k 4)E AFGELOOPEN WEEK IN BUITENLAND <«4 HET Uit de Omgeving I i pi EEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1928 schen Senaat bij de ratificatie is nog een onzekere factor. Het lot dat het tractaat van Versailles in dat lichaam wedervoer, vermaant tot voorzichtigheid die in Kel- logg's uitlatingen uitkomt. ïljj;.n de uurwerkzaal. In de lfde zaal n.l. de Salie dUorloge (de uur- r&y.aal) van het Parijsche ministerie |l| buitenlandsche zaken, waar circa 10 I ff geleden de wereldoorlog werd bcze- j.ld met het opleggen der vredesvoor waarden aan de verslagen vijanden, daar >rd deze week Maandag het verdrag on- "^teekend, dat den oorlog als instrument n internationale politiek wil uitsluiten. Briand hield er een rede bij, waarin ^'j in hooggesteunde bewoordingen wees i/yj de sterke hoop, die de tot standkoming lEflin dit verdrag in de wereld heoft gewekt J nadruk legde op den ernstigen, den teiligen plicht van de staatslieden, om al- te doen opdat deze hoop niet zal >fcen teleurgesteld. 1 En bij zijn huldiging van de groote ge- l|.]aurtenis, die stond te geschieden en die '"•)n nieuwe datum beteekende in de ge il shiedenis der menscheid, gelijk hij het n. litdrukte, kon men vergeten al hetgeen c an de tot stand koming van dit verdrag );va« voorafgegaan en werd de herinnering ]pitigewischt aan de bij de over het ver- rag gc/oerde onderhandelingen gebleken "lentaliteit, die helaas met de schoone ^oorden van den redenaar niet altijd in Ifcreenstemming was. Stresemann toegejuicht. 'ijdens de onderteekening van het anti- orlogsverdrag werd Strcsemann, die als erste voor Duitschland zijn handteekening f ,ette, luide toegejuicht. En niet alleen in le officieele zaal, maar ook daarbuiten loor het volk, werd do Duitsche minister Jnet enthousiasme begroet. Dat geeftjtaop .lat de oorlog, welke thans op papier is Uitgebannen, ook langzamerhand verdwe nen is uit de harten der menschen. Want glaar komt het tenslotte op aan. De lei- Fling in groote trekken der politiek berust r?ien slotte bij het volk, dat zijn afgevaar digden zendt naar de wetgevende verga dering. De opmerkelijk vriendelijke ont- rangst van Stresemann te Parijs is echter >^en doorn in het oog der nationalisten en 9 lij trachten dus de beteekenis er van zoo- t -eel mogelijk te verkleinen. Voor -„Echo e{'le Paris", voor „Journal" en dergelijke 'fdaden is het vrijwel zeker, "dat het al- u'jen te Parijs wonende of vertoevende 'Wtschers waren, die hun minister met '-Joejuichingen ontvingen, ri. Maar de meeste andere bladen durven „Jat toch niet vol te houden, moeten toch _rel erkennen ,dat de Fransche menigte SFen Duitschen staatsman met sympathie I leeft begroet. De temperende Kellogg. n?anneer men dus onder indruk van Bri- I nds rede en van de ontvangst van Stre semann groote verwachtingen zou gaan oesteren omtrent de werking van het 'act, dan staat aan den anderen kant °'[ellogg zelf klaar om al te overdreven Verwachtingen te temperen. fet Pact is ontworpen, zeide hij, „om den orlog moeilijker te maken". Nog altijd ''"orden plechtige overeenkomsten op ver- dcheurbaar papier geschreven en de we- uieldkring om heb Pact heen zal niet vol tallig zijn, al zal hij spoedig welhaast de lujeheele beschaafde wereld omvatten. Deze l in („om den oorlog moeilijker te maken") reide Kellogg verder, bevat de hoop die Wij allen het recht hebben te koesteren, firn waarvan niet gezegd kan worden dat :ij niet te verwezenlijken is. „Ik ben op recht overtuigd dat de