en W. stellen voor hiertoe te besluiten en aldus de vereisehte medewerking te verleenen. Aangaande dit punt wordt een langdu rige discussie gehouden, bijna alle leden zijn van meening, dat het bedrag voor on derhoud veel tc hoog is, in vergelijking met het belang dat de gemeente heeft bij den aanleg van een nieuwe verkeersweg langs den Gouwe. De voorz. adviseert, hoe wel niet wettelijk daartoe verplicht, de ver langde medewerking te verleenen, de meeste leden voelen cr weinig voor het ge vraagde bedrag toe te staan, doch willen volstaan met een toezegging van 50 van genoemd bedrag. Een voorstel Hcrngreen om thans een be slissing te nemen wordt verworpen. Met algemeene stemmen wordt op voor stel van B. en W. besloten nogmaals met Prov. Staten in overleg te treden en de bezwaren van den raad ter kennis van dit college te brengen. 2. Voorstel van B. en W. tot het verlee nen van een subsidie ad 300.aan de Al- phcnsche Burgerwacht voor het tekort in de onderhoudskosten van cle schietbaan. In de raadsvergadering van 1 Maart j.l. werd op voorstel van B. en W. besloten aan de Alphenschc burgerwacht een subsi die te verleenen als bijdrage in het tekort van de exploitatie van de schietbaan, tot een gelijk bedrag als door het Rijk zou wor den toegestaan, en tot een maximum van 300. Het Rijk verleende evenwel geen subsi die, maar door bemiddeling van liet bestuur van den Ned. Bond van Burgerwachten is een bedrag van G00.bijeen gekomen. Hoewel het Rijk dus geen subsidie gaf, doch het tekort tot 300.is verminderd, ver zoekt de Alphenschc Burgerwacht om uit- bcling der toegezegde bijdrage. B. en W. stellen voor deze bijdrage ad 300.te verleenen. Na hoofdelijke stemming, met 1 stem te gen, die van den heer dc Wolf, wordt het voorstel aangenomen. 3. Voorstel van B. en IV. inzake het adres van H. C. M. van den Bosch, waarin de aandacht wordt gevestigd op den toestand van de Rijnkade en Koekebakkersteeg. Dit adres werd in cle raadsvergadering van 16 April jl. in handen van B. en \V. ge steld oni prae-advies. Adressant vestigt daarin de aandacht op verschillende mis standen in de Koekebakkersteeg o.a. klaagt hij over hinder en schade welke hij ondervindt door het gebruik van de Rijn kade als los en laadplaats. Adressant ver zoekt hieraan een einde te maken en de politie op te dragen, toezicht te houden, opdat voor zijn woning geen schepen me ren. B. en W. merken naar aanleiding hiervan op, dat de opslagplaats aan de Rijnkade niet kan gemist worden. Overi- is er reden aan te nemen, dat de toestand ter plaatse zal verbeteren, wanneer de opstal thans in gebruik bij den heer Schmal, waarvan de huur door het ge meentebestuur met ingang van 1 Januari a.s. is opgezegd, afgebroken wordt en de ruimte daar grooter wordt. Overigens zul len misstanden welke adressant ondervindt zooveel mogelijk worden opgeheven. B. en W. stellen voor zulks aan adressant te be richten, welk voorstel z. h. st. wordt aan genomen. 4. Voorstel van B. en W. om in te trek ken de beschikbaarstelling van grond in ,,Hazeveld" voor de stichting van een Nij verheidsschool. Een voorstel van B. en W. om ten be hoeve van de voorgenomen stichting eener Nijverheidsschool een perceel grond gele gen nabij het Stationsplein ter beschikking te stellen tegen een prijs van 6.— per M2,- werd in dc vergadering van 16 Maart 1922 aangenomen. Naar aanleiding van een schrijven van B. en W. aan het bestuur van de vereen. „De Nijverheidsschool" is 30 April jl. een conferentie gehouden niet een tweetal be stuursleden dezer vereeniging, waarin be sloten werd dat de vereeniging voor 1 Aug. jl. bericht zou zenden of zij over den grond wen.schte te beschikken. Tot heden is geen bericht ingekomen waarom B. en W. den Raad voorstellen om het betreffen de Raadsbesluit in te trekken en de ge meente weer de vrije beschikking over dit terrein te geven. Hiertoe wordt z. h. st. besloten. 5. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de Zaalberg- straat, aan de firma W. van der Bijl q.q. Betreft den verkoop van een perceel grond groot 7S0 vierk. M. tegen een prijs van 6.per vierk. M. Het ligt in de be doeling daarop heerenhuizen te bouwen. Z. h. st. aangenomen. 6. Voorstel van de Commissie voor het ontwerpen van strafverordeningen tot aan vulling van de Algemeene Politieverorde ning. B. en W. steD-n den Raad voor, de Alg. Politieverordening aan te vullen met e< artikel, waarin bepaald wordt dat het ve boden is in de omgeving van bewoont perceelen o. m. radiomuziek ten geliooj te brengen op zoodanige wijze dat het vo< anderen hinderlijk is. Bijv. gedurende dc nacht of door plaatsing van een radio-to stel voor een open venster. De heeren van Dijk en Ten Cate Broi wer achten deze verordening overbodig c grond van genoemde bepaling, zou het nu gelijk zijn particulieren te verbieden i hun eigen woning muziek ten gehoore i brengen. Dc persoonlijke vrijheid om i eigen huis een radiotoestel in werking l hebben, wanneer men zulks wenseht wore door do zinsnede „hetzij in een afgeslote ruimte" bedreigd. 