WAALS Nieuwe Japonnen Ned. Oost-Indië. Ned. West-Indië. BINNENLAND. KERKNIEUWS. Land enTuinbouw Hieuwen datum aangeeft in de geschiede nis der menschheid. Voor den eersten keer is op een algemeen, volstrekt plan een ver- orag waarachtig gewijd aan de vestiging van den vrede, waardoor een nieuw recht wordt ingewijd, los van alle politieke ge beurlijkheden. Het steunt op premissen in plaats van conclusies. Het pact van Parijs kan en meet zijn een waarachtig verdrag van eensgezindheid. Do bijzondere verdra gen, voortgekomen uit Locarno en be stemd om den politiekon vrede te waar borgen in een bepaald gedeelte van Euro pa, konden geen aanspraak maken op het karakter van universaliteit, gelijk dat van het pact. Briand zong sterk den lof van het werk van den Volkenbond, een machtige instelling, die nut zou trekken uit het pact en het een soort algemeene herverzekering verleent. Voor het eerst wordt bij een plechtige handeling, die de eer der gToote naties geniet, welke alle een zwaren tijd van politieke worstelingen achter zich heb ben, de oorlog zonder voorbehoud afgewe ten voor zoover hij een instrument is van nationale politiek, d.w.z. in zijn meest-spe- oifieken on meest-geduchten vorm: den zelfzuchtigen, willekeurigen oorlog. In den vervolge onwettig verklaard, wordt hij bui ten de wet gesteld. Hij stelt den overtre der, die dit loochent, bloot aan de waar schijnlijke vijandschap van alle contractan ten. De instelling van den oorlog wordt al dus rechtstreeks in haar wortel aangerast. Bevrijd van een dergelijk servituut, zul len de onderteekenaars zich er langzamer hand aan gewennen niet meer het begrip prestige en de nationale belangen te ver eenigen met geweld. Dit psychologische feit zal bijdragen tot een werkelijke stabi lisatie van den vrede. De tallooze moreelc adhaesiebetuigingen der 6taten, niet slechts van de onderteekenaars, geven reden te meenen, dat heb pact op veel groo- ter schaal dan schijnt de belangstelling der menschheid heeft. Het pact wekt in dc wereld een sterke hoop Het zal onze heili ge plicht zijn, voortaap al het mogelijke en noodige te doen, opdat deze hoop niet wordt teleurgesteld. Het is thans een gedenkwaardig uur. Het geweten der volken, gezuiverd van na tionaal egoïsme, zoekt oprechtelijk de rus tige gebieden, waar de menschelijke broe derschap zich kan uiten in den harleklop zelf. Alle volken hier vertegenwoordigd hebben in den jongsten oorlog hun bloeÜ op het slagveld geplengd. Ik stel u voor aan al onze dooden uit den grooten oorlog de gebeurtenissen op te dragen, waaraan wij ons thans gaan wijden. De onderteekening. Na de vertaling van Briands rede in het Engelsch deed Briand voorlezing van het pact en noodigde de gedelegeerden ver volgens uit tot het teekenen. Langzaam stond Stresemann op en liep om de gedelegeerden heen, naar de kleine tafel, die tusschen de uiteinden van de hoefijzervormige tafel stond en w. aarop het verdrag was gedeponeerd. Vervolgens werd aan Stresemann de gouden pon over handigd, die door de bevolking van Havre aan Kellogg is geschonken. Langzaam fen met vaste hand zette hij daarop temidden van de toejuichingen der aanwezigen na mens de Duitsche republiek zijn handtee- kening onder het pact tot uitbanning van den oorlog. Dit geschiedde om halfvier. Zoodra Stresemann zijn zetel weer had in genomen, stond Kellogg op en teekende namens de Vereenigde Staten. Daarop volgden de anderen en de laatste onder teekenaar was dr. Benesj, die om 3.55 zijYi handteekening plaatste. Om vier uur was de zitting geëindigd, want in