BINNENLAND. VERMIST! 41> KERKNIEUWS. TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT HET SCHELDE-VERORAG. Hervatting der onderhandelingen. Heden het eerste onderhoud te Genève. Uit Genève seint B.T.A., dat minister Hymans hedenmiddag of hedenavond het eerste onderhoud zal hebben met minis ter Beelaeits van Blokland over de her vatting der onderhandelingen met betrek king tot een regeling van de kwesties, die tusschen België en Nederland hangende zijn. DE REEUWIJKSCHE EN SLUIP- WIJKSCHE PLASSEN. Rapporten omtrent de droogmaking. Ter voldoening aan hun toezegging heb ben Ged. Staten van Zuid-Holland thans aan de Prov. Staten overgelegd do om trent de droogmaking van de Beeuwijk- sche plassen uitgebracht rapporten, welke voor publicatie in aanmerking komen. Overgelegd zijn: le het door het Inge nieursbureau v.h. J. van Hasselt en de Ko ning te Nijmegen uitgebracht rapport om trent de droogmaking2e een nota van het Rijksbureau voor de ontwatering ter zake; 3e een nota van den Hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat, naar aanleiding van eerstgemeld rapport uitgebracht4e een rapport van de z.g. Commissie van Torren, ter onderzoeking van het risico, verbonden aan de eventueele droogmaking en 5e een rapport van den Hoofdingenieur bmtrent het rappot van der Torren. Ged. Staten zijn met den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw in na der overleg getreden nopens de mogelijk heid van een oplossing der kostenverdee- ling op anderen grondslag dan aanvanke lijk is voorgesteld. J De totaalkosten van de droogmaking toet inbegrip van den aankoop van gron den en wateren zijn blijkens het rapport van het Ingenieursbureau van Hasselt en de Koning begroot op ƒ1.355.000. Voor dit bedrag krijgt de onderneming de beschik king over 830 H.A. Hiervan zijn benoodigd Voor wegen met bermslooten, tochten, ring vaart en gemaal 46 H.A., zoodat een nuttig oppervlak van 784 H.A. overblijft, waarvan de kosten per H.A. 1730.zullen bedra gen. De polderlasten zullen worden gedra gen door de bovengenoemde 784 H.A. en door rond 190 H.A. van Broekvelden en Vettenbróek, dus door totaal 974 H.A. en zullen dus 28.50 per H.A. beloopen. In deze lasten is de aan Reeuwijk te betalen omslag begrepen. De commissie-van der Torren verwacht blijkens een in haar rapport gegeven uit eenzetting, dat bij uitvoering van het vol ledige plan tegenover een uitgaaf van on geveer 11/2 mill, bij onmiddellijke verkoop een ontvangst van 7 a 8 ton zal staan, zoo dat op een oogenblikkelijk tekort van 800.000 a 700.000 zal moeten worden ge rekend, of bij uitvoering van het beperkte plan 650.000 a 600.000. Daartegenover staat, dat bij uitvoering van het volledige plan 784 en van het beperkte 535 H.A. voor cultuur geschikte grond worden gewonnen, terwijl voorts wordt gewezen op eenige gunstige omstandigheden, zooals het veilig stellen van den polder Broekvelden en Vettenbróek. De hoofdingenieur acht de droogma king economisch rendabelwil de provin cie deze doorzetten, dan zal zij zich ech ter een belangrijk offer moeten getroosten. DE COMMISSARIS-VACATURE IN NOORD-BRABANT. Volgens een mededeeling in de „Haag- sche Courant" zou het Tweede Kamerlid mr. dr. A. van Ryckevorsel eerlang be noemd worden tot commissaris der Konin gin in Noord-Brabant. Desgevraagd ver klaarde de heer Van Ryckevorsel aan de „Tel.", dat hij zich over. deze mededeeling niet kon uitlaten, zoodat hij deze noch ontkennen, noch bevestigen wilde. Mocht het gerucht juist zijn, dan zal de heer Van Ryckevorsel als Kamerlid worden opgevolgd door het Haagsche raadslid ir. L. J. M. Feber, die vroeger ook reeds lid der Tweede Kamer was. FEUILLETON. Naar het Duitsch van J. ARNEFELDT Vertaald door Jac van Emderi. Uit Londen wordt gemeld, las hij voor dat men den vervaardiger der valsche Rembrandts, zoowel als den sluwen kunst- kooper, die ze in den handel heeft ge bracht, op het spoor is gekomen, Ze