f binnenland. stadsnieuws. vermist! i TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1928 de leipziger messe. De deelneming van Nederland. OEea VJ).-medewerker te Leipzig meldt: De voorjaarsbeurzen worden in Leipzig gestadig grooter. De tegen den herfst plaats hebbende Messen, welke gewoonlijk Junder omvangrijk waren, zijn gedurende laatste jaren ongeveer op dezelfde hoogte gebleven, zoodat het contrast tus- ichen de voorjaars- en najaarsbeurzen iteeds scherper wordt. Zoo is het ook nu Bn d*z.e herfstbeurs maakt, hoewel zij op richzelf zeker van veel betcekenis is, een betrekkelijk kalmen indruk. Voor een gedeelte moet dit evenwel ook beschouwd worden als een gevolg van den algemeen e i economischen toestand. In DuitschUnd was reeds na de periode van opbloei in het voorjaar een teruggang in getreden en de lijn is sedert verder ge daald hetgeen zijn invloed doet gelden op den gang van zaken op de Leipziger Mes- ge Als oorzaken hiervan waren genoemd de heers diende geldschaarschte en de daardoor ontstane hooge rentevoet, als mede de drukkende oorlogslasten. Er is aan veel artikelen behoefte en zonder de zoo even genoemde belemmeringen zou er aan leiding geweest zijn tot een levendigen handel. Na bepaalt zich de vraag in hoofd zaak tot hetgeen op korten termijn noodig ia en verder wordt een verbetering van den aoonomischen toestand afgewacht. 1 Ook het buitenland legt eenige gereser veerdheid aan den dag en beperkt zich bij ïijn inkoopen. Dit zijn evenwel voorbijgaan de verschijnselen en een opleving is slechts een kwestie van tijd. 1 Tot de in Leipzig aanwezige ruim 9000 exposanten behooren 560 buitenlandsche firma's, waarvan 420 uit Tsjecho-Slowakije en Oostenrijk. In de rij van de^daarna vol gende vreemde staten neemt Nederland de tweede plaats in. De te koop aangeboden Nederlandsche prodicten zijn voorname lijk: kunstaardewerk, tabakspijpen, voor werpen van glas en kistal, sanitaire artike len, zeemleder, emaillewaren, verlichtings artikelen, vischgerei, enz. Het aantal bezoekers komt volgens de berichten vrijwel overeen met dat van het vorigs jaar en ook in dit opzicht maalct ons land met een aantal van tusschen 5 en 600 personen onder de vreemde naties een goed figuur. Do geanimeerde persavond, waaraan fceer veel Duitsche en buitenlandsche jour nalisten deelnamen, verkreeg een bijzon- der karakter door de komst van den „Bre- men"-vlieger Baron von Hünefeld. Van zijn Islechts korte aanwezigheid maakto deze gebruik om mede namens zijn twee tocht- genooben hartelijk dank te brengen veer de '•belangstelling, welke de internationale ,pers voor zijn met idsëele doeleinden on- 'dernomen Oceaan-vlucht had getoond. t Do heer L. van den Broeke uit Amster dam hield als Nederlandsch journalist een toespraak en schonk den tafelpraeses, Di recteur Paul Vass, een prachtwerk over Nederland. De Rceuwijksche en Sluipwijksche Plassen. De actie voor drooglegging. Gisterenmiddag vergaderde te 's-Graven- hage de onlangs opgerichte commissie, die zich beijvert actie te voeren voor droog legging der Reeuwijksche en Sluipwijksche Plassen. Bij ontstentenis van Mr. dr. L. N. Ij Deckers, die buitenslands vertoeft, werd de .bijeenkomst gepresideerd door Mr. H. van |j Haastert. "Wat de ter vergadering gehouden be- Bprekingen betreft, diene, dat den heer I Jac. Biemond Pzn., t© Bleiswijk de droog legging als noodzakelijk beschouwde in verband met de uitbreiding