overeenstem ming met den wensch van Kellogg werden door de gedelegeerden geen redevoeringen gehouden. Dr. Stresemann koerde dadelijk na de officieele plechtigheid op den Quai d Orsay naar het gebouw van het Duitsche gezant schap terug. Toen zijn auto wegreed, werd hij enthousiast door de duizenden, die zich voor het gebouw van het ministerie verzameld hadden, toegejuicht. De plech tigheid bleek dr. Stresemann zichtbaar te hebben vermoeid. In aansluiting op deze plechtigheid volgde een receptie in de op feestelijke wijze versierde vertrekken van het Minis terie van Buitenlandsche Zaken, waarbij de aanwezigen nog geruimen tijd in groep jes met elkaar bleven praten. Ten einde 't pact het universeel karakter te geven, dat door de eerste onderteeke naars wordt, gewenscht, zal de Amerikaan- sche regeering den tekst er van mededee- len aan alle mogendheden der wereld, zonder uitzondering. Politie-maatregelen. Do prefect van politie heeft gisteren morgen stelselmatig alle straten laten af zetten, die naar dc groote fabriekscentra leiden, aangezien tegen-betoogingen van communisten gevreesd werden. Het is ech ter nergens tot ongeregeldheden gekomen en er hebben zich geen stoeten gepoogd te formeeren. CHINA. Verwikkelingen in Tientsin? Nieuwe gevechten. Het nationalistische persagentschap pu bliceert een opmerkelijk bericht uit Tient sin, dat schijnt te wijzen op aanstaande ernstige internationale verwikkelingen in dat district. Volgens dit bericht zouden soldaten, behoorende tot achtergebleven afdeelingen van het verslagen Noordelijke leger, ten einde niet de aandacht te trek ken, in Japanschc uniformen gekleed te Tientsin zijn aangekomen om wanorde in de stad te stichten. Naar uit Peking gemeld wordt, is de strijd tusschen Noord en Zuid opnieuw uit gebroken. De Noordelijke troepen hebben onder leiding van generaal Tsjang Tsjoeng Tsjang den spoorweg MoekdenTientsin bezet. 2500 MEKKAGANGERS OMGEKOMEN. Bij de jongste bedevaart. Overleden door ziekte en uitputting. Anefa seint uit Batavia: Van de ruim 35.000 Ned.-Indische pelgrims, die aan <le jongste bedevaart, hebben deelgenomen, zijn naar raming 2500 aan ziekten en uit putting overleden, deels in Mekka, deels aan. boord van de schepen. De Hadjibooten van Kongsi Tiga voerden 31.000 pelgrims naar Ned.-Indië terug, zoodat er ongeveer 1500 blijven voor een tweede seizoen. GELOOFSVERKONDIGING OP DE M0LUKKEN. Besprekingen tusschen missie en zending. De uitvoering van art. 17 7 Onder voorzitterschap van den Gouver neur der Mol ukken, den heer L. H. W. van Sandick, heeft op 12 Juli j.l. eene conferen tie plaats gehad tusschen de missie en zending, waarvan het doel was overeen stemming te verkrijgen inzake de afbake ning van de werkzaamheden van missie en zending in het oostelijk deel van den ar chipel. De conferentie werd o.a. bijgewoond door den Resident van Ternate, den heer W. A. Hovenkamp, den zendingsconsul Dr. N. A. C. Slotemaker de Bruine, en den Apostolisch Vicaris voor Ned. Nieuw-Gui- nea, Monseigneur J. Aerts. Blijkens de de zer dagen ingekomen berichten is ter con- f.erentie geen overeenstemming bereikt, al leen in zooverre, dat de missie geen gevolg zal geven aan niet-ernstige verzoeken om zendingswerk te verrichten indien de be trokken Btreek reeds door de zending wordt bewerkt. De Gouverneur der Molukken opende de bijeenkomst en zette daarbij het standpunt der Regeering uiteen ten aanzien van de wijze van toepassing van artikel 177 der Indische Staatsregeling, namelijk tegen de toelating van dubbele zending in een be paald