LUCHTVAART. KERKNIEUWS. r.. takken van sport -wakkeren de belangstel- ling van het publiek niet aan, de presta ties -worden zóó hoog opgevoerd, dat de moesten er niet aandurven, terwijl aan de •winnaars een steeds zwaardere taak wordt opgelegd. Deze opzweeping naar het on mogelijke is de meest fatale vijandin eener gezonde lichamelijke opvoeding, tij De verheerlijking der overwinnaars, als waren ze de afgoeden van de natie, wordt [a grotesk eri ontmoedigt tevens de middel- ibj' matigen. rjj Heb is kinderachtig en onedelmoedig om irtó "een overwinnaar als „glorie van de natie" it, te betitelen, wanneer het er om gaat, dat W een hardlooper eenige minuten minder i over een bepaalden afstand heeft gedaan I jan een ander of een discus wat verder is et geworpen dan gewoonlijk. Logisch zou dan die andere een „onteerde" zijn, een schan- Jt je voor zijn volk en zulk een benaming zou den overwinnaar niet gespaard wor den indien, hij eens nummer twee is, in een uiinder fortuinlijk oogenblik. Het is natuurlijk, dat een volk ver heugd is, wanneer zijn zonen het eer aan doen, maar het moet ze óók waardceren, indien anderen met den lauwerkrans gaan strijken. Het succes, dat weten de sportbemin- naars zelf het beste, is meestal het gevolg geluk, dikwijls onverdiend. "Waarom dan iedereen die een kampioen schap behaalt, te verheerlijken als een voorganger van zijn volk, terwijl een held der wetenschap, een uitvinder, de ware 3 voorgangers van een volk, in de schaduw Wijven, om echter door de geschiedenis te worden geoordeeld? Is het billijk een monument op te rich- e ten voor den levenden kampioen, alleen omdat hij op een, gegeven moment er in a(j geslaagd is, het snelste van allen te loo- pen? Dat zou werkelijk een psychoe van J zieke geesten zijn. 3 Toeschouwers van de Olympiade te Am- sterdam hebben verteld, welke tooneelen Ivan overspanning zich in de dwaze jacht om het kampioenschap hebben afgespeeld. P In een wedloop voor vrouwen was het ge- zicht van in brute krachtsinspanning, door T oververmoeidheid vertrokken lichamen, van uit hun kassen getreden oogen, van door zenuwen verwrongen gelaatstrekken, ab- eoluut weerzinwekkend. Bij een anderen hardoopwedstrijd moes ten een twaalftal concurrenten door dok toren geholpen worden. Een schitterend 'wereldvermaard zwemmer werd bewuste loos uit het water getrokken. Dit alles is geen ideale lichamelijke oefening. De manie van het kampioenschap heeft J ons ook andere ziekelijke en dwaze schouwspelen gegeven: dansers, die hun gezondheid en hun leven al dansend in gevaar stellen, dagen en nachten achter- een, of over slechte wegen van de eene T stad naar de andere springen. Verder men- f schen, die in een opvouwbare boot den I!, Oceaan over willen steken en op den Eifel- I toren gymnastische toeren volbrengen. Alle - óverspannenen, die op jacht zijn naar een f primaatschap, dat nooit bereikt werd en nooit overtroffen mag worden. De sportorganisaties zullen de middelen moeten bestudeeren, om aan de sport- dwaasheden van kampioenschappen etc. een einde te maken, door een ander sys- teem van waardeering der bereikte resulta- ten. Men zal niet kunnen verhinderen, dat 1 enkele fanatici andere dwaasheden uit- k vinden, om successen te behalen, maar de redelijke sportieve opvoeding zal derge- lijke gevallen niet als bewonderenswaardig cn aanbevelenswaardig moeten erkennen. VOETBAL. dj DIOC. HAABL. BOND. D. H. V. B.