BUITENLAND. STADSNIEUWS. 5965 - Of ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week. f2.50 per kwartaal Ktii onze A{renten 20 cent per week. f2.60 per kwartaal Tm» per postf2.95 per kwartaal [et Geïllustreerd Zondagsblad is voor de A bonne's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd mdagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingon wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woordon, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop on verkoop f0.50. >1t nummer bestaat uit vier bladen waaronder het 1 Geïllustreerd Zondagsblad. Katholicisme en socialisme. Een katholiek kan niet socialist zijn. Dat staat vast. Het socialisme, de S.D.A.P. in ons land t in theorie en praclijk in strijd met het katholicisme. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat de I S.D.A.P. geen enkel program-punt kan hebben, dat niet strijd is met het Ge loof: of dat het per se en altijd verkeerd zou zijn, het op een bepaald punt met I de socialisten eens te zijn! Wie zich met een of ander program punt van de R. K. Staatspartij kan ver- eenigen, kan zich daardoor nog niet bij ons aansluiten! Dat. 't socialisme in strijd is met 't ge loof :s om vele redenen duidelijk, voor wie het Geloof kent en zijn oogen niet [sluit voor wat het socialisme is. Maar ook de ondervinding bewijst, dat vie tot het socialisme overgaat de Kerk jjde rug toedraait. Op deze ondervinding ves3 zeer ad rem „De Maasbode'' in een tikel dezer dagen. Wij citeeren hicr'de pdoelde passage: Hoe verklaart dr. Banning, (die in Het Volk" samengaan van katholiek en socialisme als mogelijk voorstelt Bed. L. Crt.) toch het feit, dat alle ons I bekende sociaal-democraten, die eens Katholiek waren, hun geloof hebben trioren? De heeren Wibaut, Vliegen trautigam, v. d. Wacrdcn, Lührs om rnige levenden te noemen zijn allen afvallig geworden van het geloof huu- ner jeugd. Kent dr.. Banning één wsrke- lijk-Kerkelijk sociaal-democraat? Want van het gepraat over „religie die ons ^3 in aanraking brengt met het absolute" -ilj de uitdrukking is van ds. v. Wijhe - j en dergelijke duidelijke uitspraken wor- AJ den wij niet wijzer. Als er door socialisten beweert wordt, fat we best socialist kan worden en ka- holiek blijven, houdt deze feiten dan |-,ens voor! Daaraan zal men zelfs niet met ■Qgredenen kunnen raken! Een gebed De Vaderlandsliefde, de vereerende her innering aan de dooden, die spreekt uit het Faf „van een onbekenden soldaat" te Pa rijs, te Brussel, te Londen is sympathiek. Maar er ontbreekt iets, er ontbreekt heel ■j/eel aan. „De Gelderlander" schrijft: Daar is „een onbekende soldaat" be graven in het hartje van Parijs en op zijn graf brandt dag en nacht een vlam. Uit een stuk metaal lekt die vlam voortdurend op, gelijkmatig, kleur- en toonloos. Een houtvuur zou op zich zelf een anderen indruk ma ken, maar het is de aard van het vuur niet., dat ons onbevredigd laat op dit graf. Er ontbreekt méér aan. De ver- Kh tooning zelf is kleur- en toonloos, neu- P traal en hol en leeg.het is een syrn- I bool van den tijdgeest, die het leven slechts aan den uiterlijken kant ziet... L Wat er ontbreekt op dit graf van den inbekenden soldaat? Het blad geeft een antwoord op deze raag: Nu is er een man uit Amerika geko men, Kellogg, de voorsteller van het nieuwe Verdrag, dat den oorlog moet uitbannen, en ook hij is, namens zijn Republiek, dat wil zeggen: namens en machtigsten Staat der wereld, om dat hij de schuldeischer is van alle andere, ook hij is naar het graf van en onbekenden soldaat geschreden. Aellogg is een populair man in Parijs, want de onderteekening van het Ver- rag is een gebeurtenis van gewicht, he zelfs den Duitscher voor het eeist na den oorlog officieel naar anjs heeft gebracht. Dus worden de gangen van Kellogg met levendige angstelling d°or het publiek be- waakt, en was er een talrijke menigte 