van cultuur- grond tegenover de toenemende uitbreiding der steden. In gelijken geest werden be- i schouwingen gehouden door de heeren C. van Muiswinkel. Zwammerdam en L. van Vliet. I De heer Vlielander hield een bsschou- wing naar aanleiding van de bevindingen door hem opgedaan bij zijn onlangs plaats gehad hebbend bezoek aan de plassen en de polders te Reeuw ijk. De heeren Staal en Heerkcns, wethou ders te Gouda, bezagen de drooglegging als een object voor werkverschaffing. Jhr. Ir. Van Panhuijs, directeur van het Rijksbureau voor de Ontwatering, betoog de, dot in de rapporten og geen rekening is gehouden met de drooglegging als ob ject voor werkverschaffing en ook geen voldoende rekening is gehouden dit in aansluiting op een opmerking van den heer S. C. J. van Tol, Reeuwijk dat de op pervlakte niet 800, doch 1000 Hectaren be draagt, terwijl voorts bij een evcntueele volgende overstrooming van den polder Vettenbroek de aan dien polder renteloos door Rijnland voorgeschoten gelden, ten bedrage van 142.000.als verloren moe ten worden beschouwd. Van prof. Mr. Diepenhorst was bericht ingekomen, dat hij, hoewel sympathisee- rend met het doel der commissie, daarin wegens drukke bezigheden geen zitting kon nemen, terwijl er eveneens van Mr. Van Baren, Burgemeester van Delft, een bedanken als lid der commissie was ont vangen. Besloten werd tenslotte om een eere commissie en een werk-commissie te vor men. De weric-commissie zal binnenkort te Gouda vergaderen ter opstelling van een adres, hetwelk nog vóór do najaarsverga dering aan dé Prov. Staten van Zuid-Hol land zal worden toegezonden en in af schrift aan de betrokken Ministers. Het Kruidenie**s-congres. Men schrijft ons: Voor het op 26 en 27 September a.s. te Amsterdam te houden congres van den Ned. R. K. Bond van Kruideniersvereeni- gingen bestaat bij de fabrikanten en im porteurs uit het bedrijf groote belangstel ling. Het geen volkomen verklaarbaar is. Immers het streven van de kruideniers om hun zelfstandig bestaan te bewaren is voor de fabrikanten en importeurs van groote beteekenis, omdat bij een geleide lijk verder afbrokkelen van het kruidc- nieresbedrijf ook hunne belangen in het gedrang zullen komen. Wanneer dan bij deze groep groote be teekenis aan het te houden congres wordt toegekend, met hoeveel te meer belang stelling moeten de kruideniers, de eerste belanghebbenden, deze gebeurtenis dan wel tegemoetzien. Het spreekt van zelf, dat de waarde van een congres stijgt door het aantal deelne mers, waardoor dat congres wordt ge vormd. Daarom heeft het Hoofdbestuur van den bond besloten ook aan niet-leden-krui- deniers de gelegenheid te geven, het con gres te bezoeken, omdat de aan te nemen en vast te stellen conclusiën, die straks de leiddraad zullen worden, waarlangs de ac tie voor het behoud van een welvarenden kruid eniersstand zal worden gevoerd, on der de oogen moeten worden gezien door een zoo groot aantal vakgenooten, als slechts even mogelijk is. De leuze van alle R. K. kruideniers moge dan ook zijn: „Op naar het Con gres". Inlichtingen worden verstrekt door het secretariaat: Lange Jufferstraat 52, te Utrecht. Jaarbeurs voor den Rijwielhandel. Binnenkort zal voor de vijfde maal de Jaarbeurs voor den Rijwielhandel en aan verwante vakken gehouden worden. Deze beurs valt samen met het vijfde lustrum van den Bond van Rijwiel- en Motorhande laren in Nederland en zal derhalve een