—KREIS RHEIN WESER. Samenstelling van het Hollandsche elftal. Het elftal van den Dioc. Haarl. Voet- balbond, dat Zondag a.s. te Noordwijk PP speelt tegen het elftal van den Kreis Bhein "VVeser van Deutsche Jugendkraft is, naar 1 de „Sport 111." meldt, als volgt samenge- steld f C. Hoeboer kt (De Meer) Ti M. v. Deursen J. Verheijcn (H.B.C.) (Wilskracht) Ti, J. v. d. Zwet Adr. v. d. Berg G. Kamer (Lisse) (S. J. C.) (T.Y.B.B.) i( s; Al Goddijn G. Kemperman F. v. Leuven (Leiden) (Gr. Willem) (Wilskracht) - Th. Benckens F. de Lange (R. K. A. V.) (V. V. Z.) GOLF. Om het open kampioenschap. Onder groole belangstelling, zoowel in den voor- als in den namiddag, heeft te Den Haag gisteren de wedstrijd plaats ge bonden om den titel van open kampioen van Nederland. In dezen wedstrijd startten 30 spelers, onder wie twee amateurs. Zooals reeds eenige dagen geleden gemeld werd hadden^ verscheidene professionals van naam ingeschreven. De meest bekenden I trokken natuurlijk de meeste kijkers tot £1C?v. n*ek teteurgesteld zullen 76 )?e? bevonden. Jammer dat de vrij ster- ~-e Zuidwestelijke wind het spel eenigszins I,. emoeilijkte. Overigens mag met de groot- ste tevredenheid worden teruggezien op jc( ,let bochtige golfweder, waardoor tevens e baan in uitmuntende conditie ver keerde, j uitslag van den wedstrijd, die liep over 36 holes, was Whitcombe 1412. C. A. M. Whitcombe 147; 3. en 4. A. Havers en H. Jr*» H3; 5. G. Duncan 150; 6. 7. cn 8. A. -P* Alliss en G. Pannell met 151. rfj Tia halve de hier nader aangegeven win- kt na^8 a^en Engelsche professio- i AllisBj Berlijn; Pannell, België (Coq sur a: |W V i°°,r professionals, verbonden aan J - eaerlandsche clubs, waren drie extra J tnjzen beschikbaar gesteld, die behaald er^ mi1 en3oor: -^rk Oosterveer 157, D. Monk J 1® en F. Spalding 165, De twee deelnemende amateurs maakten de volgende scores: G. M. del Court van Krimpen 158, F. L. Bankin (Engeland) 159. Met eenige geestige woorden deelde dc voorzitter van het Ned. Golf Comité, jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, de verschil lende prijzen aan de winnaars uit. DAMMEN. Ned. R. K. Dambond. Gistermorgen werd de vierde ronde ge speeld van het Olympisch Dantournooi van den Ned. B. K. Dambond. v. Hout speelde tegen Smit oen onregel matige partij. Al spoedig heeft v. Hout eenig voordeel en wint in het middenspel een schijf en later de partij. C. J. Lochtenberg speelde togen West-ra. Westra hieM geruim en tijd stand. Tegen het eindspel bleek hij echter niet opge wassen tegen de geweldige kennis en rou tine van den meester. Lochtenberg wint onbedreigd. E. C. Lochtenberg speelde een mooie, doch zeer moeilijke partij tegen Zeef. Zij gaven elkander zeer weinig toe, zoodat de partij remise werd. Begouw speelde tegen Bump een zeer mooie partij. Regouw speelde het fla-nkspcl, doch Rump wist door een doordacht cen- trumspel er-n overwicht op den flank te voorkomen. Het einde kwam met remise. Stand na de vierde ronde is: P,. G. van Hout 6 pnt., C. J. Lochtenberg 6 pnt., H. Begouw 6 pnt., G. Bump 4 pnt., E. C. Loch tenberg, P. Westra, A. Zeef 3 pnt. en J. Smit 1 pnt. SCHAKEN. Het tournooi te