5 aan Are de Triomphe, toen de Ame- K rifeaansche Staatsman, rijzige figuur van even zeventig jaar, voor het graf verscheen. De menigte wacht** op het beken- I kraM k6*" neerleggen van den Maar Kellogg deed meer: hij kniel de en bad. Bad voor de zielerust van die onbe kende lieden, welke vergeten en ver loren in den gruwelijken krijg, van een krans of een speech niet het minste nut kunnen trekken, vrede vinden zij alleen door het gebed der overge blevenen. Kellogg bad. En de menigte gaapte hem aan: verbaasd, verlegen. Maar ze bad schuchter mee. En toen Kellogg opstond en heen ging, ontblootten allen eerbiedig het hoofd voor den grijsaard, die uit Ame rika moest komen om aan de Fransche Republiek te leeren, wat haar ont breekt. De menigte ontblootte het hoofd, zij had de les begropen. Begrepen.... Maar zal de les doordrin gen tot verstand en hart? De les, dat wij de dooden allereerst moe ten ter hulp komen, moeten ecren door ons gebed. Het zoo troostrijke Katholiek leerstuk van de gemeenschap der Heiligen waar van het bidden voor de overledenen één der consequenties is moge door de wereld worde begropen door ons daadwerke lijk worden beleefd! V Een geloofsuiting. Priesterfeesten behooron tot de mooi ste feesten. Om twee redenen. Eerstens, omdat, over het algemeen, de persoon van den priester, om wien wordt feestgevierd, de hoogachting, sym pathie en vriendschap geniet van allen, die Uan het fecêt deelnemen. En dat is lang niet zóó bij a 11 e feesten rondom een persoon. Zeker, ook in 't burgerlijk leven worden, gelukkig, b.v. heel veel jubilea gevierd, die weldadig aandoen door har telijke oprechthoid; maar te vaak domi neert toch eigenbelang of een ander min derwaardig motief in degenen, die be-fecs- ten, boven waardeering voor den persoon, die be-feest wordt Doch de voornaamste reden, waarom priesterfeesten zoo mooi zijn, is gelegen in het feit wij wezen er ook onlangs op dat men daarbij vooral de betee- kenis van het priesterschap wil eeren, aan zijn eerbied voor de priesterlijke waardigheid wil uiting geven. Dit schoone element in een priester feest is bijv. sterk naar voren getreden bij de heerlijke feestviering, verleden week te Delft rondom Haarlems Bisschop! Zeker, daaruit sprak oprechte waardee ring hartelijke sympathie, mogen we wel zeggen voor den persoon van den nieuwen Bisschop, mgr. Aengenent, die te midden zijner Delftenaren vertoefde. Te recht mocht de redenaar op den feest avond, pater Jonckbloed, Redemptorist, verklaren, dat, óók het volk, als het zelt had mogen kiezen, den waardigste voor het Bisschopsambt den persoon van mgr. Aengenent zou hebben aangewe zen. Maar bij heel die feestviering kwam tot uiting boven alles een ontroerende eerbied voor de bisschoppelijke waar digheid, het bisschoppelijk ambt, als zoodanig. In den opzet van den feestavond, waarop het priesterlijk en bis schoppelijk ambt in woord en beeld werd verduidelijkt. En op den feest avond werd door den Bisschop-zelf ver klaard, dat hij zich over heel de feestvie ring zoo verheugde, omdat hij er in zag een uiting van G e 1 o o f in de zending, die Christus aan den priester, den bisschop heeft opgedragen Wij meenden, dat het nuttig is, deze „illustratie" te geven bij de priesterfeesten, welke, ook in onze omgeving luisterrijk zijn gevierd. Men kan hierdoor ook aan an dersdenkenden, die deze niet mochten be grijpen, de schoonheid dezer feesten ont vouwen. ANTI-OORLOGSVERDRAG NA DE ONDERTEEKENING. Rusland treedt toe. Ondanks oenigc bezwaren. In antwoord op do uitnoodiging der Ame- rikaansche regeering, die door bemiddeling van den Franschen gezant Herbette aan de Sovjets is overhandigd heoft Litwinof dezen gisteren kennis gegeven van de be reidheid der Sovjets om toe te treden tot het Kellogg-pact, in weerwil van Ruslands bezwaren tegen de afwezigheid van een bepaling betreffer.de algeheele ontwape ning