heb ben zichzelf verraden. De schilder, die in dringende geldverlegenheid scheen te ver- keeren, heeft getracht, van den handelaar, die volgens hem het leeuwenaandeel van den winist had opgestoken, nog een groote som geld los te krijgen. Het kwam tot een heftigen twist, die zelfs tot handtastelijk heden leidde. Een agent bemoeide zich met het geval en uit de beschuldigingen, waarmede ze elkaar wederzijds overlaad den, bleek, dat de politie een goede vangst had gedaan. Beiden werden gearresteerd. Daaruit ziet men al weer de juist heid van het spreekwoord: Als de kok en de keukenmeid kijven, hoort d9 huisvrouw, waar de boter blijft, zei de oude heer Mühlfeld. Wat hier niet heelemaal opgaat, schertste Forberg. Want van de boter die de valsche Rembrandts hebben opge bracht, zal wel niet veel meer overgeble ven zijn. Ik ben nieuwsgierig, wat de Ge- heimrat ervan zal zeggen. Dat kun je dadelijk te weten komen, Vragen van Kamerleden. Verplichte beno em i n g van wachtgelders. De heer Braat heeft aan den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, de volgende vragen gesteld: Is de minister bereid de redenen op te geven, waarom enkele groote steden niet verplicht worden om wachtgelders bij het onderwijs te benoemen, terwijl vele kleine gemeenten, die evenals zij, ook geen wacht gelders leverden, daartoe wel verplicht worden Is ZijnExc. bereid om in dezen stad en dorp gelijk te stellen? ^orus Rijkers fonds. J aar verslag. Verschenen is het jaarverslag over lf)0*7 van het Helden-der-zee-fonds Dorus Rij kers. Heb hoofdbestuur erkent hierin met dankbaarheid en trots dat Nederland van hoog tot laag heeft willen bijdragen om de oude redders voor de door hen bewezen diensten een klein bewijs van %\aardeering te geven en hen te helpen het hoofd boven water te houden in de. levenszee. Sedert de oprichting van hot fonds zijn 59.473 uitgekeerd en 23 oud-redders en weduwen overleden. In dat 5e verslagjaar werden ondersteuningen verleend aa;i 118 personen, n.l. 87 oud-redders en 31 weda- ,wen tot een totaal bedrag van 20.621. De steunverïeening strekt zich uit over 25 kust plaatsen en eilanden, terwijl de uitkecrin- gen wekelijks geschieden, grootendeels door welwillende bemiddeling van de burge meester. De uitkeeringen bedragen ten hoogste 4 per week. Het aantal aanvra gers bedroeg 380. Wegens gezondheidsredenen rrad do heer L. Grunewald af als bestuurslid, terwijl in zijn plaats de heer J. St-amperius werd ge kozen. Ontheffing Tabakswet Wetsontwerp ingediend. De termijn, waarin de minister van Fi nanciën bevoegd is ontheffing te verleenen van artikel 23 tweede lid en artikel 40 der Tabakswet 1921, betreffende de lokalen, be doeld in artikel 88A dier wet en die oor spronkelijk eindigde ultimo December 1924, is viermaal, telkens met een jaar ver lengd, zoodat hij thans reikt tot 1 Januari 1929. Daar de omstandigheden, die het aan kleine fabrikanten moeilijk maken een werkplaats in gebruik te nemen, die aan de eischen der wet voldoet, nog steeds voortduren, meent de minister van Finan ciën, dat er reden is, dien termijn ander maal met een jaar te verlengen, vvaartce hij derhalve een wetsontwerp heeft inge diend. Het aantal ontheffingen, aanvanke- lijk2862 bedragende, is, zoo merkt de mi nister in zijn M. en T. nog op, thans ge daald tot 1190. De controle op deze kleine fabriekjes geschiedt thans op geheel be vredigende wijze. De Olympiade-zegels nog een week verkrijgbaar. Geldig tot 31 December. De aandacht van belanghebbenden wordt erop gevestigt, dat de termijn, gedurende welken de Olympiade-zegels aan do post kantoren verkrijgbaar zijn, op 15 Septem ber a.s. eindigt. Zij, die tot nog toe verzuimden tot aan koop dezer zegels over te gaan, zijn daar toe dus nog een week in de gelegenheid. De zegels kunnen, gelijk bekend, tob 31 De cember a.s. voor frankeering worden ge bruikt. De niet-verkochte zegels zullen wor den vernietigd. Het 175-jarig jubileum der Naaml. Venn. Douwe Egberts Tabaksfabrieken, Koffiebranderijen en Theehandel. 