onderteekening i.?an het Pact hetwelk het eerst door D.Briand is ontworpen, de krachten des -roedes over de heele wereld bevestigen en ||versterken zal". Yan verwezenlijking ge insproken, de houding van den Amerikaan- 1 De uitnoodigingen. Direct nadat het Kellog-pact te Parijs geteekend was, heeft do Amerikaanscke regeering uitnoodigingen verzonden aan al de ove rige landen van de wereld, om zich bij het verdrag aan te sluitèn. Verscheidene lan den hebben zich reeds gehaast om hun toestemming te betuigen, andere maken voorbehoud, zooals Argentinië bijv., dat niet wil teekenen, als teekening een er kenning zou inhouden van den Monroe- leer (een reserves van Amerika). Ja pan wijst erop, dat de regeering van Nan king straks wel kan toetreden en dat Jas pan daarvan natuurlijk nota zal nemen, doch dat deze toetreding geen wijziging kan brengen in de (allesbehalve vriende lijke) verhouding tusschen Japan en Nan king. De Poolsche minister van buiten landsche zaken Zaleski heeft verklaard, dat men voort moet gaan met bijzondere maatregelen te treffen en waakzaam moet blijven. Hij dacht zeker aan Litauen, waar mee hij nog steeds geen regeling heeft kunnen treffen. Het toppunt vormt de Italiaansche fas cistische pers, welke deels het heele ver drag negeert deels over de onderteeke ning spreekt als van een comedie en een groote huichelarij. Italië heeft notabene het verdrag zelf onderteekend. Als het er zoo naar toe gaat, heeft zelfs een algemecne toetreding geen zin. Tee kenend is ook het resultaat van de Vol kenbondscommissie inzake het toezicht op de bewapeningen. Iedereen heeft den mond vol van verbazing van den oorlog, en dus van de noodzakelijkheid om tot beperking der bewapening te komen, maar niemand wenscht openbaarheid van de omvang van zijn eigen bewapening. Ze moesten eens weten, wat er stiekum in voorraad werd gehouden! Dat alles is wel een bewijs, dat de vre- desgedachte nog niet iedereen en alles heeft doordrenkt. Men behoeft daarom den moed nog r.iet te laten zinken. Jhr. Loudon doet dat blijkbaar ook niet en heeft er reeds bij de mogondheden op aangedrongen, dat het nu tijd wordt om de voorbereidende ontwapeningscommis sie weer bijeen te roepen. Achmed Zogoe. Verleden week Zaterdag zou Achmed Zogoe reeds als ko ning van Albanië worden uitgeroepen. Edoch, zoo gauw ging het niet. Eerst moesten er heel wat formaliteiten wofden afgedaan. De grondwet moest wor den herzien en dat gaat maar niet zoo een-twee-driezelfs niet in Albanië. Maar vandaag zou het er toch heusch van komen. Als er niets in den weg komt stapt vanavond Achmed Zogoe als koning in zijn bedje, waaruit hij vanmorgen nog als gewoon president gestapt is. De prins von Wied, die in 1911 als Meret heer- scher) van Albanië door de mogendheden was aangesteld, doch na een vergeefschen strijd, waaraan ook Hollanders deelnamen (majoor Thompson o.a.) zijn biezen moest pakken, heeft bekend gemaakt, dat hij de keuze van Achmed tot koning niet goed keurt, want dat hij zelf zich alle rechten op den Albaneeschen troon heeft voorbe- houden. Ilij zal echter niet tusschenbeide komen, doch kalm zijn tijd afwachten. Achmed Zogoe zal wel eens geglimlacht hebben, toen hij dat hoorde, en gedacht hebben: Blijf dan maar je tijd afwachten, totdat je een ons weegt. LEIMUIDEN. Koninginnef eesten. LEIDSCHENDAM. Koninginnefeesten. Donderdag werden onder begunstiging van mooi weer de feestelijkheden voortge zet. Om 9.30 uur kwamen de deelnemers voor het ringsteken op den motor