feestelijk" karakter dragen. De .afdeeling Amsterdam van den Bond treedt als gasi- vrouwe op; het IJ-paviljoen, gelegen over het IJ achter het Centraal Slation, zal ge heel voor de Beurs en de feestelijkheden worden ingericht. De opening heeft Dinsdag 4 September a.s plaats, op welken dag tevens een gezel lig samenzijn in de avonduren wordt gehou den. Woensdagmiddag om 2 uur heeft er een feestvergadering plaats, waarin de Bondssecretaris, de heer P. W. Wels, een historisch overzicht zal geven; het hoofd bestuurslid H. Kocrselman zal de feestrede uitspreken. Te 4 uur houdt het hoofdbe stuur receptie tot in ontvangstneming van de gelukwenschen van afdeelingen, leden, corporaties en andere belangstellenden. Donderdagmorgen wordt een tocht onder nomen naar Broek in Waterland, Edam, Volendam en Marken, terwijl Vrijdagmor gen een rondrit door Amsterdam in gezel schapsauto's op het programma staan. Dien avond te 6 uur wordt de Jaarbeurs, welke voor erkende rijwielhandelaren toeganke lijk is, weer gesloten. De Beurs omvat 26 stands, waaronder van bekende fabrikan ten en grossiers, alsmede een historische verzameling van den Bond. Dc staking te Gouda. Bij de plateelbakkerij „Zuid-Holland" te Gouda, waren gisteren in totaal 150 sta kende aardebewerkers en schilderessen. Slechts twee personen zijn aan het werk gegaan. Van arbeiderszijde verwacht men spoedige stilzetting der fabriek, die thans zeer veel werk heeft. Er wordt druk gepost. GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente vergadert op Dinsdag 4 September, des namiddags te 2 uur. Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van drie leden van de Commissie van Financiën en uit dezen van den Voorzitter (aftredend: de H.H. B. J. Huurman, H. W. Spendel en M. H. de Reede). 2o. Benoeming van vier leden van de Commissie van Fabricage, (aftredend: de H.H. H. W. Spendel, D. Parmentior, A. G. Bosman en J. H. SchüUer) 3o. Benoeming van twee leden van de Commissie voor het Openbaar Slachthuis' (aftredend: de H.H. Th. M. W. Bergers en J. A. van der Reijden). 4o. Benoeming van twee leden van de Commissie voor den Markt- en Havendienst (aftredend: de H.H. J. Wilbrink en C. Koole). 5o. Benoeming van twee loden van de Commissie voor het Oud-Archief, (aftre dend: de H.H. M. H. de Reede en J. H. A. Manders). 6o. Benoeming van drie leden van de Commissie voor de Huishoudelijke verorde ningen en uit dezen van den Voorzitter, (aftredend: de H.H. K. Sijtsma, Mr. D. A. van Eek en P. Heemskerk) 7o. Benoeming van twee leden van de Commissie voor de Strafverordeningen, (af tredend: de H.H. Mr. D. A. van Eek en Mr. A. J Rom ij n) 8o Benoeming van vier leden van de Commissie voor het Onderwijs, (aftredend: de H.H. J. G. van Es, Th. B. J. Wilmer, J. B. Mcijnen en M. G. Verweij) 9o. Benoeming van vier leden van de Commissie voor de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit. (aftredend): de HE. F. Eikerbout, -Mr. D. A. van Eek, J. Wilbrink en H. W. Spendel) lOo. Benoeming van een lid van de Com missie van Beheer over de gestichten En degeest". „Voorgeel:t" en „Rhijngeest", (af tredend: de heer Th. B. J. Wilmer). Ho. Benoeming van vier leden van de Commissie voor den Geneeskundigen Dienst en den Keuringsdienst van Waren, (aftre dend: de H.H. Th. B. J. Wilmer. T. Groene- veld, J. G. van Es cn A. van Rosmalen) 12o. Benoeming van drie leden van de Commissie van onderzoek der bezwaar schriften tegen aanslagen in het Vergun ningsrecht en uit dezen van den Voorzitter, (aftredend: de H.H. A. G. Bosman, C. J. van Tol en J. A. van der Reijden). 