gebied, waartegen principieel be zwaar bestaat. Voorts geldt bij de beoor deeling van de toelating van zendings- en misiiearbeid geen andere maatstaf dan het belang van de rust en de orde. De Gouver neur zette vervolgens aan de hand van dezen maatstaf en het inzicht <l*r Regee ring uiteen, dat hij voorloopig bezwaar heeft tegen de toelating der missie in het Vogelkop-gebied, dat grenst aan het voor malig Duitsch-Nicuw-Guinea. en het gebied Waropenkust. Wat betreft de Utrechische zendingsvereeniging bestaat er voorloopig geen bezwaar tegen toelating tot Waropen kust met uitzondering van kampong Ware- nie, waar reeds werkzaamheden zijn begon nen en het gebied van den Boven Digoel, aangezien de missie daar reeds werkt of voorbereidingen treft voor een door zending en missie te overwegen overeenkomst, wel ke de regeering gaarne tot stand ziet-ko men. Overigens is de rest van Nieuw-Gui nea met de daarbij behoorende eilanden beschikbaar. De heer Slotemaker de Bruine, zendings consul, zette uiteen, waarom zijnerzijds de suggestie tot deze conferentie is uitgegaan. De scheidingslion van 1912 is thans opge heven. Het resultaat van de besprekingen wordt met belangstelling door den minister tegemoet gezien. Spr. schetste vervolgens de belangrijkheid van de bespreking en wees op dc principieele practische zijde daarvan, n.l. dat hier twee christelijke groepen, die ideëel hetzelfde willen, bijeen zijn. Zoolang de Katholieke Kerk bestaat, aldus spr.. zal door ons appel op haar ge daan worden tot het grijpen van de ideëele houding, die voor missie en zending beide van belang is, en welke insluit, dat hun boodschap zoo zuiver mogelijk gebracht wordt. De zending wil geen terreinen voor zich reserveeren, maar is van oordeel, dat de dubbele zending onder de primitieve bevolking steeds funest werkt en een ver- warrenden invloed heeft, die de grondsla gen voor de christelijke kerk bederft. Het practische doel van deze bijeenkomst besprekend, vroeg de zendingsconsul of Monseigneur Aerts dc uitspraak van het Kamerlid Bongaerts. gedaan in het jaar 1917, dat van katholieke zijde geen bezwa ren bestaan tegen terreinafbakening, on derschrijft. cn voerde in verband daarmede aan, dat de missie, die in een periode van expansie verkeert, zich geroepen gevoelt om den achterstand, die het gevolg is van minder intensieven arbeid in de vorige eeuw in te halen. Spr. vroeg of Monseigneur Aerts eene onderlinge verdeeling van het werk van belang achtte met het oog op het belang der bevolking. Spr. stelde nog de volgende vragen: Kan Monseigneur Aerts de plannen ten aanzien van Nieuw-Guinea mededeelen? Ziet Mon seigneur Aerts als consequentie van de meerdere toelating van de missie ook meer dere toelating voor de zending in Nieuw- Guinea en Flores? Monseigneur Aerts. die vervolgens het woord verkreeg, merkte op, dat juist, de dubbele zending van voordeel voor de be volking geacht mag worden. Door verdee ling van het werk wordt de voorkoming van dubbele zending niet bereikt. Wat de plannen voor Nieuw-Guinea be treft zette Monseigieur uiteen, dat in de eerste plaats aan de regeering vergunning gevraagd is- tot het verrichten van dienst- v.erkzaamhcden in vier kampongs door pastoor E. Cappers, en voorts tot het ar beiden onder de heidenen van de Schou ten-eilanden en Japen. Voor Zuid-Nieuw- Guinea aanvaardde Monseigneur Aerts de consequenties van de huidige zienswijze der regeering. Vervolgens merkte de Gouverneur op, dat het bestuur liever met ééne zending in een bepaald gebied van doen heeft, maar waar eene dubbele