met duo bij een voor café „Het Eiland", waarna men gezamenlijk naar het feestterrein reed, terwijl het bestuur wederom te voet volg de. Op het terrein aangekomen, werd di rect een aanvang gemaakt met den wed strijd, welke door een groote menigte be langstellenden vol spanning werd gevolgd. Het aantal deelnemers was niet zoo groot als andere jaren, zoodat een en ander te ongeveer half twaalf wav afgeloopen. Na vele en spannende ritten werden de prijzen behaald, ais volgt: le prijs W. Tic- rie en Mej. C. v. Vliet; 2e pr. R. Tierie en Mej. W. v. Vliet; 3e pr. F. Strampraat en Mej. Tine Strampraat Des namiddags te 2 uur had do Natio nale ringrijderij met tilbury's en auto's plaats In optocht werd vanaf café ,Het Eiland" naar het feestterrein gerokken, want ook ditmaal bleef de omgang door het dorp achterwege, terwijl ook de rijtui gen voor het bestuur ontbraken. De deel name was niet zoo groot, doch niettegen staande waren er prachtig versierde til bury's, welke aan den stoet een feestelijk en keurig aanzien gaven. Evenals vorige jaren hadden zich ook thans wederom hon derden belangstellenden rondom de lijnen geschaard, die vol spanning het verloop volgden. Er werd fel gekampt om de prijzen, zoo- dat het lang duurde voor de prijswinnaars bekend waren. Ten slotte weixi de uitslag, als volgt: le prijs S. de Wit en Mej. G. Schuijt; 2e pr. L. de Koning en Mej. M. v. d. Winden; 3e pr. N. Nieuwenbroek en Mej. Nieuwenbroek; 4e pr. C. v. d. Zon en Mej. Th. Lelieveld; 5e pr. H. de Vreede en Mej. D. v. d. Ysel. Des avonds te 8 uur werden in cafc ..Het Eiland" de prijzen uitgereikt. Burg. Keijzer, die de prijsuitreiking ver richtte, merkt op, dat men niet anders van hem kan verwachten, dat hij, alvorens tot de uitreiking over te gaan, een woord van eerbiedige hulde brengt aan den zoo droe vig om het leven gekomen penningmeester. Niemand, aldus spr., kan beter beseffen dan ik, die ongeveer 10 jaar Eere-Voorz. ben der Wilhelmina-Vereeniging, wat de heer Luijnenburg met zijn echtgenoote voor de vereeniging was, wat hij heeft gedaan en heeft tot stand gebracht. De naam van den heer Luijnenburg zal steeds, vooral in de Wilhelminavereen., met eere genoemd worden en zijn nagedachtenis zal steecis in eere blijven. Na deze inleiding, aldus de burg., wil ik verder de feestvreugde niet storen. Hij wenscht dan de winnaars van harte geluk met de behaalde prezen. Hij brengt dank aan het dagelijksch bestuur en de ver schillende commissies voor het vele werk en het keurige verloop der feesten en hij spreekt de hoop uit, dat de Wilhelmina- Vereeniging onder haar nieuwen voorzitter moge groeien en bloeien. Hij reikt dan met eenige hartelijke en toepasselijke woorden de prijzen aan de winnaars uit en wenscht ten slotte allen Dog een gezelligen avond. Hiermede behoorden de feesten weder tot het verleden; zeer zeker kan het be stuur met genoegen op deze dagen terug zien, daar alles een aangenaam en prettig verloop had. Gedurende den verderen avond hecrsch- te er overal nog een gezellige drukte en de verschillende attracties hadden druk werk. Concert en Vuurwerk. Men verzoekt ons namens de Harmonie ,St. Cecilia" en het bestuur der Wilhelmina-Vereeniging mede te deelen, dat Maandag 3 September a.s. de Harmonie „St. Cecilia" geheel wel willend een concert zal geven op het Sluis- plein uit dankbaarheid voor den ondervon den steun der inwoners bij het onlangs ge houden Muziekconcours. Bij deze gelegen heid zal ook het vuurwerk worden afge stoken, dat