BUITENLAND. BINNENLAND. KERKNIEUWS. Land enTuinbouw Uit de Omgeving 19e Jaargang. MAANDAG 20 AUGUSTUS 1928 No 5396 bs ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi] vooruitbetaling jtfoo* Leiden 19 cent per «reek f2.50 per kwartaal. Bij ome Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal. Franco per post f2.95 per kwartaal. Bet Geïllustreerd Zondagsblad la voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. a Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT Gewone advortentlön 39 cent per rfQÓ^ Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het 3 dubbele van het tarief berekend. u Kleine advertentièn, ran ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen warden aangeboden of gevraagd* huur en ver huur, koop en verkoop f0.50. □it nummer bestaat uit twee bladen. V Katholieke staatkunde Eenigen tijd geleden hebben wij in onze courant voortgezet een op de vergadering van de R. K. Kamer-Centrale Leiden ge- yoerd debat met het eerste Kamerlid prof. Steger. Deze Senator had beweerd, dat m*n heeft een Christelijke politiek, maar dat er in de politiek geen specifiek- Katholieke beginselen zijn, dat er dus geen specifiek-Katholieke politiek be staat. Wij hebben in onze courant be toogd, dat er wèl Katholieke politieke be ginselen zijn; dat men niet maar zoo zon der meer kan zeggen, dat de leiddraad, waardoor de Katholieken bij de Staatkun de zich moeten laten sturen, ten slotte dezelfde is als die, welke de Protestantsche Christenen hebben. En nu is het ontwerp-program der E. K. Staatspartij verschenen en daarin wordt in den aanvang niet meer gesproken, zooals bij vorige programs, van handhaving en doorvoering der C h r i s t e 1 ij k-staat- kundige beginselen, maar der K a t h o- l i e k-staatkundige beginselen. Een bevestiging van de juistheid van onze meening. Maar toch begrijpen wij niet, waarom deze wijziging in het ontwerp-program is aangebracht. Er zijn K a t h o 1 i e k-staatkundige be ginselen. Maar: er is over het algemeen gestreefd naar handhaving en doorvoering van die Katholiek-staatkundige beginse len, welke wij met de andere Christelijke partijen gemeen hebben. En dat terrein was breed. Wil men in de toekomst iets anders 1 Wij gelooven het niet! Wil men zeggen, dat men Katholiek- staatkundige beginselen kan handhaven en doorvoeren, ook met hartelijke medewerking van b.v. de Protestantsche partijen, omdat deze beginselen ook door deze partijen als waar en goed en, ten deele althans, als de hunne worden er kend? Of wil men aangeven, dat de B. K. Staatspartij de verkiezingen ingaat vrij, heel zelfstandig, als zoodanig, zonder zich vooraf tot eenig bondgenootschap te bin den? Deze laatste bedoeling lijkt ons niet onwaarschijnlijk. Maar dan is de veran dering ook niet zoo gewichtig, als sommi gen schijnen te vermoeden. De A. E. „Botterdammcr" vestigt er do aandacht op en schrijft: „Nu hadden sommigen gedacht, dat de partijen ter rechterzijde, zich ver plicht voelend voor een parlementaire regceringsmeerderheid te zorgen, reeds voor de stembusactie een voor- loopig accoord zouden sluiten. Daarmee had men dan bij de samen stelling van de programs van actie rekening kunnen houden. Dit denkbeeld moest echter al spoe dig losgelaten worden, omdat de Chr. Hist. Unie blijkbaar van meening was, dat zoo'n voorloopige coalitie haar win- en werfkracht zou schaden. De partijen stellen dus, althans offi cieel, haar programs geheel onafhan kelijk van elkaar vast. De mannen van een toekomstig rechtsch Kabinet krij gen tot taak, straks, als de stembus gesproken heeft, uit de verschillende programs een regeeringsbasis saam te stellen. De partijen zelf gaan den strijd in, alsof ze meenen, ieder op eigen gelegenheid een meerderheid te kunnen verwerven. Draagt 't ontwerp-program der Roomsch-Kath. Partij daarvan bijzon dere sporen? Men zou het haast wel zeggen. In tegenstelling toch met vorige pro~"anis, ook met dat van 1925, spreekt het in den aanvang van hand having en doorvoering der Katholiek- Staatkundige beginselen W ijst deze engere uitspraak er op, dat men met name de Chr.