zending bestaat moet het be stuur neutraal blijven en de voorkomende bisbilles op den koop toe nemen. In geval len van verstoring van rust en orde heeft men bijna steeds ervaren, dat niet de be volking zelve daartoe aanleiding gaf maar wel de oneenigheid tusschen de voorgan gers der godsdiensten. De Gouverneur stelde vast. dat er geen overeenkomst getroffen is, maar dat iedere partij haar standpunt heeft uitgespoken. Berging van carbid aan boord van visschersvaartuigen. Een circulaire van den hoofdinspecteur voor de schoep vaart. De hoofdinspecteur voor de scheepvaart heeft tot rceders en schippers van vis schersvaartuigen een circulaire gericht, waarin wordt gezegd, dat de verschillende ongevallen bij de behandeling van carbid aan boord van visschersvaartuigen hem aanleiding geven te bepalen, dat voortaan geen visschersvaartuig naar zee mag ver trekken, voordat alle aan boord aanwezige carbid behoorlijk benedendeks is opgebor gen in goedsluitende deugdelijke vaten, die geopend kunnen worden zonder dat daarbij van werktuigen gebruik behoeft te worden gemaakt. Tevens dient er op ge let te worden, dat geen carbidbussen, zoo als deze in den handel geleverd worden, aan dek worden gelegd. R.-K. Bond van Melkveehouders. Besprekingen over den melk- P r ij De kringen Den Haag, Rotterdam en- Leiden van den R -K. Bond van Melkvee houders houden op Woensdag 29 Augus tus des morgens te lu uur in het gebouw Amicitia, Westeinde, Den Haag, een alge meene vergadering, waarin o.rn. een be spreking zal plaats hebben over den melk prijs met 1 September a.s. Uit het stucadoorsbedrijf. Een uitsluiting të Rotterd a m In het. stucadoorsbedrijf te Rotterdam is een conflict uitgebroken. Bij de onderhandelingen en vaststelling van hot landelijk collectief contract voor 1925 zijn door partijen een plaatselijke commissie ingesteld oni te komen tot een lecrlingregeling. Intusschen werd in Rotterdam opge richt een plaatselijke patroonsvereeniging in het stucadoorsbedrijf „Rotterdam cn OmstrekenMet deze patroons werd een plaatselijke overeenkomst aangegaan van denzelfden1 inhoud van het landelijk col lectief contract. Pogingen, om dit jaar weer een dergelijKe overeenkomst af te sluiten, bleven zonder.resultaat. Tot de bezwaren behoorde o.a. de bestaande leer- lingregeiing. Men is begonnen bij een tweetal pa troons van deze organisatie, personen van 23 a 2-1 jaar als leerling in het bedrijf te brengen, zonder voorkennis van de com missie. De bedoeling was om binnen en kele maanden deze personen, resp. als kantoorbediende en timmerman werk zaam geweest, voor stukadoor op te lei den. Mondeling en schriftelijk ..verleg over deze kwestie heeft geen resultaat gehad, waarna door de gezellen-organisaties de staking op de werken, van deze beide pa troons is geproclameerd. Als antwoord u hebben de patrc-- der plaatse lijke verecniging de tot do gecontracteerde gczcllcnorganisatics behoorende arbeiders uitgesleten. Rotterdamsch Raadslid gedagvaard. Ernstige ordeverstoring ten laste gelegd. Het raadslid Van Burink is gedagvaard om Donderdag 6 September voor de recht bank te Rotterdam te verschijnen. Hem is o.a. ten laste gelegd, dat hij te Rotterdam op of omstreeks 29 Maart 1.1., toen hij als lid van den raad der gemeente Rotterdam „de openbare raadsvergadering bijwoonde, opzettelijk door het verwekken van wan orde en het maken van gedruisch, die ver gadering heeft gestoord, voorts dat hij ter plaatse, alwaar de burgemeester, de secre taris en de leden van den raad der ge meente Rotterdam als ambtenaren in het