Dinsdag door het bestuur der Wilhelmina-Vereeniging werd afgelast, zoodat het Maandag een gezellige en mooie avond worden zal. Beide besturen vertrou wen op een groote opkomst. KALENDER DER WEEK.' W'oensdagmorgcn om 8 uur werd de ope ning van de feestelijkheden aangekondigd door twee herauten te paard, die onder trompetgeschal het dorp rondreden. Daar het weer bijzonder gunstig was, heerschto er al dadelijk feeststemming. Te 9 uur had een aubade plaats aan de burgemeester voor het gemeentehuis door dc muzickver- ceniging „symphonie Hierna werden de kinderen afgehaald van do R.-K. school en naar het feestter rein geleid, waar zij met dc leerlingen van de verschillende scholen eeriigc vaderland- sche liederen zongen, welke door de muziek werden begeleid. De kinderen gingen vervolgens weer naar de scholen terug om do traclatio in ont vangst te nemen voor dc kinderen der Chr. school werd hiervoor geon gelegenheid gegeven. Die zullen op 31 Aug., den ver jaardag van H. M. de Koningin, worden ge- tracteerd. Des middags hadden de volksspelen plaats. De uitslag van de velschillende spelen is als volgt: Ringrijden met paard en rijtui gen. Moist geheel dc heer II. Heenk. lsto prijs de heer en mevrouw II. Heenk, 2e pr. de heer T. de Rijk en mej. P. de Raadt, 3e prijs de heer en mevr. J. de Rijk. Ringrijden per fiets voor dames: 1ste prijs Mej. L. Hartveld, 2e pr. mej. J. Ver geer, 3e pr. mej. A. Visser. Groote meisjes muillje 'loopen: le prijs mej. J. Bos, 2e pr. mej. M. van Leeuwen, 3e pr. mej. C. v. d. Meij. Van de verschillende kinderspelen was de uitslag: turfrapen jongens G—8 jaar. lo prijs C. van Velzen, 2e pr. C. Overvcst, 3e pr. G. Visser, 4e pr. P. van Veen, 5e pr. G. van Berkel, 6e pr. C. de Graaf. Zakloopen, jongens 810 jaar. le prijs A. Dekker, 2e pr. B. do Graaf, 3e pr. C. v. Iperen, 4c pr. P. Somp, 5e pr. D. van Ber kel, 6e pr. W. Schilders. Tonkruien 10—12 jaar. lc prijs J. Vork, 2e pr. P. van Muyder., 3e pr. J. Lek, 4e pr. A. de Graaf, 5e pr. A. Ileuzen, Ge pr. C. Vlasman. Houtjes-rapen. Meisjes 68 jaar. le pr. A. de Graaf, ?c pr. G. Bosman, 3e pr. A. Visser, 4c pr. J. Dikkcboom, 5e pr. T. van Leeuwen, 6e pr. M. de Bruijn. Woorden leggen. Meisjes van S—70 jaar. le pr. T. Dompeling, 2e pr. J. Baas, 3c pr. M. Muller, 4c pr. A. van Graas, 5e pr. A. v. Dam, 6e pr. A. Bakhuizen. Draad door naald steken, meisjes 1012 jaar. le pr. G. van Velzen, 2e pr. N. van Dicmen, 3e pr. N. v. Velzen, 4e pr. C. Ber nard, 5e pr. A. Visser, Go pr. R. Zemel. Dinsdagvond zou de muziakvorceniging „Symphonie" con concert geven op het feestterrein maar mot do olcctrische ver lichting was men nog niet klaar gekomen, zoodht het terrein niet verlicht was. Daar het zonder verlichting niet zou kunnen doorgaan besloot men verlichting- aan te brengen door middel van ccn drietal auto's die met hun koplichten en schijnwerpers het terrein gedeeltelijk verlichtten, zoodat de menigte welke op het terrein aanwe zig was tevreden werden gesteld door een goed geslaagd concert. (Herplaatst wegens misstelling gisteren) DE KWAKEL. Personalia. Mej. M. v. Schaick, onder wijzeres aan dc R. K School alliior, slaagde te Haarlem voor de hoofdacte. N00RDWIJK-BINNEN. Koninginrtefeest. Donderdagavond ver gaderden in café Flora van den heer P. v. d. Voort het bestuur der O. V. met de ver schillende commissies tot regeling van het Koninginnefeest. Eenige wijzigingen en aanvullingen wer den in het programma als volgt aange bracht. De lcoranlmuziek vanaf den toren van Noordwijk-Binnen, welke aanvankelijk zou plaats hebben op Dinsdag 4 Sept. zal nu Woensdag 5 Sept. voorin. 