-Histon- schen een lesje wilde geven door dui delijk te demonstreeren: als er straks over coalitie gesproken wordt, dan Roeten de onderhandelingen van on derop beginnen. Hjt verheugt ons, dat b.v. in „De Lju direct is opgemerkt: „deze be- 8renzing was niet noodig'; maar we oioeten tcch aannemen, dat de wijzi- £ing opzettelijk is aangebracht. o kopstukken in de Roomsch-Katb. Partij verschrijven zich niet en Dr. Nolens zou er niet overheen lezen. Wat mag dan toch de beduidenis zijn Y' Over die beteekenis moge spoedig klaar heid komen, opdat men deze niet verkeerd of te diep zoeke DUITSCHLAND. Om den pantserkruiser. De soc. dem. rijksdag- fractie bijecen. In den Rijksdag zijn gisteren het partij bestuur en de Rijksdagfractie der sociaal democraten bijeen gekomen om te beraad slagen over de houding, welke de sociaal-de- mooratische ministers hebben aangenomen ten opzichte van den bouw van den nieuwen Duitschen pantserkruiser. Niet minder dan honderdzeventig perso nen waren uit alle deelen van het rijk naar Berlijn gekomen om aan de zitting deel te nemen. De afgev. Chrispien leidde de debatten, waarbij rijkskanselier Muller, de minister van Financiën en de minister van Binnenlandsche Zaken Severing aanwezig waren. Van de Rijksdagleden was de meer derheid opgekomen. Duidelijk trad aan het licht, dat de op winding in de partij hoofdzakelijk te wijten is aan de communistische agitatie. Hoe groot de belangstelling voor de ver gadering was, bleek reeds uit het feit, dat niet minder dan zeventig sprekers het woord hadden gevraagd. De debatten wa ren vertrouwelijk en duurden met een on derbreking van een paar uur tot laat in den namiddag. Onmiddellijk na 't begin der zitting nam rijkskanselier Müller het woord en hij slaag de er in, door een plausibele argumentatie de houding der sociaal-democratische mi nisters in het kabinet te rechtvaardiger. De sociaal-democratische ministers had den geenszns eigenmachtig gehandeld, zoo- als' him thans was verweten, daar de eigen lijke beslissing over den bouw van den kruiser reeds gevallen was bij de bespre kingen over de kabinetsformatie. De vor ming van het nieuwe kabinet had plaats gehad in nauw contact met de partij en het moest verbazing wekken, aldus spreker, dat nu men ten uitvoer had gelegd wat ander halve maand geleden besloten was, er zulk een luidruchtige oppositie was ontstaan. Met groote meerderheid van stemmen werd de volgende resolutie aangenomen: „De sociaal democratische Rijksdagfrac tie en het sociaal-democratische partijbe stuur vereenigen zich met het op 15 Augus tus genomen besluit van het partijbestuur en het bestuur der fractie over de houding der tot de rijksregeering behoorende partij- genooten met betrekking tot het beginnen van den eigenlijken bouw van den pantser kruiser A. Zij betreuren het, dat de sociaal democratische ministers het besluit van het kabinet hebben goedgekeurd zonder eerst de fractie en het partijbestuur te raadple gen. Fractie en partijbestuur achten nauwe samenwerking tusschen hen en de kamera den in de regeering bij alle, en vooral bij de politieke kwesties strikt noodzakelijk. De fractie en het partijbestuur beschouwen de deelneming aan de regeering met het oog op het algemeen belang der arbeiders aïs van bijzonder gewicht. Zij zijn daarom van meening. dat het besluit van het kabinet, dat de uitvoering van een door den ouden Rijksdag aangenomen wet betreft, in weer wil van hun principieel afwijkende opvat ting het niet noodig maakt, van onze kame raden te verlangen, dat zij uit de regeering treden". ENGELAND. Lord Haldane overleden. Lord Haldane, de vroegere minister van Oorlog, is overleden. Als minister van Oorlog van 1905 tot 1912 organiseerde Haldane het moderne Brit- sche leger. Hij bracht voornamelijk in het landleger ingrijpende veranderingen aan. Hij is de stichter van de expeditie-strijd macht, welke in de eerste periode van den oorlog zulk een