Kissingen. De uitslag van de negende ronde is als volgt: Beti remise met Rubinstein; Nim- zowitsch wint van Tarrasch; Bogoljubow verliest van Capablanca; Yates remise met Spielmann; Euwe wint van Mieses; Tartakower wint van Marshall. De stand na de 9de ronde luidt 1. Bo goljubow 6 1/2 punt; 2 en 3 Capablanca en Euwe 6 punten; 4, 5, 6, 7 en 8 Tartakower, Rubinstein, Spielmann, Marshall en Nim- zowitsch 4 1/2 punt; 9. Béti 4 punten; 10. Tarrasch 3 1/2 punt; 11. Yates 3 punten en 12 Mieses met 2 1/2 punt. PAARDEN. Het ruiterfeest te Aken. Het weer was gisteren uitstekend en dientengevolge de publieke belangstelling goed. Er werden heden lichte dressuur- proeven voor amazones gehouden. Het jachtconcoursklasse M. werd we gens duisternis afgebroken, nadat 50 par- coursen waren afgelegd. Tot nu toe is de beste prestatie die van ritmeester De Kruyff op Preten met 3 ft. in 2 min. 2 sec. Op hem volgt kap. Stoffels (Zwitserland) op Maritza met ft, in 2 min. 8 sec. De beste tijd is die van maj. Lotz in 1 min. 40 sec. met S ft. Mevr. Tloboken's Hassan weigerde lang en. werd afgebeld. POSTDUIVEN. „De Vooruitgang" (Nieuwkoop). Vijfde bekervlucht met jonge duiven, van af Mabeham (Frankrijk). Afstand 288 K.M. Aankomst eerste duif 11.26.54 u. A. v. Hou ten No. 1, J. Voorsluis No. 2, G. Voorsluis No. 3 en 4, H. v. Zanten No. 5, St. Aker boom No. 6, H. v. Zanten No. 7, A. v. Hou ten No. 8, H. v. Zanten No. 9, St. Akerboom No. 10, P. Voorsluis No. 11, St. Akerboom No. 12. Aankomst laatste duif 1.58.9 uur. INTERNATIONALE SPORTSPELEN VOOR DOOVEN. De athletiekwedstrijden. Dinsdagavond werd een aanvang ge maakt met de afwerking van het program ma der athletiekwedstrijden van de 2e in ternationale sportspelen voor dooven. Toen het programma tot de helft was afgewerkt, ontlaste zich een ware stortvloed boven het Olympisch Stadion, waardoor de wed strijden gestaakt moesten worden. De in middels ingevallen duisternis maakte het verder afwerken, van het programma onmo gelijk, zoodat de rest der wedstrijden moest worden uitgesteld. Donderdagavond begint men nu inplaats van 7 uur om 6 uur, waar door de wedstrijdleiding hoopt op dien avond de athletiekwedstrijden te kunnen beëindigen. De resultaten van de afgeweidcte num mers zijn zeer middelmatig. Men moet ech ter rekening houden met het feit, dat de deelnemers fysiek ver achter de normale alhleten staan en verschillende nadeclen hebben, o.a bij den start, die zij bijna op 't gevoel doen. Niettemin werden op dezen avond eenige records verbeterd, die op de eerste sportspelen te Parijs in 1924 zijn ge maakt. Overigens, een programma voor de athletiek zijn deze wedstrijden allerminst. De meeste deelnemers op de 5000 meter b.v. waren niet meer in staat om te- loopon en het moet ons werkelijk van het hart gaven een allcrtrcurigsten indruk. Of de lichamelijke ontwikkeling voor dooven op deze langere afstanden groot zal zijn, be twijfelen wij ten zeerste. We vreezen eer het tegendeel. De uitslagen van de afgemaakte num mers zijn als volgt: 100 Meter hardloopen le serie. 1. M. Car- bonnel (Frankrijk) 12 sec.2. C. Hudson (Engeland) 12 2/5 sec.3. C. Sammweld (Duitschland) 12 4/5 sec. 2e serie: 1. C. Wlostowski (Polen) 12 sec.; 2. F. Kramer (Duitschland) 12 2/5 sec. 3. C. Reynolds (Engeland) 12 2/5 sec. 3e serie: 1. P. Beimund (Frankrijk) 12 2/5 sec.; 2. K. Ferners (Duitschland) 12 2/5 sec.; 3. N. Francois (België) 13 sec. 4e serie: 1. L. Vierow (Duitschland) 121/5 sec.2. T. Boberts (Engeland) 12 2/5 sec.3. P. Gilmant (België) 12 4/5. 