13o. Benoeming van drie leden van de Commissie voor het Stedelijk Museum „de Lakenhal'', (aftredend: de H.H. Dr. P. J. Blok, B. J. Huurman en Dr. W. Martin) 14o. Benoeming van een lid van het Be stuur der Stedelijke Werkinrichting, buiten de leden van den Raad, (aftredend: de Heer J. Heringa). 15o. Benoeming van een lid en van een plaatsvervangend lid van de Commissie van onderzoek, bedoeld in art. 22 van hjet Reglement voor de werklieden in dienst van de gemeente Leiden, (aftredend: de H.H. P. Heemskerk en F. Eikerbout). 16o. Benoeming van een voorzitter en van een plaatsvervangend voorzitter der Com missie van advies, bedoeld in art. 35 van UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Zaterdag 1 September Hilversum, 1060 M. 12.302.00. Lunchmuziek door het Trio F. Courtel. 2.00. Aansluiting van het Theater Tu- schinsky te Amsterdam. Het Theater- or kest o. 1. v. Max Tak, „The Ramblers", dans-orkest o. 1. v. Theo Uden Masman. Piet Palla, orgel. 4 00—5.30. Thé dansant. Janck Raymond's orkest en Casanova et ses Argentines van het Kurhaus te Scheveningen. 6.007.45. Concert door het Omroep orkest o. 1. v. Nico Treep. Jeanne Bacilek, sopraan. 8.00. VARA. Huizen, 340,9 M. N a 6 uur 1870 M.) (Uitsluitend K. R. O .-uitzendingen). 12.301.30. Lunchmuziek door het Trio „Winkels". 5.307.00. Gramofoonmuziek. 7.458.15. Spr.: Pater J. v. d. Tempel O.PGraaf Leo Tolstoi in zijn verhouding tot God en den Staat. 8.15. Uitzending uit Vlaardingen, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan v. d. R. K. Harmoniever. „St. Johannes", Dir. J. Oomes. De Chr. Harmoniover. „Harpo Davids", J. Peters, tenor. J. Nederpelt, piano. Spr. A. Vermeulen, voorz. v. d. Ned. R. K Volksbond: Het 25-jarig bestaan der feestvierende vereeniging. Davenfcry, 1600 M. 10.35. Kerkdienst. 1.20—2.20. Correli Windeatts band. 3.50. Orkestconcert. 5.35. Kinderuurtje. 6.20. Dansmuziek. 6.50. Nieuwsber. 7.15. Muziek. 7.20. Lezing over het omroepprogramma. 7.35. Beethoven's cellesonaten. 7.50. Lezingen: Amateur associat. foot ball prospects. 8.05 Muziek van Walter Donaldson door het B. B. C.-dansorkest on Elsie Carlisle. 8.35. Vaudeville. Dansorkest en variété artisten. 9.35. Lezing: Summer in America. 9.50. Nieuwsber. 10.10. Balladenconcert. 10.5012.20. Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s". 1 7 5 0 M 12.50—2.10. Gramofoonmuziek. 4.055.05 Dansmuziek 8.5011.20. Concert. 1 Le Joli Role, Gentil (duet van Mile Clement en Hr. Nevry. Daarna orkestconcert en zang. Langenberg 469 M. 12.301.10. Mechanische muziek. 1.252.50. Orkestconcert. C.507.15 Orkestconcert 8,35 Vroolijke avond. Als inlage Des- de verordening regelende den rechtstoe stand van de ambtenaren der gemeente Lei den, (aftredend: de H.H. K. Sijtsma cn P. Heemskerk). 