JEUGDDAGEN TE ARNHEM Letteren en Kunst 19e Jaargang. WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1928 No. 5398 ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling j^oor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal. Rij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaaL Franco per poot f 2.95 per kwartaaL Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Èondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. 11 axstaaHÉÉ OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT! Gewone advertentlên 39 cent per f Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het s dubbele van het tarief berekend. 3 Kleine edvertentlèn, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen warden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f 0.50. Vele jonge meisjes naar de 'Jeugddagen ▼an 1, 2 en 3 September in Sa ere Coeur te 'Arnhem maar ook jonge moeders Waarom moeders? Omdat daar gespro ken wordt voor- en over jeugdleidsters omdat de Christenmoeder de jeugdleidster bij uitnemendheid is. Vele moeders klagen over de geringe zeggenschap, die zij nog over haar grootere kinderen hebben. Velen vreezen in stillen maar toenemenden angst, dat zij geen vol doenden invloed meer hebben op haar ver loofde dochter, of op haar meisje, dat zij naar de studentenwereld heeft laten uit trekken Welnu, dames, juist het meisjeskarakter, de meisjesopvoeding zal in Sacre Coeur voor u worden behandeld en waarlijk niet door den eersten den bestenZiet het pro- gramma Zaterdag 1 Sept.: Dom Willi- brord van Nier op O.S.B. uit de Ab dij Keizersberg te Leuven behandelt de on derwerpen: Genadeleer: Dogmatische ver klaring van het H Doopsel en het H orm- sel. Liturgie van het H. Doopsel: Hierin zal dus'worden belicht de heer lijke maar verantwoordelijke taak, opge legd aan alle gedoopten en gevormden, maar vooral aan de christenmoeders. Zij immers moeten haar kinderen opvoeden tot geheele christenen, tot het volkomen le ven der genade; zij moeten inzien en we ten, op welke wijze zij de leidsvrouwe, het lichtend voorbeeld kunnen zijn. De middelen en de onfeilbare steun daartoe zullen ons dan ook nog eens wor den aangewezen in de voordrachten van Pater Preller O.P. uit Utrecht, op Zondag 2 Sept. door de bespreking der onderwerpen: Het inwendig leven der Jeugd. Karaktervorming. Hoe de Jeugd ge bracht tot het meeleven met de Genade En Freule' de Hemptinnc uit Gent, die heel haar tijd en jongemeisjes- leven dag aan dag weg geeft aan het jeugdwerk, zij wil over de onderwerpen, Godsdienstzin onder onze meisjes. Hervor ming. Methodes. Practisch werk. Jeugd leidstersvorming, ons inlichten uit haar ervaring en zal ons daarbij menigen prac- lischen raa<l verschaffen. Ten slotte spreekt bij de sluiting op Maandag 3 Sept.: Dom Willi- brord weer, en wel over: Leidster en Opvoedster. Wie zijn daar het éérfete mee bedoeld 1 De moeders, wier invloed van binnen uit de huiskamer de kinderen moet leiden en opvoeden, de moeders, die haar jongens en meisjes over de moeilijke jaren der rij pende jeugd moeten heen helpen en ge leiden, de moeders, die bij deze gewich tige taak gaarne eens raad en troost vil len ontvangen. De deelneemsters behoeven niet alles pan te hooren zonder meer Neen, na iedere voordracht is er gele genheid, om nadere inlichtingen te vra gen of eigen gedachten naar voren te-bron- gen en juist van die gedachtenwisseling Stelt zich de Cursus-Commissie de