800 Meter hardloopen. le Serie: 1. M. Biedinger (Frankrijk) 2 min. 14 sec.2. H. Cor.rad. Tweede serie: 1. B. Bouscnrrat (Frank rijk) 2 min. 15 1/5 sec.; 2. S. Loetze (Duitschland) 3 min. 16 4/5 sec,; 3. P. Wol ter-(Nederland) 2 min. 21 sec.; 4. Thebault (F rankrijk). 110 Meter hordenloop. Beslissing. 1. P. Coehon (Belgic) 20 3/5 sec.; 2. E. Blanken- forth (Duitschland) 21 2/5 sec. F. Kraemer Duitschland) werd als eerst aangekomene in 20 1/5 sec. gedisqualificeerd. 5000 Meter hardloopen: 1. H. Krumholz (Duitschland) 16 min. 58 1/5 sec.: 2. M. Ye- drine (Frankrijk) 17 min. 15 1/5 sec.; 3. Wayenberg (België) 17 miq. 45 sec.; 4. R. Riehm (Duitschland). Discuswerpen: 1. A. Brunner (Frankrijk) 28.12 meter: 2: L. Davids (Belgic) 25.20 M. 3. N. Francois (België) 24.84 M. Verspringen met aanloop: 1. P. Beimund (Frankrijk) 6.12 M.2. C. Reynolds (Enge land) 5.63 M.3. L. Bertzowski (Frank rijk) 5.47 M. DE OLYMPISCHE SPELEN. Dank van de Duitschers aan Zandvoort. De voorzitter van de Duitsche Rijkscom missie met betrekking tot de Olympische Spelen, Dr. Lewald, heeft den burgemees ter yan Zandvoort nogmaals schriftelijk den dank der Duitsche deelnemers betuigd voor het verblijf in deze gemeente tijdens de Olympische Spelen. Dr. Lewald schrijft o.m.: „Nu de Olj'mpische Spelen 19-28 tot het verleden behooren, voel ik mij gedron gen U nogmaals schriftelijk ook nainena de deelnemers dank te betuigen voor de- genoten gastvrijheid in Zandvoort, De prettige en gezonde omgeving en dc vriend schappelijke omgang hebben er zeer toe bijgedragen de conditie der athleten uit stekend te maken. Wij zullen aan Zand voort steeds een dankbare en aangename herinnering blijven bewaren." MEN ZOEKT NAAR HASSELL. De „Marion" aan den arbeid tusschen Groenland en Labrador. Weinig hoop op redding. De Amerikaansche botter „Marion", die kustwachtdiensten tusschen Labrador en Groenland verricht, heeft geseind, dat hij langs de route, die Bert Hassell op zijn vlucht van Cochrane in Ontario naar Groen land voornemens was te volgen, begonnen is een systematisch onderzoek inte stellen. Er stond Zondag een krachtige Noordwes terstorm, zoodat er weinig kans bestaat, dat de vliegers nog in leven zullen zijn. indien zij op de ruwe zee hebben moeten dalen. Men begint zich te New-York dan ook ernstig ongerust over het lot der aviateurs te maken, nu alle verdere nieuws- is uitge bleven. Zelfs indien het hun gelukt mocht zijn, aan de kust van Labrador of Groen land neer te komen, dan nog gelooft men, dat zij hun avontuur niet zullen overleven, daar zij ten gevolge van de felle koude om het leven gekomen ztfllen zijn, alvorens men hen gevonden heeft. Een radio-amateur te Stanford in Con necticut deelt mede, Zaterdagavond herhaal delijk noodseinen te hebben opgevangen, naar hij gelooft van Bert Hassell afkomstig zijn geweest. De plaatsvervangende Amerikaansche staatssecretaris Castle heeft de regeeringen van Canada, New Foundland en Denemar ken om hulp bij het opsporingswerk ver zocht. Vluchten naar Kaapstad en Tokio uitgesteld. Van Lear