7 en 8 Sept. was het feest in hot Fric- sche plaatsje Joure wegens net 175-jarig bestaan der N.V. Douwe Egberts Tabaks fabrieken, Koffiebranderijen en Theehan del. De directie zelf verklaarde naar aan leiding van dit merkwaardige jubileum in de industrieele wereld, dat het succes der fabrieken le dauken was. aan het trouw naleven van dezen grondregel: Neem in het bedrijf altijd en ten spoedigste het beste wat de techniek heeft aan te bie den en verwerk de beste grondstoffen op de vlugste en minst kostbare wijze, opdat ook het beste product kan worden aange boden tegen den matigsten prijs. Zoo is de eenvoudige dorpswinkelzaak in den loop der jaren geworden tot het groote bedrijf, waarvan go U 't best een voorstelling zoudt kunnen maken, indien ge heb groote gebouwen-complex te Joure en te Utrecht want ook daar is de laat je jaren een deel van het bedrijf geves tigd eens kondt zien. De directie spreekt dan ook het vertrou wen uit, gezien den loop der geschiedenis van „Douwe Egberts" dat zij slechts zal weten te geven, wat gevraagd wordt. UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Dinsdag 11 Sept. Hilv rsu m, 1071 M. JACOB DOUWES DE JONG (1779-1850) EEN DER ZE& ZONEN VAN 00UWE EGBERTS H. M. de Koningin. Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, dat de Koningin, op een der dagen van heb aanstaand verblijf der Koninklijke Familie te Amsterdam, een bezoek zal brengen aan Hr. Ms. torpedobootjagers „De Ruyter" en „Evertsen" voor het op han den zijnd vertrek van die bodems naar Ne- derlandsch-Indië. „Msbd." Ned. R.-K. Bond van Stucadoorspatroons. Bovengenoemde bond hield te Haarlem zijn halfjaarlijksche vergadering. Gelijktij dig vierde de Haarlemsche afdeeling haar eerste lustrum. De vergaderzaal prijkte met een schat van bloemen, meerendeela aa.n- geboden door de zusterafdeelingen. De voorzitter, de heer Vergauw wenschte in zijn openingswoord de jubileerende vereeni- ging, welke zich jn den korten tijd van haar bestaan bijzoader verdienstelijk heeft gemaald voor den bond, van harte geluk. Na een toelichting door mr. van Helkn- berg Hubar, die do beteekenis er van uit eenzette, werd met de stem van één af deeling tegen, in principe besloten tot de oprichting van een steunfonds. Daarna werd de vergadering verdaagd en hield de afd. Haarlem een receptie. Een gemeen schappelijk diner en gezellig samenzijn be sloten den eersten dag. Nadat den volgen den dag de geestelijk adviseur, de Zeer- Eerw. Heer J. B. W. M. Möller een H. Mis ter intentie van den bond had opgedragen in de kerk van de F. Drievuldigheid te Bloemendaal, werd de agenda, welke vrij wel uitsluitend punten van huishoudel ij ken aard bevatte, afgewerkt. Na rond vraag werd vervolgens de vergadering, waar zeven afdeelingen vertegenwoordigd waren, gesloten. De voorjaarsvergadering in 1929 zal tc 's-Gravenhage worden gehouden. Burgemeester J. Burger, t In het Sint Elisabeth Ziekenhuis te Alk maar is gistermorgen in den ouderdom van 57 jaar overleden de heer J. Burger, bur gemeester der gemeenten Harenkarpsel en Warmenhuizen. De overledene was in rui men kring een zeer geziene persoonlijk heid. Zijn heengaan wordt als een groot verlies aangemerkt voor geheel West- Friesland. 10.0012.00 Jaarbeursconcert door het Kling-Trio. 12.302.00 Lunchmuziek door het Trio Verhey. 2.003.00 Gramofoonmuziek. 3.005.00 Jaarbcursconcert door het Kling-Trio. 5.306.00 Lezing door Mr. P. J. van Dam: De Nieuwe Wet op de N. V.'s. 6.007.45 Concert door het kwartet Bent meester. 8.00—9.00 Wiencr-avond. Het Omroep orkest o. 1. v. Nico Treep. Betty v. d. Bosch Schmidt, sopraan, Jules Moes, tenor. 9.05 Lezing door Mevr. de Leeuw van Rees over de a.s. Knipcursus. 9.35 (Vervolg) Wiener avond. „Broeder tje-fijn", Oud-Wcensch zangspel. Muziek van Leo Fall. 10.30 Persberichten. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) (Uitsluitend K. R. O.-uitzendingen). 12.301.30 Lunchmuziek door het Trio Winkels. 6.007.00 Gramofoonmuziek. 7.307.45 Causerie over den cursus Kerk latijn van Leo Speet. 7.458.15 Spr.: E. Schaaper: Van offers strijd en vooruitgang. 8.15 Uitzending uit Nijmegen ,ter voor bereiding van het Gouden bestaansfeest der K. G. V. De Harmonie „Canisius". Het zangkoor „Adolf", J. H. Diksehe viool, J. Diksche, cello, Mej. Brinkhoff, piano, F. Reuters, declamatie, Pater A. Stumpel, vice-praeses, K. G. V. Z.E.Z.G. Pater Mr. Dr. J. Beuns S.J., leeraar aan het, St. Ca- nisius-college te Nijmegen: De liefde is do bron van den Maatschappelijken vooruit gang. Davcntry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. I.202.20 Orkestconcert. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Voorlezing van proza. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.50 Nieuwsberichten. 7.05 Gramofoonmuziek. 7.20 Lezing. 7.35 Bralims' pianomuziek. 7.45 Lezing: Banks and business. 8.05 Concert door het militair orkest. 9.05 A. Barker, viool. E. Bainton, piano. 9.35 Mr. Towndrow: What is to look for in getting a House.1 9.50 Nieuwsberichten. 10.10 Variété. II.0512.20 Dansmuziek. Radio-Paris, 1750 M. 12.502.10 Orkestconcert. 4.055.05 Orkestconcert. 9.0511.20 Symphonie-concert. „Sapho", opera van Massenet. Groot orkest en so listen. Langenberg, 469 M. 12-301.10 Mechanische muziek. 1.252.50 Orkestconcert. 6.056.50 Liederen en pianomuziek (ba riton). 8.209.15 Concert. Balalaika-orkest. 9.20 „Und das Licht scheinet in der Fin- sternis", drama van Tolstoi. Konigswusterhausen, 1250 M. (Z e e s e n), 12.20—5.20 Lezingen. 5,206.20 Orkestconcerfc. 6.208.05 Lezingen. 8.30 „Casanova", operette yan Johanrfj Strauss. 10.50 Sluiten. Hamburg, 395 M. 4.35 Composities van Goldmark, doorj- orkest. 6.20 Concert. 8.20 Concert. Daarna tot 11.20 Dansmu-i ziek. Brussel, 509 M. 5.20 Gramofoonmuziek. 5.50 Orkestconcert. 6.50 Orkestconcert. 7.20 Hr. Vivaldi in zijn moderne fanta sieën. 8.20—10.35 Orkostconcert. JCH00L EN RADIO. Na de proeven, die vooral in Engeland: genomen zijn met radiolessen op school, schijnt het wol zeker te zijn, dat de radio ook een groote toekomst heeft voor de ontwikkeling van het kind. Wij staan du^ weer op den vooravond van een min ofj meer groote verandering in de method», van onderwijs geven en ook in deze zaak zal het rijk der mogelijkheden zeer groot; blijken te zijn. Op dit oogenblik wordt door de firma Philips do zaak ter hand genomen van tech nische en laten we maar gerust zeggen ook van commercieele zijde. Na eerst een rapport opgezonden te hebben aan verschillende onderwijs spe cialisten over de resultaten van de radio-, lessen in andere landen, richt de firma, zich tot de hoofden dor school en biedt hen: voor de helft van den prijs een volledige,, onderwijs radio-instelling aan. Men moge over dit alles denken, zooals men wil, zeker is het, dat binnen niet al te langen tijd, de radio-uitzending da school zal binnentreden en daarmede veel bereiken, wat tot nog toe onbereikbaar" I scheen. De K. R. O. acht het daarom wenschelijls het volgende mede te deelen: 1. Het schoolonderwijs per radio is een^ zaak, welke door de bevoegde Katholieke autoriteiten zoowel op geestelijk- als op opvoedkundig gebied moet beoordeeld!) worden. Initiatief bij mogelijke invoering komt alleen aan deze toe. 2. De K. R. O. beschouwt zich met be- trekking tot dezo zaak niet anders dan het eventueele middel om de radio-uitzen dingen te doen plaats hebben. 3. Hij stelt zich, overtuigd van de grootsn belangen, die daarbij in het spel komen, geheel ter beschikking van het Katholieke onderwijs. 