en tegen het feit, dat Moskou niet is uitgenoodigd aan de onderhandelingen deel te nemen. Italië en het pact. Weinig bemoedigende pers stemmen. De Italiaansche bladen zijn allo zeer pessimistisch gestemd ten opzichte van het pact van Kellogg. „Weg met den oorlog" is een leuze, wel ke even nutteloos als dwaas is. Italië i3 er diep van overtuigd, dat de huidige sta tus quo onrechtvaardig is, niet alleen voor Italië, doch voor vele andere naties. Voor dat deze veranderd is- kan er geen basis voor een duurzamen vrede worden gevon den. Bijna alle bladen laten zich in dezen geest uit cn de correspondenten die naar Parijs zijn geweest ora de onderteekening van het pact bij te wonen, schrijven even eens in denzelfden zin. De bladen wijzen or op, dat terwijl de andere ministers van buitenlandsche zaken naar Parijs gingen om het verdrag te tee kenen, de koning van Italië en Mussolini manoeuvres van het Italiaansche leger bij woonden. Het feit, dat Stresemann er niet in ge slaagd is tegelijk *;t de onderteekening van het Kellogg-pact. «Ie onmiddellijke ont ruiming van het Rijnland te verkrijgen wordt beschouwd als een aanwijzing, dat er een groot gebrek aan vertrouwen tus- schen Frankrijk en Duitschland bestaat, ondanks het anti-oorlogsverdrag en het Verdrag van Locarno. Het .feit, dat Kel logg besloot een bezoek aan Dublin te brengen en niet naar Londen te gaan, wordt uitgelegd als- een bewijs voor de minder goede verhouding tusschen Enge land en de Vereenigde Staten. Terwijl de andere staatslieden op het moment van de onderteekening elkaar gelulcwenschen zon den, bleef de Duce bij de manoeuvres. Tenslotte wordt verklaard, dat Italië het anti-oorlogsverdrag heeft geteekend om de zelfde reden waarom Italië lid van den Volkenbond is. Italië wil niet buiten de organisaties staan al heeft het in deze organisaties- groot vertrouwen. Een demarche van Jhr. Loudon. Naar een nieuwe b ij eenkomst der ontwapeningscommissie, Naar van goed ingelichte zijde wordt medegedeeld, heeft de voorzitter van de voorbereidende ontwapeningscommissie, jhr. Loudon, aan de regeeringen van do groote mogendheden een schrijven gericht, waar in hij er op wijst dat thans na de onder teekening van het Kellogg-pact het ge- wenseht schijnt, dat de voorbereidende ont wapeningscommissie weder bijeenkomt. BELGIE. Het koningspaar terug. Het Belgische vorstenpaar is gis! eren van zijn reis naar de Congo te Brussel te ruggekeerd, waar het met veel enthousias me werd begroet. DUITSCHLAND. De arrestatie van Hugo Stinnes. De arrestatie van Hugo Stinnes, den zoon vgn den vroegeren Duitsehen indus trie-magnaat, heeft aanleiding gegeven tot heel wat commentaar. Is er beter voorbeeld van de snelheid waarin de moderne mensch leeft, dan de jongste gesel" iedenis van de familie Stin nes in twee generaties van grootheid tot val Hoe kort is het betrekkelijk nog gele den, dat de fabelachtige rijkdom, waartoe het kolenhandelaartje Stinnes uit Mann heim zich had weten op te werken, dien naam op aller lippen bracht en Hugo Stin nes tot. konig maakte van Duitschland's industrie. Men herinnert zich zijn figuur uit de oorlogsjaren, zijn invloed op Ludcn- dorff, zijn beheersching van dc industrie en zijn rol na de ineenstorting. In 1924 stierf hij, toen de stabilisatie een feit was geworden en de grondslag van zijn met allerlei bouwsteenen optgerokken economisch gebouw aan het wankelen was gebracht. Zijn erfgenamen mochten van geluk spreken nog een gedeelte van totalen on dergang te kunnen redden. Bij de daarbij gerezen moeilijkheden tusschen de erven schaarde zich de echtgenoote van Hugo Stinnes aan do zijde van den jongereu zoon, die den naam van den vader droeg én die ook naar men meende, zoo herin nert dc „Yoss. Z." het meest van het ka rakter van den ouden Hugo Stinnes had. De andere zoon Edward, gold voor een on- practische droomer, met wien