8 uur plaats hebben. Voor het ringrijden op versierde rijwie len voor meisjes van 1218 jaar, voor de versiering waarvan ook fraaie prijzen be schikbaar zijn gesteld, werd alsnog vastge steld, dat de samenkomst der deelneem sters zal plaats hebben op de laan van Huize Offcm des nam. te 1 uur, alwaar N.B. Als niet anders wordt aangegeven mist iedere H. Mis Gloria en Credo. De ge wone Prefatie. Kleur: Groen. ZONDAG, 2 Sept. Veertiende Zondag na Pinksteren. Mis: Protector. Gloria. 2de gebed v. d. H. Stephanus, Koning van Hon garije; 3e A Cunctis (om de voorbede der Heiligen af te smceken). Credo. Prefatie v. d. Allerh. Dricëcnheid. Wij hebben hier geen blijvende woon plaats, maar zijn bestemd voor het Rijk Gods. Daarop moet allereerst ons streven gericht zijn. (Evangelie en Cominunio). Doch zoovelen zijn er onder do Christe nen, die er naar streven lumne neigingen, in strijd met de H. wet Gods, te bevredi gen, streven ook naar den Mammon, d.w.z. don rijkdom en het overdreven angstig be zorgd zijn voor hot tijdelijke on het Rijk Gods vergelen: 't Is het go volg van kloin- geloovigheid, van gebrek aan vertrouwen op „Onzen Vader, dio in do hemelen is". Vandaag houdt dc lvork ons voor oogen, dat wij als ware Christenen, d.i. volgelin gen van Christus, onze bedorven natuur, met Gods hulp moeten kruisigon (Gebed, Epistel), moeten vertrouwen op God. Want het is goed to vertrouwen op don Heer, be ter dan op de menschen (Graduale). Wie op God vertrouwt zal zijn bijstand onder vinden (Introitus; Offertorium), vooral in het II. Offer der Mis on in de H. Commu nie. (Stilgcbed en Postcoinmunio). MAANDAG, 3 Sept. Mis van gisteren? Protector. 2c gebed A Cunctis; 3e Voor de Ovorledcnen (Fidclium); 4c nanr keuze v. d. priester. DINSDAG, 4 Sept. Mis als gisteren. Heb gebed van de Overledenen wordt niet ge beden. WOENSDAG, 5 Sept. Mis v. d. H. Lau ren tius Justianianus, Bisschop eu Belijder; Statuit Gloria, 2o en 3e gebed als giste ren. Kleur: Wit Voor de keuze geplaatst: een rijk leven in do wereld of een verstorven en streng boeteleven in het klooster, koos Lauren- tius, de oogen gericht op het kruis, hot laatste met de woorden: „Gij, Heer, zijt. mijne hoop, daar hebt Gij gevestigd uw al lerveiligst toevluchtsoord". Hij trad in het klooster der regulicro kanunnikken v. d. H. Gregorius. Later als putriarch verheven, op den bisschopszetel van zijn vaderstad Venetië, bleef hij zijn leven van boete en versterving getrouw. DONDERDAG, 6 Sept. Mis als op Dins dag. VRIJDAG, 7 Sept. Mis als op Dinsdag. N.B. Vandaag is geoorloofd een votief- mia v. h. Goddelijk Hart van Jezus. Mis: Miserebitur. (Zie in hot Misboek achter de Maand Mei) Gloria en Credo. Prefatie v. h. H. Kruis. Kleur: Wit. ZATERDAG, 8 Sept. Feestdag der ge boorte van de Allerheiligste Maagd Maria: Mis: Salve. Gloria. 2e gehed (alleen in stille H.H. Missen) v. d. II. Hadrianus. Martelaar. Credo. Prefatie v. d. Allerh, Maagd (invullen: En U om do geboorte). Kleur: Wit. Wees gegroet Maria, bij uwe intrede in dit tranendal. „Uwe geboorte, o heilige Maagd cn Moeder van God, hooft vreugde geboodschapt aan geheel de wereld. Want uit U is opgegaan do Zon der gerechtig heid, Christus onze God, die de vervloe- king wegnemende zegening heeft gebracht en door Zijne overwinning op den dood, ons het eeuwig leven geschonken heeft." (kerk. Getijden). IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRAN- CISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender, be halve: DINSDAG. Mis v. d. H. Rosa van Vitcr- bo. Maagd. Loqubar. Gloria. Kleur: Wit, WOENSDAG, Mis v. d. Z. Gentilis van Matelica, Martelaar: In virtute. 