Black krijgt een nieuw vliegtuig. Daar de heer Van Lear Black de volgen de week naar de Vereenigde Staten ver trekt in verband met de a.s. presidents verkiezingen en niet naar Europa zal terug- keeren alvorens deze verkiezing heeft plaat-s gehad, d.w.z. einde November, zijn de groo- te vluchten naar Kaapstad -en Tokio uitge steld tot Januari 1929. In den tusschentijd zal ten behoeve van den heer Yan Lear Black een geheel nieuw vliegtuig worden gebouwd, dat, hoewel uiterlijk geheel gelijk aan den driemotorigen Fokker, waarmee hij thans reist, ingericht zal worden volgens de bijzondere wenschen van den heer v. Lear Black. Tevens- zal re kening worden gehouden met de ervaringen, die op lange-afstandsvluchtcn tot nog toe zijn verkregen. Dit vliegtuig zal worden uitgerust met drie Wright Wirlwind-moto- ren, welke reeds door verschillende lange- afstandsvluchten vermaard zijn geworden. Postkantoor Leiden. Lijst, van brieven en briefkaarten waar van de afzenders onbekend zijn; terug ontvangen le helft Augustus 1928. Brieven, binnenland: Beijers, Zeist W. Brand, Warmond G. Dam, Nieuwpoort Mej. H. J. Eling, Arnhem Katholieke Illustratie, Haarlem J. Kerkhof, Breda J. F. Lafeber, Naarden Tante Lize, Amsterdam Nijgh Ditmar, Den Haag Rijksverzekeringsbonk, Amsterdam Spoorweg Pensioenfonds, Utrecht Tur- mac afd. Reclame, Amsterdam Mej. C. Trumpie, Dordrecht Karei Vollaerts; Milligen M. 'b Zand, Amsterdam. Briefkaarten, binnenland: P. van Brus sel, Den Haag W. Bontje, Den Haag L. Borsje Schouten, Scheveningen De Grauw, A. de Jong, Blaricum Mevr. W. Kraal, Zeist J. Link, Noord- wijk Mej. A .v. d. Mee, Amsterdam Toos Pierlot, Den Haag Jongeheer P. v. d. Beijden,' I Familie E. öchroer, Student Smit, Groningen Mej. T. We eren, 11. Brieven, buitenland: Mevr. D. Terguson de Gelder, Genua Mr. A. L. Hermans, Antwerpen Postlagerd, Essen/Ruhr D. H. Immink, Salatiga Olga Poplava- ky, Liege. Briefkaarten buitenland: J. Brooks, Brookleyn Josefine Taart, Wien Houang Iviers, Ixelles Mevr. P. Pee renboom Bakker, Interlaken C. M. Schilt, Brussel L. van Sett, Salzburg Th. Strater, Bochum. 5 briefkaarten zonder adres. Z. D. H. MGR. J. D. J. AENGENENT. De huldiging door Katholiek Delft. Ontvangst en tocht door de stad. Pontificaal Lof. Bij eenkomst in de Stads Doelen. De Katholieko bevolking van Delft, waar Mgr. Aengenent's ouders na hun ver trek uit Rotterdam gewoond hebben en in welke stad Haarlem's nieuwe bisschop als knaap leefde en de destijds eenige paro chiale jongensschool bezocht, had zich gis teren opgemaakt, om den tot zulk een hoo- ge eer opgeklommen oud-stadser.oot op waardige wijze hulde te brengen. In deze huldiging was een hartelijke geestdrift te onderscheiden, die den nieuw-benoemden Herder van ens Haarlemsch Diocees onge twijfeld diep getroffen moet hebben. De oude Prinsenstad had zich in feestelijk ge waad gesfoken. Allerwege wapperden wim pels cn vlaggen, die met hun felle kleuren aan bet pittoreske stadsbeeld een merk waardig relief verleenden. Nadat omstreeks zes uur de trein uit Rotterdam, alwaar Mgr. Zijn eerste Kerk- cor.secratie had verricht, was gearriveerd, werd Mgr. Aengenent op het perron ver welkomd door een uit voof'aanstaarido Delftsche Katholieken samengesteld co mité. Voorafgegaan door muziek en geëscor