17o. Benoeming van een lid der Commis sie van Toezicht op het Middelbaar Onder wijs (aftredend: de heer Ir. P. Hoogen- boom). ISo. Verdeeling van den Raad in Sec tiën. Benoemingen. Naar aanleiding van art. 5 van het re glement van beheer, dragen Bestuurdercn van de Stedelijke Werkinrichting, het vol gende dubbeltal voor, voor een lid van het Bestuur buiten den Gemeenteraad, dat jaarlijks op den eersten Dinsdag der maand September aftreedt, ditmaal zijnde de heer J. Heringa, die opmieuw benoembaar is; n,l. lo. J. Heringa, 2o. A. de Koster. Ter voorziening in de vacature welke op Dinsdag 4 September 1928 in de Commissie zal ontstaan, tengevolge van de periodieke aftreding van den heer Ir. P. Hoogcnbooni, cn waarin, overeenkomstig artikel 4 der Verordening v, d. 7 Mei 1896 (Gemoenteblad no. 6\ op dien dag moet worden voorzien, doet de Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs de volgende aanbe veling: lo. Ir. P. Hoogenboom; 2o. Ir. A. M. Touw. Hemdenknöpfchen" klucht van Muller. Daarna tot 1.20 dansmuziet. Königswusterhausen, 1250 M. (Z e e s e n). 12.20—5.20. Lezingen. 5.20—6.20. Concert. 6.208,05 Lezingen 8.20. Orkestconcert o. 1. v B. Seidler— Winkler 10.50—12.50. Dansmuziek. II a m b u rg, 396 M. 4.35. Holthy-herdenkingsconcert. 5.20. MAlodraba en ballade. 6.20. Concert 8.20. „Tijl Uilenspiegelfeest", Uitz. u. d. plaats waar Tijl Uilenspiegel is begraven (Mölln). Brussel, 509 M. 5.20, Dansmuziek. 6.50. Oi kostconcert. 8.35. Gramofoonmuziek. 8.50. Kamermuziek. 9.20. Symphonieconcert in de Kursaal Ostende. 10.35. Sluiting. KATHOLIEKE RADIO HANDELAARS EN DE A.V.R.O. De K. R. O. verzoekt een opname van het volgende: De heer A. van Santen, voorzitter van den Bond van Radiohandelaars, is bij het A.V.R.O.-bestuur geweest met het voor stel volgend jaar een groote Radio-Ten^ toonstelling te doen organiseeren door den A.V.R.O., met medewerking van ge noemden bond. Dit voorstel moet door den heer W. Vogt gunBtig ontvangen zijn, en zelfs is er al over gesproken een gedeelte van don A.V.R.O. omroep te doen plnate hebben op die tentoonstelling in een speciaal daarvoor in to richten studio. In don Bond van Radiohandclaren zijn vele Katholieko leden, die dan zouden moeten varen onder de vlag van den A.V.R.O. en moeten medewerken om zieltjos to winnen voor dien omroep. Dat is natuurlijk het voorname doel. Zijn deze berichten juist, en wij hebben tot dusver geen roden om er aan to twij felen, dan ligt do gevolgtrekking voor de hand le- dat de heer van Santen met deza daad kleur bekent, wat wij toejuichen. 2e. dat de Ncderl. Bond van Radiohan delaren aan do neutralen (7) omroep door denzolfden heer verkwanseld wordt, waartegen iedere katholieke radio han delaar protesteeren moet, en zijn mede werking moet weigeren. Katholieke Radio handelaar», weest op Uw hoede. Spreekt van U af. Het is al weer het zelfde als altijd: wij kurtnen toch eigenlijk nooit leden zijn van 'n neu tralen (1) bond, evenmin als wij luiste raars mogen zijn van een neutralen (1) omroep. Als lid der Commissie van het Stedelijk Museum zijn aan do beurt van aftreding de H.H. Prof. Dr. P. J. Blok, B. J. Huur man en Prof. Dr. W. Martin. Voor de voorziening in deze vaoatures zendt de Commissie de navolgende aanbe veling: voor de vacature Prof. Dr. P. J. Blok: Prof. Dr. P. J. Blok en Prof. Dr. L. Knap pert, voor de vacature B. J. Huurman: de heer B. J. Huurman en Mr. A. J. Romijn, voor de vacature Prof. Dr. W. Martin: Prof. Dr. W. Marl in en de heer W. J. J. C. Bijloveld. Ter voldoening aan het bepaalde bij de art 5 en 6 der verordening van 19 Januari 1911, houdende reglement op het beheer en bet tuur van het Krankzinnigengesticht. „Endegeest", de afdeeling voor jeugdige idioten „Voorgeest" en het Sanatorium voor zenuwlijders „Rhijngeest" (Gem. blad No. 1), laatstelijk gewijzigd bij verorde ning van 17 Maart 1924 (Gem. blad No. 8), doen B. en W. Ier vervulling van de vaca ture, die in de Commissio van Beheer over die inrichtingen zal ontstaan, tengevolge van do periodieke aftreding van den heer Th. B. J. Wilmer, r.a raadpleging der Com missie, de volgende aanbeveling aan te bieden: lo. de heer Th. B. J. Wilmer; Jo. de heer Th. M. W. Bergers. F E U I L t E T 0 N. Kaar het Duitsch van J. ARNEFELDT - Vertaald door Jac van Emden. 