openbaar in de rechtmatige uitoefening hunner bediening werkzaam waren, op- schudding heeft veroorzaakt en na het door den burgemeester gegeven bevel zich niet heeft verwijderd. Als getuigen zijn gedagvaard: de loco burgemeester, rar. A. de Jong en de ge meentesecretaris, mr. M. Smeding, twee agenten van politie, die den heer Van Bu rink dien dag uit de raadzaal verwijder den en de raadsleden mr. W. F. C. Baar, mr J. Dutilh, mr. L. A. Donker. Het ligt niet in het voornemen van den heer Van Burink om raadsleden als getuige a dé charge te doen dagvaarden. Koninklijk bezc"1' nan Drente. De Koninklijke familie brengt heden en morgen een bezoek aan de provincie Dren te, welk bezoek er geheel op gericht is een indruk te krijgen van den arbeid, die ver richt wordt voor den opbouw van Drente en voor de cultureele en economische ver heffing der bevolking. In verband met dit speciale doel van deze reis is, zulks volgens den wensch van H. M. de Koningin, alle uiterlijk feestver- toon achterwege gelaten en hebben ook geen huldigingen of feestelijkheden plaats1. BENOEMINGEN. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft belast met de oprichting van oen nieuwe parochie te Breezand (N.-H.) den "Wel- eerw. Heer J. Verhoef, die kapelaan was te Gouda (O, L. V, Hemelv.) en verder be noemd tot kapelaan fè 's-Gravenhage (H. Martha) den Weleerw. Heer H. Bangert en tot kapelaan te Wateringen den Wel eerw. Heer W. Berding, neomist. Huldiging van Mgr. Aengenent Zondagavond vond bij de Eerw. Zusters Carmelitessen van het Goddelijk Hart in het St. Jozefshuis „S. Trinitas"' aan den Zijlsingel te Haarlem een enthousiaste hul diging plaats van Z. D. H. Mgr. Aenge nent door de kinderen, die daar verpleegd worden. De Bisschop arriveerde, vergezeld van zijn secretaris den Zeereerw. heer J. M. v. d. Tuijn, circa half zeven per auto aan het huis, waar hij door twintig in het wit gesto ken bruidjes werd verwelkomd. oor de-ze gelegenheid had men overal in de omgeving de- vlag uitgestoken. Een groote menigte sloeg de aankomst van Z. D. H. gade. Nadat de Bisschop door de met groen versierde hoofddeur was bin nengetreden onder het gezang „Ecce Sa- cerdos'', bezichtigde hij, onder begeleiding van de Eerw. Overste, het kinderhuis cn het zusterhuis, welke met een schat van bloemen en groen waren versierd. Mgrdie daarna de Zusters toesprak, noemde haar werk zegenrijk, vooral omdat zij zich het lot aantrekken van de arme kinderen. Het internaat neemt de kinderen op, wier moeders door ziekte verhinderd 7'jn haar zorgen aan de opvoeding der kin deren te besteden en het extern?at de kin deren wier moeders uit werken moeten gaan. Zoodanig werk moet bet Goddelijk Hart, onder welks hoede de Zusters zich gesteld hebben, bijzonder aangenaam zijn, daar het. Goddelijk Hart de kinderen voor al tot zich roept. Het moet dan ook een bijzondere zégen van God zijn, dat de orde, die in 1833 pas is opgericht, reeds 52 huizen en 1500 zusters telt. Nadat Mgr. de Zusters had toegespro ken, werden in de zaal door de kinderen verschillende aardige gedichten opgezegd en een tooneelstukje opgevoerd, dat heel goed door de kinderen gespeeld werd. Ten slotte richtte Mgr. enkele woorden tot de kinderen, waarna hij te omstreeks half negen weder vertrok. Mgr. Jan Olav Smit te Dekkerswald. Gistermiddag vergezelde mgr. dr. iJan Olav Smit, Apostolisch Vicaris van Noor wegen en Spitsbergen, persoonlijk een eerw. zuster, uit Noorwegen, naar Dek- ke rswald, clie daar herstel van gezondheid komt zoeken. Mgr. bezichtigde, bij die gelegenheid, de kapel