4. Hij vestigt de aandacht van alle Ka tholieke Nederlanders er op, dat door het nauw verband, waarin school en radio ook in ons land gaan komen, een uitsluitend Katholieke radio-omroep, evenals een uit sluitend Katholieke school noodig zal zijn. 5. Hij betuigt derhalve zijn groote inge nomenheid met de radioparagraaf in het programma der Katholieke Staatspartij: „Ten aanzien van de radio vrije en zelf standige ontwikkeling der maatschappen lijke krachten", billijke verdeeling van den beschikbaren zendtijd volgens de in de be volking levende richtingen." K. R. O. HET INTERNATIONAAL EUCHARISTISCH CONGRES. De Kinder-communie in de St. Mary. De correspondent van „De Tijd" seint d.d. 8 September uit Sydney: De dag van heden was de ontroerende hulde die door duizenden kinderen ge bracht werd. Op dezen dag nl. was de al gemeens kinder-communie vastgesteld. De omtrek der St. Mary Catkedraal was' daar om het middelpunt van deze schoone ma nifestatie. Het tijdstip voor deze plechtige kindercommunie was vastgesteld op 8 uur. Doch reeds lang voor dien tijd heerschte er in de omgeving van de kathedraal een enorme drukte. Onafzienbaar was de me nigte die van dit schouwspel getuige wil- do zijn. Alles verliep echter keurig. Do kindermassa was zoo overweldigend groot, dat niet alleen wederom de geheele kathedraal gevuld was met niet minder dan 10.000 meisjes, allen in het wit gekleed maar ook buiten voor don ingang op het plein en in de nabijheid van de kathedraal knielden duizenden kinderen direct neet om aandachtig biddend te wachten tot ook hun beurt gekomen zou zijn om ter H, Tafel te naderen en om Jezus, Die thans het middelpuit vormt van deze wereldhul- de, in hun reine ziel te ontvangen. Onvergelijkelijk schoon was die aanblik en frappant was do stichtende houding der kleinen, die niettegenstaande de plechtig heid geruimeii tijd in beslag nam, in aan dachtig gebed zich voorbereidden op de riep Alfred Mühlfeld, die met het gezicht naar het raam gekeerd stond, terwijl Dr. Forberg er met den rug naar toe stond. Als ik me niet vergis, zie ik juist de schim mels van den ouden heer Graupner den hoek van de laan omkomen. Met een vrij onzachten duw van zijn elle boog schoof Gustaaf zijn vriend opzij en nam zijn plaats voor het venster in, die Alfred liem met een schalksch lachje in ruimde. Op het intelligente gezicht van den jon gen geleerde kwam een hoogroode kleur, want in den met blauwe zijde gevoerde victoria, die voor het huis stilhield, zat naast den Geheimrat Selma von Kirchhof, in een elegant donkerblauw mantelcostuum en een klein blauw hoedje op het haar, het lieve, fijne blanke gezichtje met een ro- zigen gloed overgoten. Dr. Forberg snelde naar buiten om het tweetal te begroeten. De bezoeken van Geheimrat Graupner en zijn kleindochter bij de Forbergs wa ren absoluut geen zeldzaamheid meer. Het scheen alsof het den ouden heer bij zonder veel pleizier deed, op zijn ritten met Selma den koetsier plotseling toe te roepen, dat hij naar Friedenau moest rij den. Hij liet dan nooit na, zijn kleindoch ter ter opheldering te vertellen, dat hij een spoedeischende zaak met Dr. .Forberg te bespreken had en haar te vragen: Je hebt er toch niets tegen, kindlief? Je kunt je met Juliane bezig houden, ter wijl ik met haar broer praat. Daarbij placht hij haar uit de half toege knepen oogen schalksch aan te kijken, zoodat Selma blozend de oogen neersloeg. Ze wist heel goed, dat haar geheim yoor haar vriendelijken grootvader al lang geen geheim meer was en dat hij met belang- stelling, maar toch met zijn onverwoestba- ren plaaglust haar verzwegen wenschen en twijfelingen en den schroom van den jon gen Forberg opmerkte. Forberg had zijn verlegenheid nog steeds niet kunnen overwinnen. Ofschoon hij aan Selma's genegenheid niet hoefde te twijfe len en alles er op wees, dat hij voor een weigering van de zijde van den Geheimrat ook niet bang hoefde te zijn; ofschoon hij ook volkomen in staat was, zijn vrouw een eervolle positie aan te bieden, werd hij door een zekere schuwheid, die hij niét scheen te kunnen overwinnen, er van te ruggehouden om haar een aanzoek te doen. Diepvoelende