belangrijke rol heeft ge speeld. Haldane's intieme bekendheid met Duitschland en met Duitsche toestanden, heeft tot misnoegen in zeker kringen geleid waarvan het gevolg is geweest, dat hij in 1916, toen de eerste coalitie-regeering werd gevormd, aftrad. Haldane heeft zich in zijn later leven aan het hooger onderwijs gewijd. Hij was ook van 1912 tot 1915 Lord chancellor. ALBANIË Achmed Zoegoe koning? Er is reeds meermalen sprake van ge weest. dat de Albaneosche president Ach med Zogoe zich tot koning zou laten uit roepen. Het is hem evenwel nog nooit ge lukt. Thans is weer zoo'n beweging gaande. Het Albaneesch persagentschap zegt, dat de geheele Albaneesche bevolking in tallooze telegrammen uiting geeft aan den wil, de monarchie als staatsvorm te zien ingesteld en Achmed Zogoe als koning te zien. Do beslissing daaromtrent kan echter slechts worden genomen door de consti- tueerende vergadering, die op 25 dezer bijeenkomt. GRIEKENLAND. Pangalos schiet op de menigte. Na een vredelievende rede v a n V enizelos. Naar uit Athene gemeld wordt, heeft Venizelos aldaar een rede gehouden, waar in hij o.a. verklaarde, dat de regeering niet den oorlog wenscht, maar het binnen- landsch herstel des lands op het oog heeft. Na de rede van Venizelos trok een deel der menigte door de Universiteitsstraat en langs de club der aanhangers van Panga los. Op dit moment losten generaal Panga los en twee van zijn vrienden opeens scho ten op de menigte, waardoor vijf personen werden gewond, van wie één ernstig. TURKIJE. Turksch-Afghaarische huwelijksbanden. Volgens uit Afghanistan ontvangen be richten heeft de president der Turksche republiek, Moe staf a Kemal pasja, om de hand van prinses Koebrajan, de jongste zuster van koning Aman Oellah van Afgha nistan, gevraagd. Naar verluidt moet Aman. Oellah een formeele uitnoodiging naar Angora hebben gezonden, om de kwestie van een huwelijk te Kaboel te ko men bespreken. CHINA. De priestermoorden in China. Volgens de jongste gegevens zijn er in China sinds 1923 twaalf priesters ver moord: 4 Schoutisten, 2 Franciscanen, 2 Jesuieten, 1 Picpufpaker, 1 Parijsche mis sionaris en 2 Chïaeesche priesters. AMERIKA. Verscherpte drankbestrijding in de Vereenigde Staten. Onmiddellijk voor het vertrek van de „He de France", waarmede Kellogg en Mackenzie King naar Parijs vertrekken voor het onderteekenen van het Kellogg- pact, kwamen eenige drankwet-ambtena ren aan boord, die de bijna 4000 personen, die afscheid kwamen nemen van de ver- trekkenden, aan een nauwkeurig onderzoek onderwierpen. Dit had ten doel vast te stellen, of deze personen geen alcoholhou dende dranken van boord naar den wal wilden smokkelen. Deze actie is een deel van de nieuwe intensieve campagne der politie tegen de dranksmokkelaars. Zij laat het niet bij hal ve maatregelen. Gemeld wordt, dat 139 welbekende mannen en vrouwen uit New York Society, die vaak de nachtclubs van Broadway bezoeken, opgeroepen zijn om Maandag voor een jury te verschijnen, waar zij onder eedc gehoord zullen wor den en moeten onthullen, wat zij van de overtreding der drankwetten weten. Op die wijze hoopt de politie in staat te zijn de eigenaars van een aantal clubs, die van overtreding der drankwet worden verdacht, te kunnen arresteeren MGR. DR. ARIëNS. „Wat jammer, dat deze reus Katholiek was en daardoor in hooge mate gebonden". Uit een artikel over dr. Ariëns in „De Blauwe Vaan". Wij lezen vlak onder dit artikel eer. ge zegde van Tolstoï: „Zoek de beste menschen onder hen, die de werelt verdoemt". Hierover moet do schrijver van bedoeld artikel in „De Blau we Vaan" 'ns nadenken! Dr. B. L. van der Waerden. Hoogleeraar in de wiskunde r ij ks universiteit te Groningen. Bij Kon. Besluit is benoemd tot gewoon hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit to Groningen om onderwijs te geven in de elementaire wiskunde, de analytische, be schrijvende en hoogere meetkunde dr. B. L. v. d. Waerden, privaat docent aan de Universiteit ie Göttingen. De nieuw be noemde hoogleeraar