en alle gebouwen, sprak dc zus ters toe in den refter en onderhield zich met de patiënten. Dc nieuwe bischop van Lourdes overleden. De nieuwe Bisschop van Lourdes, Mgr. Poiricr, die in het najaar van 1927 als op volger van wijlen Mgr. Schöpfer werd be noemd tot Bisschop van Tarbes en Lour des, is Zondagmorgen 8 uur in heb Bis schoppelijk Paleis overleden. Z. D. H. hai Zaterdag een zeer pijnlijke en gevaarlijke operatie ondergaan, welke echter zijn le ven niet meer kon redden. Zaligverklaring van een bekend Nederlander. Te Rome is voor de Zaligverklaring van Joannes Philippus Rotbaan, S.J., het on derzoek begonnen naar diens deugden en wonderen. Pater Rothaan werd 23 Nov. 1785 te Amsterdam geboren, waar hij mis dienaar was aan „De Krijtberg" en later studeerde hij aan het atheneum. Hij was de eerste Noord-Nederlander, die in Rus land in de Sociëteit van Jezus trad, de eerste en eenige Nederlander, die de Je zuïetenorde als Generaal bestuurd heeft, en tevens de oprichter der Nederlandsche Provincie van genoemde orde. Pater Haanappel. Pater Haanappel is door zijn Overheid benoemd tot professor in het Grieksch aan het nieuwe St.-Alphonsus-Seminarie der Paters Redemptoristen, Berg Ncbo te Nijmegen. Pater E. Beukers SJ. De Zeereerw. pater E. Beukers S.J., oud-provinciaal der Jesuieten, herdacht den dag, waarop hij vóór 25 jaar de H. Priesterwijding ontving. Op verzoek van den jubilaris werd dit feest in het St. Aloysiuscollege te Den Haag, waar pater Beukers thans verblijft slechts in intie- men kring op bescheiden wijze gevierd. Dit nam echter niet weg, dat de oud-Pro vinciaal op zijn zilveren feest toch tal van blijken van belangstelling in den vorm van telegrammen en brieven ontving. Vier broeders aan het altaar. Zondag droeg in de St. Petruskerk te Vught Pater Chr. Eijkelmans zijn eerste plechtige H. Mis op, geassisteerd door drie broeders, Pater Paul Eijkemans en fr. En- gclbertus Eijkemans van de Congregatie van den Allerh. Verlosser als diaken en subdiaken en Henry Eijkemans, van de So ciëteit van Jezus, als ceremoniarius. Eenzelfde gebeurtenis vond plaats te Ter liefden, waar dc Weleerw. Pater B. J. Wolters vin de Missie van Scheut zijn eer ste plechtige H. JJi. celebreerde met assis tentie van drie broeders, namelijk profes sor Wolters van Hoeven en de kapelaans Wolters van Aardenburg en Bergen op Zoom. Naar de missie. De weleerw. pater J. Brouwer O.F.M. geboortig van Delft, zal in October a.s. naar zijn missie-standplaats in Brazilië vertrekken. Pater Nicolaas Sarton t Op Sl-jarigen leeftijd is Zondagavond te Maastricht, overleden de Zeereerwaar- de Pater Nicolaas Sarton S.J. Pater Sarton werd te Sittard geboren, den 29sten Februari 1847. Hij trad op 27 September 1865-in de orde der Jesuieten en werd 7 September 1S78 priester ge- siii Katholieke Agenda LEIDEN. Woensdag, gecombineerde Sportvergade* ring in de St. Jozef-Gez.-Vereeni- ging, 7.30 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 07 Aug. tot en met Zondag 2 Sept. waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, tel. 552. INGEZONDEN MEDEDEELING. OOK VOOR ZEER CORPULENTE DAMES Haarlejhmévsf raat 114, 343b De overledene was geruimen tijd (var 18841906) leeraar in de Latijnsche taai aan het seminarie te Culeinborg. Daarml was hij nog een tiental jaren als kapelaad te Culemborg werkzaam. Hierop volgde het vertrek naar Rotte! dam (Westzeedijk). In 1918 ging Pater Sarton naar Maal tricht, waar hij tot aan zijn dood bleef J waar hij o.m. zeer veel biecht hoorde, j Pater Sarton gaf 'n Latijnsche spraak