schoon ste resultaten voor. Jonge meisjes en jonge moeders! Komt in groote scharen naar de vriendelijk zor gende religieusen van Secre Coeur, waar ge kennis en blijdschap, inzicht en geest drift zult opdoen in ongedwongen samen zijn onder de leuzeDe jeugd aan den Christus! De onkosten kunnen geen bezwaar zijn. Kunt ge geen 2 1/2 dag gemist worden want eigen gezin gaat vóór alles komt dan althans naar eenige of naar één voor dracht luisteren De juiste uren waarop bovengenoemde onderwerpen worden besproken, staan vermeld op het programma vraagt dat aan als ge wilt met verdere inlichtingen °ver pension, enz. bij de penningmees- leresse der Commissie: Mejf. Riek v. Vil leren, Thorbeekegracht 31 te Zwolle. Kamens de Cursus-Commissie: Maria Bosch v. Oud Amelisweerd, Utrecht. Joha. Cremers, Arnhem. Bick van Yi's.ere i ZwHle. De a.s. onderteekening. Frankrijk is niet tevreden Officieel wordt medegedeeld, dat alle voorstellen van Amerika betreffende de plechtigheid van de teekening van het pact- van Kellogg zonder de minste voorwaarde of discussie in Frankrijk zijn aanvaard, doch in Fransehe politieke kringen en ook in de Fransehe pers. constateert men met een zekere teleurstelling, dat de Amerika nen spreken cn handelen alsof zij alleen de ontwerpers van het pact tegen den oorlog waren en alsof Briand niet degcen was, die het eerst op de gedachte er van was geko men. Op den wensch van den Amerikaan- schen gezant zal dc inwijdingsplechtigheid in den vorm van het eerste, offieieele diner uitgaan van zijn ambassade en niet van het Fransehe ministerie, terwijl men als van zelfsprekend aannam, dat alle onderteeke naars elkaar vóór alles bij Briand zouden dienen te ontmoeten. Men merkt ironisch op, dat het al mooi is dat de onderteekening zelf niet bij den Amerikaanschen gezant zal plaats hebben en dat Kellogg er in toestemt zich daartoe naar den Quai d'Orsay te be geven. Buiten de kwestie van het ceremonieel, heeft verwondering gewekt het feit, dat Washington er op staat, dat het alle nako mende toetredingen tot het pact recht streeks ontvang en niet door tusschenkomst van Frankrijk, waarbij het een uitzondering toestaat wat Rusland betreft, omdat Ame rika met de Sovjets niet in betrekking wil treden. Een ander onaangenaam^ feit ziet men in de houding van Mussolini, die zijn bedoeling schijnt te willen doen uitkomen om zich te onthouden van ook niaar de ge ringste vriendelijkheid tegenover Frankrijk en eenvoudig zijn gezant te Parijs opdraagt het pact te teekenen, inplaats van een bui tengewoon gevolmachtigde tc zenden, zooa'.s Japan heeft gedaan, ofschoon het eveneens een gezant te Parijs heelt. BELGIE. Ex-minister Huysmans verwekt een incident Te weinig respect voor de ,,B r a b a n s o n n e". Dezer dagen zou in de Kurzaal te Oosten de de Russische zanger Schaljapin optreden v^lk concert werd bijgewoond door de Bel gische prinses Stefani. Toen de prinses de zaal binnentrad, werd de Brabangonne ge speeld, en daar twee heeren, waarvan een de oud-minister Huvsmans bleek zij::, niet onmiddellijk opstonden, ontstond eon hc'sck lawaai, dat vele minuten aanhield. Den oud-minister werden allerlei verwijten naar het hoofd geslingerd en toen '"t volks lied voor de tweede maal werd gespeeld, stond Kuysmans wel op. De „Peuple" spreekt van een fascistischen opzet, om te gen den oud-minister kabaal te maken. Alle andere bladen wijden lange beschouwingen aan het incident. ITALIË. Italië's