2e gebed1 v. d. H. Laurentius; 3c A Cunctis. Kleur:1 *Rood. DONDERDAG. Mis v. d. Z. Z. Liberatus van Lauro en Peregrinus van Falerono, Belijders: Confiteantur. Gloria. 2o gebed A Cunctis; 3e naar keuzo v. d. priester. Kleur: Wit. VRIJDAG. De Votiefrais v. h. H. Hart van Jezus: Egredimini. 2o gebed v. d. vo- rigen Zondag; 3e A Cunctis. Credo. Prefa tie van Kerstmis. Kleur: Wit. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. feuilleton. VERMIST! Naar het Duitsch van J. ARNEFELDT li Vertaald door Jac van Emden. Hij liep eenige kantoorlokalen met hem loor, waar verscheidene bedienden aan [(lessenaars raten te werken en liet hem in iet privé-kantoor waar nog een heer zat, Jjp beizg was, brieven door te kijken. De «tukken lagen op zijn bureau. j^ag uw naam weten, meneer, be- ac«on deze het gesprek, nadat hij Hcufelder ivii Bjfcl had aangeboden. meen dat die niets ter zake doet, antwoordde Heufelder uit de hoogte. IfTa*r, v iTon' e°n aankoop van een rtn i bedrag aan effecten willen we Ki- ^yeten wien we de eer hebben. f,m.. u' ik heb niet de minste reden Ejmijn naam te verzwijgen, zal Heufelder i dft .LMjg0eémoedig glimlachje. Ik ben fi WikV Moritz Heufelder en woon vn!» j m^.rasze 5, als u het weten wilt, hoer sP°ttend aan toe. Ik at het examen nu afgeloopen is en ,miï Zult zeggen, of u die aandeelen .■pnwhen te koopen of niet. ^lepfrï tker'. ze* de bankier met een be snaar* g' nog een Paar "agen meer! r.ieP Heufelder uit Hij 8een moeite om zijn ongeduld te voegde eraan toe; Gaat het in alle Berlijnsche bankza ken zoo omslachtig toe? Dat hangt van de omstandigheden af, antwoordde Krüger, terwijl hij een blik van verstandhouding wisselde met den anderen heer in de kamer. Mag ik vragen waar u die aandee len gekocht heeft en of u ze al lang in uw bezit heeft? Heufelder was op het punt een boos antwoord te geven, maar bedacht zich. Waren de aandeelen misschien valsch? Had men van Otto Gabler's geldverlegen heid gebruik gemaakt om hem valsche aandeelen in de handen te stoppen? Ik hoop dat de aandeelen echt zijn, vroeg hij. O, wat dat betreft, is er niet de minste twijfel. Nu, wat wilt u dan eigenlijk nog meer? We zouden graag weten op welke wijze u in het bezit van deze aandeelen bent gekomen, mengde de andere heer zich nu in het gesprek, terwijl hij opstond en naast Heufelder ging staan. Deze sprong eveneens op. En met welk recht vraagt u dat? Ik heb u al gezegd dat wij bij den aankoop van dergelijke groote posten ze kere voorzorgen in acht moeten nemen, zei de bankier nu weer. Dat kan ik u niet beletten, ant woordde Heufelder uit de hoogte, maar ik heb geen lust mij daaraan te onder werpen. Ik wensch den heeren goeden morgen. Hij pakte de stukken en maakte aan stalten om naar de deur te gaan. Toen legde de onbekende heer hem ech ter de hand op den arm, en zei op be velende toon: Halt meneer, u verlaat deze kamer niet voor u mij opheldering heeft gege ven omtrent de wijze, waarop deze stuk ken in uw bezit zijn gekomen. En als ik dat weiger? Dan zou mij dat voor u spijten. Wie is u, meneer en met welk recht matigt u zich een dergelijk optreden aan? vroeg de schilder woedend. Ik ben commissaris Weigel van de recherche en ik vraag U nu nogmaals in naam der wet: Hoe is