spoedig een regeling werd getroffen. De leiding van hetgeen de familie na de débaclc overbleef, kwam in handen van Hugo Stinnes Jr., die den drang in zich gevoelde den ouden glans van de firma te herstellen. Thans is hij onder zeer bezwarende om standigheden gearresteerd, onder verden king bedrog Ie hebben gepleegd ter nadce- lc van het rijk. ALBANIË Achmcd Zogoe's kroning. Weer uitgesteld. Uit Belgrado wordt aan het „Berliner Tagelblatt" gemeld, dat volgens klaarblij kelijk betrouwbare berichten gebleken is, dat de voorgenomen kroning van den Al- banecschen staatspresident Achmed Zo- goe bey tot koning van Albanië aanleiding heeft gegeven tot een démarhe van Enge land, tengevolge waarvan de proclamatie lol koning meet zijn uitgesteld. Engeland zou verlangd hebben, dat voor de kroning van AchmeJ Zogoe de instem ming van Joego-Slavië en Griekenland daarmede wordt verkregen. Naar de Londensche „Morning Post" echter van bevoegde zijde verneemt, zijn de berichten vclgens welke de mogendhe«len te Tirana, in verband met de wijziging van den staatsvorm stappen hebben gedaan, althans wat Engeland betreft, niet juist. De proclamatie van Achmed Zogoe tot ko ning van Albanië wordt in Engeland als een binnenlandsehe aangelegenheid van Al banië beschouwd. TURKtJÉ. Wil Kemal ook koning worden? Naar gemeld wordt loopen er tc Con- stantinopel geruchten, dat Kemal Pasja het voorbeeld van Achmed Zogoe zou wil len volgen en zich tot koning van Turkije wil la,ten uitroepen. Kemal Pasja zou verscheidene verzoe ken hebben ontvangen om van Turkije weer een monarchie tc maken. Bevestiging van deze gemchten is nog niet ontvangen en vooralsnog moeten deze berichten uit Constantinopel niet te ern stig worden genomen. AMERIKA. Corruptie-schandaal te Philadelphia. Opzienbarende onthullingen. Bij een onderzoek van de groote jury to Philadelphia naar den onwettigen alcohol- handel is gebleken, dat in de afgeloopen zeven jaar een enorme som, die geschat wordt op tien millioen dollar, als schatting cn ajpersgeld is betaald aan politie en ste delijke ambtenaren, door een groep drank smokkelaars, wier groote bankdeposito's reeds eenigc dagen geloden werden ont dekt. Uit een cr.derzoek van de boeken der firma Marx Weinberg Co. bleek, wclko sommen waren betaald en hoe dc namen waren van de hoog-geplaatste politic-amb tenaren, die bij het schandaal zijn betrok ken. In de zaak is verder betrokken een promotor van bokswedstrijden, bekend als Boo Hoo Hoff, die goed aangeschreven stond en thar.s er van beschuldigd wordt het hoofd tc zijn van de smokkelaarsbendc. Uit de onthullingen en do schietpartij van 9 Aug. j.l. op een caféhouder blijkt, dat Philadelphia weinig meer te leeren heeft van het beruchte Chicago. KONINGINNEDAG. Na de kinderfeesten 's morgens en 's middags cn de parade was- tegelijkertijd met de sporlfeesten (waarvan wij gisteren een verslag hpbben gegeven) een RUITERFEEST. .Sinds onze alom geëerde en beroemde zeeheld Michicl de Ruyter geen hou-vast in de stijgbeugels vond en, na op zijn paard de koddigste sprongen te hebben volvoerd, binnen weinige oogenblikken in het zand beet, zin ik hoog op, figuurlijk maar ook letterlijk, tegen alles wat het waagt in een zadel te zitten. Het laat zich dus denken, hoe wij bijna voorover sloegen van sprakelooze verbazing bij het aan schouwen van het Ruiterfeest, dat gister middag onze Koningin ter eere en de Sanatorium-inrichting ,Ons Belang' ten bate op het Schuttersland werd gege ven. Ha! dat was eeret sport 1 Nu eens geen draven achter een dooie leeren bal of Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Rusland treedt toe tot het Kellogg-pact, Een stap van jhr. Loudon om over te gaan tot spoedige bijeenroeping van de ontwapeningscommissie. BINNENLAND. Een dankbetuiging van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem. (3de blad). Een vrouw n~ngchouden in