marine-verlangens. De reactie van Italië op het Engelsch- Fransche vlootverdrag komt nu openlijk te voorschijn als een aandrang tot verhaasting van het aanbouwen vooral van lichte duik- booten, welke het meest effectieve wapen van Italië op de Middellandsche Zee vormen Kenmerkend voor de onrust in Italië over de nieuwe maritieme ontwikkeling is het artikel van admiraal Carlo Grenet in de „Giornale d'Italia". Over 5t evenwicht op de middellandsche Zee schrijft hij. dat Italië nooit zal toestaan, dat zijn tonnenmaat min der is dan die van eenig ander continetaal land,hoe groot die tonnenmaat ook moge zijn Grenet herhaalt dan het Italiaansche ge zichtspunt, dat al eerder tot uiting gebracht is, betreffende ontwapening n.l. ten eerste gelijkheid met elke andere continentale macht, ten tweede onderlinge afhankelijk heid van alle categorieën van bewapening, d.i. land-, zee- en luehtbewapening, en ten derde geen baseering van ontwapening op den status quo- De nauwkeurige inhoud van het Engelsch Fransehe verdrag is niet bekend, schrijf Grenet verdere, maar het bedoela ongetwij feld het wederkeerig verzekeren van voor- deelen bij een eventueele vermindering der bewapeningen. ..Zooals president Coolidge zegt, vervolgt hij dan, is het noodzakelijk de w erkelijkheid onder de oogen te zien, en het Kellogg-pact bcteekent niet. dat wij moeten ophouden met den aanbouw van onze vloot'' Grenet w eerlegt dan. dat Frankrijk voor zijn Afrikaansche kolonies een grootere vloot noodig heeft omdat het op de Middel landsche Zee zoowel als op de Noordzee moet kunnen opereeren. Italië.kan niet de mindere zijn van eenige macht op de Mid dellandsche Zee, omdat 80 procent, van den ïtaliaanschen import over de Middelland- sjhe binnenkomt en dit van vitaal belang is. De noodzakelijkheid om vitale belangen te beveiligen, weegt op tegen iedere behoef te die Frankrijk aan bewapening op dit ge bied kan hebben ter beveiliging van trans porten. van zij zware legers uit Afrika. De traditioeele Fransehe suprematie op de Middellandsche Zee is uit den tijd. door de vlootbehoefte van het nieuw vereenigd Italië. „Italië voert een eenvoudige, eerlijke, on dubbelzinnige politiek. Het rust een marine uit, in staat zijn rechtvaardige belangen te verdedigen en vooral zijn bestaansmogelijk heid te verzekeren in geval van conflict. Yoor een vloot van deze afmeting moeten wij nog vele eenheden bouwen. Maar zij zul len gebouwd worden". CHINA. Chineesche demonstraties in Tokio. In Tokio heeft de Chineesche bevol king vijandige demonstraties tegen Japan gehouden. In Soul werden verscheiden personen gearresteerd waarbij het tot hef tige botsingen kwam. Dc politie moest van de vuurwapens gebruik maken. Het getal dooden en gewonden staat nog niet vast. In Tokio vonden eveneens talrijke ar restaties plaats. Hier gelukte het echter de politie den optocht der demonstranten te ontbinden, voor deze het ministerie van builenlandsche /aken bereikt had. AMERIKA. Nieuwe arrestaties in Mexico. Plannen tot een aanslag met een vergiftigde speld. Zeven vrouwen en 5 mannen in Mexico zijn gearresteerd, onder beschuldiging van een complot tegen de politieke leiders bij een bezoek van dezen laatsten aan de stad Cela.ya in April van dit jaar. Yolgens de politie moet een 21-jarig meisje de slachtoffers van het complot met een vergiftigde speld steken, terwijl zij met hen danst. R. K. KAMER-CENTRALE, LEIDEN Aan de