kunst uit, die meerdere drukken beleefde, Voorts heeft hij vele Priester-retraites ge leid. Kruisheer H. E. Branten. t In het klooster der Kruisheeren te Uden is overleden de Zeereerw. Heer Henriciu Eg. Branten, professor aan het Collegium O.S.C. aldaar. In 1864 te Mierlo geboren, werd hij in 1883 in het klooster te St, Agatha geprofest en in 1888 priester ge wijd. R. K. Organisten- en Directeuren- vereeniging. Als Adviseur der R. K. Organisten- en Directeuren-vereeniging. in de vacature-I Mgr. J. A. S. van Schaik z.g., is door Z. D.l H. Mgr. H. v. d. Wetering benoemd dsj Weleerw. Zeergeleerde heer Dr. A. Ram-f- selaar, kapelaan te Soest. Dr. Ramselaar studeerde aan de Pause lijke Kerkmuziekschool te Rome en promo veerde in de Kerkmuziekwetenschap. I NEDERLANDSCHE^ GLADIOLUS- Deelneming aan buitenlandse tentoonstellingen. Een ut|K forme betalingstermijn in hei winterseizoen voor den binnen-J landschen handel. A De Nederlandsche Gladiolus-Vereeni-t ging heeft in een dezer dagen gehouden! ledenvergadering de vraag behandeld wat het meest noodzakelijk is: het inrichten van een tentoonstelling hier te lande of het collectief deelnemen aan een in het buitenland te houden tuiubouwtentoofi-^ stellingen. In beginsel sprak de vergade-? ring zich voor det laatste uit en droeg het, bestuur op om plannen voor te bereidenj voor een collectieve deelneming aan eenj in 1929 in het buitenland te houden tuin-j bouw tentoonstelling. Ook met het vraagstuk van den unifor-l men betalingstermijn van gedurende het! winterseizoen hier te lande verhandeld» gladiolen hield de vergadering zich bezig, De usance bestaat eenige jaren gele-, den door de Nederlandsche Gladiolus». Vereeniging gesanctionneerd dat wa; na 1 Januari verhandeld wordt, per 1 Juli betaalbaar is. De vóór 1 Januari verhang deldc bollen te betalen per 1 Mei. Daar. van wordt afgeweken eensdeels door a'. veilingen, die alle bollen per 1 Mei ver1 koopen (feitelijk op acccept per 1 Maart8 en anderdeels door sommige handelaar; die reeds in November per 1 Juli verko: pen. Dat dit een heel moeilijke kwestiei' bleek wel uit de langdurige discuuH waarin de meeningen lijnrecht tepc over elkaar stonden. De kweeker zou we», schcn dat. de exporteur zich bij de prtj tijk van de veilingen aan sloot; de exp* teur wijst er op, dat alleen de zomerar'-- kelen door den buitenlandsche afnem* vroeg genoeg betaald worden, om afreb ning in den biunenlandschen handel perl Mei te rechtvaardigen. Maar een deel n de gladiolen wordt pas in de maan® Maart en April verkocht en geleverd het geld is niet op 1 Mei binnen. Tot gc oplossing kwam het niet. Het bestuur zich wenden tot dc veilingdirecties èn® Bond van Bloem bollenhandelaren on': cc trachten te komen tot een uniformen e] talingstermijn wie voor den geheelen V£ nenlandsche handel geldt. je De vergadering hield vervolgens I' jaarlijksche prijsraming nj Bij de rondvraag kwam o. m. ter spr»»' Wl het aanbod van den Canadeeschen P^' zo tenziektenkundige, dr. Drayton, om ZC1 eenige weken een voordracht te over de ziekten van den gladiolus en invoer in Canada. Dit aanbod zal ?aïfi,op worden aanvaard cn aan den Bond v,'st, Bloembollenhandelaren zal worden v0°' ee gesteld om deze lezing van de beide org nisaties te doen uitgaan. ho UITVOER VAN sli TUINBOUWPRODUCTEN. lvj| Goede cijfers voor fruit en gro'^iV ten. Slechte cijfers voor vro{5 aardappelen. De waarde van den totalen uitvoer fruit in Juli bedroeg ,4696,000 ifS 4,165,000 in Juni 1927. Deze stijging

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2