teerd door een ruiterstoet, reed de stoet over de Brabantsche Turfmarkt langs het huis, waar de ouders van Mgr. Aengenent gedurende zijn studiejaren hebben ge woond, om zich vervolgons door dc Jacob Gerritstraat en over de Markt en Hyppo- lytusbuurfc naar de St. Hippolytuskerk te begeven. Up het voorplein stonden wederom de kinderen der Katholieke scholen opgesteld met vlaggetjes en bloemen en dc vereni gingsbesturen met hun vaandels. Zegenend schreed Mgr. door de even eens rijkversierde kerk. Hier celebreerde Mgr. een Pontificaal Lof, daarbij geai* sisteerd door de zeereerw. heeren Pastoors O. r. v. d. Salm en L. G. le Roux resp. als diaken en sub-diaken. De andere functies worden verricht door de Eerw. kapelaans der stad. Na dit plechtig Lof begaf Mgr. zich per auto naar Stads Doelen, waar de huldi gingsavond plaats had. Elf tableaux uit gevoerd door leden van den Katholieken Kring beeldden de waardigheid van den priester uit. De verschillende tafereelen werden toegelicht door den zeereerw. Pa ter Jonckbloedt C.s.s.R. Nadat de Zeereerw. deken P. iT. A. v. d. Cammen het woord tot Z. D. II. had gericht tot aanbieding van het huldeblijk van Delft, n.l. de Cappa Magna, beklom Z. D. H. Mgr. Aengenent onder daverend ap plaus het podium, om zijn dank uit te spre ken voor dit geschenk en dezen huldigings- avond. Toespraak mgr. Aengenent. Zichtbaar bewogen was mgr. door de hem gebrachte hartelijke ovatie. Ik kan niet. aldus mgr., uiting geven aan al de gevoelens, die mij vandaag bezielen. Een van die gevoelens is, dat ik blij ben een der uwen te zijn, Dclftenaar te zijn. (Ap plaus). Ik ben daar blij mede, omdat, in Delft zulk een groot Geloof heerscht. Dat is heden weer gebleken. Bij de vorstelijke entvangst in deze stad, de enthousiaste tocht door de straten, de schitterende plechtigheid in de kerk cn nu in deze zaal, heb ik mij afgevraagd: waaraan heb ik dat alles verdiend 1 En ik moest daarop het antwoord schuldig blijven. Of liever ik heb het antwoord daarop gegeven: Ik Leb dat alles niet verdiendMaar gij hebt 't mij willen geven, omdat uw groot geloof wilt ecren de waardigheid, welke God, Die zoo goed voor mij is, mij in Zijn ondoorgronde lijk Raadsbesluit heeft willen verleenen. Ilc ben een der uwen. Van mijn 54 le vensjaren heb ik er 52 in Delft doorge bracht of met Delft meegeleefd. Hier heb ik uitstekend Katholiek onderwijs genoten. Hier heb ik de Ivatechismus geleerd; en 't verheugt mij, dat hier aanwezig zijn twee priesters, van wie ik de Katcchisniusle'ssen Leb ontvangen: de sympathieke pastoor Hammer van Maaslo.nd en dc sympathieke pastoor Thus van Bassenheim. (Applaus). Ik heb hier mijn eerste H. Communie ge daan. Levendig, aldus mgr., en met dank baarheid herinner ik mij de prceken van mgr. öpoorman iederen Zondagavond on der het. Lof. Ik heb hier mijn eerste plech tige II. Mis opgedragen. En alle feesten van deken Spoonnan en van deken de Graaf heb ik bijgewoond. Ik ben altijd geweest, een der uwen, zoo herhaalde mgr,. en, aldus ging hij met door aandoening gebroken stem verder, nu mag ik u noemen mijne kinderen, mijne zeer geliefde kinderen. (Geestdriftige toejui- ohingen). Vervolgens dankte mgr. voor het ge- schonk. En in 't bijzonder wilde hij dan ken de vele niet met aardsche goederen gezegenden, die