Besturen der bij de R. K. Ka mer-Centrale, Leiden, aangpsloten locale R. K. Kiesverenigingen, is volgende cir culaire verzonden. L. S. Het verkiezingsjaar 1929 nadert, de voorbereidende werkzaamheden vangen aan Zéér belangrijke punten gaan uw aan dacht vragen! Ontwerp-program 1929. Zooals U zult hebben bemerkt, is het. ontwerp-program 1929 in de R. K. pers gepubliceerd. Dit ontwerp moet thans Uwe kiesvereniging op ledenvergade ring worden besproken en wel vóór 8 Oc tober a.s., want op dien datum moeten eventueele amendementen op het ontwerp program zijn ingediend bij den Secretaris van de R. K. Kamer-Centrale. (Knrne- melksloot 58, Gouda). Hoewel iedereen vrij is om amendemen ten in te dienen, gelieve men er bij de behandeling in de kiesverenigingen voor al den nadruk op tc leggen, dat het voor gedragen ontwerp een ruim opgezet pro gram is voor de volgende vierjarige wetge vende periode: dat het niet in details noch in te groote lengte zich mag verlie zen; dat de hoofdmomenten der prac- tisehe politiek er in naar voren moeten treden en dat hiermede bij het voorstellen van amendementen rekening moet worden gehouden. Aldus zal een al te groote stort vloed van amendementen, wellicht voort gekomen uit persoonlijke verlangens, wor den voorkomen. Indien U eenige exemplaren van het ontwerp-program 1929 kosteloos wenscht te ontvangen, gelieve U vóór 31 Augustus le bestellen aan het secretariaat. (Karne- mclksloot 58, Gouda). Kiesreglement 1927. Het Kiesreglement 1927 van de R. K. Staatspartij is in druk verschenen en kan door U tegen den prijs van 5 cent per exemplaar worden besteld bij de N.V. Teu- lir.gs' Uitgevers-Maatschappij, te 's-Herto- genbosch. Voorstellen voor de Partijraad vergadering. Beleefd verzoeken wij U, om vóór S Oc tober a.s. aan het secretariaat (Karnemelk sloot 58, Gouda) mede te declen of en zoo ja welke voorstellen U via onze Rijkskies- kringorganisatie op de agenda van werk zaamheden voor de a.s. Partijraadvergade ring wenscht geplaatst te zien. Let op de data. Wij verzoeken U dringend om vooral goed te letten op de data, die in deze cir culaire worden genoemd, want daaraan zal strak de hand moeten worden gehouden I Op onze beurt moeten ook wij op vastge- I 'lelde tijdstippen aan onze verplichtingen I ten aanzien van het Partijbestuur voldoen en wij kunnen dientengevolge onmogelijk eenig uitstel verleenen. Nogmaals: let op de data! Niet, goedgekeurde reglementen. Zonder goedgekeurd reglement zijn thans nog de kiesvereenigingen te Hillegom, Leiden, Moordrecht, Xoordwijk, Sassen- heim, Schoonhoven, Stompwijk—Yeenweg, Voorburg, Wassenaar, Woerden en Zoeter- meérZegwaart. Dringend verzoeken wij de betreffende besturen er voor tc zorgen, dat deze aan gelegenheid nu eindelijk eens in orde komt. De plaatselijke leiding. Wij vertrouwen, dat van nu af door de plaatselijke leiders, goed er aan zal wor den gedacht, dat wij een verkiezingsjaar tegemoet gaan. Zorgt er dus voor, dat Uwe organisatie, Uwe ledenlijsten, Uw contributie-afdracht in goede orde zijn. Weest er op bedacht de belangstelling in dit verkiezingsjaar tij dig te benutten voor uitbreiding van het ledental (vóór 31 December), en tijdig het werkprogram voor den komenden winter, mede aan de hand van het Kiesreglement, onder het oog te zien. Al moet men in het technisch verkie- zings- en propaganda-werk allerminst het écnige werk onzer parlijorganisatie zien, toch is dit ontegenzeggelijk een