1») H -tty nam er een aantal aandeelen uit, maakte het pakket weor dicht, bracht al lies weer in den staat, waarin hij het had gevonden en liet het deksel van den kist ^dichtvallen. Het was hoog tijd, want nau welijks had hij de stukken in zijn zak ge- ^Jttoken en was hij de huiskamer binr.enge- lR|gaan, of de huishoudster kwam terug. ;S ik i CWel k'ï niet den minsten eetlust had, dwong hij zich, iets te gebruiken mvan het eten, dat de oude Lore hem voor in 2ij wilde niet dat ze iets bijzonders hem merken zou. Daarop ging hij weg; ^oiij dat hij zijn vader niet getroffen had. Ben volgenden morgen, om klokslag ne gen uur, trad hij Heufelder's kamer bin- J nen. r'is het geld? was het eerste dat ^ae schilder vroeg en er kwam iets als be wondering op zijn gezicht, toen Otto met ®en kort „ja" antwoordde. Dus heeft je vader toch afgeschoven? I proeg Heufelder. B antwoordde Otto mot een kort- Iwfcebeten „neen!". Met dc handen steun- I r®. °P ds tafel. Heufeld keek hem wat W^ttender^aan en werd getroffen door zijn liETv .ffin kleeren hingen hem slordig <m~ lichaam, zijn haar .was hoogst op pervlakkig verzorgd, zijn gezicht had een grauwe kleur, terwijl er grooto kringen onder zijn oogen waren. Jc ziet er beroerd uit. Ga toch zitten en drink een glas port. Dank je,'antwoordde Otto, liever niet. Geen wonder, dat ik er slecht uit zie; ik ben twee dagen lang niet uit de kleeren geweest; pas op het laatste oogenblik is het me gelukt om het geld te krijgen maar vraag niet hoe! Je hebt het zeker tegen een heel hoogen interest moeten leenen? vroeg Heu felder, die nu toch wel oen beetje medelij don voelde met den armen jongen, die er door hem zoo diep was ingeraakt. Dat niet alleen, maar ik heb zelfs geen contanten gekregen, steunde Otto, terwijl hij zich met zijn zakdoek het zweet van het voorhoofd wischte. Geen contanten? viel Heufelder uit. Wat dan? Effecten; maar ze zijn goed; ik heb ze duur genoeg moeten koopen; hij haalde met bevende handen het pakje te voor schijn en telde de stukken uit op de tafel. En waarom heb je ze dan niet bij een bank tegen contanten ingewisseld? vroeg Heufelder. Ik heb je toch gezegd, dat ik ze eerst op het laatste oogenblik heb gekregen. Ik had geen tijd te verliezen, als ik om ne gen uur bij je wilde zijn. Dan doe je het nu nog; va naar de dichtsbijzijnde bank en wissel de stukken in, beval Heufelder, terwijl hij de aandee len weer toeschoof. Maar Otto zonk nog dieper in zijn stoel weg en zuchtte: Ik kan niet meer! Doe met me wat je wilt, maar ik ga geen stap verder dan van hier naar huis; ik moet zoo gauw mo gelijk naar bed. Pleufolder keek den jongen man die vol komen op scheen, eens aan en moest in stilte bekennen, dat er inderdaad niets meer met hem te beginnen was. Toen be keek hij de effecten, nam een courant, keek de koersen na en zei eindelijk: Het is weliswaar tegen alle regels, geld dat mon uit vriendschap to leen heeft gekregen, anders dan in contanten terug te betalen, maar met het oog op onze oude vriendschap zal ik er geDoegcn mee ne men en de aandeden zelf