daaraan ook hadden bij gedragen. Dat vooral heeft hem zoo ge troffen. Mgr. wilde de verzekering geven, dat hij deze dag altijd zich dankbaar zal herinne ren. Indien ik Katholiek Delft op een of andere wijze mijn hulp zal kunnen bieden, zal 't mij een blijdschap zijn, dat te mogen doen. (Applaue). Ik ben heel dikwijls in Delft gekomen; vooral trok mij altijd naar Delft mijn goe de moeder. Zoo dikwijls zal ik nu niet meer hier kunnen komen. Maar de slerke band tusschen Delft en mij moge v eder- kcerig blijven. Ik hoop dat deze avond dien band nog heeft versterkt. (Daverend ap plaus). Het tweede gedeelte van den huldigings avond werd daarop voo lyczet met de ver tooning van de fabler v.x, eindigend met 'n apotheose, vr> wapenspreuk van Mgr.: „Gert oid en vrede"' voorstelde Na, het zingen van een afscheidslied gal' Mgr. Aengenent zijn zegen, waarna Mgi. onder langdurig applaus de zaal verliet. De avond, die je 8 1/2 uur was geopend met een welkomstwoord van den voorzitter van het uitvoerend comité, kapelaan Gu«- senhoven, eindigde over half twaalf. KERKCONSECRATIE TE CHARL01S De eerste door Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent. In Rotterdam-Zuid, te Charlois, heeft gis- tern de plechtige, indrukwekkende conse- cratio plaats gehad van het nieuwe kerkge bouw der Paters Capucijnen, de eerste door Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent. Tegen het uur van aankomst, rond zeven uur, Maandagavond, had zich voor en naast het nieuwe rectoraatsgebouw een geweldige monschenmassa verzameld, die van het ko men van Z. D. H. Mgr. AengertSJit, nog wel den nieuwen bisschop, getuige wetisohto te zijn. L^ngs den toegang tot het rectoraat, welke met doeken en transparanten was uitgedost, stonden een 70 a 80 bruidjes in haar witte kleedjes opgesteld, met bloem takken cn een haarband in de bisschoppe lijke kleur van het paars. Zoodra do auto was voorgereden en Z. D. II. de bisschop met zijn secretaris, den WelEerw. Heer J. M. v. d. Tuin, door den Hoogeerw. Pater Pro vinciaal en Pater Gardiaan was afgehaald, weerklonk wijd uit een door de harmonie begeleid welkomstlied. Pater Gardiaan Robcrtus sprak seen woord van^welkom niet alleen van Katho liek, maar ook uit naam van nict-Katholiek Charlois, hetgeen het zich een ovorgroote eer rekende Z. D. H. den bisschop te mogen ontvangen. Charlois was trotsch op do aan wezigheid van hem, die kwam in don naam des Hoeren als de opziener dor zielen, de opvolger der Apostelen, maar ook als een goede Vader, gelijk in het eerste herderlijk schrijven werd gezegd, verlangend om zijn kindoren te zien. Tenslotte vroeg Pater Gardiaan den zegen. Monseigneur dan antwoordend, sprak zijn oprechte vreugde over de hartelijke en zoo plechtige ontvangst van Charlois' inwoners Gaarne was hij naar hier gekomen omdat hij wist, dat er in dit gedeelte van Rotter dam zoo'n behoefte was aan een goed en ruim kerkgebouw. Gaarne ook zou hij daar om de kerk consacrceren, opdat zij zou me dewerken om het geloof te behouden, het steeds levendiger te maken, opdat de bevol king voortdurend zou vooruitgaan in beha gelijkheid in de oogen van God. Een prachtig, diep indruk-makend mo ment was het. dan, toen Mgr. Aengenent naar drie zijden van de neorgeknieldc mas sa, vanaf de trappen van den