zéér be langrijk stuk van onzen arbeid in een ver kiezingsjaar. De actie voor 1929 is ingeluid! Weest paraat! Voor het Bestuur: J. P. GOUVERNEUR, Voorzitter. A. C. VAN BERKEL, Secretaris. DE NENIJTO. Met millioen vol. De Nenijto werd tot Maandagavond 12 uur bezocht door 999.697 betalende bezoe kers, zoot^pt nog slechts 303 personen den ingang moesten passecren om het mil lioen vol te maken. Hedenmorgen vóór 10 uur werd dc regeling yoor het constatee- deA van dit feit getroffen. Slechts één hek werd geopend om de bezoekers toe te la ten en weinige minuten na 10 uur betrad de millioenste bezoeker het terrein. Het was de heer W. Verwey, landbouwer te Langeringeweide. Hij werd gelukge- wenscht door de heeren F. F. H. van Geel Gildcmccster, J. Ch. Sterk, P. N. Gaan- derse en J. Ruys, leden van het dagc- lijksch bestuur. Nadat het gezelschap gefotografeerd was, begaf men zich naar de bestuurska mer, waar den heer Verwey als aanden ken een gouden heerenarmbandhorloge werd aangeboden. Tevens werd hem na mens de firma Hulskamp en Zn., en Mou- lijn en luxekist likeuren overhandigd. Een dahliatentoonstelling op de Nenijto. Van 5 tot en met 9 September a.s. zal op het daarvoor gereserveerde gedeelte tusschen en achter de hallen B. cn D. op de Nenijto '28 te Rotterdam een dahlia- tentoonstelling worden gehoduen van vege de Nederlandsche Dahlia Vereeniging in samenwerking met de vaste keuringscom missie der Kon. Ncd. Maatschappij voor Tuinbouw- cn Plantkunde en de afdecling Rotterdam dier Maatschappij. Voor dit doel zal een tijdelijk tentoon- stellingsgelJpuiw met een nuttige tentoon stellingsruimte van meer dan 1800 M2. worden opgericht. Ook buiten op het terrein zijn eenigen tijd geleden 20.000 dahlia's uitgeplant, die ten tijde der ten toonstelling een groote bloemenweelde te aanschouwen zullen geven. Voor deze speciale tentoonstelling zijn reeds verschillende fraaie prijzen uitge loofd of toegezegd. Het Koninklijk bezoek aan Emmen. Wij vernemen, dat de datum van het bezoek van de Koningin aan de gemeente Emmen is vastgesteld op Dinsdag 28 dezer. H. M. zal dps morgens om 11 uur te Coevorden aankomen, vanwaar zij per auto naar Nieuw-Amsterdam gaat, waar zij de ontwikkeling van het tuinbouwbe drijf iri oogenschouw zal nemen. Zij zal o.m. den proeftuin, die door den centrale vereeniging voor den opbouw van Drente in het Emmervcld is aangelegd, bezoeken Vervolgens gaat H. M. naar Erica. Daar zal zij in het bijzonder bezichtigen de R. K. stichting Drente Vooruit, welke zich bezighoudt met ontginningswerkzaamhe den en het verstrekken van plaatsjes aan landarbeiders. Van Erica gaat de Koningin naar Kla- zinavecn, teneinde kennis te nemen van den arbeid van de Groen van Prinsterer- stichting, die hetzelfde doel nastreeft als de stichting Drente Vooruit, doch van Anti-Revolutionaire zijde is opgericht. Tevens zal zij te Klazinaveen het veen- bedrijf in oogenschouw nemen. Van Klazinaveen gaat de tocht naar Nieuw-Dordrecht, waar aan bezoek wordt gebrach kan het buurthuis, en daarna gaat H. M. naar Emmen, waar het be stuur van de Oranjevereenignig aan haar zal worden voorgesteld. H. M. gaat dan naar IWitteveen en vandaar naar A seen. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Nieuwe arrestaties in Mexico. Nog geen nieuws van de vermiste Oceaanvliegers Hassell en Cramer (Lucht vaart, 2e blad). BINNENLAND. De huldiging van Z. D. H. Mgr. Aenge- nent door Katholiek Delft (Kerkn. 