is 25 jaar oud. Hij is de zoon van dr. Th. v. d. Waerden, lid der Tweede Kamer. Hij is in 1926 te Amster dam gepromoveerd op het proefschrift, ge titeld „De algehieene grondslagen der meetkunde van het aantal". Hij heeft een groot aantal verhandelingen gepubliceerd op het gebied der elementatie, de resulta ten, over de algeineene theorie der diffe rentiatie, terwijl zijn verdere publicaties gingen over differentiatie, meetkunde en invarianten-theorie en andere onderwer pen. Na zijn promoties vestigde hij zich te Hamburg, later te Göttingen. In Hamburg was hij assistent van prof. Blaschke en in Göttingen van prof. Courant, waar hom lessen werden opgedragen in meetkunde en algemeene ideaal-theorie. Vóór deze be noeming aan de Groningsehe universiteit kwam hij ernstig in aanmerking voor een benoeming aan de hoogeschool te Rostock. Een blinde geslaagd voor het examen Duitsch M. 0. Donderdag slaagde te Den Haag voor de akte middelbaar Duitsch A de heer Frans Kooken uit Eindhoven. Deze ener gieke 25-jarige jongeman is de eerste blin de in ons land, die dit examon heeft afge legd. De examen-commissie was den exa minandus in alles ter wille, ofschoon hem voor het werk niet meer tijd werd toege staan dan aan anderen. Alle dictaat moest eerst in Brailleschrift worden omgezet, waarvoor de noodige voorbereidingstijd werd toegestaan. De voorzitter der exa mencommissie, prof. dr. van Swaay, huldig de den heer Kooken voor zijn energie en durf en reikte hem onder veel woorden van waardeering het getuigschrift uit. De heer Kooken heeft blijkens de „Msb." eerst de school van het R. K. Blindeninsti tuut te Grave afgewerkt; vervolgens de R. K. H. B. S. te Eindhoven, voor zoover dit althans mogelijk was. Op aansporing van den directeur, den heer v. d. Donk, heeft hij zich daarop in Duitsch bekwaamd cn is hij naar de Universiteit in Bonn ge gaan, waar hij 1 1/2 jaar gestudeerd heeft. Na Bonn heeft hij de R. K. Leergangen in Tilburg bezocht, met het thans bereikte succes. De heer Kooken heeft vooral ook veel pleizier gehad van den heer P. v. d. Vel- zen te Deurne, die met liefde en kennis o.a. de benoodigde Duitsche spraakkunst in Braille-schrift voor hem heeft omgezet. Excursie R. K. Studenten. Door de Unie van R. K. Studenten in Nederland wordt van 1 tot 4 September een excursie naar Zuid-Limburg georgani seerd. Het vertrek heeft plaats op Zater dag 1 September met den middagsneltrein uit Holland, "s Avonds om 8 uur heeft de eerste bijeenkomst plaats in het Volkshuis te Heerlen, waar ook de oud-studenten, in de mijnstreek woonachtig, aanwezig zullen zijn. Het einde der excursie sluit aan bij de eerste retraite op Dinsdag 4 September in het retraitenhuis Loyola te Vught. Het programma dezer excursie is op aanvrage te bekomen aan het Bureau van het Uni-secretariaat, Breestraat 149, Lei den. Den deelnemers cn deelneemsters wordt verzoch uiterlijk op 25 Augustus zich op te geven aan het Bureau Unie-secretariaat, Breestraat 149, te Leiden. Krankzinnigengesticht Vogelenzang. Dinsdagmorgen 11 Sept. 1928 te half elf zal het krankzinnigengesticht Vogelenzang alhier officieel worden geopend door ds. A. M. Donner, daarna een toespraak door den geneesheer-directeur dr. A. J. de Blin de en van den geestelijken verzorger ds. D. W. Smit. De eerste patiënten werden in den loop van de volgende week verwacht. PRIESTERJUBILEA. Pastoor J. A. Ruhé. In de St. Gerardus Majellakerk aan de Wenckenbachstraat tc 's-Gravenhage heeft de Pastoor dier kerk J. A. Ruhé op plech tige wijze zijn 25-jarig priesterjubileum herdacht. Vanuit de Pastorie aan de Limb, van Stirumstraat, waar Z.E.H. voor zijn pastoraat vele jaren werkzaam was, werd hij Zaterdag per auto naar zijn kerk ge bracht en aldaar bij den ingang opge wacht door de R. K. Padvinders, die lun geestelijken leider begroetten. De kerk was smaakvol versierd, en bevatte een groote menigte, die haar belangstelling in dit feest toonde. Op het Presbyterium prijkte een schat van bloemen, en spreu ken, ontleend aan