rectoraatsop gang zijn zegen uitsprak. Daarop loste de spanning zich op in een daverend „Roomsche Blijdschap". Nadat dc harmonie nog eon marsch had uitgevoerd ging de menigte uiteen, terwijl „St. Michael" uittrok om met luid geschal aan de cjest van Charlois de heuglijke ge beurtenissen aan te kondigen. De Consecratie en Pontificale- Hoogmis. Reeds om half acht vingen gistermorgen de plechtigheden der kcrkconsecratie aan, nadat Maandagavond de reliquiën waren ingemetseld en verzegeld. Bij de altijd weer opnieuw treffende li turgische handelingen der in bezit-neming der zuivering en heiliging van het kerkge bouw, werd Z. D. H. de bisschop geassis teerd door een schaar van priesters. Tegen half elf begon, nadat het altaar was aangekleed, de Ponticale Hoogmis. De kerk met den hoogen witten koepel bood nu een imposanten aanblik. Naast de vier zij-altaren rees het hooge hoog-altaar omhoog; waarboven een schilderij prijkte van St. Michaël, den patroon der kerk, een reproductie door P. Herman O.M.C., ver vaardigd naar het oorspronkelijk werk van Guidó Reni, in de Capucijnerkerk te Rome, op de Piazza Barberini. In het ruime priesterkoor hadden een vijftigtal wereldgeestelijken, paters, broe ders en theologanten plaats genomen. Statig werd het H. Misoffer gecelebreerd, onderwijl het zangkoor de liturgische go- zangen en dc driestemmige Mis van Perosi uitvoerde, alsmede de Jesu dulcis memoria van Kothe. Na het plechtige en luisterrijke Misoffer geschiedde door den Hoogeerw. Pater Pro vinciaal dc voorlezing van de oorkonde om trent do kerkwijding en het afkondigen van den aflaat. Alsdan schreed Mgr. Aengenent naar vo ren om in zijn pontificaal gewaad de geloo- vigen toe te spreken. Monseigneur noemde dezen dag voor Charlois een dag van buitengewone vreug de. Want overvloedige zegen was over Kerk en parochie afgesmeekt en afgedaald. Er was overvloedig reden tot jubelen om de barmhartigheid Gods, er was ook reden tob dankbaarheid. Want een passend korkgc- bouw is nu verkregen, een nieuw oord van genade, een toevluchtsoord om leniging en troost in nooden en kwellingen te verkrij gen. Niet vergeten moest ook worden heb huldebetoon, want al is door u, aldus Mon seigneur, de kerk gebouwd voor God, Gorl heeft haar van Zijn kant voor U gebouwd. Naast den dank moest worden gedacht aan de beloften om te zullen komen in het kerkgebouw, om hulde te brengen aan Jesu» Christus in het H. Sacrament, bij Wien he denmorgen de Engelen de eerewacht heb ben betrokken. Ook de geloovigen moesten dienen mede door uiterlijkcn eerbied en houding. Monseigneur legde dan nogmaals* den nadruk op de waarde der kerk, waarin de geloovigen licht zouden kunnen krijgen in de duisternissen van het leven en in het leeren kennen van den weg om do eeuwige bestemmig te bereiken. Z. D. II. de Bisschop besloot zijn krach tig uitgesproken, overal verstaanbare en nauwlettend gevolgde predikatie met d*n vurigen wensch, dat de H. Aartsengel Mi- chacl, den patroon, kracht en sterkte zou geven aan de geloovigen voor den strijd in de wereld, opdat allen eens mot hem zouden mogen juichen in Gods eeuwige glorie Tenslotte werd mgr. Aengenent, die zege nend tusschen de dichte rijen doortrok, uit» beslemming te bereiken.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7