2de blad) De eerste kerkconsecratie door Haarlem's nieuwen bisschop (Kerkn.. 2de blad). HAGEL-RAMP N. X. te Xoordwijk X.N. te Vlierden (N.-Br.) KWAKEL ƒ5— Gasten van de Koningin-Moeder. Ongeveer 100 meisjes vanuit Baarn en Soest, leerlingen van do Soestor naai- en breischool, die op 2 Augustus jl. aan H. M. de Koningin-Moeder een cadeau in den vorm van een tapijt hebben aangeboden, zijn gisterenmiddag de gasten van H. M. ten palcize Soestdijk geweest. De kinderen werden in de Oranjerie in het park ont haald op thee, gebakjes en limonade. Een goochelaar cn een pianist hielden hen aan genaam bozig. Dc Kortingin-Moeder ver toefde den geheelen middag in gezelschap van dc meisjes en overhandigde allen bij het naar huis gaan een pak chocolade. Het conflict bij de Koninklijke Weefgoederenfabriek. De stakende fabrieksarbeiders bij de Koninklijke Weefgoederenfabriek te Hon- gclo hebben naar aanleiding van de con ferentie met den rijksbomiddelaar, den heer II. A. van IJsselsteyn, een vergade ring gehouden, waarin zij besloten hebben de staking voort te zetten. Nederlandsche vereeniging van Dans- leeraren. Dc Xederlandsche Vereeniging van dansleeraren houdt een driedaagsch con gres te Rotterdam. Gisteren werd een huishoudelijke verga dering gehouden, waarin de eerste voor zitter, de heer H. Kwekkeboom, die thans 5 jaar dit voorzitterschap bekleedt, gehul digd werd. Aan mevr. Kwekkeboom wer den bloemen geoffreerd. De beer J. Don ders sprak den voorzitter toe. Nadat eenige candidaten waren aange nomen werd het belangrijke punt: samen werking met de autoriteiten besproken. Het bestuur kreeg opdracht zooveel als doenlijk is met de autoriteiten samen te werken oin het dansen in de goede kanen te leiden en excessen te voorkomen. In de middaguren werden de nieuwe dansen, welke in het komende seizoen on derwezen zullen woren, gedemonstreerd, door Th. Miegiclsc, H. Kwekkeboom en J. Donders met hunne dames. Deze dansen zijn rustiger van rhythme dan de charleston, die zooals men weet in het buitcniand reeds nagenoeg van geen beteekenis meer is. De bewegingen welke in de Parijsche tango, de Fox-trot, de Yale Blues, de Engelsche of moderne wals en de Baltimore met do vcetcn en het lichaam gemaakt moeten worden zijn beheerschter dan die der wildo charleston, Black Bot tom cn andere moderne dansen welke be halve meestal onaesthotisch, ook dikwijls verre van onschuldig zijn, hoewel moet wordan toegegeven dat bijna elke dans op verkeerde en ongepaste wijze kan worden uitgevoerd. Of deze nieuwe dansen, waarvan tus schen haakjes, slechts enkele figuren in de mode zullen komen, bijzonder acsthetisch zijn, zouden wij niet durven beweren. Hier werden zij in ieder geval op een wijze uit gevoerd, waarop wij geen aanmerking uit moreel oogpunt kunnen maken. Na deze demonstraties werd een bezoek aan het stadhuis gebracht. Gisterenavond werden de congressisten in do gelegenheid ce3tcld tot wedstrijd-dan sen in Tango Blow Fox Trot, moderne Wals en Quick Fox trot. Heden en morgen zijn oefeningsdagen. Mr. Ch. Samuels, t In den ouderdom van ruim 79 jaar is te Wassenaar overleden de heer mr. Charles Samuels, gep. rechter in Xcderlandsch-In- dië. Kerkconcerten. Jubileum A. Noordcwier- McA. Noorderwier-Reddingius, die op September o.s. 60 jaar hoopt te worden, zal, ter herdenking van haar 40* jarig jubileum als concertzangere* in dft

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1