u in het bezit van deze stuk ken gekomen? Nu richtte Heufclder's boosheid zich te gen den bankier. Als ik de zaak goed begrijp, dan heeft u mij hier vastgehouden en intus- schen de politie gewaarschuwd? riep hij. Dat zal ik niet ontkennen; ik heb gedaan wat ik mijn plicht achtte, ant woordde de bankier koel. Waarom? Dat zult u wel hooren, zoodra u ons heeft gezegd, hoe u aan de aandeelen zijt gekomen, verklaarde de commissaris nu. En ik weiger inlichtingen te geven, zoolang u mij niet vertelt, waarvoor u die noodig hebt, antwoordde Heufelder, de armen over elkaar slaand. Dan moet ik u verzoeken mij naar het politiebureau te volgen, zei de com missaris. Wat, u arresteert mij? Dat is on gehoord! viel Heufelder woedend uit. Pardon, op het oogenblik is het nog maar een voorloopigc aanhouding, was hot op kalihen toon gegeven antwoord. En als ik uw vraag beantwoord, laat u mij dan ongemoeid? vroeg Heufelder. Dat zal van hot antwoord afhangen. Nu ik heb die aandeelen al lang in mijn bezit; ze zijn bovendien niet in Ber lijn gekocht. Hoelang hebt u ze al? Twee jaar Dat is niet mogelijk; ze zijn pas in Sep tember van het vorige jaar uitgegeven, constateerde de bankier. Heufelder beet zich op de lippen. Toch wilde hij niet met dc waarheid voor den dag komen, omdat hij heel goed wist, dat de rol, die hij tegenover Otto speelde, nu niet bepaald eervol was. Ik kan me ook vergissen, het kan wat later zijn geweest; zoo iets onthoudt men niet precies, zei hij onverschillig. Waar heeft u dc aandeelen gekocht? In Frankfurt a. d. Main. Heeft u er nog meer van gehad? vroeg de commissaris. Ja, antv/oorddo Heufelder lukraak. En waar zijn die dan? Dat weet ik zelf niet precies meer. Meneer, zei thans de commissaris ernstig: Ik moet u verzoeken mee te gaan naar het politiebureau. Heufelder stampvoette. Wat wilt u iiog meer weten en voor wien houdt u me eigenlijk? Voor ccn falsaris of een dief misschien? Ik raad u aan, voorzichtig to zijn; uw eigenmachtig optreden kon u wel eens duur te staan komen. Dat zal ik riskeeren. Wilt u me vol gen zonder opzien te verwekken. Heufelder zag in dat hem niets ander» ovA-blecf dan zich in zijn lot to schikken; or moest met die aandeelen inderdaad iets niet in orde zijn. Zoolang hij het kon ver mijden, wilde hij niet bekennen hoe hij in het bezit van do stukken wus gekomen, maar als het dan toch moest, gaf hij er de voorkeur aan zijn bekentenis aan eea hoogcrcn ambtenaar en onder vier ooogeu af te leggen, dan dat te doen in tegen* woordighcid van den bankier, die hom in e va lokt. Goed, ik zal meegaan, zei hij zeer uit de hoogte. De commissaris nam do stukken, do bankier bracht de beide heeren zóo dat zij door het personeel niet kondon worden gezien, naar de huisdeur. Hier 3tond al een taxi gereed, die hem in korten Tijd naar het hoofdbureau van politie bracht. Hier werd Heufelder onmiddellijk voor den ambtenaar geleid, die destijds met het onderzoek in do zaak-Forborg was belast geweest cn die deze „cause cc« lebro" reeds onder de onoplosbare rc- 'allen meende te moeten rangschikken. Hij was dus heel vorheugd gewcost, toon hij telefonisch bericht ontving, dat bij de bankiersfirma Krüger oen heer was aan gehouden, die aandeolon Nationale Bank ten verkoop had aangeboden, waarvan do nummers behooren tot.de serie die de banklooper indertijd had in ontvangst ge nomen. Met spanning wachtte hij op de terug komst van commissaris Weigl. (Wordt yervolgd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5