en schroomvallige karakters als Gustaaf Forberg kunnen slechts met moeite de indrukken van hun prille jeugd te boven komen. Hij zag in Selma nog steeds de kleindochter en nicht van de patroons van zijn vader. Bovendien was ze buitengewoon rijk en de gedachte, dat men hem ervan zou verdenken, dat hij liet op haar geld had voorzien, stond hem in hoogo mate tegen. Er zal mij ten slotte niets overblijven dan hem Selma aan te bieden en hem nog nederig excuus te vragen, dat ik haar niet zonder bruidschat wil afstaan, bromde de Geheimrat dikwijls, als hij het talmen der beide jongelui aanzag, want wat er in For berg omging, lag als een opengeslagen boek vcor hem en hij achtte hem te hoo- ger om zijn aarzelen. Met dat al blijft het merkwaardig dat een zoo geweldig onafhankelijke geest, die in de wetenschappelijke en kunsttijd schriften om zich heen slaat als een Sim- son onder de Philistijnen, niet den moed kan vinden mij om de hand van mijn lieve kleine meid te vragen. Hij moest een vooi- beeld nemen aan zijn zuster, die haar as sessor zoo moedig trouw blijft. Nu, wat mij betreft, kan hij nog een poosje blijven spartelen, want ik ben er heelemaal niet op gesteld, haar al zoo gauw kwijt te raken. Deze zelfzuchtige, maar zeer begrijpelij ke neiging belette hem echter niet, de twee heel - vaak gelegenheid te geven, .elkaar te ontmoeten. Hij noodigde Dr. For- be«g dikwijls uit en deze verzuimde dan nooit te komen; op zijn beurt vond hij al tijd wel een aanleiding voor een bezoekje aan Friedenau. Dien dag had hij een brief van zijn vriend in Londen ontvangen omtrent, de aanhouding van den man, die de Rem brandts had vervalscht en dien hij Forberg wilde laten zien. Voorloopig kwam daar echter niets van, want Forberg vertelde hem, nog vóór hij de kamer was binnenge komen, welke bezoekers er waren en de Geheimrat was daarmede erg in zijn schik. Hij meende immers, er zelf ook een beetje toe te hebben meegewerkt, dat het jonge paar zijn wenschen eindelijk vervuld zag. Hij had het zeer op prijs gesteld, dat zijn zoon het hèm, als den man die het best op de hoogte was, had overgelaten, den brief van rechter Mühlfeld te beantwoor den en hij had met blijdschap de gelegen heid aangegrepen om den stijven ambte naar, zooals hij hem in zijn boosheid om zijn hardnekkige houding dikwijls had ge noemd, eens zijn meening over d© familie Forberg te kennen te geven. Aan het slot van zijn brief had hij onomwonden ver klaard, dat hij zelf een nauwere verbinte nis met deze brave, voortreffelijke men- schen als een eer zou beschouwen. De uitwerking van zijn brief kon hij nu op de van geluk stralende gezichten der verloofden en in het zacht-verheerlijkt® gelaat van de zwaar beproefde mevrouw Forberg lczeu en dit deed den kleinen wrok, dien hij tegen den ouden rechter en diens vrouw had gekoesterd, als sneeuw voor de zon verdwijnen. Deze waren hem op hun beurt dankbaar voor zijn inlichtin gen on zoo was er direct toenadering. Bo vendien wekte liet bericht-, dat de Geheim- j rat bracht, in hooge mate de belangstel- j ling van rechter Mühlfeld op. De heeren waren weldra in een levendig gesprek ge wikkeld, terwijl Selma, di© hoed, hand schoenen en mantel had afgedaan, Juliane gezelschap hield en haar bij het klaarma ken eu presenteeron van de koffie hielp. De brief van den Geheimrat vulde het courantenbericht aan. De schilder, die dooi de politie aangehouden was, heette Moritz Heufelder cn was Oostenrijker van ge boorte. In kunstenaarskringen heeft men er al lang niet moer aan getwijfeld dat Heu felder de vervalscher was! zei Dr. For berg. Ik lieb straks al gezegd, dat de politie den vervalscher in handen heeft gehad, maar hem weer heeft laten loopen, ant woordde Alfred. Op zachtoren toon en voorzichtig omkijkend of zijn aanstaando schoonmoeder het niet hoorde, voegde hij er aan toe: Tlot solgtji

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7