de Bergrede. Kapelaan Aarts verwelkomde namens do Parochie den Jubilaris, die hierna met assistentie van Pater Hulselman en Prof. Verhagen als diaken een sub-diaken en kapelaan Aarts als ceremoniarius een plechtig Lof celebreerde. Zondagmorgen droeg de Jubi laris voor zijn talrijk opgekomen Paro chianen een dankoffer op, bijgedaan door zijn Oud-Pastoor Kanunnik P. L. Desscns van Leiden, als Presbyter-assistens, Pastoor Th. Beukers van de St. Petruskerk te Leiden als diaken, Pater Hulselman als sub-diaken en Kapelaan Aarts als cere moniarius. Na het Evangelie richtte de Jubilaris vanaf den kansel woorden van dank tot God voor zijn roeping, herdacht zijn over leden ouders en leeraren en vooral hetgeen Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Het kabaal om den Duitschen pantser kruiser met een sisser afgeloopen. Wordt Achmed Zogoe koning? Haïti geteisterd. Men spreekt van 200 dood en. (Buitenl. Berichten, 2e blad). De Oceaanvlucht via Groenland (2o blad). BINNENLAND. Het vijfde slachtoffer van het vliegonge luk bij Heerlen overleden. (Luchtvaart, 2e blad). Twee Delftsche rangeerders door den trein gegrepen en gedood. (Gem. Berichten 2e blad). Een ernstig ongeluk bij athletiek-wed- strijden te Rotterdam (Gera. Berichten, 2e blad). Een moord en zelfmoord in een auto te Hilversum (Gem. Berichten, 2e blad). HAGEL-RAMP KWAKEL Gecollecteerd op een avondje van een zilveren jubilaris 4.50 zijn Parochianen in do moeilijke (lagen der Parochiestichting vier jaren geleden voor hem gedaan hadden. Thans mocht hij als Pastoor eener zelfstandige en bloeion- de Parochie mede de vruchten van dien arbeid inoogsten. Met een beroep op blij- venden steun cn gebed besloot spr. zfjn rede. Het zangkoor bracht nnder leiding ven Directeur Corn. Buitendijk Jr. de vier stemmig Mis „In Honorem SS. Trinita- tis" van Hub. Cuypers ten gchoore en ver tolkte onder het Offertorium Ps. 84 vers 1 „Qnam dilecta" van Philip Loots. Na den dienst werd een feestcantate, gedicht door Kapelaan Aarts en op muziek van Corn. Buitendijk, ten gelioore gebracht De orgelbegeleiding was bij den heer Jos. Schouten in goede handen. Pastoor Ruhé ontving behalve een som gelds als feestgeschenk verschillende fraaie paramenten en een schat van bloemen. Pastoor J. A. Annegarn. Ook de pastoor der H. Familiekerk te 's-Gravenhagc, de zeereerw. heer J. A. Annegarn, heeft gisteren onder hartelijk meeleven zijner parochie zijn zilveren priesterfeest gevierd. Bioembollenuitvoer. De uitvoer van bloembollen naar het buitenland neemt elk jaar grootcre afme tingen aan. In de eerste helft van dit jaar zijn uitgevoerd 2.374.848 Kg. bloembollen ter waarde van 2.866.848, tegen 1.880.101 Kg. ter waarde van 2.119.789 in hetzelf de tijdvak van 1927. De voornaamste afzet gebieden waren Groot Brittannië (997 ton). Duitschland (757 ton), cn Frankrijk (101 ton). SASSENHEIM. Pater Tiburtius Noordermeer. Na Woensdag in do St. Agathakerk te Lisse zijn eerste Plechtigo H. Mis te hebben opgedragen, kwam de weleerw. pater Ti burtius Noordermeer gisteren in zijn ge boorteplaats, Sassenheim, de H. Handeling verrichten. Door een stoet bruidjes werd de ncomyst aan het hek der kerk ingehaald en betrad hij, terwijl het „Veni Creator" werd ingezet, do parochiekerk. Do neomyst werd bij het opdragen van het H. Misoffer geassisteerd door den weleerw. heer A. M. van Nobelen alB diaken en den eerw. hr. Th. Ruygrok als subdiaken Het altaar was feestelijk versierd. Onder de H. Mis hield de pastoor een feestpredi- catic naar aanleiding van het „Magnificat anima mea Dominum". Mijn ziel maakt groot den Heer. Gezongen werd de 4 st. Mis voor gemengd koor van Perosi en aan het slot der plecr- tighcid de Priestercantate van Haagh. De H. Mis werd o.a. bijgewoond door eenige leden der St. Vincentiusvereeniging te Leiden cn door de directrice van het Vin- centiushuis. Des middags werd van half 2 tot half 3 roceptie gehouden. Met eea Plechtig Lof, waarbij pater

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1