1-,I?0.ïeer HcrnSr<?en betoogt de wenschc Jijkheid om de geheele politie-verordenin eens te herzien. De Voorzitter is het liiei mede eens. Overigens deelt hij mede, da de voorgestelde aanvulling slechts teil doe heeft, werkelijke misstanden uit den we te ruimen. Het voorstel wordt aangenome met als tegenstemmers de heeren Va Dijk, Ten Gate Brouwer en Den Hertog. 7. Voorstel van B. cn W. tot wijzigin. van dc gemcentebcgrooting, dienst 192S. Wordt z. h. st. aangenomen. 8. Voorstel van B. en W. tot benoemini van een lid van. de Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs in deze ge meente, in de vacature van J. G. Baart Aanbevolen worden dc heeren: 1. A. P Chardon. 2. J. C'. Vellekoop. Wordt benoemd als zoodanig de hee A. P. Chardon. 9. oorstel van B. en W. tot wijziginj van dc verordening, regelende dc bijdra gen, welke ambtenaren en oud-ambtena r.e1nverschuldigd zijn aan de gemeenti Alphen aan den Rijn, in verband met d< pensioensaanspraken krachtens de Pen sioenwet J922 (Gemeenteblad no. 9 - 1928) De heer den Hertog is tegen het voorste van B. cn W. De ambtenaren die toch ii vele opzichten in de Mij .een bevoorrechte positie hebben moeten z. i. zelf hun pen sioenbijdrage betalen. De Voorz. zegt, dat het gaat om eenige personen met betrekkelijk klein inkomen om deze gelegenheid te geven eenige pen sioensverhooging te bekomen. Het voorste wordt z. h. st. aangenomen. Hierna rondvraag, welke weinig belang rijks opleverde, waarna sluiting. Geboren^ Klazina Johanna d. van J. Stuivenberg en K. J. v. d. Heijden Willemien d. van G. van 'b Wout. en T. Koppe Gerrit z. van J. J. van den Boom w ii v' ®eiden Johanna Maria Wilhelmina d. van M. van Nierop en C. C. van der Linden Pctronella Theodora d. van L. Olijerhoek en V. G. M. van Klink Adriana d. van J. W. den Her tog en J. H. v. Dam Antje d. van M. Hoogteijhng en M. C. de Bruin -- Anto- nie Dirk z. van J. v. Vliet en D. v. Eijk Maartje d. van J. v. d. Ster en B. P. Idenburg Jan z. van K. Dekkers en J. Stegerman. Gehuwd: A. v. d. Berg jm. 26 i en p" -A 26 j cn P. den Hertog jd. 2o j. p. J jm. 31 j. en D. Boer jd. 26 j."^*T £,mond jm. 26 j. en M. v. Eijk jd. 25 j. {jon£P Verschuur jm. 26 j. en A. C. v. d. sel jd. 22 j. Chr. Blaauw jm. 23 j. «^<3,. v. d. Ham jd. 22 j. N. A. Windhorst jm". 24 j. en G. v. Wilgen jd. 22 j. Overleden: A. Barreveld echtg. van W. Oudshoorn, S2 j. (overl. te Leiden) C. Hazebroek echtg. van C. C. Jongen-) burger, 69 j. W. M. Jongenburger echtg. van M. Vellekoop 62 j. W. v. Wageningen echtg. van N. van Klaveren; 81 jaar. BODEGRAVEN. De hel van het bolsjewisme. Zondag avond werd door een afgevaardigde van het Katholieke Persbureau in het Patronaat een lezing met lichtbeelden gehouden over den toestand in Rusland onder bovengenoeni- den titel. De spreker had zijn interessante lezing in drie deelen verdeeld, waardoor de inhoud van het geheel scherp werd weerge geven, n.l. de Russische Kerkvervolging, het spook van den honger en tenslotte: de beuion der Tsjeka. Met den spreker hebben we ons in den geest verplaatst naar het verre Rusland om een oogenblik te beschouwen het satanisch werk van de roode bende. We hebben ge zien de wreede behandeling van priesters en leeken. zóó afschuwelijk, zóó vreeselijk dat we ons afvroegen: zijn het menscher met een menschelijk hart, die zulk eer bloedbad durven aanrichten. De ontbering en honger bracht het volk tot de moord van het eigen kind, om zich met menschel* vleesch te voeden en de hongerdood te ontkomen. Het was een gruwelijk schouwspel, of schoon de spreker zich beperkt had tot en kele tafereelen en de meest bloedige stuk ken achterwege gelaten heeft om de zenu wen niet te veel te prikkelen. Maar d( waarheid mocht en kon hij niet verzwijgen De harde waarheid moest hij leeren, 01,: de Katholieken te waarschuwen voor hel Toode gevaar. Het gruweltooneel van Rus land zal ook hier gespeeld worden wan neer de Katholieken niet waakzaam zijn ei niet spoedig opstaan uit hun slapende na latigheid. Spreker eindigde zijn duidelijke gocd-verzorgde en rijk gedocumenteerde le zing met een krachtige oproep tot de Ka tholieken ter organisatie. Wij moeten hel roode leger tegenhouden, verslaan als hel moet ten koste van ons leven. Bewaren we daarom de eenheid, waarin onze kracht ge legen is. Een welverdiend applaus volgde. De Voorz., de heer H. v. d. Bergt dankte den spreker met een hartelijk woord voor de leerzame lezing en spoorde de aanwezigen aan om trouwe leden te zijn van de ver-I schillende organisaties. Aan het einde van het verslag nioelei we nog een woord van hulde brengen aan het bestuur van den Volksbond, op wiens initiatief deze avond gegeven is. Het heeft begrepen dat het van groot belang is de aandacht- van allen te vestigden op de be teokenis van de cellenbouw der rooden. Wegens het slechte neer was de opkomst minder groot, daarom zal in den a.s-, wintel deze lezing nogmaals gehouden worden. 2

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6