verzilveren. Mocht er een overschot zijn, dan zal ik jo dat terugbetalen. Dank je, antwoordde Otto, terwijl hij met moeite opstond. Wanneer vertrek je? Waarschijnlijk vanavond nog. Het beste dan. HOOFDSTUK XV. Een uur later ging Moritz Heufelder een van de voornaamste bankkantoren „Unter den Linden" binnen en vroeg, te gen welken koers mon daar de aandeelen Nationale Bank wilde koopon. Oude of nieuwe? vroeg de kassier. Ik weet werkelijk niet, wat u daar mee bedoelt, kijkt u alsjeblieft zelf maar eens, antwoordde Heufelder met het hau taine lachje van een deftig sinjeur, die van het beursjargon niet op de hoogte is. Hij schoof den beambte do stukken met een nonchalant gebaar toe. Deze nam ze aan, vouwde oen der aan deelen open, bekeek het stuk en kreeg een lichte schok. Hij bekeek do andore stukken wat vlugger, het waren er tion, elk nominaal groot drieduizend mark. Toen zei hij met moeilijk voorgewende kalmte: Kijkt u eens, meneer, een zoo groot bedrag aan aandeelen kan ik zonder toe stemming van de directie niet nemen, vindt u goed, dat ik het even ga bespreken? Ik kom u dadelijk het antwoord brengen, Met een neerbuigend knikje «temde Heufelder toe en ging, het ecne been over het andere geslagen, op den hem aange boden stoel zitten, terwijl do bediende met de stukken door een deur achter in het het kantoor verdween. Zachtjes fluitend keek Heufelder door de ruiten naar het groote-stadsleven bui ten, maar dat kon hem toch maar korten tijd boeien. Hij was nerveus en wachtte met ongeduld op den terugkeer van den bediende, die naar zijn meening onbehoor lijk lang wegbleef. Pas een kwartier later kwam deze terug en zei: Meneer Krüger laat vragen of u nog een oogenblikje zou willen wachten; hij is juist in conferentie. O, als meneer Krüger geen tijd voor me heeft, dan wil ik hem niet de- ra ngeeren; geeft u mij do stukken dan maar terug, zei Heufelder uit de hoogte, maar de bediende antwoordde met groote voorkomendheid. Heusch niet, meneer; de directeur zal het integendeel als een groot genoe gen hesohouwen de zaak met u ai te ahii- ten. Wees zoo goed een oogenblik binnen te komen, cn hij opende de deur van een comfortabel ingerichte kamor, die blijk baar als wachtkamer dienst deed, want op en in hot midden staando ronde tafel la gen verschillende Duitsche en buitenland sche bladen als lectuur voor do wachten den. De kassier v as zelfs zoo beleefd, dat hij den bezoekers niet zijn lectuur niet al leen liet. Hij ging met hem mee in d« wachtkamer en trpchtfe een gesprek aan te knoopen. Daarop ging Heufelder ech ter niet in: hij was schijnbaar in eert krant verdiept. Toch bleef de ander. Geruimen tijd hecrschte er diepe stilte, toon haalde Heufelder zijn horloge uit zijn znk cn zei: Ik ben nu al langer dan een half uur hier cn ik verzoek U dringend, mij te hel pen; ik hel» gocn tijd meer. Dadelijk, dadelijk meneer, suste de bediende weer, ik zou werkelijk in on gelegenheid komen als ik u liet gaan. En je zou een voordeelig zaakjo missen, dacht Moritz Heufelder en hard op zei hij: Ik geef u nog tien minuten maar dan O, zoo lang zal het niet meer duren. Inmiddels verliep er een kwartier en juist toen Heufelder wilde zeggen, dat zijn geduld uitgeput was, ging de deur open en kwam de Directeur Krüger zei* binnen en verzocht Heufelder met veel verontschuldigingen, in zijn privé-ksntoor te willen komon. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5