verband met de ontsnapp:ng u t de gevangenis te Sche- veningen. (Gein. Berichten, 3de blad). Strijd in de melkhandel te wachten. (3a blad). OMGEVING. Bij een motor-ongeluk- te Woerden is de heer P. J. Smink, journalist te Nijmegen, om het leven gekomen, (lsto blad) een machinaal „één-twéé" op-cn-af hij- schen van halters, maar de gedurfde sport van het paard-rijden, een tak van lichaams oefening sedert antieke tijden vermaard als „de edelste overwinning van dcu mensch". Met spanning hebben wij werke lijk deze wedstrijden gevolgd, cn hoewel de zooeven vermelde acte van bewondering overlatend aan een baby-buurman, die met kinderwagen en al voorover sloeg, hebben wij ons den geheelen middag van half drio tot zes uitstekend vermaakt. Er was bizou- der veel belangstelling, o.a. gaven de Bur gemeester en enkele leden van het feest comité blijk van belangstelling door in een met oranje-bepluimdo paarden bespannen koets het veld op te rijden, terwijl de mu ziek het plechtig „Wilhelmus" inzette. Het geheelc Go Regimont stond stram, toen do „Nationnl-hymnc" weerklonk, behalve een paard, dat juist aan het ringrijden was, en, opgewekt door do muziek, „vrij onverveerd" aan het draven sloeg. Ook de wethouders woonden het feest bij. Twaalf nummers stonden op het pro gramma; er moest gewérkt worden om dit twaalftal voor zessen uit to voeren. Het begon met ringstoken, waarvoor zich veel deelnemers hadden opgegeven. Hot was een boeiende wedstrijd, ovenals het kop- pcnslaan. Door 12 onderofficieren werd ca- roussel gereden, een knap staaltje van dressuur, maar persoonlijk zien wij liever een hollend paard, waarop een huzaar in de ring probeert te mikken, dan het ge- dwcëe draaien, kecren en nog eons- draaien van tamme paarden. De voltige oefeningen het springen op een paard-in-galop en daar allerhande kunsten verrichten, wekto «Ie rechtmatige bewondering van het publiek. Na enkele vermakolijke nummers, als stoc- lenrace en klocdingracc, ving het spring concours aan om een wisselbeker, dat een succesvol verloop had. Ondertusschen werden nog enkele loop wedstrijden gehouden: estafette- en hin dernisloop. Na afloop der wedstrijden reikte de regi mentscommandant de prijzen uit aan do volgende zegevierend uit den strijd getre den militairen: Ringsteken: lo pr. Enthoven; 2e pr. Dul- lemeyer; 3e pr. Visser; 4e pr. Verhoef. Koppenslaan: le pr. Enthoven; 2e pr. v. Cut8em; 3e pr. Veltmeijer; 4e pr. Vis ser. Kleeriingrace: lo pr. de Ridder; 2e pr. Zadelhoff; 3e pr. Wijdenes; 4e pr. Blokker. Hindernisloop: le pr. M. N. Driclsma; 2o pr. Zijlstra; 3e pr. Ch. Drielsma; 4e pr. Dekker. Batterij-oefening richtenle pr. res.- wachtm. Jhr. Roëll; 2e pr. korp. Eshof; 3e pr. dienstpl. v. d. Hand; 4e pr. dicnstpl. de Jong. Idem optuigen: le pr. ros.-wachtm. van 't Hoff; 2e pr. korp. Verhoef; 3o pr. dienst plichtige Baas; 4e pr. dicnstpl. Veld. Springconcours: le pr. opperwachtm. v. Opstal; 2c pr. wachtm. Krepper; 3o pr. wachtm. Beverwijk; 4e pr. opperwachtm. Kampman. Springen met drieën: le pr. opperwacht meester Kampman; 2e pr. fouricr v. 'd. Berg; 3e pr. wachtm. Krepper. Estafetteloop: Maly, Dekker, C. H. Dricls ma en Zijlstra. De prijzen bestonden uit kunstvoorwer pen. De verkoop van programma's en bloem pjes ten bate van het sanatoriumfonds bracht 180.op, waaronder 25.ver zameld door een paar patiënten van het St. Elisabeth-getticht echtgcnooten van onderofficieren. Aan de Leidsche burgerij wordt harte- ïijfc d ank gebracht voor de steun aan het fonds verleend. AVONDFEEST. Bij een Koninginncfeest hooren t ere poorten, vlaggen met wimpels, harmonica's, toeters en pierementen, bananen, saussier, ijsco, chocolade cn zure haring, lampions, rinkelbommen, muziekcorpsen, vaandels, ballonnen aan touwtjes, eon poppenkast, jazz-bands, papieren mutsen cn ook nog een beetje oranje.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1